PDA

View Full Version : συμβουλές αντικλεπτικής προστασίας - βοήθεια



archi
22/05/2014, 20:18
Είμαι σε αναζήτηση κάποιας λύσης για το θέμα τις ασφάλειας.
υπάρχουν και τώρα κάποια μέτρα ασφαλείας αλλά σκέφτομαι για κάποια καλλίτερη λύση.
Σκέφτομαι για κάποια αλυσίδα βαριά, δεν με ενδιαφέρει να την μεταφέρω) και έχω δει τις ALMAX και συγκεκριμένα αυτήν (http://www.almax-security-chains.co.uk/product.asp?strPageHistory=category&numSearchStartRecord=0&strParents=73&CAT_ID=73&P_ID=123&btnProduct=More+Details). Με το λουκέτο που δίνουν μαζί. Τα λεφτά είναι αρκετά αλλά νομίζω είναι πολύ καλή λύση.
Τα προβλήματα μου είναι 2.
πρώτον. Δεν ξέρω από πιο σημείο της μηχανής είναι καλύτερο να περάσει η αλυσίδα (f650gs) καθώς στο σκελετό δεν έχει εύκολα προσβάσιμο χώρο.
Δεύτερον, δεν ξέρω από πιο σταθερό σημείο να την δέσω. Υπάρχει μια κολώνα αλλά είναι πολύ μεγάλη. και κάποια μεταλλικά κάγκελα αλλά δεν νομίζω πως προσφέρουν κάποια ασφάλεια.
Σκέφτομαι για κάποια σταθερό σημείο όπως αυτό (http://www.almax-security-chains.co.uk/product.asp?strPageHistory=category&numSearchStartRecord=0&strParents=73&CAT_ID=73&P_ID=133&btnProduct=More+Details)ή κάτι αντίστοιχο. Επειδή το σπίτι το νοικιάζω, αν κάποια στιγμή φύγω πως θα μπορέσω να το βγάλω? Υπάρχει κάποια άλλη λύση?
Ακούω προτάσεις...

ego_o_idios
22/05/2014, 20:50
otan les 650gs enois vmw fantazome ektos ke an kati mou diafevgi
an exis aftin tin saxlamara iremise kanis den ta klevi afta :lol::lol:

Billymuse
22/05/2014, 20:52
otan les 650gs enois vmw fantazome ektos ke an kati mou diafevgi
an exis aftin tin saxlamara iremise kanis den ta klevi afta :lol::lol:

+1 πραγματικά παίζει να είναι απο τα λίγα μηχανάκια που δν κλέβουνε
αλλά για μένα αμα μένεις κοντα σε αστυνομικό τμημα να το παρκάρεις εκει απέξω γιατι το βράδυ ο δρόμος κλείνει και οσο νάναι
δε θα ειναι και εύκολο για κάποιο κλευφτρόνι να στο πάρει..

ego_o_idios
22/05/2014, 20:54
+1 πραγματικά παίζει να είναι απο τα λίγα μηχανάκια που δν κλέβουνε
αλλά για μένα αμα μένεις κοντα σε αστυνομικό τμημα να το παρκάρεις εκει απέξω γιατι το βράδυ ο δρόμος κλείνει και οσο νάναι
δε θα ειναι και εύκολο για κάποιο κλευφτρόνι να στο πάρει..

oxiiiiiiiii se astinomiko tmima 8a nomizoun oti ine ton mpatson ke 8a to paroun gia spasimo....:lol::lol::lol:

taisteal
22/05/2014, 20:58
oxiiiiiiiii se astinomiko tmima 8a nomizoun oti ine ton mpatson ke 8a to paroun gia spasimo....:lol::lol::lol:



:lol::lol::lol::lol:

archi
22/05/2014, 21:07
δεν μένω κοντά σε τμήμα αλλά όπως και να έχει δεν θα το πήγαινα αλλού, σπίτι μου το θέλω.
το BMW έχω και όντως προς το παρών δεν έχω δει καμία ύποπτη κίνηση αλλά θέλω να είμαι λίγο πιο ήσυχος.
Καμιά ιδέα υπάρχει... μην μου πει κανείς για ασφάλεια κλοπής.

taisteal
22/05/2014, 21:11
δεν μένω κοντά σε τμήμα αλλά όπως και να έχει δεν θα το πήγαινα αλλού, σπίτι μου το θέλω.
το BMW έχω και όντως προς το παρών δεν έχω δει καμία ύποπτη κίνηση αλλά θέλω να είμαι λίγο πιο ήσυχος.
Καμιά ιδέα υπάρχει... μην μου πει κανείς για ασφάλεια κλοπής.


Βαλτου κανενα disc lock και καμμια αλυσιδα και δεν νομιζω να εχεις προβλημα.
Δεν τα κλεβουν αυτα,ο αφρο εχει δικιο.

ego_o_idios
22/05/2014, 21:49
Βαλτου κανενα disc lock και καμμια αλυσιδα και δεν νομιζω να εχεις προβλημα.
Δεν τα κλεβουν αυτα,ο αφρο εχει δικιο.


astone more 8eli na mas kani epidiksi oti exi to simantiko mixanaki ke 8a tou to klepsoune ke ti simantiko mixanaki ke poso fovate ke ine diko tou ke to exi aftos ame....:lol::lol::lol:


ti na klepsoune apo ton matraka sou palikari mou ti na limpistoune to iperoxo souloupi tou tis onirikes epidosis tou i ta disevreta antalaktika tou

o kosmos klevi mixanakia aksioseon ke epidoseon oxi sxediastikes apotixies ton germanon:lol::lol:


tipota min tou vazis oute na to klidonis to proi mono na tou plenis ta lastixa giati 8a to katourane i skiloi ke ola mia xara ke min mas prizis alo me tin saxlamara sou

ama 8es na es8anese simantikos dose to ke pare kana KTM kana gsxr tetia pramata oxi tiropita me rodes:lol::lol:

archi
22/05/2014, 21:55
astone more 8eli na mas kani epidiksi oti exi to simantiko mixanaki ke 8a tou to klepsoune ke ti simantiko mixanaki ke poso fovate ke ine diko tou ke to exi aftos ame....:lol::lol::lol:


ti na klepsoune apo ton matraka sou palikari mou ti na limpistoune to iperoxo souloupi tou tis onirikes epidosis tou i ta disevreta antalaktika tou

o kosmos klevi mixanakia aksioseon ke epidoseon oxi sxediastikes apotixies ton germanon:lol::lol:


tipota min tou vazis oute na to klidonis to proi mono na tou plenis ta lastixa giati 8a to katourane i skiloi ke ola mia xara ke min mas prizis alo me tin saxlamara sou

ama 8es na es8anese simantikos dose to ke pare kana KTM kana gsxr tetia pramata oxi tiropita me rodes:lol::lol:

ορεξάτο σε βρίσκω... οκ
ίσως έχεις δίκιο. Θα του αφήσω τα κλειδιά πάνω το βράδυ και θα ενημερώσω αν το πήρε κανείς για βόλτα έστω.
ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Billymuse
22/05/2014, 22:01
disklock με έξτρα συναγερμό σίγουρα πάς για κατοστάρηκο αν ειναι να το πάρεις αλλα πολλά τα db που πιάνει...

teo_g7
22/05/2014, 23:46
Ρε μάγκες να πω και γω μια μαλακια;
Αν είναι να το χετε τόσο άγχος και καημό μην τυχών και σας το φάνε μηπως να περνάτε κανένα πιο φθηνό ξέρω γω.Δηλαδή να χαλιεμαι και να σκαω για ενα κωλομηχανακι;
Η ζωή είναι ωραία...





Ηταν ενα κοινωνικό μήνυμα απο την Πανελλήνια Λέσχη "Ζαμαν Φου"

archi
23/05/2014, 00:17
πάμε από την αρχή...
δεν είπα ότι δεν κοιμάμαι τα βράδια από το άγχος.
δεν έχω κανένα ακριβό μηχανάκι, μεταχειρισμένο μονοκύλινδρο 10ετίας έχουμε.
Ψάχνω τρόπο για κεντρικό (όχι τροχό ο οποίος μπορεί να αφαιρεθεί) κλείδωμα σε σταθερό σημείο.
Όποιος μπορεί να πει καμιά ιδέα θα με βοηθήσει.

ΥΓ μην αρχίσετε να βάζετε φωτογραφίες με σκυλιά και κροκόδειλους :wave2:

lykourgi
23/05/2014, 08:04
Αν αποκλείσεις ασφάλεια κλοπής και κλειστό γκαράζ (ακριβές λύσεις), μένουν τα εξής :
- συναγερμός
- δέσιμο από σταθερό σημείο (πιθανόν με περισσότερες από μία κλειδαριές)
- κρυφός διακόπτης ανάφλεξης

Κάποια ακόμη όπως disklock, κουκούλες, παρκάρισμα σε αφανές σημείο κλπ είναι δευτερεύοντα, αλλά βοηθούν.

Εφαρμόζεις ότι μπορείς χωρίς να σου γίνει άγχος, όπως είπες και εσύ.

Manalishi
23/05/2014, 08:07
o kosmos klevi mixanakia aksioseon ke epidoseon oxi sxediastikes apotixies ton germanon

Μπράβο ρε Afro, ποτέ δεν περίμενα να πεις εσυ καλή κουβέντα για τα TDM, που κλέβονται και πιό γρήγορα απο την σύνταξη της γιαγιάς απο τα εγγόνια...

Simon_says
23/05/2014, 08:42
Οτι σου πε ο lykourgi με μια κουκούλα ενα δισκ λοκ με συναγερμο και εισαι μια χαρα, συν οπως ειπαν τα παδια παραπανω δεν τις κλεβουν ειμαστε μια χαρα για αυτο και δεν αγχώνομαι και εγω,αμα ειναι να την φανε ας την φανε