PDA

View Full Version : Έχετε aftermarket εξάτμιση στην μηχανή σας???? Μήπως είστε κάφρος ??



Σελίδες : [1] 2

chris4204
24/05/2014, 22:03
Με αφορμή μία ενδιαφέρουσα αντιπαράθεση σε ένα θέμα γύρω από το θέμα της εξάτμισης και του θορύβου θα ήθελα να συζητήσουμε ίγο ευρύτερα το εν λόγω θέμα.

Λοιπόν, έχετε aftermarket εξάτμιση στην μηχανή σας?
Αν ναι για ποιόν λόγω μιας και η πλειοψηφία κάνουν παραπάνω θόρυβο από το προβλεπόμενο και το νόμιμο?
Μήπως μία θορυβώδης εξάτμιση δείχνει έλλειψη παιδείας?
Σέβεστε τους συνανθρώπους σας?

Ιδανικά θα ήθελα να βάλω και ερωτηματολόγιο αλλά δεν ξέρω πως.

Πιστεύω πως είναι ένα ενδιαφέρον θέμα προς συζήτηση, αν όχι ας σβηστεί.



Και ξεκινώντας κάνω την αρχή: Ναι έχω αλλάξει εξάτμιση γιατί μου αρέσει ο παραπάνω θόρυβος αλλά και για καλύτερη αναπνοή, χωρίς να θεωρώ ΄τι από αυτό κρίνεται η παιδεία μου.


Ευχαριστώ

vaska
24/05/2014, 22:58
Είμαι κάγκουρας, σε όλα μου τα μηχανάκια έχω αφτερ εξατμίσεις και "παιδεία" είναι άγνωστη λέξη για μένα.

:D

pektis
24/05/2014, 23:09
Xaxaxa....μου αρέσει που ο Chris πάει να βγάλει άκρη!!!
Εχω& εγώ after market με σιγαστηρα& έχει περάσει νόμιμα & κτεο!!

taisteal
24/05/2014, 23:12
Εγω εχω malossi εξατμιση στο σκουτερ και πηγαινω ταπα παντου μεσημερια και νυχτες κυριως..

devil's animal
24/05/2014, 23:26
εμενα ειναι μαμα....










































































στο cbf125...
:lol:

PetranGR
24/05/2014, 23:52
έχω aftermarket εξάτμιση και ,ναι με τρελαίνει ο ήχος της,δεν με ενδιαφέρει τίποτα άλλο ...

Ακόμα περιμένω να την κάνω και ολόσωμη εκεί να δείς χαϊρι..

teogtp
24/05/2014, 23:59
Εχω και εγω εξατμιση την καραγουσταρω και προσεχω.....

George_Sp
25/05/2014, 00:05
εργοστασιακή γιατί με τρελαίνει η ελευθερία πάνω σε 2 ρόδες άσχετα με τον ήχο της εξάτμισης ή με το πόση τελική μπορώ να πιάσω.

μια aftermarket από μόνη της δε δείχνει έλλειψη παιδείας, αλλά ο τρόπος που τη χρησιμοποιεί κάποιος, ενώ με σωστή χρήση συνήθως δεν ενοχλεί.

ο σεβασμός προς το συνάνθρωπο ξεκινά από τα βασικά και συνεχίζεται και στις λεπτομέρειες.

το να φορά κάποιος μια aftermarket λοιπόν δεν κατατάσσει αυτόματα κάποιον στους αλήτες.

το γενικότερο σκεπτικό μου είναι οτι τα πάντα φτιάχτηκαν για ένα σκοπό. η χρήση που τους αποδίδουμε καθορίζει το ποιόν μας και όχι το ποιόν του πράγματος.

θα μου άρεσε να φορέσω aftermarket κυρίως για να με ακούνε στη διήθηση. επειδή όμως είμαι αρκετές ώρες στο δρόμο και περνάω και από ήσυχες γειτονιές μεσημέρια προτιμώ να προσέχω περισσότερο στη διήθηση παρά να ενοχλώ αυτούς που δε μου φταίνε.

προτιμώ τον σεβασμό στο δίπλα μου από την ικανοποίηση μιας ψυχολογικής, ηθικής ανάγκης για να νιώσω εγώ λίγο καλύτερα.

Bob_o_mastoras
25/05/2014, 00:24
Δεν εχω ουτε εξατμιση ουτε και λαιμους. Δεν με νοιαζει η φθορα και η απωλεια ισχυος αρκει να περναω τα 190db. Εχω κοτσαρει και κορνα απο τρενο για να γινομαι πιο αντιληπτος.
Επισης πεταω ΑΚ εξω απο νοσοκομεια και γηροκομεια για να περναω την ωρα μου.

:a22:

TROOPER
25/05/2014, 00:54
.............

μια aftermarket από μόνη της δε δείχνει έλλειψη παιδείας, αλλά ο τρόπος που τη χρησιμοποιεί κάποιος, ενώ με σωστή χρήση συνήθως δεν ενοχλεί.

ο σεβασμός προς το συνάνθρωπο ξεκινά από τα βασικά και συνεχίζεται και στις λεπτομέρειες.

το να φορά κάποιος μια aftermarket λοιπόν δεν κατατάσσει αυτόματα κάποιον στους αλήτες.

το γενικότερο σκεπτικό μου είναι οτι τα πάντα φτιάχτηκαν για ένα σκοπό. η χρήση που τους αποδίδουμε καθορίζει το ποιόν μας και όχι το ποιόν του πράγματος...................

+ολα!

(ειδες αμα μιλας λογικα?) ;)

Μικe777
25/05/2014, 02:02
Street legal αν υπαρχει aftermarket συμφωνω κι εγω..:smokin:

ziofz1
25/05/2014, 04:50
Σε ολα μου τα μηχανακια ειχα aftermarket..Ο παραπανω θορυβος που βγαζει, καμια φορα μπορει να σου σωζει τη ζωη..

nikonian
25/05/2014, 07:35
Αυστηρότατα υπέρ του γιαπωνέζου. Ό,τι κι αν άλλαξα ο μετάνιωσα.
1)Όταν αγόρασα το Hornet 900 , εξασφάλισα ότι εκτός απ'τις ακράπες(που τις πούλησα), υπήρχαν και οι μαμά. Δεν έκαναν πολύ φασαρία οι ακράπες, αλλά πάντα προτιμώ το βελούδινο ήχο των μαμά εξατμίσεων και εμπιστεύομαι το "ταίριασμα" που κάνουν οι κατασκευαστές περισσότερο απ'τους μαστροπαντελήδες.
2) Είχα πάρει κι ένα TTR 250 που ακουγόταν σε όλη την εκλογική περιφέρεια και μάζευε φάσκελα. Το τάπωσα αμέσως.

Γενικά οι εξατμίσεις, εκτός από το κομπογιαννίτικο που μου κάνουν, εκτός από τα φάσκελα που μαζεύουν,με ενοχλούν και προσωπικά , όταν φωνάζουν.

bulmont
25/05/2014, 09:44
Eλααααααα λέμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε........................

Και νεκρούς ανασταίνω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


316875

SHOOTER045
25/05/2014, 09:57
Στο παπί έχω μανισια-αφτερ μαρκετ
Στο Bandit από tdm
Τα υπόλοιπα είναι χωματερα και δεν παίζουν, εκεί που δουλεύουν ενοχλούν κανένα σκίουρο κλπ

Red Rider
25/05/2014, 10:00
+1000 σε George και zio.
Αν δουλεύει το μηχανάκι ομαλά,ούτε ενοχλεί ιδιαίτερα, και μπορεί να σου σώσει την ζωη γιατί σε κάνει εύκολα αντιληπτό.. Κατι σαν τα φώτα την ημέρα..

sv1000s
25/05/2014, 10:43
εχω δυο κανονια του ναβαρονε και κανει σαν ελικοπτερο απατσι!:bawl:

Black Mamba
25/05/2014, 10:52
Εχω ελευθερη καθε δευτερη εβδομαδα του μηνα ,ετσι για το ξεκ@βλωμα, ναουμ...:smokin:
Κατα τ' αλλα μανισια, γιατι παω και γρηγοροτερα και δεν ζαλιζω τα @ρχιδια κανενος!!!:a22:

drspeed
25/05/2014, 11:02
Εμένα αρκετό θόρυβο κάνει και με την εργοστασιακή. Δεν χρειάζομαι περισσότερη βαβούρα.Είδη τους ξυπνάω όλους το πρωί!!!

bruno
25/05/2014, 11:17
Στο παπι την aftermarket,την εβαλα μια μερα,δεν μπορω να την αντεξω τωρα πια,εκτος ότι δεν προσφερει σχεδόν τιποτα σε ένα παπι.Στο dr-z που ακομα και από την μανα του είναι θορυβωδες,εβαλα παπαγιαννοβιτσ,(άλλη αμαρτια αυτος) μετα από τα χερακια μου εφτιαξα ένα σιγαστηρα και κατι ζημιες που εβγαζε συνεχεια.Αυτό που κερδιζω είναι λιγο στο βαρος και λιγο πιο καλα στα ψηλα με θορυβο κατι παραπανω από την μανισια.

THEOD
25/05/2014, 13:41
Αν η aftermarket έχει πάνω την τάπα της συνήθως είναι μια χαρά. Παίζει μεν 1-2 κλικ πάνω σε θόρυβο από την μαμά αλλά σε καμμία περίπτωση τόσο ώστε να γίνεται ενοχλητική ενώ ταυτόχρονα βγάζει έναν πιο "ποιοτικό" ήχο.
Την είχα έτσι στο FZ1 - και εγώ την φχαριστιόμουνα και ποτέ κανένας δεν παραπονέθηκε για θόρυβο.
Εκεί που διαφωνώ τελείως είναι με τις εντελώς ελεύθερες. Κάποια στιγμή δοκιμαστικά έβγαλα την τάπα και έκανα 2-3 βόλτες - την ξανάβαλα αμέσως γιατί ένοιωσα άσχημα που ενοχλούσε
Τώρα κάτι "κυκλοφορώ ξετάπωτος επειδή σε ακούνε καλύτερα" τα θεωρώ φθηνές δικαιολόγίες ή αλλιώς "μ' άλλα λόγια να αγαπιόμαστε"...

amyroukai
25/05/2014, 15:43
Κυκλοφορώ ελευθερη 100% και ξεταπωτος γιατί έτσι το πήρα, γιατί σε carbon εξάτμιση κανεις εκ των δυο πειραιωτών κατασκευαστών βάζει τάπα. Σπάει @@ σίγουρα, εδω σπάει τα δικά μου συχνά πυκνά. Αλλά λεφτά για άλλη δεν δίνω.

nathair
25/05/2014, 16:14
Τώρα κάτι "κυκλοφορώ ξετάπωτος επειδή σε ακούνε καλύτερα" τα θεωρώ φθηνές δικαιολόγίες ή αλλιώς "μ' άλλα λόγια να αγαπιόμαστε"...

Ασε που αυτοί που τα λένε αυτά, πάνε συνήθως και γρηγορότερα απο την ταχύτητα του ήχου, οπότε...

ego_o_idios
25/05/2014, 16:22
safos ke exo after market ke kani 8orivo mia mera me piasan i enoxes mou ke evala tin mama epano ke tin ali mera me trakare enas rosopontios skatigeras
ke afto giati me tin after market me 8orivo mas akoune eno den mas vlepoune giati den prolavenoune giati ine ramolimenta giati ine xazogkomenes giati ine aderfes pou trexoun na tous ton foresi o takis o idravlikos ke exoun to mialo tous alou

ke na min akouo malakies apo sintiritikous ka8os prepi

i after market eksatmisi me 8orivo sou sozi tin zoi

ola ta ipolipa mporoune na pane na g@m180yn3 ke mazi osi diafonoune entelos dimokratika:lol::lol:

ego_o_idios
25/05/2014, 16:28
a! ke epidi kikloforane ke stokoi
trakara giati eno me ide teleftea stigmi dipla tou den prolave na antidrasi giati den me akouse na pernao dipla tou logo nektou simiou ke giratos
an ekana 8orivo 8a me akouge toulaxiston 20 metra piso ke 8a ipopsiazotan oti kati erxete...

atom_smasher
25/05/2014, 17:31
το γήρας επηρεάζει και την ακοή και όχι μόνο τα αντανακλαστικά.

ego_o_idios
25/05/2014, 17:53
το γήρας επηρεάζει και την ακοή και όχι μόνο τα αντανακλαστικά.


pedia mazeftite oloi me tis eksipnakistikes atakes na min tis sizitame mia mia

SHOOTER045
25/05/2014, 19:13
Δεν προλάβαμε να κάνουμε και κόμμα γμτ....

kapnias
25/05/2014, 21:51
Να πώ και εγώ, σαν ελληνάρας που είμαι είχα πάντα ελεύθερη εξάτμιση στα gsxr που κατα καιρούς είχα,
Αλλα προχθές γαμωσταύρισα τον γιαπη που ήρθε να δείξει στους φίλους του τις καινούργιες ακραποβιτς που έβαλε στο βαραντερο του και χτυπούσε κόφτες δίπλα στο καρότσι που κοιμόταν το μωρό μου. Αφού δεν του έβαλα τις ακράποβιτς στον κωλο του μόλις πετάχτηκε το παιδι απο το καρότσι ,πάλι καλά.
Οντως η εξάτμιση σώζει και με έχει σώσει πολλές φορές, Σωζει όμως και η κόρνα και μάλιστα δεν χρειάζεται να ακούγεται συνέχεια
Για να μην ενοχλώ ομως οσο μπορώ (σίγουρα έχω ενοχλήσει και με έχουν γαμωσταυρίσει) φορούσα το dbkiller μεσα στην πόλη .
Οταν κάνουμε εμείς φασαρια και γουστάρουμε είναι ολα μελι γάλα και άγια.
Οταν όμως βρισκόμαστε στην άλλη πλευρά και αφού νανουρίζουμε δυο ώρες το μπεμπάκι μας έρχεται ο κάφρος ο γείτονας και ξυπνάει τους νεκρούς με την καινούργια sebring που έδωσε αλλα τριάντα αλογα στο παπί του τότε καταριόμαστε οχι μονο τις εξατμίσεις αλλα και το καζανάκι του γείτονα που λέει ο λόγος.
Μην με φάτε, κάποτε ήμουνα εγώ ο πιτσιρικάς που ειχα χομπι να χτυπαν οι συναγερμοί με την motorsport στο 90αρι μου, έγινα ο 30αρης που ξεβίδωνα το DBkiller me to 4αρι το αλλενάκι οταν έβγαινα εθνική και τωρα είμαι ο νέος πατέρας που θέλω ησυχία για το αγγελούδι μου !!! :)

bruno
25/05/2014, 23:32
Aυτο που σωζει είναι ένα κρανος και η τηρηση του κ.ο.κ.:wave2:

Mits-fz6
25/05/2014, 23:55
Το θέμα παιδεία... :hmm:
Υπάρχουν οι κάγκουρες που στα παπάκια τους τρυπάνε την είδη aftermarket αμφιβόλου ποιότητας εξατμίσει τους για να τους ακούσει το κάθε οικοδομικό τετράγωνο που περνάνε αλλά υπάρχουν και αυτοί που ερωτεύονται τον ήχο των εξατμίσεων των μηχανών τους (χωρίς απαραίτητα να ανέρχεται στα όρια της ηχορύπανσης) ή το επιλέγουν για να λειτουργικούς σκοπούς.

Εμένα προσωπικά το fazer έκανε λιγότερο θόρυβο και από παπί με τις εργοστασιακές εξατμίσεις, αλλά με τις aftermarket (με σιγαστήρες) αγάπησα διπλά την μηχανή.

Mits-fz6
25/05/2014, 23:57
Aυτο που σωζει είναι η τηρηση του κ.ο.κ.:wave2:

και από τα υπόλοιπα οχήματα. :eleison:

nathair
26/05/2014, 00:20
Να βάλουμε και μια σειρήνα, με ήχο και φώς, να μας βλέπουνε. Η να πάρουμε αυτοκίνητο, άκυρο, φορτηγό, για να μας βλέπουνε απο μακριά και να μη κινδυνεύουμε. Α ρε νεοέλληνες...Καθήστε σπίτι σας ρε παιδιά, είναι επικίνδυνα τα μηχανάκια!
Πάντως εγώ σκέφτομαι να βάλω μια aftermarket εξάτμιση, για να κάνει πιο όμορφο θόρυβο. Αλλα σκέφτομαι το 1000ρι που κοστίζει...

Joyrider
26/05/2014, 08:36
Faags :a014:
http://www.southparkstudios.com/full-episodes/s13e12-the-f-word :lol:

GFawkes
26/05/2014, 09:19
Eγω στο παπι δεν εχω πια εξατμιση,
μονο σωληνα και τελικο απο σκαραβαιο.

Χρησιμοποιω το μηχανακι για να πηγαινω στην δουλεια-νυχτοφυλακας- και δεν ακουσα ποτε παραπονα απο κανενα.
(γενικα δεν ακουω τιποτε εκει πανω)

Δεν πιστευω οτι ειναι θεμα παιδειας, αρκει να συμφωνεις με την πλειψηφια....και ολα καλα.

Αλλες φορες που παω με το αμαξι και τερμα στην κασσετα τερλεγκα με κερνανε και διαφορα προιοντα
(ντοματινια, ΤΟΤΑΛ 2% κλπ)

Dant3
26/05/2014, 11:09
Εχω φορεσει στο δικο μου τελικα.
Εβγαλα τα μαμα γιατι ηταν τοσο φιμωμενα που το ενιωθες.ηταν και τελειως αθορυβα και δε με καταλαβαιναν αλλα και δε μου αρεσε.
Τα αλλαξα οχι μονο λογω θορυβου αλλα και γιατι τσουρουφλαγαν,ειχα καει κοσμος και ειχαν λιωσει και παπουτσια και δεν εφευγε με τιποτα η σολα και φαινοταν ασχημο.
Με τα αφτερ,και ακουγεται πιο ωραια,και ειναι κρυα τα τελικα και δεν εχω αγχος και μετρημενα εφυγαν 4,5 κιλα απο τη μηχανη.
Τα εχω ξεταπωτα αλλα προσπαθω να μην ενοχλαω.ανοιγμα γκαζιου κτλ μονο σε κεντρικους δρομους
στα στενα παω με ρελαντι

dimzan
26/05/2014, 11:32
αναλογως τις aftermarket και αν ειναι εντελως ελευθερες ή οχι.

γενικα πιστευω πως στεκει το επιχειρημα οτι με το θορυβο απο την εξατμιση σε προσεχουν πιο πολυ. Και δεν ειανι επιχειρημα του κωλου.


Στο προηγουμενο μηχανακι μου (cb400) ειχα μια πολυ ελευθερη εξατμιση που εσπαγε ακομα και τα δικα μου νευρα. Μονο σε στιγμες αδρεναλινης το χαιρομουν, αλλα σιγουρα εσπαγα τα νευρα πολλων. Στην τοτε πολυκατοικια μου ειχαν κανει και παρατηρηση. Μα αυτη την εξατμα το πηρα, μ αυτη το πουλησα, γρηγορα κι ολας.

Στο επομενο, το bandit 650, παλι το πηρα με εξατμιση aftermarket, αλλα και δεν τρυπαει αυτια, και λειτουργει ωραια. Ειδικα η μαμα εξατμιση ειναι ενοχλητικα αθορυβη, ενοχλητικα βαρυα, ενοχλητικα ασχημη και ενοχλιτικα "κλειστη". Μια καλη after στο συγκεκριμενο μηχανακι δινει πολλα, και σιγουρα σε προσεχουν περισσοτερο εδω στην πολη. Κτεο περασα κανονικα το τεστ θορυβου, ξεταπωτος μαλιστα, yoshimura ειναι η εξατμιση τη φοραγανε και στην αντιπροσωπεια.


Γενικα νομιζω πως ο θορυβος των εξατμισεων ειναι ενοχλητικος οταν ειανι πολυ ή εντελως ελευθερες, και αν κυκλοφορεις σε αστικη περιοχη ή οχι. Στις πολεις μεσα οταν ερχεται ο αλλος με εντελως ελευθερη εξατμιση και σκαει κοφτες 2 το βραδυ ειναι πολυ ενοχλητικο..




Και ενα παραδειγμα γιατι το επιχειρημα του θορυβου ειναι βασιμο και δυνατο: στην αμερικη που τα prius κανουν θραυση, εχουν σημειωθει πολλα ατυχηματα οταν ειναι σε πληρως ηλεκτρικη λειτουργια επειδη δεν ακουγονται.

daz
26/05/2014, 11:37
O τίτλος είναι όλα τα λεφτά! :lol:

pektis
26/05/2014, 13:08
O τίτλος είναι όλα τα λεφτά! :lol:
Εχει ιστορια!
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=141217
:p

ziofz1
26/05/2014, 13:14
..Ο παραπανω θορυβος που βγαζει, καμια φορα μπορει να σου σωζει τη ζωη..

Ειναι μια πραγματικοτητα,ειτε το θελουμε ,ειτε οχι και που φυσικα δεν ισχυει μονο στις μοτοσυκλετες.

kostaspetrou
26/05/2014, 13:15
Τις άφτερ μάρκετ τις βάζουμε επειδή απλά μας αρέσει,το μηχανάκι δουλεύει απροβλημάτιστα και με τις μαμά.

Είναι πάντως στο χέρι μας(δεξί καρπό) να μην προκαλούμε γκαζώνοντας σε χώρο και χρόνο που ενοχλεί τους άλλους.

Bob_o_mastoras
26/05/2014, 15:10
Ναι, ομως φιλε kostaspetrou και οι λοιποι που το αναφερατε δεν γινεται να πηγαινεις συνεχεια ρελαντι ακομα και αν δεν θες να γκαζωνεις. Ειδικα σε μικροτερα μηχανακια.

Το θεμα ασφαλειας στην Ελλαδα ειναι καθαρα και ξαστερα θεμα οδηγικης παιδειας και ποιοτητας δρομων, σημανσης κλπ. Δυστυχως λειπουν και τα δυο σε ελεεινο βαθμο. Οπως λοιπουν και οι περισσοτερες δομες που κανουν τη ζωη ανθρωπινη.

Οταν δουλευα εξωτερικο σε μεταφορικη εταιρια με ενα SH σκουτερακι, φυσικα με μαμα εξατμιση, σε πολη στο μεγεθος Αθηνας ουδεποτε μα ουδεποτε κινδυνευσα απο αλλους οδηγους για ενα χρονο που δουλευα, κανωντας απειρα χλμ, τηρωντας βεβαια και 'γω τον κοκ. Κορνα δεν θυμαμαι να πατησα. Και εκανα και τις σφηνες μου και τις προσπερασεις μου και ολα, απλα οπως οριζει ο κοκ.

Με το λεωφορειο και το αμαξι τα ιδια. Για οδηγα εδω στην Ελλαδα σε καμια Αθηνα κανα φορτηγο η λεωφορειο και θα σου φυγει η μαγκια η θα σκοτωσεις κανεναν ανθρωπο. Ολοι κανουν οτι τους κατεβει. Πεζοι και οδηγοι.

Εδω στο παρακμιακο οικο ανοχης που ονομαζουμε Ελλαδα τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα απο την υπολοιπη Ευρωπη μιας και ειμαστε ΟΛΟΙ καφροι. Πακετας πχ παιζει να 'ναι το πιο επικινδυνο επαγγελμα και οι πακεταδες φροντιζουν να το κανουν ακομα επικινδυνοτερο.

Δεν μας βλεπω καθολου καλα ως χωρα. Παμε απο το κακο στο χειροτερο τρεχοντας. :a31:

daz
26/05/2014, 15:12
Εχει ιστορια!
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=141217
:p

Το είχα δει. Θρεντάκια με τέτοιους τίτλους δεν τα προσπερνάς έτσι απλά. :lol:

ego_o_idios
26/05/2014, 16:11
Aυτο που σωζει είναι ένα κρανος και η τηρηση του κ.ο.κ.:wave2:

re xorto re radiki den imaste olokliri mesa sto kranos
kranos forao panta ala den voi8ise se kati spasimata sta podia
ke protou milate kalo ine na voutate tin glasa sto mialo....

ego leo na kanoume ena kinima ksilofortosis olon afton pou tin exoun di sostoi ke 8eloun na zisoun se enan telio kosmo pou den iparxi

ouste re rezilides kseneretoi oust re

Bob_o_mastoras
26/05/2014, 16:25
Καντε το κινημα και ελατε να φατε ξυλο! :rotflmao:

Περα απο την πλακα δεν την εχω δει σωστος. Εχω κανει πολλες μλκιες και συνεχιζω να κανω λαθη ως ανθρωπος και εγω, και στο τιμονι και αλλου. Τελειος κοσμος δεν υπαρχει αλλα σιγουρα υπαρχει καλυτερος.

"-Η ουτοπια ειναι κατι που καθε φορα που το πλησιαζεις ενα βημα απομακρυνεται δυο.
-Και τοτε ποιο το νοημα της;;
-Σε κανει να κινεισαι" (ή καπως ετσι, δεν το θυμαμαι ακριβως, χεχε)

bruno
26/05/2014, 16:26
Ουστ να πεις στο σκυλο σου ρε!:moutza:Οδηγας με τους αγκωνες κουλε,θες και κρανος:bawl:

daz
26/05/2014, 16:51
Σε άλλους αρέσει το μοτέρ να γουργουρίζει και άλλοι θέλουν να το ακούνε να βρυχάται.

Κάποιοι θέλουν να ταξιδεύουν και να ακούνε τα πουλάκια να τιτιβίζουν και άλλοι την βρίσκουν να ακούνε τους συναγερμούς της γειτονιάς σε κάθε πέρασμά τους.

Για κάποιους η κοινωνική καταξίωση έρχεται μαζί με τα καινούρια αγωνιστικά μοντέλα της ακραποβιτς, για άλλους η χοντρομπούρα που βοηθάει να αναπνεύσουν καλύτερα οι 4,75 ίπποι είναι μονόδρομος.

Το θέμα είναι ότι ότι και να έχεις, για όποιο λόγο και να το έβαλες, υποχρεούσε να μην ενοχλείς. Και μπορείς να το κάνεις!
Ακόμα και αν έχεις στήσει το μηχανάκι σου για χρήση σε πίστα, μπορείς (αν θέλεις) να μη σε πούνε κάφρο.

Οι επιλογή εξάτμισης βασίζεται στα κριτήρια του καθενός και στο προσωπικό του γούστο. Αν ενοχλείς ή όχι είναι θέμα παιδείας.

Οι κάφροι δεν είναι αυτοί που έχουν ελευθέρας στις μηχανές τους. Οι κάφροι είναι αυτοί που θα ενοχλήσουν ακόμα και με μαμά εξάτμιση. Και δεν είναι κάφροι ακριβώς. Χωρίζονται σε δυο κατηγορίες.
Στην κατηγορία "κοιτάξτε με πόσο γαμάτος, κακός και ασυμβίβαστος είμαι" (Η κατηγορία αυτή συνάδει και με τα νιάτα)
Και στην κατηγορία "είμαι απλά βλάκας και πιθανότατα παντελώς απαίδευτος και γι' αυτό φταίτε εσείς που με ψεκάζεται τόσα χρόνια με όλα αυτά τα οργανικά παράσιτα που ψηφίζετε". (Έτσι για να είμαστε και στο κλίμα των ημερών. :lol:)


Δεν με απασχολεί πως την βρίσκει ο καθένας, το προσωπικό του γούστο και τις αντιλήψεις του περί ασφάλειας. Την βλακεία που μας έχει χτυπήσει στο κεφάλι δεν αντέχω και την βρεγμένη κατηφόρα που βρισκόμαστε.

Ζεύκας
26/05/2014, 17:31
Εγώ πάντως είμαι κύριος. Φοράω τις μαμά εξατμίσεις.

daz
26/05/2014, 18:35
Εγώ πάντως είμαι κύριος. Φοράω τις μαμά εξατμίσεις.

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ...

Μλκ!!! :lol:

Εσύ είσαι μια κατηγορία μόνος σου αν το καλοσκεφτείς. Εσένα και την killcat δεν σας έχουμε εντάξει ακόμα κάπου. :lol:

alres
26/05/2014, 21:55
Σε άλλους αρέσει το μοτέρ να γουργουρίζει και άλλοι θέλουν να το ακούνε να βρυχάται.

Κάποιοι θέλουν να ταξιδεύουν και να ακούνε τα πουλάκια να τιτιβίζουν και άλλοι την βρίσκουν να ακούνε τους συναγερμούς της γειτονιάς σε κάθε πέρασμά τους.

Για κάποιους η κοινωνική καταξίωση έρχεται μαζί με τα καινούρια αγωνιστικά μοντέλα της ακραποβιτς, για άλλους η χοντρομπούρα που βοηθάει να αναπνεύσουν καλύτερα οι 4,75 ίπποι είναι μονόδρομος.

Το θέμα είναι ότι ότι και να έχεις, για όποιο λόγο και να το έβαλες, υποχρεούσε να μην ενοχλείς. Και μπορείς να το κάνεις!
Ακόμα και αν έχεις στήσει το μηχανάκι σου για χρήση σε πίστα, μπορείς (αν θέλεις) να μη σε πούνε κάφρο.

Οι επιλογή εξάτμισης βασίζεται στα κριτήρια του καθενός και στο προσωπικό του γούστο. Αν ενοχλείς ή όχι είναι θέμα παιδείας.

Οι κάφροι δεν είναι αυτοί που έχουν ελευθέρας στις μηχανές τους. Οι κάφροι είναι αυτοί που θα ενοχλήσουν ακόμα και με μαμά εξάτμιση. Και δεν είναι κάφροι ακριβώς. Χωρίζονται σε δυο κατηγορίες.
Στην κατηγορία "κοιτάξτε με πόσο γαμάτος, κακός και ασυμβίβαστος είμαι" (Η κατηγορία αυτή συνάδει και με τα νιάτα)
Και στην κατηγορία "είμαι απλά βλάκας και πιθανότατα παντελώς απαίδευτος και γι' αυτό φταίτε εσείς που με ψεκάζεται τόσα χρόνια με όλα αυτά τα οργανικά παράσιτα που ψηφίζετε". (Έτσι για να είμαστε και στο κλίμα των ημερών. :lol:)


Δεν με απασχολεί πως την βρίσκει ο καθένας, το προσωπικό του γούστο και τις αντιλήψεις του περί ασφάλειας. Την βλακεία που μας έχει χτυπήσει στο κεφάλι δεν αντέχω και την βρεγμένη κατηφόρα που βρισκόμαστε.

Κάπως έτσι ήθελα να τα πω.
Η after σώζει, έχει αποδειχθεί πολλάκις. Ειδικά όταν μιλάμε για τη χώρα που συμμαζεύεσαι μόνο αν νοιώθεις ότι απειλείσαι. Κάτι βλαμμένα θηλυκά με το κινητό κολλημένο στ' αυτί, κάτι ταρίφες που έχουν να βγάλουν φλας από τότε που τους έδωσε τις άδειες ο Παπαδόπουλος, η after είναι εργαλείο επιβίωσης.

Μπορεί βεβαίως να γίνει και εργαλείο παράνοιας. Πάντως είτε με μαμίσια, είτε με aftermarket, αν σε έχει βαρέσει η μαλακία, θα βρεις τρόπο να την Γκάνεις (κανόνας). Βλέπω τύπους με ξετάπωτες και δεν τους καταλαβαίνεις και βλέπω και με μαμίσιες και τους βρίζει όλη η γειτονιά, γιατί θεωρούν ότι για να σβήσει το μηχανάκι πρέπει να βαράνε κόφτες, μήπως το έρμο βαρεθεί και ησυχάσει.

Πάντως, είτε με ξετάπωτες είτε χωρίς, οι οδηγάρες, αυτοί που το 'χουν, είτε είναι πολύ γρήγοροι, είτε είναι πολύ προσεκτικοί και μυρίζονται τη μαλακία από μακριά, φαίνονται.

Θα ήθελα πάρα πολύ τέτοιους οδηγούς γύρω μου και ας κάνουν και λίγο φασαρία (από το να έχω τους αθόρυβους εκτελεστές...)

bruno
26/05/2014, 23:02
Δηλαδη σας κλεινει ο ταρίφας, του τραβατε μια γκαζια και ξυπναει...δεν πατατε κορνα ας πουμε;Ο.κ αντε αυτό,αντε και είναι καυλωτικος ο ηχος σε ένα ss,σε ένα ΧΤ,αυτα τα γαμιολοσκουτερ τι θελουν την εξατμηση να κανει θορυβο;

sniper
26/05/2014, 23:08
Δηλαδη σας κλεινει ο ταρίφας, του τραβατε μια γκαζια και ξυπναει...δεν πατατε κορνα ας πουμε;Ο.κ αντε αυτό,αντε και είναι καυλωτικος ο ηχος σε ένα ss,σε ένα ΧΤ,αυτα τα γαμιολοσκουτερ τι θελουν την εξατμηση να κανει θορυβο;

Όχι, μ΄εχει ακούσει να ερχομαι και νομιζει ότι πλησιάζει ζευγάρι απο F4 με τους μετακαυστήρες στο φουλ... Και για να μην πάθει τίποτα και χάσει ώρες απο το μεροκάματο, κοιτάει τους καθρέφτες του. Κι όλοι μας είμαστε χαρουμενοι. Όταν φόραγα τη μαμά στο 600 δεν με άκουσε ο παπούλης να ερχομαι κι εκανε την παράνομη αναστροφή του και μπήκε όλο το μηχανάκι κι εγώ μεσα στο αμαξάκι του...

Συνεχίζουμε την κουβέντα μας, σε κόσμιο επίπεδο παρακαλώ.

MG-KTiNoS
26/05/2014, 23:09
Τα υπόλοιπα είναι χωματερα και δεν παίζουν, εκεί που δουλεύουν ενοχλούν κανένα σκίουρο κλπ

μην είσαι και τόσο σίγουρος για αυτό...
Μπορεί αν κάνουν πολύ μεγάλη ζημιά.

γιαααα όοολοους τους άλλους
Ελπίζω να μην γίνει κανένα
ιατρικό λαθός γιατί ο γιατρός δεν έκλεισε μάτι τη νύχτα
τραπεζικό λαθος και αδειάσει ο λογαρισμός σας γιατί ο ταμείας κλπ κλπ

ή κοινωνικό λάθος και ο μπιλντεράς της δίπλα πόρτας τη δει παράξενα...


-για τα σκατά που βγάζει από πίσω χωρίς καταλύτη θα πούμε άλλη μέρα-


υγ
κατά έναν παράξενο τρόπο όσο πιο πολύ φασαρία κάνουν τόσο πιο αργά πάνε

υγ2
και καλά να έχεις μπούζα και να τρέχεις ντράγκστερ μπορώ να το καταλάβω...
άντε και ΚΤΜ 990 μπορώ να το καταλάβω


Αλλά ρε καραμήτρο που πας με το ΤΔΜ και το στρόμα???
:uplate:

daz
27/05/2014, 00:03
..
Αλλά ρε καραμήτρο που πας με το ΤΔΜ ???
:uplate:

Έχεις ακούσει τδμ με ξετάπωτες ρεμους? Κ@@!

Αυτό το μηχανάκι μόνο ήχο έχει!

Νομίζεις ότι είναι τυχαίο που όλοι αυτοί με τα ΤΔΜ έχουν και γαμώ τα γκομενάκια πίσω? :lol:

daz
27/05/2014, 00:18
Η after σώζει, έχει αποδειχθεί πολλάκις.


Στην κίνηση η "φασαρία" σώζει από καταστάσεις που διαφορετικά δεν θα είχαν αποφευχθεί. Συμφωνώ.

Αλλά δεν είναι μόνο αυτό.

Μα είναι δυνατόν να κάνει το μονοκύλινδρο φρρρρτ φρρρρτ? Μηχανή καβαλάμε ή χορτοκοπτικό?

Να περνάς από σήραγγα στην εγνατία με το εξακοσάρι και να μη σου κάνει καρδια να δώσεις δυο μποτιές προς τα κάτω στις ταχύτητες και να κολλήσεις το γκάζι στο τέρμα?

Να σταματάει η ντουκάτι στο φανάρι και να ακούγεται ο κινητήρας περισσότερο απ' την εξάτμιση? :lol:

Dbnn
27/05/2014, 00:58
Όχι άλλες ακράποβιτς στα TDM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αφτερμαρκετ απο ιννόβα έχω, ούτε θόρυβο ούτε τίποτα!

SHOOTER045
27/05/2014, 01:26
Έχεις ακούσει τδμ με ξετάπωτες ρεμους? Κ@@!

Αυτό το μηχανάκι μόνο ήχο έχει!

Νομίζεις ότι είναι τυχαίο που όλοι αυτοί με τα ΤΔΜ έχουν και γαμώ τα γκομενάκια πίσω? :lol:
Και γω tdm με Remus είχα

Σημαίνει κάτι?
Σίγουρα δεν ήταν μόνο ηχο....

Black Mamba
27/05/2014, 07:52
Αυτό το μηχανάκι μόνο ήχο έχει!



...και Φως λεμε!
Βλεπε Xenon...
Για τα γκομενακια υσχιει, γ@μω το φελεκι μου...:lol:

devil's animal
27/05/2014, 08:52
ενταξει 'ρδελο μεγαλο το tdm, αλλα με ξεταπωτες ακουγεται ωραια...να τα λεμε αυτα..
λιγα δικυλινδρα βγαζουν τοσο ωραιο ηχο με aftermarket...

amyroukai
27/05/2014, 09:02
Οι λέξεις δικύλινδρο και ωραίος ήχος είναι αστείο να χρησιμοποιούνται στην ίδια πρόταση, εκτός και αν έχουν άρνηση ανάμεσα. Με μία εξαίρεση, το Honda VTR SP2.

chris4204
27/05/2014, 09:09
Δηλαδη σας κλεινει ο ταρίφας, του τραβατε μια γκαζια και ξυπναει...δεν πατατε κορνα ας πουμε;Ο.κ αντε αυτό,αντε και είναι καυλωτικος ο ηχος σε ένα ss,σε ένα ΧΤ,αυτα τα γαμιολοσκουτερ τι θελουν την εξατμηση να κανει θορυβο;

Για να θυμίζουν ταχύπλοα όταν επιταχύνουν δίνοντας στον ξεκράνωτο αναβάτη την αίσθηση ότι δαμάζει τα κύματα με ένα τζετ σκι.....

chris4204
27/05/2014, 09:18
ο βασικός λόγος που ξεκίνησα αυτό το θέμα είναι ότι κάποιοι προσπαθούσαν με το στανιό να με πείσουν ότι μία aftermarket εξάτμιση είναι το πρόβλημα της κοινωνίας μας σήμερα και με τους πιτσιρικάδες και με όλους τους μηχανόβιους που έτσι δείχνουν την έλλειψη παιδείας και τον κομπλεξισμό τους.
Λοιπόν λευτεριά στις εξατμίσεις και φωτιά στις τάπες..... οι τάπες είναι μόνο για το μπάσκετ.:evil::evil::evil::evil::a25::a25::a25::a25:

George_Sp
27/05/2014, 09:25
η aftermarket εξάτμιση δεν είναι από μόνο του πρόβλημα της κοινωνίας. μην επαναλαμβανόμαστε.

η κακή χρήση της είναι όπως επίσης και το οτι χάνουμε το μέτρο σαν άνθρωποι και δε ξέρουμε πως να ισορροπούμε τα πράγματα στη ζωή μας, μεταξύ καύλας και σεβασμού στο συνάνθρωπο.

στο δίπλα θέμα με τη χοντρομπούρα δε μπαίνω καν στο κόπο να ξαναγράψω.

ειδικά αν πρέπει να απαντήσω στον devil's που έχει αναγάγει τον σταρχιδισμό και την τσουβαλοποίηση σε επιστήμη και που δε θέλει να καταλάβει οτι το να είσαι politically correct δεν σημαίνει οτι είσαι αγάμητος και άβγαλτος στη ζωή, αλλά στάση και άποψη ζωής για πολύ κόσμο.

chris4204
27/05/2014, 09:28
η aftermarket εξάτμιση δεν είναι από μόνο του πρόβλημα της κοινωνίας. μην επαναλαμβανόμαστε.

η κακή χρήση της είναι όπως επίσης και το οτι χάνουμε το μέτρο σαν άνθρωποι και δε ξέρουμε πως να ισορροπούμε τα πράγματα στη ζωή μας, μεταξύ καύλας και σεβασμού στο συνάνθρωπο.

στο δίπλα θέμα με τη χοντρομπούρα δε μπαίνω καν στο κόπο να ξαναγράψω.

ειδικά αν πρέπει να απαντήσω στον devil's που έχει αναγάγει τον σταρχιδισμό και την τσουβαλοποίηση σε επιστήμη και που δε θέλει να καταλάβει οτι το να είσαι politically correct δεν σημαίνει οτι είσαι αγάμητος και άβγαλτος στη ζωή, αλλά στάση και άποψη ζωής για πολύ κόσμο.

Πιστεύω να είναι απόλυτα κατανοητό ότι δίπλα έπεσε το trolling της αρκούδας έτσι ?

teogtp
27/05/2014, 09:30
Ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του.
Αυτο που εγραψες ειναι το δικο σου συμπερασμα.
Εμενα μου αρκει που αρκετοι απο εδω μεσα προσπαθουν να μην ενοχλουν τον συνανθρωπο γυρο τους
Εχουν δεν εχουν εξατμιση.
Και ναι! παπι με χοντρομπουρο ψιλομπουρο με τρυπες χωρις τρυπες σπαει @ρχιδια!Δεν παλευεται!
:wave2:
Εξακολουθω να θελω καφεεεεεεεεεε........:ZZZ:

amyroukai
27/05/2014, 09:38
Αυτό το σηματάκι έπρεπε να το έχει ο "άγιος" Σάιμον Τέμπλαρ ρε Τεό... Έχω λιώσει στο γέλιο.

devil's animal
27/05/2014, 09:50
η aftermarket εξάτμιση δεν είναι από μόνο του πρόβλημα της κοινωνίας. μην επαναλαμβανόμαστε.

η κακή χρήση της είναι όπως επίσης και το οτι χάνουμε το μέτρο σαν άνθρωποι και δε ξέρουμε πως να ισορροπούμε τα πράγματα στη ζωή μας, μεταξύ καύλας και σεβασμού στο συνάνθρωπο.

στο δίπλα θέμα με τη χοντρομπούρα δε μπαίνω καν στο κόπο να ξαναγράψω.

ειδικά αν πρέπει να απαντήσω στον devil's που έχει αναγάγει τον σταρχιδισμό και την τσουβαλοποίηση σε επιστήμη και που δε θέλει να καταλάβει οτι το να είσαι politically correct δεν σημαίνει οτι είσαι αγάμητος και άβγαλτος στη ζωή, αλλά στάση και άποψη ζωής για πολύ κόσμο.



καμια επιστημη Γιωργακη...
εγω απαντησα σοβαροτατα στο αλλο θεμα...
αν δεν μποριες να απαντησεις, κανενα προβλημα...αλλα μην μας το παιζεις και κατατρεγμενος...

τελος, το "politically corect" σαν ορος χρησιμοποιειται για ειρωνια...ουτε σταση, ουτε αποψη ζωης ειναι...

το να εισαι σωστος απεναντι στους συναθρωπους σου, επιβαλλεται...
το να εισαι "politically corect" σε κατατασσει σε κομπλεξικο τυπο που δεν χαιρεται την ζωη και ακριβως επειδη δεν χαιρεσαι την ζωη (για δικους σου λογους) δεν θελεις να χαρει και κανενας αλλος, πετωντας στον δρομο του καταρες και αφορισμους με αφορμη ηλιθιους νομους και κανονες...

και προσοχη! δεν λεω οτι ειναι ηλιθιος νομος η τηρηση της κοινης ησυχιας...ουτε ειπα οτι θα παω εξω απο ενα νοσοκομειο να κοφτιασω με την ξεταπωτη επειδη γουσταρω και μπορω...
ειπα να υπαρχει ανοχη στα 3-5-10 δευτερολεπτα που θα τυχει να ακουσεις αυτον που γουσταρει το μηχανακι του με την aftermarket εξατμιση του που πουλιεται κανονικα στο εμποριο...

οπως θα επρεπε να εχεις ανοχη σε αυτον που εχει ρυθμισει το συναγερμο του αυτοκινητου του στο υπερευαισθητο ή στον αλλον που γουσταρει να βαλει δυνατα ενα τραγουδι στο στερεο του σπιτιου/αμαξιου του κλπ...
δεν υποστηριζω να εισαι με 10 ενισχυτες μεσα στο αμαξι και να βαρας απο το πρωϊ μεχρι το βραδυ...μισο τραγουδι ομως μπορεις να το αντεξεις...
5 δευτερα ξεμπουκωμα στο ss μπορεις να τα αντεξεις...



οπως βλεπεις, τουλαχιστον στο 1ο μισο του ποστ σου που λεει για μετρο και ισορροπια, συμφωνουμε...
:wave2:

George_Sp
27/05/2014, 10:21
το πρόβλημα στην άποψή σου είναι στο εξής:

5 δευτερόλεπτα να κάνει ο καθένας μας ότι του κατέβει ενοχλώντας τον διπλανό του το φάγαμε το 24ωρο της ημέρας για πλάκα.

σου λέω λοιπόν καθαρά οτι μη το γαμάς το σύμπαν χειρότερα για 5 δευτερόλεπτα καύλας. Είναι θέμα του τι βλέπει ο καθένας μας γύρω του.

Εσύ λοιπόν βλέπεις γύρω σου καθημερινά το κάθε έναν να κάνει τη καύλα του για 5 δεύτερα και μου λες οτι θα την κάνω και γω γιατί δε ζούμε σε έναν ιδανικό πλανήτη. Ναι ρε devil-άκο δεν είναι ιδανικός ο γαμοπλανήτης αλλά αν δεν προσπαθούμε να τον βελτιώσουμε καθημερινά το πράγμα θα γίνεται αθροιστικά χειρότερο μέχρι το σημείο της ολικής καταστροφής.
Κάνεις λες και σου είπα να γίνεις μητέρα Τερέζα και να το παίζεις politically correct από το πρωί που ανοίγει το μάτι σου μέχρι την ώρα που ξαπλάρεις να κοιμηθείς. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!

Κάθε ένας που δε φοράει κράνος είναι κακό παράδειγμα για τον επόμενο. Κάθε ένας που σφάζει κόκκινο το ίδιο. Κάθε ένας που βαράει 5δευτερόλεπτα κόφτες στο γαμοστενό της γειτονιάς το ίδιο.

Τα νεύρα που μου προκαλείς εσύ με το κόφτιασμα θα τα μεταφέρω λίγη ώρα μετά στον επόμενο που θα συναντήσω στο φανάρι. Αυτός που θα τα πάρει κρανίο με τη δική μου συμπεριφορά στο διπλανό του...και ω ναι...στο τέλος της ημέρας το δικό σου κόφτιασμα το πρωί που έφυγες για τη δουλειά μπορεί να σε βρει η κομπλεξικιά γκόμενα στη διασταύρωση να σε κλείσει τη λωρίδα από τα νεύρα της γιατί το μεσημέρι ένας με σχεδόν ίδια μηχανή της έσπασε το καθρέφτη στη διήθηση.

You get the facking picture now?

sniper
27/05/2014, 10:29
.... Κάθε ένας που βαράει 5δευτερόλεπτα κόφτες στο γαμοστενό της γειτονιάς το ίδιο.

...ου

You get the facking picture now?

Έχεις ακούσει αφτερ ξετάπωτη σε κόφτες; Κανένας δεν την αντέχει. Σε κόφτες και μαμά εξάτμιση να εχεις πάλι τα επιπεδα θορύβου είναι ψηλά.

Τώρα αν το πάμε στο τι εκνευρίζει τον καθένα στην καθημερινότητά μας, άστο... Εσενα ο θόρυβος, εμενα τα περιστέρια που κουτσουλάνε, του άλλου οι καμπάνες της εκκλησίας, του παράλλου τα ποδήλατα και δεν εχει τέλος η λιστα...

Ας χαλαρώσουμε λοιπόν κι ας κοιτάξουμε τον δίπλανό μας κι ας του χαμογελάσουμε... :bawl:

George_Sp
27/05/2014, 10:35
Μα αυτό ακριβώς λέω. Μια ρημάδα κίνηση προς τη σωστή πλευρά να κάνει ο καθένας μας και μπορεί να μεταπείσουμε και τον διπλανό μας να κόψει τη δικιά του ηλιθιότητα.

sniper
27/05/2014, 10:52
Μα αυτό ακριβώς λέω. Μια ρημάδα κίνηση προς τη σωστή πλευρά να κάνει ο καθένας μας και μπορεί να μεταπείσουμε και τον διπλανό μας να κόψει τη δικιά του ηλιθιότητα.

Welcome to planet Earth. We hope you enjoyed your flight and air Saturn wishes you a pleasant stay.

Be well

GFawkes
27/05/2014, 11:05
Ας χαλαρώσουμε λοιπόν κι ας κοιτάξουμε τον δίπλανό μας κι ας του χαμογελάσουμε... :bawl:


oooppppssss....
:eek:
317020

George_Sp
27/05/2014, 11:10
Τόσο πολύ σας έχει πάρει από κάτω τελικά ε; Και γω που νόμιζα οτι το free spirit of the rider έχει να κάνει και με την αισιοδοξία οτι είσαι ''ζωντανός''.

chris4204
27/05/2014, 11:14
Μα αυτό ακριβώς λέω. Μια ρημάδα κίνηση προς τη σωστή πλευρά να κάνει ο καθένας μας και μπορεί να μεταπείσουμε και τον διπλανό μας να κόψει τη δικιά του ηλιθιότητα.

Μα αυτό είναι το θέμα, πάνω που θέλεις να κάνεις το σωστό και να πεις οτί "οκ εγώ θα κάνω τη διαφορά και θα νοιαστώ για το συνάνθρωπο" εκεί είναι που έρχεται ο συνάνθρωπας , σε γράφει στις παπάρες του όσο δεν παίρνει και σου την βαράει και λες το γνωστό "ρε δεν πα να γ@μηθέίτε όλοι σας, θα κάνω κι εγώ την κ@ύλα μου"... σε ωθεί η κοινωνία η ριμάδα.

theofilos888
27/05/2014, 11:18
Αλήτες, ρεμπεσκέδες, τεντυμπόιδες, μηχανόβιοι!!!! αποβράσματα της κοινωνίας! Εμείς τα κάνουμε όλα!!!! Οι εξατμίσεις μας φταίνε!!! Κάτω οι εξατμίσεις! Μόνο εργοστασιακές από εδώ και πέρα! Ακόμα και αν είναι hrc!!!! χαχαχαχαχαχα

George_Sp
27/05/2014, 11:23
Μα αυτό είναι το θέμα, πάνω που θέλεις να κάνεις το σωστό και να πεις οτί "οκ εγώ θα κάνω τη διαφορά και θα νοιαστώ για το συνάνθρωπο" εκεί είναι που έρχεται ο συνάνθρωπας , σε γράφει στις παπάρες του όσο δεν παίρνει και σου την βαράει και λες το γνωστό "ρε δεν πα να γ@μηθέίτε όλοι σας, θα κάνω κι εγώ την κ@ύλα μου"... σε ωθεί η κοινωνία η ριμάδα.

για να σας επηρεάζει έτσι εύκολα η ριμάδα η κοινωνία και να επιλέγετε την εύκολη οδό να αντιμετωπίσετε τη ριμάδα κοινωνία με ριμάδα συμπεριφορά 2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν.

είτε είστε πολύ ευαισθητούληδες είτε φυγόπονοι.

να την πάμε και σε πιο βαθύ επίπεδο την κουβέντα αν θέλετε.

theofile σταμάτα να τρολάρεις τουέντι φορ σεβεν! αφού με βλέπεις οτι μιλάω σοβαρά εδώ χάμου κράτα το τρολάρισμα για τον κρίκο ρε τεντυμπόη! :lol:

pipe_smoker
27/05/2014, 11:39
Εμένα σάπισε η μαμά εξάτμιση (τελικό) που είχε το super four.
Έκανε έναν ήχο ΓΑΜΑΤΟ!!!!!:tooth:

Κατάλαβα βέβαια ότι δεν αποφάσισε ξαφνικά να αλλάξει φωνή το μηχανάκι μου οπότε λέω "κάτι δεν πάει καλά" και το πήγα στο μάστορα.

- Σου σάπισε η εξάτμιση κι έχει κοπεί μέσα. Κοίτα.
- Ωραία. Επιλογές?
- Μαμά ολόιδια από αντιπροσωπεία πρώτη επιλογή. Κάτσε να πάρω να ρωτήσω.
- Άσ'το μάστορά μου κι αδερφέ. Δεν είμαι για εγκεφαλικό. Next.
- After.
- Before?
- Άλλη μάρκα βρε ζαγάρι.
- Α!
- Επιλογές τάδε τάδε τάδε. Σε γενικές γραμμές (πολύ γενικές) αν βάλεις ελεύθερη/ξετάπωτη/ακάπωτη θα γουστάρεις από τον ήχο αλλά επειδή το μηχανάκι σου δεν έχει πολλά κυβικά/άλογα/ροπή, θα χάσεις χαμηλά. Όχι πολύ, αλλά μάλλον αισθητά. Αν βάλεις με φιμωμένη/ταπωμένη κλπ, από ήχο θα πάρεις ένα @ αλλά δε θα χάσεις κάπου, και μπορεί άμα ο Δίας είναι στις καλές του να σου δώσει και μισό γαιδουράκι σε σχέση με τη σάπια που είχες πριν. Γλιτώνεις και το μικρό ρίσκο να γίνει καμιά μαλακία αφού δε θα μπούμε στον κόπο να αλλάξουμε τα "δε θυμάμαι πώς λέγονται" (που καλό θα ήταν να τα ρυθμίσουμε αν βάζαμε το ξετάπωτο τελικό).
- Οκ μάστορα. Τάπα.

Μια χαρά μέχρι σήμερα:)

ΥΓ. Κάθε μα κάθε μεσημέρι περνάει ένα @ με ένα παπί κάτω από το σπίτι μου που ακούγεται σα να σου έχουν χώσει κρουστικό δράπανο στο αφτί.
Τις προάλλες την είχα πέσει για λίγο γιατί ήμουν πτώμα και με ξύνησε ο γ@μημένος και μου ξέφυγε η ατάκα που άκουγα τον πατέρα μου να λέει όταν ήμουνα μικρός σε ανάλογες περιστάσεις:
"Έτσι να κάνει ο κ@λος σου και να'ναι νύχτα με φεγγάρι"

Σκέψη πρώτη: Χριστέ μου γερνάω!:uplate:
Σκέψη δεύτερη: Χριστέ μου γερνάω και γίνομαι σαν τον πατέρα μου:uplate::uplate:
Σκέψη τρίτη: Γιατί "νύχτα με φεγγάρι"?:confused:


ΥΓ2. Συμφωνώ ότι και με ξετάπωτες αν είσαι άνθρωπος γίνεται να μην ενοχλείς. Σίγουρα όμως υπάρχουν κι εξαιρέσεις.
Ήμουν σε ένα πάρκινγκ κάπου (εξωτερικό πάρκινγκ) και βάζει μπροστά ένας τύπος μια harley. Απλά την έβαλε μπροστά. Ήμουν σε απόσταση τουλάχιστον 50 μέτρων χωρίς υπερβολή. Τραντάχτηκα. Δούλευε στο ρελαντί, έφυγα και την άκουγα μέχρι 3 τετράγωνα παρακάτω. Τον ξαναπέτυχα μερικές φορές. Η κατάσταση όταν ξεκινούσε ήταν επί 10 χειρότερη από το ρελαντί.
Δεν ξέρω τί διάολο είχε βάλει επάνω.
Δεν ξέρω καν πως το άντεχε ο ίδιος.

chris4204
27/05/2014, 11:39
Κοίταξε όπως έχω ξανά γράψει, όλοι λίγο πολύ σκεφτόμαστε τις επιπτώσεις του θορύβου από τις εξατμίσεις μας στο συνάνθρωπο. Ωστόσο εγώ προσωπικά προσπαθώ να μην ενοχλώ.

devil's animal
27/05/2014, 11:40
Τα νεύρα που μου προκαλείς εσύ με το κόφτιασμα θα τα μεταφέρω λίγη ώρα μετά στον επόμενο που θα συναντήσω στο φανάρι. Αυτός που θα τα πάρει κρανίο με τη δική μου συμπεριφορά στο διπλανό του...και ω ναι...στο τέλος της ημέρας το δικό σου κόφτιασμα το πρωί που έφυγες για τη δουλειά μπορεί να σε βρει η κομπλεξικιά γκόμενα στη διασταύρωση να σε κλείσει τη λωρίδα από τα νεύρα της γιατί το μεσημέρι ένας με σχεδόν ίδια μηχανή της έσπασε το καθρέφτη στη διήθηση.

You get the facking picture now?

αυτο που δεν καταλαβαινεις, ειναι οτι ΔΕΝ πρεπει να σου προκαλουνται νευρα με την καθε ιδιοτροπια του καθενος...
δεξου το σαν κατι το φυσιολογικο και ολα τα αλλα μετα θα γινουν πολυ πιο ομορφα...:lol:

και θα ερθω να συμφωνησω με τον sniper (ναι, ξερω τρελο!!:p)...αν εκνευριζομασταν με το καθετι στην καθημερινοτητα μας δεν θα καναμε αλλη δουλεια...


οποτε αγορινα, αφου δεν μπορεις να το πολεμησεις, κατσε και απολαυσε το γιατι μια ζωη θα σε θεωρουν μ@λακα, κομπλεξικο, αγ@μητο...
that's the fucking picture!!!!
:wave2:

George_Sp
27/05/2014, 11:48
ρε ντεβιλάκο διαβάζεις τι γράφεις;

αφού δε μπορώ να το πολεμήσω μου λες να συνεισφέρω στον πόλεμο;

να κάτσω και να το απολαύσω (αλήθεια πως γίνεται αν απολαύσεις κάτι που ενοχλεί), γιατί θα με θεωρούν μαλάκα κομπλεξικό και αγάμητο ποιοι; αυτοί που για να νιώσουν καλύτερα την βρίσκουν με το να ενοχλούν το διπλανό τους;

βασικά στα παπάρια μου για τα συγκεκριμένα άτομα η γνώμη τους. όση αξία έχει ο τρόπος που σκέφτονται άλλο τόση αξία έχει και η γνώμη τους για το πρόσωπό μου ή για όσους θέλουν κάτι καλύτερο σε επίπεδο ζωής.

sniper
27/05/2014, 11:54
ρε ντεβιλάκο διαβάζεις τι γράφεις;

αφού δε μπορώ να το πολεμήσω μου λες να συνεισφέρω στον πόλεμο;

να κάτσω και να το απολαύσω (αλήθεια πως γίνεται αν απολαύσεις κάτι που ενοχλεί), γιατί θα με θεωρούν μαλάκα κομπλεξικό και αγάμητο ποιοι; αυτοί που για να νιώσουν καλύτερα την βρίσκουν με το να ενοχλούν το διπλανό τους;

βασικά στα παπάρια μου για τα συγκεκριμένα άτομα η γνώμη τους. όση αξία έχει ο τρόπος που σκέφτονται άλλο τόση αξία έχει και η γνώμη τους για το πρόσωπό μου ή για όσους θέλουν κάτι καλύτερο σε επίπεδο ζωής.

317022

THEOD
27/05/2014, 12:36
Ωρες-ώρες το μοτό γίνεται εντελώς σουρεάλ....
"Κυκλοφορώ εντελώς ξετάπωτος αλλά προσπαθώ να μην ενοχλώ"... όπως λέμε "καλός καρκίνος" δηλαδή... :confused:

Bob_o_mastoras
27/05/2014, 12:41
Faags :a014:
http://www.southparkstudios.com/full-episodes/s13e12-the-f-word :lol:

Εδω σε αυτο το link θα λυθουν ολες οι αποριες σας παιδια.

chris4204
27/05/2014, 13:25
Ωρες-ώρες το μοτό γίνεται εντελώς σουρεάλ....
"Κυκλοφορώ εντελώς ξετάπωτος αλλά προσπαθώ να μην ενοχλώ"... όπως λέμε "καλός καρκίνος" δηλαδή... :confused:

Ο σουρεαλισμός είναι βασικός παράγοντας στην ζωή εν ελλάδι

GFawkes
27/05/2014, 13:37
Ωρες-ώρες το μοτό γίνεται εντελώς σουρεάλ....
"Κυκλοφορώ εντελώς ξετάπωτος αλλά προσπαθώ να μην ενοχλώ"... όπως λέμε "καλός καρκίνος" δηλαδή... :confused:

+1000

Pointless though....

daz
27/05/2014, 13:49
και προσοχη! δεν λεω οτι ειναι ηλιθιος νομος η τηρηση της κοινης ησυχιας...ουτε ειπα οτι θα παω εξω απο ενα νοσοκομειο να κοφτιασω με την ξεταπωτη επειδη γουσταρω και μπορω...
ειπα να υπαρχει ανοχη στα 3-5-10 δευτερολεπτα που θα τυχει να ακουσεις αυτον που γουσταρει το μηχανακι του με την aftermarket εξατμιση του που πουλιεται κανονικα στο εμποριο...

οπως θα επρεπε να εχεις ανοχη σε αυτον που εχει ρυθμισει το συναγερμο του αυτοκινητου του στο υπερευαισθητο ή στον αλλον που γουσταρει να βαλει δυνατα ενα τραγουδι στο στερεο του σπιτιου/αμαξιου του κλπ...
δεν υποστηριζω να εισαι με 10 ενισχυτες μεσα στο αμαξι και να βαρας απο το πρωϊ μεχρι το βραδυ...μισο τραγουδι ομως μπορεις να το αντεξεις...
5 δευτερα ξεμπουκωμα στο ss μπορεις να τα αντεξεις...



Μωρέ ανοχή πρέπει να έχεις σε οτιδήποτε τη σήμερον ημέρα.

Το πρόβλημα με αυτά τα 3-5-10 δευτερόλεπτα είναι ότι είναι υπεραρκετά για να σε ξυπνήσουν αν κοιμάσαι. Ή να ξυπνήσουν το κούτσικο που μόλις έπαψε να κλαίει και το πήρε ο ύπνος.
Όπως πολύ σωστά είπες αν περάσεις εσύ με την ατάποβιτς θα χτυπήσει και ο συναγερμός του γείτονα και όλη η γειτονιά θα γίνει μια ωραία ατμόσφαιρα.

Τώρα θα μου πεις δεν είναι ανάγκη να περάσω εγώ με την ατάποβιτς. Αν κουμπώσει 1η το Moto Guzzi του γείτονα στις 6 ηώρα το πρωί, πάλι η γειτονιά θα είναι στο πόδι. :lol:

Πόση διαφορά όμως έχει αυτό, με τον μαλάκα που επί 5 λεπτά λαδώνει τα πιστόνια κάτω απ' το παραθύρι μου, ρίχνοντας και καμια γκαζιά μέχρι της 3-3,5Κ στορφές για να ανεβάσει θερμοκρασία το θεριό να μη του βγάλει πρόβλημα στο επόμενο στενό που θα το κοφτιάσει? Έτσι για να ξυπνήσουν τα πνεύματα! :lol:

Αλλά οι καλύτεροι είναι αυτοί που φροντίζουν για την ψυχαγωγία της γειτονιάς. Μου έχει τύχει να μην ακούω ούτε τη φωνή μου επειδή κάποιος είχε ντέρτια και άκουγε lady D ή lady gaga (τις μπερδεύω αυτές τις δύο) στα καινούρια Hi-End ηχεία της πισωκούνας του.

Οι πιο τυχεροί όμως είναι αυτοί που μένουν κοντά σε πλατείες που είναι η χαρά του χειρόφρενου. Δωρεάν drift, χοντρομπούρες να βγάζουν φωτιές και μυρωδιά από καμένο λάστιχο όλες τις ώρες μόνο για τους προνομιούχους που ζουν εκεί παραδίπλα. Αν κοιμάσαι εκείνη την ώρα σίγουρα θα γαμωσταυρίζεις που δεν ήσουν στον εξώστη του σπιτιού σου να απολαύσεις το συγκλονιστικό θέαμα.

Μπορείς να ξεμπουκώσεις 5 δευτερόλεπτα το ss αλλά κάνε το στον Κηφισό όχι στα στενά της Κυψέλης.

Σε ώρες μη κοινής ησυχίας μπορεί να υπάρχει μεγαλύτερη ανοχή, ακόμα και αν χρειάζεται κάθε 10 λεπτά να πατάς pouse, μέχρι να περάσει το καθαρόαιμο σκούτερ.

Ρε συ devil δε μπορεί να κάνει ο καθένας ότι του καυλώσει σε αυτό το οικοπεδάκι που το λένε Ελλάδα.

Κάθε λίγα δευτερόλεπτα και επί 5 λεπτά πατούσε ο άλλος την κόρνα μέχρι να κατέβει η κοκόνα που ξύριζε το πόδι για να πάνε για μπάνιο. Πόσο κάφρος πρέπει να είναι κάποιος για να το κάνει αυτό?

Και τι σημασία έχει αν πωλούνται κανονικά στο εμπόριο? Και τα καθαρόαιμα πωλούνται κανονικά αλλά δεν είναι για χρήση σε δημόσιους δρόμους. Και τα ξυραφάκια πωλούνται κανονικά αλλά δεν προορίζονται για να κόβεις λαρύγγια. Και τα προφυλακτικά πωλούνται κανονικά... (δεν το συνεχίζω.. :lol:)
Δεν μίλησε όμως κανείς για νομιμότητα! Κάφρος μπορείς να είσαι ακόμα και αν είσαι καθ' όλα νόμιμος.

Κατάλαβες τώρα τη διαφορά της καφρίλας με το έχω το μοτόρι εξατμισωμένο για τους δικούς μου λόγους αλλά δεν είμαι κάφρος?

Μήπως είσαι κάφρος? :lol:

daz
27/05/2014, 14:03
Ωρες-ώρες το μοτό γίνεται εντελώς σουρεάλ....
"Κυκλοφορώ εντελώς ξετάπωτος αλλά προσπαθώ να μην ενοχλώ"... όπως λέμε "καλός καρκίνος" δηλαδή... :confused:

Μερικές φορές φυσικά και δεν γίνεται. Το παράδειγμα του παπιού που προσπαθεί να ανέβει μια ανηφόρα στην κυψέλη είναι μια απ' τις πολλές.

Αλλά..

Το επίπεδο θορύβου εξαρτάται και απ' τις στροφές του κινητήρα. Μπορεί κάποιος με ξετάπωτες να κάνει λιγότερο θόρυβο από αυτόν με τις μαμά.
Εκεί που θα οδηγούσες το μοτόρι σου κανονικά πλέων σέρνεσαι με μια επάνω και τον κινητήρα να ρολάρει μέχρι να βγεις σε δρόμο που δε θα ενοχλείς.

Τώρα αν το μοτόρι είναι αγωνιάρικο και κάτω απ' τις 6000 μπερδεύει, ε ναι δεν γίνεται να λες ότι δεν ενοχλείς.

THEOD
27/05/2014, 16:57
Αλλά..

Το επίπεδο θορύβου εξαρτάται και απ' τις στροφές του κινητήρα. Μπορεί κάποιος με ξετάπωτες να κάνει λιγότερο θόρυβο από αυτόν με τις μαμά.
Εκεί που θα οδηγούσες το μοτόρι σου κανονικά πλέων σέρνεσαι με μια επάνω και τον κινητήρα να ρολάρει μέχρι να βγεις σε δρόμο που δε θα ενοχλείς.

.

Μεταξύ μας...Παπαριές είναι αυτά και το ξέρεις...
Και εγώ κάτι τέτοια χαριτωμένα λέω όταν βαφτίζω το κρέας ψάρι κατά την νηστεία για να μην σκούζει η θεούσα πεθερά μου... :D

Οι περισσότεροι με τις ξετάπωτες ξεκινάνε όντως μαλακά και σχεδόν στο ρελαντί όταν φεύγουν από το σπίτι τους (ή επιστρέφουν σε αυτό) για να μην ενοχλήσουν τους γείτονες επειδή τους γνωρίζουν και ξέρουν πως αν το κάνουν 2-3 φορές δεν θα την βγάλουν καθαρή και κάποιος θα τους την πεί.
Μόλις πάνε 2 στενάκια πιο κάτω και νοιώσουν ασφαλείς επειδή δεν τους ξέρουν φατσικά, απλά τους γράφουν όλους στα αρχίδια τους...

daz
27/05/2014, 17:06
Μεταξύ μας...Παπαριές είναι αυτά και το ξέρεις...
Και εγώ κάτι τέτοια χαριτωμένα λέω όταν βαφτίζω το κρέας ψάρι κατά την νηστεία για να μην σκούζει η θεούσα πεθερά μου... :D

Οι περισσότεροι με τις ξετάπωτες ξεκινάνε όντως μαλακά και σχεδόν στο ρελαντί όταν φεύγουν από το σπίτι τους (ή επιστρέφουν) για να μην ενοχλήσουν τους γείτονες επειδή τους γνωρίζουν και αν το κάνουν 2-3 φορές ξέρουν ότι δεν θα την βγάλουν καθαρή και κάποιος θα τους την πεί. Μόλις πάνε 2 στενάκια πιο κάτω που δεν τους ξέρουν φατσικά τους γράφουν όλους στα αρχίδια τους...

Δεν διαφωνώ. Είναι όμως θέμα επιλογής. :)

kostaspetrou
27/05/2014, 18:07
Υπάρχουν μηχανάκια,κυρίως μεγάλα μονοκύλινδρα(xt,DRBIG) ή μεγάλα δικύλινδρα(ducati,TL,Harley) τα οποία με ξετάπωτη εξάτμιση ακόμα και στο ρελαντί ακούγονται πολύ,ειδικά μέσα σε σοκάκια όπου ο ήχος χτυπάει από τοίχο σε τοίχο και γίνεται της παλαβής.

Οπότε ας μην κρυβόμαστε,οι ελεύθερες ακούγονται παραπάνω.

Το σίγουρο είναι ότι κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να το ανέχεται επειδή πολύ απλά δε τη βρίσκει με τις εξατμίσεις σαν εμάς τους καυλωμένους.

Στο χέρι μας να μην προκαλούμε αλλά αν κάποιος μας κάνει παρατήρηση δε δικαιούμαστε ούτε να του ζητήσουμε τα ρέστα ούτε να προβαίνουμε σε χαρακτηρισμούς.

Χαλαρώστε, ούτε εμείς ούτε οι καύλες μας είναι το κέντρο του κόσμου.

stefanos
27/05/2014, 19:12
Ανάμεσα στην μαμίσια των 86 db και τα 130 του σκέτου σωλήνα υπάρχουν χιλιάδες ωραιότατα τελικά να διαλέξει κάποιος ώστε να κάνει τη δουλειά του.
Μην κολλάμε στους ελάχιστους.

daz
27/05/2014, 19:40
Μεγάλο μονοκύλινδρο με acra with & without τάπα.

https://www.youtube.com/watch?v=AaMiNIJgTGI

Το ξέρω ότι υπάρχουν και πιο φασαριόζες, αλλά αν είναι να πιάσουμε τα άκρα τότε θα πάω πάσο.

ego_o_idios
27/05/2014, 20:01
ego 8a sas to po mia fora akomi ke osi exete ligo mialo 8a katalavete
i after market eksatmisi sas sozi tin zoi
osi forate mama min gkriniazete an sas klinoun an pernate ke anigoun portes an sas patate esi na 8imaste oti iste sostoi ke nomotagis :lol::lol:

ke episis epidi diavazo kati malakies peri ikologias
am svisoun ta fougara sta dilistiria kati mpouria se leoforia ke taxi pou vgazoun ntoumania 8a koliso ena aftokolito stin eksatmisi mou

prosoxi ripogonos mpouri starxidisti mixanoviou...:lol::lol:


ke pou iste kati sxizofrenis kati tipi pou nosoun apo zaxaro 8irooidi ke lipa na pernete ta farmaka sas alios lete malakies...:lol:

Bradipous
27/05/2014, 22:55
Ναι καλα, να σας εβλεπα ποσο θα νοιαζοσασταν για το συνανθρωπο αν δεν ηταν παρανομο να ακουγεται η μηχανη σας πιο δυνατα απο απατσι εν ωρα μαχης. :evil:

devil's animal
27/05/2014, 23:36
Μπορείς να ξεμπουκώσεις 5 δευτερόλεπτα το ss αλλά κάνε το στον Κηφισό όχι στα στενά της Κυψέλης.

Σε ώρες μη κοινής ησυχίας μπορεί να υπάρχει μεγαλύτερη ανοχή, ακόμα και αν χρειάζεται κάθε 10 λεπτά να πατάς pouse, μέχρι να περάσει το καθαρόαιμο σκούτερ.

Ρε συ devil δε μπορεί να κάνει ο καθένας ότι του καυλώσει σε αυτό το οικοπεδάκι που το λένε Ελλάδα.



φιλε και εν Χριστω αδελφε Αποστολε, αν ξεμπουκωσεις το ss στα στενα της κυψελης, εχεις αυτοκτονικες τασεις και δεν προκειται να το κανεις πολλες φορες...
παρ'ολα αυτα υπαρχουν και λεωφοροι που εχουν σπιτια αριστερα δεξια (βλ. Μεσογειων, Συγγρου, Αλεξανδρας, Κηφισιας κλπ) που ενα ανοιγμα το κανεις...

για οτι μιλουσα στο ποστ μου, ειχε να κανει με ωρες μη κοινης ησυχιας...


και συμφωνω απολυτα οτι ο καθενας δεν μπορει να κανει οτι θελει το στο οικοπεδακι που λεγεται Ελλαδα, και γι'αυτο υπαρχουν οι νομοι και οι κανονες...

και εννοειται οτι ειμαι νομιμος...αλλα καποιες φορες (οχι πολυ συχνα) μου βγαινει μια καφριλα...οπως την εννοεις...οποτε ζητω την κατανοηση ολων σας...:D

daz
27/05/2014, 23:59
φιλε και εν Χριστω αδελφε Αποστολε, αν ξεμπουκωσεις το ss στα στενα της κυψελης, εχεις αυτοκτονικες τασεις και δεν προκειται να το κανεις πολλες φορες...
παρ'ολα αυτα υπαρχουν και λεωφοροι που εχουν σπιτια αριστερα δεξια (βλ. Μεσογειων, Συγγρου, Αλεξανδρας, Κηφισιας κλπ) που ενα ανοιγμα το κανεις...

για οτι μιλουσα στο ποστ μου, ειχε να κανει με ωρες μη κοινης ησυχιας...


και συμφωνω απολυτα οτι ο καθενας δεν μπορει να κανει οτι θελει το στο οικοπεδακι που λεγεται Ελλαδα, και γι'αυτο υπαρχουν οι νομοι και οι κανονες...

και εννοειται οτι ειμαι νομιμος...αλλα καποιες φορες (οχι πολυ συχνα) μου βγαινει μια καφριλα...οπως την εννοεις...οποτε ζητω την κατανοηση ολων σας...:D


Το υποψιάστηκα ότι δε μπορεί να τα εννοείς έτσι όπως φάνηκε απ' αυτά που έγραψες αλλά επειδή είσαι γνωστός κάφρος είχα τις αμφιβολίες μου. :lol:

Καλά αυτοί που μένουν δίπλα από μεγάλους οδικούς άξονες πληρώνουν φθηνότερο ενοίκιο λόγο φασαρίας οπότε δεν πειράζει. :lol:

:beer:

Bob_o_mastoras
28/05/2014, 00:17
Οι πολεις παντως δεν παλευονται. Αυτο ειναι το προβλημα. Αντε και ειχαμε ολοι μαμα εξατμιση, αντε και δεν υπηρχαν καγκουρες με στερεο 450 Κwatt στο αμαξι, αντε και τα λεωφορεια και φορτηγα ηταν ολα ηλεκτρικα η υδρογονο. Με τις σειρηνες τι θα καναμε που ακουγονται καθε 5 λεπτα;; Με τη βαβουρα του πληθους;; Με τα εργα;; Με, με, με... Ειναι απειρα! Παμε επαρχια να γλιτωσουμε και 'μεις και οι πολεις.

daz
28/05/2014, 00:32
Οι πολεις παντως δεν παλευονται. Αυτο ειναι το προβλημα. Αντε και ειχαμε ολοι μαμα εξατμιση, αντε και δεν υπηρχαν καγκουρες με στερεο 450 Κwatt στο αμαξι, αντε και τα λεωφορεια και φορτηγα ηταν ολα ηλεκτρικα η υδρογονο. Με τις σειρηνες τι θα καναμε που ακουγονται καθε 5 λεπτα;; Με τη βαβουρα του πληθους;; Με τα εργα;; Με, με, με... Ειναι απειρα! Παμε επαρχια να γλιτωσουμε και 'μεις και οι πολεις.

Και όλα ξεκίνησαν από μια εξάτμιση. :lol:

KotsosDR
28/05/2014, 01:03
Να μπει και εδω αφου ιδιο θεμα στην ουσια ....




Εγω παντως οταν ξαπλωνω και ακουσω κανενα καλο εξατμισονι χαζογελαω και λεω μεσα μου "κουφαλα ... σκιστο !!"

Αν παλι ακουσω κανενα βαρβατο μοτερι να βαραει κοφτες με ελευθερες εχω ακουστικο υλικο για ... ονειρα γλυκα .



Σιγα μη χαλασω την ηρεμια μου... εχω σημαντικοτερα πραγματα στην εποχη μας να καταπιαστω αμα νευριασω ....





(και ναι , εχω ανοιχτη εξατμηση αλλα μπαινει και σιγαστηρας καμια φορα , αναλογα που παω και τι ωρες ...)
https://www.youtube.com/watch?v=FeO22-1uAWE

alexxxcbr
28/05/2014, 09:37
Οποιος ενοχλειται να παει σε ψυχολογο.:smokin: