PDA

View Full Version : Αγορά παπιού



kluader
26/05/2014, 16:24
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι κάτοχος ενός Crypton X από το 2009. Αξόπιστο παπί, δεν λέω, αλλά....
Μου φαίνεται ότι καίει πολύ. Δεν κάνει πολλά χλμ, μέχρι στιγμής 15000 μόνο είμαι, αλλά μενω Γαλάτσι, δουλεύω Μελίσσια, και σε κάθε πηγαινε-ελα στην δουλειά καταναλώνω το 1/4 του ρεζερβουάρ.
Δεδομένου λοιπόν ότι γενικότερα έχω την αίσθηση ότι δεν είναι οικονομικό θέλω να το δώσω και να αγοράσω κάποιο άλλο παπί. Εχετε να προτείνετε κάτι;
Κοιτάω προς αξιόπιστη γνωστή μάρκα, και όχι κινεζιές στυλ shineray κλπ.

PetranGR
26/05/2014, 16:29
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι κάτοχος ενός Crypton X από το 2009. Αξόπιστο παπί, δεν λέω, αλλά....
Μου φαίνεται ότι καίει πολύ. Δεν κάνει πολλά χλμ, μέχρι στιγμής 15000 μόνο είμαι, αλλά μενω Γαλάτσι, δουλεύω Μελίσσια, και σε κάθε πηγαινε-ελα στην δουλειά καταναλώνω το 1/4 του ρεζερβουάρ.
Δεδομένου λοιπόν ότι γενικότερα έχω την αίσθηση ότι δεν είναι οικονομικό θέλω να το δώσω και να αγοράσω κάποιο άλλο παπί. Εχετε να προτείνετε κάτι;
Κοιτάω προς αξιόπιστη γνωστή μάρκα, και όχι κινεζιές στυλ shineray κλπ.

SH 150 η λύση στο πρόβλημα σου.

Dbnn
26/05/2014, 16:35
SH 150 η λύση στο πρόβλημα σου.

Αυτό νομίζω δεν το εννοείς..... Ποιό οικονομικό το SH150 απο το Crypton?

Απο Γαλάτσι μέχρι Μελίσσια να σου καίει το 1/4 του ρεζερβουάρ δεν μου φαίνεται και παράλογο... Παπί είναι αν σκεφτείς οτι με 5 ευρώ γεμίζει....?

bruno
26/05/2014, 16:39
WAVE 110i

dimzan
26/05/2014, 16:50
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι κάτοχος ενός Crypton X από το 2009. Αξόπιστο παπί, δεν λέω, αλλά....
Μου φαίνεται ότι καίει πολύ. Δεν κάνει πολλά χλμ, μέχρι στιγμής 15000 μόνο είμαι, αλλά μενω Γαλάτσι, δουλεύω Μελίσσια, και σε κάθε πηγαινε-ελα στην δουλειά καταναλώνω το 1/4 του ρεζερβουάρ.
Δεδομένου λοιπόν ότι γενικότερα έχω την αίσθηση ότι δεν είναι οικονομικό θέλω να το δώσω και να αγοράσω κάποιο άλλο παπί. Εχετε να προτείνετε κάτι;
Κοιτάω προς αξιόπιστη γνωστή μάρκα, και όχι κινεζιές στυλ shineray κλπ.


μετρα καταναλωση σε λιτρα ανα 100 χλμ για να σου πουμε αν καιει πολυ.

Αν εισαι πανω απο 3λ/100χλμ καιει οντως πολυ, αν εισαι 2 με 2,5 λιτρα/100χλμ τοτε ειναι το φυσιολογικο.

Δεν υπαρχει οχημα που να καταναλωνει λιγοτερο απο 2λιτρα για καθε 100χιλιομετρα στην πολη.

PetranGR
26/05/2014, 16:54
Αυτό νομίζω δεν το εννοείς..... Ποιό οικονομικό το SH150 απο το Crypton?

Απο Γαλάτσι μέχρι Μελίσσια να σου καίει το 1/4 του ρεζερβουάρ δεν μου φαίνεται και παράλογο... Παπί είναι αν σκεφτείς οτι με 5 ευρώ γεμίζει....?

σαν σκούτερ ρε συ δεν έχει κάτω απο 2,7 λτ/100 χιλ ; νομίζω ότι είναι υπερβολικά καλά...

infidel
26/05/2014, 16:56
Λοιπόν, με τα εξής δεδομένα έχουμε:
Γαλάτσι - Μελίσσια (με χρήση google maps) = 12.1Κμ. 4 φορές πέρα δώθε μας κάνει: 12,1 x 2 x 4=96,8km (περίπου 100)
Ρεζερβουάρ crypton-x (σύμφωνα με http://www.yamaha-motor.eu/gr/products/motorcycles/cryptons/crypton135.aspx?view=featurestechspecs) = 3,6L
Άρα ας υποθέσουμε ότι καίει 3,6l /100km.
Ας πούμε ότι πέρνεις παπί που καίει 1l κάτω, δηλ. 2,6l/100km. Γλυτώνεις 1l ανα 4 μέρες.
Υποθέτουμε ότι πας 5 μέρες τη βδομάδα (Δευτ-παρ). Ας πούμε 22 μέρες το μήνα άρα 22x12=264. Δια 4 (είπαμε 1 lt ανα 4 μέρες οικονομία), έχουμε 66. Με 1,7 το λίτρο θα κάνεις 112 euro οικονομία το χρόνο.
Αν τα δεδομένα είναι περίπου σωστά, αξίζει η μανούρα για 112 euro το χρόνο;

Dbnn
26/05/2014, 17:18
σαν σκούτερ ρε συ δεν έχει κάτω απο 2,7 λτ/100 χιλ ; νομίζω ότι είναι υπερβολικά καλά...

Μου φάνηκε περίεργο γιατί ο μεγάλος αδερφός του (SH300) για να πάω απο Ν. Φιλαδέλφεια στον Αγ. Ιωάννη Ρέντη και να γυρίσω ήθελα ταλιράκι! Και με 100-110 στο κοντέρ (Εθνική οδός, ποτάμι) :uplate:

PetranGR
26/05/2014, 19:18
Μου φάνηκε περίεργο γιατί ο μεγάλος αδερφός του (SH300) για να πάω απο Ν. Φιλαδέλφεια στον Αγ. Ιωάννη Ρέντη και να γυρίσω ήθελα ταλιράκι! Και με 100-110 στο κοντέρ (Εθνική οδός, ποτάμι) :uplate:

δεν ξέρω τότε αγορίνα τι να σου πώ φίλος μου το έχει και εντός πόλης πάνω απο 2,8- 2,9 δεν έχει δεί σε κάψιμο και το πάει και "σχετικά" νορμάλ...

Bradipous
26/05/2014, 21:40
δεν ξέρω τότε αγορίνα τι να σου πώ φίλος μου το έχει και εντός πόλης πάνω απο 2,8- 2,9 δεν έχει δεί σε κάψιμο και το πάει και "σχετικά" νορμάλ...

το pcx δεν λενε πως ειναι ακομη πιο οικονομικο;

toyar
26/05/2014, 21:56
παντως πρεπει να ειναι η πρωτη φορα στην ιστορια που καποιος θελει να αλλαξει παι επειδη καιει πολυ
δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι οικονομικοτερο και ειδικα σκουτερ

Bradipous
26/05/2014, 21:58
παντως πρεπει να ειναι η πρωτη φορα στην ιστορια που καποιος θελει να αλλαξει παι επειδη καιει πολυ
δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι οικονομικοτερο και ειδικα σκουτερ

σωστος, ποσο μαλλον το κρυπτον χ που ειναι και απο τα οικονομικοτερα παπια.

kostaskk
26/05/2014, 21:59
πήγαινε να σου καθαρίσουν και να ρυθμίσουν τον ψεκασμό.

αν το είχες πάρει απο πιτσιρικά πιθανόν να ειχε πειράξει τις 'βενζινες' κάνοντας το ποιο πλούσιο και να θελει 'ειδικο' πειραγμα για να επανέλθει
ακόμα ενα βρόμικο φιλτρο αερα αυξάνει την κατανάλωση

αν δεν δουλεψουν αυτα και αν η χρηση του ειναι καθαρα μετακινηση και οχι στροφαρισματα και τελικες θα εκανα το μιγμα ενα κλικ ποιο φτωχο ωστε να καιει ποιο λιγο
(προσοχή μετα απο αυτα δεν θα το έσκιζα-τελικιαζα σχεδον ποτε)

kluader
26/05/2014, 22:00
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Βέβαια, το sh150 φίλε είναι σκουτεράκι, πολύ πιο ακριβό για αγορά και αν το πάρω μεταχειρισμένο δεν ξέρω τι θα μου βγάλει..
kostakk καινούργιο το χα πάρει, και εκτός από την gpr εξάτμιση, όλα είναι μαμά.


Λοιπόν, με τα εξής δεδομένα έχουμε:
Γαλάτσι - Μελίσσια (με χρήση google maps) = 12.1Κμ. 4 φορές πέρα δώθε μας κάνει: 12,1 x 2 x 4=96,8km (περίπου 100)
Ρεζερβουάρ crypton-x (σύμφωνα με http://www.yamaha-motor.eu/gr/products/motorcycles/cryptons/crypton135.aspx?view=featurestechspecs) = 3,6L
Άρα ας υποθέσουμε ότι καίει 3,6l /100km.
Ας πούμε ότι πέρνεις παπί που καίει 1l κάτω, δηλ. 2,6l/100km. Γλυτώνεις 1l ανα 4 μέρες.
Υποθέτουμε ότι πας 5 μέρες τη βδομάδα (Δευτ-παρ). Ας πούμε 22 μέρες το μήνα άρα 22x12=264. Δια 4 (είπαμε 1 lt ανα 4 μέρες οικονομία), έχουμε 66. Με 1,7 το λίτρο θα κάνεις 112 euro οικονομία το χρόνο.
Αν τα δεδομένα είναι περίπου σωστά, αξίζει η μανούρα για 112 euro το χρόνο;

Φίλε με έστειλες πραγματικά. Από ΕΜΠ είσαι;
Σχετικά με την απάντηση, θα θελα να το δώσω, καθώς από φέτος πρέπει να το πάω ΚΤΕΟ (άλλη μανούρα+ βάλε βγάλε εξάτμιση γιατί ειναι gpr χωρίς τάπα η δικιά μου) και επίσης ήδη πάλιωσε και φοβάμαι μην αρχίσει τα συνεργία. Ακόμα, είμαι στη φάση να αλλάξω λάστιχα σε κανα δίμηνο (+90 ευρώ, έχω να τα αλλάξω τρία χρόνια), για αυτό το σκέφτομαι... Δηλαδή μαζεύονται έξοδα πλέον.

Bradipous
26/05/2014, 22:07
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Βέβαια, το sh150 φίλε είναι σκουτεράκι, πολύ πιο ακριβό για αγορά και αν το πάρω μεταχειρισμένο δεν ξέρω τι θα μου βγάλει..
kostakk καινούργιο το χα πάρει, και εκτός από την gpr εξάτμιση, όλα είναι μαμά.



Φίλε με έστειλες πραγματικά. Από ΕΜΠ είσαι;
Σχετικά με την απάντηση, θα θελα να το δώσω, καθώς από φέτος πρέπει να το πάω ΚΤΕΟ (άλλη μανούρα+ βάλε βγάλε εξάτμιση γιατί ειναι gpr χωρίς τάπα η δικιά μου) και επίσης ήδη πάλιωσε και φοβάμαι μην αρχίσει τα συνεργία. Ακόμα, είμαι στη φάση να αλλάξω λάστιχα σε κανα δίμηνο (+90 ευρώ, έχω να τα αλλάξω τρία χρόνια), για αυτό το σκέφτομαι... Δηλαδή μαζεύονται έξοδα πλέον.

Αν ειναι του 09 οπως ειπες επρεπε απο περυσι να το ειχες περασει κτεο.
Τι εννοεις μην αρχησει τα συνεργεια, οσο για το οτι παλιωσε με 15χιλ. χλμ ας μη το σχολιασω.
Ο,τι αλλο και να παρεις αν δεν ειναι καινουριο κατα πασα πιθανοτητα θα πρεπει να του αλλαξεις τα περισσοτερα αναλωσιμα.

kostaskk
26/05/2014, 22:15
τα παπια ειναι ποιο οικονομικά απο τα σκουτερ (θα δεις την γλύκα οταν θα μαθεις τιμες για ιμαντες και το καθε ποσο θέλουν άλλαγμα)

τα χ δεν βγάζουν προβλήματα. ειναι το παπι που επανεφερε την yamaha στην κορυφή (παπια)
δηλαδή μοντέλο για να κάνουν 'ονομα' αρα εχει καλή ποιότητα-σχεδιαση-υλικά αρα αξιόπιστο για αυτο και το αγοράζουν αβερτα
το γεγονός οτι εχει κανει παρα πολλές πωλήσεις και δεν ακούγονται περιστατικά οτι χαλαει ειναι καλο(ξερεις κανενα σκουτερ να εχει πουλησει τοσο και να ειναι τοσο αξιόπιστο?)

τα σκουτερ τι ειναι? καμια εταιρία δεν εκανε ονομα πουλώντας σκουτερ, φτηνά σε ποιότητα μηχανακια που κοιτανε να ριξουν οσο το δυνατον περισσοτερο μπορουν την ποιοτητα κατασκευης για να εχουν μεγαλητερο κερδος (δεν πιστευω κανενα σκουτερ να ειναι οσο αξιωπιστο οσο το crypton x)

μια τρόμπα βενζινης αγορασε να εχεις στην ακρη(για την κακη στιγμη) και θα σου βγαλει άπειρα χιλιόμετρα (πιστευω ανετα πανω απο 100.000)
αν κανεις την βασικη συντήρηση. τωρα στα 15.000 ισα που εχει στρωθεί :)

Red Rider
26/05/2014, 22:20
Εμένα το crypton x μου καίει περίπου 2.5 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα, ακόμα ένα innova καρμπυρατέρ που είχα πριν έκαιγε το ίδιο, ίσως και λίγο περισσότερο..
Τί πιο οικονομικό να πάρεις ??

akis_trevor
26/05/2014, 22:40
5 χρονων παπι και παλιωσε;;;;εμενα που ειναι 14 τι να πω;
το παπι ειναι εργαλειο μετακινησης δουλειας κλπ..μετρα την καταναλωσε σε λιτρα/100 χλμ και πες μας τι καιει να δουμε αν εινα πολλα η οχι.επισης το βενζιναδικο σου ειναι κομπλε;δοκιμασε και κανενα αλλο 2-3 τεποζιτα...

Bob_o_mastoras
26/05/2014, 23:00
Το SH 125 το ειχα σε δουλεια κανα χρονο και ειναι super αξιοπιστο. Πρεπει να καει καπου στα 2.5 με 3 λιτρα (μαξιμουμ) στα 100.
Θα το προτεινα ανεπιφυλακτα. Σταθερο στο δρομο και ποιοτικο σε ολα του. Καμια σχεση με τα κινεζοpiaggio.

Προσωπικα δεν βρισκω λογο υπαρξης των παπιων απο τη στιγμη που βγηκαν σκουτερ με 16αρηδες. Τζαμπα να παιδευομαι με τις ταχυτητες για 100, 125 κυβικα;;; Και να μην εχω και αποθηκευτικο χωρο;;; Στην Ευρωπη δεν βλεπεις παπι πουθενα. Μου 'χε κανει εντυπωση. Μονο σκουτερ δουλευουν απο μικρα μηχανακια και κανα εντουρακι 125 (πχ xr).

Bob_o_mastoras
26/05/2014, 23:05
Το SH πασχει λιγο σε αποθηκευτικο χωρο κατω απο τη σελα. Το μονο του μειονεκτημα. Κατα τα αλλα ολα τελεια.

akis_trevor
26/05/2014, 23:07
Προσωπικα δεν βρισκω λογο υπαρξης των παπιων απο τη στιγμη που βγηκαν σκουτερ με 16αρηδες. Τζαμπα να παιδευομαι με τις ταχυτητες για 100, 125 κυβικα;;; Και να μην εχω και αποθηκευτικο χωρο;;; Στην Ευρωπη δεν βλεπεις παπι πουθενα. Μου 'χε κανει εντυπωση. Μονο σκουτερ δουλευουν απο μικρα μηχανακια και κανα εντουρακι 125 (πχ xr).

και ιδια κυβικα να ειναι,το παπι ειναι πιο οικονομικο και επισης η αξιοπιστια......

Bob_o_mastoras
26/05/2014, 23:13
Πιο οικονομικο ως αγορα καινουργιου ή συνολικα; Τα αξιοπιστα σκουτερ αν και λιγοτερα σε αριθμο απο τα αξιοπιστα παπια ειναι σκυλια.

akis_trevor
26/05/2014, 23:16
πιο οικονομικα στα παντα...κτηση,καυσιμο,σερβις,αναλωσιμα,πλαστικα κλπ.
εγω εχω ενα κρυπτον του 00' και πριν κανα 2 μηνο του εκανα ενα καλο σερβις και ειναι ετοιμο να βγαλει αλλα τοσα...

PetranGR
26/05/2014, 23:22
το pcx δεν λενε πως ειναι ακομη πιο οικονομικο;

νομίζω ναι αλλά πόσο ακόμα πιο κάτω; πάνω κάτω τα ίδια δεν θα είναι;

Bob_o_mastoras
26/05/2014, 23:31
πιο οικονομικα στα παντα...κτηση,καυσιμο,σερβις,αναλωσιμα,πλαστικα κλπ.
εγω εχω ενα κρυπτον του 00' και πριν κανα 2 μηνο του εκανα ενα καλο σερβις και ειναι ετοιμο να βγαλει αλλα τοσα...

Σε καυσιμο δεν νομιζω. Αναλογα και πως τα οδηγας. Στα υπολοιπα ενα δικιο το 'χεις ειναι η αληθεια.

kluader
27/05/2014, 13:51
Βασικά σκέφτηκα να το αλλάξω όταν άκουσα για το peugeot vox, το οποίο σύμφωνα με την peugeot καίει λιγότερο από 2 λίτρα. Ψάχνοντας όμως στο νετ είδα ότι είναι κινεζιά με αυτοκόλλητο της peugeot και ότι καίει πολύ παραπάνω. Για αυτό σκέφτηκα να ρωτήσω μήπως κανά innova η κάτι άλλο αξίζει περισσότερο. To crypton είναι και 135, για αυτό ίσως καίει κατιτίς. Ίσως και να το κρατήσω, δεν ξέρω.

Dimos35
27/05/2014, 13:59
Βασικά σκέφτηκα να το αλλάξω όταν άκουσα για το peugeot vox, το οποίο σύμφωνα με την peugeot καίει λιγότερο από 2 λίτρα. Ψάχνοντας όμως στο νετ είδα ότι είναι κινεζιά με αυτοκόλλητο της peugeot και ότι καίει πολύ παραπάνω. Για αυτό σκέφτηκα να ρωτήσω μήπως κανά innova η κάτι άλλο αξίζει περισσότερο. To crypton είναι και 135, για αυτό ίσως καίει κατιτίς. Ίσως και να το κρατήσω, δεν ξέρω.
Βασικά μην ακούς τι λένε οι εταιρείες και ναι το Vox το ξεχνάς.

Το πιο οικονομικό είναι αυτό που λέει ο Bruno παραπάνω. Honda Wave 110.

Στη θέση σου όμως θα κράταγα το crypton (δε μας λες και πόσα lt/100km σου καίει για να σου πούμε αν κάτι πάει στραβά).

kluader
27/05/2014, 21:31
Ναι, θα το τσεκάρω και θα σας πω.

Dbnn
27/05/2014, 22:29
Ότι και να πάρεις εκτός παπιού θα δείς αυξημένη κατανάλωση φίλε μου.
Το παπί είναι ότι πιο οικονομικό υπάρχει. Και αν καίει παραπάνω φταίει η ρύθμισή του ή άλλη βλάβη που φαίνεται κιόλας επειδή ΔΕΝ πάει όπως πρέπει να πάει.

Και καλού κακού άλλαξε βενζινάδικο.... ;)

irinia
27/05/2014, 22:57
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΣΚΟΥΤΕΡ ΚΑΙΝΕ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΣΕ ΚΥΒΙΚΑ ΠΑΠΙΑ.......






Μήν τό ψάχνετε παιδιά,σάς τό έγραψε κάποιος παραπάνω.
Τό οίκονομικότερο παπί είναι τό WAVE μέ κατανάλωση
κάτω άπό 2 λίτρα στά 100χλμ......!!!!!
Ψεκασμός, 110 κυβικά, καί κάτω άπό 100 κιλά βάρος.

infidel
28/05/2014, 10:11
Φίλε μέτρα κατανάλωση όσο καλύτερα μπορείς όπως είπαν και η άλλοι και έλα μετά να σου πω πόσα θα κερδίσεις αν αγοράσεις το wave. να ξέρεις πάντως ότι σε όλα τα παπιά τα λάστιχα της μάνας τους είναι χάλια έως επικίνδυνα οπότε και καινούργιο να πάρεις γνώμη μου είναι την αλλαγή δεν την γλυτώνεις.

alres
29/05/2014, 16:40
Καλησπέρα φίλε,

1) Καθάρισε/άλλαξε φίλτρο αέρος
2) Άλλαξε λάδια
2) Τσέκαρε ψεκασμό/μίγμα ( στο συνεργείο)
4) Φούσκωσε τα λάστιχα
5) Καθάρισε, λάδωσε και σφίξε αλυσίδα
5) Βάλε για 1-2 γεμίσματα κατοστάρα βενζίνη
6) Να ζεσταίνεις το μοτερ πριν ξεκινήσεις
7) Ακόμα και όταν πηγαίνεις με μεγάλη ταχύτητα, δοκίμαζε να μαζεύεις τα μπόσικα του γκαζιού (δηλ. το παραπάνω άνοιγμα του γκαζιού που δεν σου δίνει όμως παραπάνω ταχύτητα, απλά καίει τσάμπα)
8) Στα μεγάλα φανάρια να το σβήνεις ( τι σου λέω τώρα που φαίνεσαι νέο παιδί..)

Με το παπί σου έχει δει πολύς κόσμος από 1,6l μέχρι 3,4l στα 100km. Αν κινείσαι στα 2,2 με 2,6 λέω ότι ειναι λογικό νούμερο.

Μην αλλάξεις μηχανάκι για να κερδίσεις μισό ή και κάτι παραπάνω λίτρο. Δες τα πράγματα συνολικά. Το μηχανάκι αυτό δεν καίει, δε σπάει, δε χαλάει, πήγαινέ το κόφτη συνέχεια, δε μασάει μία...Αν είναι να αλλάξεις, να πας σε άλλη κατηγορία, με άλλη φιλοσοφία κίνησης (άνεση, χώροι, γκάζι), όχι να μείνεις στην ίδια και να χάσεις λεφτά σε αγοραπωλησία, είναι κρίμα.

Μακριά από φτηνές κατασκευές, είναι ακριβό σπορ
Καλούς δρόμους

kluader
01/06/2014, 21:07
Λοιπόν... Φούλαρα το μηχανάκι και το μέτρησα μέχρι να αδειάσει...157 χλμ έγραψε. Με απλά μαθηματικά (εφόσον η χωρητικότητα ρεζερβουάρ είναι 3,6 λίτρα) σημαίνει ότι στα 100 καίει 2,3 λίτρα. Καλό ακούγεται με βάση τις τιμές που δόθηκαν στα σχολια..


Καλησπέρα φίλε,

1) Καθάρισε/άλλαξε φίλτρο αέρος
2) Άλλαξε λάδια
2) Τσέκαρε ψεκασμό/μίγμα ( στο συνεργείο)
4) Φούσκωσε τα λάστιχα
5) Καθάρισε, λάδωσε και σφίξε αλυσίδα
5) Βάλε για 1-2 γεμίσματα κατοστάρα βενζίνη
6) Να ζεσταίνεις το μοτερ πριν ξεκινήσεις
7) Ακόμα και όταν πηγαίνεις με μεγάλη ταχύτητα, δοκίμαζε να μαζεύεις τα μπόσικα του γκαζιού (δηλ. το παραπάνω άνοιγμα του γκαζιού που δεν σου δίνει όμως παραπάνω ταχύτητα, απλά καίει τσάμπα)
8) Στα μεγάλα φανάρια να το σβήνεις ( τι σου λέω τώρα που φαίνεσαι νέο παιδί..)

Με το παπί σου έχει δει πολύς κόσμος από 1,6l μέχρι 3,4l στα 100km. Αν κινείσαι στα 2,2 με 2,6 λέω ότι ειναι λογικό νούμερο.

Μην αλλάξεις μηχανάκι για να κερδίσεις μισό ή και κάτι παραπάνω λίτρο. Δες τα πράγματα συνολικά. Το μηχανάκι αυτό δεν καίει, δε σπάει, δε χαλάει, πήγαινέ το κόφτη συνέχεια, δε μασάει μία...Αν είναι να αλλάξεις, να πας σε άλλη κατηγορία, με άλλη φιλοσοφία κίνησης (άνεση, χώροι, γκάζι), όχι να μείνεις στην ίδια και να χάσεις λεφτά σε αγοραπωλησία, είναι κρίμα.

Μακριά από φτηνές κατασκευές, είναι ακριβό σπορ
Καλούς δρόμους
α ευχαριστώ φίλε για τις συμβουλές, πολλά δεν τα ξερα. Να ρωτήσω, φίλτρο λαδιού μου πρότεινε ο μάστορας να βάλω ένα με 60 ευρώ που δεν το ξανααλλάζω... αξίζει; η να πληρώνω σε κάθε σέρβις για άλλο φίλτρο;

vaska
01/06/2014, 21:17
Λοιπόν... Φούλαρα το μηχανάκι και το μέτρησα μέχρι να αδειάσει...157 χλμ έγραψε. Με απλά μαθηματικά (εφόσον η χωρητικότητα ρεζερβουάρ είναι 3,6 λίτρα) σημαίνει ότι στα 100 καίει 2,3 λίτρα. Καλό ακούγεται με βάση τις τιμές που δόθηκαν στα σχολια..


α ευχαριστώ φίλε για τις συμβουλές, πολλά δεν τα ξερα. Να ρωτήσω, φίλτρο λαδιού μου πρότεινε ο μάστορας να βάλω ένα με 60 ευρώ που δεν το ξανααλλάζω... αξίζει; η να πληρώνω σε κάθε σέρβις για άλλο φίλτρο;

Άλλαξε καλύτερα τον μάστορα που σου προτείνει αλλαγή φίλτρου λαδιού με μόνιμο φίλτρο και 60 €.

Φρέσκο φιλτράκι σε κάθε αλλαγή λαδιών και είσαι άρχοντας κόστος 5 €. Μετά από 12 αλλαγές λαδιών θα έχεις φτάσει στην τιμή του μόνιμου και η ποιότητα του μόνιμου αμφίβολη και το κέρδος μηδενικό.

Αν παρ' όλα αυτά εξακολουθείς να θες να δώσεις τον κρύπτονα και αν είναι σε άριστη κατάσταση στείλε μου πμ την τιμή που ζητάς.

Dbnn
02/06/2014, 02:42
Λοιπόν... Φούλαρα το μηχανάκι και το μέτρησα μέχρι να αδειάσει...157 χλμ έγραψε. Με απλά μαθηματικά (εφόσον η χωρητικότητα ρεζερβουάρ είναι 3,6 λίτρα) σημαίνει ότι στα 100 καίει 2,3 λίτρα. Καλό ακούγεται με βάση τις τιμές που δόθηκαν στα σχολια..


α ευχαριστώ φίλε για τις συμβουλές, πολλά δεν τα ξερα. Να ρωτήσω, φίλτρο λαδιού μου πρότεινε ο μάστορας να βάλω ένα με 60 ευρώ που δεν το ξανααλλάζω... αξίζει; η να πληρώνω σε κάθε σέρβις για άλλο φίλτρο;

Και ανησυχείς ακόμα? Μια χαρά είσαι φίλε μου..... :beer:
Όσο για το φίλτρο.... Δηλαδή αυτό το μόνιμο, έχει μέσα κανα μικροσκοπικό τύπο που πιάνει τα σκουπιδάκια και τα πετάει στην εξάτμιση? Γιατί μόνο έτσι δεν θα χρειαστεί ποτέ αλλαγή....

alres
02/06/2014, 06:36
Λοιπόν... Φούλαρα το μηχανάκι και το μέτρησα μέχρι να αδειάσει...157 χλμ έγραψε. Με απλά μαθηματικά (εφόσον η χωρητικότητα ρεζερβουάρ είναι 3,6 λίτρα) σημαίνει ότι στα 100 καίει 2,3 λίτρα. Καλό ακούγεται με βάση τις τιμές που δόθηκαν στα σχολια..


α ευχαριστώ φίλε για τις συμβουλές, πολλά δεν τα ξερα. Να ρωτήσω, φίλτρο λαδιού μου πρότεινε ο μάστορας να βάλω ένα με 60 ευρώ που δεν το ξανααλλάζω... αξίζει; η να πληρώνω σε κάθε σέρβις για άλλο φίλτρο;


Τα 2,3 είναι πολύ καλό νούμερο. Μια χαρά σε βρίσκω.
Όλα αυτά που σου είπα, ισχύουν για κάθε μηχανάκι. Είναι βασικά πράγματα για να δουλεύει το μοτέρ με σωστές προϋποθέσεις. Το πως θα το πηγαίνεις εσύ από εκεί και πέρα είναι άλλο ζήτημα...Αλλά για να του κάνεις ο,τι θες και όποτε θες, πρέπει να χεις κατά νου αυτά τα βασικά.

Φίλτρο λαδιού με 60 ευρώ;;;; Μάστορας δεν είμαι για να πιθανολογήσω τι διαστημικό (;;;) φίλτρο (;;;;) θέλει να σου βάλει, αλλά με το κλασσικό φιλτράκι των 5 ευρώ (που τ αλλάζεις με κάθε αλλαγή λαδιών) είσαι κομπλέ.

Για το και καλά, ΠΟΛΥ ΑΡΑΙΑ (1 φορά στους 3 μήνες), αν θες, μπορείς να βάζεις ΛΙΓΟ ενισχυτικο (ή πρόσθετο) βενζίνης/οκτανίων, έτσι λέγεται. Όταν λέμε λίγο, εννούμε μισό καπάκι πλαστικού μπουκαλιού νερού σε εντελώς γεμάτο τεπόζιτο. Δεν είναι στα στανταρ της συντήρησης αυτό, είναι στα έξτρα. Και να μην το κάνεις, δεν τρέχει τίποτε.

kluader
03/06/2014, 13:42
Κατάλαβα, ευχαριστώ.. οπότε μάλλον θα το κρατήσω.
Είχα πάρει μεγάλη απόφαση να το δώσω, επειδή είναι περίοδος που τα crypton έχουν τρελή ζήτηση, σε συνδυασμό με διάφορους που λέγανε ότι το 135cc καίει παραπάνω από τα άλλα παπάκια.
Ίσως φταίει και το ότι έχει μικρό ντεπόζιτο, για αυτό μου φαίνεται ότι αδειάζει γρήγορα.

Bowleno
03/06/2014, 14:30
Κατάλαβα, ευχαριστώ.. οπότε μάλλον θα το κρατήσω.
Είχα πάρει μεγάλη απόφαση να το δώσω, επειδή είναι περίοδος που τα crypton έχουν τρελή ζήτηση, σε συνδυασμό με διάφορους που λέγανε ότι το 135cc καίει παραπάνω από τα άλλα παπάκια.
Ίσως φταίει και το ότι έχει μικρό ντεπόζιτο, για αυτό μου φαίνεται ότι αδειάζει γρήγορα.


Απάντησες μόνος σου :)

Είχα κι εγώ το κρύπτον (το 1ης γενιάς) έκανα 120 χλμ την ημέρα και είχα βαρεθεί να τρέχω στο βενζινάδικο...
είναι μηχανάκι που πραγματικά δεν σπάει δεν χαλάει, σε 3 χρόνια που το είχα έκανα 112.000 χλμ και μόνο στα πρώτα 1.000 χλμ έκανα το 1ο του σέρβις, έκτοτε πέραν της αλλαγής λαδιών δεν ξαναασχολήθηκα.....

o_gavros
03/06/2014, 20:53
Μια μικρή διόρθωση μόνο,καθώς στα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα με ότι έγραψε ο alres.
Το Χ έχει 3,5 λίτρα χωρητικότητα στο ντεπόζιτο.
Πιστεύω ότι με σωστές όλες τις ρυθμίσεις και έναν σχετικά ελαφρύ αναβάτη, το κοντράρει το Wave σε αυτονομία!
Εγω που πιάνω για δυο,και βλέπω 140-150χιλιόμετρα με κάθε ντεπόζιτο, χωρίς να το έχω στραγγίξει (δηλαδή μένει και σχεδόν μισό λίτρο βενζίνα μέσα)


Φίλε,εσύ που σκέφτεσαι να το δώσεις, θα κάνεις τη μεγαλύτερη μαλακία της ζωής σου!
Αν δε, μάθεις να κάνεις την τακτική του συντήρηση μόνος σου(λαδάκι,φιλτράκι λαδιού,μπουζί,τέντωμα αλυσίδας, πανεύκολα όλα τους),τότε θα δεις ότι δεν θα βρεις κανένα δίτροχο πιο οικονομικό!

Επίσης,άλλαξε μάστορα χθες κιόλας,γιατί μάλλον σε έφαγε ότι δεν ξέρεις και σου λέει ιστορίες.

Bradipous
03/06/2014, 21:03
Λοιπόν... Φούλαρα το μηχανάκι και το μέτρησα μέχρι να αδειάσει...157 χλμ έγραψε. Με απλά μαθηματικά (εφόσον η χωρητικότητα ρεζερβουάρ είναι 3,6 λίτρα) σημαίνει ότι στα 100 καίει 2,3 λίτρα. Καλό ακούγεται με βάση τις τιμές που δόθηκαν στα σχολια..


Στα 157χλμ εσβισε ή απλα πηγες και γεμισες γιατι εδειχνε πως ηταν αδειο;

kluader
04/06/2014, 14:28
Μια μικρή διόρθωση μόνο,καθώς στα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα με ότι έγραψε ο alres.
Το Χ έχει 3,5 λίτρα χωρητικότητα στο ντεπόζιτο.
Πιστεύω ότι με σωστές όλες τις ρυθμίσεις και έναν σχετικά ελαφρύ αναβάτη, το κοντράρει το Wave σε αυτονομία!
Εγω που πιάνω για δυο,και βλέπω 140-150χιλιόμετρα με κάθε ντεπόζιτο, χωρίς να το έχω στραγγίξει (δηλαδή μένει και σχεδόν μισό λίτρο βενζίνα μέσα)


Φίλε,εσύ που σκέφτεσαι να το δώσεις, θα κάνεις τη μεγαλύτερη μαλακία της ζωής σου!
Αν δε, μάθεις να κάνεις την τακτική του συντήρηση μόνος σου(λαδάκι,φιλτράκι λαδιού,μπουζί,τέντωμα αλυσίδας, πανεύκολα όλα τους),τότε θα δεις ότι δεν θα βρεις κανένα δίτροχο πιο οικονομικό!

Επίσης,άλλαξε μάστορα χθες κιόλας,γιατί μάλλον σε έφαγε ότι δεν ξέρεις και σου λέει ιστορίες.

Άσε, άσε, τον συγκεκριμένο τον έχω αλλάξει εδώ και δυο χρόνια, απλά δεν το ανέφερα πριν. Ο τύπος ήταν αλήτης γενικότερα και στις χρεώσεις του αλλά και σε αυτά που μου πρότεινε να αλλάξω στο μηχανάκι, και κρίμα γιατί υποτίθεται ότι ήταν συνεργείο "επίσημο" της Yamaha. Πήγα σε έναν άλλον και βρήκα την υγειά μου.


Στα 157χλμ εσβισε ή απλα πηγες και γεμισες γιατι εδειχνε πως ηταν αδειο;

Eίχε πάει λίγο πιο κάτω από το Ε. Μπορεί να κανε τρία τέσσερα χλμ ακόμα αλλά δεν το πήγα παραπέρα.