PDA

View Full Version : ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ TDM 900



GeorgeR35
27/05/2014, 03:23
Γεια σας, ειμαι κατοχος ενος TDM 900A 2006 τον τελευταιο χρόνο και σκεφτομαι να επέμβω στο μπροστινό. Εχει κανει αλλαγη λαδιου(10αρι)-τσιμουχων στα 20,000km πριν 4 χρόνια απο τον 1ο ιδιοκτήτη. Εγω το πηρα με 36.000 απο 2ο ιδιοκτητη. Τώρα στα 43.000 θέλει φρεσκο λαδι γιατι θα εχει γινει νερο! Θελω να ρωτησω αν αξιζει να αλλαξω και ελατηρια και να βαλω HYPERPRO που ειναι προοδευτικά. Τώρα είναι προφορτισμενο απο τον 2ο ιδιοκτητη γιατι οπως μου είπε "βαρκαρει" με τη μαμα ρυθμιση. Το θεμα είναι οτι τωρα μπορει να μην πλεει αλλα κοπανάει αν πηγαινεις με πανω απο 60-70 στους καροδρομους που εχουμε και την ακουω αρκετα στους αγκωνες.. Αν βαλω τα HYPERPRO που είναι προοδευτικα + το 15αρι λαδι που δινει θα εχω ανεση εκτος των κρατηματων και της στιβαροτητας που είναι δεδομενα? Η αλλη επιλογη που σκεφτομαι, ειναι να αλλάξω μόνο λαδι σε πιο χοντρο απο το 10αρι που λεει η yamaha, δηλαδη 15αρι ωστε να σφιξει λιγο και να μπορω να βγαλω λιγη προφορτιση. Τα χρηματα για την πρωτη επιλογη ειμαι διατεθημενος να τα δωσω απλως φοβαμαι μηπως γινει αβολη η οδηγηση με τις κακοτεχνιες του δρομου, απογοητευτω και γυρισω παλι στα μαμισια γραμμικα. Δηλαδη παω για μαλλι και βγω κουρεμενος! Το βαρος μου ειναι 90kg. Εχει βαλει καποιος μονο πιο χοντρο λαδι και υστερα να εχει αλλαξει και ελατηρια σε προοδευτικα να μου πει τη γνωμη του?
Περιμένω τη γνωμη και τη βοηθεια σας

amyroukai
27/05/2014, 09:13
μπερδεύεις τι έννοιες.

Το λάδι κάνει απόσβεση, ναι; Άρα με πιο χοντρό λάδι δυσκολεύεις ας το πούμε απλά την κίνηση του τροχού πάνω-κάτω. Το οποίο σημαίνει ότι χτυπάει σε ανωμαλία, το καλάμι δεν συμπιέζεται αρκετά γρήγορα, μεταφέρει το χτύπημα στην μοτοσικλέτα και στα χέρια σου και την ακούν. Ακολούθως αργεί ο τροχός να επιστρέψει στην αρχική του θέση οπότε σε συνεχόμενες ανωμαλίες γίνεται το τιμόνι κομπρεσέρ. Άρα για άνεση δεν θέλεις πιο χοντρό λάδι. Και μαζί με την αλλαγή, ρίξε και ένα καλό πλύσιμο στα καλάμια γιατί μαζεύουν μάκα μέσα και πιθανόν να σου φράξει διόδους λαδιού.

Το δεύτερο πράγμα είναι το αν στέκεται το μηχανάκι σωστά. Τα χιλιόμετρα που έχει δεν είναι τόσα που να δικαιολογούν αλλαγή σε ελατήρια λόγω κόπωσης υλικού, αλλά δεν ξέρεις τι μαλακίες έχει κάνει ο προηγούμενος "εμπειροτέχνης θεούλης μάστορας" με τα καλάμια. Δες πως μετράνε το sag (στατική συμπίεση) και αν είναι "σωστό" είσαι σε καλό δρόμο. Αν είναι λίγο ή πολύ, βλέπεις τι θα κάνεις με τα ελατήρια.

GeorgeR35
27/05/2014, 21:21
Ισως να μην εγραψα κατι καλα.. τεσπα.. Αξιζει να βαλω τα hyperpro στο TDM ή να βαλω μονο φρεσκο αναρτησολαδο και να μεινω με τα μαματα? Θελω να πω, χανουν σε ανεση τα προοδευτικα? Με ενδιαφερει πολυ η ανεση στις κακοτεχνιες του δρομου. Μεγαλο ενδιαφερον θα ειχε να απαντησουν και ιδιοκτητες ΤDM κυρίως αλλα και αλλων μηχανων οπως vstrom,versys και κτλ? Η καλυτερη θα ηταν να κανω πρωτα μονο αλλαγη λαδιων και να μειωσω λιγο προφορτιση και να δω τι θα γινοταν, και υστερα αλλαγη ελατηριων, αλλα δεν υπαρχει ουτε χρονος, ουτε χρημα για 2 φορες συνεργειο..
Και μια αλλη ερωτηση, η μπροστινη ροδα πρεπει να ειναι στον αερα με το πιρουνι τερμα αποσυμπισμενο για να γινει αλλαγη λαδιου στο μπροστινο?

SHOOTER045
27/05/2014, 23:49
Στο μονό μηχανάκι που ψαχτηκα με ελατήρια ήταν το super tenere750 που είχα.
Δοκίμασα και white power και techno flex τελικά κράτησα τα δευτερα γιατί αρχικά ήταν ποιο προοδευτικά -μαλάκα στα ψιλα
Και μετά σκληραιναν
Εγώ ξέρω ότι για να αλλάξεις λαδιά στις μπουκάλες, σηκώνεις εμπρός τροχό, τον αφαιρείς, κυρίες καλάμια, αφαιρείς τάπα κλπ κλπ κλπ

GeorgeR35
28/05/2014, 04:39
Shooter045 σε σχεση με τα μαμισια κοπαναγανε περισσοτερο στις λακουβες? Aπο φρεναρισματα και στροφες ολα τα aftermarket ειναι καλυτερα απο τα μαμισια στις ιαπωνικες μηχανες τουλαχιστον, απο ανεση ομως πως τα πανε τα προοδευτικα?

SHOOTER045
28/05/2014, 07:18
Καλημέρα
Όταν είχα βγάλει τα παλιά από τα καλάμια μου, και τα είχαμε δίπλα δίπλα με τα καινούρια, παρατήρησα ότι ήταν κατιτίς ποιο κοντά, και οι σπείρες ήταν ομοιόμορφα σε όλο το μήκος του ελατηριου, στα καινούρια στην άκρη ήταν ποιο αραιές οι σπείρες και ποιο πυκνές στο κέντρο
Στα ψιλά ήταν μέρα με την νύχτα,στις λακουβες ποιο απότομο αλλά ποιο σταθερό
Και άλλαξε η συμπεριφορά και στο φρενάρισμα και στις στροφές

MG-KTiNoS
28/05/2014, 07:53
Κατ την ανάρτηση τη φτιάχνεις πακέτο μπρως πίσω
Αν θες άνεση κρατάς τη μαμά γυρίζεις και γυρίζεις αρχικά στη ΜΑΜΑ ρύθμιση
ΜΕ τα Χάιπερ (πάντα μπρως πίσω) η μηχανή είναι πιο ψιλή, πιο σχιφτή και στα πολλά
δουλεύει μια χαρά.
Στα λίγα ψιλοκοπανάει.
Δεν μπορείς να τα έχεις όλα δηλαδή

Όπως σε κόβω κράτα τη μαμά και ρύθμισε την.
(εκτώς αν σκέφτεσαι δικάβαλα και φόρτωμα οπότε θα πάμε αλλού)

SHOOTER045
28/05/2014, 11:47
Να συμπληρωσω,τοτε το Τενερε μου είχε hyper pro ελατήριο πίσω

GeorgeR35
28/05/2014, 15:45
MG-KTiNoS χρειαζεται να κανω καποια αλλη επεμβαση αμα τα βαλω τελικα τα hyperpro? πχ κατεβασμα τιμονοπλακας?

amyroukai
29/05/2014, 12:01
το κατέβασμα δεν είναι "απαραίτητη" μετατροπή.
Ρίχνεις λίγο παραπάνω βάρος εμπρός και "ξεγελάς" την γεωμετρία της μηχανής και την κάνεις λίγο πιο γρήγορη, αλλά και πιο νευρική στα πολλά.
Το πρόβλημα είναι, αν τα ελατήρια είναι μαλακά για τα κιλά σου, θα κάνεις το μηχανάκι χειρότερο. Για αυτό σου είπα, δες πως μετράνε το sag, από εκεί θα δεις αν τα ελατήρια είναι σωστά και αναλόγως θα κρίνεις.

GeorgeR35
30/05/2014, 01:13
Παιδιά ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Manalishi
30/05/2014, 09:21
Εγώ είχα βάλει Hyperpro, λόγω προοδευτικότητας.....στην αρχή ολα καλά, μετά που το λάδι γίνεται νερό το μπροστινό βυθιζόταν πολύ "έπλεε" στις παρατεταμένες στροφές με υψηλή ταχύτητα, με αποτέλεσμα την μειωμένη πληροφόρηση.
Κατάλαβα, οτι αυτό που ήθελα ήταν γραμμικά, και όχι προοδευτικά, διότι οταν το λάδι ήταν ακόμα "καλό", η ανάρτηση δούλευε σωστά και ότι το λάδι έπαιζε πρωτεύοντα ρόλο στην συμπεριφόρά της ανάρτησης.

Όντως τα ελατήρια θέλουν αλλαγή εκεί περίπου στις 20Κ χλμ, να ξέρεις οτι και τα "μαμά", προοδευτικά είναι.

Τα ελατήρια , στις 100Κ χλμ που έκανα στη μηχανή, τα άλλαξα μία φορά , και έκανα 3 φορές αλλαγή λαδιών μπροστινού.

Οι δύο τελευταίοι,που έκαναν μόνο αλλαγή λδιού και ρύθμιση, κατηγορόυσαν τον προηγούμενο οτι "δεν ήξερε"...:D

Αυτό που είδα, ήταν διαφορα μόνο στο "1" και στο "4" στα μπροστινά για την απόσβεση. επίσης, έπειτα απο προτροπή φίλου, "εριξα" περίπου 1 εκ. την τιμονόπλακα, με αποτέλεσμα να γίνει πιό γρήγορο στις αλλαγές κατεύθυνσης, λίγο αλλά αισθητό.

Τη μεγάλη διαφορά την είδα όταν έβαλα 17άρα ζάντα μπροστά.

GeorgeR35
01/06/2014, 18:42
Μanalishi πρωτον ευχαριστω για την απαντηση. Στα ποσα χλμ μετα τα καινουργιο λαδι χαλουσε η αισθηση στο μπροστινο και θελαν παλι φρεσκο? Τελικα τι προτεινειs να κανω? Κανω νορμαλ χρηση, μεικτη. Το βουτηγμα θα προτιμουσα να μειωθει στα φρεναρισματα.. Να παω για ελατηρια και τι τυπου? η' μονο για 15αρι λαδι?

stefanos
01/06/2014, 22:27
Μanalishi πρωτον ευχαριστω για την απαντηση. Στα ποσα χλμ μετα τα καινουργιο λαδι χαλουσε η αισθηση στο μπροστινο και θελαν παλι φρεσκο? Τελικα τι προτεινειs να κανω? Κανω νορμαλ χρηση, μεικτη. Το βουτηγμα θα προτιμουσα να μειωθει στα φρεναρισματα.. Να παω για ελατηρια και τι τυπου? η' μονο για 15αρι λαδι?

Το βούτηγμα θα μειωθεί και με το καινούργιο λάδι, μιάς και θα αποκτήσεις απόσβεση συμπίεσης, και με προοδευτικό ή προοδευτικότερο ελατήριο.
Το μηχανάκι το πήρες με 10αρι λάδι και προφορτισμένο από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.
Φέρε την προφόρτιση εκεί που πρέπει να είναι για τα κιλά σου και όχι εκεί που ο προηγούμενος νόμιζε οτι θα του κόψει το "βαρκάρισμα" και βάλε φρέσκο λάδι 10αρι.
Με το χρήμα των ελατηρίων κάνε ένα σέρβις στο πίσω να έχεις και εκεί αποσβέσεις, και όταν το μηχανάκι έρθει στα συγκαλά του, βλέπεις παραπέρα τι θα κάνεις, και αν χρειάζεται να κάνεις.