PDA

View Full Version : προβλημα σε ανορθωτη...???



mai_tai
27/05/2014, 07:45
καλημερα παιδες-εδω και μερες μου αναβει to check σαν ενδειξη στο καντραν κ μετα απο μισο λεπτο σβηνει...!το παω στον μαστορα..μ λεει βλαβη

46 εχω....εχει να κανει με το συστημα ψεκασμου...!εμενα με πιασαν τα διαολια μου γιατι το μηχανακι τρεχδει σφαιρα..κ δεν μασαει πουθενα..!πιανω πολυμετρο κ μετραω ταση μπαταριας....κ μου βγαζει στο ρελαντι κ σε γκαζια....15 volt....!στα αυτοκινητα ξερω πως παιζει το πολυ μεχρι 13 βολτ...!αρα εχω προβλ22ημα σε ανορθωτη λογικα....??εχει κανεις καποιο παρομοιο θεματακι με το xtx660? ειναι μοντελο 2009 και εχει κανει 45.000 χλμ..!

επισης πριν κλεισω...γιατι σας ζαλισα κιολας...αν εχουμε καποια σελιδα με aftermarker η μεταχειρα...προχειρη..θα ημουν ευγνωμων -ευχαριστω για τον χρονο σας!

George_Sp
27/05/2014, 07:56
Αν ο ανορθωτής δεν είναι τελείως νεκρός μπορείς να τον επισκευάσεις με πολύ μικρό κόστος. Επίσης αν θες να τον προστατέψεις για να αντέξει περισσότερο καιρό του κοτσάρεις έναν 60μμ ανεμιστήρα της Delta electronics για εξωτερική χρήση ωστέ να τον ψύχει περισσότερο και θα είσαι εντάξει.

Pan (dvs)
27/05/2014, 08:00
Καποτε ειχα κανει αεραγωγους για να κρυωνει καλυτερα.Αν ειναι να παρεις ανορθωτη μην παρεις μεταχειρισμενο,δεν αξιζει ο κοπος.


http://www.motorec.gr/product.php?subcat_id=1&cat_id=1&product_id=10158 (το πρωτο που μου εβγαλε το google)

mai_tai
27/05/2014, 19:07
εθχαριστω πολυ pan k george-επισκευαζεται ο ανορθωτης..??εχω φιλαρακι ηλεκτρονικο πολυ γατονι αλλα θα θελει λεπτομερειες σχετικα με μετρησεις ανταλακτικα κ τετοια..!μηπως εχουμε καμια σχετικη πληροφορια?αλλιως να το παω καπου π επισκευαζουν τετοια πραγματα αλλα που.>????ευχαριστω πολυ ρε μαγκες!

George_Sp
27/05/2014, 21:44
Αν είναι γατόνι ηλεκτρονικός ο φιλαράκος σου μόλις τον ανοίξει θα ξέρει ακριβώς τί να αλλάξει. το κύκλωμα εσωτερικά θα του φανεί ευκολάκι :)

το google πάντως είναι γεμάτο από διαγράμματα :)
https://www.google.gr/search?q=motorcycle+rectifier+diagram&safe=off&es_sm=122&biw=1680&bih=925&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=leqEU6KXPMH30gX8j4GYDw&sqi=2&ved=0CCgQsAQ

ego_o_idios
27/05/2014, 22:34
ke giati exi provlima o anor8otis?
epidi sta aftokinita vgazi 13?

ama sta trakter vgazi 17 volt
sta elikoptera vgazi 22 volt

ara logika exis provlima ston anor8oti:a02:

diladi ke emena pou anevazi 15,5 volt exo provlima ston anor8oti?

teogtp
27/05/2014, 23:43
καλημερα παιδες-εδω και μερες μου αναβει to check σαν ενδειξη στο καντραν κ μετα απο μισο λεπτο σβηνει...!το παω στον μαστορα..μ λεει βλαβη

46 εχω....εχει να κανει με το συστημα ψεκασμου...!εμενα με πιασαν τα διαολια μου γιατι το μηχανακι τρεχδει σφαιρα..κ δεν μασαει πουθενα..!πιανω πολυμετρο κ μετραω ταση μπαταριας....κ μου βγαζει στο ρελαντι κ σε γκαζια....15 volt....!στα αυτοκινητα ξερω πως παιζει το πολυ μεχρι 13 βολτ...!αρα εχω προβλ22ημα σε ανορθωτη λογικα....??εχει κανεις καποιο παρομοιο θεματακι με το xtx660? ειναι μοντελο 2009 και εχει κανει 45.000 χλμ..!

επισης πριν κλεισω...γιατι σας ζαλισα κιολας...αν εχουμε καποια σελιδα με aftermarker η μεταχειρα...προχειρη..θα ημουν ευγνωμων -ευχαριστω για τον χρονο σας!
Στο επαγγελματικο μου αυτοκινητο βγαζει 14,5...........

mai_tai
28/05/2014, 07:29
Στο επαγγελματικο μου αυτοκινητο βγαζει 14,5...........
αν εχει 12volt μπαταρια επανω κ σου βγαζει τοσα volt φορτισης εχεις ηδη προβλημα φιλε μου...!ηλεκτρολογος δεν ειμαι αλλα κατι σκαμπαζω απο δαυτα !εδω μπαινουμε για να ανταλασουμε αποριες κ αποψεις !αραγε εχει μετρησει κανεις τι ταση βγαζει στο ρελαντι η μηπως λενε αερολογιες κανα δυο..εξυπνακιδες???φιλικα παντα...

teogtp
28/05/2014, 08:27
Ο κατασκευαστης του μηχανακιου σου δηλωνει οτι η μπαταρια σου για να ειναι υγιης πρεπει να δινει περιπου 12.8V.
Και το συστημα φορτισης 14.0V σε φασμα στροφων περιπου στις 5.000χιλ.
Ναι το μηχανακι σου εχει προβλημα αν στο ρελαντι σου δινει 15.0V και ναι το 46 ειναι κωδικος για εσφαλμενη ταση στο συστημα ψεκασμου.

torrio
28/05/2014, 10:05
http://www.sxelectronics.gr/sx3g.htm

OldMan
28/05/2014, 10:07
αν εχει 12volt μπαταρια επανω κ σου βγαζει τοσα volt φορτισης εχεις ηδη προβλημα φιλε μου...!
Διόρθωση: Αν ΔΕΝ του βγαζει τόσα volts φόρτισης θα εχει πρόβλημα..:D

mai_tai
28/05/2014, 17:57
Διόρθωση: Αν ΔΕΝ του βγαζει τόσα volts φόρτισης θα εχει πρόβλημα..:D

Για το αυτοκινητο απευθυνομαι φιλος κ με το τι ενδειξη ταση φορτισης πρεπει να βλεπει στο πολυμετρο...!οποτε ταση πανω απο 14 .2 βολτ ειναι υπερφορτιση κ προβλημα αυτοματου στον δυναμο..!ας αναφερομαστε σε οτι...ξερουμε τελος παντον....-οτι δεν γνωριζουμε...ας αφηνουμε καναν αλλων...!

http://www.olatapsaxno.gr/going-out/car-economy/168-mpataries-aftokinitou

13,4βολτ-14,2βολτ

teogtp
28/05/2014, 18:08
:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::a20:

OldMan
29/05/2014, 12:01
Για το αυτοκινητο απευθυνομαι φιλος κ με το τι ενδειξη ταση φορτισης πρεπει να βλεπει στο πολυμετρο...
Νασαι καλά φίλος που μας ανοίγεις τα γκαβα μας...:beer:



Υ.Γ.
Φόρτιζε εσύ την μπαταρία σου με 13.4 Volts και αν παρατηρήσεις ότι σε καθε φόρτιση χάνει και μέρος της χωρητικότητας της, μην στεναχωρεθείς...
(κιζμέτ ολντού..)

mai_tai
29/05/2014, 14:06
Λεω κ εγω ....δεν θα βρεθει ςνας εξυπνακιας...τελικα βρεθηκε...!13.4-14.2 λεει αδελφε...(απλα μαθηματικα γραφω...)...-τεσπα...ας κλειδωσει το θεμα γιατι το κουρασαμε παλι...

ego_o_idios
29/05/2014, 14:30
emena pantos to ntomatosako mou anor8oti den exi

den ta petate ta mpourdela sas:lol::lol:

OldMan
29/05/2014, 16:56
13.4-14.2 λεει αδελφε...(απλα μαθηματικα γραφω...)
Επί των απλών "μαθηματικών" σου απάντησα και αν έχει;ς όρεξη ρωτα τον μπαταριατζή από όπου κατεβασες το link με τις τιμες φόρτισης αν εχει υπόψη του τι παθαίνει μια μπαταρία όταν δεν περναει στην φαση του topping charge...
(αμα δεν καταλαβει τι του λες, δεν πειραζει...)

mai_tai
29/05/2014, 17:00
Επί των απλών "μαθηματικών" σου απάντησα και αν έχει;ς όρεξη ρωτα τον μπαταριατζή από όπου κατεβασες το link με τις τιμες φόρτισης αν εχει υπόψη του τι παθαίνει μια μπαταρία όταν δεν περναει στην φαση του topping charge...
(αμα δεν καταλαβει τι του λες, δεν πειραζει...)

οκ modarator - κλειδωσετο το θεμα αν θες(οτι ηταν να μαθω...μου το ειπαν αλλοι)ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

OldMan
29/05/2014, 17:01
Αλλος ενας ευχαριστημένος πελάτης...

mai_tai
29/05/2014, 17:14
Αλλος ενας ευχαριστημένος πελάτης...

...το συνεχιζεις....-αν συνεχισω σε ειρωνευτικο τονο ..οπως εσυ...θα διαγραψεις το ποστ κ καλα σαν αναρμοστη συμπεριφορα κ κανονες του φορουμ..-αν το κανεις εσυ ειναι οκ..! μαλιστα...:wave2:

VASOS
29/05/2014, 17:22
...το συνεχιζεις....-αν συνεχισω σε ειρωνευτικο τονο ..οπως εσυ...θα διαγραψεις το ποστ κ καλα σαν αναρμοστη συμπεριφορα κ κανονες του φορουμ..-αν το κανεις εσυ ειναι οκ..! μαλιστα...:wave2:

Αυτό με το γρύλο το ξέρεις?

OldMan
29/05/2014, 17:57
...το συνεχιζεις....-αν συνεχισω σε ειρωνευτικο τονο ..οπως εσυ...θα διαγραψεις το ποστ κ καλα σαν αναρμοστη συμπεριφορα κ κανονες του φορουμ..-αν το κανεις εσυ ειναι οκ..! μαλιστα...:wave2:
Λάκη, μπες στον κόπο να ξαναδιαβασεις το νήμα της συζήτησης και ξεκίνα από την απαντησή σου στον teogtp να μετρας ποιος και πόσες φορες χρησιμοποίησε τον ορο "εξυπνάκηδες" (χωρίς μαλιστα να του τον αντιγυρίσει κανενας..) και όταν βγαλεις ακρη μην μας την πεις, plz....:beer:

stefanos
29/05/2014, 18:21
Error 46 - Vehicle system power supply (Monitor voltage)

:lol:

mai_tai
29/05/2014, 22:49
Το γνωριζω Βασως...-κλειδωστε το θεμα παρακαλω!