PDA

View Full Version : χωματινοι τσαμπουκαδες.



Allst@rf
27/05/2014, 16:51
Φιλοι ρεστοραδες θελω τη βοηθεια σας.

Το πλαισιο στο husky μου εχει μερικα χτυπηματα απο τα οποια εχει φυγει το χρωμα και φαινεται το μεταλλο απο μέσα. Επειδη δεν γνωριζω αν με τον καιρο αρχισει να σκουριαζει μπορειτε να μου πειτε μια νοικοκυρεμενη σωστη δουλεια να το ξαναβαψω.. .

Φωτο...

bobber
27/05/2014, 18:53
Καλησπερα.Ναι οντως με τον καιρο θα αρχισει να σκουριαζει.
Ως λυση εχει το "φτιαχτο μονος σου" (η οικονομικη και απλη λυση)...καθως και το τοπικο βαψιμο απο βαφεα.(εννοειται πως για χωματερο.......θα ξαναεχει τσαμπουκαδες οποτε λιγο δωρο αδωρο....)
Μια αλλη λυση ισως θα ηταν να το ντυσεις με αυτοκολητο οπως κανουν με τα αυτοκινητα εδω και λιγα χρονια...
Αυτα απο πλευρας μου.

Allst@rf
27/05/2014, 19:14
Ναι για DIY κατάσταση μιλάω αλλά όχι πρόχειρα...

Έχω διαβάσει πολλές ανακατασκευες που δείχνουν τα παιδιά, άλλα δε ξέρω που ακριβώς να ψάξω και θα ήθελα παρά πολύ να γράψουν τη διαδικασία εδώ να υπάρχει και για οποίον άλλο τον ενδιαφέρει

Allst@rf
27/05/2014, 19:25
Στραβωμαρα...

Αυτό το στικι http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132197&page=2 βοήθαει αραγε;

bobber
27/05/2014, 20:38
μια χαρα βοηθαει!!!

virus
27/05/2014, 21:12
μια ιδεα που μου ηρθε επειδη την εχει το gas gas μου. μπορεις να το ασταρωσεις και να το βαψεις κανονικα οπως το λινκ που εβαλες του λιτσα. και μετα απο πανω να το ντυσεις με σκληρο πλαστικο και δεματικα.

στην παρακατω φωτο δες στο πατηρακι του φρενου εχει το πλαισιο ντυμενο με πλαστικο για να μην τρωγετε απο την μποτα.

317036

SHOOTER045
27/05/2014, 23:53
Φίλος και πρωταθλητής εντουρο
Έντυνε τα πλαστικά με αυτοκόλλητο 3Μ και ήτα σημεία φθοράς παλι με αυτοκόλλητο της ίδιας μάρκας άλλου χρώματος
Έτσι όταν ήταν να πουληθεί έβγαζε τα αυτοκόλλητα το έπλενε και ήταν καινουργιο

OldMan
28/05/2014, 10:37
Αν συνεχίσεις να το πηγαινεις στα χώματα δεν θα σκουριάσει τίποτε, γιατί απλά θα συνεχίσουν να φθείρονται οι συγκεκριμενες επιφανειες..

Αμα βαριεσαι να χαζευεις κωλαρακια στην παραλία, πιασε 200αρι γυαλόχαρτο νερού (μαυρο) και ριξε λιγο τριψιματακι (περισσότερο για να αγριεψεις την μπογια δίπλα στο γυμνό μέταλλο) πιασε και μια λαδομπογια σατινε με πινελακι των 0,8€ και περνα 2 χεράκια χωρίς περαιτέρω αξιώσεις..

Allst@rf
28/05/2014, 12:51
σας ευχαριστώ όλους...

Zid
28/05/2014, 15:30
Το σημείο εκεί που βρίσκει δε νομίζω να αξίζει να του κάνεις οτιδήποτε!! ... θα ξαναγδαρθει!!! Ουτε παίρνει πλαστικο.. ασε που αν το βάψεις θα φαίνεται και μετά θα σου λένε μαλακιες αμα πας να το πουλήσεις...

Οπως ειπε και ο oldman αν πηγαινεις δε θα σκουριάσει...

Allst@rf
28/05/2014, 18:04
Ε αφού πάω δεν ανησυχω τότε...