PDA

View Full Version : Προβληματα με xt660z tenere/2009



george tenere
27/05/2014, 15:53
Γεια σας εδώ στο forum. Έχω 3 προβλήματα και θα ήθελα τη βοήθειά σας.
1. Εχω ένα xt660z tenere /2009 και μου κάνει ένα μεγάλο σκάσιμο μόλις κλείνω το γκάζι.
Πρέπει να πω επίσης ότι όταν ήταν εντός εγγύσης άλλαξαν όλα τα ηλεκτρικά γιατί δε φόρτιζε η μπαταρία. Τότε ξεκίνησε το παραπάνω πρόβλημα.
Ο μηχανικός της Yamaha που το πάω χρόνια μου λέει καιρό τώρα ότι πρέπει να πατάω ένα σωληνάκι του καυσίμου.
Είναι δυνατόν?
Τώρα το μηχανάκι θέλει service και θα μου το κάνει ένας φίλος γιατί βαρέθηκα να δίνω 200-280ευρώ / 5000χλμ. Το κόστος είναι εξωφρενικό. Έχω περίπου 1,5-2 χρονια να
κάνω και
2. Όταν το μηχανάκι ζεσταίνεται βγάζει λάδι από την υπερχείλιση λαδιού. Το λάδι είναι μαύρου χρώματος. Μήπως επειδή είναι πολλά τα χρόνια?
3. Για τη ρύθμιση βαλβίδων μου είπαν από συνεργείο της Yamaha ότι τα διάκενα εισαγωγής (για ρύθμιση βαλβίδων) είναι 009-013 και εξαγωγής είναι 016-020. Ισχύει?
***Αν η ρύθμιση βαλβίδων πάει καλά θα την ανεβάσω σε video και θα σας ενημερώσω για το link. Κάπου μέσα στο forum δίαβασα ότι κάποιος έδωσε 70 ε για ρύθμιση. Σιγά τη
δουλειά πια...
Σας ευχαριστώ

daz
27/05/2014, 16:45
Προφανώς σου άλλαξαν πλεξούδα διότι είχε πρόβλημα το φισάκι. Όλα το είχαν αυτό.

Αυτό είναι ανεξάρτητο απ' τα σκασίματα της εξάτμισης. Η εξάτμιση σκάει όταν κλείνεις το γκάζι κατω απ' τις 3000στροφές διότι έχει ένα σύστημα που εμπλουτίζει τα καυσαέρια με οξυγόνο ώστε να καίει την άκαυτη.

Για να σταματήσουν πρέπει να ταπώσεις ένα σωληνάκι (απ' το φιλτροκούτι). Όχι σωληνάκι καυσίμου.

280 ευρώ είναι πάρα πολλά. Γενικό σέρβις, μπουζί φίλτρα (αέρος & λαδιού) βαλβίδες λάδια κτλ έβρισκες και με 120. (Σε εξουσιοδοτημένο) Αυτό μόνο κάθε 20. Στα 5000 που θέλει μόνο λάδια βρίσκεις και με και 40 ευρώ. Όχι 250 και 280 κάθε 5000 ρε φιλαράκι. Αν είχες κτμ θα σου κόστιζε λιγότερο!
Καλύτερα όμως με τον φίλο και αργότερα μόνος σου, σιγά την τρομερή δουλειά.

Όταν το μηχανάκι ζεστένεται βγάζει λάδι απ' το σωληνάκι του breather. Αυτό το σωληνάκι είναι ταπωμένο. Άνοιξε την τάπα για να φύγει το λάδι διότι προφανώς έχει γεμίσει και στο βγάζει απ' το breather. (To breather είναι εκείνο το μαυρο κουτάκι κάτω απ' το φιλτροκούτι.
Αν έχεις μοντέλο 09 δεν έπρεπε να έχεις πρόβλημα εκτός και αν δεν το έχεις αδιάσει ποτέ από τότε το πήρες. Τα 08 μοντέλα είχαν διαφορετικό breather το οποίο γέμιζε κάθε 500 χλμ. Αλάζονταν μέσα στην εγγύηση με το διαφορετικης σχεδίασης απ' τα 09 μοντέλα. Από τότε που το άλλαξα αδειάζω το σωληνάκι κάθε 20Κ χλμ αλλά βγάζει ελάχιστο.

Τα διάκενα τόσο είναι αλλά κατέβασε το μανουλ. Θα σου χρειαστεί και αλλού ενώ είναι σχετικά ευκολο να το βρεις. Για την εισαγωγή χρειάζεσαι ένα φιλεράκι 0,10 το οποίο δεν πρέπει να περνά πολύ δύσκολα και ένα φιλεράκι 0,15 το οποίο δεν πρέπει να περνά καθόλου (ή πάρα παρα πολύ δύσκολα).
Για την εξαγωγής χρειάζεσαι το 0,15 και αν θέλεις βάλε και το 0,20 που πρέπει να περνά δύσκολα. Όταν εξοικειωθείς με την αίσθηση που πρέπει να έχει το φιλεράκι θα χρειάζεσαι μόνο το 10 και το 15.

george tenere
27/01/2016, 14:06
Λοιπόν μπορώ αν δηλώσω μετά από πολύ καιρό:
1. Η εξάτμιση είχε τρυπήσει και έκανε σκασίματα στη διχάλα της εξατιμησης στο μεσαίο μέρος, κολλήθηκε και όλα οκ
2. Το κουτάκι της αναπνοής θέλει αλλαγή με νέο , κανονικά μπαίνει στην εγγύηση αλλά η yamaha ελλας δεν το βάζει , τιμή 19ε
Πάντως σε ευχαριστώ Daz για τη βοήθεια

Nostradamus
27/01/2016, 14:29
Λοιπόν μπορώ αν δηλώσω μετά από πολύ καιρό:
1. Η εξάτμιση είχε τρυπήσει και έκανε σκασίματα στη διχάλα της εξατιμησης στο μεσαίο μέρος, κολλήθηκε και όλα οκ
2. Το κουτάκι της αναπνοής θέλει αλλαγή με νέο , κανονικά μπαίνει στην εγγύηση αλλά η yamaha ελλας δεν το βάζει , τιμή 19ε
Πάντως σε ευχαριστώ Daz για τη βοήθεια

Ολα καλα λοιπον..Να μην μας ξεχνας.. Ελα μια βολτα και το 2018 να δεις τι κανουμε... :lol::lol:

daz
27/01/2016, 15:56
Ούτε τα ορθογραφικά που έκανα παραπάνω δε μπορώ να διορθώσω μετά από τόσο καιρό! :lol:

Η yamaha hellas μια χαρά το αλλάζει. Εμένα μου το άλλαξε εξουσιοδοτημένος μέσα στην εγγύηση. ΤΖάμπα πήγε το 20αρικο.

Οι εξατμίσεις δεν τρυπάνε έτσι! Έχε μπει καμια πιο μακριά βίδα στο προστατευτικό?