PDA

View Full Version : ηλεκτροκολληση tig mig κλπ...



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5

stefanos
06/12/2014, 13:50
αυτο που εχω καταλαβει στεφανε.. ειναι οτι σε αυτον τον τομεα πρεπει να δοκιμασεις και να δεις μονο σου

Εγώ πάλι γιατί καταλαβαίνω ότι εκτός από δοκιμές έχεις ρίξει και διάβασμα?

giannis23
06/12/2014, 13:53
δηλαδη, οποιος ασχολειται ερασιτεχνικα, πρεπεινα αγοραζει ακριβες μηχανες ?
και με μια μετρια μηχανη, πιστυω οτι μπορει νακανει την εργασια του.

Τωρα για μαρκες, βλεπω, σε ΠΟΛΛΕΣ ιδιες μηχανες, να αλλαζει μονο η ΕΜΑΦΝΙΣΗ......και η ΤΙΜΗ !!!

δεν ειπε κανενας οτι δεν μπορεις να κανεις την δουλεια σου... μια χαρα την κανεις... γι αυτο και παντα ρωταμε ποσο κολλας... γιατι το λεω αυτο... παρε μια φθηνη inverter 160 A να κολλησεις τριαρι ηλεκτροδιο και μια μεγαλου ονοματος και βαλτες στα 130 A.. με την φθηνη στα συνεχομενα ηλεκτροδια..θα σου χτυπαει θερμικο ειδικα αν δεν εχει πανω απο 25% κυκλο και η αλλη τα κολλαει συνεχομενα.. επισης μια πολυ ακριβη και κορυφαια μηχανη οπως fronius σου δεινει μεχρι και 7 χρονια εγγυηση...

υπαρχουν μαρκες οπως telwin και καποια κινεζικα εργοστασια που κατασκευαζουν και για αλλες μαρκες... οι περισσοτερες φθηνες ειναι απο κινα..

τωρα αν κολλας μια φορα την εβδομαδα η οποτε χρειαστει παρε μια απλη με εγγυση οπου αν καψει κατι (πχ πυκνωτη) να στο φτιαχνει γρηγορα


Ωχ.Ναι θέλω οπωσδήποτε να κολλάω αλουμίνιο και ανοξείδωτο.

Επίσης κάτι άσχετο.Υπάρχει κάποιο μαγαζί Αθήνα-Θεσσαλονίκη που να πουλάει φύλλο αλουμινίου 3μμ σε διάφορα μεγέθη και να στέλνει ανα την Ελλάδα;Εδώ Γιάννενα μόνο 1μ χ 2μ βρίσκω αλλά δεν χρειάζομαι τόσο πολύ και κοστίζει και 78 ευρώ.Ευχαριστώ.

τοτε θες ac...

δεν θυμαμαι μια εταιρια που επαιρνα φυλλα ανοξειδωτα..λογικα θα εχει και τετοια..και μου τα εστελνε λαμια.. θα σου πω

ποσα χρηματα μπορεις να δωσεις για μηχανη?

Spyrious
06/12/2014, 14:50
Ευχαριστώ.Χρήματα θα ήθελα να είναι μαχ 1000 αν γίνετε.Απλά θα κολλάω αποκλειστικά αλουμίνιο και ανοξείδωτο και μόνο αν χρειαστεί οτιδήποτε άλλο.


δεν ειπε κανενας οτι δεν μπορεις να κανεις την δουλεια σου... μια χαρα την κανεις... γι αυτο και παντα ρωταμε ποσο κολλας... γιατι το λεω αυτο... παρε μια φθηνη inverter 160 A να κολλησεις τριαρι ηλεκτροδιο και μια μεγαλου ονοματος και βαλτες στα 130 A.. με την φθηνη στα συνεχομενα ηλεκτροδια..θα σου χτυπαει θερμικο ειδικα αν δεν εχει πανω απο 25% κυκλο και η αλλη τα κολλαει συνεχομενα.. επισης μια πολυ ακριβη και κορυφαια μηχανη οπως fronius σου δεινει μεχρι και 7 χρονια εγγυηση...

υπαρχουν μαρκες οπως telwin και καποια κινεζικα εργοστασια που κατασκευαζουν και για αλλες μαρκες... οι περισσοτερες φθηνες ειναι απο κινα..

τωρα αν κολλας μια φορα την εβδομαδα η οποτε χρειαστει παρε μια απλη με εγγυση οπου αν καψει κατι (πχ πυκνωτη) να στο φτιαχνει γρηγορα



τοτε θες ac...

δεν θυμαμαι μια εταιρια που επαιρνα φυλλα ανοξειδωτα..λογικα θα εχει και τετοια..και μου τα εστελνε λαμια.. θα σου πω

ποσα χρηματα μπορεις να δωσεις για μηχανη?

giannis23
06/12/2014, 14:57
Ευχαριστώ.Χρήματα θα ήθελα να είναι μαχ 1000 αν γίνετε.Απλά θα κολλάω αποκλειστικά αλουμίνιο και ανοξείδωτο και μόνο αν χρειαστεί οτιδήποτε άλλο.

http://www.mandis.gr/eshop.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1085&category_id=245#prettyPhoto
http://ergalia.gr/shop/el/inverter/6687-tig-201p-ac-dc.html

η δευτερη ειναι με επιλογη ac/dc ...

η πρωτη ειναι pro...

ριξε μια ματια

Spyrious
06/12/2014, 15:20
H awelco μάλλον θέλεi βιομηχανικό ρεύμα (εγκατασταση 3kw λέει) οπότε αποκλείεται (δουλεύει και σαν mig ή κατάλαβα λάθος;).ευχαριστώ.

giannis23
06/12/2014, 16:02
H awelco μάλλον θέλεi βιομηχανικό ρεύμα (εγκατασταση 3kw λέει) οπότε αποκλείεται (δουλεύει και σαν mig ή κατάλαβα λάθος;).ευχαριστώ.

ναι ειναι και mig και tig και ηλεκτροδιο..η μια ηλεκτροκολληση που εχω ειναι awelco γι αυτο στην προτεινα εχει βγει σπαθι... λεει οτι εχει "και επιλογη για 3kw " ;) ριχνεις και ενα τηλεφωνο και το μαθαινεις,, και οι 2 ειναι ιταλικες παντως

Spyrious
06/12/2014, 16:58
Και οι δυο ειναι και mig;Αν ναι τότε είναι πολύ βολικό,απλά λογικά αλλάζεις εξοπλισμό.Ωραία...

Desperado
06/12/2014, 17:15
Εχω κολλησει με scratch tig με την απλη inverter που εχω... θες λιγο εξασκηση στην αρχη να του παρεις τον αερα.. μια χαρα ειναι.. η μονη διαφορα ειναι ο τροπος εναρξης του τοξου....μην ξεχνας οτι πριν βγουν τα υψισυχνα ετσι κολλουσαν με tig.. και φυσικα οποιος δεν ειναι επαγγελματιας οπως εσυ και εγω.. στο scratch tig θες 100% argon..

τωρα επειδη δεν ξερω ποση εμπειρια εχεις θα σου πω οτι μην κοιτας απλα ποσα αμπερ σου προτεινουν ... ψαξε μονος σου τι σε βολευει..οπως και στην τεχνικη... καποτε ακουγα "σαν ραφη δεξια αριστερα..ζιγκ ζαγκ κλπ" αλλα δεν μπορουσα εβγαινε χαλια οποτε δοκιμασα διαφορα και κατεληξα να το κανω οπως το τηλεφωνικο καλωδιο που ειναι σαν μπουκλα να καταλαβεις

χρησιμοποιωντας μεγαλυτερο ηλεκτροδιο απο το προτεινομενο και μου βγαινει τελειο.

εχω κολλησει με ηλεκτροδιο και tig χαλυβα-inox 301,304,316-μαντεμι(χυτοσιδηρο) και μιγματα του...αλουμινιο

Για το αλουμινιο η σωστη μεθοδος ειναι με ac αλλα κυριως την εχουν επαγγελματικα συστηματα αυτη την επιλογη.. μπορεις να κολλησεις tig με dc (+) ομως το αλουμινιο βαζωντας μεγαλυτερου παχους μυτη μπροστα... επισης αν δεν μιλαμε για δουλεια που σε ενδιαφερει εμφανιση και στεγανοτητα (πλασια,σωληνες κλπ) υπαρχουν και ηλεκτροδια αλουμινιου με τον παραδοσιακο τροπο




giannis23 Είσαι τιτανοτεράστιος φίλε μου!!! Σε ευχαριστούμε που μας ανοίγεις τα μάτια!!! Πες αν θέλεις τις εντυπώσεις σου από την συγκόλληση ανοξείδωτου με ηλεκτρόδιο σε σχέση με την tig. Επίσης δώσε περισσότερες πληροφορίες για συγκόλληση αλουμινίου με dc(+) tig (κάτι λες για μεγαλύτερη μύτη μπροστα και δεν το έπιασα...)



. ο χυτοσιδηρος θελει προσοχη στις ταχυτατες μεταβολες θερμοκρασιας.. εχει ενα σημειο στα 760 c περιπου... οποτε δεν πρεπει να αυξησεις αποτομα την θερμοκρασια γιατι θα δεις σαν ραγιζει σαν τσοφλι αυγου... υπαρχουν διαφορα μειγματα χυτοσιδηρου αναλογα με το ποσοστο c(ανθρακα) που εχει..παντως πρεπει να εχει πανω απο 2.1 %..οσο αυξανεται το ποσοστο του ανθρακα τοσο πιο χαμηλο ειναι το σημειο που λιωνει :P

1)καθαριζεις καλα την περιοχη (παντα αυτο μην υπαρχουν ξενες υλες)
2)κανεις προθερμανση με φλογιστρο σε μια περιοχη απο 300-600 c (αν παιξεις λιγο με τον χρονο θα το καταλαβαινεις που ειναι καλα)
3)κολλας ειτε με tig ειτε με ηλεκτροδιο,με χαμηλα A και πολυ αργα μην το στρεσαρεις αποτομα και κανει ραγισματα..
4)μετα την κολληση το σκεπαζεις με αμμο για να πεσει η θερμοκρασια αργα

αν δεν το προθερμανεις θα πηγαινεις πολυ αργα και οχι περισσοτερο απο 1 εκατοστο... κανεις ενα εκατοστο το σηκωνεις λιγα δευτερολεπτα και αντε παλι! απλα με προθερμανση ειναι ο πιο σωστος τροπος κολλησης που χρησιμοποιουν οι επαγγελματιες

η διαφορα στην κολληση χυτοσιδηρου μεταξυ tig και ηλεκτροδιου ειναι οτι ισως πρεπει να εισαι πιο προσεκτικος με tig γιατι μεταφερει την θερμοτητα με πιο σημειακο τροπο...

για tig δοκιμασε 309L και 316L.. αλλα το καλυτερο ειναι 99 N (nickel) αν βρεις

Τι ηλεκτρόδιο θα πρότεινες για χυτοσίδηρο? Επίσης αυτά που λες για συγκόλληση μαντεμιού με την tig, τα 309L και 316L δεν είναι για ανοξείδωτα??


@Spyrioys αυτόν που έχει αυτό το μαγαζί http://ergalia.gr/shop/el/inverter/6687-tig-201p-ac-dc.html τυχαίνει να τον ξέρω προσωπικά, οπότε ίσως κάνει και τίποτα καλύτερο στην τιμή της imperia (η οποία δεν πρέπει να είναι και Mig)

giannis23
06/12/2014, 19:06
giannis23 Είσαι τιτανοτεράστιος φίλε μου!!! Σε ευχαριστούμε που μας ανοίγεις τα μάτια!!! Πες αν θέλεις τις εντυπώσεις σου από την συγκόλληση ανοξείδωτου με ηλεκτρόδιο σε σχέση με την tig. Επίσης δώσε περισσότερες πληροφορίες για συγκόλληση αλουμινίου με dc(+) tig (κάτι λες για μεγαλύτερη μύτη μπροστα και δεν το έπιασα...)

Λοιπον μπορεις να κολλησεις ανοξειδωτο με ηλεκτροδιο που ειναι ειδικο για ανοξειδωτο αλλα οταν εχεις αν κανεις με εφαρμογες που θες στεγανοτητα ..πας μονο σε tig η και mig.. δηλαδη ... το ηλεκτροδιο αυξανει παρα πολυ την θερμοκρασια σε σημειο να χανει καποιες απο τις ιδιοτητες του το ... επισης κανει αρκετες πιτσιλιες,αναλογα και το ηλεκτροδιο βεβαια...ετσι αν θες να φτιαξεις μια δεξαμενη για λαδι,κρασι κλπ..μονο tig...
κολλας περνας με ενα πανακι απο πανω ενα καλο σκουπισμα και μετα γυαλιζεις το σημειο που κολλησες με αυτο 328083
και γινεται αστραυτερο

Παμε στο αλουμινιο με dc + .. πρωτον να ξεκαθαρισω οτι ο σωστος τροπος ειναι με ac ... αλλα και με dc γινεται αλλα θελει προσεκτικη δουλεια... αυτο που λεω λεγεται ακιδα βολφραιμιου,απλα το ανεφερα ως "μυτη" χαριν συντομιας... αυτο εδω 328084 που μπαινει στην τσιμπιδα... ειναι αλο για ανοξειδωτο και αλλο για αλουμινιο..και εχει διαφορα παχη.. με dc βαζεις πιο μεγαλο απ οτι θελει κανονικα για να εχεις μεγαλυτερη επιφανεια οταν μεταφερεται η θερμοκρασια..
επισης στο εξωτερικο πολλοι βαζουν και ηλιο σαν αεριο με dc αλλα χανεις σε διεισδυτικοτητα στην κολληση αλλα εχει πιο σταθερη κολληση..





Τι ηλεκτρόδιο θα πρότεινες για χυτοσίδηρο? Επίσης αυτά που λες για συγκόλληση μαντεμιού με την tig, τα 309L και 316L δεν είναι για ανοξείδωτα??


To 8573 ... και για εμενα το καλυτερο ειναι το Superfonte της ερλικον... αλλα οποιοδηποτε επωνυμο για χυτοσιδηρο(μαντεμι) καλο ειναι... επισης αν ξερεις οτι κολλαει και με απλα για σιδερο.. ;) αλλα αμα ειναι να κανουμε μια δουλεια ας την κανουμε οπως πρεπει... (τα ηλεκτροδια για χυτοσιδηρο ειναι ακριβα δεν πανε με το κιλο αλλα με το κομματι ;) )

Ανοξειδωτα ειναι αλλα κανουν μια χαρα... το καλυτερο ειναι τα νικελενια που ειναι πολυ πιο ακριβα αλλα εγω δεν εχω βρει εδω που μενω.. μια φορα ειχα φερει απο ebay

αυτο πχ. ειναι σε ανοξειδωτο για pull bar στο αγροτικο που εχουμε.. κολλημενο με ηλεκτροδιο

328087

giannis23
07/12/2014, 16:57
Εγώ πάλι γιατί καταλαβαίνω ότι εκτός από δοκιμές έχεις ρίξει και διάβασμα?

Τωρα το ειδα..να σου πω... στην οικογενεια δεν ειχε κανενας ηλεκτροκολληση ουτε ο πατερας μου ασχολειται με κατασκευες κλπ..οι θειοι μου ειχαν μια χαλκου και δεν ηξεραν και πολλα απλα την ειχαν για να κολλανε κανενα σιδερο στα τρακτερ.. και επειδη ολα τα λεφτα που μαζευω τα χαλαω σε εργαλεια κλπ την πηρα την πρωτη πριν 7 χρονια ..στα 17... και αυτο το βιβλιο http://www.amazon.com/Performance-Welding-Handbook-Motorbooks-Workshop/dp/0760321728 ... υπαρχουν και ελληνικα αλλα ο τυπος ειναι απο τους καλυτερους..

DLS 33
13/12/2014, 15:33
Oλα καλα!
εγιναν οι πρωτες κολλησεις σε αλουνμιο ... Τελειες !!!

μηχανη ειναι αυτη εδω http://prntscr.com/5gcx08

giannis23
14/12/2014, 22:33
Oλα καλα!
εγιναν οι πρωτες κολλησεις σε αλουνμιο ... Τελειες !!!

μηχανη ειναι αυτη εδω http://prntscr.com/5gcx08

ωραιος!!! ειμαστε και στα 2 φορουμ τελικα μαζι :P χαχαχα

DLS 33
16/12/2014, 14:02
Μαλιστα ! :)

Παντως δεν περιμενα να κανει τοσο ψιλη κολληση ανετα σε αλουμινιο.

ikarosk
16/12/2014, 16:49
Μαλιστα ! :)

Παντως δεν περιμενα να κανει τοσο ψιλη κολληση ανετα σε αλουμινιο.

Αυτό είναι ευχάριστο.
Ανέβασε και καμμιά φωτό να δούμε το αποτέλεσμα...!!!!!:a014:

stam2
17/12/2014, 10:06
Αυτό είναι ευχάριστο.
Ανέβασε και καμμιά φωτό να δούμε το αποτέλεσμα...!!!!!:a014:

+1...

DLS 33
17/12/2014, 11:39
Δυστυχως δεν εβγαλα φωτο παιδια.
Του ειπα, οτι μπορει να χαλασει (επειδη δεν ξανακολησα με TIG ) κ ειπε δεν πειραζει.

Κολλησα ενα μικρο εξαρτημα απο μια κεφαλη πιεστικου που ειναι πλυσιμο.
στα 80Α AC ., το προβλημα που ειχα ειναι οτι εκανε τοξο οταν σταματουσα κ απομακρυνα την τσιμπιδα απο το αλουμινιο....

Δυστυχως ομως εγινε καλο !....ισως η τυχη του πρωταρη... τι να πω..

την επομενη φορα θα εχω φωτο !

.

giannis23
17/12/2014, 13:04
Δυστυχως δεν εβγαλα φωτο παιδια.
Του ειπα, οτι μπορει να χαλασει (επειδη δεν ξανακολησα με TIG ) κ ειπε δεν πειραζει.

Κολλησα ενα μικρο εξαρτημα απο μια κεφαλη πιεστικου που ειναι πλυσιμο.
στα 80Α AC ., το προβλημα που ειχα ειναι οτι εκανε τοξο οταν σταματουσα κ απομακρυνα την τσιμπιδα απο το αλουμινιο....

Δυστυχως ομως εγινε καλο !....ισως η τυχη του πρωταρη... τι να πω..

την επομενη φορα θα εχω φωτο !

.

στην εναρξη του τοξου παιζει ρολο και η γωνια που εχεις την τσιμπιδα...οταν κολλας <10 η 10 μοιρες ειναιτο ιδανικο... οταν τελειωνεις και πας να το απομακρυνεις γυρισε αποτομα την γωνια προς τα πανω

DLS 33
17/12/2014, 13:55
Πιο πολυ θελω να μαθω για τις ρυθμισεις και τι κανει τη καθε μια.
http://prntscr.com/5gcx08

Σε τι θεση πρπει να βρισκωνται τα κουμπια για κολληση αλουμινιου ?

http://www.ebay.com/itm/INVERTER-AC-DC-PULS-225A-4M-KABEL-230V-ALU-SCHWEIsGERAT-HF-NEU-PROFI-WIG-TIG-MMA-/181468928451?pt=Schwei%C3%9F_L%C3%B6ttechnik&hash=item2a406419c3

giannis23
17/12/2014, 18:02
Πιο πολυ θελω να μαθω για τις ρυθμισεις και τι κανει τη καθε μια.
http://prntscr.com/5gcx08

Σε τι θεση πρπει να βρισκωνται τα κουμπια για κολληση αλουμινιου ?

αυτο θα το καθοριζεις εσυ...
clean area width...ειναι το ποσο ειναι το ανοιγμα οταν κολλας..οσο το αυξανεις τοσο πεφτει διεισδυτικοτητα (βαλε 20-40 για αρχη)
gas after flow (σε πολλα μηχανηματα το εχει ως post-flow gas) ... διαμορφωση ροης... για τα 100A που εχει το μηχανημα μην παιζεις πανω απο 4.. γυρω στο 2 βαλτο
pre flow...προδιαμορφωση ροης... οπως το εχεις αστο
328782
το pulse στο 60%

peak current.. διαλεγεις τα A που θες αναλογα με το παχος και το ειδος του μεταλλου..
*
basic current ..το ποσοστο .. μας βγαζει τα A.
(πηγαινε εδω στην κορυφαια εταιρεια http://www.millerwelds.com/resources/calculators/tig_amperage_calculator.php και διαλεγεις τα μεταλλο και το παχος και σου λεει)

2T/4T με το 2Τ οταν γινεται η επαφη (ξεκινας να κολλας πιο απλα) το μεγιστο ρευμα ερχεται απευθειας και παραμενει εκει και στο τελος μηδενιζει ,ενω στο 4T γινεται βηματικα... τα 2 και 4 σκεψου τα σαν χρονους...ολοι αυτη τη λειτουργια την δουλευουν με pad στο ποδι απλα αν δεν εχεις μπορεις και απο αυτο τον επιλογεα

ΑC/DC ... εναλλασομενο ρευμα (AC) και συνεχες(DC)

ΜΜΑ/TIG ... MMA κολληση για ηλεκτροδιο και επιλογη του ρευματος απο το Arc force και TIG για tig

το αλλο με το σημα παλμου,ειναι αν θελεις να κολλησεις με παλμους

DLS 33
17/12/2014, 19:47
Αυτα ?
ARC Force = ???
PULSE Frequency = ?
PULSE DUTY = ?


Σιγα σιγα θα τα μαθω ! :)
οσο πιο πολλα γραφετε. τοσα πιο πολλα μαθαινω....

giannis23
17/12/2014, 20:20
Αυτα ?
ARC Force = στο εξηγω στο ΜΜΑ...ειναι το ποσα A θες οταν κολλας με ηλεκτροδιο
PULSE Frequency = ειναι η συχνοτητα των παλμων...αναλογα με το ποσο στενο η πλατυ θες την κολληση αλλαζει...χαμηλη συχνοτητα πλατυ,υψηλη στενο.. το normal ειναι γυρω στα 120 hz
PULSE DUTY = ειναι το ποσοστο που καταναλωνεται μεταξυ υψηλης και χαμηλης κορυφωσης,δηλαδη το πως μοιραζεται οκυκλος μεταξυ της φασης θερμανσης και ψυξης... το normal ειναι 40-50...και 30 βαζουν στο αλουμινιο


Σιγα σιγα θα τα μαθω ! :)
οσο πιο πολλα γραφετε. τοσα πιο πολλα μαθαινω....

στα εχω γραψει με κοκκινα

DLS 33
17/12/2014, 20:25
Tωρα ειναι πιο πιο καλα !

Απο αυριο (αν δεν βρεχει) θα δοκιμασω και αυτες τις θεσεις.!

Παντως και στα 220Α που την εβαλα σε ηλεκτροδιο 5αρι το εχει λειωσει ! :)

giannis23
17/12/2014, 21:27
Tωρα ειναι πιο πιο καλα !

Απο αυριο (αν δεν βρεχει) θα δοκιμασω και αυτες τις θεσεις.!

Παντως και στα 220Α που την εβαλα σε ηλεκτροδιο 5αρι το εχει λειωσει ! :)

εβαλες αλλες θεσεις και δουλεψε καλυτερα?

τι κολλησες με 5αρι ρε θηριο? :D

stefanos
17/12/2014, 21:29
Νομίζω ότι το arc force είναι ένα επιπλέον ρεύμα που εφαρμόζεται όταν μειώνεις το μήκος του τόξου (σ αυτό συνάδει και το σχηματάκι στην πρόσοψη).

giannis23
17/12/2014, 22:29
Νομίζω ότι το arc force είναι ένα επιπλέον ρεύμα που εφαρμόζεται όταν μειώνεις το μήκος του τόξου (σ αυτό συνάδει και το σχηματάκι στην πρόσοψη).

το mma ειναι η κολληση με ηλεκτροδιο ειτε εχεις χαλκου ειτε inverter..οι μηχανες tig κολλανε και με ηλεκτροδιο... οταν σε αυτη τη μηχανη διαλεξεις mma μπορεις να κολλησεις ηλεκτροδιο,ομως απο καπου πρεπει αν ελεγχεις το ποσα A θα δωσεις στο τοξο(arc ) ωστε να γινει σωστη εναυση του ηλεκτροδιου αναλογικα με το παχος του σε χιλιοστα,την εφαρμογη και το μεταλλο που θες να κολλησεις..πιο απλα βαζεις mma... διαλεγεις το ηλεκτροδιο που θες και απο την επιλογη arc force το ποσα Α θες να δωσεις... αυτο ειναι για ηλεκτροδιο..οταν γυρισεις σε tig αλλαζουν ολα και ξεχνας το arc force... πιο απλα σαν μια μεταβλητη αντισταση(ποτενσιομετρο) οπου αναλογα το ποσο το στριβεις τοσο περισσοτερο ρευμα απελευθερωνεις στο κυκλωμα .. οπως εδω https://www.youtube.com/watch?v=wGRwGmFTa6k απλα η ηλεκτροκολληση αλλαζει το ρευμα και οχι την ταση

Στην tig το ρευμα μεταφερεται με τετραγωνικους παλμους ας το πω ετσι για αν γινει πιο κατανοητο... σκεφτειτε εναν αξονα xx' και εναν yy' και να περνουν παλμοι.. αν παρουμε ενα παλμογραφο και τον συνδεσουμε στο κυκλωμα θα το δειξει καθαρα... καπως ετσι για παραδειγμα 328828 ... ολες αυτες οι μεταβλητες που εξηγησα πιο πανω και εχει στην ηλεκτροκολληση του φιλου αυτο που κανουν ειναι ειτε να αλλαζουν την συχνοτητα (f=sec εις την πλην 1,δηλαδη ποσοι κυκλοι ανα sec)),το που θα βρισκεται η κορυφη των παλμων κλπ.. πιο απλα αυτους τους πλαμους που βλεπουμε στην οθονη να τους μεταβαλει και αυτο να εχει τις προβλεπομενες αλλαγες στην κολληση..

stefanos
17/12/2014, 23:57
Δεν ξέρω την μηχανή καθόλου αλλά μου φάνηκε λίγο περίεργο σε μηχανή 225Α να κολλάει max 100Α ηλεκτρόδιο για αυτό είπα μπάς και είχε ξεχωριστή ρύθμιση και στο arc force.
Τέλος πάντων εφόσον μιλάμε για μηχανή tig το arc force περιττεύει:).

giannis23
18/12/2014, 04:58
Δεν ξέρω την μηχανή καθόλου αλλά μου φάνηκε λίγο περίεργο σε μηχανή 225Α να κολλάει max 100Α ηλεκτρόδιο για αυτό είπα μπάς και είχε ξεχωριστή ρύθμιση και στο arc force.
Τέλος πάντων εφόσον μιλάμε για μηχανή tig το arc force περιττεύει:).

ΑΑΑΑ αυτο εννουσες εσυ..σορρυ τοτε..το arc force δουλευει μονο με mma αλλα ειναι μονο για να αυξανει την ενταση σε δυσκολες καταστασεις οπως οταν αρχιζεις το τοξο και σε τιποτα σκουριες κλπ και στις περισσοτερες οπως και στη δικη μου το εχει σαν ποσοστο απο 0-100... τα A με συνεχη παροχη ειναι 0-250 γι αυτη τη μηχανη..απο το current... και για pulse tig νομιζω βγαινει γυρω στα 330 A

stam2
18/12/2014, 08:26
...γενικά το ξύνετε....????





...το μέταλλο πριν το κολλήσετε ή γαζώνετε κατευθείαν...?

giannis23
18/12/2014, 08:32
...γενικά το ξύνετε....????





...το μέταλλο πριν το κολλήσετε ή γαζώνετε κατευθείαν...?
κολλαει και με λιγη σκουρια stam... αλλα καλυτερα παντα να το ξυνεις.. βαλε δισκο για λειανση στο τροχο και περασε το καθαριζει για πλακα... και η γειωση να μην μπαινει ποτε πανω σε σκουρια

stam2
18/12/2014, 08:35
κολλαει και με λιγη σκουρια stam... αλλα καλυτερα παντα να το ξυνεις.. βαλε δισκο για λειανση στο τροχο και περασε το καθαριζει για πλακα... και η γειωση να μην μπαινει ποτε πανω σε σκουρια


αυτό με το δίσκο δεν το είχα σκεφτεί...
παιδευόμουν με την ατσαλόβουρτσα...

giannis23
18/12/2014, 08:38
αυτό με το δίσκο δεν το είχα σκεφτεί...
παιδευόμουν με την ατσαλόβουρτσα...

και οταν τελειωνω παλι την καθαριζω απο πανω με τον τροχο

DLS 33
20/12/2014, 16:17
Ειναι δυνατον να κανει τοσο τωρα ?
Γιατι ακριβινε τοσο πολυ ?
Εγω την πηρα πιο φτηνα !

http://www.ebay.com/itm/INVERTER-AC-DC-PULS-225A-4M-KABEL-230V-ALU-SCHWEIsGERAT-HF-NEU-PROFI-WIG-TIG-MMA-/181468928451?pt=Schwei%C3%9F_L%C3%B6ttechnik&hash=item2a406419c3

DLS 33
21/12/2014, 12:17
..εδω ειναι τα μηχανηματα στην Αποθηκη μου...

http://prntscr.com/5j9dm7

και

http://prntscr.com/5j9dvk

giannis23
23/12/2014, 18:14
Ειναι δυνατον να κανει τοσο τωρα ?
Γιατι ακριβινε τοσο πολυ ?
Εγω την πηρα πιο φτηνα !

http://www.ebay.com/itm/INVERTER-AC-DC-PULS-225A-4M-KABEL-230V-ALU-SCHWEIsGERAT-HF-NEU-PROFI-WIG-TIG-MMA-/181468928451?pt=Schwei%C3%9F_L%C3%B6ttechnik&hash=item2a406419c3

Μαλλον υποφερει απο το ελληνικο συνδρομο (ελληνας νομιζωειναι) που οταν ξεπουλαει αυξανει την τιμη στην επομενη παρτιδα... δεν προκειται να πουλησει σε αυτη την τιμη ουτε κομματι


..εδω ειναι τα μηχανηματα στην Αποθηκη μου...

http://prntscr.com/5j9dm7

και

http://prntscr.com/5j9dvk

ωραια μηχανηματα!

DLS 33
24/12/2014, 13:35
Μαλλον υποφερει απο το ελληνικο συνδρομο (ελληνας νομιζωειναι) που οταν ξεπουλαει αυξανει την τιμη στην επομενη παρτιδα... δεν προκειται να πουλησει σε αυτη την τιμη ουτε κομματι

ωραια μηχανηματα!


δες εδω ομως... την εχει με αλλη τιμη .
http://www.ebay.com/itm/PROFI-WIG-TIG-MMA-ALU-MOSFET-SCHWEIsGERAT-HF-INVERTER-AC-DC-PULS-225A-230V-/161532528283?pt=Schwei%C3%9F_L%C3%B6ttechnik&hash=item259c16c69b

Τι ειναι αυτο ?

giannis23
28/12/2014, 18:35
δες εδω ομως... την εχει με αλλη τιμη .
http://www.ebay.com/itm/PROFI-WIG-TIG-MMA-ALU-MOSFET-SCHWEIsGERAT-HF-INVERTER-AC-DC-PULS-225A-230V-/161532528283?pt=Schwei%C3%9F_L%C3%B6ttechnik&hash=item259c16c69b

Τι ειναι αυτο ?
sold..πουληθηκε

fz6man
06/04/2015, 20:43
παιδιά καλησπέρα , το τελευταίο καιρό ψάχνω πληροφορίες για αγορά μηχανήματος mig /mma απο συγκολλήσεις εχω εμπειρία μόνο σε χαλκό με ασετελύνη και map gaz ήλεκτροκόλληση δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου , όμως πρόσφατα διάβασα ενα βιβλίο για τα βασικά λοιπόν με ενδιαφέρει ενα καλό μηχανάκι ώστε να κολλήσω αλουμίνιο πάχους 2 mm (θέλω να φτιάξω ταψιά αλουμινιου) επίσεις κάτι ψιλοδουλειές στο σπίτι και στο μέλλον κανένα τρέιλερ κανένα πλαίσιο κτλ.

Θελω να ρωτήσω
α) αν και εφόσον αγοράσω την mig , τι άλλα εξαρτήματα θα χρειαστώ μπουκάλες , αέρια, μανόμετρα κτλ και επίσης μια μπουκάλα πόσο κρατάει και αν έχει ημερομηνία λήξης .
β) καπου πήρε το μάτι μου για τοξικά - καρκινογόνα αέρια όσο αφορά το αλουμίνιο και τις κολλήσεις τις mig πως μπορούμε να προφυλαχτούμε και τι μέτρα θα πρέπει να λαμβάνουμε ώστε να είμαστε καλυμμένοι ?

stam2
22/02/2016, 10:35
follow up...
ίσως θα μπορούσε να προστεθεί και στην ενότητα με τα εργαλεία...


μετά από καιρό που πειραματίστηκα με λάθος συρματο-ηλεκτρόδια, βρήκα το σωστό με το οποίο αυτή τη στιγμή έχω φτάσει σε αυτή την ποιότητα γαζώματος...

352796

βλέπουμε κόλλημα 1,5άρας λαμαρίνας πάνω σε κοιλοδοκό. Θα γίνει μία υδατοστεγής κατασκευή.
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά για άνθρωπο που δεν έχει καμμία εμπειρία από κολλήσεις και αυτοδίδακτο είμαι πολύ ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα... φυσικά θα βελτιωθεί κι άλλο το γαζί αλλά αυτό θα έρθει με τον καιρό και την προπόνηση...


να λέμε όμως και τα δίκια: καμιά φορά.. τα εργαλεία είναι που κάνουν το μάστορα. Η μηχανή είναι απίστευτα προσαρμόσιμη, και συγχωρεί λάθη χωρίς να έχεις τρυπήματα κλπ, ενώ με 1 πεντάκιλο καρούλι, ράβεις μισό καράβι χωρίς μπουκάλες, αέριο κλπ...


Α ναι ξέχασα. Η κόλληση είναι χωρίς αέριο. Γι' αυτό και οι ακαθαρσίες τριγύρω, τα μικρά μπιλάκια μετάλλου. Το σύρμα είναι flux, με το αέριο επάνω του δηλαδή, και άρα παίρνεις τη μηχανούλα σου στον ώμο (σύνολο μαζί με το καρούλι 24kg) και ανεβαίνεις στη σκάλα στην ταράτσα και κολλάς τους κοιλοδοκούς για την πέργκολα...:D

:sun:

puntix
01/08/2016, 16:22
Γεια σας! Είμαι σε φάση να αγοράσω αυτες τις μέρες μια καλή ηλεκτροκόλληση εργαστηρίου και να αντικαταστήσω μια cemax inverter με κλασικο ηλεκτρόδιο που έχω τώρα αλλα να μπορει να μεταφερθει και μεχρι το κήπο για εργασίες, με ενδιαφέρει κυρίως η χρήση με ηλεκτρόδιο σύρμα (flux) , αλλα να μπορώ να κολλήσω και με αέριο αλλα και tig το μπατζετ μου ειναι περίπου στα 800 - 850 ευρώ μου, έχετε καμια γνώμη γιαυτο το μηχανημα που παραθέτω? http://www.gkoumasae.com/proionta-gkoumas-telwin-kranzle-iwata-omcn-ravagliogli-skil-bosch/telwin-sirmatos-mixanes-inverter-mixanes-migmag/technomig-215-dual-synergic-gkoumas-telwin-ilektrosigkolisi-syrmatos-mig-mag#tabs-2.

Το μηχανημα το θελω για inox, χυτά , αλουμινιο και 2 mm αλλα και γερες κολλήσεις σε χαλυβα και μορφοσωληνες και να εχει επιλογή για πόντες , το μονο που με προβληματίζει ειναι τα πλουσια ηλεκτρονικά μέρη της πλακέτες οθόνη κτλ.. Το μαγαζί μου είπε οτι δεν βγαζει προβλήματα και το μόνο που πρεπει να προσεχω ειναι οταν την δουλευω να μην πειραζω τις ρυθμισεις, αλλα είμαι λιγάκι επιφυλακτικός με τα μπλιμπλικια, το καλό ειναι οτι το μηχανημα εχει ρυθμισεις αναλογα του υλικού που κολλάς ωστε να σου ρυθμιζει τα σωστά αμπερ άλλα και αλλες παραμέτρους επίσης επιδεχετε και χειροκίνητες ρυθμισεις , εχει Ελληνικό Manual και απο οσο ξερω ειναι αξιοπιστη μάρκα, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να την παραγγείλω αυριο θα ήθελα την γνωμη σας επι του θεματος. Η αμεσως επόμενη που σκεφτομαι ειναι αυτη (και γιαυτη που πηγαινα αρχικά http://www.ergaleia.net/ilektrokollisi-argon-telwin-technomig-180-dual-mig-mag-flux-170amp-220v-816051.html αλλα ο καταστηματάρχης μου προτεινε την 215.

Dimitris eng
23/10/2016, 20:14
Είμαι καινούργιος εδώ. Αγόρασα μια συρματοκολλιση mig imperia 161 την έχω δυο εβδομάδες κολλάει καλά μέχρι στηγμης. Ήθελα αρχικά να αγοράσω την telwin 180 αλλά ήταν ακριβότερη. Έχει τρις ρυθμίσεις άμπερ βολτ και προώθησης συρματος κολλάει και με ηλεκτροδιο. Έχω φτιάξει μεταλλικές σκάλες 1,5 πάχος κιλοδοκων με ούτε μια τρυπουλα.

https://youtu.be/vM7G7Tzk4iY

daz
23/10/2016, 20:33
Δημήτρη καλώς ήρθες.

Για να δουλεύουν τα link να πατάς το κουμπάκι με την υδρόγειο και να τα κάνεις επικόλληση μέσα στο πλαίσιο που σου εμφανίζει.

Το παραπάνω λινκ το διόρθωσα εγώ και δουλεύει.

Όταν έχω wifi θα δω κιόλας. :lol:

:beer:



Edit.. Επίσης μπορείς να τα ενσωματώσεις στο μήνυμά σου πατώντας το κουμπί με την κινηματογραφική ταινία. ;)

SV1BDO
02/12/2016, 00:13
Χαιρετώ τους "συγκολλητές" του φόρουμ. Παρακολουθώ το συγκεκριμένο νήμα (ως απλός επισκέπτης) εδώ και 2-3 μήνες, καθώς έψαχνα κι εγώ για αγορά ηλεκτροκόλλησης, κυρίως για κάποιες κατασκευές με γαλβανισμένους κοιλοδοκούς. Να πω εδώ οτι η εμπειρία μου με ηλεκτροκολλήσεις μέχρι σήμερα είναι μηδενική.
Μετά από συζητήσεις με άλλους φίλους, προσανατολίστηκα στην αγορά μηχανής MIG, καθώς λένε οτι κάνει καλύτερη διείσδυση στο μέταλλο, καθώς και το ότι είναι πολύ πιό εύκολη στην χρήση της (σε σχέση με την ΜΜΑ). Σκεφτόμουν στην αρχή για αγορά μιάς Telwin Technomig 150 από Ιταλία, καθώς είναι σχετικά φτηνή έξω. Μετά όμως μου πρότειναν ως καλύτερη την Κινέζικη Rilon 175GD (http://www.sygometal.gr/userfiles/mig175.pdf), την οποία τελικά και προτίμησα. Παρελήφθη προχτές (από το εξωτερικό), μαζί με μία κουλούρα απλό παραγεμιστό σύρμα FLUX 0.8 (προδιαγραφές AWS: E71T-GS) που αγοράστηκε από Ελλάδα, για να γίνουν οι πρώτες δοκιμές και εκμάθηση της μηχανής. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές.
Από αρκετά βιντεάκια στο YouTube, βρήκα οτι το καλύτερο για τα γαλβανισμένα (ελάχιστο πιτσίλισμα, στρωτή ραφή) είναι το παραγεμιστό σύρμα FLUX (χωρίς χρήση αερίου) Ε71Τ-11, ενώ αν γίνει κόλληση με κοινά σύρματα & χρήση Argon ή Atal, τότε υπάρχει έντονο πιτσίλισμα (spatter) και κακής εμφάνισης κόλληση. Μιλάω πάντα για γαλβανισμένα. Βέβαια αυτά που κυκλοφορούν στην Αμερική (Lincoln Electric, Hobart κλπ) δεν υπάρχουν στην Ευρώπη και για να έρθουν εδώ κοστίζουν μιά περιουσία. Το μόνο παραπλήσιο που βρήκα στην Ευρώπη είναι το Hyundai SuperShield11 (http://www.ebay.co.uk/itm/272169441085). Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει στην Ελλάδα σύρμα αυτών των προδιαγραφών (AWS E71T-11), σε διατομή 0.8 ή 1.0 ?

fz6man
08/03/2017, 19:30
Καλησπέρα παιδιά, εχω την telwin 215 synergic και θέλω να περάσω σε κολλήσεις tig μιας και εχω δουλέυω απλό ηλεκτρόδιο , χαλκοκόλληση , και σύρμα με flux 0,8 που κολλάω τώρα, θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με τα εξαρτήματα πλην της μπουκάλας και το αέριο που χρειάζονται.
Σκεφτομαι να αγοράσω ενα σχετικά φτηνό πιστόλι και ακίδες από το aliexpress, έχω τσεκάρει 2 πιστόλια και συγκεκριμένα https://www.aliexpress.com/item/Best-Price-WP-17FV-12-Foot-150Amp-Tig-Welding-Torch-Complete-With-Flexible-Valve-Head-Set/32718067406.html?scm=1007.13338.71800.000000000000000&pvid=7332c76b-d3f1-4459-a464-ed4df59d3537&tpp=1 το οποίο δεν εχει διακόπτη pedal και το αλλο που ειναι ποιο φθηνό και εχει πεντάλ χειροκίνητο (σκέφτομαι για το πρώτο γιατί μου φαινετε ποιο ποιοτικό) . Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω για αυτά τα ρόζ στρογγυλά που αν δεν κάνω λάθος ειναι για την απόσταση της ακίδας βολφραμίου για να μένει σταθερή όταν κολλάμε σε θεση Γ :rolleyes: αλλα και γιατί έχει 3 διαφορετικά καβλιτσέκια τα μαύρα (το κοντρό το μεσσαίο και το μακρύ ? :rolleyes:) https://www.aliexpress.com/item/TIG-Gas-Lens-KIT-Exclusive-Super-Long-Alumina-Nozzle-1-pcs-Back-Cap-Collet-Body-Fit/32363566092.html?ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5_10065_10068_433_10136_10137_10138_10060_1 0062_10056_10055_10054_302_10059_10099_10103_10102_10096_10052_10053_10050_10107_10051_10106_10084_1 0083_10119_10080_10082_10081_10110_10111_10112_10113_10114_10078_10079_10073_10070_10122_10123_10120 _10126_10124-10120,searchweb201603_9,afswitch_1_afChannel,ppcSwitch_5,single_sort_0_default&btsid=4289904c-3526-40fe-ac4b-7cd323de0192&algo_expid=903bab5b-a562-46d2-b159-d4fe487bfa62-8&algo_pvid=903bab5b-a562-46d2-b159-d4fe487bfa62 . Και μια τελευταία ερώτηση , χρειάζεται και ρυθμιστής ή υπάρχει περίπτωση να ρυθμίζει η μηχανή(telwin) ή το πιστολι το πόσο αέριο θα περάσει;
Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο .

Nektarios2016
31/03/2017, 19:06
Imperia mig 260
Τι ισχυς καταναλωσης εχει, τι ρευμα τραβαει δηλαδη κατα τη λειτουργεια της. Τι ασφαλεια απαιτει γιανα δουλευει απροσκοπτς γνωριζει καποιος?
Το προσπεκτους αναφερει 12kva

stefanos
31/03/2017, 22:19
Imperia mig 260
Τι ισχυς καταναλωσης εχει, τι ρευμα τραβαει δηλαδη κατα τη λειτουργεια της. Τι ασφαλεια απαιτει γιανα δουλευει απροσκοπτς γνωριζει καποιος?
Το προσπεκτους αναφερει 12kva

Θα έλεγα να ρωτήσεις κανα ηλεκτρολόγο για σίγουρα γιατί φαίνονται πάρα πολλά.

camen
14/08/2017, 19:31
Μπορει να μου λύσει κάποιος μια απορία? Γτ η παρακάτω ηλεκτροκολληση εχει διακόπτακι επιλογής mma/tig ?

nikmar
15/08/2017, 04:05
Γιατι εχει lift arc ξεκιναει το τοξο οταν σικωσεις την ακιδα απο το προς κολληση αντικειμενο

camen
15/08/2017, 18:17
Γιατι εχει lift arc ξεκιναει το τοξο οταν σικωσεις την ακιδα απο το προς κολληση αντικειμενο

Αυτη η λειτουργία δλδ ισχύει για κόλληση με κανονικό ηλεκτρόδιο? Πρακτικά που πλεονεκτεί ?
Να ρωτήσω λιγακι διαφορετικά μπας και καταλάβω:αυτη η ηλεκτροκολληση παιρνει και τσιμπίδα tig με φιάλη αερίου ?

stefanos
16/08/2017, 09:20
Αυτη η λειτουργία δλδ ισχύει για κόλληση με κανονικό ηλεκτρόδιο? Πρακτικά που πλεονεκτεί ?
Να ρωτήσω λιγακι διαφορετικά μπας και καταλάβω:αυτη η ηλεκτροκολληση παιρνει και τσιμπίδα tig με φιάλη αερίου ?


Υπάρχουν κιτ τσιμπίδες tig που μπαίνουν σε ηλεκτροκολλήσεις.
Ένα τέτοιο μπορεί να πάρει και αυτή και να εκμεταλλευτείς το lift arc που λέει ο nikmar παραπάνω.
Δεν είναι πάντως η μηχανή που θα αγοράσει κάποιος για tig.

camen
16/08/2017, 09:28
Το μηχανημα εχει αγοραστει ηδη κ μου δοθηκε ως δωρο για χρηση κλασσικης ηλεκτροκολληση,μιας κ ειχα μια δανεικη κ την επεστρεψα. Αυτο το διακοπτακι με προβληματησε.
Αφου εχει κ τετοια λειτουργια γτ να μην την εκμεταλευτω για την εμπειρια,η χρηση που κανω ειναι πληρως ερασιτεχνικη και περιστασιακη...

Οποτε για να ρωτησω καποια ακομη:
1)τι φιαλη αεριου χρειαζομαι;καθαρο αργκον;
2)καποιες φιαλες μιας χρησεως που βλεπω αρκουν για μερικες τσιμπιες αραιανξ που;τι καταναλωσει σε αεριο εχει περιπου;

nikmar
15/09/2017, 10:04
θες καθαρο αργκον 6-8 λιτρα το λεπτο καταναλωση επισης θες ρυθμηστη πιεσης και τσιμπιδα με βανακι,α και μην παρεις μπουκαλα μιας χρησης βγαινει πολυ ακριβο το αεριο ετσι

camen
15/09/2017, 10:46
Σκεφτομουν την μιας χρησης για ευκολια μιας κ ποοοολυ σπανια θα χρειαστει να κολλησω με tig ,για τον χωρο περισσοτερο...αλλα αμα λες οτι χρειαζονται 6-8 λιτρα το λεπτο τοτε αυτες της μιας χρησης δεν ειναι πολυ μικρες;
2,2 λιτρα ειναι η μεγαλυτερη που βρισκω!

stefanos
15/09/2017, 19:27
Σκεφτομουν την μιας χρησης για ευκολια μιας κ ποοοολυ σπανια θα χρειαστει να κολλησω με tig ,για τον χωρο περισσοτερο...αλλα αμα λες οτι χρειαζονται 6-8 λιτρα το λεπτο τοτε αυτες της μιας χρησης δεν ειναι πολυ μικρες;
2,2 λιτρα ειναι η μεγαλυτερη που βρισκω!

2,2 λίτρα είναι η μπουκάλα που περιέχει υγροποιημένο το αέριο (και δεν νομίζω να είναι εντελώς γεμάτη).
Αν το γκουγκλάρεις http://www.airproducts.com/products/Gases/gas-facts/conversion-formulas/weight-and-volume-equivalents/argon.aspx το ένα λίτρο υγροποιημένο είναι 841 λίτρα αέριο και έχει βάρος 1,393 κιλά.

camen
15/09/2017, 19:49
Ααααααα ετσι μαλιστα εξηγειται ,μα λεω κ γω τι διαολο μονο 2 λιτρα με καταναλωση 6-8 το λεπτο δε φτανει ουτε για 2 τσιμπιες!

stefanos
15/09/2017, 22:31
Ααααααα ετσι μαλιστα εξηγειται ,μα λεω κ γω τι διαολο μονο 2 λιτρα με καταναλωση 6-8 το λεπτο δε φτανει ουτε για 2 τσιμπιες!

Από την άλλη βάλε κάνα κατοστάρικο την τσιμπίδα και κανα πενηντάρικο για ρυθμιστή και το κόστος της φιάλης μιά χρήσης πας αρκετά.
Και βλέπω τιμές για γεμάτη εικοσάλιτρη κάτω από 200.
Νομίζω ότι συμφέρει να πάρεις μιά μικρή μπουκάλα και να την γεμίζεις από το να σκας 30άρια κάθε λίγο και λιγάκι.

camen
15/09/2017, 22:39
Τι καθε λιγο κ λιγακι ρε συ,αν ειναι οπως τα λες εμενα θα με φτασει για μια πενταετια η μιας χρησεως αχαχαχαχαχαχα

camen
15/09/2017, 22:42
Κ μιας κ το συζηταμε η τσιμπιδα παιρνει κάποιες μυτες βολφθαρμιου αν εχω καταλαβει σωστα;οι οποιες με τη χρηση φθειρονται κ τις αντικαθιστας;

nikmar
15/09/2017, 23:33
το αργκον δεν υγροποιειται,συμπιεζεται για αυτο και οι μπουκαλες ειναι γυρο στα 200 βαρ,για αυτο θες και ρυθμιστη τωρα τις μυτες βολφραμιου τις τροχιζεις δεν τις αντικαθιστας τοσο γρηγορα.το tig αξιζει αν αξιζει και το αντικειμενο που θες να κολησεις ειναι αργο ακριβο και θελει καλο μηχανημα αλλα κανει αυτογενη εχει τρομερη ακριβεια και δυνατοτητες στα λεπτα ελλασματα

stefanos
15/09/2017, 23:41
Τι καθε λιγο κ λιγακι ρε συ,αν ειναι οπως τα λες εμενα θα με φτασει για μια πενταετια η μιας χρησεως αχαχαχαχαχαχα

Δεν θα σε φτάσει γιατί οι μιάς χρήσεως είναι σε χαμηλότερη πίεση, κανα τεταρτάκι και αν.
Και οι μπουκάλες που ξαναγεμίζουν έχουν διάφορες πιέσεις που επηρεάζουν τον όγκο του αερίου που περιέχεται.
Πριν αγοράσεις ρώτα οπωσδήποτε τιμές σε πρατήριο με βιομηχανικά αέρια για μπουκάλα και για τιμή αναγόμωσης γιατί υπάρχει και διαφορά στους ρυθμιστές μιας χρήσης και κανονικούς.
Τα ηλεκτρόδια με την χρήση στρογγυλεύουν ή αν σου κολλήσουν θέλουν ξύσιμο (με τρόπο :D).

nikmar
15/09/2017, 23:55
Δεν θα σε φτάσει γιατί οι μιάς χρήσεως είναι σε χαμηλότερη πίεση, κανα τεταρτάκι και αν.
Και οι μπουκάλες που ξαναγεμίζουν έχουν διάφορες πιέσεις που επηρεάζουν τον όγκο του αερίου που περιέχεται.
Πριν αγοράσεις ρώτα οπωσδήποτε τιμές σε πρατήριο με βιομηχανικά αέρια για μπουκάλα και για τιμή αναγόμωσης γιατί υπάρχει και διαφορά στους ρυθμιστές μιας χρήσης και κανονικούς.
Τα ηλεκτρόδια με την χρήση στρογγυλεύουν ή αν σου κολλήσουν θέλουν ξύσιμο (με τρόπο :D).
καθαρο τροχο,15 μοιρες και περιστροφη

nikmar
15/09/2017, 23:58
αν εχεις καψουρα με το tig υπολογισε κανα 1000ρικο για μετριο σοβαρο μηχανημα χωρις ac αλλα με παλμους

stefanos
16/09/2017, 00:55
το αργκον δεν υγροποιειται,συμπιεζεται

Σωστά παρασύρθηκα από την θεωρητικούρα ουσιαστικά λοιπόν για να συγκρίνεις περίπου μένει το πίεση επί τα λίτρα της μπουκάλας (αλλά δεν ξέρουμε πόσα bar είναι το μιάς χρήσεως:confused:)

Acacius
16/09/2017, 01:44
αν εχεις καψουρα με το tig υπολογισε κανα 1000ρικο για μετριο σοβαρο μηχανημα χωρις ac αλλα με παλμους

(αν και δεν το βλέπω να συμβαίνει) για κάτι ερασιτεχνικό μεν, της προκοπής δε που να έχει και δυνατότητες AC τι κόστος πρέπει να υπολογίζει κανείς; Κάτι τέτοιο (https://www.skroutz.gr/s/8628691/Helix-WSE-200.html) ή τέτοιο (https://www.skroutz.gr/s/6046471/Imperia-TIG-201-P-AC-DC.html) δεν είναι αρκετά σόι; Υποθέτω και τα δύο είναι κινέζικα αλλά με υποστήριξη/ανταλλακτικά.

nikmar
16/09/2017, 07:34
καλο μηχανημα αλλα ετεροχρονισμενο λιγο,παλιοτερα δε, που κατασκευαζοταν ιταλια ηταν ακομα καλυτερα.νομιζω ιταλια τα βρισκεις σαν hps.αν προσθεσεις μπουκαλα,μανομετρο,μερικα πυρεξ,βολφραμια,πεταλι,και μερικα φιλερ εχεις ενα μηχανιμα που κολαει και αλουμινιο με καποιους περιορισμους.δεν ειναι τυχαιο οτι ολοι οι μεγαλοι κατασκευαστες miller,lincoln,esab,fronius,kemppi,rehm ειναι στα διπλα και πανω χρηματα για ιδιας ισχυος μηχανηματα.Για εναν που εχει πολλες ωρες πισω απο την μασκα ενα μετριο μηχανημα ειναι οκ και ενα μετασχηματιστη να του δωσεις με μια χουφτα ηλεκτροδια τα αποτελεσματα θα ειναι καλα,δοκιμασε να μαθεις σε ενα πρωταρη με τετοιο μηχανημα αντι ενα inverter και θα απελπιστειτε και οι 2

camen
16/09/2017, 07:52
Προς το παρον θα παραμεινω στα παραδοσιακα ηλεκτροδια μιας κ ακομα ειμαι στο σταδιο εκμαθησης κ βελτιωσης κ οπως λεει κ ενας φιλος πολυ φτασμενος ηλεκτροσυγκολλητης "αν θες να μαθεις να κολλας μην αγορασεις tig..."

stefanos
16/09/2017, 08:18
(αν και δεν το βλέπω να συμβαίνει) για κάτι ερασιτεχνικό μεν, της προκοπής δε που να έχει και δυνατότητες AC τι κόστος πρέπει να υπολογίζει κανείς; Κάτι τέτοιο (https://www.skroutz.gr/s/8628691/Helix-WSE-200.html) τέτοιο (https://www.skroutz.gr/s/6046471/Imperia-TIG-201-P-AC-DC.html) δεν είναι αρκετά σόι; Υποθέτω και τα δύο είναι κινέζικα αλλά με υποστήριξη/ανταλλακτικά.

Η μία είναι ουσιαστικά πάνω από χιλιάρικο με τα παρελκόμενα για να ξεκινήσεις, την άλλη που κολλάει χάλυβα χαλκό και ανοξείδωτο στο "εναλλασσόμενο dc" και αλουμίνιο στο "συνεχές AC" ... :lol: ελπίζω η υποστήριξη να είναι σοβαρότερη από την περιγραφή

stefanos
16/09/2017, 09:39
Καλή η ηλεκτροκόλληση για να φτιάξεις κάγκελα και το γκαράζ και ψησταριά και ένα πάγκο και μιά ράμπα αλλά μέχρι εκεί.
Με το tig φτιάχνεις τα πάντα όλα.
Και αν αγόραζα σήμερα μηχάνημα θα τα έχωνα κανονικά και από την αρχή για το καλύτερο tig που θα μπορούσα, η δεν θα αγόραζα τίποτα.

nikmar
16/09/2017, 10:07
Για ενα ερασιτεχνη η μηχανη ηλεκτροδιου που ειναι μερικα ποστ πριν ειναι υπεραρκετη με μονο περιορισμο τα λεπτα ελλασματα κατω απο 2μμ και το αλουμινιο.ενοειται πως δεν θα φτιαξεις τα παραπανω ομως με κανενα tig εκτος και κανεις καγκελα απο τιτανιο.μαθε καλα το ηλεκτροδιο καλυπτει το 80% των περιπτωσεων

Nektarios2016
22/09/2017, 20:24
Εχω μια ηλεκτροκολληση 100Α χαλκου, κοκκινο χρωμα, απο καταστημα αλεξπακ.
Δεν εχω καταφερει σχεδον ποτε να κανω κολληση σωστη. Να βρω τα ιδανικα αμπερ για το ηλεκτροδιο και να κολλησω ειτε ραφη ειτε ποντα σωστα. Επειδη εχω κολλησει ομως παλιοτερα με μεγαλυτερη ηλεκτροκοληση αλλα και οταν σπουδαζα πιστευω πως μπορει να φταιει μεν η ελλειψη εμπειριας επειδη τη χρησιμοποιω μια φορα το χρονο και αν, αλλα και το μηχανημα πιστευω δεν βοηθαει.
Αν παρω μια απλη ινβερτερ , θα με βοηθησει να εχω πιο σταθερη κολληση? Να κολλαω καμια λαμαρινα 1-2 χιλιοστα, καμια σωληνα ή μασιφ καγκελο αν χρειαστει?
Ή να παραμεινω με αυτη και οτι κανω?
Σαν αυτη ειναι αλλα σε κοκκινο.388537

stefanos
23/09/2017, 07:57
Αν αξίζει τον κόπο να ξοδέψεις χρήμα για μια φορά το χρόνο το ξέρεις μόνο εσύ.
Τα 100 ονομαστικά και πιθανόν κακής ποιότητας κινέζικα αμπέρ δεν θα σε βοηθήσουν να κάνεις πολλά πράγματα.
Ουσιαστικά κολλάς μόνο με 2 ή 2.5 mm ηλεκτρόδιο και με πολλή χαμηλή τάση στο κενό συγκριτικά με ένα inverter.
Αν τελικά αποφασίσεις να πάρεις inverter πάρε κάτι μεγαλύτερο.

virus
25/09/2017, 17:13
οτι ειπε ο στεφανος

και θα προσθεσω να εισαι κοντα σε ενισχυμενη μπριζα. μπαλαντεζες και προεκτασεις αδυνατιζουν το ρευμα με αποτελεσμα να μην μπορεις να κολησεις η να σου διακοπτει συνεχεια την κοληση. μια χαρα ειναι η εμπειρια σου το μηχανημα δεν βοηθαει.

ινβερτερ, και μεγαλυτερο θα παρεις, και θα παθεις πλακα με την ποιοτητα του, σε συγκριση με την παρουσα που πηρες και γενικα.

MISKIN
30/10/2017, 11:22
Στη δουλειά έχω αυτή τη TIG και προσπαθώ να μάθω να κολλάω. Θα ήθελα οι γνώστες να με βοηθήσουν με όλα αυτά τα κουμπάκια. Τι σκατά είναι το καθένα!

Ευχαριστώ :beer:
389877

389878

dankannn
30/10/2017, 12:48
Στη δουλειά έχω αυτή τη TIG και προσπαθώ να μάθω να κολλάω. Θα ήθελα οι γνώστες να με βοηθήσουν με όλα αυτά τα κουμπάκια. Τι σκατά είναι το καθένα!

Ευχαριστώ :beer:
389877

389878

δες εδω στο manual

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=10&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwi4mNfgoZjXAhUBJ5oKHVLyBx4QFghcMAk&url=http%3A%2F%2Fwww.electro-tech-online.com%2Fattachments%2Fmastertig1500_2200_om_en-pdf.73151%2F&usg=AOvVaw0StBf3x_ttQkpK8DYDxF-B

nikmar
13/11/2017, 08:50
Στη δουλειά έχω αυτή τη TIG και προσπαθώ να μάθω να κολλάω. Θα ήθελα οι γνώστες να με βοηθήσουν με όλα αυτά τα κουμπάκια. Τι σκατά είναι το καθένα!

Ευχαριστώ :beer:
389877

389878

πολυ πολυ καλο μηχανακι!!λοιπων παμε με τα κουμπακια,δεξια ο πανω διακοπτης ειναι 2τ/4τ,πανω το πατας και ξεκιναει το αφηνεις και σταματαει κατω το πατας και ξεκιναει και το ξαναπατας για να σταματησει.ο αμεσως απο κατω διακοπτης εχει 3 θεσεις τερμα κατω ηλεκτροδιο στην μεση tig υψησυχνο για εκινηση και πανω εναυση τυπου lift ark.απο κατω ειναι η μπριζα για το πεταλι και αριστερα της ο διακοπτης πρεπει να ειναι η επιλογη για πεταλι η οχι,αριστερα τους ειναι το ποντεσιομετρο ρυθμησης των A.πανω τα ποντεσιομετρα με την σειρα απο αριστερα προς τα δεξια 1)pree flow, ποσο χρονο εχεις αεριο πριν την εναυση του τοξου.2)με ποσα αμπερ του κυριου ρευματος ξεκινας την συγκολληση.3)ποσο χρονο θες για να πας οπο το ρευμα εκινησης στο ρευμα συγκολησης.4)ποσο του αρχικου ρευματος θες να ειναι ο παλμος.5)ποσο χρονο θες για να φτασεις απο το ρευμα συγκολησης στο σβησιμο του τοξου 5)post flow, ποσο χρονο θες να εχεις αεριο μετα το σταματημα της συγκολησης. το συγκεκριμενο μηχανακι εχει αλλο ενα (κρυφο)ποντεσιομετρο στην πισο μερια που ειναι το δυναμικο του τοξου,αν κολας ανεβατα με βασικα ηλεκτροδια θα αγαπησεις την χρηση του.αν θες να μαθεις tig για πρωτη επαφη κλεισε τους παλμους 7-8 argon φρεσκοτροχισμενο βολφραμιο 40-50Α και πολυ καθαρα προς συγκοληση κομματια.οτι θες ρωτα.

MISKIN
13/11/2017, 16:55
πολυ πολυ καλο μηχανακι!!λοιπων παμε με τα κουμπακια,δεξια ο πανω διακοπτης ειναι 2τ/4τ,πανω το πατας και ξεκιναει το αφηνεις και σταματαει κατω το πατας και ξεκιναει και το ξαναπατας για να σταματησει.ο αμεσως απο κατω διακοπτης εχει 3 θεσεις τερμα κατω ηλεκτροδιο στην μεση tig υψησυχνο για εκινηση και πανω εναυση τυπου lift ark.απο κατω ειναι η μπριζα για το πεταλι και αριστερα της ο διακοπτης πρεπει να ειναι η επιλογη για πεταλι η οχι,αριστερα τους ειναι το ποντεσιομετρο ρυθμησης των A.πανω τα ποντεσιομετρα με την σειρα απο αριστερα προς τα δεξια 1)pree flow, ποσο χρονο εχεις αεριο πριν την εναυση του τοξου.2)με ποσα αμπερ του κυριου ρευματος ξεκινας την συγκολληση.3)ποσο χρονο θες για να πας οπο το ρευμα εκινησης στο ρευμα συγκολησης.4)ποσο του αρχικου ρευματος θες να ειναι ο παλμος.5)ποσο χρονο θες για να φτασεις απο το ρευμα συγκολησης στο σβησιμο του τοξου 5)post flow, ποσο χρονο θες να εχεις αεριο μετα το σταματημα της συγκολησης. το συγκεκριμενο μηχανακι εχει αλλο ενα (κρυφο)ποντεσιομετρο στην πισο μερια που ειναι το δυναμικο του τοξου,αν κολας ανεβατα με βασικα ηλεκτροδια θα αγαπησεις την χρηση του.αν θες να μαθεις tig για πρωτη επαφη κλεισε τους παλμους 7-8 argon φρεσκοτροχισμενο βολφραμιο 40-50Α και πολυ καθαρα προς συγκοληση κομματια.οτι θες ρωτα.

Η μηχανή κόλλαγε μια χαρά, αλλά ήρθε ένας εξωτερικός κατσαπλιάς και πείραξε τα κουμπάκια χωρίς να έχει ιδέα τι κάνουν (ούτε εμείς ξέρουμε, το παιδί που κολλάει, το κάνει εμπειρικά). Χρησιμοποιούμε κόκκινη βελόνα βολφράμιου και κολλάμε 9 στις 10 φορές ανοξείδωτο. Τι εννοείς "να κλείσω τους παλμούς 7-8 argon" ;
Έτσι όπως είναι οι ρυθμίσεις είναι εντάξει; Τις επαναφέραμε όσο θυμόμασταν.

stefanos
13/11/2017, 17:30
Η μηχανή κόλλαγε μια χαρά, αλλά ήρθε ένας εξωτερικός κατσαπλιάς και πείραξε τα κουμπάκια χωρίς να έχει ιδέα τι κάνουν (ούτε εμείς ξέρουμε, το παιδί που κολλάει, το κάνει εμπειρικά). Χρησιμοποιούμε κόκκινη βελόνα βολφράμιου και κολλάμε 9 στις 10 φορές ανοξείδωτο. Τι εννοείς "να κλείσω τους παλμούς 7-8 argon" ;
Έτσι όπως είναι οι ρυθμίσεις είναι εντάξει; Τις επαναφέραμε όσο θυμόμασταν.

Εννοεί για αρχάριος δεν χρειάζεται να χρησιμοποιείς παλμό και 7-8 εννοεί μάλλον cfm παροχή αερίου (argon).

MISKIN
13/11/2017, 17:37
Εννοεί για αρχάριος δεν χρειάζεται να χρησιμοποιείς παλμό και 7-8 εννοεί μάλλον cfm παροχή αερίου (argon).

Ο παλμός πως απενεργοποιείται; Από το πάνω δεξιά διακόπτη; Τι σημαίνει 2Τ/4Τ;
Τη παροχή cfm τη ρυθμίζω από τη βάνα της μπουκάλας;

Είμαι ανίδεος το ξέρω... :D

stefanos
13/11/2017, 17:45
πολυ πολυ καλο μηχανακι!!λοιπων παμε με τα κουμπακια,δεξια ο πανω διακοπτης ειναι 2τ/4τ,πανω το πατας και ξεκιναει το αφηνεις και σταματαει κατω το πατας και ξεκιναει και το ξαναπατας για να σταματησει.ο αμεσως απο κατω διακοπτης εχει 3 θεσεις τερμα κατω ηλεκτροδιο στην μεση tig υψησυχνο για εκινηση και πανω εναυση τυπου lift ark.απο κατω ειναι η μπριζα για το πεταλι και αριστερα της ο διακοπτης πρεπει να ειναι η επιλογη για πεταλι η οχι,αριστερα τους ειναι το ποντεσιομετρο ρυθμησης των A.πανω τα ποντεσιομετρα με την σειρα απο αριστερα προς τα δεξια 1)pree flow, ποσο χρονο εχεις αεριο πριν την εναυση του τοξου.2)με ποσα αμπερ του κυριου ρευματος ξεκινας την συγκολληση.3)ποσο χρονο θες για να πας οπο το ρευμα εκινησης στο ρευμα συγκολησης.4)ποσο του αρχικου ρευματος θες να ειναι ο παλμος.5)ποσο χρονο θες για να φτασεις απο το ρευμα συγκολησης στο σβησιμο του τοξου 5)post flow, ποσο χρονο θες να εχεις αεριο μετα το σταματημα της συγκολησης. το συγκεκριμενο μηχανακι εχει αλλο ενα (κρυφο)ποντεσιομετρο στην πισο μερια που ειναι το δυναμικο του τοξου,αν κολας ανεβατα με βασικα ηλεκτροδια θα αγαπησεις την χρηση του.αν θες να μαθεις tig για πρωτη επαφη κλεισε τους παλμους 7-8 argon φρεσκοτροχισμενο βολφραμιο 40-50Α και πολυ καθαρα προς συγκοληση κομματια.οτι θες ρωτα.

Μήπως το 2 είναι είναι το πόσο % του αρχικού ρεύματος είναι ο παλμός και το 4 το ποσοστό του χρόνου που είναι στα μέγιστα Α ο παλμός?
Δηλαδή τώρα φαίνεται παλμός από 150Α που πέφτει στα 30Α περίοδος περίπου 1.2 δευτερόλεπτα μισός χρόνος στα 30 και μισός στα 150.
Λέω τώρα εξάλλου το κάθε μηχάνημα έχει τα δικά του.

stefanos
13/11/2017, 17:54
Ο παλμός πως απενεργοποιείται; Από το πάνω δεξιά διακόπτη; Τι σημαίνει 2Τ/4Τ;
Τη παροχή cfm τη ρυθμίζω από τη βάνα της μπουκάλας;

Είμαι ανίδεος το ξέρω... :D

Και εγώ επίσης:lol: απλά το δικό μας μηχάνημα στη δουλειά είναι χειρότερο και με έχουν χώσει να διαβάζω το manual στα αγγλικά:lol:
Νομίζω ότι απενεργοποιείται αν βάλεις το πρώτο από αριστερά στη δεύτερη σειρά πάνω από το 75% που έχει και ένα 75 ζωγραφισμένο.
Αλλά μην το πειράξεις και τα κάνεις πτν αφού κάνετε δουλειά έτσι.

MISKIN
13/11/2017, 18:00
Αν δε κάνω πειράματα δε θα μάθω. Πάντως είχα την εντύπωση ότι ο παλμός βοηθά τον αρχάριο.

nikmar
13/11/2017, 23:35
για αρχη βαλε το μεσαιο ποντεσιομετρο απο την 2η σειρα στο μηδεν και το ρευμα δηλ το μεγαλο ποντεσιομετρο υπολογισε 20-25Α για καθε χιλιοστο παχους του μεταλου που κολλας(τωρα ειναι στο τερμα)το 2τ/4τ εχει να καλει με το κουμπι στην τσιμπιδα με 2τ πατας διακοπτη κολλας αφηνεις σταματας με 4τ πατας μια φορα και κολλας και ξαναπατας για να σταματησεις,χρισιμοποιειται συνηθως σε μεγαλες ραφες για να μην κρατας το κουμπι στην τσιμπιδα πατημενο.οπως ειναι τωρα το μηχανακι θα πρεπει να ξεκιναει και να κολησει με παρα πολυ ρευμα και μετα να (αναβοσβηνει)το τοξο αυτο το μεσαιο ποντεσιομετρο φταιει για αυτοαυτο που γραφει ο-1.5s.οπως ειναι τωρα κολλας ενα δευτερολεπτο με 150Α και το επομενο πεφτεις στα 25Α,το αμεσως επομενο στα 150 κτλ.Με τα 7-8 λιτρα αργκον ενοω 7-8 λιτρα το λεπτο,η μπουκαλα εχει ενα ρυθμηστη και μια κλιμακα σε λιτρα/λεπτο στο αριστερο ρολοι

MISKIN
14/11/2017, 19:10
Αυτό είναι το κρυφό ποτενσιόμετρο;

390295

nikmar
14/11/2017, 22:01
ναι αυτο ειναι!! εκανες δοκιμη?

MISKIN
15/11/2017, 06:59
Έχω κάνει κάποιες κολλήσεις, αλλά τα καταφέρνω μόνο όταν δεν χρησιμοποιώ ηλεκτρόδιο και τα υλικά που κολλάω έχουν το ίδιο πάχος. Αν έχουν διαφορά μεγάλη στο πάχος... :yuck:
Επίσης δυσκολεύομαι να "απλώσω" το υλικό από το ηλεκτρόδιο, ή όπως το λένε.

Το κρυφό ποτενσιόμετρο έχει μια βίδα μέσα. Πως το ρυθμίζω;

nikmar
15/11/2017, 15:38
δεξια ποιο δυνατο τοξο (6010-6013)αριστερα ποιο soft(7018)στα ανομοιου παχους υλικα μεχρι να παρεις τον αερα να βαζεις το τοξο στο ποιο παχυ και να τραβας το λιωμενο μεταλλο προς το λεπτο, για να συνηθησεις να τροφοδοτεις την βεργα θελει εξασκηση και στην αρχη μετρημα για να μαθες να τροφοδοτεις στον ιδιο χρονο και να φαινεται το γαζι σου ομοιομορφο.μπορεις ακομα αντι να σπρωξεις τη βεργα στο λιωμενο μεταλλο να την τραβηξεις και μετα να προχωρησεις την τσιμπιδα σου πιο κατω να τραβας την βεργα στον αρμο της συγκολλησης προχωροντας και το την τζιμπηδα σε ενα χρονο δηλ

MISKIN
15/11/2017, 15:57
δεξια ποιο δυνατο τοξο (6010-6013)αριστερα ποιο soft(7018)

Αυτό το λες για το κρυφό ποτενσιόμετρο; Δε το κατάλαβα.

nikmar
15/11/2017, 17:48
να,ι για το ποντεσιομετρο

ikaros
04/03/2018, 19:43
καλησπερα εγω θελω να παρω μια Ηλεκτροσυγκόλληση Ηλεκτροδίου Imperia 180A BX1-180B1 60104
η οπια ειναι αφτη http://www.xristoueshop.gr/index.php?route=product/product&path=944&product_id=24489

Χαρακτηριστικά


Inverter Όχι
Τύπος Ηλεκτροδίου (MMA)
Ρεύμα Συγκόλλησης (max) 180 A

ειμαι αρχαριος στης ηλεκτροκολησης και επισης ειναι η μοναδικη φτηνη που βρικα για αρχη αλλα δεν ξερω αν ειναι καλα διοτι εγω θελω να κολισω κατ σιδερα αν μπορει καπιος να με βοηθσει να μου πει αν ειναι καλη για αρχη και αν κανει για σιδερα

ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων

virus
05/03/2018, 17:51
Η συγκεκριμενη που εβαλες δεν ξερω να σου πω αν ειναι καλη γιατι δεν την εχω δουλεψει. εχω παλια ηλεκτροκοληση και ειναι παρα πολυ καλη, οποτε για μαρκες δεν ξερω να σου πω.

Αυτου του τυπου που εβαλες ειναι οι κλασσικες ηλεκτροκολησεις. οσο πιο βαρια ειναι σε βαρος τοσο πιο καλη ειναι. Βαρος=Χαλκος.

Για αρχαριους ναι ειναι λιγο δυσκολη και θελει πολυ εξασκηση.

Τωρα εσυ δεν ξερω τι θες να κανεις.

Θες να κολησεις κατι σιδερα και τελος κι απλα να υπαρχει η ηλεκτροκοληση; Οχι, προτιμησε να δανειστεις η να αγγαρεψεις κανεναν φιλο σου η γνωστο σου.

Θες να ασχοληθεις με το αθλημα; θα ελεγα να πας σε inverter με την μια.

Οικονομικοι λογοι και ερασιτεχνικη χρηση; εκει την τοποθετω αυτη την ηλεκτροκοληση που εβαλες στο λινκ σου.

Να ξερεις παντως λαμαρινες και γενικα σιδερα κατω απο 3 χιλιοστα δεν κολας. Δεν κανει αυτη η ηλεκτροκοληση.

camen
06/03/2018, 01:10
Ουτε κ γω εχω δουλέψει πανω σε τετοιο μηχάνημα, πλέον σπανίζουν γτ εχουν επικρατήσει οι inverter.
Αν δεν εχεις καμια πείρα θα σε δυσκολέψει αφάνταστα,δεν εχει κανένα βοήθημα όπως πχ hot start,anti stick κλπ και τα amps της θα βαρανε όπου να ειναι στη ρύθμιση!
Αν ασχολησε έστω κ περιστασιακά ΜΗΝ την πάρεις , κόλλα με μια δανεική τωρα κ μάζεψε λεφτα να πάρεις μια inverter.

Ειδικα σε αυτά τα μηχανήματα πραγματικά οτι πληρώνεις παίρνεις! Για μια entry level inverter θέλεις γύρω στο 250αρι.
Κοίταζε τα duty cycles που εχει η κάθε μια, οχι γτ θα εξαντλήσεις το μηχάνημα αλλα για να εχεις οσο πιο πραγματικά αμπερ γινεται,χοντρικά οσο μεγαλύτερο το ποσοστό στα max amps τοσο πιο ρεαλιστικά ειναι και στο φάσμα.
Αλλο να βαζεις 120 και να παίρνεις 110-115 κ αλλο να παίρνεις 80;)
Το 80% του αποτελέσματος ειναι εξάσκηση και πολυ διάβασμα! Ειναι κεφάλαιο ολόκληρο εκτός κ αν το οτι δυο σίδερα στέκονται ενωμένα το θεωρείς συγκόλληση, ειναι τέχνη και θελει τον ανάλογο χρόνο!

Η πιο βασική παράμετρος για ενα ικανοποιητικό κόλλημα ειναι η ταχύτητα που "ταξιδευεις". ΑΡΓΑ! Απο αυτο που σκέφτηκες ως "αργά" δυο φορες πιο κάτω! Ναι τοσο ΑΡΓΑΑΑΑΑ! Αν δεν πετυχαίνει πρεπει να διορθώσεις άλλες παραμέτρους. Αλλα πρώτα ειναι η ταχύτητα!

ΠΡΟΣΕΧΕ! Η ηλεκτροσυγκολληση δεν ειναι ενα αθώο εργαλειο!!!
Άπειρη προσοχή στα ματια σου! Ουτε τα κλείνω κ κανω τσιμπιές, ουτε κοιτάω άλλου κ δεν παθαίνω τπτ!
Απαραίτητα ηλεκτρονική μάσκα,κοστος μια ποιοτική γύρω στα 60€ ,τις ρυθμίσεις στο φουλ!κ θα χεις κ ελεύθερα χέρια!
Αν κολλάς πρώτη φορα παρε καβάτζα ενα κολλύριο 14ή16!ετσι το ζητάς αλλα δε θυμάμαι το νούμερο,ξέρουν στο φαρμακείο.
Ακομη κ με μάσκα το αμαθο μάτι το βραδυ στον ύπνο θα σε πονέσει και το κολλύριο θα σε σώσει.Διχως μάσκα κ με άλλου τύπου μαγκιές έτοιμασου για το ΣΟΚ της ζωής σου,το τσούξιμο ειναι σαν να σου τρίβουν τα ματια με γυαλοχαρτο!

Κανένα ακάλυπτο μέρος στο σώμα σου, γάντια χοντρά ηλεκτροσυγκολλησης!
Οχι κοντομάνικο,η ακτινοβολία θα σου κανει έγκαυμα δίχως να το καταλάβεις πίστεψε με, σα να έκανες ηλιοθεραπεία!
Οχι πάνινα παπούτσια, οι καύτρες θα μπουν μεσα κ θα χοροπηδας!

Πρόσεχε οταν σηκώνεις τη μάσκα για να χτυπήσεις τον βορακα, ειναι πολυ εύκολα να σου έρθουν καυτά κομματια στο πρόσωπο/ματια!

Τελος, όπως σου ειπα εχει ακτινοβολία! Κ οσο κ αν δε το πιστεύεις επηρεάζει τα ανδρικά γεννητικά όργανα εύκολα!
Αν πρόκειται να κολλάς τακτικά,προστατεύσου με μια ΚΑΛΗ δερμάτινη ποδια!

Αν εχεις οποιαδήποτε απορία για οτιδήποτε ρωτα πριν το κανεις, εδω ειμαστε!

ikaros
06/03/2018, 18:42
καλησπερασας
αρχικα ευχαριτω παρα πολυ για των χρονο που αφηεροσατε.
επισεις θελω να ασχωλιθω με το αθλημα και εχω παρει ιδη των απαρετιτω εξοπλισμο γαντι ποδια κρανος το μονο που μου λιπει ειναι ηλεκτροκοληση
επισης εχω βρει αλη μια ηλεκτροκοληση η οπια ειναι αφτη Ηλεκτροκόλληση Inverter ηλεκτροδίου (MMA) Imperia 160Α smart 160 65672

και τα χαρακτηριστικα της αφτα

ΑΠΟΔΟΣΗ (amp): 160 A (20%) ΒΑΡΟΣ (kg): 4.2 ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΔΙΟΥ Ø max. (mm): 4 ΙΣΧΥΣ (kva): 7.9 TΑΣΗ 230V ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ:Καλώδια με την τσιμπίδα ηλεκτροδίου. Σώμα γείωσης. Ιμάντας ανάρτησης.
Η νέα σειρά Smart της Imperia είναι κατάλληλη για ερασιτέχνες και επαγγελματίες με μέσο όγκο εργασιών. Είναι εξοπλισμένα με τις λειτουργίες Hot-Start και Arc-Force. Διαθέτουν λυχνίες ένδειξης υπερφόρτωσης και υπερθέρμανσης και προτείνονται για χρήση με τα ηλεκτρόδια Κυταρίνης, Ρουτιλίου και Βασικό

οπος αναφερει και στα χαρακτιρισρικα ειναι καταληλη για ερασιτεχνες αλλα δεν λεει τι μπορει να κολιση

stefanos
06/03/2018, 21:13
20% στα 160Α σημαίνει οτι κολλάς 2 λεπτά και περιμένεις 8 να κρυώσει το μηχάνημα.
Ο μετασχηματιστής που έβαλες με τα μισά λεφτά μπορεί να παίζει και πάνω από 60% στα ίδια Α,
αλλά και αυτός το πιθανότερο να είναι αλουμίνιο δεδομένου ότι η imperia έχει σειρά χαλκού που παίζει στο 250άρι.
Προσωπικά θα συμφωνήσω με τον camen τουλάχιστον στο κομμάτι του inverter.
Εάν και εφόσον το αποφασίσεις βρες ένα μεγαλύτερο μηχάνημα να δουλεύεις χωρίς άγχος.
Εντελώς τυχαία..https://z-ergaleia.gr/index.php?route=product/product&product_id=3604
Ο μετασχηματιστής θα σε δυσκολέψει παραπάνω, συνήθως είναι ασήκωτοι όσο βαρύτερος τόσο καλύτερος (και ακριβότερος),
παρόλο που έχω ξεμείνει με ένα τέτοιο (γιατί δεν χαλάνε κιόλας οι άτιμοι) δεν θα τον συνιστούσα.

camen
07/03/2018, 00:34
ειναι καταληλη για ερασιτεχνες αλλα δεν λεει τι μπορει να κολιση

Τι εννοεις με το τι μπορει να κολλήσει?
Οποιαδήποτε ΜΜΑ ηλεκτροκολληση κολλάει μονο σιδερα μαύρα ή γαλβανιζε.
Μπορει θεωρητικά με κατάλληλο ηλεκτροδιο να κόλλα και ανοξείδωτο(χαλια θα βγει αλλα θα κολλήσει) αλλα δεν εχω άποψη γτ δε εχει τύχει να χρειαστει.
Αλουμίνιο ξέχασε το!

Διαφωνώ κάθετα στο να πάρεις οτιδήποτε αλλο εκτός απο inverter! Θα το μετανιώσεις την επόμενη μερα!

Πρώτα απο ολα θα εχεις σταθερό ρεύμα κ οχι εναλλασσόμενο, με οτι μεταφράζεται αυτο στη συγκόλληση ,δλδ πιο ευκολο ξεκίνημα,πιο ομαλή ραφή,λιγότερο spattering(πιτσιλισμα).
Μιλάμε για μηχανάκια σαν ενα κουτί παπουτσιών με βάρος ελαχιστότατο,πολυ καλα ηλεκτρονικά βοηθήματα και καλη απόδοση ακομη και για entry level επαγγελματικές απαιτήσεις.Ολοι οι κοινοί σιδεράδες βγάζουν καθημερινά μεροκάματο με τέτοιες!

Με 260€ παίρνεις την imperia pro arc 180 ή με 220€ την 160.
Αυτη εχει κ tig mode όπου αργότερα με την αγορά τον παρελκομένων μπορεις να πειραματιστεις και να κανεις δουλιτσες για εισαγωγή στην tig.

Σέβομαι απόλυτα οτι ακομη και πχ +20€ να ειναι δύσκολο να τα δώσεις αλλα αν ειναι ετσι κάνε υπομονη μεχρι να μπορεις, ειναι κρίμα να πετάξεις 170€.

virus
07/03/2018, 04:18
Ο μετασχηματιστής θα σε δυσκολέψει παραπάνω, συνήθως είναι ασήκωτοι όσο βαρύτερος τόσο καλύτερος (και ακριβότερος),
παρόλο που έχω ξεμείνει με ένα τέτοιο (γιατί δεν χαλάνε κιόλας οι άτιμοι) δεν θα τον συνιστούσα.

Eτσι κι εγω. δεν χαλαει με τιποτα ειναι μια αληθεια αυτο.



Μπορει θεωρητικά με κατάλληλο ηλεκτροδιο να κόλλα και ανοξείδωτο(χαλια θα βγει αλλα θα κολλήσει) αλλα δεν εχω άποψη γτ δε εχει τύχει να χρειαστει.


Kανε ενα πειραμα με το δικο του ηλεκτροδιο. θα εκπλαγεις ευχαριστα ;)


Κι αφου οπως γραφεις οτι θες να ασχοληθεις με το αθλημα κι εγω θα σου ελεγα inverter.

nikmar
07/03/2018, 07:48
Τι χρηση θα κανεις,αυτο ειναι που θα καθορισει και τι μηχανιμα θα παρεις,αν κολας μεχρι 4mm συχνα και οχι λαμαρινες που εχουν πολυ μακρια γαζια ενα μηχανιμα που εχει 100%90Α θα σε καλυψει απολυτα μια που τα 2.5 ηλεκτροδια δεν τα καις με παραπανω.αν τωρα θες να κανεις και καμια επισκευη η κατασκευη μεγαλη με πιο βαρια υλικα παρε κατι μεγαλητερο.Inverter και απο μενα για την ευκολια μεταφορας και την καταναλωση ρευματος οχι οτι δεν υπαρχουν μετασχηματιστες με ανορθωση που ειναι αξιολογοι αλλα ειναι ακριβοι και δεν κουβαλιουνται.αν βρεις καμια ξεχασμενη παλια imperia της σειρας super η΄ valido που κατασκευαζοταν στη ιταλια και οχι κινα προτιμησε την

nikmar
07/03/2018, 08:02
Ανοξειδοτα κολιουνται με ηλεκτροδιο τονοι καθε μερα ειδικα πανω στα σκαφη με ηλεκτροδιο του οποιου τα γαζια ειναι ευκολα,αν εχει προβλημα με το ανοξειδοτο μαλον εχεις κανει το πιο συνηθισμενο λαθος, εχεις λαθος πολικοτητα το ανοξειδοτο θελει τη τσιμπηδα στο + Το μονο - ειναι οι τιμη του ηλεκτροδιου ~15ευρο το κιλο

camen
07/03/2018, 08:13
Δεν εχω δοκιμάσει ποτε γτ όπως προείπα δεν εχει χρειαστει.
Καταλαβαινω τι λες ,απλα εγω εχω στο μυαλό μου το ανοξείδωτο στην οικιακή χρήση για κατασκευές που θες άψογο φινίρισμα και θα προτιμούσα μια tig;)

virus
07/03/2018, 16:11
σχεδον αψογο φινιρισμα θα παρεις. φαντασου οτι δεν εχει σχεδον καθολου καφτρα το ανοξειδοτο.

camen
07/03/2018, 16:50
σχεδον αψογο φινιρισμα θα παρεις. φαντασου οτι δεν εχει σχεδον καθολου καφτρα το ανοξειδοτο.

Κάφτρα εννοεις τι πραμα? Την κάλυψη της ραφης ή το πιτσιλισμα?
Πάντως ναι το αποτέλεσμα δεν ειναι άσχημο σε καμια περιπτωση
https://youtu.be/KQcGfLtfEiU

virus
07/03/2018, 17:37
ναι την καλυψη της ραφης. δεν θυμαμαι τωρα την σωστη λεξη.

και καμια σχεση με το σιδερο. η διαφορα ειναι εμφανης.