PDA

View Full Version : ηλεκτροκολληση tig mig κλπ...



Σελίδες : 1 2 3 4 [5]

Tallyban
29/11/2021, 20:01
Οκ, ευχαριστώ.

stefanos
08/02/2023, 22:06
Πολλοί είμαστε ,μήπως κάποιος έχει άποψη από πρώτο χέρι για την παρακάτω?
:https://ergalia.gr/ilektrokolliseis-inverter-tig/20788--inverter-tig-200a-mma.html

karellen
08/02/2023, 23:06
Άσχετο. Βλέπω κάτι βιντεακια στο ΥΤ με κόλληση με laser, έχω πάθει πλάκα τι τέλειο γαζί κάνει.

doctoras
12/03/2023, 21:30
παιδιά γυρνάει πολλά χρόνια στο μυαλό μου να έχω μια ηλεκτροκόλληση καθαρά χομπιστικά μιας και είμαι άσχετος απο συγκολλήσεις μετάλλων, θα ήθελα με κάποιο τρόπο να μπω λίγο στο χώρο για κάποιες δουλειές στο σπίτι ή προσωπικές πατέντες/κατασκευές. Δίστασα να κινηθώ, γιατί το αντικείμενο συγκολλήσεις μετάλλων είναι επιστήμη ολόκληρη.

με την εξέλιξη της τεχνολογίας που έχουν βγει φιλικότερα μηχανήματα και για άσχετους, συνδυαστικά με διάβασμα βασικών αρχών συγκολλήσεων σιδήρου, τι θα προτείνατε για την την περίπτωση μου?

dumutrus
12/03/2023, 21:44
hellix super mini https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ilektrosugkollisi/ilektrosugkollisi-inverter/ilektrosugkollisi-inverter-140a-82552997 έχει και βίντεο στον σωλήνα να δείς εντυπώσεις μικρή, πανάλαφρη, με αντιστικ για να μην κολάει στο ξεκίνημα το ηλεκτρόδιο.Την δούλεψα κανα δύο φορές για κάτι χαζά και μου άφησε της καλύτερες εντυπώσεις.Αα αυτη που σου δείχνω στο link είναι 140Α προτειμησε την 160Α όχι ότι θα την φτάσεις στα όρια αλλά η διαφορα τιμής είναι μικρή τα πολλά Α δεν κάνουν κακό να τα έχεις αχρήαστα να είναι.

dumutrus
12/03/2023, 21:45
Και ένα βίντεο παρουσίασης
https://youtu.be/FxMQfYeGx7M

doctor_john
12/03/2023, 22:12
Ανάλογα τι έχεις σκοπό να συνθέτεις. Όλες έχουν το πεδίο στο οποίο εφαρμόζουν καλά.
Για εμένα ξεκίνα με οξυγόνο - προπάνιο. Καλύπτεσαι ακόμα και για βαριές κοπές, έχεις χρόνο, έχεις καλύτερο έλεγχο
στην κατάσταση που θα φέρεις το μέταλλο, εύκολη προθέρμανση κ.λπ.

Χρειάζεσαι χώρο που να κλειδώνει όμως. Δεν έχει τον κίνδυνο της ασετιλίνης που είναι ασταθής, δεν είναι όμως για να παίξει κάποιος με τις βάνες.

Αν δεν θέλεις να ασχολείσαι ιδιαίτερα πάρε μια ηλεκτρονική κοντά στα 200A, θα σε καλύψει στις περισσότερες εφαρμογές σιδήρου.
Έτυχε και βρήκα μια Vector ελληνικής κατασκευής 200Α (https://www.protonpower.gr/hlektrosugkollhsh-epaggelmatikh-inverter-200a-24v-v-204-pro-vector-electronics) το καλοκαίρι, πολύ στιβαρή και σταθερή, κάνω κολλήσεις σε λαμαρίνες 1,2mm που δεν πίστευα
ότι μπορώ με ηλεκτροκόλληση.

Πολύ βαρύτερη από ότι φαντάζεται κανείς, όλοι ρωτήσαμε αν είναι.. χαλκού την πρώτη φορά. Ακριβή αρχικά, στην τιμή που έχει τώρα
λόγο διακοπής της παραγωγής της (φυσιολογική για φυσιολογικές βιοτεχνίες) είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει συγκρίνοντας την
με γνωστές εταιρείες στα ίδια περίπου αμπέρ και διπλάσια τουλάχιστον τιμή.

Αρνητικό έχει ότι το setup που υπάρχει είναι για πάγκο. Κοντά καλώδια, λογικής ποιότητας και ρύθμιση που δεν βλέπεις εύκολα τις τιμές
αν την έχεις στο πάτωμα. Ξεπερνιόνται εύκολα αλλά έτσι είναι.

Να πεις ότι θα πάρεις κάποια mig ή tig, ψάχνομαι χρόνια, δύσκολα θα πάρεις καλή μηχανή κάτω από 1000ε μεταχειρισμένη και
έχεις μετά φιάλη, τσιμπίδα κ.λπ. Αρκετά περισσότερο διάβασμα αν θέλεις να έχεις πραγματικό έλεγχο σε αυτά που κολλάς και όχι απλά
μια κόλληση που δεν ξέρεις πως θα συμπεριφερθεί μετά από χρόνια.

υγ: όλες οι κολλήσεις χρειάζονται κάλυψη του κορμού, του προσώπου και των χεριών. ελάχιστο μάσκας >45ε, γαντιών >20ε, ποδιά ή χιτώνιο δερμάτινο.
Με το οξυγόνο δεν χρειάζεσαι κάλυψη κορμού από την ακτινοβολία. Μόνο για να μην καείς.

billyka
13/03/2023, 05:48
Κόλληση εξωτερικά σε κεφαλή αλουμινίου,είναι εφικτό?Να γεμίσουν δυο σημεία τα οποία μετα θα ττυπηθούν για να περάσουν βίδες ωστε να πιάνει στο σκελετό.

doctoras
13/03/2023, 07:25
Ευχαριστώ παιδιά πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες
Δημήτρη μάλλον για κάτι τέτοιο με βλέπω, βλέπω και καλά σχόλια από επαγγελματίες και αρχάριους.

Γιάννη, είμαι σε διαμέρισμα (χωρίς αποθηκάκι), οπότε καταλαβαίνεις ο χώρος μου είναι ελάχιστος..τα προστατευτικά θα συμπεριλήφθούν εννοείται :a013:

lazarefa
13/03/2023, 07:31
Ανάλογα τι έχεις σκοπό να συνθέτεις. Όλες έχουν το πεδίο στο οποίο εφαρμόζουν καλά.
Για εμένα ξεκίνα με οξυγόνο - προπάνιο. Καλύπτεσαι ακόμα και για βαριές κοπές, έχεις χρόνο, έχεις καλύτερο έλεγχο
στην κατάσταση που θα φέρεις το μέταλλο, εύκολη προθέρμανση κ.λπ.

Χρειάζεσαι χώρο που να κλειδώνει όμως. Δεν έχει τον κίνδυνο της ασετιλίνης που είναι ασταθής, δεν είναι όμως για να παίξει κάποιος με τις βάνες.

Αν δεν θέλεις να ασχολείσαι ιδιαίτερα πάρε μια ηλεκτρονική κοντά στα 200A, θα σε καλύψει στις περισσότερες εφαρμογές σιδήρου.
Έτυχε και βρήκα μια Vector ελληνικής κατασκευής 200Α (https://www.protonpower.gr/hlektrosugkollhsh-epaggelmatikh-inverter-200a-24v-v-204-pro-vector-electronics) το καλοκαίρι, πολύ στιβαρή και σταθερή, κάνω κολλήσεις σε λαμαρίνες 1,2mm που δεν πίστευα
ότι μπορώ με ηλεκτροκόλληση.

Πολύ βαρύτερη από ότι φαντάζεται κανείς, όλοι ρωτήσαμε αν είναι.. χαλκού την πρώτη φορά. Ακριβή αρχικά, στην τιμή που έχει τώρα
λόγο διακοπής της παραγωγής της (φυσιολογική για φυσιολογικές βιοτεχνίες) είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει συγκρίνοντας την
με γνωστές εταιρείες στα ίδια περίπου αμπέρ και διπλάσια τουλάχιστον τιμή.

Αρνητικό έχει ότι το setup που υπάρχει είναι για πάγκο. Κοντά καλώδια, λογικής ποιότητας και ρύθμιση που δεν βλέπεις εύκολα τις τιμές
αν την έχεις στο πάτωμα. Ξεπερνιόνται εύκολα αλλά έτσι είναι.

Να πεις ότι θα πάρεις κάποια mig ή tig, ψάχνομαι χρόνια, δύσκολα θα πάρεις καλή μηχανή κάτω από 1000ε μεταχειρισμένη και
έχεις μετά φιάλη, τσιμπίδα κ.λπ. Αρκετά περισσότερο διάβασμα αν θέλεις να έχεις πραγματικό έλεγχο σε αυτά που κολλάς και όχι απλά
μια κόλληση που δεν ξέρεις πως θα συμπεριφερθεί μετά από χρόνια.

υγ: όλες οι κολλήσεις χρειάζονται κάλυψη του κορμού, του προσώπου και των χεριών. ελάχιστο μάσκας >45ε, γαντιών >20ε, ποδιά ή χιτώνιο δερμάτινο.
Με το οξυγόνο δεν χρειάζεσαι κάλυψη κορμού από την ακτινοβολία. Μόνο για να μην καείς.

Eίσαι ευχαριστημένος από τη λειτουργία anti-stick της συγκεκριμένης μηχανής (Vector); Εννοώ σε σύγκριση με άλλες ηλεκτρονικές μηχανές κατηγορίας τιμής 50-150 ευρώ.
Ρωτώ γιατί έτυχε να δουλέψω λίγο ανάλογη μηχανή Vector και εν συγκρίσει με τη μικρή Helix που ανέφερε ο φίλος πιο πριν, το anti-stick (αλλά και το hot start) της Helix ήταν σαφώς πιο αποτελεσματικό από της Vector. H εκτίμησή μου για αυτό είναι ότι η Vector, παρότι φαίνεται σοβαρής κατασκευής μηχάνημα, δεν παύει να κουβαλά ηλεκτρονικά τεχνολογίας περιόδου 2005-10 (ως παλιότερης σχεδίασης και κατασκευής μηχάνημα), εν αντιθέσει με τη Helix (και προφανώς και τις περισσότερες ανάλογες πιο μοντέρνες μηχανές).

ioannispar
13/03/2023, 07:47
Εγω εχω αυτην https://www.skroutz.gr/s/15027348/Arcmax-Maxstar-180-%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BA%CF%8C%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7-Inverter-180A-max-%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%B4%CE%AF%CE%BF%CF%85-MMA.html και ειμαι πολυ ευχαριστημενος εδω και 2 χρονια. Δεν ζεσταινεται καθολου και ειναι παναλαφρη.

Την συνδυασα και με αυτην τη μασκα και ειναι τελειο και πολυ ευκολο να κολλησεις https://www.skroutz.gr/s/18207128/Arcmax-MAX5-13G-%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%9C%CE%AC%CF%83%CE%BA%CE%B1-%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BA%CF%8C%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%9F%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%A0%CE%B5%CE%B4%CE%AF%CE%BF%CF%85-100x53mm-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%B7.html

doctor_john
13/03/2023, 08:14
Eίσαι ευχαριστημένος από τη λειτουργία anti-stick της συγκεκριμένης μηχανής (Vector); Εννοώ σε σύγκριση με άλλες ηλεκτρονικές μηχανές κατηγορίας τιμής 50-150 ευρώ.
Ρωτώ γιατί έτυχε να δουλέψω λίγο ανάλογη μηχανή Vector και εν συγκρίσει με τη μικρή Helix που ανέφερε ο φίλος πιο πριν, το anti-stick (αλλά και το hot start) της Helix ήταν σαφώς πιο αποτελεσματικό από της Vector. H εκτίμησή μου για αυτό είναι ότι η Vector, παρότι φαίνεται σοβαρής κατασκευής μηχάνημα, δεν παύει να κουβαλά ηλεκτρονικά τεχνολογίας περιόδου 2005-10 (ως παλιότερης σχεδίασης και κατασκευής μηχάνημα), εν αντιθέσει με τη Helix (και προφανώς και τις περισσότερες ανάλογες πιο μοντέρνες μηχανές).

Nαι αλλά δεν είμαι συγκολλητής επιπέδου, φαντάσου ότι συνήθως επιλέγω 6013 ηλεκτρόδια αντί 6011. (δεν έχω δει ιδιαίτερες διαφορές)
Την συγκρίνω με telwin 180, 240, 260 που έχω πρόσφατες. Είναι για νέους; εμένα με βόλεψε σε απαιτητικές δουλειές.
Αν έχει υγρασία και κρύο νομίζω δυσκολεύει λίγο αλλά όχι τόσο ώστε να με απασχολεί και είμαι νέος.
Πολλές φορές πιάνω το ηλεκτρόδιο για να έχω λεπτομέρεια οταν είναι ολόκληρο.
Αν είσαι αττική πάρε μέταλλα και έλα να την δοκιμάσεις,

stefanos
13/03/2023, 08:47
Κόλληση εξωτερικά σε κεφαλή αλουμινίου,είναι εφικτό?Να γεμίσουν δυο σημεία τα οποία μετα θα ττυπηθούν για να περάσουν βίδες ωστε να πιάνει στο σκελετό.

Με AC tig

stefanos
13/03/2023, 09:02
Nαι αλλά δεν είμαι συγκολλητής επιπέδου,

doctor οι συγκολλητές επιπέδου δεν χρειάζονται τέτοια βοηθήματα, αυτά είναι για να διευκολύνουν εμάς τους αρχάριους.
6011 χρειάζεσαι σε χοντρά ελάσματα που δεν είναι συνηθισμένα σε ερασιτεχνική χρήση, στα καθημερινά το 6013 είναι μια χαρά.
Σε απαιτητικές κατασκευές που μπορεί να καταπιαστούμε 7018 αλλά αυτό είναι πραγματικά δύσκολο στο ξεκίνημα.

dumutrus
13/03/2023, 09:42
Το καλύτερο απ όλα είναι η εξάσκηση όσο πιο πολύ εξασκείς κάτι τόσο καλύτερος γίνεσαι,από εκεί και πέρα οι ηλεκτρονικές μας κάνουν την ζωή καλύτερη αλλά δεν κολλάν μόνες τους ο άνθρωπος έχει και πάλι το πρώτο λόγο. Για μένα το καλύτερο θα ήταν ένας πρωτάρης να κολλήση στην αρχή με μηχανή χαλκού τις παλίες και ασήκωτες και μετά με ηλεκτρονική για να καταλάβει όλες τις ορολογίες που ακούγονται ( αντι στικ ,χοτ σταρτ κ.τ.λ.).Ότι και να πάρει όμως κάποιος με εξάσκηση θα μάθει να κολλάει το θέμα είναι μην απογοητεύτει στην αρχή που δεν του βγαίνει.

SeniorCanardo
13/03/2023, 11:41
Να χωθώ και εγώ, γιατί με καίει το θέμα εδώ και καιρό και άκρη δεν βγάζω.

Έχω κάνα δυο project που θέλω να τρέξω.:D

Τώρα έχω μια παλιά, βαριά, MMA, με τρεις fix αμπερορυθμίσεις 50,100,260, η οποία είναι ΟΚ για μασίφια και κοιλοδοκαράκια, αλλά σε λαμαρίνα κάτω από 2χιλ, ανοίγει τρύπες.

Η εμπειρία μου είναι περιορισμένη, έχω ένα προβληματάκι στην εκκίνηση του τόξου, αλλά γενικά το βρίσκω και βελτιώνομαι.
Οι ραφές μου όσκαρ δεν παίρνουν αλλά τουλάχιστον βαστάνε.
Θέλω όμως να αρχίσω να κολλάω και πιο λεπτά πράγματα, λαμαρίνες κοντά στο 1χιλ, στραντζαριστά, κάνα μπάλωμα στη εξάτμιση του δίχρονου, κάνα καστόμαρισμα σε κάνα λαιμό κλπ.

Για την helix που έβαλε ο Δημήτρης από πάνω ακούω θετικά γενικότερα.

Έχει κανείς προσωπική εμπειρία να προτείνει κάτι;
Μιλάμε για περιστασιακή χρήση, χώρος φύλαξης για αέριο θα βρεθεί αν και θα προτιμούσα να το αποφύγω για λόγους ασφαλείας.

Επίσης για τα fluxcore από πλευράς στατικότητας έχουμε εμπειρία;

dumutrus
13/03/2023, 12:20
Για λαιμούς και τελίκα εξατμήσεων θα έλεγα πως αν δεν έχεις tig καλύτερα να μην το δοκιμάσεις είναι τόσο ψιλά που τρυπάνε μόνο που τα κοιτάς.Ψιλά στρατζαριστά με μικρές πονταρισιές και όχι συνεχόμενο γαζί οποιαδήποτε ηλεκτρονική θα σε καλύψει,βέβαια έχει να κάνει και πως θα έχεις το κομμάτιβάλλο οριζόντιο κόλημα άλλο ανεβατό άλλο εσωτερική γωνία άλλο εξωτερική στιο ίδιο πάχος αντιδρούν διαφορετικα.Η γνώμη μου είναι όποια ηλεκτροκόλληση στα 160Α με καλές κριτικές και στα λεφτά που μπορεί να διαθέση ο καθένας θα κάνει την δουλεία της.Για να μην παρεξηγηθώ το ξαναλέω για το αποτέλεσμα το τελικό λόγο τον έχει ο άνθρωπος (εμπειρία ,στάνταρ που θέτει,χρόνο που αφιέρωσε για να εξασκηθει κ.α.).

stefanos
13/03/2023, 13:37
Να χωθώ και εγώ, γιατί με καίει το θέμα εδώ και καιρό και άκρη δεν βγάζω.

Έχω κάνα δυο project που θέλω να τρέξω.:D

Τώρα έχω μια παλιά, βαριά, MMA, με τρεις fix αμπερορυθμίσεις 50,100,260, η οποία είναι ΟΚ για μασίφια και κοιλοδοκαράκια, αλλά σε λαμαρίνα κάτω από 2χιλ, ανοίγει τρύπες.

Η εμπειρία μου είναι περιορισμένη, έχω ένα προβληματάκι στην εκκίνηση του τόξου, αλλά γενικά το βρίσκω και βελτιώνομαι.
Οι ραφές μου όσκαρ δεν παίρνουν αλλά τουλάχιστον βαστάνε.
Θέλω όμως να αρχίσω να κολλάω και πιο λεπτά πράγματα, λαμαρίνες κοντά στο 1χιλ, στραντζαριστά, κάνα μπάλωμα στη εξάτμιση του δίχρονου, κάνα καστόμαρισμα σε κάνα λαιμό κλπ.

Για την helix που έβαλε ο Δημήτρης από πάνω ακούω θετικά γενικότερα.

Έχει κανείς προσωπική εμπειρία να προτείνει κάτι;
Μιλάμε για περιστασιακή χρήση, χώρος φύλαξης για αέριο θα βρεθεί αν και θα προτιμούσα να το αποφύγω για λόγους ασφαλείας.

Επίσης για τα fluxcore από πλευράς στατικότητας έχουμε εμπειρία;

Για λεπτότερα πράγματα ,tig μπουκάλα ρυθμιστής τσιμπίδες καροτσάκι με ρόδες, μεγάλο κουστούμι και απαιτεί πολύ ενασχόληση.
Είναι άλλο πράγμα από την ηλεκτροκόλληση, θέλει 2 χέρια και ίσως και ένα πόδι άλλο έργο γενικά.
Από πλευράς στατικότητας το στέγαστρο του Καλατράβα με ηλεκτρόδια το φτιάξαν (οκ οχι 6013, αλλά ηλεκτρόδια).

SeniorCanardo
13/03/2023, 14:14
Όταν μιλάω για flux μιλάω για σύρμα σε MIG, χωρίς χρήση αερίου.

Road Pirat
13/03/2023, 22:00
Την helix την πείρα πριν μερικούς μήνες, προηγούμενη εμπειρία στην σχολή με επαγγελματικά μηχανήματα ρυθμισμένα από τον δάσκαλο και ένα εξάμηνο σε κόλλημα με οξυγόνο, με την helix έχω φτιάξει κάτι κάγκελα στο σπίτι πολύ μικρό μέγεθος σου φαίνεται για παιχνίδι, εύκολη στην χρήση. Αλλά όσο καλό και να είναι το μηχάνημα πρέπει να κάνεις πολύ εξάσκηση, εγώ είχα μερικά χρόνια να κολλήσω και πριν φτιάξω τα κάγκελα έκαψαν μερικά ηλεκτρόδια σε σκραπ σίδερα για να το ξαναβρώ

stefanos
14/03/2023, 00:05
Όταν μιλάω για flux μιλάω για σύρμα σε MIG, χωρίς χρήση αερίου.

Η mig νομίζω δημιουργήθηκε για να βγαίνει περισσότερη δουλειά από ότι με το ηλεκτρόδιο.
Δεν έχεις πάστα να καθαρίζεις δεν έχει σταμάτα ξεκίνα στη μέση του γαζιού γιατί τέλειωσε το ηλεκτρόδιο, πολλά σύρματα να διαλέξεις μπορεί να δουλέψει και λεπτότερα ελάσματα.
Το μειονέκτημα είναι ότι σε εξωτερικούς χώρους αέρα κλπ δεν δουλεύουν καλά τα αέρια οπότε βγήκαν τα fluxcore.
Το μόνο που έχω διαπιστώσει είναι ότι δεν βγάζουν την εμφάνιση της mig πιτσιλάνε περισσότερο και υπάρχει μικρότερη ποικιλία στα σύρματα.

doctor_john
14/03/2023, 08:21
Όταν μιλάω για flux μιλάω για σύρμα σε MIG, χωρίς χρήση αερίου.

Το αργό που χρησιμοποιούν tig-mig είναι πιο βραδύκαυστο από τον αέρα, καμία επικινδυνότητα.
Για μόνωση το βάζουμε να αποτρέψουμε την επαφή με τον ατμοσφαιρικό αέρα.

SeniorCanardo
14/03/2023, 09:39
Το μόνο που έχω διαπιστώσει είναι ότι δεν βγάζουν την εμφάνιση της mig πιτσιλάνε περισσότερο και υπάρχει μικρότερη ποικιλία στα σύρματα.

Υπάρχουν κάτι "anti-sp(l)atter" σπρέι, αλλά δεν έχω ιδέα αν κάνουν δουλειά.

Acacius
15/03/2023, 00:16
Το flux core MIG βγάζει μια χαρά κολλήσεις από πλευράς αντοχών αν γίνει σωστά. Δεν είναι για πολύ λεπτά σίδερα διότι ανοίγουν σχετικά εύκολα τρύπες, αν και λιγότερο από MMA θα έλεγα. Σε σημαντικό βαθμό βέβαια όλα αυτά είναι και θέμα τεχνικής, αλλά το flux core είναι ίσως η μέθοδος που απαιτεί τις λιγότερες γνώσεις για να κάνεις τη δουλειά σου. Εγώ ακόμα κι έτσι σκατά τα κάνω συνήθως :lol:

Tallyban
15/03/2023, 18:43
Δανείστηκα αυτή τη μικρουλα χελιξ για ένα δύο τσιμπήματα σε ψηλό σημείο,η δικιά μου είναι πανβαρη, άνθρακες ο θησαυρός.

fasarias
15/03/2023, 21:56
Δανείστηκα αυτή τη μικρουλα χελιξ για ένα δύο τσιμπήματα σε ψηλό σημείο,η δικιά μου είναι πανβαρη, άνθρακες ο θησαυρός.

Δηλαδή?

ΓιώργοςΤΤ
16/03/2023, 08:15
Κόλληση εξωτερικά σε κεφαλή αλουμινίου,είναι εφικτό?Να γεμίσουν δυο σημεία τα οποία μετα θα ττυπηθούν για να περάσουν βίδες ωστε να πιάνει στο σκελετό.

Ναι. Το έχω δει πολλές φορές.

doctoras
17/03/2023, 07:17
Εγω ψωνίστηκα πάντως :a08:
Μηχάνημα, μάσκα, γαντικο, ηλεκτρόδιο
Thanks για τις προτάσεις

Μαζεύω υλικά για μια πατέντα see u soon

442018

doctor_john
17/03/2023, 08:17
Με γειες! έχω πάρει την ίδια μάσκα, μην εμπιστεύεσαι τις μπαταρίες, εμένα δεν είχε και δοκίμαζα κανα μισάωρο
με το γυαλί μόνο...
Οι πλαστικές βίδες συγκράτησης χαλαρώνουν με ένα - δυο ανοίγματα, θέλει μια κατσαρή ροδέλα; ένα αυτοκόλλητο γυαλόιχαρτο σαν φλάτζα;
ενοχλεί γιατί καταντάς να σφίγγεις κάθε φορά που σηκώνεις..

dumutrus
17/03/2023, 22:53
Χρήστο καλορίζικη και καλοδούλευτη άντε ξεκίνα την πρακτική σε ότι βρείς να σπάσει το χέρι.

Bowleno
17/03/2023, 23:28
Με γειες! έχω πάρει την ίδια μάσκα, μην εμπιστεύεσαι τις μπαταρίες, εμένα δεν είχε και δοκίμαζα κανα μισάωρο
με το γυαλί μόνο...
Οι πλαστικές βίδες συγκράτησης χαλαρώνουν με ένα - δυο ανοίγματα, θέλει μια κατσαρή ροδέλα; ένα αυτοκόλλητο γυαλόιχαρτο σαν φλάτζα;
ενοχλεί γιατί καταντάς να σφίγγεις κάθε φορά που σηκώνεις..

Ροδέλες ασφαλείας λέγονται ρε συ, άκου....κατσαρή :cry::lol:

:p

JNP
18/03/2023, 21:52
Ροδέλες ασφαλείας λέγονται ρε συ, άκου....κατσαρή :cry::lol:

:p

Πάλι καλά που δεν έγραψε μαλλιαρη... :beer:

doctor_john
19/03/2023, 08:24
Μην πούμε μια αγνή κουβέντα...

stefanos
19/03/2023, 13:30
Μην πούμε μια αγνή κουβέντα...

Ναι doc wavy washer

dumutrus
19/03/2023, 17:38
Μην τους ακούς Γιάννη πές τα όπως τα ξέρεις αγνά.Αυτοί είναι τεντιμποιδες.Εδώ λίγο έλειψε να με βάλουν να κάνω θέμα για ανακατασκευή στεγνωτηρίου :tooth::bawl:

Bowleno
19/03/2023, 23:58
Μην τους ακούς Γιάννη πές τα όπως τα ξέρεις αγνά.Αυτοί είναι τεντιμποιδες.Εδώ λίγο έλειψε να με βάλουν να κάνω θέμα για ανακατασκευή στεγνωτηρίου :tooth::bawl:

Και γιατί να μην κάνεις, μπρε; Ε; Εδώ έκανες θέμα για μια.... Γριά, το στεγνωτήριο σε μάρανε; Ρε που πάμε πια, που;:D

:p

dumutrus
20/03/2023, 06:50
Και γιατί να μην κάνεις, μπρε; Ε; Εδώ έκανες θέμα για μια.... Γριά, το στεγνωτήριο σε μάρανε; Ρε που πάμε πια, που;:D

:p

Αβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.

JNP
11/04/2023, 18:26
Χτύπησα την Super mini 140A από Leroy merlin στα 60 ευρώ.
Μικρή, παναλαφρη ότι πρέπει για εξωτερικές δουλειές. Πάνε οι εποχές που κουβάλαγα σαν το γαϊδούρι την ηλεκτροσυγκοληση του χαλκού.
442590

Acacius
15/06/2023, 23:05
Λίγο άκυρη ερώτηση αλλά ξέρει κανείς αν έγινε κάτι με το σάιτ της (Ο)Έρλικον; Είχε χρήσιμες πληροφορίες και ξαφνικά σα να εξαφανίστηκε. Δεν το βρίσκω ούτε στην αναζήτηση της google εκτός κι αν το ψάξω με εισαγωγικά.

jtoros
17/02/2024, 14:13
Καλησπέρα συνφορουμίτες.
Ξεθάβω το θέμα για να ρωτήσω αν έχει κάποιος εμπειρία με την flux ηλεκτροκόλληση του Lidl, η οποία ήταν στον κατάλογο της Δευτέρας, 12 του μηνός.
Έχω φτάσει δύο φορές στο τσακ να την αγοράσω, αλλά έχω αμφιβολίες για την απλότητα της συσκευής.
Μιλάω για ήπια (από άποψη συχνότητας) ερασιτεχνική χρήση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δημήτρης.

alexis72
17/02/2024, 20:48
Χτύπησα την Super mini 140A από Leroy merlin στα 60 ευρώ.
Μικρή, παναλαφρη ότι πρέπει για εξωτερικές δουλειές. Πάνε οι εποχές που κουβάλαγα σαν το γαϊδούρι την ηλεκτροσυγκοληση του χαλκού.
442590

πολυ καλή αγορά ,απο αυτά που εχω δεί στο youtube βέβαια ,γράψε εντυπώσεις οταν την δουλέψεις