PDA

View Full Version : ηλεκτροκολληση tig mig κλπ...



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

stam2
28/05/2014, 10:48
Εχουμε αρκετους εδω που κολλανε και εχουν πειρα αλλα και σοβαρα εργαλεια...
Θα ηθελα λοιπον συμβουλη γιατι θελω να αγορασω μηχανημα... Και επειδη θελω να κολλαει και αλλουμινιο και ανοξειδωτα κλπ δεν θα παω για οικονομικη λυση...

Οποτε ακουω γνωμες και προτασεις...

Black Mamba
28/05/2014, 11:19
:a014:

Julius
28/05/2014, 16:07
:a014:

:a014: :a014:

Dbnn
28/05/2014, 16:45
Άμα θες να κολλάς σωστά δεν γλυτώνεις το 500+ :look:

Άλλιώς το καρούλι της tig έχει 24Ε
Παίρνεις και μια ηλεκτροκόλληση φθηνή και φτιάχνεις εσυ το μηχάνημα.... Σου δωσα την ιδέα? ;)

sonic22
28/05/2014, 17:34
Μεχρι ανοξειδωτα εισαι στα 500-800 ευρω.
Για αλουμινιο απο 1500ευρω (ψιλοερασιτεχνικη) εως 3000 (καλη).
Το αλουμινιο εκτος απο παλμους κτλπ θελει και πολλα αμπερ.
Η σωστη κολληση αλουμινιου ειναι αρκετα δυσκολη υποθεση.

Μεγαλη προσχη!!
Η μεγιστη τιμη αμπερ ειναι εντελος παραπλανητικη. Πρεπει να κοιταξεις το DUTY CYCLE να εχει τουλαχιστον ενα 20+% στην μεγιστη τιμη αμπερ που μπορει να χρειαστεις...

Αυτα για αρχη.

toulis
28/05/2014, 22:39
Μεχρι ανοξειδωτα εισαι στα 500-800 ευρω.
Για αλουμινιο απο 1500ευρω (ψιλοερασιτεχνικη) εως 3000 (καλη).
Το αλουμινιο εκτος απο παλμους κτλπ θελει και πολλα αμπερ.
Η σωστη κολληση αλουμινιου ειναι αρκετα δυσκολη υποθεση.

Μεγαλη προσχη!!
Η μεγιστη τιμη αμπερ ειναι εντελος παραπλανητικη. Πρεπει να κοιταξεις το DUTY CYCLE να εχει τουλαχιστον ενα 20+% στην μεγιστη τιμη αμπερ που μπορει να χρειαστεις...

Αυτα για αρχη.

+1

Να προσθέσω και το κόστος για μπουκάλα Argon, ρυθμιστή πίεσης, μάσκα.

sonic22
29/05/2014, 00:05
Παμε απο την αρχη..

WIG Ειναι το κλασικο ηλεκτροδιο.
Ταξινομιση ανα μεγεθος ηλεκτροδιου (2mm 2,5mm 3,2mm 4mm).
Κοστος απο 100Ευρω εως 500+ για τις παναλαφρες inverter.

+ Χαμηλο κοστος αποκτησης και λειτουργιας.
+ Ευκολη προμηθεια ηλεκτροδιων.
+ Δυνατοτητα κολλησης αλουμινιου, ανοξειδωτου και χυτοσιδηρου (μαντεμι) (οχι καλα, αλλα γινετε).
+ Ευκολη μεταφορα και εγκατασταση.

- Χαμηλος ελεγχος βαθους και πλατους συγκολλησης (κακη διχειρηση θερμοτητας προς τα μεταλλα).
- Επειδη το ηλεκτροδιο κατα την χρηση μικραινει θελει συνεχος προσαρμογη και διαρκη αλλαγη ηλεκτροδιων.
- Το πραγματικο αποτελεσμα της δουλειας σου ειναι κριμενο κατω απο "καρβουνο". Τα λαθη δεν ειναι ευκολο να διορθωθουν.
- Η κολλησεις σε οτιδηποτε εκτος απλου σιδηρου δεν ειναι αντοχης.

MIG. Αrgon. (για τις MAG δεν γραφω)
Εχει συρμα σε κουλουρα (καρουλι) που ξετυλίγετε αυτοματα. Αναλογα το υλικο εχουμε και διαφορετικο ειδος σηρματος.
Το ποιο συνηθισμενο μεγεθος σηρματος ειναι το 0,8mm και το πιο συνηθισμενο αεριο το ΑΤΑΛ (Gorgon) που ειναι μηγμα αργκον και διοξειδίου. Το καθαρο αργκον χρησημοποιητε μονο για αλουμινιο.
Παρελκομενος εξοπλησμος: Μπουκαλα αργκον.
Ρυθμισεις: Ταχυτητα τροφοδοσιας ηλεκτροδιου, αμπερ και παροχη αεριου.
Τημες απο 200ευρω εως 1500 για αλουμινιο.

+ Πολυ γρηγορη διαδικασια συγκολλησης.
+ Χωρις παστες, καρβουνα κτλπ (το αργκον-αταλ μονωνει την κολληση απο το αξυγονο του αερα).
+ Κολληση χωρις διακοπες (για αλλαγη ηλεκτροδιουπ.χ.) και σε σταθερη αποσταση.
+ Κολαει πιο ικανοποιητικα αλουμινιο κτλπ

- Μετριος ελεγχος βαθους και πλατους συγκολλησης (κακη διχειρηση θερμοτητας προς τα μεταλλα).
- Κοστος, προμηθεια και ασφαλεια του αεριου. Ειναι φιαλες με υψιλη πιεση απο 150~200 bar που αν διαραγουν γινονται ρουκετες.
- Οι σοβαρες μηχανες ειναι βαριες και ογκώδεις. Δεν μεταφερονται
- Για την κολληση αλλου υλικου θελει αλαγη το καρουλι.

TIG. Βολφραμιου.
Εχει μια ακιδα Βολφραμιου (tangsten) η οποια δεν καταναλωνετε αλλα παραγει αεριο πλασμα υψηλης θερμοκρασιας.
Ειναι οτι κοντινότερο σε οξυγονοκόλληση μονο που το καταναλωμενο αεριο (αργκον-αταλ) ειναι αδρανες και η "φλογα" ειναι "ηλεκτρικη" (πλασμα).
Η ακιδα βολφραμιου δεν ακουμπα πωτε τα αλλα μεταλλα. Η κολληση επιτυγχανετε ειτε με βεργα συγκολλησης ή με αυτογενη.
Κολλαει (δυνητικα) τα παντα. Ιδανικη για ανοξειδωτα, καθε τυπο αλουμινιου, τιτανιο, μαγνησιο, χαλκο, μπρουτζο, χρυσο, πλατινα κτλπ.
Ρυθμισεις: Θα χαζεψει το μυαλο σου. Το οποιο ειναι και καλο (κανει παπαδες) και προβλημα (θελει πολυ μελετη).
Παρελκομενα: Μπουκαλα αεριου, αυτοματη μασκα, αμπεροπενταλ, γαντια, μπεκ, ηλεκτροδια κτλπ...
Τιμες απο 500Ευρω για μια απλη μεχρι μερικα χιλιαρικα για σοβαρο αλουμινιο.

+ Απολυτος ελεγχος βαθους και πλατους συγκολλησης. Αμα θες καθεσε 1 ωρα πανω απο το ιδο σημειο χωρις να προσθετεις γραμαριο υλικου.
+ Εξερετικη ποιοτητα (αντοχη) συγκολλησης και εμφανιση. Συνηθος μετα την συγκοληση δεν χρειαζετε καμια αλλη επεξεργασια.
+ Αυτογενη συγκοληση υλικων.
+ Δεν εχει καρβουνα ή σπιθες που κανουν μαυριλες ή σπιθουρακια στο ανοζειδωτο ή το αλουμινιο.
+ Βλεπεις τι κανεις και εχεις οσο χρονο θες. Ακομα και τα λαθη διορθωνονται ευκολα.
+ Βουλωνει ευκολα τρυπες ή κατασκευαζει τμηματα χωρις σπαταλη υλικου (βαρος ή αντιστασεις ροης σε εξατμισεις)
+ Ατελειωτη ποικιλια σε τυπους και ειδη μεταλλων προς συγκοληση.
+ Ιδανικη επιλογη για "τσιμπηματα" και "κρυφες" κολλησεις.
+ Μπορει να κολλησει απο αλουμινοχαρτο (δεν υπερβαλω) μεχρι καραβια.


- Εχει ΠΟΛΥ αργη ταχυτητα συγκολησης.
- Παρα την αυτοματη μασκα θελει να χρησημοποιης δυο χερια και ισος ενα ποδι για να κανεις μια κολληση (απο ακρα σου μενουν ενα ποδι για να σταθεις και ενα πουλι αν εισαι αγορακι).
- Πολυ ευαισθητη σε "βρομιες" και ακουμπηματα της ακιδας.
- Κοστος υλικων και μηχανηματος.
- Οι σοβαρες μηχανες δεν μετακινουνται ευκολα.
- Θελει ψειρα ανθρωπο με πολυ υπομονη και ανωτερες γνωσεις.
- Η καμπυλη εκμαθυνσης (ποσος κοπος για τι ποιοτητα αποτελεσματος) ειναι απο τους χειροτερους, ειδικα στο αλουμινιο.
- Τρομερη ακτινοβολια. Παθαινεις εγκαυματα ακτινοβολιας (σαν να σε εχει καψει ο ηλιος για πλακα.
- Ο εξοπλισος ειναι πολυς, ακριβος και σχετικα δισεβρετος.
- Κοστος, προμηθεια και ασφαλεια του αεριου.





υ.γ. Υπαρχουν και MIG χωρις αεριο (τραβεστι δλδ)... Αυτες ονομαζονται συνηθος σηρματος FLUX.
Πολυ ελαφριες και φορητες αλλα με εως και τριπλαισο κοστος σηρματος, μονο για απλο σηδερο (προς το παρον τουλαχιστον) και λιγα αμπερ με (σχετικα) υψηλη τιμη αγορας.

sonic22
29/05/2014, 00:43
Κατι ακομα

1. Ανεξαρτητα απο την μηχανη, μασκα ηλεκτροκολησης θα παρεις αυτοματη. Το κοστος (γυρο στα 50-60 Ευρω ειναι τελειες) ειναι αμελητεο για την ευκολια και δυνατοτητες που παρεχει. Οι επιπλεον δυνατοτητες ειναι ο βαθμος σκοτεινοτητας και σε μερικες ακριβες η ταχυτητα μεταβολης.
Προσωπικα τον βαθμο σκοτεινοτητας τον εχω παντα στο ποιο φωτεινο και δεν χρειαστικα πωτε ρυθμιση ταχυτητας μεταβολης.
Προσοχη, το ακριβο δεν ειναι παντα και καλυτερο.

2. Χαμηλος ελεγχος βαθους και πλατους συγκολλησης (κακη διχειρηση θερμοτητας προς τα μεταλλα).
Αυτο εχει κανει με την διεισδηση της θερμοτητας μεσα στο μεταλλο και τελικα στο ποσο δυνατη ειναι η τελικη συγκολληση.
Οσο περισσοτερα τα αμπερ τοσο καλυτερα αλλα υπαρχουν προβληματα και περιορισμοι (π.χ. "καψιμο" του μεταλλου απο αποτομη μεταβολη θερμοκρασιας).
Αλλο προβλημα ειναι η συγκολληση τεμαχιων με ανομια παχη (παχιο με λεπτο). Εκει το ενα μεταλλο μπορει να "καει" ενω το αλλο ουτε που να ζεσταθει. Αποτελεσμα, κακης συγκολληση.
Και στις δυο περιπτωσεις η TIG μπορει να εχει ευκολα και σωστα αποτελεσματα.
Στια αλλες μηχανες, χρειαζετε να κανουμε κατεργασιες (κοψηματα) στις ακρες των μεταλλων ή να ριξουμε πολυ υλικο μπας και πιασει.

3. Duty Cycle. Κυκλος Εργασιας.
Εχει να κανει με την αποδωση του μηχανηματος.
Μετριεται σε 10 λεπτα (αυστηρα) και μας λεει στα ποσα αμπερ μπορουμε να κολλαμε συνεχομενα γιοα ποσα λεπτα.
Π.χ. 90Amp με 80%DutyCycle σημαινει οτι θα κολλησουμε 8 λεπτα στα 90Α συνεχομενα και μετα για δυο λεπτα θα πρεπει να ξεκουραστει το μηχανημα
140Amp με 40%DutyCycle θα κολλησουμε 4 λεπτα στα 140Α και θα χρειαστει να ξεκουραστει 6 λεπτα (!!)
200Amp με 100%DutyCycle θα κολλαμε ολη μερα στα 200Α.
Μεγαλη προσοχη! Αν εχετε DutyCycle 50% π.χ. δεν γινετε να κολλησετε για 7λεπτα και να αφησετε το μηχανημανα να κατσει για περισοτερη ωρα. Ειπαμε αυστηρα δεκαλεπτα. Ευτυχος οι περισσοτερες μηχανες εχουν θερμικο και δεν θα καουν αλλα αμα δουλεβετε την μηχανη συνεχεια στο οριο θα την καψετε αργα ή γρηγορα.

Υπαρχουν μηχανες στο εμπορειο με ονομαστικη μεγιστη τιμη π.χ. 200+amper αλλα με λιγοτερο απο 1%DC για την τιμη αυτη ή ακομα χειροτερα ο DutyCycle ανεβαινει πανω απο 30% οταν κατεβασουμε τα αμπερ κατω απο 140Α.

4. Τα ματια σας...
Η λαμψη του ηλεκτρικου τοξου μπορει να κανει κακο στα ματια. Θελει μεγαλη προσοχη γιατι ναι μεν τα κολλυρια (προσοχη ξανα οχι οτι και οτι κολλυριο) βοηθανε να σταματησει ο πονος αλλα η ζημια υπαρχει. Αν συνεχεια χρειαζομαστε κολλυρια γιατι δεν προστατευουμε τα ματια μας, μπορει να κανουμε ανεπανορθωτη ζημια στα ματια μας.

Dbnn
29/05/2014, 03:47
δηλαδη αν παρω μιγκ χωρις το αεριο και το συνδιασω με την ηλεκτροκολληση που εχω δεν θα κανει κολλησεις;;;

υ.γ. μπερδευτηκα με την tig πριν. mig ηθελα να γραψω στο πρωτο μου ποστ

sonic22
29/05/2014, 08:31
δηλαδη αν παρω μιγκ χωρις το αεριο και το συνδιασω με την ηλεκτροκολληση που εχω δεν θα κανει κολλησεις;;
Δλδ φρανγκεσταιν τραβεστι...

Λογικα οι προδιαγραφες καθε ηλεκτροκολλησης εχουν να κανουν και με την αντοχη των εξαρτηματων αλλα και με την διαχειρηση της θερμοτητας.

Σε απλα λογια μπορει και να κανει αλλα αν το παρακανεις θα εχεις υπερθερμασεις (καλωδια-επαφες και ακροφυσιο) και ισος ακυρες αστοχιες υλικων.

stam2
29/05/2014, 12:17
δηλαδή επειδή το ψάχνω...
κάτι τέτοιο πόσο καλό θεωρείται....?

Supply Voltage - 230V
Fuse (slow blow)* - 13/16A
Generator size min - 6KVA

Amps range - 10-210 Amps AC & DC
Max (OCV) - 50V
Duty Cycle - 160A @ 60%
Size Approx - 490Lx280Hx150W
Protection IP22
(* Above 150A a 13A fuse may blow intermittently

317200

στα 500€...?

stefanos
29/05/2014, 12:17
δηλαδη αν παρω μιγκ χωρις το αεριο και το συνδιασω με την ηλεκτροκολληση που εχω δεν θα κανει κολλησεις;;;

υ.γ. μπερδευτηκα με την tig πριν. mig ηθελα να γραψω στο πρωτο μου ποστ

H ηλεκτροκόλληση που έχεις δουλεύει με τόσο λεπτό ηλεκτρόδιο όσο το σύρμα της mig?

sonic22
29/05/2014, 12:48
δηλαδή επειδή το ψάχνω...
κάτι τέτοιο πόσο καλό θεωρείται....? στα 500€...?

Καινουργια ή μεταχειρισμενη;
Με τι εξοπλησμο;

Επιδει εχω παρομια, για ερασιτεχνική δουλιτσα ειναι οτι πρεπει.
Απλα ξεχνα τα ομορφα γαζια στο αλουμινιο. 9 στις 10 θα κανεις μεγαλυτερη ζημια απο την αρχικη (τρυπαει ευκολα και απροειδοποίητα το ατιμο το αλουμινιο).
Υπαρχει λογος που οι καλες αλουμινοκολησεις ειναι τοσο ακριβες.

stam2
29/05/2014, 13:18
μεταχείρω

"The welder comes with a trolley and a box full of welding goodies.

Also thrown in is a high quality foot pedal to control the welding current precisely. "

έχει χρησιμοποιηθεί 2 φορές απ' ότι λέει...
τώρα αυτό το "full of welding goodies" που λέει δεν ξέρω τι είναι, θα τον ρωτήσω, αλλά στη φωτό φαίνεται ότι έχει όλα τα καλώδια και ακροφύσιο και τρέιλερ...


317202

τριφασικό ρεύμα δεν έχω οπότε ούτως ή άλλως ξεχνάω τις επαγγελματικές και πάω για ερασιτεχνικές...
τώρα για τα τρυπήματα που λες... θα παίξει προπόνηση φουλ...

από duty cycle είναι στο 60% το οποίο σημαίνει 6 λεπτά συνεχούς κόλλησης... και αφού δεν έχω να κολλήσω κανα καράβι, με ραφές 100 μέτρα, μου φαίνεται υπέραρκετο...

μάσκα αυτόματη έχω, (Αμέρικα) με 25-30 ευρώ και είναι επαγγελματικής ποιότητας... σε αυτά οι αμερικάνοι είναι μπροστά...!

VASOS
29/05/2014, 13:44
Μπράβο παίδες για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες :beer::beer:

ikarosk
29/05/2014, 13:46
Εγώ έχω αυτή http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CDkQFjAB&url=http%3A%2F%2Feinhell.bg%2Fwp-content%2Fuploads%2F2012%2F01%2F1544121.pdf&ei=Ow2HU_r-Kaqc0AWh6oHABw&usg=AFQjCNEzPasVYU1LkKzm5YMx4xkss38anA&bvm=bv.67720277,d.d2k&cad=rj
Την είχα αγοράσει από το practiker στα 250€ χωρίς τα παρελκόμενα.
Δεν κάνει βέβαια για αλουμίνιο ούτε με ηλεκτρόδιο. Στο αλουμίνιο ''επειδή το δοκίμασα'', με tig κάνει τόξο αλλά δεν συμβαίνει απολύτως τίποτε σε ότι αφορά συγκόλληση.
Κολλάει καλά inox και χάλυβα με καθαρό argon. Θέλει προσοχή στην εκκίνηση του τόξου γιατί κολλάει το βαλφράμιο.
Για ερασιτεχνική χρήση κρίνεται καλή...!:wave2:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
29/05/2014, 13:48
Καινουργια ή μεταχειρισμενη;
Με τι εξοπλησμο;

Επιδει εχω παρομια, για ερασιτεχνική δουλιτσα ειναι οτι πρεπει.
Απλα ξεχνα τα ομορφα γαζια στο αλουμινιο. 9 στις 10 θα κανεις μεγαλυτερη ζημια απο την αρχικη (τρυπαει ευκολα και απροειδοποίητα το ατιμο το αλουμινιο).
Υπαρχει λογος που οι καλες αλουμινοκολησεις ειναι τοσο ακριβες.
συμφωνο

Dbnn
29/05/2014, 13:50
Δλδ φρανγκεσταιν τραβεστι...

Λογικα οι προδιαγραφες καθε ηλεκτροκολλησης εχουν να κανουν και με την αντοχη των εξαρτηματων αλλα και με την διαχειρηση της θερμοτητας.

Σε απλα λογια μπορει και να κανει αλλα αν το παρακανεις θα εχεις υπερθερμασεις (καλωδια-επαφες και ακροφυσιο) και ισος ακυρες αστοχιες υλικων.

Μάλιστα. Εντάξει η ηλεκτροκόλλησή μου δεν είναι και 1ο πράγμα, 170ευρώ την είχαμε πάρει απο 50 έως 180Α
Κολλάω συνήθως στα 50Α με 60Α απο λαμαρίνες μέχρι σίδερο...
Αλλά σκέφτηκα να πάρω ενα καρούλι MIG 0.8mm, να φτιάξω μια πατέντα για να παρέχει το σύρμα στο ακροφύσιο και να πειραματιστώ με την τραβεστί.

sonic22
29/05/2014, 14:12
@stam2 Το πενταλ θα σου χρειαστει μονο στο αλομινιο (και αν)
Τα "καλουδια" ειναι καμποσα καβλιτζεκια που εχει η TIG μιας και υπαρχουν διαφορα μεγαθη ακιδας βολφραμιου (1,6 2 3,2 κτλπ) και αντιστοιχα ακροφυσια.
Τα χρηματα ειναι "νταξ" μιας και η μηχανη ειναι σχετικα "παλια" τεχνολογικα. Παντος δεν θα το μετανιωσεις.

υ.γ. θα χρειαστει να αλλαξεις καλωδιο σωματος. Ειναι πολυ λεπτο και θα αρχισει να "σπαει" απο την υπερθερμανση μετα απολιγο καιρο.

@ikarosk Δεν πρεπει να ερχετε σε επαφη το βολφραμιο με το υλικο. Αν απλα σου κανει τοξο κατι δεν εχεις κανει σωστα με το αεριο.



ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ

Το προβλημα με το αλουμινιο ειναι το οξειδιο του αλουμινιου που δημιουργητε οταν ερθει σε επαφη το καθαρο αλουμινιο με τον ατμοσφαιρικο αερα.
Ειναι ενα απο τα σκληροτερα υλικα στον κοσμο αν και εχει μηδαμινο παχος.

Για να μπορεσουμε να απομακρινουμε την "κρουστα" του οξειδιου η μηχανη γυρναει αναποδα την πολικοτητα ωστε το ηλεκτρικο ρευμα να παει απο το σωμα γειωσης στην ακιδα βολφραμιου και ετσι να σπασει την κρουστα απο μεσα. Για τον λογο αυτο η ακιδα βολφραμιου στα αλουμινιο ειναι σφαιρικη και οχι μητερη.
αφου σπασει η κρουστα τωτε η μηχανη γυρναει ξανα την πολικοτητα και εχουμε κολληση. Αυτος ειναι ο τοσο συζητημενος παλμος.
Στα παλια μηχανηματα ο παλμος ρυθμιζοταν και ως προς τις ποσσες φορες το δευτερολεπτο (HZ) αλλα και ως προς το DutyCycle (δλδ το ποση ωρα θα εχουμε αναποδη πολικοητα και ποση ωρα ορθη πολικοτητα σε καθε παλμο). Στα συχρονα και ακριβα μηχανηματα εχουμε πολυ περισσοτερους παλμους (HZ) και ειδικα κυκλωματα που κανουν την ολλη διαδικασια ευκολοτερη.
Τελος παλια (πριν κανα 2 χροναι δλδ γιατι η τεχνολογια στις TIG τρεχει) ειχαμε διαφορετικη ακιδα βολφραμιου αναλογα το υλικο (μπλε για σιδερο, πρασινο για αλου και κοκκινο για ανοξιδοτο νομιζω). Τωρα υπαρχει η χρυση ακιδα που κανει για ολα απλα θελει καταληλη διαμορφωση η ποντα της.
Το οτι το βολφραμιο ειναι υποπτο καρκινογονο το ειπαμε;

ikarosk
29/05/2014, 15:19
@ikarosk Δεν πρεπει να ερχετε σε επαφη το βολφραμιο με το υλικο. Αν απλα σου κανει τοξο κατι δεν εχεις κανει σωστα με το αεριο.

Το οτι το βολφραμιο ειναι υποπτο καρκινογονο το ειπαμε;

Λέω μόνο στην εκκίνηση του τόξου, που πρέπει να γίνει στιγμιαίο ξύσιμο του βολφραμίου με το υλικό για την έναυση του τόξου. Στις νέου τύπου και ακριβές σε € tig δεν απαιτείται. Το τόξο σ'αυτές γίνεται όταν πλησιάσει το ηλεκτρόδιο βολφραμίου σε κατάλληλη απόσταση.
Για την δημιουργίαι μόνο τόξου, αναφέρομαι στην περίπτωση που είδα πως συμπεριφέρεται η μηχανή όταν προσπάθησα να συγκολλήσω αλουμίνιο και μάλιστα κράμα με καλές συγκολλητικές ιδιότητες. Δοκίμασα πολλές περιπτώσεις παροχής αερίου και amperes αλλά το αποτέλεσμα ήταν ένα αθόρυβο τόξο. Εννοείται ότι η μηχανή στις οδηγίες τονίζει ότι δεν κολλάει αλουμίνιο. Το έκανα μόνο για να ικανοποιήσω την περιέργειά μου.

Υπάρχει κάτι πλέον που να μην είναι καρκινογόνο?????

ego_o_idios
30/05/2014, 19:08
iparxi ilektrodio aluminiou gia tis palis paradosiakes ilekrtokolisis kseri kanis ti xriazete gia na kolisi apo mixanima ke poso kala kolai?

sonic22
30/05/2014, 19:35
Οπως ειπα υπαρχει και δουλεβει σε ολες τις παλιες μηχανες αλλα θελει να εχεις αρκετα μπερ (καμια 130αρα).
Ειναι της απελπισιας παντος και απο αντοχη και απο εμφανιση.

Ισος ενας καλυτερος τροπος ειναι αυτος που παρουσιαζετε εδω (https://www.youtube.com/watch?v=I2Hq6gW7RCM)

stefanos
30/05/2014, 21:14
iparxi ilektrodio aluminiou gia tis palis paradosiakes ilekrtokolisis kseri kanis ti xriazete gia na kolisi apo mixanima ke poso kala kolai?

http://www.erlikon.gr/online/viewProduct.aspx?pid=88&mid=80

πολύ ωραίος οδηγός.
Αν κλικάρεις εκεί που λέει αναλυτικοί πίνακες θα δείς οτι θέλει DC με + στην τσιμπίδα.
Οπότε χρειάζεται DC μηχάνημα.
Οι παλιές ερασιτεχνικές φτηνές βαριές είναι κατά κανόνα AC.
DC είναι τα inverter.

stam2
30/05/2014, 21:59
Οπως ειπα υπαρχει και δουλεβει σε ολες τις παλιες μηχανες αλλα θελει να εχεις αρκετα μπερ (καμια 130αρα).
Ειναι της απελπισιας παντος και απο αντοχη και απο εμφανιση.

Ισος ενας καλυτερος τροπος ειναι αυτος που παρουσιαζετε εδω (https://www.youtube.com/watch?v=I2Hq6gW7RCM)

Επειδη το εχω χιλιοδοκιμασει τοσο καιρο, δεν κανει για αλλη δουλεια περαν του γεμισματος... αλλα για να κολλησεις στιβαρα μια βαση, μια σχαρα ή κατι που θα δεχθει πιεσεις δεν κανει...
Γι' αυτο και η ερευνα για μηχανημα...

DAN_DAN
30/05/2014, 22:24
Ισος ενας καλυτερος τροπος ειναι αυτος που παρουσιαζετε εδω (https://www.youtube.com/watch?v=I2Hq6gW7RCM)
Αυτό κάνει για ψυγεία ή δεν θα αντέξει;

sonic22
30/05/2014, 22:26
Οι παλιές ερασιτεχνικές φτηνές βαριές είναι κατά κανόνα AC.
DC είναι τα inverter.

Χμμμ... εχω την ακριβος αναποδη αντιληψη επι του θεματος...
Οι inverter βγαζουνε παλμο (για αυτο και λεγονται inverter) και οι "κλασικες χαλκου" βγαζουν κατα κανονα DC.
Μπορει και να κανω λαθος...

stefanos
31/05/2014, 00:12
Χμμμ... εχω την ακριβος αναποδη αντιληψη επι του θεματος...
Οι inverter βγαζουνε παλμο (για αυτο και λεγονται inverter) και οι "κλασικες χαλκου" βγαζουν κατα κανονα DC.
Μπορει και να κανω λαθος...


Λοιπόν σίγουρα, η παλιά μου ηλεκτροκόλληση (50.000 δραχμών) ήταν ένας σκέτος μετασχηματιστής
που από την μια μεριά ήταν στην πρίζα και από την άλλη βγαίναν μερικά σύρματα πηγαίναν σε ένα διακόπτη 3 επιλογών έντασης
και από εκεί στην τσιμπίδα και στο σώμα.
Σίγουρα έβγαζε εναλλασσόμενο 50ΗΖ.
Αυτή που έχω τώρα (φτώχια καταραμένη) http://www.baxevanos.gr/products.asp?id=48 είναι τα ίδια (μετασχηματιστής σκέτος).
Έτσι νομίζω προκύπτει και το welding transformer.
Από εκεί και μετά για ανοξείδωτο και λοιπά ηλεκτρόδια που θέλουν συνεχές πήρα σε ξεστοκάρισμα :D ένα triodyn uda160 http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php?cisloclanku=2009031001 που είναι ένας σκέτος ανορθωτής και παίρνει το ac και το κάνει DC, οπότε μπορεί να παίζω με όλα τα ηλεκτρόδια και + ή - στην τσιμπίδα κατά βούληση.
Με μιά μπουκάλα ένα ρυθμιστή και μιά τσιμπίδα είμαι κομπλέ για scratch start tig
(οποιος πεί οτι με τα ίδια λεφτά παίρνω inverter έχει δίκιο αλλά η ιστορία άρχισε από παλιά, που όλα αυτά δεν υπήρχαν)
Βέβαια υπήρχαν και υπάρχουν μηχανήματα που τα κάνουν και τα 2 μαζί (welding rectifier) αλλά είναι με ρόδες και τριφασικά κυρίως.
Για τα inverter έχω να καταθέσω ότι όσα έχω δουλέψει (ερασιτεχνικά) είναι dc ,έτσι έγραφαν δηλαδή, και κολλάγαν και τα ανάλογα ηλεκτρόδια επίσης.
Τώρα το ac που μιλάμε για αλουμίνιο δεν πρέπει να είναι ημιτονοειδές ,που βγάζει το δίκτυο ,αλλά τετραγωνικής κυματομορφής.

ikarosk
31/05/2014, 01:01
Από εκεί και μετά για ανοξείδωτο και λοιπά ηλεκτρόδια που θέλουν συνεχές .........

Τα ανοξείδωτα ηλεκτρόδια κολλάνε κανονικά και με AC χαλκού. Δοκιμασμένο και σίγουρο 100%.
Για ηλεκτρόδια αλουμινίου χρειάζεται οπωσδήποτε τριφασική περιστρεφόμενη (περιστροφικός μετατροπέας σε DC).
Όσες φορές δοκίμασα με την δική μου να κάνω γαζί με ηλεκτρόδιο αλουμινίου, με οποιαδήποτε πολικότητα και αμπέρ, χάλαγα τα ηλεκτρόδια και τα νεύρα μου.....:a018:

stam2
31/05/2014, 06:47
Για ηλεκτρόδια αλουμινίου χρειάζεται οπωσδήποτε τριφασική περιστρεφόμενη (περιστροφικός μετατροπέας σε DC).


Ωπα ωπα, αυτο δεν μ' αρεσε. Δηλαδη αυτα τα μηχανηματα τα ημιεπαγγελματικα που κολλανε αλλουμινιο συμφωνα με τον κατασκευαστη τους, ειναι τριφασικα...; δεν μπορεις χωρις τριφασικο να δουλεψεις...;

virus
31/05/2014, 08:38
Ωπα ωπα, αυτο δεν μ' αρεσε. Δηλαδη αυτα τα μηχανηματα τα ημιεπαγγελματικα που κολλανε αλλουμινιο συμφωνα με τον κατασκευαστη τους, ειναι τριφασικα...; δεν μπορεις χωρις τριφασικο να δουλεψεις...;

αποσο εχω καταλαβει και ειδικα για αλουμινιο και καλες ραφες ειναι μαλλον μονοδρομος το τριφασικο





Υπάρχει κάτι πλέον που να μην είναι καρκινογόνο?????

κι αυτο σταμελο που το πας; τοχω ακουσει απο πολλους κατοχους οτι ειναι καρκινογονα τα mig tig plasma.


τωρα αν θες να φτιαξεις κατι με αλουμινιο κοβεις τα κομματια κανεις τις διαμορφωσεις και ολα τα σχετικα πας σε συγκολητη και πληρωνεις τις ραφες. ομως αν θες να ασχοληθεις για χομπι κολησεις σε αλουμινιο δυσκολα τα πραματα νομιζω και πολλα εξοδα. πιστευω οτι πιο μετα που θα προχωρησει η τεχνολογια θα φτιαχτουν καλυτερα μηχανηματα και πιο προσιτα.

ενδιαφερον θρεντ :)

stam2
31/05/2014, 10:49
αποσο εχω καταλαβει και ειδικα για αλουμινιο και καλες ραφες ειναι μαλλον μονοδρομος το τριφασικο




κι αυτο σταμελο που το πας; τοχω ακουσει απο πολλους κατοχους οτι ειναι καρκινογονα τα mig tig plasma.


τωρα αν θες να φτιαξεις κατι με αλουμινιο κοβεις τα κομματια κανεις τις διαμορφωσεις και ολα τα σχετικα πας σε συγκολητη και πληρωνεις τις ραφες. ομως αν θες να ασχοληθεις για χομπι κολησεις σε αλουμινιο δυσκολα τα πραματα νομιζω και πολλα εξοδα. πιστευω οτι πιο μετα που θα προχωρησει η τεχνολογια θα φτιαχτουν καλυτερα μηχανηματα και πιο προσιτα.

ενδιαφερον θρεντ :)

όπως το είπες. χόμπι. δεν μπορεί να συγκριθεί η χαρά της δημιουργίας με το να πας κάπου να σου φτιάξουν κάτι. επίσης, και οι συγκολητές δεν ζητάνε λίγα, και τέλος τον πειραματισμό, την εφεύρεση, και πάλι τη δημιουργία μπορείς να τα βιώσεις μόνο αν έχεις εργαλεία... και γνώσεις βεβαίως οι οποίες όμως έρχονται με την εξάσκηση και τον πειραματισμό.

Και ναι, είναι ενδιαφέρον θέμα και αν κρίνεις από τις απαντήσεις οι οποίες είναι λίγες αλλά δυο-τρεις έχουν συμπυκνωμένη πληροφορία, καταλαβαίνεις ότι είναι ένα θέμα ακόμα κλειστό, άγνωστο για πολλούς και ακόμα και αυτοί που το γνωρίζουν ψάχνονται και πειραματίζονται....

sonic22
31/05/2014, 11:35
H ολη κατασταση με το AC και το DC εχει να κανει με την διαχειρηση της θερμοτητας. Δεν ειναι μαγικα... απλα πραγματα ειναι.

Οταν το ρευμα περνα απο την τσιμπιδα στο κομματι (τσιμπιδα (+)) τωτε εχουμε πιο "βαθιες" κολλησεις (μεγαλυτερη διεισδυση :blush:) και πιο ευκολη εναυση του τοξου.
Οταν το ρευμα περνα απο το κομματι στην τσιμπιδα (τσιμπιδα (-)) τωτε εχουμε πιο ρηχη και απλωτη κολληση (για λεπτα κομματια) με μεγαλη θερμοκρασια στο ηλεκτροδιο.
Αν το μηχανημα ειναι DC ολα ειναι απλα.
Αν το μηχανημα σου βαγζει AC ημιτονοειδείς 50ΗΖ, περαν του οτι δεν ξερει τι κολλας (+ -) η ταση του ρευματος θα αυξανει, μετα θα πεφτει, θα μηδενίζει, θα αλλαζει πολικοτητα και θα ξαναυξανει και θα ξαναπεφτει.
Δεν θυμαμε να εχω δουλεψει πωτε με τετοιο μηχανημα και αδυνατω να φανταστω πωσο χαλια θα ειναι η κολληση ακομα και σε απλο σιδερο.

sonic22
31/05/2014, 11:40
κι αυτο σταμελο που το πας; τοχω ακουσει απο πολλους κατοχους οτι ειναι καρκινογονα τα mig tig plasma.
Υπαρχουν ειδη και ειδη καρκινου (ειναι παρα πολλες οι κατηγοριες)

Η ακιδα βολφραμιου πρεπει να τρυφτει στην ακρι για να κανει ... ακιδα. Τα τρυψιδια σε βαθος χρονου και συχνη χριση οταν εισπνευστους ειναι βλαβερα.
Αυτο που οι περισσοτεροι δεν φανταζωνται ειναι οτι τα τρυψιδια του αλουμινιου που θα εισπνευστουν ειναι ΠΟΛΥ χεροτερα και αντιστοιχα δυνητικα καρκινογονα.

stefanos
31/05/2014, 17:13
Δεν θυμαμε να εχω δουλεψει πωτε με τετοιο μηχανημα και αδυνατω να φανταστω πωσο χαλια θα ειναι η κολληση ακομα και σε απλο σιδερο.

Μπορεί να είναι και καλύτερη.
Μην ξεχνάς ότι οι μετασχηματιστές ήταν κανόνας πρίν από 15 χρόνια και ακόμα πουλάνε κάργα.
Και τα πιό διαδεδομένα ηλεκτρόδια είναι φτιαγμένα για να δουλεύουν καλά σε τέτοιες μηχανές και έτσι κάνουν.

ego_o_idios
01/06/2014, 23:43
Αυτό κάνει για ψυγεία ή δεν θα αντέξει;

o tipos efoson kolai koutaki anapsiktikou kani gia psigia
afou to vazi ston torno ke den to petai kani gia psigia ke psaxnome toso kero na koliso ena

Dbnn
02/06/2014, 00:14
Μπορεί να είναι και καλύτερη.
Μην ξεχνάς ότι οι μετασχηματιστές ήταν κανόνας πρίν από 15 χρόνια και ακόμα πουλάνε κάργα.
Και τα πιό διαδεδομένα ηλεκτρόδια είναι φτιαγμένα για να δουλεύουν καλά σε τέτοιες μηχανές και έτσι κάνουν.

Μα ο μετασχηματιστής είναι ότι καλύτερο.... Άσε που αν έχεις τον μετασχηματιστή το υπόλοιπο κύκλωμα δεν στοιχίζει πάνω απο 20 ευρώ για να παίζεις με DC και όχι με AC

stam2
02/06/2014, 14:04
κι εκεί που ήμουν σχεδόν έτοιμος για το βήμα...

αποφάσισα να πάω σε mig...
κάτι, ο αυτόματος τροφοδότης, κάτι ότι συγχωρεί τα λάθη λίγο περισότερο, και είναι και ελαφρώς οικομικότερη πείστηκα να κοιτάξω προς mig κατεύθυνση...

ούτως ή άλλως ερασιτέχνης είμαι, η τελειότητα και οι δυνατότητες που παρέχει η tig (μετά από εξαντλητική εξάσκηση) δεν μου είναι τόσο απαραίτητη,
οπότε στροφή στην ευκολία....

VASOS
02/06/2014, 15:08
Κράτα μας ενήμερους :beer:

virus
02/06/2014, 17:04
κι εκεί που ήμουν σχεδόν έτοιμος για το βήμα...

αποφάσισα να πάω σε mig...
κάτι, ο αυτόματος τροφοδότης, κάτι ότι συγχωρεί τα λάθη λίγο περισότερο, και είναι και ελαφρώς οικομικότερη πείστηκα να κοιτάξω προς mig κατεύθυνση...

ούτως ή άλλως ερασιτέχνης είμαι, η τελειότητα και οι δυνατότητες που παρέχει η tig (μετά από εξαντλητική εξάσκηση) δεν μου είναι τόσο απαραίτητη,
οπότε στροφή στην ευκολία....


σωστη η κινηση σου, κι εγω καπου εκει εχω κατασταλαξει. μενει να βρω το μαρουλι και καμια καλη ευκαιρια να χτυπησω καμια mig.

πληροφοριακα παιζει μεγαλο ρολο το ρευμα. για μονοφασικο μιλαμε φυσικα. καποια στιγμη κολουσα με απλη χαλκου. ολα μια χαρα. σε καποια φαση δεν μπορουσα να κολησω με τιποτα. βρε καλε μου βρε ετσι βρε αλλιως, τιποτα. και παιρνω χαμπαρι οτι ειχε αναψει η αδερφη μου φουρνο ;)

stam2
30/06/2014, 09:18
περί mig...

ρωτώντας και ψάχνοντας, πληροφορούμαι ότι για να κολλήσω 2-3 χιλιστά αλουμίνιο, οι μάστορες και οι εργαλειάδες με συμβουλεύουν να πάρω μηχανημα από 200A και πάνω...
Το περίεργο είναι ότι στον υπολογιστή της miller http://www.millerwelds.com/resources/calculators/mig_solid_amperage_calculator.php προτείνει 110-130Α... Αυτό όπως καταλαβαίνετε έχει μεγάλο αντίκτυπο στο χρηματικό... ένα μηχανημα στα 140-160Α βρίσκεται με 3-4 κατοστάρικα, ενώ για να πας στα 200Α φτάνεις εύκολα τα 1000+ ευρώ... Πάντα μιλάμε για μονοφασικό, και προσανατολίζομαι σε inverter λόγω βάρους, αλλά και ευκολίας!

Επίσης ανακάλυψα κάτι κινεζιές που λένε ότι τα κάνουν όλα και συμφέρουν 250Α με duty cycle 30% στο μαξ, και έχουν 3 κατοστάρικα περίπου, αλλά όλοι με συμβουλεύουν να τα έχω απο μακρυά αυτά, γιατί είναι πεταμένα λεφτά. Δεν μου φαίνεται παράλογο... Επίσης ψάχνω και για μπουκάλα που απ' ότι φαίνεται θα χρειαστώ δύο αν θέλω να κολλάω και σίδερο... Μία για καθαρό Argon και μία για μείγμα... και η μπουκάλα βγαίνει κοντά στα 200 ευρώ η μεγάλη και θέλει30€ περίπου ανα γέμισμα.... αν δεν κάνω λάθος!

Αυτά μέχρι στιγμής! Θα ανανεώσω ξανά όταν έχω κάτι νεώτερο!

virus
30/06/2014, 19:31
χμμμμ μπλεξιμο βλεπω.

πιστευω οτι η θεωρια απο την πραξη απεχουν πολυ. μαλλον καλα λεει ο μαστορας περι 200Α.

επισης υπαρχει αλλη μια λογικη που πιστευω εγω.

τα φτηνιαρικα μηχανηματα υποσχονται παπαδες με κανα 300ευρω. οποτε ας εισαι πανω απο 200Α για νασαι καλυμενος.

ενω ενα πολυ καλο μηχανακι 130Α να κανει 2000 χιλ ευρω και να κανει μια χαρα κοληματα στα 2-3mm αλουμινιο.

κι εγω λιγο που το ψαχνω βλεπω οτι ειναι πολυ μανουρα. τοχω παρατησει το θεμα :)

sonic22
30/06/2014, 23:07
Επίσης ανακάλυψα κάτι κινεζιές που λένε ότι τα κάνουν όλα και συμφέρουν 250Α με duty cycle 30% στο μαξ, και έχουν 3 κατοστάρικα περίπου
O Χριστος που ταισε 3.000 κοσμο με 4 ψαρια, δυο ψωμια και νερο που εγινε κρασι εκανε μικροτερο θαυμα απο αυτο που περιγραφεις...

Το προβλημα με την MIG και το αλουμινιο (ή και τον χαλκο) ειναι οτι ειναι πολυ θερμοαγωγημα. Η θερμοτητα δλδ που προσφερει το σηρμα χανετε προς τα "πλαγια" μακρια απο εκει που θες να κολλησεις. Οταν πιασει ολη η μαζα του ελασματος μια καλη θερμοκρασια τωτε ξαφνικα τα αμπερ ειναι παρα πολλα και ή στραβωνει ή τρυπαει.

Κατα τα αλλα πιστευω οτι οι μαστωρες που ρωτησες δεν θα ηξεραν τα περι dutycycle ή οι μηχανες που εχουν υποψη τους ελεγαν ψεματα για τα μεγιστα μπερ τους (εχω δει μηχανη που πανω εγραφε με μεγαλα γραμματα 200 (200 τι δεν ξερω, παντος οχι αμπερ) αλλα στα χαρτια ηταν μεγιστο 140Α με ελεηνο DC).
Σε γενικες γραμμες 180 Α ειναι πολλα για κατω απο 5mm παχος.
Αρα ο κιρ μιλλερ μια χαρα στα λεει.

Και 1000 ευρω το ελαχιστο για αλουμινιο.

stam2
01/07/2014, 08:33
Σε γενικες γραμμες 180 Α ειναι πολλα για κατω απο 5mm παχος.
Αρα ο κιρ μιλλερ μια χαρα στα λεει.

αυτό το λες από την προσωπική σου εμπειρία? γιατί είναι ΠΟΛΥ σημαντικό να βεβαιωθώ τελικά για το τι αμπερ ψάχνω...
είναι πάντως πονοκέφαλος όλο αυτό... ήδη έχω κλείσει κανα ενάμιση μήνα που ψάχνω δυνατά...

stefanos
01/07/2014, 10:57
αυτό το λες από την προσωπική σου εμπειρία? γιατί είναι ΠΟΛΥ σημαντικό να βεβαιωθώ τελικά για το τι αμπερ ψάχνω...
είναι πάντως πονοκέφαλος όλο αυτό... ήδη έχω κλείσει κανα ενάμιση μήνα που ψάχνω δυνατά...

Το μηχάνημα που έβαλες στην αρχή (200A) θέλει ελάχιστη ασφάλεια 13Α.
Το οποίο σημαίνει ότι είναι max 3kw.
Ενα τέτοιο μηχάνημα στα 22V που απαιτεί ο κυρ μιλερ στο 3.2 χιλ αλουμίνιο οριακά και εάν βγάζει τα 130Α.

sonic22
01/07/2014, 13:49
Το μηχάνημα που έβαλες στην αρχή (200A) θέλει ελάχιστη ασφάλεια 13Α.
Το οποίο σημαίνει ότι είναι max 3kw.
Ενα τέτοιο μηχάνημα στα 22V που απαιτεί ο κυρ μιλερ στο 3.2 χιλ αλουμίνιο οριακά και εάν βγάζει τα 130Α.

Α. Υπολογιζεις WATT ενω θα επρεπε να υπολογιζεις VA (εχει μεγαλη διαφορα)
Β. Οι ηλεκτροκολλησεις αυτες δουλεβουν με παλμους (switching-inverter) και ετσι δεν ειναι σωστοι οι υπολογισμοι σου.

giannis23
02/07/2014, 00:43
1)για εμενα αλλαξεις καλου κακου ασφαλεια,αναλογα τι ζηταει το μηχανημα... για εμενα κανε μια επενδυση ας το πω ετσι..στο σημειο παροχης βαλε μια "καλη" πριζα και πολυκλωνο καλωδιο 2,5 η 4αρι.. εμενα παντως μια φορα τα προεγκατεστημενα του ηλεκτρολογου ελιωσαν..

2)αν προκειται να κολλας αρκετα βρες σημειο με πολυ καλη κυκλοφορια αερα,γιατι να ξερεις ναι μεν η ακτινοβολια ειναι επικινδυνη αλλα α αερια ειναι χειροτερα... εννοειται ηλεκτρονικη μασκα (bonus οτι εχεις 2 ελευθερα χερια ετσι),ποδια και καλα γαντια... εχω δυομασκες μια απο αγγλια 50 ευρω και μια esab πολυ πιο ακριβη ακι οι 2 ειναι πολυ καλες... επισης η μασκα θα εχει επανω την ρυθμιση din οποτε θα την αλαλζεις αναλογα με την ενταση του ρευματος που θα χρησιμοποιηεις

3)tig και mig σου τα ανεφεραν αναλυτικα τα παιδια

4)προσπαθησε πριν την παρεις να βρεις το διαγραμμα της πλακετας για να δεις τι πυκνωτες εχει... καλυτερα ειναι περισσοτεροι πυκνωτες παρα λιγοτεροι με μεγαλυτερη αποθηκευση

stefanos
02/07/2014, 11:36
Α. Υπολογιζεις WATT ενω θα επρεπε να υπολογιζεις VA (εχει μεγαλη διαφορα)
Β. Οι ηλεκτροκολλησεις αυτες δουλεβουν με παλμους (switching-inverter) και ετσι δεν ειναι σωστοι οι υπολογισμοι σου.

Τι να υπολογίσω, με το μάτι μπακαλίστικα.
Κάτι που απαιτεί ασφάλεια στον πίνακα 13-16Α δεν μπορεί να είναι το ίδιο με κάτι που απαιτεί 20+.

stam2
04/08/2014, 16:50
επανέρχομαι στο θέμα με 2-3 ερωτήσεις για τους γνώστες:

1. ο ρυθμιστής πίεσης είναι κοινός για όλα τα αέρια? είτε χρησιμοποιείς Ar είτε Ar/Co2 βάζεις τον ίδιο?
2. Υπάρχει κάποια καλή εταιρία που είναι όνομα στους ρυθμιστές?
3. Εδώ Ελλάδα από που προμηθευόμαστε αναλώσιμα, (ρυθμιστή, σωλήνες, αέριο, μπουκάλες, σύρμα για mig?) υπάρχει κάποια πρόταση?

sonic22
04/08/2014, 18:20
Εκτος και αν σου χρειαζετε να υπολογιζεις με νουμερα την παροχη του συγκεκριμενου αεριου, ολοι οι ρυθμιστες πιεσης ειναι το ιδιο.
Αρα η επομενη ερωτηση ειναι αν σου χρειαζετε κατι τετοιο.

Προσωπικα δεν μου εχει χρειαστει μιας και καταφερα να καταλαβω απο τις πρωτες δοκιμες (με το χερι-ματι) πια ποσοστητα αεριου ειναι σωστη.
Τωρα αν εχεις κανα καλο βιβλιο ή βιντεο με ετοιμες ρυθμισεις για το μηχανημα σου και την εκαστορε εφαρμογη, τωτε οκ το χρειαζεσε τουλαχιστον στην αρχη που θα εισαι χαμενος και θα εχεις να ρυθμισεις ενα σωρο πραγματα.

Επιδει ειναι λιγο εξιδικευμενο πραγμα, ολοι οι ρυθμιστες απο μαγαζι ειναι καλοι.
Παντος πρεπει να κραταμε ευλαβικα κανονες ασφαλειας, οπως:
1. Η μουκαλα ειναι ασφαλισμενη και δεν μπορει να παει "βολτα" μονη της (η μπουκαλα πρεπει να ειναι παντα ορθια με το κατω μερος να βλεπει σκληρο πατωμα).
2. Το κλειστρο της μπουκαλας (πριν τον ρυθμιστη) να παραμενει κλειστο οταν δεν χρησιμοποιειται το μηχανημα
3. Η μπουκαλα να ειναι σε μερος οπου να μην μπορει να πεσει κατι βαρυ πανω στην διαταξη του ρυθμιστη και "αποκεφαλισει" το κλειστο και γινει της πουτ...
4. Ο χορος να εχει ΦΥΣΙΚΟ εξαερισμο.

Ειδικα για το 4 το αεριο (αργον-αταλ) ειναι αδρανες και οχι δηλητηριώδες. Παρολα αυτα ο οργανισμος μας θελει οξυγονο. Ετσι αν σου "σκασει" η μπουκαλα (η εχει αργη διαρροη) σε κλειστο και σχετικα μικρο χορο θα πας απο ασφυξια (εχει συμβει αρκετες φορες με CO2).

Τιμες για ρυθμιστες απο 45 Ευρω και πανω. Καλο ειναι να παρεις αυτα με τα δυο ρολογια (μανομετρο υψηλης πιεσης (μπουκαλας) και παροχομετρο).

stam2
21/08/2014, 10:25
αγοράστηκε μηχάνημα (ESAB),
πήρα και ρυθμιστή (45 ευρώ το ιταλικό παρακαλώ),
πήρα και μπουκάλα (50L για μια ζωή :D),

και ψάχνω σύρμα για αλουμίνιο.... και δεν βρίσκω πουθενά....!!!

sonic22
21/08/2014, 11:54
πήρα και μπουκάλα (50L για μια ζωή :D),

1. Εισαι σιγουρος οτι η μπουκαλα ειναι 50 λιτ? Για πες διαστασεις.
Εχουν μια χαζομαρα οι προμηθευτες να υπολογιζουν με τον ογκο του αεριου (σε m3). Το πως υπολογιζουν και κοστολογουν τον ογκο του ελευθερου αεριου (σε τι συνθικες πιεσης και θερμοκρασιας?) που θα βαλουν στην μπουκαλα ειλικρινα δεν μπορω να το καταλαβω


2. Εχε υποψη σου οτι οι μπουκαλες κανονικα πρεπει να περνανε απο ελεγχο καθε 3 χρονια και υδραυλικη δοκιμη καθε 10 (αν δεν κανω λαθος).
Τελος το προβλημα στις μπουκαλες δεν ειναι η αγωρα αλλα το γεμισμα ειδικα οταν σου εχει μηνει δουλεια στην μεση.
Για τον λογο αυτο ειναι προτημοτερο να εχουμε 2 μικροτερες παρα μια μεγαλη.

stam2
21/08/2014, 13:45
1. Εισαι σιγουρος οτι η μπουκαλα ειναι 50 λιτ? Για πες διαστασεις.
Εχουν μια χαζομαρα οι προμηθευτες να υπολογιζουν με τον ογκο του αεριου (σε m3). Το πως υπολογιζουν και κοστολογουν τον ογκο του ελευθερου αεριου (σε τι συνθικες πιεσης και θερμοκρασιας?) που θα βαλουν στην μπουκαλα ειλικρινα δεν μπορω να το καταλαβω


2. Εχε υποψη σου οτι οι μπουκαλες κανονικα πρεπει να περνανε απο ελεγχο καθε 3 χρονια και υδραυλικη δοκιμη καθε 10 (αν δεν κανω λαθος).
Τελος το προβλημα στις μπουκαλες δεν ειναι η αγωρα αλλα το γεμισμα ειδικα οταν σου εχει μηνει δουλεια στην μεση.
Για τον λογο αυτο ειναι προτημοτερο να εχουμε 2 μικροτερες παρα μια μεγαλη.

50 L --> 10κυβικα...
τώρα μου είπε ότι έχει και τεστ, θα δω τα χαρτιά της... τώρα επειδή δεν είμαι εργοστάσιο, αν μου τελειώσει, απλά κάνω παύση και συνεχίζω αφού αναγομώσω... πάντως να πάρω δύο προς το παρόν δεν παίζει... μάλλον αργότερα που θα βρω τα πατήματά μου....!

για σύρμα είμαι ακόμα στο ψάξιμο... μάλλον θα πάω στον πρώτο που μου βγάζει ο γούγλης...

sonic22
21/08/2014, 14:51
50 L --> 10κυβικα...
Απλα για να εξηγησω τι λεω.
Η μπουκαλα δεν αλλαζει την χωρητικοτητα της (περαν της αμελητεας συστολης-διαστολης του ατσαλιου).
Το αεριο ομως αναλογα την πιεση και την θερμοκρασια αλλαζει παρα ποολυ τον ογκο που καταλαμβανει (η αν κρατησουμε τον ογκο ή την θερμοκρασια σταθερη, την πιεση που δημιουργειται)

Ο μονος σωστος τροπος να μετρησεις ποσο αεριο εχει μεσα η μπουκαλα ειναι η μαζα, δλδ πρακτικα το βαρος του αεριου μεσα στην μπουκαλα.

Ο τροπος που "μετρανε" τα παλικαρια (m3, lit, ccm) ειναι εντελος λαθος και εκει παιζουν πολλες "παρεξηγησεις"...
π.χ. αν σου γεμισει την μπουκαλα στα 150Bar αλλα σε θερμοκρασια 50C (θερμοκρασια που πιανει ανετα μια μπουκαλα κατα την αναγομωση) οταν η θερμοκρασια της μπουκαλας πεσει στoυς 15c (δωματιου) η πιεση μεσα στην μπουκαλα θα μειωθει.
Αρα τελικα ποσο αεριο πληρωσες και ποσο ελαβες?


αν μου τελειώσει, απλά κάνω παύση και συνεχίζω αφού αναγομώσω...
Αν δεν σε χαλαει να ξεκινησεις μια δουλεια ενα σαββατοκυριακο και να την τελειωσεις το επομενο ή το μεθεπομενο λογο αδυναμιας πραγματοποιησησς μιας κολλησησς... πασο.

369011
22/08/2014, 17:29
stam2, να σε ρωτήσω από πού πήρες την μπουκάλα? και πόσο?? (μάλλον μεταχειρισμένη, σωστά?)

το γέμισμα, πόσο πήγε??

stam2
23/08/2014, 10:58
stam2, να σε ρωτήσω από πού πήρες την μπουκάλα? και πόσο?? (μάλλον μεταχειρισμένη, σωστά?)

το γέμισμα, πόσο πήγε??

από μαγαζί εκτός Αθήνας την αγόρασα, μου την έστειλε γεμάτη, με απόδειξη και μεταφορικά όλα σύνολο 135€.... τιμή θάνατος!
μου τον σύστησε ο ikarosk και τον ευχαριστώ πολύ.
Ακόμα όμως δεν την έχω στα χέρια μου, είναι στο πρακτορείο, και δεν έχω προλάβει να την παραλάβω... Μάλλον Δευτέρα θα την έχω, θα δω και τα τεστ της και όλα τα σχετικά, και αν όλα είναι οκ τότε θα τον προτείνω.

369011
23/08/2014, 15:00
Ωραία, μια χαρά!

Προφανώς σε αυτή την τιμή ΔΕΝ περιλαμβάνεται ο ρυθμιστής, σωστά??

Έχω πάρει κι εγώ μια telwin και ετοιμάζομαι για τα πρώτα βήματα....

motomaniac
23/08/2014, 23:14
αναμενουμε συνεχεια με κολληματα αλλα και με πληρη κοστολογηση.

369011
27/08/2014, 18:49
από μαγαζί εκτός Αθήνας την αγόρασα, μου την έστειλε γεμάτη, με απόδειξη και μεταφορικά όλα σύνολο 135€.... τιμή θάνατος!
μου τον σύστησε ο ikarosk και τον ευχαριστώ πολύ.
Ακόμα όμως δεν την έχω στα χέρια μου, είναι στο πρακτορείο, και δεν έχω προλάβει να την παραλάβω... Μάλλον Δευτέρα θα την έχω, θα δω και τα τεστ της και όλα τα σχετικά, και αν όλα είναι οκ τότε θα τον προτείνω.


φίλε stam, μήπως έχεις καμιά νεώτερη πληροφορία για την μπουκάλα κτλ????

stam2
28/08/2014, 16:15
λοιπόν την πήρα την μπουκάλα, ομολογουμένως μου βγήκε ο πάτος να την κουβαλήσω, ήταν καμιά 50ριά κιλά + το αέριο. Η μπουκάλα φαίνεται καινούρια, είναι χωρίς χτυπήματα κλπ, με τεστ από το 2013, και πίεση 300bar. Έχει κι ένα μικρό πλαστικό κουτάκι κολλημένο επάνω της που μάλλον θα είναι κάποια ταυτότητα, δεν έχω καταλάβει ακριβώς. Θα βάλω και φωτογραφίες. 135 ευρώ με μεταφορά και απόδειξη...

369011
28/08/2014, 17:28
Ωραία, ευχαριστώ stam!

Αν μπορείς, δώσε μας και στοιχεία επικοινωνίας με το μαγαζί.

Και μια τελευταία ερώτηση. Ο ρυθμιστής που αγόρασες περιλαμβάνεται στην τιμή (στα 135)?

Μπορεί να τοποθετηθεί ΑΦΟΥ γεμίσει η μπουκάλα???

DLS 33
22/11/2014, 18:27
αγοράστηκε μηχάνημα (ESAB),
πήρα και ρυθμιστή (45 ευρώ το ιταλικό παρακαλώ),
πήρα και μπουκάλα (50L για μια ζωή :D),

και ψάχνω σύρμα για αλουμίνιο.... και δεν βρίσκω πουθενά....!!!

Συρμα απο εδω πηρα... http://www.ebay.com/itm/281111080391?_trksid=p2060778.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT


Γεια σας και απο εμενα....
Παρακολουθω το θεμα γιατι με ενδιαφερει αρκετα, και διαβασα πολλα πραγματα που δεν γνωριζα.
Μπηκα λοιπον στον πειρασμο να παρω και εγω ενα μηχανημα...
Αυτο... http://www.expondo.de/products/en/Welding/TIG-welders/S-ALU-225PH-AC-DC.html

Ηρθε στο σπιτι, αλλα καθεται και περιμενει ...οδηγιες !
Πηρα και μπουκαλα ARGON (70 euro) ,ειχα αδεια και την πηγα, αλλα ειχε καποια διαρροη και την πηγα πισω.
Το ρολοι το πηρα απο εδω... http://www.ebay.com/itm/Druckminderer-CO2-Argon-MIG-MAG-WIG-Schutzgas-Schweis-Gas-Druckregler-Manometer-/330773466551?pt=Schwei%C3%9F_L%C3%B6ttechnik&hash=item4d03a28db7

Το μηχανημα το πηρα για να κολαω αλουμινιο για κατι γεωργικα εργαλεια που εχω...
Περιμενω να πουνε οι πιο ειδικοι την γνωμη τους.

Επισης πηρα και ενα Plasma... http://www.expondo.de/products/en/Welding/Plasma-cutters/PLASMATEC-55.html?XTCsid=3a94205f53bb971ddb3261fb702053ef



Ευχαριστω.

ikarosk
22/11/2014, 23:05
Καλορίζικη και καλά γαζιά.
Δεν είμαι ειδικός για να σου εξηγήσω τι να κάνεις μιας και δεν έχω κολλήσει ποτέ αλουμίνιο.
Δεν χάνεις τίποτε αν αρχίσεις να πειραματίζεσαι με κομμάτια χάλυβα στην αρχή.
Για χάλυβα..... συνεχές ρεύμα, γείωση το + και βολφράμιο στο -. Παροχή argon από 6 έως 15l/min. Ξεκίνα με ελάσματα 2,5mm για να μη σου λιώνουν. Αν τα αντικείμενα που θέλεις να συγκολλήσεις εφάπτονται καλά, δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσεις πρόσθετο υλικό.
Για αλουμίνιο ....εναλλασσόμενο ρεύμα....αλλά μέχρι εδώ από 'μένα...
Καλή επιτυχία....:)
Περιμένουμε φωτογραφίες.

Desperado
23/11/2014, 14:23
Καλορίζικο και καλά γαζιά στον φίλο πιο πάνω.
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι? Έχω μια ηλεκτροκόλληση inverter η οποία επάνω γράφει ότι κάνει και για tig. Το λεγόμενο scratch tig. Αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ ? Εννοώ να αγοράσω τσιμπήδα tig μπουκάλα, ρυθμιστή κλπ ? Ευχαριστώ

DLS 33
23/11/2014, 15:19
Τωρα πρεπει να παρω και μια μασκα.
κατεληξα σε αυτες τις 2 .
http://www.ebay.com/itm/Pro-Solar-Auto-Darkening-Welding-Helmet-Lens-Grinding-TIG-ARC-MAG-Welding-Mask-/151407579644?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item23409851fc#shpCntId
και αυτην.
http://www.ebay.com/itm/Auto-Darkening-Solar-Welding-Helmet-ARC-TIG-MIG-Weld-Lens-Grinding-Mask-Hood-Cap-/321381369468?pt=UK_BOI_ProtectiveGear_RL&hash=item4ad3d2867c#shpCntId

ποια να προτημησω ?

--- ikarosk
Δοκιμασα να κολλησω κατι με μιγμα, γιατι δεν εχω argon, αυριο θα παρω την αλλη φιαλη, αλλα δεν καταφερα τιποτα... !


Να και 2 φωτο απο μηχανηματα..

http://prntscr.com/599wew
http://prntscr.com/599ws4

Desperado
23/11/2014, 15:27
Τωρα πρεπει να παρω και μια μασκα.
κατεληξα σε αυτες τις 2 .
http://www.ebay.com/itm/Pro-Solar-Auto-Darkening-Welding-Helmet-Lens-Grinding-TIG-ARC-MAG-Welding-Mask-/151407579644?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item23409851fc#shpCntId
και αυτην.
http://www.ebay.com/itm/Auto-Darkening-Solar-Welding-Helmet-ARC-TIG-MIG-Weld-Lens-Grinding-Mask-Hood-Cap-/321381369468?pt=UK_BOI_ProtectiveGear_RL&hash=item4ad3d2867c#shpCntId

ποια να προτημησω ?
!

Εχω πάρει δύο τέτοιες από aliexpress αντίστοιχες με αυτές που έβαλες. Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από την λειτουργία τους. Σε σχέση με τα 70-80 ευρώ που έχουν εδώ είναι σούπερ

DLS 33
23/11/2014, 16:29
Ενταξει. :)
Παρηγγειλα και εγω την 2η και περιμενω...

ikarosk
23/11/2014, 17:48
ποια να προτημησω ?

--- ikarosk
Δοκιμασα να κολλησω κατι με μιγμα, γιατι δεν εχω argon, αυριο θα παρω την αλλη φιαλη, αλλα δεν καταφερα τιποτα... !


[/QUOTE]

Από μάσκα πάρε όποια να 'ναι. (η δεύτερη κάνει και για κράνος:D)

Αλουμίνιο προσπάθησες να κολλήσεις και δεν τα κατάφερες????
Το αλουμίνιο απ' ότι ξέρω μόνο με argon. O χάλυβας λένε ότι κολλάει με Atal (Argon+CO2). Έχω κολλήσει χάλυβα πάντως με argon, αρκετά ικανοποιητικά.
Ο ανοξείδωτος χάλυβας argon.

DLS 33
23/11/2014, 19:07
Καλο ειναι οποιος γνωριζει και μπορει, να μου πει τι κανουν αυτα τα (κουμπια ? )
και σε ποιες θεσεις πρεπει ναι ειναι για κολλησεις αλουμινιου...

stam2
24/11/2014, 10:04
καλημέρα σας και καλή βδομάδα!

κατ' αρχήν να βάλω μερικες φωτογραφίες σχετικά με όσα έχω γράψει παραπάνω.
Η μπουκάλα argon που πήρα είναι αυτή:
327460
327461
και να πώ ότι έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την αγορά αλλά και την επικοινωνία μου με τον επαγγελματία.
το site του είναι εδώ.
http://www.arco-baleno.gr/oxygono/viomixanika-aeria/fiales-argon/
Ο ίδιος κανόνισε τη μεταφορική και τα έστειλε Ορφέως στο Βοτανικό όπου και παρέλαβα.

stam2
24/11/2014, 10:38
Επειτα, το μηχάνημα, με ταλαιπώρησε αρκετά. Όχι στην αγορά του, αλλά στην επιλογή του.

327488
Γνωρίζω και είδα με τα μάτια μου ότι η TIG κόλληση είναι πολύ ανώτερη εμφανισιακά διότι δεν βρωμίζει την επιφάνεια τριγύρω όπως η GMAW χειροκίνητη κόλληση (βλ. MIG, MAG). Όμως ο χρόνος μου όντας πολύ περιορισμένος δεν μου επιτρέπει τις ατέλειωτες ώρες πειραματισμού και εκμάθησης ενός εξειδικευμένου εργαλείου όπως η TIG. Γι' αυτό έπρεπε να διαλέξω κάτι που με 2-3 κουμπιά να ρυθμίζεται και να αποδίδει κατά βάση ένα ανθεκτικό αποτέλεσμα, και δευτερευόντως ένα όμορφο οπτικά. Η ΜIG λοιπόν αποδείχθηκε μονόδρομος για την περίπτωσή μου. Ίσως στο μέλλον αν το επιτρέπει ο καιρός και τα οικονομικά να προστεθεί στη συλλογή και ένα μηχάνημα TIG + plasma cutter...
327489327490
Τώρα όσον αφορά τις εταιρίες υπάρχουν η Αμερικάνικη σχολή που είναι σαφώς πλούσια σε ποικιλία συσκευών, όγκο αγοράς, και εμπειρίας, αλλά και η ευρωπαϊκή που είναι επίσης πολύ ποιοτική. Τέλος τα τελευταία χρόνια αρχίζει να αναπτύσεται εξ ανατολής μία ισχυρή Κινο-Αυστραλέζικη παρουσία. Χρησιμοποιούν ποιοτικά ηλεκτρονικά εξαρτήματα για τις συσκευές τους και έχουν ήδη πολύ δυνατή παρουσία στην αγορά, συνδυάζοντας τιμές εκπληκτικά χαμηλές...

Ενδεικτικά κάποιες Αμερικάνικες εταιρίες: Miller, Lincoln Electric, Hobart, SIMADRE
αντίστοιχα Ευρωπαϊκές: Kempi, ESAB, TELWIN, Sealey
και η Κινο-Αυστραλεζικη WELDSMART

Αγόρασα μέσω EBAY και επέλεξα την ESAB διότι είναι ευρωπαϊκή, είναι πιο κοντά αν χρειαστώ κάτι, και ενώ εύρισκα σχετικά καλές τιμούλες σε Αμερική υπήρχε το μεγάλο πρόβλημα της μεταφοράς, και της ασφάλειας του να μην χτυπηθεί καταστραφεί η συσκευή στο δρόμο, όπως επίσης σε περίπτωση που έχει κάποιο πρόβλημα, το κόστος επιστροφής θα ήταν ασύμφορο...
Όσον αφορά την WELDSMART μπήκα πραγματικά σε πειρασμό, είδα πολλά βίντεο στο youtube από χρήστες της, και ήμουν στο τσακ, όμως ίσως για λόγους ψυχολογικούς αγόρασα σε σχεδόν διπλάσια τιμή την ESAB. Ίσως τώρα να μην το ξανάκανα....

Δυο λόγια για τη συσκευή.
Είναι inverter, με ψηφιακές ενδείξεις και ρυθμίσεις, έχει υψηλό duty cycle, πολύ όμορφο φινίρισμα στη συναρμογή της, Πανάλαφρη (11-12 κιλά χωρίς την κουλούρα με το σύρμα, και μαζί με την kempi θεωρείται από της κορυφαίες ευρωπαϊκές.
Σαν επιλογές ρύθμισης επιλέγεις ταχύτητα σύρματος/πάχος επιφάνειας, και είδος υλικού, και η μηχανή αυτόματα ελέγχει την ένταση (Amp) που θα δώσει.

http://www.youtube.com/watch?v=TDnDf1_PaVY

stam2
24/11/2014, 10:46
327493

Τέλος όσον αφορά τις παρατηρήσεις και απορίες του DLS 33, ομολογώ ότι κάπου μπερδεύτηκα.
Φίλε μου έχεις αγοράσει TIG μηχάνημα και πήρες σύρμα για MIG??
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=141307&p=2535013&viewfull=1#post2535013

Επίσης, είναι δεδομένο ότι για να δουλέψεις MIG/MAG/TIG χρειάζεσαι αυτόματη μάσκα, σαν αυτές που παραθέτεις. Τσίμπα όποια να ναι, αν δουλεύει, για τα λεφτά της θα είναι υπέραρκετή και τίμια σαν επιλογή...

Τέλος σχετικά με τις ρυθμίσεις της συσκευής... Όπως κατάλαβες ΔΕΝ συμπαθώ τις πολλές ρυθμίσεις, και σαφώς εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω... Μακάρι να ξέρει κάποιος άλλος. Πάντως θα πρότεινα να πας σε έναν έμπειρο τεχνίτη που χρησιμοποιεί TIG, και να του δώσεις 20-30 ευρώ να κάτσετε μαζί μισή μέρα να σου μάθει...

επίσης ένας πολύ χρήσιμος ιστότοπος που μπορεί να σου λύσει αρκετές απορίες αν ψάξεις είναι ο:
http://www.mig-welding.co.uk/forum/

DLS 33
24/11/2014, 11:12
Την MIG ΙΜΠΕΡΙΑ 200 Τurbo την εχω εδω και 4 χρονια....

Η TIG ειναι αυτη που πηρα τωρα μαζι με το PLASMA Cutter.
(Να πω κα κατι που δεν περιμενα... Οταν αποφασισα να ρωτησω για την TIG, εγραψα το μυνημα στα Ελληνικα,,,και ναι ναι ! γινωνται και θαυματα ...Μου απαντησαν στα ΕΛΗΝΙΚΑ !!!!
και εδω ελληνες..., την πηρα και αυτη και το PLASMA σε τιμη ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ οχι αυτην που υπαρχει στο σιτε..ουτε στο E-bay...)


Με την MIG εχω κανει πολλες κολλησεις, εκανα αρκετα Γεωργικα εργαλεια.
Την Μπουκαλα την πηρες μαζι με το αεριο τοσο ? η μονο το αεριο ? Το σιτε που αναφερεις δεν το βλεπω....

Επισης, το PLASMA το εκανα δοκιμες και ειναι μια χαρα,, εχω βεβαια κ φιαλες οξυγονου, αλλα το ΠΛΑΣΜΑ ειναι πολυ πιο ευκολο και γρηγορο !

Αλουμινιο εχω κολλησει με την MIG πολλες φορες, αλλα αφηνει πορους, δεν εχει τοσο καλο αποτελεσμα οσο η TIG.

DLS 33
24/11/2014, 11:25
[QUOTE=stam2;2535491]Τέλος όσον αφορά τις παρατηρήσεις και απορίες του DLS 33, ομολογώ ότι κάπου μπερδεύτηκα.
Φίλε μου έχεις αγοράσει TIG μηχάνημα και πήρες σύρμα για MIG??
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=141307&p=2535013&viewfull=1#post2535013

Δεν πηρα μονο συρμα... το συρμα το πηρα για την MIG που εχω.

Πηρα και αυτες τις 2 εδω. !

http://www.ebay.com/itm/281455561001?_trksid=p2060778.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

http://www.ebay.com/itm/270943755240?_trksid=p2060778.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

stam2
24/11/2014, 12:18
Με την MIG εχω κανει πολλες κολλησεις, εκανα αρκετα Γεωργικα εργαλεια.
την Μπουκαλα την πηρες μαζι με το αεριο τοσο ? η μονο το αεριο ? Το σιτε που αναφερεις δεν το βλεπω....
FIXED! Φουσταλιεράκης, δες το λινκ επάνω. Ευχαριστώ και πάλι τον Ίκαρο για τη συμβουλή του. Πήρα τα 50L και ναι είναι γεμάτες οι μπουκάλες.

Επισης, το PLASMA το εκανα δοκιμες και ειναι μια χαρα, εχω βεβαια κ φιαλες οξυγονου, αλλα το ΠΛΑΣΜΑ ειναι πολυ πιο ευκολο και γρηγορο !
Πολύ καλή κίνηση! Καλά κοψίματα να χεις!

Αλουμινιο εχω κολλησει με την MIG πολλες φορες, αλλα αφηνει πορους, δεν εχει τοσο καλο αποτελεσμα οσο η TIG.
Στα λόγια μου έρχεσαι!
Για το φόρουμ που σου έστειλα δοκίμασε google translator μήπως σε βοηθήσει....

Desperado
24/11/2014, 15:42
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι? Έχω μια ηλεκτροκόλληση inverter η οποία επάνω γράφει ότι κάνει και για tig. Το λεγόμενο scratch tig. Αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ ? Εννοώ να αγοράσω τσιμπήδα tig μπουκάλα, ρυθμιστή κλπ ? Ευχαριστώ

Πείτε ρε παιδιά καμιά ιδέα......Το καταλαβαίνω ότι δεν θα είναι σαν κανονικό tig αλλά αξίζει τον κόπο-χρήμα??

ikarosk
24/11/2014, 16:43
Πείτε ρε παιδιά καμιά ιδέα......Το καταλαβαίνω ότι δεν θα είναι σαν κανονικό tig αλλά αξίζει τον κόπο-χρήμα??

Εξαρτάται από το πόσο θα την χρησιμοποιείς σαν tig. Αν για τις δουλειές που κάνεις συχνά, είσαι ικανοποιημένος από τα ηλεκτρόδια, καλύτερα να μην μπεις σε έξοδα.

stam2
24/11/2014, 16:48
Πείτε ρε παιδιά καμιά ιδέα......Το καταλαβαίνω ότι δεν θα είναι σαν κανονικό tig αλλά αξίζει τον κόπο-χρήμα??

προσωπικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω... δεν γνωρίζω.

DLS 33
24/11/2014, 18:48
να ρωτησω και τι ακριβως κανουν-χρησιμευουν και αυτα που ηρθαν σημερα..

http://www.ebay.com/itm/200pcs-Cerium-Tungsten-Electrode-TIG-Welding-0-4mm-x-500mm-/321186695346?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ac83808b2

catmaster
24/11/2014, 22:21
να ρωτησω και τι ακριβως κανουν-χρησιμευουν και αυτα που ηρθαν σημερα..

http://www.ebay.com/itm/200pcs-Cerium-Tungsten-Electrode-TIG-Welding-0-4mm-x-500mm-/321186695346?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ac83808b2

απ' ότι φαντάζομαι δεν έχεις καμία επαφή με tig

αυτες ειναι ακίδες βολφραμίου (καλά πόσες πήρες ;; :eek:) που βάζεις στην κάνη του πιστολιού της μηχανής

κάθε μια θέλει ακόνισμα σαν να ξύνεις τη μύτη μολυβιού - θέλουν ειδική μεταχείριση και προσοχή (κάποια από αυτά τα υλικά είναι καρκινογόνα )

stefanos
24/11/2014, 22:43
Αυτό λέει .... αλλά 4 δέκατα με μισό μέτρο μήκος δεν το βλέπω για ακίδα,
μάλλον βέργα για χρήση με ακίδα Cerium Tungsten.

catmaster
24/11/2014, 23:40
Αυτό λέει .... αλλά 4 δέκατα με μισό μέτρο μήκος δεν το βλέπω για ακίδα,
μάλλον βέργα για χρήση με ακίδα Cerium Tungsten.

:rolleyes: έχεις δίκιο τώρα είδα τη διάσταση Στέφανε ... αλλά πιο κάτω λέει ηλεκτρόδιο βολφραμίου ... τι διάλα ;; :look:

DLS 33
25/11/2014, 03:19
Πραγματι ακομα :) δεν ειμαι ειδικος σε TIG και ετσι προσπαθω να μαθω οσα γινεται,
ακιδες πηρα ξεχωριστα.
Αυτες εδω λες...
http://www.ebay.com/itm/Lot-of-10-TIG-Welding-Thoriated-Tungsten-Electrode-1-6-mm-x-150mm-Red-Tip-/130890568329?pt=AU_Welding&hash=item1e79af9289

http://www.ebay.com/itm/1-5-Lanthanated-TIG-Welding-Tungsten-Electrodes-Assorted-Size-1-16-5-3-32-5/171342694444?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D27538%26meid%3D923b31b68ec94740970fcdb4b40b a042%26pid%3D100005%26prg%3D11353%26rk%3D4%26rkt%3D6%26sd%3D321186695346&rt=nc&tfrom=321186695346&tpos=unknow&ttype=price&talgo=origal

τετοιες πηρα διαφορες..(σε χρωματα και διαστασεις) :)

ομως αυτες http://www.ebay.com/itm/200pcs-Cerium-Tungsten-Electrode-TIG-Welding-0-4mm-x-500mm-/321186695346?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ac83808b2
λεει ειναι για χρηση μαζι ? τι εννοει ?

DLS 33
28/11/2014, 19:39
Ειδα και αυτην εδω http://www.expondo.de/products/en/Welding/MIG-MAG/S-MIG-250P.html?XTCsid=e46ccdecd45637dc5e26f64d9d741bda
και την πηρα. !

giannis23
04/12/2014, 00:24
Επειτα, το μηχάνημα, με ταλαιπώρησε αρκετά. Όχι στην αγορά του, αλλά στην επιλογή του.

327488
Γνωρίζω και είδα με τα μάτια μου ότι η TIG κόλληση είναι πολύ ανώτερη εμφανισιακά διότι δεν βρωμίζει την επιφάνεια τριγύρω όπως η GMAW χειροκίνητη κόλληση (βλ. MIG, MAG). Όμως ο χρόνος μου όντας πολύ περιορισμένος δεν μου επιτρέπει τις ατέλειωτες ώρες πειραματισμού και εκμάθησης ενός εξειδικευμένου εργαλείου όπως η TIG. Γι' αυτό έπρεπε να διαλέξω κάτι που με 2-3 κουμπιά να ρυθμίζεται και να αποδίδει κατά βάση ένα ανθεκτικό αποτέλεσμα, και δευτερευόντως ένα όμορφο οπτικά. Η ΜIG λοιπόν αποδείχθηκε μονόδρομος για την περίπτωσή μου. Ίσως στο μέλλον αν το επιτρέπει ο καιρός και τα οικονομικά να προστεθεί στη συλλογή και ένα μηχάνημα TIG + plasma cutter...
327489327490
Τώρα όσον αφορά τις εταιρίες υπάρχουν η Αμερικάνικη σχολή που είναι σαφώς πλούσια σε ποικιλία συσκευών, όγκο αγοράς, και εμπειρίας, αλλά και η ευρωπαϊκή που είναι επίσης πολύ ποιοτική. Τέλος τα τελευταία χρόνια αρχίζει να αναπτύσεται εξ ανατολής μία ισχυρή Κινο-Αυστραλέζικη παρουσία. Χρησιμοποιούν ποιοτικά ηλεκτρονικά εξαρτήματα για τις συσκευές τους και έχουν ήδη πολύ δυνατή παρουσία στην αγορά, συνδυάζοντας τιμές εκπληκτικά χαμηλές...

Ενδεικτικά κάποιες Αμερικάνικες εταιρίες: Miller, Lincoln Electric, Hobart, SIMADRE
αντίστοιχα Ευρωπαϊκές: Kempi, ESAB, TELWIN, Sealey
και η Κινο-Αυστραλεζικη WELDSMART

Αγόρασα μέσω EBAY και επέλεξα την ESAB διότι είναι ευρωπαϊκή, είναι πιο κοντά αν χρειαστώ κάτι, και ενώ εύρισκα σχετικά καλές τιμούλες σε Αμερική υπήρχε το μεγάλο πρόβλημα της μεταφοράς, και της ασφάλειας του να μην χτυπηθεί καταστραφεί η συσκευή στο δρόμο, όπως επίσης σε περίπτωση που έχει κάποιο πρόβλημα, το κόστος επιστροφής θα ήταν ασύμφορο...
Όσον αφορά την WELDSMART μπήκα πραγματικά σε πειρασμό, είδα πολλά βίντεο στο youtube από χρήστες της, και ήμουν στο τσακ, όμως ίσως για λόγους ψυχολογικούς αγόρασα σε σχεδόν διπλάσια τιμή την ESAB. Ίσως τώρα να μην το ξανάκανα....

Δυο λόγια για τη συσκευή.
Είναι inverter, με ψηφιακές ενδείξεις και ρυθμίσεις, έχει υψηλό duty cycle, πολύ όμορφο φινίρισμα στη συναρμογή της, Πανάλαφρη (11-12 κιλά χωρίς την κουλούρα με το σύρμα, και μαζί με την kempi θεωρείται από της κορυφαίες ευρωπαϊκές.
Σαν επιλογές ρύθμισης επιλέγεις ταχύτητα σύρματος/πάχος επιφάνειας, και είδος υλικού, και η μηχανή αυτόματα ελέγχει την ένταση (Amp) που θα δώσει.

http://www.youtube.com/watch?v=TDnDf1_PaVY

η sealey ειναι ιδια με την telwin... η telwin αναλαμβανει να φτιαξει μηχανες για διαφορους κατασκευαστες και αλλαζει μονο χρωμα και ονομα... απο ευρωπαικες ακομα καλες ειναι awelco,gys,deca,solter,cemont κλπ

Καλορίζικο και καλά γαζιά στον φίλο πιο πάνω.
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι? Έχω μια ηλεκτροκόλληση inverter η οποία επάνω γράφει ότι κάνει και για tig. Το λεγόμενο scratch tig. Αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ ? Εννοώ να αγοράσω τσιμπήδα tig μπουκάλα, ρυθμιστή κλπ ? Ευχαριστώ

ολες οι ηλεκτροκολλησεις inverter μπορουν να κολλησουν με scratch tig... εχουμε 3 τυπους tig.. το 1-scratch tig,2-lift arc tig και 3-hf arc tig (high frequency) ...
Για το 1 η εναρξη του τοξου γινεται με τριψιμο του ηλεκτροδιου της τσιμπιδας πανω στην επιφανεια (φαντασου οπως αναβεις ενα σπιρτο)... για το 2 ακουμπας την τσιμπιδα στο μεταλλο και αποτομα την σηκωνεις ελαχιστα οποτε εχεις αποτομη αυξηση της τασης και δημιουργια του τοξου.. για το 3 που χρησιμοποιηται και σε κορυφαιες εφαρμογες και ειδικα σε αλουμινιο,παραγεται τοξο υψηλης συχνοτητας (υπαρχουν πανακριβα μηχανηματα που επιλεγεις και την συχνοτητα που θες!! και εχουν επιλογη dc η ac..

Η διαφορα μιας απλης inverter με μια tig ειναι οτι στη δευτερη μπορεις να ελεγχεις την ροη του αεριου απο τη μηχανη ενω στην απλη απο εξωτερικο ρυθμιστη-βαλβιδα...

Οποτε χρειαζεσαι ακομη..μπουκαλα cargon +τσιμπιδα tig με ρυθμιση (scratch tig) + ρυθμιστη-βαλβιδα μπουκαλας

Desperado
04/12/2014, 12:30
ολες οι ηλεκτροκολλησεις inverter μπορουν να κολλησουν με scratch tig... εχουμε 3 τυπους tig.. το 1-scratch tig,2-lift arc tig και 3-hf arc tig (high frequency) ...
Για το 1 η εναρξη του τοξου γινεται με τριψιμο του ηλεκτροδιου της τσιμπιδας πανω στην επιφανεια (φαντασου οπως αναβεις ενα σπιρτο)... για το 2 ακουμπας την τσιμπιδα στο μεταλλο και αποτομα την σηκωνεις ελαχιστα οποτε εχεις αποτομη αυξηση της τασης και δημιουργια του τοξου.. για το 3 που χρησιμοποιηται και σε κορυφαιες εφαρμογες και ειδικα σε αλουμινιο,παραγεται τοξο υψηλης συχνοτητας (υπαρχουν πανακριβα μηχανηματα που επιλεγεις και την συχνοτητα που θες!! και εχουν επιλογη dc η ac..

Η διαφορα μιας απλης inverter με μια tig ειναι οτι στη δευτερη μπορεις να ελεγχεις την ροη του αεριου απο τη μηχανη ενω στην απλη απο εξωτερικο ρυθμιστη-βαλβιδα...

Οποτε χρειαζεσαι ακομη..μπουκαλα cargon +τσιμπιδα tig με ρυθμιση (scratch tig) + ρυθμιστη-βαλβιδα μπουκαλας

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχεις κολλήσει ποτέ με scratch tig ? Θα ήθελα εντυπώσεις από κάποιον που έχει κολλήσει, να μας κάνει μια σύγκριση . Από ότι καταλαβαίνω η inverter που έχω είναι μόνο dc , άρα δεν θα κάνει για κόλληση αλουμινίου το scratch tig διότι εκεί θέλουμε ac, σωστά? Βέβαια δεν με πολυαπασχολεί το να κολλάω αλουμίνιο, αλλά το να έχω επιλογή μιας tig με λίγα παραπάνω χρήματα δεν μου ακούγεται άσχημη ιδέα!!!

giannis23
04/12/2014, 16:08
Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχεις κολλήσει ποτέ με scratch tig ? Θα ήθελα εντυπώσεις από κάποιον που έχει κολλήσει, να μας κάνει μια σύγκριση . Από ότι καταλαβαίνω η inverter που έχω είναι μόνο dc , άρα δεν θα κάνει για κόλληση αλουμινίου το scratch tig διότι εκεί θέλουμε ac, σωστά? Βέβαια δεν με πολυαπασχολεί το να κολλάω αλουμίνιο, αλλά το να έχω επιλογή μιας tig με λίγα παραπάνω χρήματα δεν μου ακούγεται άσχημη ιδέα!!!

Εχω κολλησει με scratch tig με την απλη inverter που εχω... θες λιγο εξασκηση στην αρχη να του παρεις τον αερα.. μια χαρα ειναι.. η μονη διαφορα ειναι ο τροπος εναρξης του τοξου....μην ξεχνας οτι πριν βγουν τα υψισυχνα ετσι κολλουσαν με tig.. και φυσικα οποιος δεν ειναι επαγγελματιας οπως εσυ και εγω.. στο scratch tig θες 100% argon..

τωρα επειδη δεν ξερω ποση εμπειρια εχεις θα σου πω οτι μην κοιτας απλα ποσα αμπερ σου προτεινουν ... ψαξε μονος σου τι σε βολευει..οπως και στην τεχνικη... καποτε ακουγα "σαν ραφη δεξια αριστερα..ζιγκ ζαγκ κλπ" αλλα δεν μπορουσα εβγαινε χαλια οποτε δοκιμασα διαφορα και κατεληξα να το κανω οπως το τηλεφωνικο καλωδιο που ειναι σαν μπουκλα να καταλαβεις χρησιμοποιωντας μεγαλυτερο ηλεκτροδιο απο το προτεινομενο και μου βγαινει τελειο..

εχω κολλησει με ηλεκτροδιο και tig χαλυβα-inox 301,304,316-μαντεμι(χυτοσιδηρο) και μιγματα του...αλουμινιο

Για το αλουμινιο η σωστη μεθοδος ειναι με ac αλλα κυριως την εχουν επαγγελματικα συστηματα αυτη την επιλογη.. μπορεις να κολλησεις tig με dc (+) ομως το αλουμινιο βαζωντας μεγαλυτερου παχους μυτη μπροστα... επισης αν δεν μιλαμε για δουλεια που σε ενδιαφερει εμφανιση και στεγανοτητα (πλασια,σωληνες κλπ) υπαρχουν και ηλεκτροδια αλουμινιου με τον παραδοσιακο τροπο

αμα σε ενδιαφερει και το μαντεμι ξερω να σου πω αρκετα


Παντα θα κρινεις τι ειναι αυτο που θες να κανεις..πχ εχω κολλησει σωληνες ποτισματος <1 χιλιοστου ανετα με ηλεκτροδιο..αν θες να κολλησεις ομως ανοξειδωτο μονοδρομος ειναι το tig.. γενικα θες στεγανοτητα και εμφανιση και αυξημενη αντοχη? tig θες να κανεις κατι οπως στις φωτο? που θελουν πολλες κολλησεις και δεν σε νοιαζουν πιεσεις και στεγανοτητα? ηλεκτροδιο κλασσικο

327964 327965 327966

DLS 33
04/12/2014, 17:19
για πες για κολλημα Μαντεμι με την TIG.
εγω 2 μηχανες TIG , αλλα ακομα δεν εκανα κολησεις με αυτες !
περιμενω να διαβασω πως να αρχισω....

giannis23
04/12/2014, 20:13
για πες για κολλημα Μαντεμι με την TIG.
εγω 2 μηχανες TIG , αλλα ακομα δεν εκανα κολησεις με αυτες !
περιμενω να διαβασω πως να αρχισω....

. ο χυτοσιδηρος θελει προσοχη στις ταχυτατες μεταβολες θερμοκρασιας.. εχει ενα σημειο στα 760 c περιπου... οποτε δεν πρεπει να αυξησεις αποτομα την θερμοκρασια γιατι θα δεις σαν ραγιζει σαν τσοφλι αυγου... υπαρχουν διαφορα μειγματα χυτοσιδηρου αναλογα με το ποσοστο c(ανθρακα) που εχει..παντως πρεπει να εχει πανω απο 2.1 %..οσο αυξανεται το ποσοστο του ανθρακα τοσο πιο χαμηλο ειναι το σημειο που λιωνει :P

1)καθαριζεις καλα την περιοχη (παντα αυτο μην υπαρχουν ξενες υλες)
2)κανεις προθερμανση με φλογιστρο σε μια περιοχη απο 300-600 c (αν παιξεις λιγο με τον χρονο θα το καταλαβαινεις που ειναι καλα)
3)κολλας ειτε με tig ειτε με ηλεκτροδιο,με χαμηλα A και πολυ αργα μην το στρεσαρεις αποτομα και κανει ραγισματα..
4)μετα την κολληση το σκεπαζεις με αμμο για να πεσει η θερμοκρασια αργα

αν δεν το προθερμανεις θα πηγαινεις πολυ αργα και οχι περισσοτερο απο 1 εκατοστο... κανεις ενα εκατοστο το σηκωνεις λιγα δευτερολεπτα και αντε παλι! απλα με προθερμανση ειναι ο πιο σωστος τροπος κολλησης που χρησιμοποιουν οι επαγγελματιες

η διαφορα στην κολληση χυτοσιδηρου μεταξυ tig και ηλεκτροδιου ειναι οτι ισως πρεπει να εισαι πιο προσεκτικος με tig γιατι μεταφερει την θερμοτητα με πιο σημειακο τροπο...

για tig δοκιμασε 309L και 316L.. αλλα το καλυτερο ειναι 99 N (nickel) αν βρεις

Spyrious
04/12/2014, 20:28
Σκέφτομαι και εγώ να πάρω tig μηχανή για αλουμίνιο και ανοξείδωτο κυρίως.Θέλω tig για πιο όμορφο αποτέλεσμα. Συμφέρει από εξωτερικό ή να πάρω από Ελλάδα;Επειδή είμαι ερασιτέχνης δεν θέλω τριφασικό μηχάνημα.Έχετε να προτείνετε κάτι και σε τι χαρακτηριστικά;Ευχαριστώ.

giannis23
04/12/2014, 20:53
παρε μια μεταχειρισμενη η μια καινουρια απο εδω... θα εχεις ακι εγγυηση..και απο αλλες ευρωπαικες χωρες θα εχεις αλλα δεν αξιζει..με τα μεταφορικα στα ιδια θα σου βγει η και παραπανω.. πριν αγορασεις tig φροντισε να μαθεις τα εξοδα που εχει

DLS 33
04/12/2014, 22:42
αυτη που πηρα δεν ειναι καλη ?
http://www.expondo.de/products/en/Welding/TIG-welders/S-ALU-225PH-AC-DC.html
εχει 2 χρονμια εγγυηση, και μιλανε και ΕΛΛΗΝΙΚΑ, μπορεις να συνενοηθεις ευκολα, και κανουν και καλες τιμες για ελλαδα.... !

Αν θελει κανενας ας μου πει....


...σχετικα με την κολληση σε χυτο, εχω δει κανουν τρυπες σε κορμο μπλοκ απο Τρακτερ, (εκει που ειχε ραγισμα) και μετα πασσο, και να βιδωνουν βιδες χαλκου....
παλιες τεχνικες ε?

giannis23
05/12/2014, 07:37
αυτη που πηρα δεν ειναι καλη ?
http://www.expondo.de/products/en/Welding/TIG-welders/S-ALU-225PH-AC-DC.html
εχει 2 χρονμια εγγυηση, και μιλανε και ΕΛΛΗΝΙΚΑ, μπορεις να συνενοηθεις ευκολα, και κανουν και καλες τιμες για ελλαδα.... !

Αν θελει κανενας ας μου πει....


...σχετικα με την κολληση σε χυτο, εχω δει κανουν τρυπες σε κορμο μπλοκ απο Τρακτερ, (εκει που ειχε ραγισμα) και μετα πασσο, και να βιδωνουν βιδες χαλκου....
παλιες τεχνικες ε?

η μηχανη αυτη σαν τεχνικα χαρακτηριστικα ειναι καλη ..αλλα σαν αντοχη δεν μπορω να σου πω αυτα με την χρηση θα τα δεις

εγω σου περιεγραψα πως γινεται η κολληση με το σωστο τροπο..αυτο που λες δεν ειναι κολληση

stefanos
05/12/2014, 09:57
...σχετικα με την κολληση σε χυτο, εχω δει κανουν τρυπες σε κορμο μπλοκ απο Τρακτερ, (εκει που ειχε ραγισμα) και μετα πασσο, και να βιδωνουν βιδες χαλκου....
παλιες τεχνικες ε?

Οι τρύπες γίνονται στην άκρη της ρωγμής για να σταματήσει να ανοίγει.Οι βίδες είναι για αποκατάσταση της στεγανότητας.

Spyrious
05/12/2014, 20:19
Συγγνώμη κιόλας (είμαι σχετικά άσχετος) μπορεί κάποιος να γράψει μια λίστα τι χρειάζεται μια μηχανή tig;

πχ αυτή εδώ λέει τπτ

http://www.weldingshop.gr/index.php?act=viewProd&productId=455

αναφέρει ότι είναι "πηγή συγκόλλησης tig".Δλδ θέλει και κάτι άλλο;

giannis23
05/12/2014, 21:54
Συγγνώμη κιόλας (είμαι σχετικά άσχετος) μπορεί κάποιος να γράψει μια λίστα τι χρειάζεται μια μηχανή tig;

πχ αυτή εδώ λέει τπτ

http://www.weldingshop.gr/index.php?act=viewProd&productId=455

αναφέρει ότι είναι "πηγή συγκόλλησης tig".Δλδ θέλει και κάτι άλλο;

λεει και παραλεει..η esab ειναι απο τους κορυφαιους κατασκευαστες... δουλευει ηλεκτροδιο και tig και μαλιστα hf

η συγκεκριμενη εχει τσιμπιδα tig στη συσκευασια + τσιμπιδα ηλεκτροδιου + την γειωση... χρειαζεσαι ακομα μασκα + μπουκαλα argon η cargon (κομπλε με βαλβιδα) + μυτες και ραβδους (αυτα ειναι αναλωσιμα)

Spyrious
06/12/2014, 10:59
Ωραίος!!!Ευχαριστώ!!!Απο το νεο έτος αν το επιτρέπουν τα χρήματα θα κάνω την κίνηση.

stefanos
06/12/2014, 11:26
Ωραίος!!!Ευχαριστώ!!!Απο το νεο έτος αν το επιτρέπουν τα χρήματα θα κάνω την κίνηση.

Δεν βλέπω να κάνει για αλουμίνιο.

giannis23
06/12/2014, 12:40
Ωραίος!!!Ευχαριστώ!!!Απο το νεο έτος αν το επιτρέπουν τα χρήματα θα κάνω την κίνηση.

ειναι καλη αγορα... σου ειπα ειναια πο τις κορυφαιες εταιρειες.. παντως αν δεν προκειται να κολλας συνεχεια θα σου φανει επαγγελματικη :P δεν μας ειπες ομως τι θες να κολλας ακριβως ..καλα που το ειπε ο φιλος απο κατω


Δεν βλέπω να κάνει για αλουμίνιο.

κολλαει και dc απλα η σωστη δουλεια γινεται με ac..γιατι σου βγαινει καθαρη η κολληση και καλυτερο αποτελεσμα...

στο dc βοηθαει και το ηλιο.. αλλα χανεις σε διεισδυτικοτητα

αυτο που εχω καταλαβει στεφανε.. ειναι οτι σε αυτον τον τομεα πρεπει να δοκιμασεις και να δεις μονο σου

Spyrious
06/12/2014, 14:30
Ωχ.Ναι θέλω οπωσδήποτε να κολλάω αλουμίνιο και ανοξείδωτο.

Επίσης κάτι άσχετο.Υπάρχει κάποιο μαγαζί Αθήνα-Θεσσαλονίκη που να πουλάει φύλλο αλουμινίου 3μμ σε διάφορα μεγέθη και να στέλνει ανα την Ελλάδα;Εδώ Γιάννενα μόνο 1μ χ 2μ βρίσκω αλλά δεν χρειάζομαι τόσο πολύ και κοστίζει και 78 ευρώ.Ευχαριστώ.

DLS 33
06/12/2014, 14:38
δηλαδη, οποιος ασχολειται ερασιτεχνικα, πρεπεινα αγοραζει ακριβες μηχανες ?
και με μια μετρια μηχανη, πιστυω οτι μπορει νακανει την εργασια του.

Τωρα για μαρκες, βλεπω, σε ΠΟΛΛΕΣ ιδιες μηχανες, να αλλαζει μονο η ΕΜΑΦΝΙΣΗ......και η ΤΙΜΗ !!!