PDA

View Full Version : Προβλημα με Yamaha F1



Saley7
28/05/2014, 12:07
Γεια σας παιδια, είμαι νέος στην παρέα και εντελός άσχετος (οχι απλα απειρος αναπυρος :P ) απο τεχνικα θέματα σε μηχανακια, για να μην τρεχω σε μαστόρους και δίνω λεφτά για το τίποτα αν δεν υπαρχει σοβαρό πρόβλημα, θέλω την βοηθεια σας. Όπως αναγράφω και στον τίτλο έχω το Yamaha F1 το οποίο το έχω αχρισιμοποίητο εδω και 1 χρόνο και τώρα δεν πέρνει μπροστά με τίποτα. Του άλλαξα μπουζί μήπως εφτεγε αυτο γιατι ήταν και καταμαυρο καμενο αλλα τίποτα. Μόλις το βγάζω το μπουζί και του κατευάζω την μανιβέλα ακούγετε ''ωραιος'' ο ήχος του σαν να πάει να πάρει μπροστά δηλαδή, μόλις του βάζω το μπουζί πάλι πίσω (καινουργιο) δεν σκαει καθόλου και ακούγετε ενα πολυ εξασθανισμένο ξεφισιμα. Τι ακριβός χρειάζετε, τι προβλημα λετε να έχει?? Να σας πω επισης οτι όταν το αφησα πέρισι στο υπόγειο δούλευε κανονικα.
Να σας πω και ακομα κάτι οτι είναι δίχρονο 125cc και δνε του έχω αλλάξει κάτι εκτός απο το παιδι που το είχε αρχικά του είχε βάλει αν δεν κανω λαθος μεγαλύτερο καρμπιλατερ.

teogtp
28/05/2014, 12:24
Για αρχη αδειασε το ντεποζιτο απο την παλια βενζινη και πεταξε την.
Λυσε το καρμπυρατερ και καθαρισε το καλα.Το βενζινολαδο θα εχει γινει σαν μαστιχα και εχει φρακαρει τα παντα.
Μια και εχεις το μπουζι στα χερια βαλτο στην πιπα και γειωσε το σε καποιο σημειο στο μηχανακι και τραβα καμια μανιβελια
να δεις αν εχεις σπινθηρα.
Αυτα και βλεπουμε.

GFawkes
28/05/2014, 12:32
Γεια να μην εισαι αναπΥρος...
παρε εναν πυρο.

Εχεις F1 και ειναι αχρησιμοποιητο 1 χρονο....εδω αλλοι πληρωνουν να οδηγησουν τετοια εργαλεια....

ΑΑ...καθαρισε και κανα καρμπ, βαλε και λιγο λαδι μιξης να σπασει η μουργα...και εισαι οκ

Saley7
28/05/2014, 12:33
Σε ευχαριστώ φίλε τωρα τις επόμενες μέρες που θα έχω χρόνο θα το λύσω με ενα φιλο γιατι εγω δεν ξέρω τίποτα απο αυτα και θα το καθαρίσω, θα ενημερώσω πάλι, οσο για το μπουζί θα το δοκιμάσω και θα πω συντομα να δουμε τι έχει τελικα...


Μαγκες το μπουζι το δοκιμασα... και παρολο που έβαλα γαντι για να την γλιτωσω με τ΄ναξε για τα καλα :P αρα παμε για καθαρισμό καρμπυλατερ τωρα οταν ερθει ο φίλος (μαλλον σαββατοκυριακο)

notakos600
28/05/2014, 15:52
Σε ευχαριστώ φίλε τωρα τις επόμενες μέρες που θα έχω χρόνο θα το λύσω με ενα φιλο γιατι εγω δεν ξέρω τίποτα απο αυτα και θα το καθαρίσω, θα ενημερώσω πάλι, οσο για το μπουζί θα το δοκιμάσω και θα πω συντομα να δουμε τι έχει τελικα...


Μαγκες το μπουζι το δοκιμασα... και παρολο που έβαλα γαντι για να την γλιτωσω με τ΄ναξε για τα καλα :P αρα παμε για καθαρισμό καρμπυλατερ τωρα οταν ερθει ο φίλος (μαλλον σαββατοκυριακο)

Ξαναπόσταρέ το τη Παρασκευή που θα είναι ο μαστραντώνης εδώ.

bulmont
28/05/2014, 15:54
Ξαναπόσταρέ το τη Παρασκευή που θα είναι ο μαστραντώνης εδώ.


Ναι αλλά νωρίς πρίν αρχίσει τα τσίπουρα........................

notakos600
28/05/2014, 15:55
Ναι αλλά νωρίς πρίν αρχίσει τα τσίπουρα........................

Με τα τσίπουρα θα πατήσει τα εκατό αυτός. :lol: :beer:

kostaskk
28/05/2014, 16:01
Γεια σας παιδια, είμαι νέος στην παρέα και εντελός άσχετος (οχι απλα απειρος αναπυρος :P ) απο τεχνικα θέματα σε μηχανακια, για να μην τρεχω σε μαστόρους και δίνω λεφτά για το τίποτα αν δεν υπαρχει σοβαρό πρόβλημα, θέλω την βοηθεια σας. Όπως αναγράφω και στον τίτλο έχω το Yamaha F1 το οποίο το έχω αχρισιμοποίητο εδω και 1 χρόνο και τώρα δεν πέρνει μπροστά με τίποτα. Του άλλαξα μπουζί μήπως εφτεγε αυτο γιατι ήταν και καταμαυρο καμενο αλλα τίποτα. Μόλις το βγάζω το μπουζί και του κατευάζω την μανιβέλα ακούγετε ''ωραιος'' ο ήχος του σαν να πάει να πάρει μπροστά δηλαδή, μόλις του βάζω το μπουζί πάλι πίσω (καινουργιο) δεν σκαει καθόλου και ακούγετε ενα πολυ εξασθανισμένο ξεφισιμα. Τι ακριβός χρειάζετε, τι προβλημα λετε να έχει?? Να σας πω επισης οτι όταν το αφησα πέρισι στο υπόγειο δούλευε κανονικα.
Να σας πω και ακομα κάτι οτι είναι δίχρονο 125cc και δνε του έχω αλλάξει κάτι εκτός απο το παιδι που το είχε αρχικά του είχε βάλει αν δεν κανω λαθος μεγαλύτερο καρμπιλατερ.
τα f1 ειναι 110cc μαμα
καθάρισμα καρμπιρατέρ. παρε ενα σπρει για καρμπυρατερ λυσε ολο το καρμπ και ψεκασε παντού
κοιταξε τις φλογερες κατω απο λαμπα για να δεις οτι ολες οι τρυπες ειναι οκ και φυσα μεσα στις διοδους και τρυπούλες του καρμπ για να δεις μην εχει βουλώσει καμια

δεσε και δοκιμασε σπρώχνοντας να το βαλεις μπρος
θα παρει δεν μπορει

αν η συμπιεση του μοτερ ειναι μικροτερη απο οταν το αφισες τοτε μπορει να εχει κολισει απο την ακινησια και να μην εχει συμπιεση για να παρει μπρος

Saley7
28/05/2014, 17:53
τα f1 ειναι 110cc μαμα
καθάρισμα καρμπιρατέρ. παρε ενα σπρει για καρμπυρατερ λυσε ολο το καρμπ και ψεκασε παντού
κοιταξε τις φλογερες κατω απο λαμπα για να δεις οτι ολες οι τρυπες ειναι οκ και φυσα μεσα στις διοδους και τρυπούλες του καρμπ για να δεις μην εχει βουλώσει καμια

δεσε και δοκιμασε σπρώχνοντας να το βαλεις μπρος
θα παρει δεν μπορει

αν η συμπιεση του μοτερ ειναι μικροτερη απο οταν το αφισες τοτε μπορει να εχει κολισει απο την ακινησια και να μην εχει συμπιεση για να παρει μπρος


Μαλιστα, οποτε ολοι καρμπ λετε αρα περιμένω το σαβατοκυριακο να ερθει ο φίλος μου, εαν δεν ερθει για να μην περιμενω το επομενο σαββατοκυριακο να το λύσω μονος μου? Και πειτε οτι το ελυσα και το εβγαλα και το καθαρισα μετα για να το βαλω πισω θελει ρυθμισμα η απλα το κλεινω και το βαζω στο θεση του?

Παντα η πρώτη φορα ειναι δύσκολη μετα θα μαθω που θα παει!! :rolleyes:
επισης αμα ειναι η συμπιεση που λες τι κανω τοτε??