PDA

View Full Version : bridgestone bw501



SHOOTER045
28/05/2014, 12:47
Αυτά είναι τα επόμενα ελαστικα που θα φορέσουμε στα ΤΑ700
Τα φοράει κανείς? Γνώμες?εντυπωσεις?

SHOOTER045
28/05/2014, 21:06
Κανένας?

SHOOTER045
01/06/2014, 16:01
Λοιπόν σήμερα πήγα υπηρεσία μετά από ολιγοήμερη άδεια
Κατά την απουσία μου αλλαχτηκαν λάστιχα
Βάλαμε τα ΒΤ 501/502
Αλλά ο τσομπανος αυτοκινητολαστιχας που πήρε τον διαγωνισμό μου μαγαρισε το μηχανάκι
Και ο έτερος τσοπανάκος που το πήγε δεν πήρε χαμπάρι
1ον μου λασκαρε αποστατες(τεντωτηρες)πίσω τροχού, και ο ένας ή έμεινε στην στάνη του, η έπεσε στον δρόμο-φταινε και οι δύο
Ο άλλος αποστατης-τεντωτηρας(αριστερος)
Βρέθηκε περασμενος ανάποδα!!!!!!
Πέρυσι που ήμουν εκεί, απ το πολύ σφίξιμο μου έσπασαν την μια από τις τέσσερις βίδες που συγκρατούν τον μπροστινό άξονα
Τα πήρα κρανίο, ευτυχώς ήταν κλειστός σήμερα, θα τον στόλιζα
Αύριο δεν μου γλιτώνουν ούτε ο ένας ούτε ο άλλος



Ερωτησις έχει σοβαρό πρόβλημα με έναν τεντωτηρα? Γιατί αν δεν βρεθεί στην στάνη του, θα έχω σε καμιά εβδομάδα άλλον
Ζυγοσταθμιση δεν έκανε, ούτε τα παλιά βαρίδια δεν έβγαλε και έχω τρέμουλο
Τα λάστιχα φαίνονται καλά, αλλά θέλουν να πατήσουν ακόμα, δίνουν ποιο ανάλαφρη αίσθηση, αλλά αργούν να ζεσταθούν νομίζω, και έχω την υποψία ότι και οι πιέσεις είναι για το ανάθεμα
Περισσότερα όταν το στρώσω

Bob_o_mastoras
01/06/2014, 21:48
TA 700 εννοεις το Τρανσαλπ;;
Απο λαστιχα δεν ξερω πολλα. Αυτο που ξερω ειναι οτι τα Yokohama ειναι τα καλυτερα με διαφορα αλλα δεν βγαινουν για μηχανακια.
Στα μηχανακια μου παντα εβαζα Metzeler και κυριως το sahara. Aπ'ολα τα metzeler που δοκιμασα εμεινα ευχαριστημενος. Ειδικα τα sahara κρατουσαν ακομα και οταν ολα τα τακουνια ειχαν φυγει. Ακομα και με τα λινα εξω! Κρατουσαν τροπος του λεγειν. Εντελει αγορασα ενα οικοπεδακι.. χεχεχε :lol: αλλα το 'χα παραχεσει στην συγκεκριμενη περιπτωση.
Και micelen που εχω οδηγησει αρκετες φορες μ'αρεσαν, κολλανε καλα κατω αλλα εχουν μαλακη γομα που τρωγεται ευκολα.
Για αλλα δεν θυμαμαι εντυπωσεις.

DAN_DAN
03/06/2014, 13:45
Λοιπόν σήμερα πήγα υπηρεσία μετά από ολιγοήμερη άδεια
Κατά την απουσία μου αλλαχτηκαν λάστιχα
Βάλαμε τα ΒΤ 501/502
Αλλά ο τσομπανος αυτοκινητολαστιχας που πήρε τον διαγωνισμό μου μαγαρισε το μηχανάκι
Και ο έτερος τσοπανάκος που το πήγε δεν πήρε χαμπάρι
1ον μου λασκαρε αποστατες(τεντωτηρες)πίσω τροχού, και ο ένας ή έμεινε στην στάνη του, η έπεσε στον δρόμο-φταινε και οι δύο
Ο άλλος αποστατης-τεντωτηρας(αριστερος)
Βρέθηκε περασμενος ανάποδα!!!!!!
Πέρυσι που ήμουν εκεί, απ το πολύ σφίξιμο μου έσπασαν την μια από τις τέσσερις βίδες που συγκρατούν τον μπροστινό άξονα
Τα πήρα κρανίο, ευτυχώς ήταν κλειστός σήμερα, θα τον στόλιζα
Αύριο δεν μου γλιτώνουν ούτε ο ένας ούτε ο άλλος



Ερωτησις έχει σοβαρό πρόβλημα με έναν τεντωτηρα? Γιατί αν δεν βρεθεί στην στάνη του, θα έχω σε καμιά εβδομάδα άλλον
Ζυγοσταθμιση δεν έκανε, ούτε τα παλιά βαρίδια δεν έβγαλε και έχω τρέμουλο
Τα λάστιχα φαίνονται καλά, αλλά θέλουν να πατήσουν ακόμα, δίνουν ποιο ανάλαφρη αίσθηση, αλλά αργούν να ζεσταθούν νομίζω, και έχω την υποψία ότι και οι πιέσεις είναι για το ανάθεμα
Περισσότερα όταν το στρώσω

Τα λάστιχα είναι πολύ καλά, τα φορούσα στο 650 και ήταν από τα καλύτερα που φόρεσα ποτέ.
Όσο για την σπασμένη βίδα στο στήριγμα του μπροστινού άξονα, είναι γνωστό πρόβλημα όταν σιδηροφάγοι βάζουν όλη τους τη δύναμη για να σφίξουν αυτά τα μποζόνια (θέλουν μόνο 12 Nm στο 650, κάπου εκεί λογικά και στο 700).

spyrakos35
03/06/2014, 14:01
εμπειρία από v-strom 1000....

άχρηστα τα bw, χειρότερα από τα προηγούμενα που αντικατέστησαν (trail wing).....

τα καλύτερα ήταν τα metzeler exp.....

SHOOTER045
03/06/2014, 20:32
Κοίτα Σπύρο
Το φιλαράκι σου με το 1000το στρώμα που μιλούσαμε πριν λίγο, ήταν πολύ ευχαριστημένος 2σετ φόρεσε στο δικό του. Σίγουρα είναι καλύτερα από τα anakee 2 που είχα πριν, είναι ποιο σκληρά και αργούν να πιάσουν θερμοκρασία, αλλά όσο τα παταω αποκταω ποιο πολύ εμπιστοσύνη
Για μένα από αυτά που φόρεσα στο 700 transalp
1 Dunlop tr91
2bridgestone battle wing
3metzeler tourance
4michelin amakee2
Και το πρόβλημα του χαμένου τεντωτηρα λύθηκε από δωρητή-στουκαρισμενο fmx
Τα βιδακια μπροστά που λέει ο φίλος θέλουν επιδέξια χέρια η ροποκλειδο, αλλά αν έχεις να κάνεις με τσομπανους....

motoexelixis
03/06/2014, 22:58
στο στρωμα το 650 εχουν κλεισει δυο χρονια φορεμενα, αλλα δεν ειναι εκτεθειμενα στον ηλιο ενεκα γκαραζ,μολις ζεσταθουν σε στεγνο ειναι παραπανω απο μια χαρα ,και συγχωρουν και υπερβολες,για βρεγμενο δε ξερω ετσι κι αλλιως εκει το παω κοτευοντας.....

SHOOTER045
04/06/2014, 00:06
τωρα το οδηγησα πρωτη φορα και νυχτα σε βρεγμενο
αποσταση 26χλμ και ηταν ακρως ικανοποιητικη η συμπεριφορα και η αποδοση τους
αν ηταν μερα ισως το κυνηγουσα περισοτερο για να βρω τα ορια του
που απ οτι εδειξε ηταν αρκετα παραπανω

spyrakos35
04/06/2014, 00:48
Κοίτα Σπύρο
Το φιλαράκι σου με το 1000το στρώμα που μιλούσαμε πριν λίγο, ήταν πολύ ευχαριστημένος 2σετ φόρεσε στο δικό του.....

αυτός είναι αεκτζής ρε...... δευτερότριτος, περιμένεις προκοπή????

SHOOTER045
04/06/2014, 00:56
γιατι οχι
καλο και γλυκο αγορι φαινεται......:bawl:

SHOOTER045
18/06/2014, 22:34
αφου περασαν κατι μερες
και εγραψαν τα χιλιομετρα τους
σαδιακα πιεζα να βρω τα ορια τους.
βεβαια ο καιρος εδω πανω τις τελευταιες μερες κανει τα δικα του με ξαφνικες μπορες και συνθηκες εναλαξ στεγνο-βρεγμενο
απο στροφη σε στροφη.
τα bridgestone αργουν λιγο να ζεσταθουν αλλα οταν γινει αυτο κρατανε απιστευτα,μεχρι την κορωνα
στο υγρο στοιχειο δε ειναι παραπανω απο καλα,ξεπερνανε νομιζω και τα dunlop tr91 που ειχα ως προτυπο για το transalp
στο στεγνο κρατανε εξισου,μονο αρνητικο οτι αργουν λιγο να ζεσταθουν.
σημαδια φθορας ειναι αμελητεα,και σε ερωτηση φιλο λαστιχα που ασχολειται μονο με λαστιχα μοτο
μου ειπε οτι ειναι εφαμιλλα του dunlop σε κρατημα και εχουν μεγαλυτερη διαρκεια ζωης
τα dunlop μετα τις 7-8 χιλ χλμ που η φθορα ηταν εμφανης
κραταγαν σχεδον το ιδιο σαν καινουργια
αρα θα δουμε σε λιγους μηνες

psiana
19/06/2014, 08:57
Σε ποιο βαρύ μηχανάκι από το ΤΑ700 , το δικό μου το vara'05, έχω βάλει 3 ζευγάρια BW501-502.
Έχουν πολύ καλή χιλιομετρική απόδοση, σε βρεγμένο είναι... κορυφή και αυτό οφείλεται στη γόμα τους που διατηρούν τη θερμοκρασία τους όταν περνάς από νερά. Έτσι δεν φθείρονται και από διαστολές - συστολές.
Στο στεγνο όταν ζεσταθεί κρατά μέχρι τέλους. Το μόνο κακό ότι έχουν αργή κορώνα και δεν πλαγιάζουν έυκολα. ;)
Έιχα βάλει και ένα ζευγάρι όταν είχαν βγει τα ΤΡ91, αλλά είναι τραγικά για βαρύ μηχανάκι. Μαλακά, τετραγωνίσαν εύκολα και μου άντεξαν μόνο ένα ταξίδι στο εξωτερικό. Τα κράτησα το πολύ 10.000χλμ .:nono:
Τα ΕΧΡ έχουν πιο γρήγορη κορωνα και ζεσταίνονται λίγο πιο γρήγορα. Αλλά σε μεγάλες ταχύτητες και ευθείες φορτωμένος, (ταξίδια εξωτερικό αλλά και εγνατίες) τετραγωνίζαν εύκολα, σε σχέση με τα BW.
Τα Ανακί 1-2 που έχω φορέσει είναι πολύ καλά στο να ζεσταθούν γρήγορα, κρατούσαν στο βρεγμένο, αλλά σε γρήγορες διαδρομές δείχαν σημάδια πλεύσης. Και εξηγώ είχα παρατηρήσει σε γρήγορες διαδρομές με στροφιλικια η γόμα να τείνει να ξεφτίζει υπεροβολικά ( όπως κάνει και στα σλικ των αγωνιστικών) στις άκρες. Αυτό εμένα στα πλαγιάσματα μια και το μηχανάκι ήταν ψηλό όπως και το ΤΑ, μου έβγαζε αρκετά tankslapping στις εξόδους των στροφών.
Το άλλο κακό με τα Ανακι είναι ότι πρέπει να μετράς της πίεση ευλαβικά κάθε μέρα....
Είχα βάλει και τα Σκόρπιον τραιλ... τα πέταξα μετά από 2 μπροστινά στραβά... για μένα δεν .....

Το μόνο κακό με το BW είναι ότι αργεί να ζεσταθεί. ΑΝ συμβιβαστείς με αυτό δεν έχεις κανένα θέμα... το τελευταίο ζευγάρι που φοράω τώρα τα έβαλα πριν 2 χρόνια στην Ανδόρα...(έμεινα από λάστιχο εκεί.) Τα έχω ακόμα μετά από 26.000χλμ αλλά πλέον κότα....

SHOOTER045
19/06/2014, 11:04
Ακριβώς όπως τα ειπες
Τα Dunlop τετραγωνισαν εύκολα και υπερβολικά
Τα anakee ψάξιμο και συχνό μέτρημα στις πιέσεις, πλεύση, δεν τα είχα σχεδόν καθόλου εμπιστοσύνη.
Αυτό για την κορώνα των bw δεν το παρατήρησα, ίσως γιατί τα φόρεσα μετά τα μισελεν που ήταν βάρκες