PDA

View Full Version : Αγορα μηχανης .....



Σωτηρης Σταμ
28/05/2014, 14:07
καλημερα .. πρωτο ποστ μου στο φορουμ .. καλως σας βρηκα !!

λοιπον ηρθε ο καιρος να πουλησω το 125αρι yzf και με το καλο μεχρι τον Αυγουστο να αποκτησω ενα 600ss :a015:

το μονο διλλημα που εχω ειναι στην επιλογη ρ6 ή gixxer

μεχρι τωρα με εχει βολεψει πολυ το yzf r125 και οτι αφορα ss κοιταω παντα πρωτη την yamaha + οτι το ρ6 ειναι ονειρο ζωης !!

γραψτε μερικες διαφορες μεταξυ των 2 μοτο , και τα θετικα -αρνητικα

(το μηχανακι το θελω για μετριες βολτες 100-150 χλμ αλλα και για κοντινες αποστασεις μεσα στην πολη )

Billymuse
28/05/2014, 14:27
καλημερα .. πρωτο ποστ μου στο φορουμ .. καλως σας βρηκα !!

λοιπον ηρθε ο καιρος να πουλησω το 125αρι yzf και με το καλο μεχρι τον Αυγουστο να αποκτησω ενα 600ss :a015:

το μονο διλλημα που εχω ειναι στην επιλογη ρ6 ή gixxer

μεχρι τωρα με εχει βολεψει πολυ το yzf r125 και οτι αφορα ss κοιταω παντα πρωτη την yamaha + οτι το ρ6 ειναι ονειρο ζωης !!

γραψτε μερικες διαφορες μεταξυ των 2 μοτο , και τα θετικα -αρνητικα

(το μηχανακι το θελω για μετριες βολτες 100-150 χλμ αλλα και για κοντινες αποστασεις μεσα στην πολη )

:a014:

pipe_smoker
28/05/2014, 14:29
καλημερα .. πρωτο ποστ μου στο φορουμ .. καλως σας βρηκα !!

λοιπον ηρθε ο καιρος να πουλησω το 125αρι yzf και με το καλο μεχρι τον Αυγουστο να αποκτησω ενα 600ss :a015:

το μονο διλλημα που εχω ειναι στην επιλογη ρ6 ή gixxer

μεχρι τωρα με εχει βολεψει πολυ το yzf r125 και οτι αφορα ss κοιταω παντα πρωτη την yamaha + οτι το ρ6 ειναι ονειρο ζωης !!

γραψτε μερικες διαφορες μεταξυ των 2 μοτο , και τα θετικα -αρνητικα

(το μηχανακι το θελω για μετριες βολτες 100-150 χλμ αλλα και για κοντινες αποστασεις μεσα στην πολη )


Γεια σου Σωτήρη.

Σα μέλος της ομάδας διαχείρισης και συντονισμού, αισθάνομαι χρέος μου να σε πληροφορήσω ότι στο θέμα που άνοιξες οι απαντήσεις που θα λάβεις μπορεί να σε στενοχωρήσουν.
Ουδεμία ευθύνη φέρουμε.
Οπλίσου με ηρεμία και υπομονή.

Ευχαριστούμε για την προτίμηση και ελπίζουμε να απολαύσεις την πτήση.

pipe_smoker
28/05/2014, 14:30
:a014:

Εσύ μετά κοίτα να μαζέψεις τα ψίχουλα:lol:

pipe_smoker
28/05/2014, 14:32
Στο θέμα μας.

Τί ηλικία έχεις?

Έχεις δίπλωμα απεριορίστων?

Πόσο καιρό έχεις/πόσα χλμ έχεις γράψει με το 125?

Billymuse
28/05/2014, 14:39
Στο θέμα μας.

Τί ηλικία έχεις?

Έχεις δίπλωμα απεριορίστων?

Πόσο καιρό έχεις/πόσα χλμ έχεις γράψει με το 125?

επίσης έχεις καβαλήσει ποτέ μεγαλύτερη μηχανή η έστω κάποιο ss για να καταλάβεις πως ειναι τα clip on σε σχέση με το τιμόνι (άλλος κόσμος)
ναι μεν μπορεί να έχεις όνειρο το R6 αλλα για τη χρήση που θες την εν λογο μηχανή το πιο πιθανό ειναι να την αξιοποιήσεις κατα 10% για τις ανάγκες
σου σε σχέση με αυτα που προσφέρει...δε χρειάζεται να κάνουμε σύγκριση στη παρούσα φάση τα 2 μηχανάκια που έγραψες γιατί πρώτα απολα
απάντα σε αυτα που ρώτησε και ο Παναγιώτης πιο πάνω...

bulmont
28/05/2014, 14:44
Γεια σου Σωτήρη.Και καλώς ήρθες στην πτήση μας

Σα μέλος της ομάδας διαχείρισης και συντονισμού, αισθάνομαι χρέος μου να σε πληροφορήσω ότι στο θέμα που άνοιξες οι απαντήσεις που θα λάβεις μπορεί να σε στενοχωρήσουν και σ' ευχαριστούμε που μας επέλεξες για το ταξίδι σου
Ουδεμία ευθύνη φέρουμε για ότι κακό σε βρεί...........
Οπλίσου με ηρεμία και υπομονή για την συνέχεια του ταξιδιού σου............ με την ΜΟΤΟ. ΒΑΗΑΡ

Ευχαριστούμε για την προτίμηση και ελπίζουμε να απολαύσεις την πτήση.


:bawl:

SHOOTER045
28/05/2014, 14:48
Για την χρήση που λες βλέπω fazer αλλά άν κόλλησες και βολεύεσαι στο ρ6 δικό σου θέμα
Στο δια ταύτα ότι είπε ο από πανω δίπλωμα+εμπειρια έχεις? + τον κατάλληλο εξοπλισμό



Και καλώς όρισες

pipe_smoker
28/05/2014, 14:49
επίσης έχεις καβαλήσει ποτέ μεγαλύτερη μηχανή η έστω κάποιο ss για να καταλάβεις πως ειναι τα clip on σε σχέση με το τιμόνι (άλλος κόσμος)
ναι μεν μπορεί να έχεις όνειρο το R6 αλλα για τη χρήση που θες την εν λογο μηχανή το πιο πιθανό ειναι να την αξιοποιήσεις κατα 10% για τις ανάγκες
σου σε σχέση με αυτα που προσφέρει...δε χρειάζεται να κάνουμε σύγκριση στη παρούσα φάση τα 2 μηχανάκια που έγραψες γιατί πρώτα απολα
απάντα σε αυτα που ρώτησε και ο Παναγιώτης πιο πάνω...


Βιάαααααζεσαι.

Κάτσε μην έχουμε εκπλήξεις διπλωματικού ενδιαφέροντος αρχικά και λήξουμε πριν αρχίσουμε.


:bawl:

:lol::lol::lol:
Σωστή η παρέμβαση.

manhunter
28/05/2014, 14:51
Από την στιγμή που τα όνειρα σου στοιχειώνει ένα και μόνο πράγμα, που λέγεται R6, μην το σκέφτεσαι.
Οτιδήποτε και να πάρεις, πάλι θα ξερογλείφεσαι όταν περνάει κάποιο δίπλα σου.
Πάρε αυτό που γουστάρεις να βλέπεις, να έχεις , να οδηγάς, και όλα τα άλλα γίνονται/έρχονται

teogtp
28/05/2014, 14:52
Για TRIUMPH 675 κουβεντα;

GFawkes
28/05/2014, 14:53
:priest:

:tooth:

taisteal
28/05/2014, 14:55
Τον προγκηξατε τον ανθρωπο και εκοψε περα...
Ρε τι ειστε εσεις..


:lol::lol:

pipe_smoker
28/05/2014, 14:59
Για TRIUMPH 675 κουβεντα;

Κοίτα...
Για την πόλη καλό είναι.
Για τις βόλτες 100-150χλμ όμως δε νομίζω να τον βολέψει.

Άσε που άμα ανοίξουν οι πίστες κι αποφασίσει να μπει θα πρέπει να το πουλήσει μετά και να ψάξει για τίποτα πιο καλοστημένο.

Σωτηρης Σταμ
28/05/2014, 15:11
21 λογικα βγαζω το καλοκαιρι
45.000

Σωτηρης Σταμ
28/05/2014, 15:14
ολα εκτος απο μποτες που θα της παρω συντομα

Bladerunner
28/05/2014, 15:24
Αν είσαι ήδη αποφασισμένος για αγορά 600 SS, όπως γράφτηκε και παραπάνω πάρε αυτό που σου κάνει "κλικ" όταν το βλέπεις.

Φαντάζομαι πως γνωρίζεις όμως, ότι αυτή η κατηγορία δεν προορίζεται για τη χρήση που θέλεις. Όχι μόνο δεν θα σου προσφέρει τίποτα ένα τέτοιο μηχανάκι, για τη χρήση πάντα που έγραψες, αλλά μάλλον θα σε βάλει και σε μπελάδες με τον τρόπο που αποδίδει τη δύναμή του.

Σωτηρης Σταμ
28/05/2014, 15:26
δηλαδη δεν παω ταξιδι με το ρ6 ??

Bladerunner
28/05/2014, 15:28
Και το γύρο του κόσμου μπορείς να κάνεις. Ένα όμως πιο κατάλληλο μηχανάκι θα είναι πρακτικότερο και πιο ξεκούραστο.

akis_trevor
28/05/2014, 15:29
ουτε και μεσα στην πολη θα ελεγα οτι ειναι τοσο ανετο...
τι χρηματα διαθετεις;

manhunter
28/05/2014, 15:35
Ναι.
Το ασθενοφόρο μόνο αργεί καμιά φορά αλλά δε γ@μείς.

Δεν μπορώ να καταλάβω που βοηθάει την συγκεκριμένη συζήτηση αυτό που αναφέρεις, και είναι και περιττό να το αναφέρεις, ειδικά σε εμένα

Σωτηρης Σταμ
28/05/2014, 15:38
ουτε και μεσα στην πολη θα ελεγα οτι ειναι τοσο ανετο...
τι χρηματα διαθετεις;

6.000

pipe_smoker
28/05/2014, 15:46
λογικα βγαζω το καλοκαιρι


Βγάλε πρώτα και μετά το αναλύουμε όσο θες.


Συνοπτικά πάντως, όπως σου είπε κι ο καθ' ύλην αρμόδιος Bladerunner, τα μηχανάκια αυτά δεν κάνουν για τη χρήση που θες.

Τα 600SS μηχανάκια φτιάχνονται καθαρά για χρήση στην πίστα.
Κάποια είναι λίγο πιο απόλυτα από άλλα, κάποια ελαφρώς πιο άνετα από άλλα, αλλά όλα προορίζονται για την πίστα.

Δεν κάνουν για χρήση παπιού μέσα στην πόλη.


Κι επίσης, το άλμα από τα 125 κυβικά και 10 άλογα, στα 600 κυβικά όπως τα έχει ένα ss και τα 120-130 άλογα όπως τα βγάζει ένα ss, δεν είναι κι ό,τι καλύτερο.
Προσωπικά το θεωρώ ό,τι χειρότερο. (καλά οκ υπάρχουν και χειρότερα)

Υπάρχουν μια χαρά μηχανάκια για να κάνεις αυτά που περιγράφεις κι ακόμα περισσότερα, που και γρήγορα είναι και δυνατά είναι και την παναγία δε θα σου βγάλουν.

Αλλά!

Πρώτα βγάλε δίπλωμα.:wave2:

akis_trevor
28/05/2014, 15:48
Βγάλε πρώτα και μετά το αναλύουμε όσο θες.


Συνοπτικά πάντως, όπως σου είπε κι ο καθ' ύλην αρμόδιος Bladerunner, τα μηχανάκια αυτά δεν κάνουν για τη χρήση που θες.

Τα 600SS μηχανάκια φτιάχνονται καθαρά για χρήση στην πίστα.
Κάποια είναι λίγο πιο απόλυτα από άλλα, κάποια ελαφρώς πιο άνετα από άλλα, αλλά όλα προορίζονται για την πίστα.

Δεν κάνουν για χρήση παπιού μέσα στην πόλη.


Κι επίσης, το άλμα από τα 125 κυβικά και 10 άλογα, στα 600 κυβικά όπως τα έχει ένα ss και τα 120-130 άλογα όπως τα βγάζει ένα ss, δεν είναι κι ό,τι καλύτερο.
Προσωπικά το θεωρώ ό,τι χειρότερο. (καλά οκ υπάρχουν και χειρότερα)

Υπάρχουν μια χαρά μηχανάκια για να κάνεις αυτά που περιγράφεις κι ακόμα περισσότερα, που και γρήγορα είναι και δυνατά είναι και την παναγία δε θα σου βγάλουν.

Αλλά!

Πρώτα βγάλε δίπλωμα.:wave2:

+779
τωρα αν θες να μιλησουμε θεωρητικα και να πουμε πραγματα...εδω ειμαστε.

pipe_smoker
28/05/2014, 15:49
Δεν μπορώ να καταλάβω που βοηθάει την συγκεκριμένη συζήτηση αυτό που αναφέρεις, και είναι και περιττό να το αναφέρεις, ειδικά σε εμένα

Δεν το ανέφερα ειδικά σε εσένα.
Ούτε και ξέρω ποιός είσαι ειδικά εσύ, που είναι περιττό να το αναφέρω.

Παρέθεσα εσένα (το ποστ σου), και το ανέφερα γενικώς γιατί διαφωνώ με την άποψη "πάρε αυτό που γουστάρεις κι όλα μέλι γάλα".
Δε διαβάζεις μόνο εσύ το θρεντ:)

taisteal
28/05/2014, 15:55
Τον τελευταιο εναμιση χρονο δυο ανθρωποι που γνωριζα πηγαν απο 125 σε 600 ss.
Και οι δυο σκοτωθηκαν,και ο ενας πηρε και την κοπελλα του μαζι..
Συγνωμη αν γινομαι τραγικος,αλλα το αναφερω γιατι στα 21 εισαι μικρος για τοσο γκαζι.
Φιλικα παντα :wave2:

manhunter
28/05/2014, 16:10
Δεν το ανέφερα ειδικά σε εσένα.
Ούτε και ξέρω ποιός είσαι ειδικά εσύ, που είναι περιττό να το αναφέρω.

Παρέθεσα εσένα (το ποστ σου), και το ανέφερα γενικώς γιατί διαφωνώ με την άποψη "πάρε αυτό που γουστάρεις κι όλα μέλι γάλα".
Δε διαβάζεις μόνο εσύ το θρεντ:)

Το ειδικά σε εμένα πάει, οτι αν είχες διαβάσει παλιότερα ποστς (που σίγουρα κάποια θα έχεις διαβάσει), θα έχεις καταλάβει ότι και μου έχει τύχει να περιμένω ασθενοφόρο (φαντάζομαι σε πολλούς) και έχω εκφράσει παρόμοια άποψη αρκετές φορές στο παρελθόν.
Την άποψη σου δεν την θεωρώ τελείως λάθος (αλλά εντάξει, όλοι κάπως ξεκινήσαμε, και το παλικάρι οδηγάει δίτροχο που δεν είναι παπί), αλλά θεωρώ λάθος την παράθεση.

Δεν φημίζομαι για τα κατεβατά μου, απλά πάλι ένα θρεντ ''τι να πάρω'' καταλήγει μην πάρεις τίποτα...

Τέσπα, no offence, να είχαμε να λέγαμε
:)

drspeed
28/05/2014, 19:40
Τί του λέτε ρε του παιδιού?
Το 95% των ss είναι καφετέρια σπίτι δουλειά και μπάνιο με σαγιονάρες στο μαύρο λιθάρι. Ή μήπως δεν το έχετε προσέξει?
Το μικρολίμανο είναι γεμάτο από ss και R1200Gs ADV οτιδήποτε άλλο είναι πολύ μικρό για να σε πάει για καφέ στα ΝΠ και ΒΠ! απλά τα SS έχουν το ατού ότι αναδεικνύουν τα κάλη της συνεπιβάτιδος!!! χαχαχα

Να το πάρεις μικρέ το ss μπάς και δούμε κανένα κώλο της προκοπής εκεί πάνω!!!!
Στις εκδρομές εγώ πίσω του όταν είναι 2πλός... πρόλαβα!!!!!!

pipe_smoker
28/05/2014, 20:55
Το ειδικά σε εμένα πάει, οτι αν είχες διαβάσει παλιότερα ποστς (που σίγουρα κάποια θα έχεις διαβάσει), θα έχεις καταλάβει ότι και μου έχει τύχει να περιμένω ασθενοφόρο...

Δε θυμομουν να εχω διαβασει καποιο τετοιο ποστ (δε θυμαμαι πολλες φορες ποιος γραφει και τι), και εννοειται πως σε καμια περιπτωση δε θα εγραφα κατι τετοιο επιτηδες. Δεν παιζω με τον πονο του αλλου.

Εκανα επεξεργασια στο ποστ μου κι αφαιρεσα την παραθεση κι αυτο που ειχα γραψει.
Οπως και να εχει με συγχωρεις.

PetranGR
28/05/2014, 21:11
πάμε στα βασικά ,καταρχίν 21 και 600 κιβ. ξέχνα τό.

Υπάρχει νεός νόμος ,και θα έχεις όριο κτλ.

Bob_o_mastoras
28/05/2014, 22:40
H διαφορα αναμεσα σε ενα καλοστημενο και δυνατο παπι με φερινγκ που ειναι το yzf125 ή το αντιστοιχο cbr κλπ με το r6 ειναι χαωδης.
Η γνωμη μου ειναι οταν θα κανεις τα μαθηματα για το μεγαλο διπλωμα με κανα CB που θα εχει η σχολη λογικα, εξετασε το, δες αν σου αρεσει και πως σου καθεται το γκαζι του και το βαρος του. Σιγουρα θα σε ικανοποιει σε γκαζι σε σχεση με το 125.
Παρε, με το καλο οταν παρεις το διπλωμα, κανενα hornet ή fazer ή κατι ακομα και μικροτερο, παραπλησιο με συμαζεμενα γκαζια και πιο πολλη ροπη στα χαμηλα ωστε να 'ναι και πιο ευκολοδηγητο. Θα σου βγει και πολυ φθηνοτερα.
Οταν το μαθεις πλεον καλα και το στυβεις παρε μετα οτι θες. Σκεψου ωριμα!
Οτι μηχανακι και να 'χεις ή να μην εχεις μ@@νια θα βρισκεις παντα! Don't worry ;)

21 χρονων+κ@υλα+600cc+120hp+ελληνικοι δρομοι+ελληνες οδηγοι=:priest:

:beer:

manhunter
29/05/2014, 09:13
Δε θυμομουν να εχω διαβασει καποιο τετοιο ποστ (δε θυμαμαι πολλες φορες ποιος γραφει και τι), και εννοειται πως σε καμια περιπτωση δε θα εγραφα κατι τετοιο επιτηδες. Δεν παιζω με τον πονο του αλλου.

Εκανα επεξεργασια στο ποστ μου κι αφαιρεσα την παραθεση κι αυτο που ειχα γραψει.
Οπως και να εχει με συγχωρεις.


No worries, και εγώ κακώς πιάστηκα από αυτό
:beer:

motoexelixis
29/05/2014, 11:23
Σιγα τη διαφορα, το 125 απο το 600, παρε ενα gsxr 1000 να μην εχεις να αλλαζεις καθε τρεις και λιγο μηχανακια

dimzan
29/05/2014, 17:21
Σιγα τη διαφορα, το 125 απο το 600, παρε ενα gsxr 1000 να μην εχεις να αλλαζεις καθε τρεις και λιγο μηχανακια

καλυτερα hayabusha που ειναι 1300 ή zzr1400 να μην αλλαζει καθε τρεις και λιγο μηχανακι