PDA

View Full Version : 3 κράνη!!!!



crazykiller
18/10/2005, 16:05
Αρχίζω που λέτε και εγώ να ψάξω για καινούριο κράνος από Ebay μιας και απ'οτι συμπέρανα συμφέρει.

Ψάχνω από εδώ, ψάχνω από εκεί, τελικά κατέληξα και παρήγγειλα 4 προς το παρόν και ψάχνω για άλλο ένα.

Τα 3 μου ήρθαν και είναι σε τέλεια κατάσταση εκτός από το Arai μου( :yuck: ) που του λείπει ένα κομματι από το μαύρο πλαστικό αυτό που είναι κάτω κάτω. Λεπτομέρεια!

Τα άλλα 2 είναι τέλεια τέλεια!

Τώρα ψάχνω και άλλα για φίλους.
Άν και ξέρω πως ειναι ρίσκο να αγοράζεις μεταχειρισμένο κράνος βρήκα κάτι σχεδόν καινούρια φορεμένα (όπως λένε) 2-3 φορές.
Πήρα το Arai RX7 245Euro από αμερική
και 2 suomy από αγγλία 130 και 110ευρώ

Από αγγλία ήρθαν σε 15 μέρες χωρίς τελωνεία
και από αμερική σε 20 μέρες. Τελωνείο πέρασε χωρίς να πληρώσω πάλι τπτα.Ίσως επειδή είναι μεταχειρισμένο.

To καλύτερο που περιμένω είναι τα λάδια. Παρήγγειλα 8λτ Motul 5100 συνολικού κόστους με τα μεταφορικά 43$= 36ΕΥΡΩ.
Σαν πολύ φτηνά δεν είναι???

Πήρα όμως και μια θήκη για υποβρύχια φωτογράφιση 250$ και χωρίς να το δηλώσουν δώρο, με τις αποδείξεις μέσα, πέρασε πάλι χωρίς να πληρώσω τπτα στο τελωνείο!

Τώρα ετοιμάζω να φέρω ένα laptop, μια φωρογραφική, άλλο ένα Ζ1000, ένα ηχοσύστημα double surround(!) system, 5-6 κινητά 5ης γενιάς, ένα λυόμενο... :eyepop: :eyepop: :eyepop:

GST
18/10/2005, 16:32
και αν το κρανος εχει φαει στουκο;;; θα μου πεις θα φαινεται...αν ομως το εχει βαψει απο πανω το γατονι εσενα ποιος σου εξασφαλιζει την ακεραιοτητα σου την στιγμη που θα το χρειαστεις;;....ολα καλα και αγια αλλα με το κρανος τσιγκουνιες δεν κανεις!...και προπαντως δεν περνεις και αλλους στο λαιμο σου

crazykiller
18/10/2005, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
και αν το κρανος εχει φαει στουκο;;; θα μου πεις θα φαινεται...αν ομως το εχει βαψει απο πανω το γατονι εσενα ποιος σου εξασφαλιζει την ακεραιοτητα σου την στιγμη που θα το χρειαστεις;;....ολα καλα και αγια αλλα με το κρανος τσιγκουνιες δεν κανεις!...και προπαντως δεν περνεις και αλλους στο λαιμο σου

Είναι πολύ δύσκολο να μην φαίνεται αν και δεν το αποκλείω. Αυτό που αποκλείω είναι να το έχει βάψει ο χψ τυπάς και να μην το ξεχωρίσω.

Αλλά και πάλι το θεωρώ λίγο κουταμάρα να ασχοληθεί ο οποιοσδήποτε να βάψει ένα κράνος για 100Ευρω. Μόνο το μεροκάματο που θα χάσει...

:nono: Αυτό που μου λες όμως για το ότι παίρνω άλλους στο λαιμό μου με βρίσκει αντελώς αντίθετο. Είπα ακριβώς τι τους βρήκα (και όπως έγραψα και στην αρχή ότι είναι ρίσκο το μεταχειρισμένο κράνος).
Το τι θα επιλέξει ο καθένας δεν με καθιστά εμένα υπεύθυνο. Δεν είμαι εγώ αυτός που παίρνει τις αποφάσεις, αν θέλουν κράνος από ιντερνετ ή οχι. Το ότι έχω μάθει το πως πατάω τα κουμπάκια στον Η/Υ δεν σημαίνει ότι εγώ τους φοράω το οποιοδήποτε κράνος.

Μεγάλοι άνθρωποι είναι, γνώστες των δεδομένων, διαλέγουν και παίρνουν.

hornetakias
19/10/2005, 14:55
Μεγάλος πονοκέφαλος αυτά τα κράνη τελικά.:hypnotize :look:
Το ένα συμφέρει στην τιμή αλλα το άλλο στην εφαρμογή, ναι αλλά
αυτό το φοράει ο SETE
:a4: :a023:
Έχω ακούσει και διαβάσει πολλά καλά λόγια για αγορά από εξωτερικό και μάλλον εκεί θα καταλήξω(επιτέλους.......)
Ρε crazykiller ποία suomy ποίρες από αγγλία και μήπως έχεις πρόχειρο το link μπας και βγάλουμε καμία άκρη εδώ που μπλέξαμε.

stako
19/10/2005, 15:46
Ναι, για δώσε κανά link!

:)

crazykiller
20/10/2005, 16:19
Από Ebay είναι όλα. www.ebay. com www.ebay.co.uk
Ουσιαστικά ίδια είναι (άν κάνεις register sto .com ισχύειο ο λογαριασμός σου σε ολα) απλά στο αγγλικό βλέπεις μόνο αγγλικά "αγαθά".

Λινκ συγκεκριμένο δεν υπάρχει, δεν είναι επαγγελματίες πωλητές. Απλά έκατσαν ευκαιρίες. και τα πουλήσαν χωρίς καν να τα φορέσουν. Για το ένα έχω που πήρα έχω το λινκ

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=4576963014&ssPageName=STRK:MEWN:IT#ebayphotohosting

Το άλλο ήταν εντωλώς αφόρετο (του το είχαν κάνει δώρο) με τις ετικέτες του και το προστατευτικό της ζελατίνας, αλλά έχει χαθεί από το history


Πάντως απότι κατάλαβα θέλει λίγο υπομονή μέχρι να βρεις την κατάλληλη ευκαιρία