PDA

View Full Version : O De Puniet στη Kawasaki το 2006



idi
18/10/2005, 16:17
θα πειτε ποιος ειναι αυτος...

o τυπος έχει μεγαλη ΨΥΧΗ!!!

οσοι (τυχεροι!) ειδαv φετος τα 250 στο Donington θα καταλάβουν γιατι χαίρομαι... αυτο που έλειπε φετος απο τη Kawasaki ηταν ανάβατες με ΑΡ@@@@ΔΙΑ !


απο Motogp.com

O De Puniet στα MotoGP με την Kawasaki

Το άλμα στην καριέρα του θα επιχειρήσει το 2006 ο Randy De Puniet, ο οποίος θα δοκιμάσει την τύχη του στα MotoGP με την Kawasaki Racing Team.

Η συμφωνία "έκλεισε" στο Phillip Island, στο περιθώριο του GP της Αυστραλίας και ο De Puniet θα οδηγεί του χρόνου την ολοκαίνουργια Ninja ZX-RR 990cc, την οποία εξελίσσει το ιαπωνικό εργοστάσιο.

Ο 24χρονος αναβάτης -γεννημένος στις 14/02/1981 στο Andresy-, θεωρείται από τα ανερχόμενα αστέρια και συγκαταλέγεται στους κορυφαίους οδηγούς που συμμετέχουν στα 250cc έχοντας 5 νίκες, 10 pole positions και συνολικά 22 παρουσίες στο βάθρο.

Η μετακίνησή του στην Kawasaki αναμένεται να ενισχύσει την ομάδα η οποία το 2006 συμπληρώνει 4 χρόνια πλήρους εμπλοκής στην κορυφαία κατηγορία.

Ο νεαρός Γάλλος θα ντεμπουτάρει στο μονόσελο της Ninja ZX-RR στις επίσημες δοκιμές που ακολουθούν μετά τον τελευταίο αγώνα της χρονιάς, στην Valencia, τον ερχόμενο Νοέμβρη.



"Η μετακίνησή μου στα MotoGP με την Kawasaki είναι μια φανταστική ευκαιρία για μένα. Είναι ένα όνειρο που γίνεται πραγματικότητα", σχολίασε ο De Puniet και πρόσθεσε: "Γνωρίζω ότι δεν θα είναι εύκολα τα πράγματα του χρόνου, καθώς οι μοτοσικλέτες των MotoGP είναι πολύ διαφορετικές σε σχέση με τις 2χρονες που έχω συνηθίσει να οδηγώ στα 250cc. Παρ` όλα αυτά ανυπομονώ για τη νέα πρόκληση. Ξέρω επίσης ότι η πρώτη χρονιά θα είναι χρονιά προσαρμογής για μένα που θα πρέπει να μάθω καλά τη μοτοσυκλέτα και να διαμορφώσω κατάλληλα το αγωνιστικό μου στιλ, αλλά νομίζω ότι δουλεύοντας με μια τόσο έμπειρη ομάδα θα με βοηθήσει πολύ ώστε να προσαρμοστώ πιο εύκολα στο περιβάλλον των MotoGP. Σε ό,τι αφορά τα αποτελέσματα, είναι δύσκολο να πω τι μπορώ να περιμένω γιατί ακόμα δεν έχω οδηγήσει τη μοτοσυκλέτα. Θα έχω μια καλύτερη άποψη μετά τις δοκιμές της Valencia. Eλπίζω ότι στην παρθενική μου χρονιά θα είμαι κοντά στους κορυφαίους αναβάτες της κατηγορίας και θα βελτιώνομαι κατά διάρκεια της σεζόν".



Ο team manager της Kawasaki Racing team, Harald Eckl σχολίασε αναφερόμενος στον De Puniet: "Με τον Randy, έχουμε έναν νέο και ανερχόμενο αναβάτη που έχει ήδη αποδείξει την αξία του με νίκες και παρουσίες σε πόντιουμ στην κατηγορία των 250cc, που είναι άκρως ανταγωνιστική. Του χρόνου θα είναι μια χρονιά προσαρμογής γι` αυτόν, αλλά ξέρω ότι θα δουλέψει σκληρά για να εκμεταλλευτεί με τον καλύτερο τρόπο την ευκαιρία που του δίνει η Kawasaki. Θα είναι πρόκληση για την ομάδα να κάνει ένα γρήγορο πακέτο και να βοηθήσει τον Randy να βρει την ταχύτητα μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα, αλλά έχω απόλυτη εμπιστοσύνη τόσο σε αυτόν όσο και στο team των ανθρώπων που θα συνεργαστεί".


26475

sniper
18/10/2005, 16:26
Να χαίρεσαι όσο μπορείς.....


Ας πάρει η Η τον Pedrosa και πάρτε εσύ όποιον άλλον θέλετε.....


:wave2:

GST
18/10/2005, 16:35
και μας θελουν να μας δωσουν τον οικοπαιδοφαγο!:bawl: :bawl:

sapila racing
18/10/2005, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
αυτο που έλειπε φετος απο τη Kawasaki ηταν ανάβατες με ΑΡ@@@@ΔΙΑ !



idi θα διαφωνήσω μαζί σου 100%!

Αν δεν έχει ο Nakano αρ@@@δια που έπεσε με 300 στην ευθεία του Mugello πέρυσι όταν διαλύθηκε το Bridgestone και στον επόμενο αγώνα ήρθε και 7ος, ποιός έχει?

Ο De Puniet είναι καλός αλλά υπερβολικά ασταθής. Αυτό που έγινε στο Donington ήταν πιο πολύ θέμα τύχης κατα τη γνώμη μου καθώς η μηχανή πήγε όπου να ταν και αν η διαφημιστική πινακίδα ήταν 10 πόνους πιο αριστερά ο αγώνας του θα είχε τελειώσει εκεί.
Μακάρι να πάει καλά, γιατί κι εγώ στεναχωριέμαι να βλέπω την πράσινη ομάδα στις πίσω θέσεις.
O Hoffman είναι άχρηστος αλλά Γερμανός (όπως και το team Eckl), o Nakano κάνει ότι μπορεί ,αν δεν τον βάραγε ο Σιπερνάου :lol: στην Μαλαισία ενώ ήταν 2ος θα βλέπαμε τι μπορεί πραγματικά να κάνει.
Πρέπει να έχεις υπ οψιν ότι τα Bridgestone παίζουν μόνο σε 3 πίστες (αφού η Βραζιλία βγήκε από το πρόγραμμα), εκ των οποίων στην Ιαπωνία (ό Νακάνο 3ο ςπέρυσι) έσπασε το μοτέρ, και στην Μαλαισία τον εμβόλισαν.

Εγώ πάντως θα προτιμούσα Nakano και O.Jacque αφού είναι και οι 2 έμπειροι και καλοί team mates (από τα 250 όταν το πήρε ο jacque kai o Νακανο 2ος).
Ο De Puniet θα δείξει , αλλά στο 2006 προβλέπω να είναι πάτος...
Το 2007 βλέπουμε.


sapila racing