PDA

View Full Version : Κάνει ναζάκια το άφρικα στο ρελαντί.



kordix
29/05/2014, 14:43
Συμπτώματα
Στο ρελαντί το οποίο δεν είναι σταθερό, μερικές φορές το νιώθω να κάνει διακοπές και όταν είναι κρυο σβήνει, όταν είναι ζεστό και με ρελαντί στις 1200 στροφές πάει να σβήσει αλλά δεν σβήνει. Αν κρατήσω το γκάζι λίγο ανοιχτό στο ρελαντί δεν το κάνει. Δεν μπορώ να καταλάβω αν η στιγμιαία διακοπή είναι από τροφοδοσία ή από ηλεκτρικό πρόβλημα. Οταν ζεσταθεί το μηχανάκι πολύ το κάνει πιο συχνά.

Αλλο σύμπτωμα, οταν ζεσταθεί για τα καλά και κλείσω γκάζι οι στροφές κολλάνε στις 1500 και αμα παίξω λίγο το γκάζι τότε πέφτουν στις 1100-1200. Και μερικές φορές όταν το βάζω μπροστά πυροβολάει μπαμ-μπουμ κανονικά και ψαρώνουμε κόσμο γιατί δουλεύω στο πεντάγωνο και όλοι βγαίνουν εξω τρομαγμένοι να δουν τι γίνεται :lol:





Σκέφτηκα μην είναι η ντίζα του τσοκ αλλά το έχουμε τσεκάρει και δεν είναι. Οταν το λύσαμε για σερβις στο βγάλσιμο μας εσπασαν τα πλαστικά βιδάκια του τσοκ που πιάνουν στο καρμπ, αλλά το πρόβλημα το έκανε και πριν το λύσιμο. Δεν πήρα καινούργια γιατί η χόντα τα δίνει 70Ε, θα φτιάξουμε μεταλλικά στον τόρνο να τελειώνει αυτή η ιστορία.

Το μηχανάκι εχει ρυθμισμένες βαλβίδες, καινούργια ΟΛΑ τα μπουζί και τα φίλτρα, καθαρά καρμπυρατέρ και νέα πυραυλάκια στο φλοτέρ, νέα μπαταρία-ανορθωτή (προληπτικά γιατί τα είχα πάνω 6 χρόνια), και γενικώς πάει πολύ καλά εκτός από την περιοχή του ρελαντί που κάνει κόλπα, με μόνο θέμα κάποιους αυξημένους κραδασμούς.

Και επειδή με τα ηλεκτρικά δεν το εχω και πολύ είναι πιθανό να τα εχει παίξει κανας πολλαπλασιαστής ή να τα χει παίξει το ματάκι του βολάν;


Σόρρυ για το σεντόνι αλλά δεν γινόταν αλλιώς περιγραφή.

SHOOTER045
29/05/2014, 14:48
καμια αλλεργια της εποχης θα ειναι
με αυτα τα συμπτωματα....:confused:

V-TEC
29/05/2014, 15:19
όπως το περιγράφεις, θα ψήφιζα τροφοδοσία ..

έχεις ένα δεύτερο σετ ή μπορείς να βρεις σετ καρμπυρατερ να δοκιμάσεις
για να αποκλείσεις τα υπόλοιπα ?

ρίξε και μια ματιά όταν το λύσεις να δείς ότι όντως το τσόκ είναι κλειστό
και δεν έχει κολήσει μισάνοιχτο και γίνεται ότι περιγράφεις ..
αυτό το όταν ζεσταθεί κ οι στροφές κολάνε και τα μπαμ μπουμ
το τσόκ είναι το πρώτο που θα κοιταγα ...

zannisvel
29/05/2014, 15:23
Εμενα μου ακουγεται σα να θελει ρυθμισμα η βιδα που ρυθμιζει τον αερα στο καρμπυρατερ.

SHOOTER045
29/05/2014, 15:27
τα συμπτωματα δειχνουν σαν να παιρνει καπου αερα
ισως και απ το τσοκ
να κανει επαναφορα η ντιζα αλλα να μην κλεινει η πεταλουδα εσωτερικα

Meni0s
29/05/2014, 15:37
Είχα και εγώ παρόμοια θεματάκια στο δικό μου 1) αρρυθμίες στο γκάζι 2) τα καυσαέρια μύριζαν έντονα βενζίνη και ήταν κολλημένο το ένα απο τα δυο τσοκ.
Το ελατηριακι που υπάρχει εσωτερικά δεν δούλευε σωστα με αποτέλεσμα να μην επαναφέρει.

'Οσο για τις πλαστικές βίδες που λες η τις φτιάχνεις σε τόρνο η παίρνεις κάτι τετοιο http://www.ruggedroads.co.uk/shop/article_7005/Aluminium-Choke-Valve-Guide.html?shop_param=cid%3D61%26aid%3D7005%26

virus
29/05/2014, 16:37
δεν κοιτας τα πλαστικα των εισαγωγων; (μπας και εχουν ξεραθει τα λαστιχα)

ριξε και καμια ματια στις μεμβρανες των καρμπ.

πριν ψωνισεις το οποιοδηποτε ανταλακτικο για σφυρα πρωτα μπας και εχω τιποτα.

kordix
29/05/2014, 17:36
δεν κοιτας τα πλαστικα των εισαγωγων; (μπας και εχουν ξεραθει τα λαστιχα)

ριξε και καμια ματια στις μεμβρανες των καρμπ.

πριν ψωνισεις το οποιοδηποτε ανταλακτικο για σφυρα πρωτα μπας και εχω τιποτα.


Από εισαγωγές και μεβράνες είμαστε οκ, τσεκαρισμένο και :wave2: με το καλό να το δούμε τελειωμένο το δικό σου με το μοτεράκι πάνω :beer::beer:

kordix
29/05/2014, 17:39
Είχα και εγώ παρόμοια θεματάκια στο δικό μου 1) αρρυθμίες στο γκάζι 2) τα καυσαέρια μύριζαν έντονα βενζίνη και ήταν κολλημένο το ένα απο τα δυο τσοκ.
Το ελατηριακι που υπάρχει εσωτερικά δεν δούλευε σωστα με αποτέλεσμα να μην επαναφέρει.

'Οσο για τις πλαστικές βίδες που λες η τις φτιάχνεις σε τόρνο η παίρνεις κάτι τετοιο http://www.ruggedroads.co.uk/shop/article_7005/Aluminium-Choke-Valve-Guide.html?shop_param=cid%3D61%26aid%3D7005%26

Να σαι καλά φίλε μου γιατί καμμιά φορά με τα μαστόρια στους τόρνους δεν βγάζεις άκρη. Περιμένω να μου το φτιάξει κάποιος αλλά αν δεν θα το παραγγείλω :beer:

kordix
29/05/2014, 17:41
τα συμπτωματα δειχνουν σαν να παιρνει καπου αερα
ισως και απ το τσοκ
να κανει επαναφορα η ντιζα αλλα να μην κλεινει η πεταλουδα εσωτερικα


Θα το ξαναδώ πιο προσεκτικά.

(Παρεπιπτόντως το 502 είναι πολύ καλό λαστιχάκι).

kordix
29/05/2014, 17:43
Εμενα μου ακουγεται σα να θελει ρυθμισμα η βιδα που ρυθμιζει τον αερα στο καρμπυρατερ.


Είναι ρυθμισμένα - συγχρονισμένα με ρολόγια. Ισως να θέλει λίγο πιο πλούσιο μείγμα χαμηλά θα ψαχτώ σχετικά.

zannisvel
29/05/2014, 17:46
Είναι ρυθμισμένα - συγχρονισμένα με ρολόγια. Ισως να θέλει λίγο πιο πλούσιο μείγμα χαμηλά θα ψαχτώ σχετικά.

Εννουσα τη βιδα του αερα για το ρελαντι. Pilot air screw νομιζω λεγεται. Στο ΧΤ ειχα ενα παρομοιο προβλημα. Μπερδευε στο ρελαντι και στις χαμηλες στροφές και εσκαγε η εξατμιση οταν αφηνα το γκαζι.

SHOOTER045
29/05/2014, 17:51
θενκς φιλαρακι

matmat
29/05/2014, 17:51
δεν κοιτας τα πλαστικα των εισαγωγων; (μπας και εχουν ξεραθει τα λαστιχα)

ριξε και καμια ματια στις μεμβρανες των καρμπ.

πριν ψωνισεις το οποιοδηποτε ανταλακτικο για σφυρα πρωτα μπας και εχω τιποτα.

φιλτροκούτι έχεις ;;

virus
29/05/2014, 18:19
φιλτροκούτι έχεις ;;


οχι ρε ματ δεν εχω :(


:beer:

Dbnn
29/05/2014, 18:51
Injection: καθάρισε φίλτρο βενζίνης, μπέκ, κολλάρα εισαγωγής και φλάτζες.
Καρμπυρατέρ: βουλωμένο ζιγκλέρ, αρύθμιστο ζιγκλέρ αέρα, λίγδα στο φίλτρο βενζίνης, κολλάρα αέρα, φλάτζες...

Μπορεί να ναι και μπουκωμένο βέβαια. Άλλαξε βενζινάδικο και πάτα το λίγο να "ξεχαρμανιάσει"

Stergios69
29/05/2014, 18:57
Δε δοκιμάζεις και με μια άλλη αντλία βενζίνης; Μήπως αυτή που έχεις έιναι στα τελευταία της...

gior-gos
29/05/2014, 19:18
Ριξε και λιγο WD40 στη γκαζιερα και στις ντιζες του γκαζιου κατω.

ego_o_idios
30/05/2014, 18:21
Είχα και εγώ παρόμοια θεματάκια στο δικό μου 1) αρρυθμίες στο γκάζι 2) τα καυσαέρια μύριζαν έντονα βενζίνη και ήταν κολλημένο το ένα απο τα δυο τσοκ.
Το ελατηριακι που υπάρχει εσωτερικά δεν δούλευε σωστα με αποτέλεσμα να μην επαναφέρει.

'Οσο για τις πλαστικές βίδες που λες η τις φτιάχνεις σε τόρνο η παίρνεις κάτι τετοιο http://www.ruggedroads.co.uk/shop/article_7005/Aluminium-Choke-Valve-Guide.html?shop_param=cid%3D61%26aid%3D7005%26

afto ine to provlima sou ta elatiriakia tou tsok
to exoume pa8i ke emis ine sini8es fenomeno ke min akous oti nane ta africa den pasxoun apo sovara provlimata alou

kordix
31/05/2014, 21:14
afto ine to provlima sou ta elatiriakia tou tsok
to exoume pa8i ke emis ine sini8es fenomeno ke min akous oti nane ta africa den pasxoun apo sovara provlimata alou



(αυτή δεν είναι απάντηση αλα afro, περίμενα κάτι πιο hardcore)


Τελικά αγόρασα αυτά τα μεταλλικά κοκοψίνια να τελειώνει αυτή η ιστορία:

http://www.ruggedroads.co.uk/shop/article_7005/Aluminium-Choke-Valve-Guide.html?shop_param=cid%3D61%26aid%3D7005%26

kordix
31/05/2014, 21:15
Δε δοκιμάζεις και με μια άλλη αντλία βενζίνης; Μήπως αυτή που έχεις έιναι στα τελευταία της...

Στέργιο την ανοιξα και είδα τα "καρβουνάκια" ή δεν ξέρω πως τα λένε ότι είναι σε καλή κατάσταση.

kordix
18/06/2014, 15:07
Με εχει ψιλοτρελάνει λίγο το άφρικα.

Κάνει υπερχείλιση το δεξί καρμπυρατέρ (οπως καθόμαστε πάνω). Εχουν αλλαχθεί βελόνες - πυραυλάκια αλλά το ξανάκανε.

Χτες το έβαλα μπροστα και έτρεχε ποτάμι η βενζίνη ενώ την Κυριακή στην Ετήσια βόλτα δεν εκανε κιχ. Μήπως θέλει πάλι χαλάζι και δεν του αρέσει η ζέστη;



Να τα έχει παίξει το σώμα του καρμπυρατέρ δηλαδή πάμε για άλλα ; για ρίξτε καμμιά ιδέα...

MAIK72
18/06/2014, 15:17
Με εχει ψιλοτρελάνει λίγο το άφρικα.

Κάνει υπερχείλιση το δεξί καρμπυρατέρ (οπως καθόμαστε πάνω). Εχουν αλλαχθεί βελόνες - πυραυλάκια αλλά το ξανάκανε.

Χτες το έβαλα μπροστα και έτρεχε ποτάμι η βενζίνη ενώ την Κυριακή στην Ετήσια βόλτα δεν εκανε κιχ. Μήπως θέλει πάλι χαλάζι και δεν του αρέσει η ζέστη;



Να τα έχει παίξει το σώμα του καρμπυρατέρ δηλαδή πάμε για άλλα ; για ρίξτε καμμιά ιδέα...

Αρρύθμιστα φλοτέρ ή στην καλύτερη τρύπιο:D

virus
18/06/2014, 15:58
το σωμα τι να παθει; δεν κοιτας κι αυτο που ειπε ο μαικ για τρυπιο φλοτερ;

επισης για δες και την πατουρα που παταει το πυραυλακι. μπορει να αλαξες πυραυλακι αλλα να μην στεγανοποιει καλα λογο πατουρας πανω στο σωμα. στην αναγκη τριψε με γυαλοχαρτο την πατουρα.

virus
20/06/2014, 21:00
κανα νεο;

kordix
21/06/2014, 07:02
κανα νεο;


Λοιπόν καταρχήν το θέμα με το τσοκ τελείωσε γιατί έβαλα τα αλουμινένια κοκοψίνια που μου ήρθαν από την Αγγλία και όλα καλά. Το μηχανάκι εχει ενα υγιέστατο ρελαντί και δουλεύει οκ.

Επειδή εχουμε ταξίδι μπροστά μας εβγαλα τα 135ρια ζιγλέρ και εβαλα τα 120 (115 - 115 τα μαμα), εβαλα το μαμα φίλτρο και εκλεισα κάποιες επιπλέον παροχές αέρα στο φιλτροκούτι, για να είμαι μαμά από αέρα και ελαφρώς πιο πλούσιος από καύσιμο. Ετσι θα μου καίει σαφώς λιγότερο στα 140 σε συνδυασμό με γρανάζωμα 16-41.

Για την υπερχείλιση τελικά δεν βγάλαμε άκρη ίσως τελικά να είχε περάσει κανα σκουπιδάκι, όλα όλα ήταν οκ αλλά παρόλα αυτά άλλαξα από περιέργεια πιο πολύ το σώμα των καρμπ με κάτι αλλά που είχα από ενα παλιότερο αφρικα και το μηχανάκι δουλεύει μια χαρά.

Μετά το ταξίδι θα ξαναβάλω κάποια στιγμή τα καρμπ που κάναν υπερχείλιση να το τσεκάρω ξανά.



(εχω ενα 2ο μοτερ που περιμένει επισκευή, μάντεψε πέρα απο το μάνιουαλ τι αλλο διαβάζω για να ξεστραβωθώ, ;))

virus
21/06/2014, 09:17
γιαυτο ρωτησα επειδη εχεις ταξιδι μπροστα σου και θαναι κριμα να παιδευεσαι με υπερχειλισεις.


την παρερνθεση να την αφησουμε ησυχη προς το παρον. θα ποσταριστουν τα αναλογα εν καιρο :D