PDA

View Full Version : Virago customizing...



CustomBoy
30/05/2014, 13:47
Μιάς και ξεκίνησε σιγά σιγα το low budget project(και με την πρώτη ευκαιρία θα δωθουν και καποιες φωτό..) εχω καποιες απορίες τις οποιες θελω να θέττω εδω μεσα,και οσο το δυνατό να βοηθιέμαι απο πιο εμπειρους..

τον κινητήρα τον εχει αναλάβει γνωστός μου,οποτε δεν θα ασχοληθώ με αυτο το κομμάτι...το κομματι που θα ασχοληθώ εγω ειναι

φτερο-σελα-ρόδες-πλαστικά-εξατμισεις κ.ο.κ ,η εξωτερική εμφανιση κυρίως δηλαδη....

η μηχανη θα ερθει σε παραπλησια εμφάνιση με αυτην εδω 317269

με τη διαφορα οτι αριθμός+φλας+φαναρι θα ειναι κατω αριστερα,θα εχω κανονικα αμορτισέρ,και σελάκι συνοδηγου φαγωμένο τελείως flat,επάνω στο πισω φτερό(για χρήση αναγκης ,για να μην καταργηθεί τελείως)


η πρωτη ερωτηση που θέλω να θέσω μιας και δεν κατάφερα να αντλήσω αρκετες πληροφορίες ειναι η εξής...

η μηχανη αυτη τη στιγμη εχει ενα afermarket set εξατμίσεων(motosport)..αρκετα παλιό,και ως γνωστό με το κλασσικό dummy pipe που εχουν οι βιραγκο,να πηγαινει απευθειας στο 1 τελικό,και οχι σε θάλαμο μιξης οπως οι μαμα εξατμίσεις...

ξεβιδώνοντας τα τελικά μένει ο μπροστα λαιμός,ενας fake-διακοσμητικος πίσω,και ο σωληνας που εμπαινε στο καζανάκι...με τον μπροστα λαιμό ειμαστε καλα...

για το πίσω τώρα ,θα απευθυνθω σε καποιον που να εχει κουρμπαδορο,ωστε να καταφέρουμε να κάνουμε ενα μικρο λαιμό της προκοπής και να βγαινει στο σωστό σημειο...ποτε δεν κατάλαβα γιατι γινόταν αυτο με τις βιράγκο....



Η κατασκευή θα γινει STRAIGHT exhaust.....πολυπαιγμένο σκηνικό στο εξωτερικό,και το οπτικό αποτελεσμα(οχι απαραίτητα) θα ειναι κατι τετοιο
http://i1.ytimg.com/vi/BjuYDsJOxZk/maxresdefault.jpg


και η σκέψη η εξης..πάνω στους 2 λαιμους που μενουν..προέκταση ιδιας διαμετρου,2 κομμάτια σωληνα,εφαρμογή με ισχυρους σφυχτιρες και μετα τυλιγμα ολο το υπόλοιπο με wrap....

ο προβληματισμός μου ειναι στο εσωτερικό...ξέρω οτι δεν χρησιμοποιούνε τιποτα συνηθως,αλλα επεσε το μάτι μου στα lollipop mufflers

οπως αυτο εδω ! http://3.bp.blogspot.com/-zQ_cgAQoWmc/ULRFRA1UsFI/AAAAAAAAA5k/sq7vW8glD1o/s640/photo+1.JPG

μπορώ να χρησιμοποιήσω ακριβως το ίδιο ?? θα προσφέρει κάτι ?? ή καλυτερα να καταφύγω σε καποια τετοια λύση!? http://virago250street.files.wordpress.com/2011/08/baffles-2-inches-by-4-inches-long.jpg


περιμένω τις απαντησεις οσων ξερουν :wave2:

SHOOTER045
30/05/2014, 15:56
Νομίζω ότι
1 οι σωλήνες πρέπει να έχουν το ίδιο μηκος
2 τελείως ελεύθεροι ρίχνουν συμπίεση και απόδοση
3 αυτό με τα πρόσθετα mufler ίσως βοηθήσει,φιλος εξατμισας μου είχε φτιάξει τελικό κάποτε τοποθετώντας δαχτυλίδια με τρύπα αλλά όχι στο ίδιο σημείο η τρύπα αυτή, δηλαδή το πρώτο ήταν κέντρο και το αλλα δυο πάνω και κάτω + την εξωτερική τάπα που είχε κέντρο, ηχητικά ήταν ιδιαίτερο, θύμιζε ξερυθμιστο ν στο ρελαντί
Αλλά μετά καραγουσταρα

CustomBoy
30/05/2014, 18:31
Νομίζω ότι
1 οι σωλήνες πρέπει να έχουν το ίδιο μηκος
2 τελείως ελεύθεροι ρίχνουν συμπίεση και απόδοση
3 αυτό με τα πρόσθετα mufler ίσως βοηθήσει,φιλος εξατμισας μου είχε φτιάξει τελικό κάποτε τοποθετώντας δαχτυλίδια με τρύπα αλλά όχι στο ίδιο σημείο η τρύπα αυτή, δηλαδή το πρώτο ήταν κέντρο και το αλλα δυο πάνω και κάτω + την εξωτερική τάπα που είχε κέντρο, ηχητικά ήταν ιδιαίτερο, θύμιζε ξερυθμιστο ν στο ρελαντί
Αλλά μετά καραγουσταρα,


καταρχην ευχαριστώ πολυ για την απαντηση σου...

οι σωλήνες θα εχουν το ιδιο μήκος...ετσι οπως θα το φτιάξω εγω...δεν θα ειναι slash cut αλλα το κατω τελικό θα συναντάει το πάνω και θα σταματανε μαζί στο μηκος που θα επιλεξω(λιγο πριν το αμορτισερ πχ)

για τα τελείως ελευθερα οτι ρίχνουν,γνωρίζω...εξάλλου,ουτε τελικές ουτε εκκινήσεις περιμένω απο το βιραγκάκι....εξαλλου ποσο να πέσει ακομα..

αυτο με τα δαχτυλιδια θα το δοκιμάσω..σκέφτομαι μια τετοια ''ροδελα'' ακριβως στην ενωση του ''σωληνα'' με τον λαιμο,και ενα στο τελος του σωληνα(2-3 εκατοστα πιο μεσα να μη χτυπαει στο ματι)...

φυσικα θα γινει και ρύθμιση καρμπ απο το μηχανικό...!!!

είδωμεν..

CustomBoy
30/05/2014, 18:36
το ταξιδι ξεκινάει καπως ετσι

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t35.0-12/10429727_10204060119333144_2124603810_o.jpg?oh=25427550fed0e8fdbff9fb22b1e10131&oe=538B0BB8&__gda__=1401622633_ee18340569acd7a2e7cc1ee88c12f24e


εχω πρόβλημα και δεν ανοιγει τη φωτο ολοκληρη :sick: