PDA

View Full Version : αγορα μηχανης στην κατηγορια 600 +



to_koroido
31/05/2014, 17:33
καλησπερα παιδια. ειμαι 22 χρονων εχω α2 διπλωμα( γιατι 5 μηνες πριν αναβαθμηστει το διπλωμα μου αλλαξε ο νομος και αντι να παει απεριοριστο εγινε α2) το οποιο μπορω να παω να δωσω τωρα να το κανω αναβαθμιση. μια 400αρα cb ειχα παλι δεν με επιανε το διπλωμα οποτε εχω συνηθησει. εμπας περιπτωση ειμαι αναμεσα σε 600 cbr gsxr και v-strom 650 , αυτο που θελω ειναι πιο πολυ να κανω μικρα-μεγαλα ταξιδακια χειμωνα - καλοκαιρι και λιγη χρηση μεσα στην πολη. ειμουν ετοιμος να παρω μια v-strom αλλα την εκανα μια βολτα αθηνα-σουνιο-πισω και πιαστηκε η μεση μου παρα πολυ θα ελεγα και επισης βαρεθηκα το γκαζι της μετα τα 130. θελω να ρωτησω για την χρηση που την θελω ειναι καλητερα μια στρεετ η μια ον-οφ (και δικαβαλο πολλες φορες) ποια ειναι πιο ξεκουραστη πιο ασφαλες ακομα και σε βροχες. και γενικα την αποψη σας σε κατι π δεν εχω σκεφτει :confused:

George_Sp
31/05/2014, 17:35
ωχ! καλή αρχή :lol:

PetranGR
31/05/2014, 17:42
καλησπερα παιδια. ειμαι 22 χρονων εχω α2 διπλωμα( γιατι 5 μηνες πριν αναβαθμηστει το διπλωμα μου αλλαξε ο νομος και αντι να παει απεριοριστο εγινε α2) το οποιο μπορω να παω να δωσω τωρα να το κανω αναβαθμιση. μια 400αρα cb ειχα παλι δεν με επιανε το διπλωμα οποτε εχω συνηθησει. εμπας περιπτωση ειμαι αναμεσα σε 600 cbr gsxr και v-strom 650 , αυτο που θελω ειναι πιο πολυ να κανω μικρα-μεγαλα ταξιδακια χειμωνα - καλοκαιρι και λιγη χρηση μεσα στην πολη. ειμουν ετοιμος να παρω μια v-strom αλλα την εκανα μια βολτα αθηνα-σουνιο-πισω και πιαστηκε η μεση μου παρα πολυ θα ελεγα και επισης βαρεθηκα το γκαζι της μετα τα 130. θελω να ρωτησω για την χρηση που την θελω ειναι καλητερα μια στρεετ η μια ον-οφ (και δικαβαλο πολλες φορες) ποια ειναι πιο ξεκουραστη πιο ασφαλες ακομα και σε βροχες. και γενικα την αποψη σας σε κατι π δεν εχω σκεφτει :confused:

πως συγκρίνεις το
*CBR/GSXR με το V-Strom ένας θεός ξέρει.

Μήπως πρέπει να κοιτάξεις τι πραγματικά θέλεις;

Όσο για την βροχή , πιο ασφαλές δεν υπάρχει , ασφαλές το χέρι σου ,πρότιμησε κάποια με ABS αν το θέλεις.

Όσο για τα 130 χλμ/ ώρα ,το πήρες μια βόλτα και το βαρέθηκες κιόλας ;
Δηλαδή με το GSXR/CBR θα πηγαίνεις μόνιμος τάπα;

Όπως είπε ένας ακόμα, που καλύτερα να διαβάσεις μπες εδώ :

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=141312

PetranGR
31/05/2014, 17:42
ωχ! καλή αρχή :lol:

τι στοίχιμα πας ; 2 σελίδες - ποπ/κορν και λίγο πριν το κλείδωμα του θέματος.

to_koroido
31/05/2014, 18:12
:) το σημαντικοτερο για μενα ειναι αν τα cbr και παραπλησια ειναι πιο ξεκουραστα σε μεγαλα ταξιδακια , γιατι δεν εχω την ευχερια ωστε να οδηγησω καποιο. τωρα απο εκει και περα αν εχετε να μου προτεινεται καποιο μοντελο. απλα το γκατζετ κυμαινετε στα και κατω απο 3 χιλιαρικα. :)

to_koroido
31/05/2014, 18:16
πως συγκρίνεις το
*CBR/GSXR με το V-Strom ένας θεός ξέρει.

Μήπως πρέπει να κοιτάξεις τι πραγματικά θέλεις;

Όσο για την βροχή , πιο ασφαλές δεν υπάρχει , ασφαλές το χέρι σου ,πρότιμησε κάποια με ABS αν το θέλεις.

Όσο για τα 130 χλμ/ ώρα ,το πήρες μια βόλτα και το βαρέθηκες κιόλας ;
Δηλαδή με το GSXR/CBR θα πηγαίνεις μόνιμος τάπα;

Όπως είπε ένας ακόμα, που καλύτερα να διαβάσεις μπες εδώ :

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=141312
ενταξει το χερι ειναι χερι. αλλα την ιδια συμπεριφορα εχουνε στο δρομο τα ον-οφ και τα στρεετ? και οσο για το ταπα ενταξει οχι και συνεχεια αλλα με απογοητευσε η επιταχυνση εννοω μετα τα 130 χλμ γιατι οσο και να το κανεις σε ενα ταξιδι θα την χρειαστεις στα πολλα :D και παλι καντε υπομονη μαζι μου ειμαι και λιγο ασχετος!

Bradipous
31/05/2014, 18:25
Ναι με οποια μηχανη και να κανεις ον-οφ στο δρομο το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις, η εξατμιση ειναι που κανει τη διαφορα.

Παντως αφου εισαι και γκατζετακιας τοτε πας για στρωμα.

to_koroido
31/05/2014, 18:33
Ναι με οποια μηχανη και να κανεις ον-οφ στο δρομο το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις, η εξατμιση ειναι που κανει τη διαφορα.

Παντως αφου εισαι και γκατζετακιας τοτε πας για στρωμα.

πρεπει να ειμαι λιγο κουκου μπατζετ εννοω! σε ευχαριστω παντως για την απαντηση. πιο πολυ για κανα cbraki κοιταω απλα το φοβαμαι στο φορτωμα αν θα καταφερνω να παρω τα απαραιτητα και κατα ποσο ξεκουραστο ειναι δεν ξερω...

devil's animal
31/05/2014, 18:47
δεν κανουν τα cbr/gsxr/yzf/zx για ταξιδι...αυτα λεγονται SS...supersport δλδ...
ειναι μηχανακια επιδοσεων και αξιοπιουνται ΚΥΡΙΩΣ μεσα σε πιστα...

για ταξιδια, δικαβαλα και φορτωμενος πας σε on-off ή αν θελεις περισσοτερο γκαζι και πιο ανετη θεση οδηγησης κοιτας σε street...
ο κυριοτερος και καλυτερος, κατ'εμε εκπροσωπος, των street ειναι το fazer...ειδικα το 1000 ειναι εξαιρετικο...μοτερ απο r1 detuned, καλυψη απο αερα, τιμονι για καλυτερο μοχλο, ευκολια στο φορτωμα με σαμαρια...

εφ'οσον ομως δεν σε καλυπτει το διπλωμα σου ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ κατι απο αυτα...
κατσε με το cb το 400 και μολις μπορεσεις να βγαλεις διπλωμα απεριοριστων κυβικων κοιτα για καποιο fazer 600 ή sv 650 ή hornet 600 ή gsr600 (αν και τα 2 τελευταια ειναι γυμνα δεν ξερω με ενα μασκακι τι μπορει να σωθει απο τον αερα που θα τρως)...

spyrval
31/05/2014, 18:59
καλησπερα παιδια. ειμαι 22 χρονων εχω α2 διπλωμα( γιατι 5 μηνες πριν αναβαθμηστει το διπλωμα μου αλλαξε ο νομος και αντι να παει απεριοριστο εγινε α2) το οποιο μπορω να παω να δωσω τωρα να το κανω αναβαθμιση. μια 400αρα cb ειχα παλι δεν με επιανε το διπλωμα οποτε εχω συνηθησει. εμπας περιπτωση ειμαι αναμεσα σε 600 cbr gsxr και v-strom 650 , αυτο που θελω ειναι πιο πολυ να κανω μικρα-μεγαλα ταξιδακια χειμωνα - καλοκαιρι και λιγη χρηση μεσα στην πολη. ειμουν ετοιμος να παρω μια v-strom αλλα την εκανα μια βολτα αθηνα-σουνιο-πισω και πιαστηκε η μεση μου παρα πολυ θα ελεγα και επισης βαρεθηκα το γκαζι της μετα τα 130. θελω να ρωτησω για την χρηση που την θελω ειναι καλητερα μια στρεετ η μια ον-οφ (και δικαβαλο πολλες φορες) ποια ειναι πιο ξεκουραστη πιο ασφαλες ακομα και σε βροχες. και γενικα την αποψη σας σε κατι π δεν εχω σκεφτει :confused:

Είσαι θεός! :lol:
Αφού πιάστηκες με V-Strom ενώ θεωρητικά τα on off είναι άνετα, ίσως πρέπει να δεις κάτι που ρίχνει το βάρος στους καρπούς. Ένα CBF,Fazer ή Bandit είναι άνετα και η δύναμή τους διαχειρίσιμη από αρχάριο. Δε νομίζω ότι θα τα βαρεθείς τόσο γρήγορα. Τα CBR-GSXR κλπ είναι αρκετά σκυφτά και με πολύ δύναμη. Υπάρχει ο κίνδυνος κάποιος αρχάριος να βαρεθεί πολύ γρήγορα (λόγω μακροχρόνιας παραμονής στο ΚΑΤ).

akis_trevor
31/05/2014, 19:01
:priest::priest::priest:

SHOOTER045
31/05/2014, 19:56
Εντελώς καμιά σχέση τα ss με τα ον οφ και σε ταξίδι και σε φορτωμα και σε κίνηση στην πόλη, η πλαστιγγα γέρνει υπέρ των ΟΝ οφ
Πως κατάφερες και πιάστηκες σε στρώμα πηγαίνει στην σφαίρα του ανεξήγητου
Με ένα ss θα χρειάζεσαι βοηθούς να σε ξεσκαλώσουν από πάνω μετά από βόλτα
Επίσης με μια βόλτα δεν αποκτάς εμπειρία, πιθανόν λάθος στάση σώματος λέγεται, όπως ότι το Γκάζι του στρομ το θεωρείς λίγο, όταν το ίδιο κατ εμε είναι από τα ποιο δυνατά και πρόθυμα ον οφ 600+ το οποίο 200αριζει,εκτος αν αυτό που καβάλησε είχε πρόβλημα
Αφού έχεις σι μπι και θες να αλλάξεις αλλά και να είσαι οκέι με το δίπλωμα, κοίτα σε τρανσαλπ 400-αλλα είναι παλιό-η σε κανένα κλε και άσε τα πειράματα, γιατί χίλιες φορές πάει η στάμνα στην Πηγή αλλά μια φορά σπάει

PetranGR
31/05/2014, 20:09
Εντελώς καμιά σχέση τα ss με τα ον οφ και σε ταξίδι και σε φορτωμα και σε κίνηση στην πόλη, η πλαστιγγα γέρνει υπέρ των ΟΝ οφ
Πως κατάφερες και πιάστηκες σε στρώμα πηγαίνει στην σφαίρα του ανεξήγητου
Με ένα ss θα χρειάζεσαι βοηθούς να σε ξεσκαλώσουν από πάνω μετά από βόλτα
Επίσης με μια βόλτα δεν αποκτάς εμπειρία, πιθανόν λάθος στάση σώματος λέγεται, όπως ότι το Γκάζι του στρομ το θεωρείς λίγο, όταν το ίδιο κατ εμε είναι από τα ποιο δυνατά και πρόθυμα ον οφ 600+ το οποίο 200αριζει,εκτος αν αυτό που καβάλησε είχε πρόβλημα
Αφού έχεις σι μπι και θες να αλλάξεις αλλά και να είσαι οκέι με το δίπλωμα, κοίτα σε τρανσαλπ 400-αλλα είναι παλιό-η σε κανένα κλε και άσε τα πειράματα, γιατί χίλιες φορές πάει η στάμνα στην Πηγή αλλά μια φορά σπάει

βρούμ βρούμ..

to_koroido
31/05/2014, 20:20
Είσαι θεός! :lol:
Αφού πιάστηκες με V-Strom ενώ θεωρητικά τα on off είναι άνετα, ίσως πρέπει να δεις κάτι που ρίχνει το βάρος στους καρπούς. Ένα CBF,Fazer ή Bandit είναι άνετα και η δύναμή τους διαχειρίσιμη από αρχάριο. Δε νομίζω ότι θα τα βαρεθείς τόσο γρήγορα. Τα CBR-GSXR κλπ είναι αρκετά σκυφτά και με πολύ δύναμη. Υπάρχει ο κίνδυνος κάποιος αρχάριος να βαρεθεί πολύ γρήγορα (λόγω μακροχρόνιας παραμονής στο ΚΑΤ).

χαχαχα ενταξει παιδια μην κολλατε στο διπλωμα θα παω να το αναβαθμισω. ε και εγω νομιζα οτι ειναι ανετα αλλα τελικα με επιασε η μεση και ασε που φοβομουνα να την κατεβασω πολυ στις στροφες :cry: ευχαριστω για ολες τις απαντησεις θα κοιταξω κατι σε fazer , με σωσατε απο μια πολυ κακη αγορα λοιπον :beer: απλα χωρις φαρινγκ δλδ cbf και τετοια ουτε κατα διανοια!!!!! αν εχετε να μου προτεινετε κανα αλλο μοντελο εκτος απο bandit kai fazer δεχτααααα!!

to_koroido
31/05/2014, 20:21
ολα ωραια και καλα τα λες ... το ον-οφ π καβαλησα ητανε με leo-vince kai polla .... αν παω να παρω τρανσαλπ καλυτερα να μεινω με το cb :P

to_koroido
31/05/2014, 20:25
δεν κανουν τα cbr/gsxr/yzf/zx για ταξιδι...αυτα λεγονται SS...supersport δλδ...
ειναι μηχανακια επιδοσεων και αξιοπιουνται ΚΥΡΙΩΣ μεσα σε πιστα...

για ταξιδια, δικαβαλα και φορτωμενος πας σε on-off ή αν θελεις περισσοτερο γκαζι και πιο ανετη θεση οδηγησης κοιτας σε street...
ο κυριοτερος και καλυτερος, κατ'εμε εκπροσωπος, των street ειναι το fazer...ειδικα το 1000 ειναι εξαιρετικο...μοτερ απο r1 detuned, καλυψη απο αερα, τιμονι για καλυτερο μοχλο, ευκολια στο φορτωμα με σαμαρια...

εφ'οσον ομως δεν σε καλυπτει το διπλωμα σου ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ κατι απο αυτα...
κατσε με το cb το 400 και μολις μπορεσεις να βγαλεις διπλωμα απεριοριστων κυβικων κοιτα για καποιο fazer 600 ή sv 650 ή hornet 600 ή gsr600 (αν και τα 2 τελευταια ειναι γυμνα δεν ξερω με ενα μασκακι τι μπορει να σωθει απο τον αερα που θα τρως)...

χωρις φερινγκ ταξιδι μεγαλο??? δεν αντεχω αλλο αερα !!! εχω αγανακτησει!!! :) γενικα ρεσπεκτ thx για την απαντηση! οτι αλλο προτεινεται δεχτο!

Bradipous
31/05/2014, 20:34
Το cbf εχει φερινγκ, προσθεσε το στη λιστα με το φειζερ και το μπαντιτ.

PetranGR
31/05/2014, 20:39
Το cbf εχει φερινγκ, προσθεσε το στη λιστα με το φειζερ και το μπαντιτ.

και πάνω σε αυτό θα σου πώ,οτι φίλος δίνει ...

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4913366/

λόγω οικογένειας πλέον :)

to_koroido
31/05/2014, 20:57
καλα το συγκεκριμενο χορνετ ειναι διαμαντι!!! στα μεσα του μηνα θα κανω την αγορα (μιας και τωρα δεν πληρωνομαστε πρωτη αλλα οποτε το θυμηθουναι) θα το εχω κατα νου... οσο για το sv ειναι κατε με ασχημοπαπο μλπιαχ!!! και το μπαντιτ επισης. κληνω λοιπον προς το χορνετακι και το φαζερ.... ευχαριστουμνε για την υπενθημιση βραδιπους!
τι θα εκανα χωρις εσας??? ε???:D

Bradipous
31/05/2014, 21:00
παλι τα μπερδευεις!
το χορνετ (cb) ειναι γυμνο, ενω το cbf νυμενο.

κοιτα μονο μην σε πιασουν κοροιδο... :lol:

loomoombas
31/05/2014, 21:00
Πως γίνεται να πιάστηκες στο Στρομ;Τι ύψος έχεις;Τα cbx 500 ξεκινάνε από 5600-5700,περσινά μηχανάκια.Ρίχ'τους μια ματιά,δεν θα έχεις θέμα και με το δίπλωμα.Καλό είναι να οδηγήσεις αν μπορείς πρώτα ένα SS για να σχηματίσεις γνώμη για το πόσο άβολα και κουραστικά είναι στην καθημερινή κίνηση,λόγω στάσης σώματος και clip ons,και μετά να αποφασίσεις αν πραγματικά το θες.Από κει και πέρα,σε street μηχανές,τα fazer έχουν πιο πολύ γκάζι,τα cbf είναι πιο στρωτά και μάλλον λιγότερο προβληματικά.

to_koroido
31/05/2014, 21:07
παλι τα μπερδευεις!
το χορνετ (cb) ειναι γυμνο, ενω το cbf νυμενο.

κοιτα μονο μην σε πιασουν κοροιδο... :lol:

επειδη οταν ημουνα μικρος ειχα ονειρο το cbf το χορνετ τωρα οτι εχει cbkati χορνετ το λεω ... κολληματα :lol:

loomoombas 1.80 ειμαι ρε συ αλλα πιαστηκα ισως οπως ειπε και ενα προηγουμενο παιδι να ειναι οτι δεν ειχα σωστη θεση... δεν ξερω παντος δεν μ αρεσε η οδηγηση της... τωρα για το φαζερ που λες βγαζει ζημιες γενικα? γιατι το λες αυτο?

loomoombas
31/05/2014, 21:24
Δεν είπα ότι το fazer βγάζει ντε και καλά ζημιές,απλά το συγκεκριμένο μοτέρ των cbf είναι τέρας αξιοπιστίας.

to_koroido
31/05/2014, 21:34
κατι τελευταιο πριν κλησω λιγο στο μυαλο μου τι θελω... ποσο προστασια προσφερουν αυτα τα δυο που εχω στο μυαλο μου απο αερα και ποσο ανετα ειναι και για τον συνεπηβατη!! σημαντικα πραγματακια αν ξερει και εχει οδηγησει κανεις...

V-TEC
31/05/2014, 21:38
Μια χαρά γινεται να πιαστεις με οποιοδηποτε μηχανακι
εχει διαφορετικη θεση οδηγησης απο αυτη που εχεις συνηθισει ..


και ( γνωμη μου ) στα on/off που καθεσαι καθετα πανω στην μηχανη κ
ολο το βαρος του κορμου πεφτει πανω στην μεση
ειναι λιγοτερα ανετα για ταξιδια
σε σχεση με οποιοδηποτε μηχανακι
που μοιραζει οπως πρεπει το βαρος
αναμεσα στην μεση κ τα χερια.

περι ορεξεως κολοκυθοπιτα μεν
οπως βολευεται ο καθενας .

to_koroido
31/05/2014, 21:46
ναι αυτα ακριβως μ ελεγε και ενας κοντινος 55 χρονων απο μικρος οδηγαει στρεετ.,, δεν τον πιστευα μεχρι που επαθα αυτο με το στρωμα... κατι δεν θα ξερετε παραπανω?? :P