PDA

View Full Version : enduroβόλτες στο Αλσος Βείκου



Costis_k
31/05/2014, 18:47
Καλησπέρα σας όλους,
Πριν λίγους μηνες μετακόμισα και σε κοντινη απόσταση απέναντι μου βρίσκεται το αλσος. βεικου δυστυχως(τι δυστυχως μας λες ρε μεγαλε,τι ηθελες απέναντι το hyde park?).
Και εξηγούμαι για το δυστυχως....ΚΑΘΕ απογευμα σχεδον,(ΣΚ το προγραμμα ξεκιναει απο το μεσημερι περίπου) σχεδόν βλεπω κατι τυπακια να ανεβοκατεβαινουν ΜΕΣΑ στο αλσος με endurakia.Τωρα παράξενο θα με πεις,μυστηριο θα με πεις,ειναι ΑΚΡΩΣ ενοχλητικό να γυρνας απο τη δουλεια 6-7 τ απογευμα να καθεσαι μπαλκονι και να ακούς after εξατμίσεις και κινητηρα στο κοκκινο.
Και ρωτάω τωρα:Eπιτρεπεται κάτι τέτοιο?
Και τι θα μπορουσα να κανω?

rider
31/05/2014, 19:05
το καταλαβαίνεις οτι όταν ρωτάς σε μοτοφόρουμ τι μπορώ να κάνω με τους ενοχλητικούς εντουράκηδες, η πιθανότερη απάντηση θα είναι να πάρεις κι εσυ ένα εντουράκι και να πας να παιξεις στα χώματα με τα αλλα παιδιά... :rolleyes:

bulmont
31/05/2014, 19:09
Καλησπέρα σας όλους,
Πριν λίγους μηνες μετακόμισα και σε κοντινη απόσταση απέναντι μου βρίσκεται το αλσος. βεικου δυστυχως(τι δυστυχως μας λες ρε μεγαλε,τι ηθελες απέναντι το hyde park?).
Και εξηγούμαι για το δυστυχως....ΚΑΘΕ απογευμα σχεδον,(ΣΚ το προγραμμα ξεκιναει απο το μεσημερι περίπου) σχεδόν βλεπω κατι τυπακια να ανεβοκατεβαινουν ΜΕΣΑ στο αλσος με endurakia.Τωρα παράξενο θα με πεις,μυστηριο θα με πεις,ειναι ΑΚΡΩΣ ενοχλητικό να γυρνας απο τη δουλεια 6-7 τ απογευμα να καθεσαι μπαλκονι και να ακούς after εξατμίσεις και κινητηρα στο κοκκινο.
Και ρωτάω τωρα:Eπιτρεπεται κάτι τέτοιο?
Και τι θα μπορουσα να κανω?


Να πας να κρατάς χρόνους και γυρολόγια......................................


Η να πάρεις κι΄εσύ ένα εντουράκι...................................

rider
31/05/2014, 19:14
ειδες που στα 'λεγα? :rotflmao:

SHOOTER045
31/05/2014, 19:17
Εναλλακτικά πάρε και εσύ ένα και βουρ

akis_trevor
31/05/2014, 19:18
αλλιως κανε τον κριτη,φτιαχνε τουμπι κλπ...

Ichigo
31/05/2014, 19:20
Καλησπέρα σας όλους,
Πριν λίγους μηνες μετακόμισα και σε κοντινη απόσταση απέναντι μου βρίσκεται το αλσος. βεικου δυστυχως(τι δυστυχως μας λες ρε μεγαλε,τι ηθελες απέναντι το hyde park?).
Και εξηγούμαι για το δυστυχως....ΚΑΘΕ απογευμα σχεδον,(ΣΚ το προγραμμα ξεκιναει απο το μεσημερι περίπου) σχεδόν βλεπω κατι τυπακια να ανεβοκατεβαινουν ΜΕΣΑ στο αλσος με endurakia.Τωρα παράξενο θα με πεις,μυστηριο θα με πεις,ειναι ΑΚΡΩΣ ενοχλητικό να γυρνας απο τη δουλεια 6-7 τ απογευμα να καθεσαι μπαλκονι και να ακούς after εξατμίσεις και κινητηρα στο κοκκινο.
Και ρωτάω τωρα:Eπιτρεπεται κάτι τέτοιο?
Και τι θα μπορουσα να κανω?

Έπρεπε να ήσουν εκεί πριν καμιά 15αριά χρόνια που δεν υπήρχαν οι ολυμπιακές αθλητικές εγκαταστάσεις πάνω από τη ΜΕΝ της ΕΥΔΑΠ! Ήταν απαραίτητη η στάση για να τους χαζέψω να κάνουν τα κόλπα τους!! :D

Εσένα δηλαδή δε σε χαλάει η Βεΐκου με όλα τα ξετάπωτα που ανοίγουν γκάζι χωρίς αύριο ε;; :rolleyes:
Μην πεις ότι μένεις και στα καταπατημένα πάνω από τη Βεΐκου γιατί θα γελάει και το παρδαλό κατσίκι!!! (είχε και μια μυρωδιά από στάνες άλλο πράμα παλιά) :lol:

MikeG
31/05/2014, 19:21
troll

Costis_k
31/05/2014, 19:46
Έπρεπε να ήσουν εκεί πριν καμιά 15αριά χρόνια που δεν υπήρχαν οι ολυμπιακές αθλητικές εγκαταστάσεις πάνω από τη ΜΕΝ της ΕΥΔΑΠ! Ήταν απαραίτητη η στάση για να τους χαζέψω να κάνουν τα κόλπα τους!! :D

Εσένα δηλαδή δε σε χαλάει η Βεΐκου με όλα τα ξετάπωτα που ανοίγουν γκάζι χωρίς αύριο ε;; :rolleyes:
Μην πεις ότι μένεις και στα καταπατημένα πάνω από τη Βεΐκου γιατί θα γελάει και το παρδαλό κατσίκι!!! (είχε και μια μυρωδιά από στάνες άλλο πράμα παλιά) :lol:


Oχι κατω από βεικου μενω, ασε για τα ξετάπωτα μαλλον εχουν ανοιχθεί χιλιαδες θεματα μαλλον!!

Costis_k
31/05/2014, 19:50
rider και bulmont ειμαι του εκδρομικού εγώ :wave2:
317335

vaska
31/05/2014, 19:52
αν είσαι εργένης τράβα μια "παχιά", αν έχεις γκόμενα γυναίκα ρίξτης έναν. Σε κάθε περίπτωση θα ξεθυμάνεις.

:a31:

cosgili
31/05/2014, 19:58
αν είσαι εργένης τράβα μια "παχιά", αν έχεις γκόμενα γυναίκα ρίξτης έναν. Σε κάθε περίπτωση θα ξεθυμάνεις.

:a31:
Εμπαθή...:bawl::rotflmao:

Zid
31/05/2014, 22:09
Και ρωτάω τωρα:Eπιτρεπεται κάτι τέτοιο?
Και τι θα μπορουσα να κανω?



Λειτουργεί ο χώρος με άδεια απο το δήμο .. εδω και μερικούς μήνες.. πολλά μπράβο στην Ο.Δ.Μ.Α ΑΘΗΝΩΝ (ΟΜΙΛΟΣ.ΔΙΚΥΚΛΟΥ.ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟΥ.ΑΘΛΗΤIΣΜΟΥ) και στον ανοιχτόμυαλο Δήμαρχο που βοηθάει το μηχανοκίνητο αθλητισμό!!:beer:

teo yzf r6
31/05/2014, 23:04
τυχερος εισαι μαλλον εχεις το πιστακι μεσα στα ποδια σου,πρεπει να το εκεταλευτιεις δεοντος:)

p@nos
31/05/2014, 23:28
που ρε φιλε μεσα στο αλσος μπαινουν μηχανακια πως γινεται αυτο

MG-KTiNoS
01/06/2014, 09:13
Καλησπέρα σας όλους,
Πριν λίγους μηνες μετακόμισα και σε κοντινη απόσταση απέναντι μου βρίσκεται το αλσος. βεικου δυστυχως(τι δυστυχως μας λες ρε μεγαλε,τι ηθελες απέναντι το hyde park?).
Και εξηγούμαι για το δυστυχως....ΚΑΘΕ απογευμα σχεδον,(ΣΚ το προγραμμα ξεκιναει απο το μεσημερι περίπου) σχεδόν βλεπω κατι τυπακια να ανεβοκατεβαινουν ΜΕΣΑ στο αλσος με endurakia.Τωρα παράξενο θα με πεις,μυστηριο θα με πεις,ειναι ΑΚΡΩΣ ενοχλητικό να γυρνας απο τη δουλεια 6-7 τ απογευμα να καθεσαι μπαλκονι και να ακούς after εξατμίσεις και κινητηρα στο κοκκινο.
Και ρωτάω τωρα:Eπιτρεπεται κάτι τέτοιο?
Και τι θα μπορουσα να κανω?


dasarxeio@gmail.com

Ξεκίνα από δω και δεν είναι αυτοί αρμόδιοι θα σου πουν που να πας.

http://www.praxisakiniton.com/dasiki.php?dasiki=%C1%E8%DE%ED%E1-%C1%F4%F4%E9%EA%DE%F2

MG-KTiNoS
01/06/2014, 09:15
που ρε φιλε μεσα στο αλσος μπαινουν μηχανακια πως γινεται αυτο


Φίλε μου στην Ελλάδα ΟΛΑ γίνονται αρκεί να κάνουμε ΕΜΕΙΣ το κέφι μος.
ΘΑ μου ΕΣΥ πεις ΕΜΕΝΑ που θα κάνω εντούρο?
Δικό σου είναι το άλσος κλπ κλπ
Γνωστές ιστορίες τις έχουμε ακούσει χιλιάδες φορες???

MG-KTiNoS
01/06/2014, 09:17
Λειτουργεί ο χώρος με άδεια απο το δήμο .. εδω και μερικούς μήνες.. πολλά μπράβο στην Ο.Δ.Μ.Α ΑΘΗΝΩΝ (ΟΜΙΛΟΣ.ΔΙΚΥΚΛΟΥ.ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟΥ.ΑΘΛΗΤIΣΜΟΥ) και στον ανοιχτόμυαλο Δήμαρχο που βοηθάει το μηχανοκίνητο αθλητισμό!!:beer:

το οποίο είναι και παράνομο αλλά τι να λέμε τώρα... ?
Τις εκλογές να πάρουμε και να πα να γ... και το άλσος και η ασφάλεια των ανθρώπων και οι πάντες.

Ichigo
01/06/2014, 10:00
το οποίο είναι και παράνομο αλλά τι να λέμε τώρα... ?
Τις εκλογές να πάρουμε και να πα να γ... και το άλσος και η ασφάλεια των ανθρώπων και οι πάντες.

Εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πως δεν τον ενοχλούν οι καφετέρειες που μένει ΑΚΡΙΒΩΣ δίπλα με την απίστευτη βαβούρα από το ΚΑΡΑΚΙΤΣΑΡΙΟ που μαζεύεται και την ποιο απίστευτη βαβούρα της Βεΐκου που όλοι κινούνται με όριο το χωρίς αύριο από τα 70 χλμ/ωρα, επίσης απορώ πως δεν τον ενοχλούν τα ΚΑΤΑΠΑΤΗΜΕΝΑ σε πρόσφατα αναδασωτέα περιοχή, τα απορριματοφόρα του δήμου που σταθμεύουν εκεί -όσο να ναι μια μποχίτσα την έχουν- παρά τον ενοχλεί το εντούρο σε καμιά 300άρα-400άρα το λιγότερο σε ευθεία μέτρα που γίνεται από το χώρο του... :rolleyes:

MG-KTiNoS
01/06/2014, 10:04
κι ο Άκης δεν καταλαβαίνει γιατί είναι μέσα, περίπου για τους ίδιους λόγους....


:lol:


-πως το λένε και οι Αμερικλάνοι...???? Εντ τζάστις φορ ολ ρε -
:D

Ichigo
01/06/2014, 10:25
Εγώ θα έλεγα get a life αλλά τέσπα... :rolleyes:

Zid
01/06/2014, 16:11
το οποίο είναι και παράνομο αλλά τι να λέμε τώρα... ?
Τις εκλογές να πάρουμε και να πα να γ... και το άλσος και η ασφάλεια των ανθρώπων και οι πάντες.

Οτι πείς μεσιέ.... εσύ ξέρεις καλύτερα..

el-Gatto
01/06/2014, 18:16
Εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πως δεν τον ενοχλούν οι καφετέρειες που μένει ΑΚΡΙΒΩΣ δίπλα με την απίστευτη βαβούρα από το ΚΑΡΑΚΙΤΣΑΡΙΟ που μαζεύεται και την ποιο απίστευτη βαβούρα της Βεΐκου που όλοι κινούνται με όριο το χωρίς αύριο από τα 70 χλμ/ωρα, επίσης απορώ πως δεν τον ενοχλούν τα ΚΑΤΑΠΑΤΗΜΕΝΑ σε πρόσφατα αναδασωτέα περιοχή, τα απορριματοφόρα του δήμου που σταθμεύουν εκεί -όσο να ναι μια μποχίτσα την έχουν- παρά τον ενοχλεί το εντούρο σε καμιά 300άρα-400άρα το λιγότερο σε ευθεία μέτρα που γίνεται από το χώρο του... :rolleyes:
Να σου πώ εγώ ρε φίλε για να καταλάβεις.
Για όλα αυτά που αναφέρεις ,ακόμα κ να τον ενοχλούν ,θα πρέπει να βρεί τρόπους να τα βάλει με το κράτος.
Οπότε ,καταλαβαίνει ότι δεν έχει τύχη.
Το να τα βάλει όμως με ένα τσούρμο εντουράδες ,κ μάλιστα με πιθανό σύμμαχο το κράτος ,είναι ευκολότερο ,"ευνομούμενο" ,και έχει πολλές πιθανότητες να καταφέρει να στερήσει τη χαρά από κάποιους αναιδείς που θέλουν να χαμογελάνε.
Τωρα ,αν βρεί κ κάποιον(ους) να τον κατευθύνουν ,για το πώς θα υπερασπιστεί τα "δικαιώματά" του ,τότε το εγχείρημά του θα γίνει ακόμα πιο εύκολο.

MG-KTiNoS
01/06/2014, 18:46
,και έχει πολλές πιθανότητες να καταφέρει να στερήσει τη χαρά από κάποιους αναιδείς που θέλουν να χαμογελάνε.
Τωρα ,αν βρεί κ κάποιον(ους) να τον κατευθύνουν ,για το πώς θα υπερασπιστεί τα "δικαιώματά" του ,τότε το εγχείρημά του θα γίνει ακόμα πιο εύκολο.

Όταν θα συμβεί κάποιο ατύχημα στο Άλσος
-που δεν ανήκει στους εντουράδες φυσικά
-ούτε φτιάχτηκε για πίστα
-ούτε ζουν εκεί μόνο άνθρωποι αλλά και πουλιά (και στα δικά μου)
τότε εσείς οι ίδιοι θα έρθετε εδώ και θα λέτε για τις ελλείψεις που υπάρχουν την ασφάλεια κλπ κλπ
και να σας το πω και προσωπικά.
Αν κάποιος πάταγε το παιδί μου με το μηχανάκι του ή τη γυναίκα μου θα του γ.... το μ...
που τον πέταγε κι ας πήγαινε όπου ήθελε ΑΥΤΟΣ μετά να κάνει παράπονα.
Τόσο απλά...
ΤΕΛΟΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ

notakos600
01/06/2014, 19:08
Καλησπέρα σας όλους,
Πριν λίγους μηνες μετακόμισα και σε κοντινη απόσταση απέναντι μου βρίσκεται το αλσος. βεικου δυστυχως(τι δυστυχως μας λες ρε μεγαλε,τι ηθελες απέναντι το hyde park?).
Και εξηγούμαι για το δυστυχως....ΚΑΘΕ απογευμα σχεδον,(ΣΚ το προγραμμα ξεκιναει απο το μεσημερι περίπου) σχεδόν βλεπω κατι τυπακια να ανεβοκατεβαινουν ΜΕΣΑ στο αλσος με endurakia.Τωρα παράξενο θα με πεις,μυστηριο θα με πεις,ειναι ΑΚΡΩΣ ενοχλητικό να γυρνας απο τη δουλεια 6-7 τ απογευμα να καθεσαι μπαλκονι και να ακούς after εξατμίσεις και κινητηρα στο κοκκινο.
Και ρωτάω τωρα:Eπιτρεπεται κάτι τέτοιο?
Και τι θα μπορουσα να κανω?

Καλά ρε φίλε, δεν έχεις άλλη δουλειά να κάνεις;
Κάθεσαι στη βεράντα και στήνεις αυτί να ακούσεις κάνα καθαρόαιμο και μετά να βγεις εδώ να παραπονιέσαι;
Get a life λέμεεε.

panavour
01/06/2014, 19:23
Οτι ναναι παλι.Παλι το συμφερον μας και η συντεχνια μας.Και ας πανε ολοι οι αλλοι να μαμηθουν.
Δηλαδη αναρωτηθηκε ο ανθρωπος αν ειναι νομιμη η εντουραδα και αν μπορει να ησυχασει μετα την δουλεια του,και πεσατε ολοι να τον φατε με την λογικη κι εσεις καταπιεζετε τους μαυρους:sad:Η αιωνια λογικη του νεοελληνα.

notakos600
01/06/2014, 19:27
Οτι ναναι παλι.Παλι το συμφερον μας και η συντεχνια μας.Και ας πανε ολοι οι αλλοι να μαμηθουν.
Δηλαδη αναρωτηθηκε ο ανθρωπος αν ειναι νομιμη η εντουραδα και αν μπορει να ησυχασει μετα την δουλεια του,και πεσατε ολοι να τον φατε με την λογικη κι εσεις καταπιεζετε τους μαυρους:sad:Η αιωνια λογικη του νεοελληνα.

Κόψε τη πολλή κοινωνιολογία γιατί γράφεις μ@λακίες. :lol:

2stroker
01/06/2014, 19:30
εγω λεω να μας πει ακριβως που ειναι το σημειο.Παλια πριν τις εγκαταστασεις ειχε ενα πιστακι εκει.αλλα τωρα που?

Ελα και δεν κρατιεμαι 10 λεπτα ειμαι απο κει!! :a54::a54::a54:

panavour
01/06/2014, 19:30
Κόψε τη πολλή κοινωνιολογία γιατί γράφεις μ@λακίες. :lol:


Δεν μιλας καλα :nono:

amyroukai
01/06/2014, 19:34
Θα σου πω που με βρίσκει σύμφωνο στο παράπονο του. Διαβάζουμε στα τεστ πχ, οτι τα εργοστάσια συμμορφώνονται με τους αγωνιστικούς κανονισμούς και πλέον οι εξατμίσεις είναι ήσυχες και καθε χρονο γινονται πιο ησυχες. Αν ο κάθε εκκολαπτομενος η κατά φαντασίαν Καϊρολι φτιάξει το μηχανάκι του όσο ήσυχο είναι το αγωνιστικό, το πρόβλημα του συμφορουμιτη σε μεγάλο βαθμό λύνεται. Και θα έχει και πιο σωστή ρεπλικα. Αλλά που, ακόμα και οι οριτζιναλ έλληνες αγωνιζόμενοι διαβάζουμε οτι σε κάθε τέλεση διεθνούς αγώνα τρέχουν να βρουν υαλοβαμβακες και τάπες γιατί τους κόβουν στην ηχομετρηση... Μπανανία, όντως.

panavour
01/06/2014, 19:53
Θα σου πω που με βρίσκει σύμφωνο στο παράπονο του. Διαβάζουμε στα τεστ πχ, οτι τα εργοστάσια συμμορφώνονται με τους αγωνιστικούς κανονισμούς και πλέον οι εξατμίσεις είναι ήσυχες και καθε χρονο γινονται πιο ησυχες. Αν ο κάθε εκκολαπτομενος η κατά φαντασίαν Καϊρολι φτιάξει το μηχανάκι του όσο ήσυχο είναι το αγωνιστικό, το πρόβλημα του συμφορουμιτη σε μεγάλο βαθμό λύνεται. Και θα έχει και πιο σωστή ρεπλικα. Αλλά που, ακόμα και οι οριτζιναλ έλληνες αγωνιζόμενοι διαβάζουμε οτι σε κάθε τέλεση διεθνούς αγώνα τρέχουν να βρουν υαλοβαμβακες και τάπες γιατί τους κόβουν στην ηχομετρηση... Μπανανία, όντως.


Οχι φιλε αμουρκαι.Το προβλημα δεν λυνεται.Και δεν ειναι μονο προβλημα ηχορυπανσης.Ειναι προβλημα παρανομης δραστηριοτητας σε αστικο αλσος ,αρα και ασφαλειας για τους υπολοιπους,θεμα πιθανως οικολογιας,ρυπανσης λογω σκονης,καταστροφης νεων αναπτυσσομενων ριζων ,πιθανων πυρκαγιων,κλπ.Οι αγωνες πρεπει να γινονται κατοπιν αδειας,σε καταλληλα ελεγχομενους χωρους περιφραγμενους και με αυστηρο χωρο-χρονικο περιορισμο.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑς ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΟΠΟΤΕ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ:)

notakos600
01/06/2014, 21:14
Δεν μιλας καλα :nono:

φγακινηηνγβσωιοοσυθ.

teo24
01/06/2014, 22:58
Ο φιλος μαλλον λεει απεναντι απ το Αλσος εκει που εκανα και παλια εντουρο,στα τωρινα Ολυμπιακα ακινητα.Οντως ειναι ενοχλητικοι και ερχονται και σε απιστευτες ωρες.Απεναντι ειναι γεματο σπιτια,εκει μενω κι εγω.Τουλαχιστον να βλεπαμε και τιποτα καλο.Βρουμ βρουμ σκονη και πανω κατω στο ανηφορακη:a014:.Αλλα δεν ειναι μονο αυτοι εχουμε και τα καλοπαιδα με τα ριμαδοπαπακια καθε βραδυ να λιωνουν στις σουζες τα καγκουρια....τι να πεις

Zid
01/06/2014, 23:05
..Τουλαχιστον να βλεπαμε και τιποτα καλο.Βρουμ βρουμ σκονη και πανω κατω στο ανηφορακη:a014:ς


Γιατί δε πας να τους δείξεις τιποτα καλό εσύ ..μιας που και είσαι και παλιός αναβάτης enduro.. :bawl:

el-Gatto
01/06/2014, 23:14
@ MG-KTiNoS :Φίλε μου κατ'αρχήν ψυχραιμία.
Το άλσος σαφώς κ δεν ανήκει στους εντουράδες.
Όπως δεν ανήκει κ σε κανέναν άλλον.
Ουτε σε αυτούς που καταπάτησαν ένα μεγάλο μέρος του ,έχτισαν παράνομα σπίτια ,τα οποία το κράτος "νομιμοποίησε" ,κι έναν από τους ορόφους των καταπατητών ,ενοικίασε ο εδώ παραπονούμενος.

Ολες οι καταστάσεις σε αυτή τη ζωή δεν έχουν μόνο άσπρο κ μαύρο.
Υπάρχει κ το γκρί.

Ας μην είμαστε απόλυτοι ,έχοντας ελλειπή στοιχεία.
Μια και απ'ότι κατάλαβα πάς με την οικογένεια βόλτα εκεί ,κατ'αρχήν θα έπρεπε να ρωτήσεις που?/ τους είδε/άκουσε.
Γιατί αν οι έρμοι κάνανε βόλτες στο νταμάρι ,στο πάνω και πίσω μέρος του άλσους ,το οποίο χρησιμοποιόταν από χωματερούς εδώ κ δεκαετίες ,εκτός από τα σκουπίδια κ τα παρατημένα μηχανήματα κ σπασμένα μάρμαρα ,κανείς άλλος δεν πρόκειται να τους συναντήσει.
Ούτε υπάρχει περίπτωση να πάει κανείς περίπατο εκεί πανω μαζί με το παιδί κ τη γυναίκα του.

Γιατί δεν μπορώ να φανταστώ ότι κάποιος μηχανοκίνητος θα ήταν τόσο ηλίθιος ώστε να περάσει μέσα από το κέντρο του άλσους που σφύζει από κόσμο.
Κατ'αρχήν θα τον λυντσάρανε επι τόπου ,κ θα'χαν κι ένα δίκιο.
Οχι γιατί πέρασε από κεί με τη μοτ/τα του ,αλλά για την προκλητική του συμπεριφορά κ τον σταρχιδισμό του.

Αν πάλι τους άκουσε στην απέναντι μεριά ,της Ομορφοκλησιάς ,το πολύ πολύ να παίζανε στα παράλληλα με την Βείκου χωράφια ,τα οποία είναι γεμάτα σκουπίδια και αυθαίρετες παράγκες και εκατέρωθεν του σκουπιδοαμαξοστασίου.
Αν ήταν εκεί ,τότε το μικρότερο πρόβλημα αυτού του κομματιού ,είναι οι εντουράδες.

Οσο για τις οικολογικές ψευδοευαισθησίες κάποιων ,μπουχτίσαμε.
Αυθαίρετα ,περίπτερο άλσους ,πλακόστρωτα ,ηλεκτρικές εγκαταστάσεις ,προβολείς ,συναυλιακός χώρος με την αντίστοιχη ηχορύπανση ,καντίνες ,1000άδες κόσμος να φωνάζει τρομάζοντας τα πουλιά και να ποδοπατάει τα νέα δεντρα ,και να αφήνει μετά πίσω του πλήθος σκουπιδιών.....
Κι αυτά οικολογική καταστροφή δεν είναι;
Κάπου πρέπει να εκτονωθεί αυτός ο κόσμος όμως.
Κάπου πρέπει να βολτάρει με τη γυναίκα του ,κ να παίξει με τα παιδιά του.

Το θέμα δεν είναι τι κάνεις.
Αλλά που κ πως το κάνεις.

Αν χρειαστεί πχ να τσουλήσεις με τη μοτ/τα σου για λίγο πάνω σε πεζοδρόμιο ,και πάς αργά ,με τα πόδια κάτω ,με βλέμα συγνώμης ,με προσοχή ,κ δίνοντας απόλυτη προτεραιότητα στους πεζούς ,όπως και οφείλεις ,δεν νομίζω να σε αγριοκοιτάξει κανείς.
Αντε το πολύ πολύ καμιά αγ@μητη ,ίσως.
Αν το περάσεις με σούζα το πεζοδρόμιο ,θα σε πετροβολήσουν κ καλά θα κάνουν.

Εχω βαρεθεί να ακούω γενικούς αφορισμούς ,και υπερασπιστικά λογίδρια "νομίμων δικαιωμάτων".

Καλώς ή κακώς ,Δεν είμαστε μόνοι μας σ'αυτό τον πλανήτη.
Πρέπει να επιτρέπουμε στον άλλον να χαίρεται ή να εργάζεται ,και ο 'άλλος οφείλει να σέβεται την ηρεμία κ την ασφάλειά μας.
Αλλά με μέτρο εκατέρωθεν.

Κι εμένα με εκνευρίζουν οι φωνές των πιτσιρικάδων που παιζουνε μπάλα έξω από το σπίτι μου ,η οποία μπάλα σκάει συχνά στα παράθυρά μου μια κ μένω σε ισόγειο.
Τι θα πρέπει να κάνω λοιπόν;
Να τα ξυλοφορτώσω ,ή να φωνάξω την αστυνομία υπερασπιζόμενος τα νόμιμα δικαιώματά μου ,αφού ο δρόμος ,δεν είναι γήπεδο....;
Μά ,αν το κάνω ,θα είναι σα να έχω επιλεκτική μνήμη.
Επειδή όμως δεν έχω ,θυμάμαι πολύ καλά πόσο χαιρόμουν όταν πιτσιρικάς κι εγώ (προ Χριστού) έπαιζα μπάλα στην ίδια γειτονιά με τους φίλους μου ,και ουρλιάζοντας εξίσου δυνατά.

Μου τη σπάει που τα παράθυρά μου τρίζουν κ το σπίτι μου μυρίζει καυσαέριο ,όταν έρχεται το βυτίο να γεμίσει πετρέλαιο τη δεξαμενή του γείτονα το χειμώνα κ δουλεύει απ'έξω 15-20 λεπτά.
Εγώ πάλι ,δεν βάζω πετρέλαιο ,καιω ρεύμα ,οπότε γιατί να το ανέχομαι αυτό.
Να απαγορέψω λοιπόν στο γείτονα να βάλει πετρ. κ στον επαγγελματία να δουλέψει ,επειδή εμένα αυτό δεν μ'αρέσει κ δεν με συμφέρει;


Κάποια στιγμή θα πρέπει να καταλάβουμε ότι ζούμε συμπυκνωμένοι σε λίγα τετραγωνικά πάρα πολλοί μαζί.
Το αιώνιο προσωπικό συμφέρον και ο τελείως διαφορετικός τρόπος που βλέπει τα πράγματα ο καθένας από τη μεριά του κ μόνο ,είναι κάτι καταστροφικό ,του οποίου τις συνέπειες ζούμε σαν κοινωνία.
Θα κάνουμε κάποια στιγμή πίσω εμείς για να κάνει τη δουλειά του ο άλλος ,και θα περιμένουμε να κάνει κάποια στιγμή πίσω ο άλλος ,για να εργαστούμε ,παίξουμε ,χαρούμε κι εμείς.
Ολα αυτά με μέτρο κ χωρίς υπερβολή και εκμετάλλευση ,εκατέρωθεν.

ΔΕΝ θέλει κόπο.....Θέλει ΤΡΟΠΟ !!!


Αν δεν μπορούμε να το αντέξουμε αυτό ,καλό θα είναι να δρομολογήσουμε σύντομα την μετοίκησή μας σ'ένα μικρό σπίτι στο λιβάδι.
Με όλα τα θετικά κ τα αρνητικά που θα έχει αυτό.
Προσωπικά ,πολύ θα το'θελα.
Αλλά δεν έχω ούτε σπίτι ,ούτε λιβάδι ,ούτε και αρκετά χρήματα η περιουσιακά στοιχεία που ρευστοποιώντας τα θα μπορέσω να κάνω την αλλαγή στη ζωή μου.
Οπότε ,μένω εδώ ,και προσπαθώ να ζήσω ΜΑΖΙ με όλους τους άλλους.



Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να μην γράφω τόση ώρα τσάμπα κ βερεσέ βραδυάτικο.
Γιατί ,ή αλήθεια είναι ότι εκτός από την επιλεκτική μνήμη ,έχω απογοητευτεί και από την επιλεκτική νοημοσύνη του ανθρώπινου είδους.

teo24
01/06/2014, 23:16
Γιατί δε πας να τους δείξεις τιποτα καλό εσύ ..μιας που και είσαι και παλιός αναβάτης enduro.. :bawl:

Λες???Δεν το ειχα σκεφτει...

Zid
01/06/2014, 23:21
Λες???Δεν το ειχα σκεφτει...


E ναι ειναι κρίμα !!αφου κάτι λάθος κάνουν πανω κάτω.. σκονες ... μαλκιες... ανηφορες...

freco
02/06/2014, 09:34
@ MG-KTiNoS :Φίλε μου κατ'αρχήν ψυχραιμία.
Το άλσος σαφώς κ δεν ανήκει στους εντουράδες.
Όπως δεν ανήκει κ σε κανέναν άλλον.
Ουτε σε αυτούς που καταπάτησαν ένα μεγάλο μέρος του ,έχτισαν παράνομα σπίτια ,τα οποία το κράτος "νομιμοποίησε" ,κι έναν από τους ορόφους των καταπατητών ,ενοικίασε ο εδώ παραπονούμενος.

Ολες οι καταστάσεις σε αυτή τη ζωή δεν έχουν μόνο άσπρο κ μαύρο.
Υπάρχει κ το γκρί.

Ας μην είμαστε απόλυτοι ,έχοντας ελλειπή στοιχεία.
Μια και απ'ότι κατάλαβα πάς με την οικογένεια βόλτα εκεί ,κατ'αρχήν θα έπρεπε να ρωτήσεις που?/ τους είδε/άκουσε.
Γιατί αν οι έρμοι κάνανε βόλτες στο νταμάρι ,στο πάνω και πίσω μέρος του άλσους ,το οποίο χρησιμοποιόταν από χωματερούς εδώ κ δεκαετίες ,εκτός από τα σκουπίδια κ τα παρατημένα μηχανήματα κ σπασμένα μάρμαρα ,κανείς άλλος δεν πρόκειται να τους συναντήσει.
Ούτε υπάρχει περίπτωση να πάει κανείς περίπατο εκεί πανω μαζί με το παιδί κ τη γυναίκα του.

Γιατί δεν μπορώ να φανταστώ ότι κάποιος μηχανοκίνητος θα ήταν τόσο ηλίθιος ώστε να περάσει μέσα από το κέντρο του άλσους που σφύζει από κόσμο.
Κατ'αρχήν θα τον λυντσάρανε επι τόπου ,κ θα'χαν κι ένα δίκιο.
Οχι γιατί πέρασε από κεί με τη μοτ/τα του ,αλλά για την προκλητική του συμπεριφορά κ τον σταρχιδισμό του.

Αν πάλι τους άκουσε στην απέναντι μεριά ,της Ομορφοκλησιάς ,το πολύ πολύ να παίζανε στα παράλληλα με την Βείκου χωράφια ,τα οποία είναι γεμάτα σκουπίδια και αυθαίρετες παράγκες και εκατέρωθεν του σκουπιδοαμαξοστασίου.
Αν ήταν εκεί ,τότε το μικρότερο πρόβλημα αυτού του κομματιού ,είναι οι εντουράδες.

Οσο για τις οικολογικές ψευδοευαισθησίες κάποιων ,μπουχτίσαμε.
Αυθαίρετα ,περίπτερο άλσους ,πλακόστρωτα ,ηλεκτρικές εγκαταστάσεις ,προβολείς ,συναυλιακός χώρος με την αντίστοιχη ηχορύπανση ,καντίνες ,1000άδες κόσμος να φωνάζει τρομάζοντας τα πουλιά και να ποδοπατάει τα νέα δεντρα ,και να αφήνει μετά πίσω του πλήθος σκουπιδιών.....
Κι αυτά οικολογική καταστροφή δεν είναι;
Κάπου πρέπει να εκτονωθεί αυτός ο κόσμος όμως.
Κάπου πρέπει να βολτάρει με τη γυναίκα του ,κ να παίξει με τα παιδιά του.

Το θέμα δεν είναι τι κάνεις.
Αλλά που κ πως το κάνεις.

Αν χρειαστεί πχ να τσουλήσεις με τη μοτ/τα σου για λίγο πάνω σε πεζοδρόμιο ,και πάς αργά ,με τα πόδια κάτω ,με βλέμα συγνώμης ,με προσοχή ,κ δίνοντας απόλυτη προτεραιότητα στους πεζούς ,όπως και οφείλεις ,δεν νομίζω να σε αγριοκοιτάξει κανείς.
Αντε το πολύ πολύ καμιά αγ@μητη ,ίσως.
Αν το περάσεις με σούζα το πεζοδρόμιο ,θα σε πετροβολήσουν κ καλά θα κάνουν.

Εχω βαρεθεί να ακούω γενικούς αφορισμούς ,και υπερασπιστικά λογίδρια "νομίμων δικαιωμάτων".

Καλώς ή κακώς ,Δεν είμαστε μόνοι μας σ'αυτό τον πλανήτη.
Πρέπει να επιτρέπουμε στον άλλον να χαίρεται ή να εργάζεται ,και ο 'άλλος οφείλει να σέβεται την ηρεμία κ την ασφάλειά μας.
Αλλά με μέτρο εκατέρωθεν.

Κι εμένα με εκνευρίζουν οι φωνές των πιτσιρικάδων που παιζουνε μπάλα έξω από το σπίτι μου ,η οποία μπάλα σκάει συχνά στα παράθυρά μου μια κ μένω σε ισόγειο.
Τι θα πρέπει να κάνω λοιπόν;
Να τα ξυλοφορτώσω ,ή να φωνάξω την αστυνομία υπερασπιζόμενος τα νόμιμα δικαιώματά μου ,αφού ο δρόμος ,δεν είναι γήπεδο....;
Μά ,αν το κάνω ,θα είναι σα να έχω επιλεκτική μνήμη.
Επειδή όμως δεν έχω ,θυμάμαι πολύ καλά πόσο χαιρόμουν όταν πιτσιρικάς κι εγώ (προ Χριστού) έπαιζα μπάλα στην ίδια γειτονιά με τους φίλους μου ,και ουρλιάζοντας εξίσου δυνατά.

Μου τη σπάει που τα παράθυρά μου τρίζουν κ το σπίτι μου μυρίζει καυσαέριο ,όταν έρχεται το βυτίο να γεμίσει πετρέλαιο τη δεξαμενή του γείτονα το χειμώνα κ δουλεύει απ'έξω 15-20 λεπτά.
Εγώ πάλι ,δεν βάζω πετρέλαιο ,καιω ρεύμα ,οπότε γιατί να το ανέχομαι αυτό.
Να απαγορέψω λοιπόν στο γείτονα να βάλει πετρ. κ στον επαγγελματία να δουλέψει ,επειδή εμένα αυτό δεν μ'αρέσει κ δεν με συμφέρει;


Κάποια στιγμή θα πρέπει να καταλάβουμε ότι ζούμε συμπυκνωμένοι σε λίγα τετραγωνικά πάρα πολλοί μαζί.
Το αιώνιο προσωπικό συμφέρον και ο τελείως διαφορετικός τρόπος που βλέπει τα πράγματα ο καθένας από τη μεριά του κ μόνο ,είναι κάτι καταστροφικό ,του οποίου τις συνέπειες ζούμε σαν κοινωνία.
Θα κάνουμε κάποια στιγμή πίσω εμείς για να κάνει τη δουλειά του ο άλλος ,και θα περιμένουμε να κάνει κάποια στιγμή πίσω ο άλλος ,για να εργαστούμε ,παίξουμε ,χαρούμε κι εμείς.
Ολα αυτά με μέτρο κ χωρίς υπερβολή και εκμετάλλευση ,εκατέρωθεν.

ΔΕΝ θέλει κόπο.....Θέλει ΤΡΟΠΟ !!!


Αν δεν μπορούμε να το αντέξουμε αυτό ,καλό θα είναι να δρομολογήσουμε σύντομα την μετοίκησή μας σ'ένα μικρό σπίτι στο λιβάδι.
Με όλα τα θετικά κ τα αρνητικά που θα έχει αυτό.
Προσωπικά ,πολύ θα το'θελα.
Αλλά δεν έχω ούτε σπίτι ,ούτε λιβάδι ,ούτε και αρκετά χρήματα η περιουσιακά στοιχεία που ρευστοποιώντας τα θα μπορέσω να κάνω την αλλαγή στη ζωή μου.
Οπότε ,μένω εδώ ,και προσπαθώ να ζήσω ΜΑΖΙ με όλους τους άλλους.



Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να μην γράφω τόση ώρα τσάμπα κ βερεσέ βραδυάτικο.
Γιατί ,ή αλήθεια είναι ότι εκτός από την επιλεκτική μνήμη ,έχω απογοητευτεί και από την επιλεκτική νοημοσύνη του ανθρώπινου είδους.

+990
Well said.

golden arian
02/06/2014, 12:07
@ MG-KTiNoS :Φίλε μου κατ'αρχήν ψυχραιμία.
Το άλσος σαφώς κ δεν ανήκει στους εντουράδες.
Όπως δεν ανήκει κ σε κανέναν άλλον.
Ουτε σε αυτούς που καταπάτησαν ένα μεγάλο μέρος του ,έχτισαν παράνομα σπίτια ,τα οποία το κράτος "νομιμοποίησε" ,κι έναν από τους ορόφους των καταπατητών ,ενοικίασε ο εδώ παραπονούμενος.

Ολες οι καταστάσεις σε αυτή τη ζωή δεν έχουν μόνο άσπρο κ μαύρο.
Υπάρχει κ το γκρί.

Ας μην είμαστε απόλυτοι ,έχοντας ελλειπή στοιχεία.
Μια και απ'ότι κατάλαβα πάς με την οικογένεια βόλτα εκεί ,κατ'αρχήν θα έπρεπε να ρωτήσεις που?/ τους είδε/άκουσε.
Γιατί αν οι έρμοι κάνανε βόλτες στο νταμάρι ,στο πάνω και πίσω μέρος του άλσους ,το οποίο χρησιμοποιόταν από χωματερούς εδώ κ δεκαετίες ,εκτός από τα σκουπίδια κ τα παρατημένα μηχανήματα κ σπασμένα μάρμαρα ,κανείς άλλος δεν πρόκειται να τους συναντήσει.
Ούτε υπάρχει περίπτωση να πάει κανείς περίπατο εκεί πανω μαζί με το παιδί κ τη γυναίκα του.

Γιατί δεν μπορώ να φανταστώ ότι κάποιος μηχανοκίνητος θα ήταν τόσο ηλίθιος ώστε να περάσει μέσα από το κέντρο του άλσους που σφύζει από κόσμο.
Κατ'αρχήν θα τον λυντσάρανε επι τόπου ,κ θα'χαν κι ένα δίκιο.
Οχι γιατί πέρασε από κεί με τη μοτ/τα του ,αλλά για την προκλητική του συμπεριφορά κ τον σταρχιδισμό του.

Αν πάλι τους άκουσε στην απέναντι μεριά ,της Ομορφοκλησιάς ,το πολύ πολύ να παίζανε στα παράλληλα με την Βείκου χωράφια ,τα οποία είναι γεμάτα σκουπίδια και αυθαίρετες παράγκες και εκατέρωθεν του σκουπιδοαμαξοστασίου.
Αν ήταν εκεί ,τότε το μικρότερο πρόβλημα αυτού του κομματιού ,είναι οι εντουράδες.

Οσο για τις οικολογικές ψευδοευαισθησίες κάποιων ,μπουχτίσαμε.
Αυθαίρετα ,περίπτερο άλσους ,πλακόστρωτα ,ηλεκτρικές εγκαταστάσεις ,προβολείς ,συναυλιακός χώρος με την αντίστοιχη ηχορύπανση ,καντίνες ,1000άδες κόσμος να φωνάζει τρομάζοντας τα πουλιά και να ποδοπατάει τα νέα δεντρα ,και να αφήνει μετά πίσω του πλήθος σκουπιδιών.....
Κι αυτά οικολογική καταστροφή δεν είναι;
Κάπου πρέπει να εκτονωθεί αυτός ο κόσμος όμως.
Κάπου πρέπει να βολτάρει με τη γυναίκα του ,κ να παίξει με τα παιδιά του.

Το θέμα δεν είναι τι κάνεις.
Αλλά που κ πως το κάνεις.

Αν χρειαστεί πχ να τσουλήσεις με τη μοτ/τα σου για λίγο πάνω σε πεζοδρόμιο ,και πάς αργά ,με τα πόδια κάτω ,με βλέμα συγνώμης ,με προσοχή ,κ δίνοντας απόλυτη προτεραιότητα στους πεζούς ,όπως και οφείλεις ,δεν νομίζω να σε αγριοκοιτάξει κανείς.
Αντε το πολύ πολύ καμιά αγ@μητη ,ίσως.
Αν το περάσεις με σούζα το πεζοδρόμιο ,θα σε πετροβολήσουν κ καλά θα κάνουν.

Εχω βαρεθεί να ακούω γενικούς αφορισμούς ,και υπερασπιστικά λογίδρια "νομίμων δικαιωμάτων".

Καλώς ή κακώς ,Δεν είμαστε μόνοι μας σ'αυτό τον πλανήτη.
Πρέπει να επιτρέπουμε στον άλλον να χαίρεται ή να εργάζεται ,και ο 'άλλος οφείλει να σέβεται την ηρεμία κ την ασφάλειά μας.

Κι εμένα με εκνευρίζουν οι φωνές των πιτσιρικάδων που παιζουνε μπάλα έξω από το σπίτι μου ,η οποία μπάλα σκάει συχνά στα παράθυρά μου μια κ μένω σε ισόγειο.
Τι θα πρέπει να κάνω λοιπόν;
Να τα ξυλοφορτώσω ,ή να φωνάξω την αστυνομία υπερασπιζόμενος τα νόμιμα δικαιώματά μου ,αφού ο δρόμος ,δεν είναι γήπεδο....;
Μά ,αν το κάνω ,θα είναι σα να έχω επιλεκτική μνήμη.
Επειδή όμως δεν έχω ,θυμάμαι πολύ καλά πόσο χαιρόμουν όταν πιτσιρικάς κι εγώ (προ Χριστού) έπαιζα μπάλα στην ίδια γειτονιά με τους φίλους μου ,και ουρλιάζοντας εξίσου δυνατά.

Μου τη σπάει που τα παράθυρά μου τρίζουν κ το σπίτι μου μυρίζει καυσαέριο ,όταν έρχεται το βυτίο να γεμίσει πετρέλαιο τη δεξαμενή του γείτονα το χειμώνα κ δουλεύει απ'έξω 15-20 λεπτά.
Εγώ πάλι ,δεν βάζω πετρέλαιο ,καιω ρεύμα ,οπότε γιατί να το ανέχομαι αυτό.
Να απαγορέψω λοιπόν στο γείτονα να βάλει πετρ. κ στον επαγγελματία να δουλέψει ,επειδή εμένα αυτό δεν μ'αρέσει κ δεν με συμφέρει;

Κάποια στιγμή θα πρέπει να καταλάβουμε ότι ζούμε συμπυκνωμένοι σε λίγα τετραγωνικά πάρα πολλοί μαζί.
Το αιώνιο προσωπικό συμφέρον και ο τελείως διαφορετικός τρόπος που βλέπει τα πράγματα ο καθένας από τη μεριά του κ μόνο ,είναι κάτι καταστροφικό ,του οποίου τις συνέπειες ζούμε σαν κοινωνία.
Θα κάνουμε κάποια στιγμή πίσω εμείς για να κάνει τη δουλειά του ο άλλος ,και θα περιμένουμε να κάνει κάποια στιγμή πίσω ο άλλος ,για να εργαστούμε ,παίξουμε ,χαρούμε κι εμείς.
Ολα αυτά με μέτρο κ χωρίς υπερβολή και εκμετάλλευση ,εκατέρωθεν.

ΔΕΝ θέλει κόπο.....Θέλει ΤΡΟΠΟ !!!

Αν δεν μπορούμε να το αντέξουμε αυτό ,καλό θα είναι να δρομολογήσουμε σύντομα την μετοίκησή μας σ'ένα μικρό σπίτι στο λιβάδι.
Με όλα τα θετικά κ τα αρνητικά που θα έχει αυτό.
Προσωπικά ,πολύ θα το'θελα.
Αλλά δεν έχω ούτε σπίτι ,ούτε λιβάδι ,ούτε και αρκετά χρήματα η περιουσιακά στοιχεία που ρευστοποιώντας τα θα μπορέσω να κάνω την αλλαγή στη ζωή μου.
Οπότε ,μένω εδώ ,και προσπαθώ να ζήσω ΜΑΖΙ με όλους τους άλλους.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να μην γράφω τόση ώρα τσάμπα κ βερεσέ βραδυάτικο.
Γιατί ,ή αλήθεια είναι ότι εκτός από την επιλεκτική μνήμη ,έχω απογοητευτεί και από την επιλεκτική νοημοσύνη του ανθρώπινου είδους.

Απλά και κατανοητά...Είσαι ωραίος ρε φίλε...