PDA

View Full Version : Ασφαλιση αυτοκινητου



Bradipous
03/06/2014, 08:45
Επειδη εχω μπερδευτει λιγο με το τι ισχυει και τι οχι οποιος γνωριζει ας βοηθησει. Σε περιπτωση που ενα οχημα, συγκεκριμενα αυτοκινητο, μεινει ανασφαλιστο για 2-3 μηνες (εννοειτε χωρις να κινειται) χωρις ομως να εχουν παραδοθει οι πινακιδες θα υπαρξει προβλημα;

GFawkes
03/06/2014, 08:58
Νομιζω οτι λενε οτι μετα τους 2 μηνες εχει προστιμο...

Αν και το πιο πιθανο ειναι οτι δεν εχει ΠΟΤΕ προστιμο...

sotostzav
03/06/2014, 09:22
Προς το παρων δεν υπαρχει κανενα θεμα.Το μονο σιγουρο παντως ειναι πως εαν εφαρμοστει ποτε η διασταυρωση στοιχειων μεταξυ υπουργειου συγκοινωνιων και ασφαλιστικων εταιρειων,θα στειλουν μπιλιετακια τα οποια θα σου δινουν ενα περιθωριο 15 ημερων περιπου ειτε για να ασφαλισεις το οχημα,ειτε για να παραδοσεις πινακιδες.Αυτη ειναι και η επισημη πληροφορηση που υπαρχει αυτη τη στιγμη μεσω των ασφαλιστικων τουλαχιστον....

faraway
03/06/2014, 14:52
Δεν υπάρχει καμία επίσημη πληροφορία , όλα είναι ράδιο αρβύλα .

Το μόνο επίσημο είναι ο νόμος που έχει ψηφιστεί ήδη από πέρσι και λέει πως αν το όχημα είναι ανασφάλιστο έστω και μία ημέρα , σου έρχεται το μπιλιετάκι το πληρώνεις στην εφορία και είτε το ασφαλίζεις είτε καταθέτεις πινακίδα .

Σενάριο , έρχεται μπιλιετάκι , πάμε κάνουμε ασφάλεια κατόπιν και μας σβήνουν το πρόστιμο δεν έπαιξε ποτέ .

Το πότε θα εφαρμοστεί , και αν είναι άγνωστο .

Επίσης από τις 5/05/2014 ισχύει ότι πλέον οι ασφάλειες δεν έχουν το μήνα περιθώριο που είχαν . Δλδ λήγει το συμβόλαιο σου στις 07/06 .....εεεεε, στις 07/06 μετά της 12 το μεσημέρι έχει ακυρωθεί και είσαι ανασφάλιστος με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό σε συνδυασμό με το παραπάνω project που παίζει από πέρσυ .

Αυτό βέβαια , επίσης είναι κάτι που ούτε οι ίδιες οι ασφαλιστικές δεν ξέρουν πως θα το εφαρμόσουν . Άλλες το εφαρμόζουν ήδη , άλλες συνεχίζουν να κρατάνε τα συμβόλαια ανοιχτά ....κτλ

Βέβαια , ξαναλέω ο νόμος υπάρχει και σύμφωνα με αυτόν έχει ισχύει από τις 05/05/2014 .
Τώρα αν θα εφαρμοστεί και αυτό , άγνωστο .

Μεγάλα παιδιά είμαστε , ο καθένας κάνει ότι νομίζει και όπως νομίζει . ;)

Dbnn
03/06/2014, 15:04
Ασφαλίζεις κανονικά χωρίς πρόστιμο.
Ασφάλισα το δικό μου που ήταν παρατημένο 1.5 χρόνο χωρίς ασφάλεια και χωρίς να έχω καταθέσει πινακίδες.
Αυτό που δεν ισχύει όπως είπε ο φίλος απο πάνω δεν ισχύει το να είσαι ασφαλισμένος για ένα μήνα αφού λήξει η ασφάλισή σου.

infidel
03/06/2014, 15:08
Η ασφάλιση και το πρόστιμο δεν έχουν σχέση. Φυσικά και ασφαλίζεις ότι θέλεις, το πρόστημο θα έρθει (αν έρθει) από την εφορία. Δεν θα εισπράττει η ασφαλιστική το πρόστιμο του ανασφάλιστου. Προς το παρόν πρόστιμα δεν έχουν επιβληθεί. Μπορούνε όμως ανα πάσα στιγμή να επιβάλλουν και αναδρομικά (όπως έχει γίνει και για άλλα στο παρελθόν)

Dbnn
03/06/2014, 16:03
Η ασφάλιση και το πρόστιμο δεν έχουν σχέση. Φυσικά και ασφαλίζεις ότι θέλεις, το πρόστημο θα έρθει (αν έρθει) από την εφορία. Δεν θα εισπράττει η ασφαλιστική το πρόστιμο του ανασφάλιστου. Προς το παρόν πρόστιμα δεν έχουν επιβληθεί. Μπορούνε όμως ανα πάσα στιγμή να επιβάλλουν και αναδρομικά (όπως έχει γίνει και για άλλα στο παρελθόν)

Δηλαδή έχω ενα αμάξι, το χω κλειδωμένο και δεν το κινώ γιατί έτσι απλά δεν θέλω να το κινήσω, δεν μου έχει επιβληθεί πρόστιμο απο τροχαία οτι είμαι ανασφάλιστος ή ατύχημα ή, ή, ή, ή, πληρώνω τα τέλη του αλλά δεν το χω ασφαλισμένο....
Είμαι παράνομος?
Σκέψου το λίγο πριν πεις ναι....

faraway
03/06/2014, 16:09
Ναι είσαι παράνομος , αν δεν έχεις καταθέσει πινακίδες γιατί έτσι είναι ο (νέος ) νόμος .....

μην το κουράζουμε με τις λέξεις .

Είπαμε ο καθένας κάνει όπως νομίζει . ;)

infidel
03/06/2014, 16:14
Διστυχώς ναι. Και για να σε προλάβω, εγώ το παπί που το έχω στο χωριο και το κουνάω 2 βδομάδες το καλοκαίρι, ενώ είχα πληρωμένα τα τέλη του 14 πήγα και παρέδωσα πινακίδα.

Bradipous
03/06/2014, 18:00
Δηλαδη απ' οτι καταλαβα υπαρχει μια πιθανοτητα να φαμε π@π@ρ@ ακομη και αναδρομικα.
Αν ομως ισχυει 1ον οτι υπαρχει ενα περιθωριο δυο μηνων οπου μπορεις να το εχεις ανασφαλιστο και 2ον οτι ακομη και αν σου στειλουν το μπιλετακι εχεις 15 μερες να το ασφαλισεις ή να παραδωσεις πινακεις τοτε βολευομαι.

Παντως η αλλαγη που εγινε στις ασφαλιστηκες οπου πλεον δεν ιχυει ο ενας μηνας μετα τη ληξη του συμβολαιου νομιζω οτι τηρειται απο τις περισσοτερες -αν οχι ολες- ασφαλιστηκες και μου το ειπαν και στο τηλ. 2 διαφορετικες εταιριες.

infidel
03/06/2014, 18:09
Για το αναδρομικά είναι ίσος λίγο παρατραβηγμένο. Αλλα αν έρθει το πρόστημο δεν θα μπορείς να το αποφύγεις, ΚΑΙ θα το πληρώσεις ΚΑΙ θα πρέπει να το ασφαλήσεις (ή να παραδώσεις πινακίδες) αλλιώς όλλοι θα περιμένουν να τους έρθει πρώτα για να πανε να το ασφαλίσουν.

toyar
03/06/2014, 18:10
ο νομος λεει πως οτι εχει πινακιδες πανω θελει ασφαλεια ακομα κι αν ειναι τροπετο οποτε αν δεν υπαρχει ασφαλιστηριο με την πινακιδα τρως προστιμο
μολις τους λειψουν λεφτα θα το εφαρμοσουν

THEOD
03/06/2014, 18:24
μολις τους λειψουν λεφτα θα το εφαρμοσουν
Και θα τους λείψουν πολύ γρήγορα... Με την εισπραξιμότητα των φόρων να μειώνεται διαρκώς και με επιταχυνόμενους ρυθμούς, τα ποσά που αναμένουν να εισπράξουν από φόρο εισοδήματος και ΕΝΦΙΑ τους αμέσως επόμενους μήνες θα αποδειχθούν "νάχαμε να λέγαμε"... Τότε θα βγάλουν από την φαρέτρα όλα τα βέλη...

TROOPER
03/06/2014, 19:05
εκαστος στο ειδος του και ο λουμιδης στους καφεδες.

ο sotostzav ειπε κατι και το ειπε γνωριζοντας καλυτερα απο τους αλλους μια και ειναι η δουλεια του.

οποτε μπροστα στη γνωμη του (εκ της γνωσης) ολες οι αλλες ειναι απλα αποψεις.

;)

faraway
03/06/2014, 19:37
Ναι οκ ,

θα στείλει πρόστιμα σε παράβολο του ελληνικού δημοσίου ( αν το στείλει ποτέ ) , και θα πηγαίνεις με το ασφαλιστήριο και θα το ακυρώνεις .

:lol::lol:

TROOPER
03/06/2014, 20:02
Ναι οκ ,

θα στείλει πρόστιμα σε παράβολο του ελληνικού δημοσίου ( αν το στείλει ποτέ ) , και θα πηγαίνεις με το ασφαλιστήριο και θα το ακυρώνεις .

:lol::lol:

μα τι λες?

απλα ΑΝ καποια στιγμη καταφερουν στο μπουρδελο να διασταυρωσουν στοιχεια μεταξυ ασφαλιστικων εταιριων και υπουργειου θα βγαλουν μια ντιρεκτιβα (οπως γινεται με τις εφοριες και τα κοληματα του taxisnet) που θα λεει οτι θα εκτελεστουν τα προστιμα εντος 15 ημερων και αυτο θα ειναι το διαστημα που ισχυει ειτε για να ασφαλισει ο ανασφαλιστος το οχημα ειτε να καταθεσει τις πινακιδες του και μαλιστα σου λεει οτι αυτα ισχυουν τουλαχιστον αυτη τη στιγμη.

τωρα αν βγουνε και πουνε κατι αλλο αργοτερα οπως για παραδειγμα οτι αναδρομικα εισαι υποχρεωμενος να πληρωσεις προστιμο, η οτι οσοι εχουνε κοκκινη μοτοσυκλετα υποχρεουνται να κυκλοφορουν με στρινγκ για εναν μηνα η οτι οσοι εκαναν στο αυτοκινητο τους μετα το 2010 πανω απο 50000 χλμ, σημαινει οτι σε καιρο που ειμαστε στο μνημονιο ειχανε λεφτα για βενζινες και αρα πρεπει να λιθοβοληθουν στο συνταγμα ειναι αλλο θεμα.
αλλωστε δεν ειναι η πρωτη μαλακια που θα ακουσουμε στη χωρα που η δικαιοσυνη ειναι ανεξαρτητη, τα μμε αμεροληπτα, η ελ.ασ. δεν ειναι θυλακας φασιστων και ερχεται και η αναπτυξη.

κοινως αυτα που ειπε ο sostostzav ειναι αυτα που εχουνε ενημερωθει οτι ισχυουν αυτη τη στιγμη οι ασφαλιστηκες. δεν καταλαβαινω που διαφωνεις.

SHOOTER045
03/06/2014, 20:06
Προς το παρων δεν υπαρχει κανενα θεμα.Το μονο σιγουρο παντως ειναι πως εαν εφαρμοστει ποτε η διασταυρωση στοιχειων μεταξυ υπουργειου συγκοινωνιων και ασφαλιστικων εταιρειων,θα στειλουν μπιλιετακια τα οποια θα σου δινουν ενα περιθωριο 15 ημερων περιπου ειτε για να ασφαλισεις το οχημα,ειτε για να παραδοσεις πινακιδες.Αυτη ειναι και η επισημη πληροφορηση που υπαρχει αυτη τη στιγμη μεσω των ασφαλιστικων τουλαχιστον....
Συμφωνώ μαζί σου, απλά το συγκοινωνιών πετάει αετό
Και ρίξανε το μπαλάκι στην τροχαία, αν και το είπα πριν μέρες το ξαναλέω
Πλέον για Ανασφάλιστο όχημα η αφαίρεση διπλώματος είναι 6μηνες +μυνηση+προστιμο-250 μοτο/500αυτο κλπ
Ανασφάλιστα που εμπλέκονται σε τροχαίο η αφαίρεση είναι 2ετη +τα. Παραπάνω

faraway
03/06/2014, 20:21
μα τι λες?
..... που θα λεει οτι θα εκτελεστουν τα προστιμα εντος 15 ημερων και αυτο θα ειναι το διαστημα που ισχυει ειτε για να ασφαλισει ο ανασφαλιστος το οχημα ειτε να καταθεσει τις πινακιδες του και μαλιστα σου λεει οτι αυτα ισχυουν τουλαχιστον αυτη τη στιγμη.


κοινως αυτα που ειπε ο sostostzav ειναι αυτα που εχουνε ενημερωθει οτι ισχυουν αυτη τη στιγμη οι ασφαλιστηκες. δεν καταλαβαινω που διαφωνεις.

Αν έβγαινε έτσι όπως το διευκρινίζεις τώρα , δλδ ,
ότι από 20/06/2014 πχ , ξεκινάει η αποστολή προστίμων στα οχήματα που θα βρεθούν ανασφάλιστα από τις 20/06/2014 και μετά .... ναι τότε έχει λογική αυτό που λές και εσύ και το παλικάρι ;)
, και όλοι θα είχαν ένα περιθώριο να ασφαλίσουν τα οχήματα τους πριν τα δυσάρεστα .

Γιατί έτσι όπως το κατάλαβα εγώ απο τα γραφόμενα ( του παιδιού ) είναι ότι θα σου ρθει το πρόστιμο επειδή θα έχεις το όχημα σου ανασφάλιστο , και θα σου δίνει περιθώριο για 15 μέρες ώστε να το ασφαλίσεις γλυτώνοντας το πρόστιμο .... και αυτό δεν ισχύει . :nono:

Μην μπερδευόμαστε/σαστε με την ερμηνεία του νόμου ως προς το 15νθήμερο που αναφέρει για την προσκόμιση ασφάλειας .
Γιατί ο νόμος είναι σαφής και περιγράφει ότι και την ασφάλεια θα υποχρεούσαι να κάνεις εντός 15 ημερών από την επίδοση του πρόστιμου , αλλά και το πρόστιμο το ίδιο θα πληρώσεις κανονικά στην εφορία . :rolleyes:


Τέσπα επειδή εγώ δεν ξέρω τι εργασία κάνει το παλικάρι , αλλά παράλληλα συνεργάζομαι με 10 ασφαλιστικές εταιρείες τα τελευταία 2,5 χρόνια χωρίς να είμαι ασφαλιστής , σας λέω πως κανείς δεν ξέρει ΤΙΠΟΤΑ !!
Όλα είναι κουβέντες και εικασίες ..... το μόνο πραγματικό και ουσιώδες είναι ο ίδιος ο νόμος ο οποίος όμως σε αυτήν τη χώρα που ζούμε όλοι γνωρίζουμε ότι μπορεί να μην ισχύσει και ποτέ . :wave2:

TROOPER
03/06/2014, 20:25
Αν έβγαινε έτσι όπως το διευκρινίζεις τώρα , δλδ ,
ότι από 20/06/2014 πχ , ξεκινάει η αποστολή προστίμων στα οχήματα που θα βρεθούν ανασφάλιστα από τις 20/06/2014 και μετά .... ναι τότε έχει λογική αυτό που λές και εσύ και το παλικάρι ;)
, και όλοι θα είχαν ένα περιθώριο να ασφαλίσουν τα οχήματα τους πριν τα δυσάρεστα .

Γιατί έτσι όπως το κατάλαβα εγώ απο τα γραφόμενα ( του παιδιού ) είναι ότι θα σου ρθει το πρόστιμο επειδή θα έχεις το όχημα σου ανασφάλιστο , και θα σου δίνει περιθώριο για 15 μέρες ώστε να το ασφαλίσεις γλυτώνοντας το πρόστιμο .... και αυτό δεν ισχύει . :nono:...............

ας πουμε λοιπον οτι η ο σωτηρης το εγραψε λαθος η εσυ το καταλαβες λαθος.

υ.γ.ο σωτηρης ειναι ασφαλιστης ;)

καλο βραδυ. :wave2:

faraway
03/06/2014, 20:27
ας πουμε λοιπον οτι η ο σωτηρης το εγραψε λαθος η εσυ το καταλαβες λαθος.



Δεκτό :wave2:

Bradipous
03/06/2014, 20:36
Συμφωνώ μαζί σου, απλά το συγκοινωνιών πετάει αετό
Και ρίξανε το μπαλάκι στην τροχαία, αν και το είπα πριν μέρες το ξαναλέω
Πλέον για Ανασφάλιστο όχημα η αφαίρεση διπλώματος είναι 6μηνες +μυνηση+προστιμο-250 μοτο/500αυτο κλπ
Ανασφάλιστα που εμπλέκονται σε τροχαίο η αφαίρεση είναι 2ετη +τα. Παραπάνω

Ολα αυτα βεβαια σε περιπτωση που σε πιασουν να οδηγεις με ανασφαλιστο οχημα, ετσι;

SHOOTER045
03/06/2014, 20:38
Γιες οφ κορς...

motoexelixis
04/06/2014, 10:43
Ε τοτε επειδη δε μπορουν να κανουν τη δουλεια τους, αντι για προστιμο και μαλακιες 15πενθημερου, να στελνουν αμεσως ανθρωπο να σου αφαιρει πινακιδες, να σου παιρνει το διπλωμα για ενα εξαμηνο, ενα πεντακοσαρικο προστιμο και να σου τραβαει και ενα μανικι.....το βρισκω ποιο λογικο....

Dbnn
04/06/2014, 15:12
Στο ελλάντα ζούμε...
Οι ασφαλιστικές βαράνε κανόνι η μία μετά την άλλη. Ενώ έχεις ασφάλεια είναι σαν να μην έχεις πλέον.
Οι εφορίες έχουν περισσότερες πινακίδες στα μητρώα τους παρά τα αυτοκίνητα που κυκλοφορουνε έξω*
Σε πολλά μπλόκα πλέον αν περάσεις νορμάλ και δεν κάνεις μαλακία όχι απλά δεν ασχολούνται.... Δεν σε κοιτάνε!


*μην ξεχνάμε οτι προ εκλογών λέγανε οτι όσοι χρωστάνε, θα μπορούν να πληρώνουν τα χρέη τους σε δόσεις. Για τέλη κυκλοφορίας και ασφάλειες δηλαδή.