PDA

View Full Version : Γενικά και όχι αόριστα



skylaros
04/06/2014, 00:40
Στο παρόν Post, θα ήθελα να αναλύσουμε όσο αυτό είναι δυνατό μερικές διαφορές σε ότι αφορά βασικές αρχές φυσικής και μηχανολογίας, πάντα με γνώμονα την απόδοση των δικύκλων. Τι θέλω να πω; Ας πούμε ότι έχουμε ένα καλοστημένο δικύλινδρο και ένα εξίσου καλοστημένο τετρακύλινδρο (πχ ss) οι ιπποδυνάμεις παρόμοιες, σε ποιο τερέν θα υπερτερεί το ένα και σε ποιο το άλλο; Ένα τρικύλινδρο θα έκανε τη διαφορά; Δε θα ήθελα απαντήσεις του τύπου σε κλειστά κομμάτια το δικύλινδρο σε ανοιχτά το τετρακύλινδρο, θα ήθελα περισσότερο αναλυτικές απαντήσεις, χωρίς αντιπαραθέσεις (πχ αν έχεις χέρια και δουλεύεις όπως και να έχεις "ψηλά" δεν έχεις πρόβλημα με το τετρακύλινδρο, οι κουλοί πάρτε άλλο etc) Για να το κάνω πιο ενδιαφέρον θα δώσω παραδείγματα και με συγκεκριμένα μηχανάκια. Πχ το sv1000 σε σχέση με το gsxr600 ή και το 750 Ποιες οι διαφορές στους σε δρόμο, πίστα, στροφιλίκια; Το Gaciva ράπτορ 1000 είναι πιο γρήγορο σε κλειστά κομμάτια από ένα r1; Δε συγκρίνω επίτηδες ss ή stret μηχανάκια με πχ motard. Θα ήθελα να ακούσω απόψεις :)

Lioulios
04/06/2014, 00:44
Τα V4 δεν παίζουν ?

skylaros
04/06/2014, 00:48
ρίχτα και αυτά αν θέλεις στο θέμα, θα είχε ενδιαφέρον με μικρά μόνο προβλήματα :) (Πχ μεγάλη διαφορά σε κόστος κτήσης ή συντήρησης)

Bradipous
04/06/2014, 00:48
Η αναλυση περιοριζεται στον αριθμο των κυλινδρων ή συμπεριλαμβανει και τις διαφορες διαταξεις αυτων;

SHOOTER045
04/06/2014, 00:59
:a014::a014::a014:

p@nos
04/06/2014, 09:02
γενικα και οχι αοριστα, σαφεστατος :lol:

TROOPER
04/06/2014, 10:35
δλδ για να καταλαβω συγκρινουμε ολα τα μηχανακια σε ολα τα τεραιν με καθε πιθανο συνδιασμο? :wlae::panic::faint::rockon::hunter::lol::lol::lol:

skylaros
04/06/2014, 10:58
Έλα μωρέ, πληροφορίες να εκμαιεύουμε και να δίνετε κίνητρο για περαιτέρω ψάξιμο. Αν δηλαδή πει κάποιος πως με το vtr sp2 που είχε, στο Ρώσο, έκανε τη διαδρομή αρκετά πιο γρήγορα από το gsxr1000 που έχει τώρα, αλλά στην εθνική πήγαινε σε γενικές γραμμές πιο γρήγορα με το τετρακύλινδρο, δε θα είναι κάτι που θα δώσει ένα στίγμα ? Αν με ένα sv 650 γυρίζει κάποιος πιο γρήγορα σε πιστάκια από ότι με ένα cbr600 ? Γενικά τροφή για σκέψη και ξανά πάλι τροφή ψάχνω ...

TROOPER
04/06/2014, 11:14
Έλα μωρέ, πληροφορίες να εκμαιεύουμε και να δίνετε κίνητρο για περαιτέρω ψάξιμο. Αν δηλαδή πει κάποιος πως με το vtr sp2 που είχε, στο Ρώσο, έκανε τη διαδρομή αρκετά πιο γρήγορα από το gsxr1000 που έχει τώρα, αλλά στην εθνική πήγαινε σε γενικές γραμμές πιο γρήγορα με το τετρακύλινδρο, δε θα είναι κάτι που θα δώσει ένα στίγμα ? Αν με ένα sv 650 γυρίζει κάποιος πιο γρήγορα σε πιστάκια από ότι με ένα cbr600 ? Γενικά τροφή για σκέψη και ξανά πάλι τροφή ψάχνω ...

ναι ρε συ αλλα ειναι πολυ γενικο το θεμα και δυσκολευομαι να γραψω κατι που θα σε βοηθησει. :wave2:

skylaros
04/06/2014, 11:27
Οκ λογικό αυτό που λες και φυσικά κατανοητό. Γιατί να μη γράψουμε με προσωπικές εμπειρίες μας, διαφορές τεσσάρων σε σειρά v4,v2, τρικύλινδρα, στην ίδια κατηγορία :) Ο τρόπος που αποδίδει το καθένα, αν ένα μοτερ επηρεάζει το πλαίσιο και τις αναρτήσεις κλπ.

OldMan
04/06/2014, 11:30
αν ένα μοτερ επηρεάζει το πλαίσιο και τις αναρτήσεις κλπ.
Όταν τα βρείτε, θα περασουμε και στις περιπτώσεις που το μοτερ είναι μέρος του πλαισίου...:p

skylaros
04/06/2014, 13:21
Αν δε γράψετε, θα ανάψω φωτιές θα ξεκινήσω συγκρίσεις που όχι μόνο θα αφορούν μοτέρ αλλά και χώρες κατασκευής !!!

spyro
04/06/2014, 13:32
βασικά περήμενε να ξεκινήσει ένας οπότε θα ακολουθήσουν και οι άλλοι.

μέχρι τότε ο κόσμος θα βολοδέρνει εδω τριγύρω με διάφορα commnent, ώσπου να δει ένα πόστ το οποίο μπορεί να απαντήσει / κράξει / ενισχύσει

alex14
04/06/2014, 13:33
Τετρακυλινδρος σε σειρα και τα μυαλα στα καγκελα. Over and out

:p

Bob_o_mastoras
04/06/2014, 13:41
Δεν ξερω τι λετε εσεις.. παντως σαν τα μονοκυλινδρα δεν εχει !!

:D :smokin: :p :ninja: :a25:

:a3:

devil's animal
04/06/2014, 13:43
ειναι θεμα οδηγου...
:a3:

sniper
04/06/2014, 13:43
βασικά περήμενε να ξεκινήσει ένας οπότε θα ακολουθήσουν και οι άλλοι.

μέχρι τότε ο κόσμος θα βολοδέρνει εδω τριγύρω με διάφορα commnent, ώσπου να δει ένα πόστ το οποίο μπορεί να απαντήσει / κράξει / ενισχύσει

Μ' αρέσεις....! :smokin:

Τωρα είναι σαν να συγκρίνουμε γυναικες μεταξύ τους και σε διάφορες καταστασεις.

Σκυλαρε, άκυρο το ερωτημα σου, εκτός αν το περιορίσεις κάπως.

skylaros
04/06/2014, 13:58
Μα είναι απλό, για αρχή ρωτάω σε τι υπερτερεί το κάθε μοτέρ σε κατηγορία street/ss όπως επίσης και σε τι δεν ανταποκρίνεται τόσο καλά. Αν ο τρόπος που αποδίδει ένα μοτέρ επηρεάζει και τον τρόπο που μπορεί να κινηθεί κάποιος (πχ κραδασμοί πάνω στη στροφή κλπ) Αυτό που λέει ο κατοικίδιος του διαβόλου, είναι ενδιαφέρον και ίσως και αρκετά λογικό αλλά και πάλι μέχρι ποίου σημείου ? Τέλος δίνω και μερικά παραδείγματα για περίπου τι μηχανάκια μιλάω :) Όσοι πιστοί λοιπόν ... :)

Lioulios
04/06/2014, 15:31
2χρονο 500 ή 4χρονο 1000 ?

Ζεύκας
04/06/2014, 15:32
Κοίτα είναι ότι σου αρέσει. πχ οι περισσότεροι είναι βαμμένοι 4Κ, κάποιοι δεν μπορούν χωρίς V2. και κάποιοι θεωρούν τα 3Κ/V4 sαν τη χρυσή τομή

τώρα, το θέμα 4Κ vs V2 έχει συζητηθεί αναλυτικά εδώ μέσα, κάνε μια αναζήτηση.

Μην περιμένεις καμιά σαφή απάντηση πάντως γιατί βάζεις στο μπλέντερ ΚΑΙ διαφορετικά μοτέρ ΚΑΙ διαφορετικά είδη μοτοσυκλέτας ΚΑΙ διάφορα είδη δρόμου

spyro
04/06/2014, 16:13
Μ' αρέσεις....! :smokin:

...

:D

εγώ θα του απαντήσω του παιδιού ρε

Είχα τρικύλινδρο 1000cc, έχω δικύλινδρο V 1000cc και έχω εμπειρία με τετρακύλινδρο εν σειρά 600 αρι.

Δε με ενδιαφέρουν οι Εθνικές. Σιγά τη δύσκολη απάντηση έτσι και αλλιώς

Δεν ξέρω από Φυσική / Χημεία / Βιολογία να σου μιλήσω με αριθμους.

Η γενικότερη αίσθηση πάντως που μου έχουν αφήσει είναι η εξής.
Παρ΄ ότι είχε λιγότερα κυβικά το τετρακύλινδρο, μου έβγαζε μια αίσθηση βαριά. Δεν νομίζω ότι οφείλονταν στο βάρος του όντως αλλά στα κούφια χαμηλά του. Παρ’ όλα αυτά θεωρώ ότι ο κινητήρας βόηθαγε να ανοίξω το γκάζι περισσότερο από όσο το τρικίλινδρο στη στροφή. Ήταν γλυκιά η απόκριση του. Δε σε τρόμαζε. Αυτό βοηθούσε σε μια πιο στρωτή οδήγηση συγκριτικά με το τρικίλινδρο.
Με κούραζε ο ήχος του όταν το πίεζα. Ούρλιαζε γενικώς λες και πήγαινες παντού με πολλά. Γέλαγα ώρες ώρες με το πόσο φασαρία έκανε όταν άνοιγες στην έξοδο. Καμία σχέση με τη πραγματικότητα. Κραδασμοί ελάχιστοι.


Το τρικίλινδρο ήταν ότι έπρεπε για κλειστά κομμάτια, όσον αφορά την απόδοση. Από στροφή σε στροφή ήταν το πιο γρήγορο όλων. κατάπινε μικρο ευθείες για πλάκα. Οι μεσαίες του ήταν λουλούδι. Σε έκανε μάγκα στα ανηφορικά και ας μην κουβάλαγες πολλά στη στροφή. Παρ’ όλα αυτά, όσο με βοήθαγε να πάω γρήγορα στις ανηφοριές άλλο τόσο με κούραζε στα κατηφορικά. Είχε πολύ έντονη έντονη απόκριση στις χαμηλές και μου έπαιρνε πολύ από τη σκέψη στο πώς να διαχειριστώ το γκάζι του. Περισσότεροι κραδασμοί από όσους περίμενα, αλλά χωρίς ιδιαίτερο αντίκτυπο




Κάποια στιγμή αγόρασα και το δικύλινδρο V. Δε ξανακοίταξα πίσω. :smokin:








Αυτά





Ντάξει οκ θα πω 2 λόγια παραπάνω. :look:

Το δικύλινδρο χάνει σε ορισμένα σημεία και από τα 2 πιο πάνω αλλά στο τέλος πιο ξεκούραστα και απείρως πιο γρήγορα πάω από το σημείο Α στο σημείο Β από ότι με τα άλλα. Ο κινητήρας συμπεριφέρεται αρμονικά με το τι θες να κάνεις. Ξέρεις ανα πάσα στιγμή τι κάνει ο πίσω τροχός. Έχει ένα περίεργο συναίσθημα ότι σκάβεις την άσφαλτο δε την πατάς. Του λείπει λίγο η δύναμη ειδικά ψηλά αλλά who cares. Δε ξέρω αν φταίει και το γεγονός ότι και το υπόλοιπο μηχανάκι (πλαίσιο, αναρτήσεις) είναι πολύ καλά μελετημένο. Θα πρέπει να πάρεις και 2η άποψη από καναν άλλον, π.χ. TDM το οποίο έχω ταξιδέψει αλλά ήμουν τόσο μυρωδιάς τότε που δε θα το εντάξω στις εμπειρίες μου. Παρεμπιπτόντως το V που έχω πέραν της απόδοσης του έχει και καταπληκτικό ήχο. Καμπόσοι κραδασμοί αλλά απλά δε δίνεις σημασία.

Βέβαια, υπάρχει κάποιος κινητήρας ακόμα, που πάει καλύτερα από το δικό μου τον V.






Η καρμπυρατεράτη έκδοση του δικού μου του V :rotflmao:

devil's animal
04/06/2014, 19:48
οπως ειπε ο Ζευκας...
καποιοι ειναι ορκισμενοι τετρακυλινδροι εν σειρα και καποιοι αλλοι τρελαινονται για V2...
για μενα ολα μπορουν να πανε γρηγορα σε μια διαδρομη με στροφες...

σε ανοιχτο δρομο (εθνικη δλδ) υπερτερουν τα 4Κ λογω μεγαλου ευρους στροφων και μηδενικων κραδασμων...

αυτα σε καταστασεις ss...σε ολα τα αλλα ειναι σχετικα...

εγω με το cb1, το οποιο ειναι ενα commuter, εκανα πολυ πλακα μεσα στην πολη...
και προσοχη! δεν λεω οτι ημουν ο πανγρηγορος και δεν μ'επιανε ουτε ο ανεμος...
απλα λεω οτι μπορουσα να ακολουθησω ή και να μεινω μπροστα απο δικυλινδρα, μονοκυλινδρα και τρικυλινδρα, που οσο και να το πεις εχουν περισσοτερο πλεονεκτημα σε χαμηλες ταχυτητες εντος αστικου ιστου λογω της αποδοσης του κινητηρα...


εχει να κανει και πως εχει μαθει ο καθενας...

αλλα συνεχιζω να στηριζω οτι αν ξερεις να χειριστεις καλα το οχημα σου, μπορεις να κατσεις κοντα σε μηχανακια που ουτε θα το φανταζοσουν...