PDA

View Full Version : Arai TOUR x4



geez996
04/06/2014, 13:28
Εχει κανεις Arai tour X4 η εστω Χ3 να μου πει αν ειναι ευχαριστημενος ?

Εντυπωσεις ?

:a014:

karneadis
08/06/2014, 22:34
Έχω Χ3. Αν πας για X3 πριν το παρεις ρωτα ημερομηνια κατασκευης γιατι μπορεί να βρεις κανενα 5-7ετίας.
Πριν από αυτό είχα για μερικούς μήνες το Shoei Qwest. Οταν μια φορά είπα να ξαναβαλω το Qwest, νομιζα οτι δε φοράω κράνος. Εν ολίγοις το X3 είναι λίγο βαρύ.
Το καλοκαίρι δροσερό, και το χειμώνα επίσης.
Αυτό που παρατήρησα σε σχεση με το Shoei είναι ότι έχουν διαφορετικό θόλωμα το χειμώνα. Το Arai θολώνει πιο ευκολα αλλα ξεθολώνει αμεσως. Βεβαια αμα εχεις λίγο ανοιχτή ζελατίνα όπως εγω μονίμως δε θα θολώνει.

Το σημαντικότερο για μενα ειναι να ταιριαζει στο κεφάλι σου.

Επίσης με το Arai όταν γυρνας το κεφάλι δεξιά ή αριστερά σε ταχύτητες οπως 100χλμ/ωρα θα αισθάνεσαι να σε τραβάει λίγο αλλά δεν ειναι τιποτα ανησυχητικό. Πολυ καλη περιφερειακη οραση. Ισως το μεγαλύτερο μειον του να είναι το βάρος.

Αν μπορείς να δοκιμάσεις κι αλλα της ίδιας κατηγορίας παρε αυτό που ταιριάζει στο κεφάλι σου καλύτερα.

road spirit
08/06/2014, 22:42
Έχω το tour x4 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος μέχρι τώρα (πάνω από 30 χιλ. χλμ στο κεφάλι μου).

Το γείσο φυσικά σε τραβάει πίσω/πάνω σε ταχύτητες > 110 χ.α.ω. αν δεν έχεις καλή κάλυψη απο φαίρινγκ, αλλά νομίζω είναι αναμενόμενο απο τέτοιου τύπου κράνη.

Kostas2B
08/06/2014, 23:50
Πήγαινε παρ´το,ολα τα λεφτα...
Εχω το Χ3 (δεν εχουν διάφορες),δεν το αλλάζω με τιποτα!

geez996
09/06/2014, 18:41
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. ...
Αν κατάλαβα καλά για ταχύτητες 150 με 160 δεν κάνει . Θα τραβάει το γείσο προς τα πίσω ε;

rider
09/06/2014, 18:55
αφαιρειται ευκολα το γείσο αν χρειαστεί.
και μια παρουσίαση και συγκριση με το προηγουμενο ... αν δεν την εχεις δει ηδη:

https://www.youtube.com/watch?v=y2vemxQQCAI

road spirit
10/06/2014, 09:24
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. ...
Αν κατάλαβα καλά για ταχύτητες 150 με 160 δεν κάνει . Θα τραβάει το γείσο προς τα πίσω ε;

Είναι θέμα κάλυψης απο φαίρινγκ.
Πχ τα 110 που έγραψα στο προηγούμενο ποστ είναι με το 800gs και την κανονική (μαμά) ζελατίνα. Πριν λίγες μέρες κάνοντας τεστ ράιντ το 1200gs adv, έπιασα 170 και ούτε που το κατάλαβα, το κράνος δεν κουνήθηκε καθόλου.

geez996
10/06/2014, 10:19
Είναι θέμα κάλυψης απο φαίρινγκ.
Πχ τα 110 που έγραψα στο προηγούμενο ποστ είναι με το 800gs και την κανονική (μαμά) ζελατίνα. Πριν λίγες μέρες κάνοντας τεστ ράιντ το 1200gs adv, έπιασα 170 και ούτε που το κατάλαβα, το κράνος δεν κουνήθηκε καθόλου.

Ευχαριστω ολους

vaska
10/06/2014, 11:00
Όση κάλυψη και να έχεις από ζελατίνα, όταν έχεις κράνος με γείσο, μια κούραση στους αυχενικούς μυς θα την έχεις μετά από πολύωρα ταξίδια. Επίσης μιας και ασκείται δύναμη (μικρή έστω αλλά ασκείται) από μπρος προς τα πίσω, μπορεί ακόμα και η ραφή της μπαλακλάβας να σε ενοχλήσει μετά από ώρες.

Αυτά στα γράφει άνθρωπος που οδηγάει χειμώνα καλοκαίρι με ζελατίνα ανοιχτή (αν υπάρχει ζελατίνα) και που σε όλα τα χρόνια που αδηγάει ποτέ δεν γούσταρε την κλεισούρα αλλά τον αέρα και την βροχή να του χτυπάνε το πρόσωπο.

Προχθές ας πούμε έκανα περίπου 600 χλμ τα μισά από αυτά σε εθνικές οδούς με υψηλές ταχύτητες 150-160, έχω το GS1200 και το βράδυ που επέστρεψα, μια ενόχληση στον αυχένα την είχα σε αντίθεση με την γυναίκα μου που φοράει φουλ φέις και αν και συνεπιβάτης, ζόρι δεν είχε.

geez996
10/06/2014, 13:22
;)
Όση κάλυψη και να έχεις από ζελατίνα, όταν έχεις κράνος με γείσο, μια κούραση στους αυχενικούς μυς θα την έχεις μετά από πολύωρα ταξίδια. Επίσης μιας και ασκείται δύναμη (μικρή έστω αλλά ασκείται) από μπρος προς τα πίσω, μπορεί ακόμα και η ραφή της μπαλακλάβας να σε ενοχλήσει μετά από ώρες.

Αυτά στα γράφει άνθρωπος που οδηγάει χειμώνα καλοκαίρι με ζελατίνα ανοιχτή (αν υπάρχει ζελατίνα) και που σε όλα τα χρόνια που αδηγάει ποτέ δεν γούσταρε την κλεισούρα αλλά τον αέρα και την βροχή να του χτυπάνε το πρόσωπο.

Προχθές ας πούμε έκανα περίπου 600 χλμ τα μισά από αυτά σε εθνικές οδούς με υψηλές ταχύτητες 150-160, έχω το GS1200 και το βράδυ που επέστρεψα, μια ενόχληση στον αυχένα την είχα σε αντίθεση με την γυναίκα μου που φοράει φουλ φέις και αν και συνεπιβάτης, ζόρι δεν είχε.

;)