PDA

View Full Version : nicasil και ρεκτιφιε πως;



thunder ace
05/06/2014, 11:46
Καλημερα.Παιδια ρωταω..εχουμε ενα THUNDERACE τελειως μαμα.Αγοραζουμε(οταν ερθει η ωρα) πιστονια κομπλε πρωτο oversize(0.25).Με τους κυλινδρους τι κανουμε;Ρωταω,γιατι νομιζω οτι ειναι nicasil και απο ξερω, σε αυτους δεν μπορεις να κανεις ρεκτιφιε.Πως στο διαολο γινετε σωστη δουλεια;:uplate:

DrBig
05/06/2014, 11:49
δεν πρεπει να ειναι νικασιλ....

thunder ace
05/06/2014, 12:00
Γεια σου drBig:wave2:αν δηλαδη σιγουρευτω ειναι απλος,μονο ρεκτιφιε και καθαρισα.Ευχαριστω.

DrBig
05/06/2014, 12:05
Γεια σου drBig:wave2:αν δηλαδη σιγουρευτω ειναι απλος,μονο ρεκτιφιε και καθαρισα.Ευχαριστω.

και τριψιμο βαλβιδες και αυλους εισαγωγης-εξαγωγης μιας και θα ανοιχτει, οταν ανοιχτει ;)
Αυτα τα κανεις μονος με ενα dremmel

kostaspetrou
05/06/2014, 12:56
Το thunderace δεν έχει νικασίλ.
Τώρα για το ρεκτιφιέ...τί να πω,εγώ δε θα το'κανα αν δεν ήμουν σίγουρος ότι ο μάστορας έχει μικρόμετρο ακρίβειας 1/1000 χιλιοστό και το αντίστοιχο κυλινδρόμετρο και φυσικά θα ξέρει να τα χρησιμοποιήσει.
Μετά να ξέρω αν έχει μηχανήματα της προκοπής και κοπτικά σε καλή κατάσταση.

Μ'άλλα λόγια ρίσκο...


και τριψιμο βαλβιδες και αυλους εισαγωγης-εξαγωγης μιας και θα ανοιχτει, οταν ανοιχτει ;)
Αυτα τα κανεις μονος με ενα dremmel
:uplate:
Τρίψιμο βαλβίδων δεν πρέπει να γίνει σε καμμιά περίπτωση.
Οι βαλβίδες εδώ και πολλά χρόνια έχουν επιφανειακή σκλήρυνση το πάχος της οποίας είναι πολύ μικρό.

Αν τις τρίψει με σμυριδαλοιφή αυτή πάει περίπατο και η φθορά θα είναι πολύ μεγάλη από εκεί και πέρα.
Καλύτερα αλλαγή με νέες βαλβίδες.

Aν πάλι θέλει να καθαρίσει τις έδρες, ας χρησιμοποιήσει 2 επιπλέον καινούριες βαλβίδες(1 εξαγωγής και 1 εισαγωγής) και να χρησιμοποιήσει την πιο ψιλή αλοιφή που υπάρχει.
ΛΙΓΟ τρίψιμο, καλό καθάρισμα των εδρών με βενζίνη ώστε να φύγουν τα κατάλοιπα της αλοιφής.
Μετά χρησιμοποιεί ολοκαίνουριες βαλβίδες και τέλος.


Στους αυλούς εισαγωγής δεν πρέπει να μπει ντρέμελ διότι πολύ απλά θα κάνει τα πράγματα χειρότερα...
Αν θέλει ας γυαλίσει τους αυλούς εξαγωγής μόνο, αν και πάλι στα πρώτα δευτερόλεπτα λειτουργίας θα μαζευτεί πουρί...
Δεν αξίζει να βάλει χέρι στους αυλούς ,εκτός και αν ξέρει να κάνει ροϊκή...

GFawkes
05/06/2014, 13:09
Τρίψιμο βαλβίδων δεν πρέπει να γίνει σε καμμιά περίπτωση.
Οι βαλβίδες εδώ και πολλά χρόνια έχουν επιφανειακή σκλήρυνση το πάχος της οποίας είναι πολύ μικρό.

Αν τις τρίψει με σμυριδαλοιφή αυτή πάει περίπατο και η φορά θα είναι πολύ μεγάλη από εκεί και πέρα.
Καλύτερα αλλαγή με νέες βαλβίδες.

Στους αυλούς εισαγωγής δεν πρέπει να μπει ντρέμελ διότι πολύ απλά θα κάνει τα πράγματα χειρότερα...
Αν θέλει ας γυαλίσει τους αυλούς εξαγωγής μόνο, αν και πάλι στα πρώτα δευτερόλεπτα λειτουργίας θα μαζευτεί πουρί...
Δεν αξίζει να βάλει χέρι στους αυλούς ,εκτός και αν ξέρει να κάνει ροϊκή...

+1000

Το αυτο

για παλαιοτερα μοτο του 70-80 ισχυει το τριψιμο.

thunder ace
05/06/2014, 13:10
και τριψιμο βαλβιδες και αυλους εισαγωγης-εξαγωγης μιας και θα ανοιχτει, οταν ανοιχτει ;)
Αυτα τα κανεις μονος με ενα dremmelΜωρε αμα φτασω εκει μεσα,θα τα γυαλισω τοσο ωστε θα ξυριζωμαι ανετα:D

OldMan
05/06/2014, 14:44
Aν πάλι θέλει να καθαρίσει τις έδρες, ας χρησιμοποιήσει 2 επιπλέον καινούριες βαλβίδες(1 εξαγωγής και 1 εισαγωγής) και να χρησιμοποιήσει την πιο ψιλή αλοιφή που υπάρχει.
Πολυ large σε κόβω ρε μάστορα...

thunder ace
05/06/2014, 16:00
Μισο λεπτο ρε παιδια να βαλω σε μια ταξη τις πληροφορειες που μου δωσατε.Πρωτον:δεν ειναι nicasil ,ok ,παμε για ρεκτιφιε.Τι το ιδιαιτερο εχουν τα κυλινδρα του THUNDERACE και ειναι τοσο δυσκολο να κανεις ενα πετυχημενο ρεκτιφιε;Εγω πιστευα, οτι δεν ειναι δα και η τελευταια λεξη της τεχνολογιας το ace.Παμε παρακατω.Την καπνα που (λογικα)θα εχει στη κεφαλη,πως θα φυγει;Χωρις να πειραξουμε βαλβιδες (τριψιμο).Ροι'κες και λοιπα σκαλισματα δεν μας νοιαζουν,οποτε δεν το συζηταμε.Και για να μη σας κουραζω το ζητουμενο ειναι:πιστονια-ρεκτιφιε-οσο γινετε απομακρινση καπνας-οσο γινετε λειτουργεια μοτερ (οπως απο μαμα yamaha).Φιλε costaspetrou αν εισουν στη θεση μου, τι θα εκανες εσυ;με μοναδικο περιορισμο.....τα φραγκα.

MAIK72
05/06/2014, 16:40
Τ


:uplate:
Τρίψιμο βαλβίδων δεν πρέπει να γίνει σε καμμιά περίπτωση.
Οι βαλβίδες εδώ και πολλά χρόνια έχουν επιφανειακή σκλήρυνση το πάχος της οποίας είναι πολύ μικρό.

.

ΜΙσό λεπτό :confused: Το μάνουαλ του gpz που έχω 87-97 λέει κανονικά για τρίψιμο βαλβίδων με αλοιφή.Δεν το έχω κάνει (ακόμη)στο eliminator του 90 που έχω με τον ίδιο κινητήρα. Δεν λέει κάτι για επιφανειακή σκλήρυνση

kostaspetrou
05/06/2014, 17:49
ΜΙσό λεπτό :confused: Το μάνουαλ του gpz που έχω 87-97 λέει κανονικά για τρίψιμο βαλβίδων με αλοιφή.Δεν το έχω κάνει (ακόμη)στο eliminator του 90 που έχω με τον ίδιο κινητήρα. Δεν λέει κάτι για επιφανειακή σκλήρυνση
Χωρίς να θέλω να μειώσω το μηχανάκι σου,το gpz δεν είναι αυτό που λέμε σύγχρονο μοτέρ,μιλάμε για σχεδίαση 30 ετών και βάλε!

Δες οποιοδήποτε service manual γιαπωνέζικων μετά τα μέσα του 90 και άμα δεις να λέει για τρίψιμο βαλβίδων (valve lapping) να μου πεις!

kostaspetrou
05/06/2014, 17:50
Πολυ large σε κόβω ρε μάστορα...
Πίστεψέ με είναι πολύ φτηνότερος αυτός ο τρόπος απ' το ν'αγοράσεις τα ειδικά κοφτάκια και να ξαναφρεζάρεις τις έδρες, ή έστω να στείλεις την κεφαλή σε κατάστημα να στη φρεζάρουν...

kostaspetrou
05/06/2014, 17:56
Τι το ιδιαιτερο εχουν τα κυλινδρα του THUNDERACE και ειναι τοσο δυσκολο να κανεις ενα πετυχημενο ρεκτιφιε;
Δε φταίνε τα κύλινδρα του Thunderace αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό των εν Ελλάδι "μαστόρων" που αναλαμβάνουν το ρεκτιφιέ!


Την καπνα που (λογικα)θα εχει στη κεφαλη,πως θα φυγει;Χωρις να πειραξουμε βαλβιδες (τριψιμο)
Αν το ανοίξεις και θες οπωσδήποτε να καθαρίσεις την κεφαλή(ώστε να βγάλεις φωτογραφίες) τρίψε με σύρμα κατσαρόλας βουτηγμένο σε βενζίνη το θάλαμο καύσης.
Να ξέρεις όμως ότι με το που βάλεις μπροστά είναι θέμα λεπτών να ξαναπιάσει κάπνα.
Μην ασχολείσαι,τσάμπα κόπος.


Και για να μη σας κουραζω το ζητουμενο ειναι:πιστονια-ρεκτιφιε-οσο γινετε απομακρινση καπνας-οσο γινετε λειτουργεια μοτερ (οπως απο μαμα yamaha).Φιλε costaspetrou αν εισουν στη θεση μου, τι θα εκανες εσυ;με μοναδικο περιορισμο.....τα φραγκα.
Καταρχήν το μηχανάκι σου έχει όντως πρόβλημα και θες να το ανοίξεις;
Απάντα πρώτα σ'αυτό...
Α, πες μας επίσης μέχρι πόσα χρήματα διαθέτεις.

thunder ace
05/06/2014, 18:11
Φιλε kostaspetrou ρωτας αν εχει προβλημα; χε..χε..απλα το πρωτο διχρονο τετρακυλινδρο στην Ελλαδα.Αυτη τη στιγμη που μιλαμε δεν εχω ουτε για τσιγαρα(που λεει ο λογος)αλλα ελπιζω οτι το αυριο θα μου επιτρεψει να το κανω.Τωρα απλως πλουτιζω τις οποιες γνωσεις εχω και 'αυριο' θα ξερω που να βαδισω.Οπως και ναχει ,ευχαριστω.

MAIK72
05/06/2014, 18:18
Χωρίς να θέλω να μειώσω το μηχανάκι σου,το gpz δεν είναι αυτό που λέμε σύγχρονο μοτέρ,μιλάμε για σχεδίαση 30 ετών και βάλε!

Δες οποιοδήποτε service manual γιαπωνέζικων μετά τα μέσα του 90 και άμα δεις να λέει για τρίψιμο βαλβίδων (valve lapping) να μου πεις!

Εντελώς τυχαία 2007 Ninja ZX-6R http://www.speedzonedirect.com/page/kawasaki-ninja-zx6r-service-manuals
Του 2007 σελίς 269 λέει και για φρεζάρισμα και για τρίψιμο. :confused::confused:

kostaspetrou
05/06/2014, 18:32
Φιλε kostaspetrou ρωτας αν εχει προβλημα; χε..χε..απλα το πρωτο διχρονο τετρακυλινδρο στην Ελλαδα.Αυτη τη στιγμη που μιλαμε δεν εχω ουτε για τσιγαρα(που λεει ο λογος)αλλα ελπιζω οτι το αυριο θα μου επιτρεψει να το κανω.Τωρα απλως πλουτιζω τις οποιες γνωσεις εχω και 'αυριο' θα ξερω που να βαδισω.Οπως και ναχει ,ευχαριστω.
Τότε φίλε μου ψάξε βρες ένα άλλο μηχανάκι και κράτα το thunderace για μελλοντικό πρότζεκτ.
Επειδή καταλαβαίνω αγαπάς τα 90's 4 κύλινδρα,δες εδώ:

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4819699/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4657628/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4811782/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4184321/

kostaspetrou
05/06/2014, 18:36
Εντελώς τυχαία 2007 Ninja ZX-6R http://www.speedzonedirect.com/page/kawasaki-ninja-zx6r-service-manuals
Του 2007 σελίς 269 λέει και για φρεζάρισμα και για τρίψιμο. :confused::confused:
Ίσως οι βαλβίδες του καβασάκι να μην έχουν σκλήρυνση ή πάλι να έχουν σκλήρυνση αρκετά παχιά.
Δεν είναι ότι θ'ανατιναχτεί το μηχανάκι, απλά ενδεχομένως να χρειάζεται συχνότερα ρύθμιση βαλβίδων διότι θα κλείνει το διάκενο.

Στα σουζούκι πάντως δε λέει πουθενά για τρίψιμο...

MAIK72
05/06/2014, 18:46
Ίσως οι βαλβίδες του καβασάκι να μην έχουν σκλήρυνση ή πάλι να έχουν σκλήρυνση αρκετά παχιά.
Δεν είναι ότι θ'ανατιναχτεί το μηχανάκι, απλά ενδεχομένως να χρειάζεται συχνότερα ρύθμιση βαλβίδων διότι θα κλείνει το διάκενο.

Στα σουζούκι πάντως δε λέει πουθενά για τρίψιμο...

Δεν θα το έβαζε τότε νομίζω στο μάνουαλ αν χρειαζόταν συχνότερα ρύθμιση.Θα έλεγε μόνο για αλλαγή..

amyroukai
05/06/2014, 18:54
Δεν έχεις το μόνο δίχρονο 4κυλ. Yamaha φίλτατε. Είμεθα και άλλοι με μπουκαλάκι λάδι κάτω από τη σέλα :lol:

kostaspetrou
05/06/2014, 18:55
Δεν θα το έβαζε τότε νομίζω στο μάνουαλ αν χρειαζόταν συχνότερα ρύθμιση.Θα έλεγε μόνο για αλλαγή..
Για τη συχνότερη ρύθμιση αναφερόμουν γενικά.
Δες τί παίζει: θες το μέρος της βαλβίδας που κοπανιέται στις έδρες να'ναι όσο το δυνατόν σκληρότερο ώστε ν'αντέχει και να μην φθείρεται και κλείνει το διάκενο.

Αυτό γίνεται είτε με ισχυρά κράματα είτε με ισχυρά κράματα και επιπλέον επιφανειακή σκλήρυνση.

Αν η βαλβίδα έχει σκλήρυνση και την τρίψεις,είναι πολύ πιθανό αυτή ν'αφαιρεθεί,οπότε μένει μόνο το μέταλλο.

thunder ace
05/06/2014, 18:58
Δεν έχεις το μόνο δίχρονο 4κυλ. Yamaha φίλτατε. Είμεθα και άλλοι με μπουκαλάκι λάδι κάτω από τη σέλα :lol:

τωρα υσηχασα:wave2:

amyroukai
05/06/2014, 19:00
Αυτό που μου έχουν πει οι περισσότεροι πάντως είναι πως δεν φταίει ο κύλινδρος, αλλά τα τσιμουχάκια βαλβίδων και όταν καταπιαστώ με το ζήτημα, θα αλλάξω αυτά πρώτα και βλέπουμε.

thunder ace
05/06/2014, 19:03
317757στα δικα μου ματια,αυτο που βλεπεις(το THUNDERACE ετσι;)ειναι 1000 φορες ποιο ομορφο.Ζηταω συγνωμη απο πιθανους ιδιοκτητες των συγκεκριμενων μοτο

xtzanos
05/06/2014, 19:04
Σε ενα xr 400 λεει να τις τριψεις.
Και σε ενα 620 multistrada τα ιδια λεει..
Στο 1150gs δε λεει τιποτα για τριψιμο.

Αρα ο καθενας τα δικα του

MAIK72
05/06/2014, 19:04
Για τη συχνότερη ρύθμιση αναφερόμουν γενικά.
Δες τί παίζει: θες το μέρος της βαλβίδας που κοπανιέται στις έδρες να'ναι όσο το δυνατόν σκληρότερο ώστε ν'αντέχει και να μην φθείρεται και κλείνει το διάκενο.

Αυτό γίνεται είτε με ισχυρά κράματα είτε με ισχυρά κράματα και επιπλέον επιφανειακή σκλήρυνση.

Αν η βαλβίδα έχει σκλήρυνση και την τρίψεις,είναι πολύ πιθανό αυτή ν'αφαιρεθεί,οπότε μένει μόνο το μέταλλο.

Eπομένως δεν ισχύει αυτό που λες βάσει της χρονολογίας.Μόνο για σουτζούκια!!:p

thunder ace
05/06/2014, 19:08
Αυτό που μου έχουν πει οι περισσότεροι πάντως είναι πως δεν φταίει ο κύλινδρος, αλλά τα τσιμουχάκια βαλβίδων και όταν καταπιαστώ με το ζήτημα, θα αλλάξω αυτά πρώτα και βλέπουμε.Ποιο εχεις;

kostaspetrou
05/06/2014, 19:09
Eπομένως δεν ισχύει αυτό που λες βάσει της χρονολογίας.Μόνο για σουτζούκια!!:p
To'πα πιστευοντας ότι συμφωνούμε ότι τα σουτζούκια είναι τα πιο γαμάτα και σέξι μηχανάκια όλων των εποχών και των 5 ηπείρων! :D

amyroukai
05/06/2014, 19:51
Ποιο εχεις;

fzs1000 '01

thunder ace
05/06/2014, 20:01
fzs1000 '01
Αυτο με τον κινητηρα του πρωτου R1; Τι λαδια του βαζεις; ποσο σου καιει;

o_gavros
05/06/2014, 20:02
Αυτό που μου έχουν πει οι περισσότεροι πάντως είναι πως δεν φταίει ο κύλινδρος, αλλά τα τσιμουχάκια βαλβίδων και όταν καταπιαστώ με το ζήτημα, θα αλλάξω αυτά πρώτα και βλέπουμε.

το μπλου ελεκτρικ βάψιμο και η σχετική βολτίτσα προς θάλασσα μεριά, γιατί αποκλείεται;

thunder ace
05/06/2014, 20:10
το μπλου ελεκτρικ βάψιμο και η σχετική βολτίτσα προς θάλασσα μεριά, γιατί αποκλείεται;
Eγω ειμαι ετοιμος.Μπλε μηχανακι εχω,το μονο που στο ενα χιλιομετρο δεν εχω θαλασσα,αλλα λιμνη.Κανει;:cry:

amyroukai
05/06/2014, 20:13
15/50 ή 20/50, από μάρκες έχω βάλει... σχεδόν τα πάντα. Τώρα φοράει bel ray.
Καίει περίπου ένα λίτρο στα 5000, αν πάει κόκκινα καίει περισσότερο.

o_gavros
05/06/2014, 20:28
Eγω ειμαι ετοιμος.Μπλε μηχανακι εχω,το μονο που στο ενα χιλιομετρο δεν εχω θαλασσα,αλλα λιμνη.Κανει;:cry:

εσύ εξαιρείσαι γιατί που θα κάθεται η κοράκλα (υποθέτω) μετά;

thunder ace
05/06/2014, 20:35
15/50 ή 20/50, από μάρκες έχω βάλει... σχεδόν τα πάντα. Τώρα φοράει bel ray.
Καίει περίπου ένα λίτρο στα 5000, αν πάει κόκκινα καίει περισσότερο.
Λοιπον φιλε μου,χωρις πλακα:αν εκαιγε το δικο μου 200γρ στα 1000 δεν θα γραφαμε αυτο το post ολο το απογευμα.Εχε υποψη σου οτι σε αλλα μοντελα ,αυτη η καταναλωση θεωρειτε λογικη.Εγω πλεον του βαζω ορυκτελαιο 30αρι,φυσικα δεν το κυνηγαω και υπομονη μεχρι ναρθει η επισκευη.Καλο βραδυ.

thunder ace
05/06/2014, 20:36
εσύ εξαιρείσαι γιατί που θα κάθεται η κοράκλα (υποθέτω) μετά;

Ανηψια.

DrBig
06/06/2014, 16:55
317757στα δικα μου ματια,αυτο που βλεπεις(το THUNDERACE ετσι;)ειναι 1000 φορες ποιο ομορφο.Ζηταω συγνωμη απο πιθανους ιδιοκτητες των συγκεκριμενων μοτο


Τι ωραιο μηχανημα :wave2:

iliasfyntanidis
06/06/2014, 23:10
Φρεζάρισμα βαλβίδων παίζει κανονικότατα.Η βαφή υπάρχει στο στέλεχος της βαλβίδας(δλδ στον κορμό το κομμάτι που ολισθαίνει μέσα στον οδηγό)και όχι στην έδρα της.Μετα μετριέται εάν κρατιέται στεγανός ο θάλαμος καύσης(Serdi συνήθως παίζει στα μηχανουργεία)
Έχω δει άπειρες τέτοιες εργασίες σε κάθε λογής οχήμα από επαγγελματικά μέχρι αυτοκίνητα με χρόνους ρεκόρ.

Εάν θες μέτρα μία συμπίεση στον κύλινδρο με ζεστό κινητήρα.Εαν δεις χαμηλά νούμερα ο μηχανικός μπορεί να ρίξει λίγο λάδι μεσα στον θάλαμο καύσης και να επαναλάβει την μέτρηση.
Γράψε μας εάν θες τις τιμές.

thunder ace
07/06/2014, 07:42
Τι ωραιο μηχανημα :wave2:

αλλη μια πιο προσφατη317874

theofilos888
07/06/2014, 07:52
Πρέπει να έχω κεφαλή από τέτοιο μηχανάκι. Κομπλέ. Αν τη θές ρίξε ένα πμ.

dynagrego
11/06/2014, 18:41
Στη σελιδα 4-29 του μανιουαλ της συγκεκριμενης μοτο,η γιαμαχα περιγραφει αναλυτικα τη διαδικασια για ΤΡΙΨΙΜΟ ΒΑΛΒΙΔΩΝ.
Οποτε οι βαλβιδες..τριβονται.Κι ειναι και μπολικες στον αριθμο.:(

Στη σελιδα 4-34 λεει οτι αν η διαμετρος του κυλινδρου εχει ξεχειλωσει πανω απο μια ορισμενη τιμη,ΤΟΤΕ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΚΥΛΙΝΔΡΟ ΠΙΣΤΟΝΙΑ ΚΙ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΣΑΝ ΣΕΤ.
Εαν εισαι τυχερος κι ειναι μονο το πιστονι εκτος προδιαγραφων κι ο κυλινδρος ενταξει,τοτε αλλαζεις μονο πιστονια κι ελατηρια.