PDA

View Full Version : Τακάκια σε ΧΤ 600



o_gavros
05/06/2014, 13:33
Επειδή η ΧΤαρα χρειάζεται τακάκια, και επειδή στο εμπόριο βλέπω πολλές μάρκες και τύπους, θα ήθελα τη γνώμη σας.
Εσείς τι βάζετε στα δικά σας;
εχω δει ως τωρα Artrax,EBC, Ferodo,Newfren,Armstrong, οργανικά,ανόργανα,μετάλλικα,μάνογουορ, του πουλιού το γάλα, και όλα γύρω στο εικοσάρικο.
κοινώς έχω χάσει τη μπάλα.
Βοηθάτε τον πλησίον.φχαριστώ.

zannisvel
05/06/2014, 14:44
Γεια σου συναδελφε αναβατη XT,

Λοιπον, Πριν απο 7-8000 χλμ εβαλα Artrax δισκο και Newfren οργανικα τακακια. Και πραγματικα στα πρωτα χιλιομετρα τρομαξα. Εκανες ενα δυο καλα φρεναρισματα και μετα εμενες χωρις φρενο (υπερθερμανση). Τρομακτικο, ειδικα αν εισαι στη Συγγρου και φρεναρεις για να μπεις για Πειραια. Μετα απο συμβουλες συμφορουμιτων νομιζα οτι εφταιγε ο δισκος και εβαλα το δισκο της Braking kai μετα το στρωσιμο του ειχα το ιδιο αποτελεσμα και αποφασησα να γυρισω στον Artrax δισκο και να αλλαξω τακακια. και αν χρειαζοταν να ξανα-αλλαζα το δισκο ετσι ωστε να εχω καλυψει ολους τους δυνατους συνδιασμους. Εβαλα τα sintered τακακια της braking απο το γνωστο μαγαζι στη Καλιροης, εκανα παλι ενα στρωσιματακι για καμια 150 χιλιομετρα και πραγματικα ξανα-απεκτησα φρενα!!! εχω κανει περιπου 7000 χλμ και ειμαι ευχαριστημενος.Τα τακακια τα λες σκληρα και τραυματιζουν λιγο το δισκο, οχι τιποτα τραγικο. Επισης κανουν λιγη φασαρια και λερωνουν λιγο και τη ζαντα απο τη σκονη. Ο δισκος της Braking μου εχει μεινει για να τον βαλω στο μελλον.

Λοιπον αν με ρωτουσες σημερα, νομιζω θα τα ξαναεβαζα, αν οχι θα εβαζα της Yamaha, παντως τα Newfren δεν θα τα ξανα-εβαζα. Μπορει να ηταν και τυχαιο και να επεσα σε αστοχια υλικου, αλλα δεν το ρισκαρω ξανα.

Στο Ζ1000 ορκιζομουν στα EBC, αλλα δεν τα εβρισκα ετοιμοπαραδωτα για το XT οταν εψαχνα.

bulmont
05/06/2014, 14:53
Επειδή η ΧΤαρα χρειάζεται τακάκια, και επειδή στο εμπόριο βλέπω πολλές μάρκες και τύπους, θα ήθελα τη γνώμη σας.
Εσείς τι βάζετε στα δικά σας;
εχω δει ως τωρα Artrax,EBC, Ferodo,Newfren,Armstrong, οργανικά,ανόργανα,μετάλλικα,μάνογουορ, του πουλιού το γάλα, και όλα γύρω στο εικοσάρικο.
κοινώς έχω χάσει τη μπάλα.
Βοηθάτε τον πλησίον.φχαριστώ.



Για κοίταξε και για ''GALFFER''......................

amyroukai
05/06/2014, 18:59
Τα μεταλλικά EBC εξαιρετικά στο στεγνό, κοψοχόλιασμα στη βροχή... Θα πρότεινα CL Brakes.

o_gavros
05/06/2014, 19:58
κεσκεσέ σιέλ μπρέηξ μπαρμπαγιανν' ?
και πορκέ κοψοχόλιασμα;
όλοι πίνουν νερό στο όνομα EBC.
επίσης, ντοντ μπι ε στρέηντζερ όταν έρθει η ώρα αφαίρεσης των τακακίων :p


@zannisvel,
κι εγω στο Ζ EBC θα βάλω.
τώρα αυτα που μου έγραψες για το ΧΤ με ψιλομπέρδεψαν.
έδωσες μια περιουσία σε τακάκια και δίσκους,κάποια σου μείναν αμανάτι, εν τέλει φοράς κάτι που κάνει θόρυβο και χαράζει τόσο πολύ την πλάκα που αφήνει σκόνη στη ζάντα;;;
αυτό μου λες;
να ξέρω να σε παίρνω τηλέφωνο όταν είμαι άρρωστος ρε φίλε :p


@Βαγγέλη, τα γκαλφερ νομίζω είναι κομμάτι φαρμακείο. όχι;

amyroukai
05/06/2014, 20:20
Γιατί προψές με τη βροχή το δίχρονο έγινε αεικίνητο... Πατάς, περιμένεις λίγο να στεγνώξει, μετά πιάνει. CL είναι τα "παλιά" Carbonne Laurainne (ή κατιτίς τέτοιο γαλλικόΝ).

Ξέρω, ξέρω, θα κάνουμε την ηρωική έξοδο του τακακίου που δεν ήθελε ν'αποχωριστεί τη δισκόπλακα...

harris_x
05/06/2014, 20:23
Τα μεταλλικά EBC εξαιρετικά στο στεγνό, κοψοχόλιασμα στη βροχή... Θα πρότεινα CL Brakes.
Τα ΕΒC κατα τη δική μου γνώμη είναι γτπκ γενικώς.... αν τα CL είναι τα πρώην Carbon Lorrain συμφωνώ απόλυτα.

Πάντως τα καλύτερα τακάκια που έχω βάλει ποτέ είναι τα DP.

o_gavros
05/06/2014, 20:24
προψές όμως δεν ήταν ακριβώς βροχή.
πιο πολύ με σπρέι χώματος έμοιαζε


και αυτα τα κουτοφράγκικα τακάκια απο τη Λωραίνη που σκατά τα βρίσκουμε;

harris_x
05/06/2014, 20:27
και αυτα τα κουτοφράγκικα τακάκια απο τη Λωραίνη που σκατά τα βρίσκουμε;εγω τα είχα πάρει από τον Παπαστάυρου στην Καλλιρρόης ;)

amyroukai
05/06/2014, 21:09
κοστπαρτ στην δημητρακοπουλου εισαγωγέας

o_gavros
05/06/2014, 21:10
ντε και καλά θα ανέβω Αθήνα δηλαδή,δε με βλέπω να το γλυτώνω.

πόσο πάει το μελέ στα σιελ;

amyroukai
05/06/2014, 21:13
νομίζω στα δικά μου ήταν 30λίγο ανά δαγκάνα.

o_gavros
05/06/2014, 21:18
μιλάς για το δίχρονο; ή άλλο παλαιότερο;
λογικά για το ΧΤ,θα είναι λίγο πιο κάτω.
απο διάρκεια σε χιλιόμετρα τι έλεγαν;

amyroukai
05/06/2014, 21:40
Και στο δίχρονο τα είχα βάλει όταν το πρωτοπήρα... Αλλά με ζμπαθάς, δεν θυμάμαι πιά ακριβώς. Λιγότερα από 20Κ δεν ήταν πάντως, θα το θυμόμουν (αρνητικά).

o_gavros
13/06/2014, 18:34
και για δισκόπλακα μια γνώμη,θα την δεχόμουν.

ο γιαμάχας δίνει την ορίτζιναλ 120 ευρά τα οποία,αυτό τον καιρό,ακούγονται σαν τιμωρία με μαστίγωμα.
ξέρω,λέμε όχι στις κινεζιές αλλά απο κει κι έπειτα τι;

αυτες οι breaking λένε τίποτα;
πήρε κάπου το μάτι μου ότι τιμώνται γυρω στο 60αρι.

Pan (dvs)
13/06/2014, 19:01
Βαλε ενα ζευγαρι μαλακα τακακια,οτι μαρκα να ναι.

o_gavros
13/06/2014, 19:17
τακάκια λέω να δοκιμάσω αυτα τα κουτοφράγκικα που λέει ο μαστρογιάννης στην πίσω σελίδα.

θέλει και δισκόπλακα όμως ένεκα που η τωρινή έχει γινει ταψί.
και λεφτά- παρά τα αντιθέτως μελλούμενα - δεν υπάρχουν.

nickargas
20/07/2014, 21:44
απο δισκοπλακες παιδια? τι προτινετε? η πισω εχει κανει δοντι περιπου 3-4 χιλ και λεω να την αλλαξω, ε και μιας και την αλλαξω λεω και για μπροστα...σκεφτομαι για 300χιλ μπροστα και 240 πισω...
γνωριζετε καμια καλη δισκοπλακα?

o_gavros
10/09/2016, 18:43
Πωπω...είχα ήδη θέμα με τα φρένα του ΧΤ.
Για πρώτη φορά βρέθηκα να του αλλάζω τακακια πίσω.
Τη μαλακια είναι αυτή με τα λαμακια ρε σεις;
Ή απλά επειδή δε το ήξερα με παιδεψε;

Για την ιστορία,οργανικά ιμπισι μπήκαν μιας και μείναμε ικανοποιημένοι από τα μπροστά με ίδια μάρκα δισκοπλακα.

MG-KTiNoS
10/09/2016, 20:32
κοίτα κει τώρα μη φρενάρεις με το Χτ και γκόψεις κάνα πλαίσιο, έτσ....?
:lol:

zandesiro
11/09/2016, 18:17
Τσιγκουνευτικα και εγω και πηρα απο το βαρδαρη πισω δισκοπλακα με τακακια 50 ευρω....

Τι στον π@@τσο λεω...Πισω φρενο ειναι δεν τραβα και ζορι!!!

Πριν απο καμια 10αρια μερες ημουν Ρουμανια και οδηγουσα στην Τρανσαλπινα και ξαφνικα εκει που δουλευα και τα 2 φρενα το πισω βυθίστηκε τερμα κατω "αμαν"?? Λεω!!Σταματω και βλεπω τον δισκο μελανιασμενο!!

Μετα απο αργη οδηγηση και φρεναροντας με τον κινητήρα και το μπροστινο (γιατι ειχα πολυ βαρος απο τον εξοπλισμο και απο εμενα 125κιλα) συνηρθε!Αλλα το μελανιασμα μου εμεινε!

Γι αυτο μανησιο ή επωνυμο δισκο και τακακια δοκιμασμενα!

notakos600
12/09/2016, 07:56
Το καλοκαίρι στο χωριό, όπου έχω το δεύτερο ΧΤ600Ε, enduro κιετς...είχα κάνει λοιπόν τη μαμακία το φθνόπωρο και είχα ψεκάσει (και) τα τακάκια με αντισκουριακό.
Αποτέλεσμα...τακάκια άχρηστα.
Πάω λοιπόν σε ένα συνεργείο στη Ζαχάρω και τσιμπάω δύο σετάκια τέτοια:

365806

Σύνολο...κάπου 35-36 ευρώ για εμπρός και πίσω.
Δεν θα τα είχα ξαναδεί, δεν την ξέρω αυτή τη μάρκα...αλλά είδα φως...δεν χαράζουν τους δίσκους και φρενάρουν απίστευτα!!