PDA

View Full Version : Αλουμινοκατασκευή (box-ακι μηχανισμού)



George_Sp
05/06/2014, 15:15
Ελπίζω να είναι στη σωστή κατηγορία.

Ψάχνω συμφορουμίτη παλίκαρο να μου φτιάξει ένα κουτάκι αλουμινίου για να τοποθετήσω ένα μηχανισμό εσωτερικά. Δε πάω να πιάσω τα γνωστά μαστόρια για να μην φορτωθώ σε κάποιον που από ευγένεια και μόνο θα δεχτεί.

Χρειάζομαι άτομο που απλά θα ξέρει να μου κάνει καθαρά κοψίματα/δεσίματα σε αλουμίνιο. Τα υπόλοιπα του μηχανισμού τα έχω αναλάβει εγώ και είναι έτοιμα.
Το μέγεθος του box θα είναι περίπου 40x10x5 οπότε το αλουμίνιο που θα χρησιμοποιηθεί θα είναι επίσης λίγο σε ποσότητα.

Όποιος θέλει απαντά εδώ και θα ενημερώσω και εν συντομία το project με φωτογραφίες από τα στάδια κατασκευής.

Πολλές μπυρίτσες και προφανώς θα υπάρξει και μια αμοιβή για τη βοήθεια και το χρόνο :beer:

OldMan
05/06/2014, 15:39
Το μέγεθος του box θα είναι περίπου 40x10x5
Προφανώς μιλας για cm...

Πέρνεις κοιλοδοκό στις αντίστοιχες διαστασεις και κοβεις/ραβεις...

George_Sp
05/06/2014, 15:42
δεν έχω τα κατάλληλα εργαλεία και θα χρειαστώ ακρίβεια γιατί θέλω να γίνει καθαρό αποτέλεσμα μιας και το box-άκι θα είναι σε εμφανές σημείο.

OldMan
05/06/2014, 15:46
Τότε θα πρέπει να πας σε χυτό κομματι..

(υπάρχουν αλλά ειναι ακριβα γιατί κυκλοφορούν κυρίως για κατασκευες πεταλιων (stompboxes) κιθαρας..)

spyro
05/06/2014, 16:45
Εγώ πριν απο κανα 3άρι χρόνια το κάνα στο Πειραιά (τριγύρω απο την Δραγατσανίου - Ακτή Κονδύλη - δε θυμάμαι ακριβώς μαγαζί σόρρυ :sad: ) με κανα 30άρι €. Αλουμήνιο και συγκόληση

Pan (dvs)
05/06/2014, 17:41
Aν καταλαβα καλα τι θελεις,μαλλον μπορεις να το βρεις σε καταστηματα που πουλανε ανταλλακτικα για ηλεκτρονικους.

George_Sp
05/06/2014, 19:33
έτοιμο δεν υπάρχει. πρέπει να φτιαχτεί με συγκεκριμένες διαστάσεις και σχέδιο που έχω φτιάξει. Για να το κάνω πιο ξεκάθαρο. Θέλω να φτιάξω κάτι τέτοιο.

317753

Ο μηχανισμός που είναι έτοιμος, θα μπει εσωτερικά και θα δίνει κίνηση σε έναν άξονα πάνω σε ράγες μέσω γραναζιών και ιμάντα.
Αυτό που ψάχνω δηλαδή είναι να δώσω τις διαστάσεις σε κάποιον και να μου φτιάξει το παραπάνω σχέδιο σε αλουμίνιο και τις τρύπες οδηγούς για να βιδωθεί ο μηχανισμός εσωτερικά.

ikarosk
05/06/2014, 21:00
Στις πλευρές από κάτω και πίσω πρέπει να είναι κλεισμένο???
Κάνε ένα πιο λεπτομερές σχέδιο με διαστάσεις επάνω....πιθανόν να χρειάζεται μόνο στράντζα και όχι συγκόλληση.

George_Sp
05/06/2014, 21:06
Στις πλευρές από κάτω και πίσω πρέπει να είναι κλεισμένο???
Κάνε ένα πιο λεπτομερές σχέδιο με διαστάσεις επάνω....πιθανόν να χρειάζεται μόνο στράντζα και όχι συγκόλληση.

Όπως φαίνεται στη φωτογραφία θα είναι κλειστό ακόμα και στο κάτω μέρος. Μοναδικό ανοιχτό σημείο θα είναι η δεξιά πλευρά που δε φαίνεται στη φωτογραφία.

ikarosk
05/06/2014, 21:22
Αν δεν σε δεσμεύει ο εσωτερικός χώρος μπορείς να το κάνεις με δύο κομμάτα σε στράντζα.
Το κάτω κομμάτι θα είναι παραλληλόγραμο με γυρισμένες λίγο τις μεγάλες πλευρές σε γωνία 90 μοιρών, ώστε να φοριέται μέσα στο επάνω που κι αυτό θα είναι στραντζαρισμένο τραπέζιο.
Δεν ξέρω αν βοηθάω........

Ξέχασα να αναφέρω ότι θα ενώνονται με φυτευτές βίδες στο κάτω μέρος...

virus
06/06/2014, 06:33
αν εχω καταλαβει καλα το θελει ΚΑΙ κολημενο το κουτι. η στραντζα ειναι το λιγοτερο.

ypapadio
06/06/2014, 08:39
Αν μου στείλεις λεπτομερή σχέδια κτλ ίσως να σε βοηθήσω μιας και ειμαι της δουλειάς!

George_Sp
07/06/2014, 17:38
η αλήθεια είναι οτι με τις ιδέες για στρατζαριστό το μπερδεύω στο μυαλό μου. αλλά ίσως ρίξει το κόστος υλικών και εργασίας χαμηλότερα από ότι με cnc και λεπτομερή σχέδια σε γραφιστικό πρόγραμμα.


Αν μου στείλεις λεπτομερή σχέδια κτλ ίσως να σε βοηθήσω μιας και ειμαι της δουλειάς!

είμαι στη φάση των μετρήσεων για τις ακριβείς διαστάσεις. θα σου στείλω μήνυμα αύριο λογικά.