PDA

View Full Version : γνώμες για AGV κράνος



Georl
05/06/2014, 19:21
Καλησπέρα παίδες.
Σε λίγες μέρες σκεφτόμουν να πάω να ψάξω για κράνη (ένα για μένα, ένα για τον αδερφό μου) μιας και τελειώνω με το παπί.
Κοιτώντας κάποια site εντόπισα τα AGV NUMO MONO BLACK (Open face) και AGV FUTURE MONO BLACK (Fiberlight - City) τα οποία μου άρεσαν αρκετά εμφανισιακά.

Γνωρίζει κάποιος εμπειρικά κάποιο από αυτά να μου πει ένα-δύο πράγματα, μιας που θέλω να το έχω και όταν αναβαθμιστώ και πάω σε μηχανή αντί για παπί?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

*Δεν αναφέρω άλλες μάρκες γιατί το budjet μου είναι μέχρι 200-220 ευρώ/κράνος και το πιθανότερο θα πάρω δύο ίδια και δεν βρήκα κάτι αξιόλογο σε αυτά τα λεφτά. (μόνο αρκετά παραπάνω)

**Δεν γνωρίζω απολύτως τπτ από κράνη κτλπ, οπότε το δικό μου αξιόλογο μπορεί να διαφέρει από κάποιου πιο έμπειρου.

teogtp
05/06/2014, 20:02
Σε αυτη την φοτο επρεπε να υπαρχει ενα λεβιεδακι που ανεβοκατεβαζει την εσωτερικη ζελατινα.
Εσπασε μεσα σε ενα 2μηνο περιπου και για να τοποθετηθει καινουργιο πρεπει να στειλω το κρανος Ιταλια(Δεν πωλειται το ανταλακτικο σε ιδιωτες)

317762

teogtp
05/06/2014, 20:05
Σε αυτην την φωτο βλεπουμε την ποιοτητα του εσωτερικου.
Το κρανος το εχω περισσοτερα χρονια στην κατοχη μου αλλα το εσωτερικο εγινε ετσι στα 2 χρονια.

317763


317764

panavour
05/06/2014, 20:12
Καλησπέρα παίδες.
Σε λίγες μέρες σκεφτόμουν να πάω να ψάξω για κράνη (ένα για μένα, ένα για τον αδερφό μου) μιας και τελειώνω με το παπί.
Κοιτώντας κάποια site εντόπισα τα AGV NUMO MONO BLACK (Open face) και AGV FUTURE MONO BLACK (Fiberlight - City) τα οποία μου άρεσαν αρκετά εμφανισιακά.

Γνωρίζει κάποιος εμπειρικά κάποιο από αυτά να μου πει ένα-δύο πράγματα, μιας που θέλω να το έχω και όταν αναβαθμιστώ και πάω σε μηχανή αντί για παπί?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

*Δεν αναφέρω άλλες μάρκες γιατί το budjet μου είναι μέχρι 200-220 ευρώ/κράνος και το πιθανότερο θα πάρω δύο ίδια και δεν βρήκα κάτι αξιόλογο σε αυτά τα λεφτά. (μόνο αρκετά παραπάνω)

**Δεν γνωρίζω απολύτως τπτ από κράνη κτλπ, οπότε το δικό μου αξιόλογο μπορεί να διαφέρει από κάποιου πιο έμπειρου.


παρε ενα σαιτ απο ιταλια για AGV
http://53moto.it/full-face-helmets/agv-full-face-helmets/agv-k-3-full-face-helmets

Pan (dvs)
05/06/2014, 20:41
Η αληθεια ειναι οτι τα φθηνα agv δεν εχουνε και την καλυτερη φημη.Αντιθετα σε αυτες τις τιμες εχω ακουσει καλα λογια για τα Airoh.

Για ριξε μια ματια εδω http://www.xmoto.gr/gr/Products.aspx?cat=296


Μην κοιτας να εχει πολλα στολιδια.Θα πληρωσεις 30-40 ευρω για τα γραφικα.

SHOOTER045
05/06/2014, 21:29
καλα μη σου δειξω το υπηρεσιακο airoh............

stavrouliasp
05/06/2014, 23:13
Τα Hjc τι λένε σε αυτά τα λεφτά;

Georl
06/06/2014, 00:14
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Το κακό είναι πως το ένα κράνος καταργήθηκε... :( οπότε δεν μιλάμε για σύγκριση πλέον...
Πληροφοριακά (μήπως γνωρίζει κάποιος) κατέληξα στα AGV κοιτώντας το site του megastockbazaar ....
Είναι σχετικά κοντά σε μένα και οι τιμές του είναι αρκετά καλές από αυτά που κοίταξα στο ίντερνετ.

Πάω να συνεχίσω το ψάξιμο λοιπόν με βάση αυτά που μου προτείνατε...

Pan (dvs)
06/06/2014, 07:40
Τα Hjc τι λένε σε αυτά τα λεφτά;

Σε ανοιγομενο οχι τιποτε σπουδαιο,σε κλειστο η σειρα 17 ειναι αρκετα καλη.

MG-KTiNoS
06/06/2014, 08:02
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Το κακό είναι πως το ένα κράνος καταργήθηκε... :( οπότε δεν μιλάμε για σύγκριση πλέον...
Πληροφοριακά (μήπως γνωρίζει κάποιος) κατέληξα στα AGV κοιτώντας το site του megastockbazaar ....
Είναι σχετικά κοντά σε μένα και οι τιμές του είναι αρκετά καλές από αυτά που κοίταξα στο ίντερνετ.

Πάω να συνεχίσω το ψάξιμο λοιπόν με βάση αυτά που μου προτείνατε...

Η AGV δεν έχει διαφορές τιμών εκτώς αν μιλάμε για ξεστοκάρισμα

Georl
07/06/2014, 00:24
@Ktinos : Το πρόσεξα αυτό που είπες και δυστυχώς(ή ευτυχώς) δεν πρόσεξα κάποια καλύτερη τιμή σε ξένα site απο το ελληνικό που έγραψα παραπάνω... πρώτη φορά (προσωπικά) παρατηρώ κάτι τέτοιο...

Τέσπα στο θέμα μας τώρα... να σας κουράσω λίγο ακόμα να βάλω στο παιχνίδι και τα SHOEI J-wing SHOEI J-cruise ? Ένα από τα δύο είναι ο απόγονος του αλουνού, αλλά δεν ξέρω ποιό, ωστόσο ακούγονται καλά λόγια και για τα δύο από ξένα site.
Σύμφωνα λοιπόν με το δεδομένο πως στο μαγαζί που κοιτάω έχει καλύτερες τιμές και από ξένα site(διασταυρωμένο για διάφορα κράνη), θα πάω από κοντά να τα δοκιμάσω άμεσα και ελπίζω να μην διαφέρουν τόσο μεταξύ τους σε τίμη (300-330 ευρώ υπολογίζω - δίνει το wing(309) ).

Έχετε γνώμη για τα συγκεκριμένα μοντέλα της SHOEI?

Ευχαριστώ και πάλι και σόρρυ που γίνομαι σχολαστικός, αλλά με ενδιαφέρει η ασφάλεια πάνω από όλα.

MG-KTiNoS
07/06/2014, 08:19
@Ktinos : Το πρόσεξα αυτό που είπες και δυστυχώς(ή ευτυχώς) δεν πρόσεξα κάποια καλύτερη τιμή σε ξένα site απο το ελληνικό που έγραψα παραπάνω... πρώτη φορά (προσωπικά) παρατηρώ κάτι τέτοιο....
Κάποιοι άνθρωποι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κατάλαβαν το αυτονόητο....
(ότι δεν μπορεί ο πελάτης να βρήσκει το ΙΔΙΟ κράνος 40% πάνω κάτω, οπότε αποφάσισαν να κάνουν και ΜΙΑ ΤΙΜΗ χοντρικής)

καιρός ήταν γιατί η κατάσταση είχε ξεγύγει τελείως...