PDA

View Full Version : BMW F800ST vs HONDA VFR800



georgemark
06/06/2014, 10:35
Καλημέρα ,
μεταφέρω προβληματισμό συναδέλφου που ενδιαφέρεται για αγορά μεταχειρισμένης μηχανής και έχει καταλήξει σε ένα από τα δύο , για το bmw για μοντέλο μετά το 2008 και για το VFR για μετά το 2006 , βρίσκει και τα δύο με τιμές περίπου στα 4500€.

Τι θα συμβουλεύατε δεδομένου ότι το χρειάζεται για καθημερινή χρήση (Αττική Οδός ,περίπου 25 χιλιόμετρα κάθε μέρα ) και 4-5 ταξιδάκια το χρόνο ;

Δεν τον ενδιαφέρουν τα πολλά γκάζια αλλά σίγουρα τα κόστη σε βενζίνες και services-ανταλλακτικά μεταξύ των δύο.

Ευχαριστώ

Pan (dvs)
06/06/2014, 10:52
Δεν ειμαι ιδιοκτητης κανενος απο τα δυο,ουτε εχω καβαλησει κανενα απο τα δυο.
Πριν απο ενα περιπου χρονο,ομως,που ειχα ψαχτει για το bmw,ειχα ακουσει και διαβασει τοσο τραγικα πραγματα για την αξιοπιστια του και το κοστος επισκευων,που την εκανα με ελαφρια πηδηματακια.
Πανεμορφο παρα τα προβληματα του.

sapila racing
06/06/2014, 10:57
Νομίζω οτι δεν είναι άμεσα συγκρίσιμα.
Το BMW είναι πολύ πιο ΄λίγο' από το Honda σε όλα του.
Επιδόσεις, ποιότητα κατασκευής κλπ.

georgemark
06/06/2014, 11:19
Δεν ειμαι ιδιοκτητης κανενος απο τα δυο,ουτε εχω καβαλησει κανενα απο τα δυο.
Πριν απο ενα περιπου χρονο,ομως,που ειχα ψαχτει για το bmw,ειχα ακουσει και διαβασει τοσο τραγικα πραγματα για την αξιοπιστια του και το κοστος επισκευων,που την εκανα με ελαφρια πηδηματακια.
Πανεμορφο παρα τα προβληματα του.

Το ίδιο μου είπε και αυτός αλλά για τα μοντέλα πριν από το 2008 και αυτός είναι ο λόγος που κοιτάει για μεταγενέστερο.

GFawkes
06/06/2014, 11:37
Απο την αλλη το BMW ειναι ΠΟΛΥ οικονομικο 3-4λιτρα/100 σε σχεση με το χοντα 7-8λιτρα
ειναι πολυ πιο βολικο για κινηση στην πολη με χαμηλοροπο και γλυκο κινητηρα, ενω το χοντα δουλευει απο 7+ στροφες.
Επισεις το χοντα ειναι πιο σπορ/σκληρο και εχει αντιπροσωπεια για τον (μ)Πεο....

Για καθε μερα F800...

amyroukai
06/06/2014, 15:43
Θα συμφωνήσω με τον αποπάνω.

gior-gos
06/06/2014, 15:48
Να πω κι εγω τη γνωμη μου για το vfr

Για καθημερινη χρηση εντος πολης δε κανει. Κουραζεται και κουραζει. Στην κινηση ανεβαζει θερμοκρασια για πλακα, ειδικα το καλοκαιρι δουλευει με βεντιλατερ συνεχεια, και μαζι μ αυτο, ανεβαζει θερμοκρασια και ο αναβατης του, ο οποιος, εκτος του οτι καθεται σε μια αβολη για εντος πολης θεση οδηγησης, δεχεται και τη λαύρα του κινητηρα και μια εξτρα λαύρα στο αριστερο γονατο απο το βεντιλατερ.
Η αττικη και εθνικη οδος, οπως και τα ανοιχτα κομματια γενικοτερα, ειναι το στοιχειο του.

Τα ταξιδια σε ανοιχτους δρομους τα ευχαριστιεσαι και τα ευχαριστιεται και εκει καταλαβαινεις οτι γι αυτον ακριβως το λογο φτιαχτηκε.
Ανετη θεση για οδηγο και συνοδηγο. Επαρκης καλυψη απο αερα για μετριου αναστηματος οδηγο. Ετσι κι ετσι καλυψη απο αερα για μετριου αναστηματος συνοδηγο.
Σηκωνει πολυ φορτωμα. Φορτωμενο (καταλληλα εννοειται) και δικαβαλο γινεται πιο "τραινο".
Μπορει να ταξιδευει με 190 χλμ/ωρα και 8000 σ.α.λ. σταθερα (απο κει και πανω αρχιζει και ανεβαινει σιγα - σιγα η θερμοκρασια) και εχεις και γκαζι μεχρι τα 250+ για ενεργητικη ασφαλεια.
Η πολύωρη οδήγησή του σε κλειστο επαρχιακο στροφιλικι, που η μεση ωριαία ταχυτητα ειναι μικρη (40-70 χλμ/ωρα), σε συνδυασμο με το ψηλο κεντρο βαρους του και τη σκυφτη θεση οδηγησης, κουραζει.

Φρενα με cbs και ακομα καλυτερα και με abs, κατα τη γνωμη μου, σημειο αναφορας για το πως θα πρεπει να φρεναρει μια μοτοσυκλετα δρομου.
Το abs του διακριτικότατο. Πολλες φορες ουτε που το καταλαβαινεις οτι επεμβαινει (αυτο δεν ειναι και τοσο καλο ;)).

Τα φωτα του υπερεπαρκούν για κανονικη και ασφαλεστατη οδηγηση σε οποιοδηποτε δικτυο χωρις καθολου φωτισμο και καθολου φεγγαρι. Κανουν τη νυχτα μερα και υπερτερουν απο τα φωτα πολλων αυτοκινητων. Με μια λεξη : Προβολεις γηπεδου. Καιει λαμπες σχετικα συχνα.

Ειναι αξιοπιστο, προσωπικα θεωρω τα vfr των προηγουμενων γενεών συνολικα καλυτερα (2001 και πισω).

Μπορει να παει (έως και πολυ) γρηγορα. Σε γενικες γραμμες ομως, λογω βαρους, πλαισιου και ψηλου κεντρου βαρους, δεν ενθουσιαζει.

Οικονομικο σε βενζινη, συντηρηση, ανταλλακτικα δε το λες.

Η καταναλωση του εξαρταται κυριως απο τη λειτουργια ή μη του vtec. Μεχρι τις 6800 σ.α.λ. (160-165 χλμ/ωρα) που ο κινητηρας δουλευει 8βάλβιδα (χωρις vtec) η καταναλωση του ειναι νορμαλ με κατωτατη καταναλωση περιπου τα 5.5 λ/100 χλμ. Απο τις 6800 σ.α.λ. και πανω, που ο κινητηρας δουλευει 16βάλβιδα (με vtec), καιει.

Η συντηρηση του ειναι αυτη που κανεις σε οποιοδηποτε μηχανακι. Με μια ιδιαιτεροτητα. Η ρυθμιση των βαλβιδων (λογω vtec). Δυσκολη δεν ειναι. Ειναι ομως χρονοβορα και μπελαλιδικη. Και αυτο ειναι βουτυρο στο ψωμι των μαστορων που το βρισκουν σα δικαιολογια για να σου ζητησουν πολλα λεφτα για τη ρυθμιση τους, ενω το πιθανοτερο ειναι να μη ρυθμισουν τιποτα. Αν γνωριζεις να το συντηρεις εσυ, γλυτωνεις πολλα. Η honda λεει έλεγχο (και αν χρειαζεται, ρυθμιση) βαλβιδων καθε 24000 χλμ. Στην πραγματικοτητα, βαλβιδες στο vfr κοιτας μετα τις 90000.

Γνησια ανταλλακτικα οσο μπορεις τα αποφευγεις (εκτος απο τακακια). Ειναι πανακριβα, και αν, λογω του οτι το vfr δεν ειναι και πολυ εμπορικο μηχανακι στην Ελλαδα, χρειαστεις καποιο ανταλλακτικο που δεν το εχει σε στοκ ο Σαρακακης, θα πρεπει να περιμενεις εως και μηνες...

Κατα τη γνωμη μου, το vfr ειναι ενα πολυ καλο μηχανακι που αξιζει.

Για το bmw δε γνωριζω.

:wave2:

motomaniac
07/06/2014, 00:31
καινουριο F800 φιλου με φλατζα κεφαλης δις. πριν απο χρονιααα.... οταν πρωτοβγηκε.

motoexelixis
07/06/2014, 09:48
αν το θελει για καθε μερα και για τη χρηση που ειπες, ας παρει κανενα στρωμα ο ανθρωπος να εχει το κεφαλι του ποιο ήσυχο. Πολλα τα θεματα με το bmw ιμαντας και δε συμαζευεται, αν λεμε γιαυτο το μοντελο...Πανακριβα ανταλλακτικα και service

drspeed
07/06/2014, 10:48
Μιας και εχω το f800s το οποίο βασικά ειναι η ίδια μηχανή αλλα με λιγότερα πλαστικά και λιγο πιο σκυφτή.
Μεσα στην πόλη με εχει βολέψει τρελά! Άνετη με ροπή απο τις 2500στρ/λ ,αρκετά στενό προφίλ που μπαίνει άνετα όπου μπαίνει ενα παπί, πολύ καλα φρένα με abs που γλιτώνουν απο κακές ώρες! Τα σέρβις δεν μπορώ να πω οτι ειναι απο τα ακριβά σε σχέση με ´αλες μαρκες ,80€ για το βασικό σέρβις , 200€ με αλλαγή υγρών και 370 με βαλβίδες και τακακια εμπρός. Απο ζημιές δεν εχει βγάλει τιποτα ποτέ μοντ2007. Ο ιμαντας εχει κάπου 350€ και αντέχει εύκολα 50-60.000χλμ.
Εχω κανει 43.000χλμ και τα εχω ευχαριστηθεί όλα! Απο κατανάλωση .... Τιποτα. 4,7 στην πόλη με αρκετά καγκουριλικια και 3-4,5 σε ταξίδι ανάλογα το φόρτωμα και την ταχύτητα. Σε κλειστό στροφιλικι κρατάει πάρα πολύ καλά και στέκεται άνετα σε γρήγορους ρυθμούς χωρις υπερβολές. Μετά τα 300 χλμ σερί κουράζει λιγο αλλα λογικά το st λόγω θέσης που ειναι πιο όρθιο θα ειναι καλύτερα. Ιστορίες τρόμου συνοδεύουν όλες τις μηχανές αλλα οταν δώσεις 12-14.000 πονάει παραπάνω και θες να φωνάζεις το πόνο σου. Αν παρει st να κοιτάξει να βρει κάποιο με τις βαλίτσες της BMW. Τις έδινε δώρο σε αρκετά και μόνες του πανε πανω απο 800€ μαζί με τις βάσεις οπότε συμφέρει να το βρει με βαλίτσες.

MG-KTiNoS
07/06/2014, 13:16
χονδα...

:)

stam2
08/06/2014, 00:19
.... και 3-4,5 σε ταξίδι ανάλογα το φόρτωμα και την ταχύτητα. .

υποθέτω πριν ξεκινήσεις παίρνεις δελτίο καιρού για να χεις ούριο άνεμο ε...?

georgemark
08/06/2014, 05:50
...Πανακριβα ανταλλακτικα και service

Σε σχέση με το VFR?

PetranGR
08/06/2014, 12:13
χόνδα χόνδα!

PQC
08/06/2014, 13:13
υποθέτω πριν ξεκινήσεις παίρνεις δελτίο καιρού για να χεις ούριο άνεμο ε...?

Οχι όντως εκεί παίζει

MikeG
08/06/2014, 13:18
Τα ανταλλακτικά για το 800 και το service είναι πολύ πιο φθηνά από το vfr. Ας γράψει κάποιος που το έχει.. Επίσης η κατανάλωση έχει χαοτική διαφορά. Άλλη μοτοσυκλέτα η μια άλλη η άλλη νομίζω, δε μπαίνουν σε σύγκριση.

MikeG
08/06/2014, 13:20
υποθέτω πριν ξεκινήσεις παίρνεις δελτίο καιρού για να χεις ούριο άνεμο ε...?

Νοπ, αυτή είναι η κατανάλωση αν πηγαίνεις με νορμαλ στροφές το κινητήρα. Γύρω στα 4 λίτρα/100.

cosgili
08/06/2014, 20:29
Με διαφορά ανώτερο μηχανάκι ο ιάπωνας σε όλα του:wave2:

georgemark
09/06/2014, 10:34
Καλημέρα και καλή εβδομάδα, σύμφωνα με τα γραφόμενα το bmw προτείνεται για κάθε μέρα , έχει φθηνότερα ανταλλακτικά και κόστος service και επίσης κατανάλωση περίπου 4lt/100 , το HONDA έχει ανώτερη ποιότητα κατασκευής , είναι πιο ταξιδιάρικο , με αυξημένη αξιοπιστία και δύναμη αλλά με κατανάλωση 7-8lt/100 και αυξημένα κόστη .
Η εμφάνιση είναι κάτι υποκειμενικό (του αρέσουν εμφανισιακά και τα δύο).

Σύμφωνα με τα παραπάνω εκτός εάν κάτι δεν έχει γραφτεί και σύμφωνα με τα κριτήρια του αρχικού post μάλλον θα πρέπει να κινηθεί προς το BMW , κάνω κάπου λάθος ;

Bowleno
09/06/2014, 12:18
[QUOTE=georgemark;2477904
Σύμφωνα με τα παραπάνω εκτός εάν κάτι δεν έχει γραφτεί και σύμφωνα με τα κριτήρια του αρχικού post μάλλον θα πρέπει να κινηθεί προς το BMW , κάνω κάπου λάθος ;[/QUOTE]


Δεν κάνεις λάθος...εκεί πρέπει να κινηθεί, δεν αξίζει για 4-5 ταξιδάκια τον χρόνο (που έτσι κι αλλιώς, μια χαρά τα κάνει και η BMW) να θυσιάσει την καθημερινή άνεση του (για να μην μιλήσω για τα κόστη καυσίμων και αναλωσίμων...) :wave2:

Orfeus
09/06/2014, 23:44
καινουριο F800 φιλου με φλατζα κεφαλης δις. πριν απο χρονιααα.... οταν πρωτοβγηκε.

Φιλος με vstrom της κουτας κ ουτε 10Κ χλμ μοιρασε τα σωθικα του μοτερ στην ασφαλτο.Όλα τα μηχανακια,έχουν ατυχεις στιγμες (σε ενα ποσοστο).
Ο ιμαντας βγαζει ανετα 60Κ χλμ και υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που εχει πιασει τα 90Κ.Επισης η bmw κατα περιοδους βαζει εκπτωσεις που ισχύουν κ σε ανταλλακτικα.
Εγω πήρα ιμάντα με 230€ χαρη σε αυτη την προσφορα (που από ότι εχω δει μπαινει σχεδον καθε χρόνο).
Καταναλώσεις ειναι αυτες, κ σε πολύ χαλαρή βόλτα έχω δει με 16αρι ντεποζιτο 360 διανυθεντα και αλλα 60 υπολοιπο.Αν τελικα καταληξει ο φίλος και θελει πληροφορίες πμ me.

nick_VFR
11/06/2014, 22:18
Έχω το VFR και, πριν το αγοράσω είχα εξετάσει και το F800ST.

Διάλεξα το VFR επειδή είναι πολύ πιο αξιόπιστο και επειδή εδώ στην επαρχία, δύσκολα βρίσκεις καλό μάστορα, ειδικά για BMW. :(
Το F800ST, σχεδόν θα με τρόμαζε κάθε φορά που θα το έπαιρνα για βόλτα με αυτά που άκουσα!


A, και επειδή το VFR είναι πολύ πιο όμορφο! :a07::a07::a07:

Orfeus
12/06/2014, 19:08
Το F800ST, σχεδόν θα με τρόμαζε κάθε φορά που θα το έπαιρνα για βόλτα με αυτά που άκουσα!

Tι τρομακτικο εχεις ακουσει που θα σε εμποδιζε να το οδηγησεις?

papadon
13/06/2014, 12:13
Ως πρώην κάτοχος F800R έχω να δηλώσω τα εξής:
Όμορφο και καλό το ST.
Κατανάλωση 4/100χλμ δεν νομίζω....Έπαιζα σταθερά 6.7-7.2 και έχω δει μέχρι 12.7(στην εθνική έκαιγε σημαντικά παραπάνω αν πήγαινες σταθερά πάνω από 180.
Ικανοποιητικότατα έστριβε, φανταστικά φρένα.
Κακή ποιότητα κατασκευής(το πήρα καινούριο κ στη 2ετία είχε ήδη αρχίσει και θάμπωνε, παρόλο που πάντα το σκέπαζα με κουκούλα)
Τέλος, δεν θα σκεφτόμουν καν να αγοράσω ξανά μοτοσυκλέτα που φορά αυτό τον κινητήρα, μιας και ο πρώτος παρέδωσε πνύμα στα 32000χλμ με ευλαβική συντήρηση, εγγύηση κλπ και ο επόμενος που μπήκε έκανε άλλα 25000χλμ στα χέρια μου και μόνο χάρηκα όταν το έδωσα. Σημειωτέο οτι το μηχανάκι δεν ήταν από τα πρώτα που είχαν βγεί, ήταν κατασκευής 2010 και μάλιστα συλλεκτική έκδοση που υποτίθεται πως θα περίμενες λίγο καλύτερο quality control, δεδομένης και της αρκετά υψηλότερης τιμής αγοράς σε σχέση με το απλό.

Πρίν το F800R είχα F650GS το οποίο με πήγε 130000χλμ χωρίς να κάνει κιχ, παρ'όλη την έντονη κακοποίηση που είχε υποστεί....Άγνωσται αι βουλαί της BMW..

dimzan
13/06/2014, 14:42
Ως πρώην κάτοχος F800R έχω να δηλώσω τα εξής:
Όμορφο και καλό το ST.
Κατανάλωση 4/100χλμ δεν νομίζω....Έπαιζα σταθερά 6.7-7.2 και έχω δει μέχρι 12.7(στην εθνική έκαιγε σημαντικά παραπάνω αν πήγαινες σταθερά πάνω από 180.
Ικανοποιητικότατα έστριβε, φανταστικά φρένα.
Κακή ποιότητα κατασκευής(το πήρα καινούριο κ στη 2ετία είχε ήδη αρχίσει και θάμπωνε, παρόλο που πάντα το σκέπαζα με κουκούλα)
Τέλος, δεν θα σκεφτόμουν καν να αγοράσω ξανά μοτοσυκλέτα που φορά αυτό τον κινητήρα, μιας και ο πρώτος παρέδωσε πνύμα στα 32000χλμ με ευλαβική συντήρηση, εγγύηση κλπ και ο επόμενος που μπήκε έκανε άλλα 25000χλμ στα χέρια μου και μόνο χάρηκα όταν το έδωσα. Σημειωτέο οτι το μηχανάκι δεν ήταν από τα πρώτα που είχαν βγεί, ήταν κατασκευής 2010 και μάλιστα συλλεκτική έκδοση που υποτίθεται πως θα περίμενες λίγο καλύτερο quality control, δεδομένης και της αρκετά υψηλότερης τιμής αγοράς σε σχέση με το απλό.

Πρίν το F800R είχα F650GS το οποίο με πήγε 130000χλμ χωρίς να κάνει κιχ, παρ'όλη την έντονη κακοποίηση που είχε υποστεί....Άγνωσται αι βουλαί της BMW..

σρυ αλλα εγω τα 7λ/100 τα βλεπω με πολυ σκισμο σε 4κυλινδρο 650αρι bandit, μηπως το δικο σου ειχε καποιο προβλημα? ολοι λενε οτι το f800 ειναι μακραν το πιο οικονομικο, εσυ πως το καταφερες να καιει τοσο?

nick_VFR
13/06/2014, 15:28
Tι τρομακτικο εχεις ακουσει που θα σε εμποδιζε να το οδηγησεις?

Για τις βλάβες που βγάζει!

Δεν φοβόμουν μήπως γίνει κάτι και πέσω, αλλά πιο πολύ μην πάθει καμμιά βλάβη και μείνω στην μέση του πουθενά να περιμένω οδική... και να με ψάχνει και να μην μπορώ να της δώσω να καταλάβει πού ακριβώς βρίσκομαι!

papadon
13/06/2014, 16:48
Απλώς το άνοιγα. Σε ρυθμούς πόλης δεν έκαιγε κάτω από 6.7(τουλάχιστον στα χέρια μου). Σίγουρα παίζουν ρόλο και οι διαστάσεις του αναβάτη(192cm-90kg). Η μόνη φορά που είδα πολύ χαμηλή κατανάλωση(4.5-4.7) ήταν στην εθνική με 80 σταθερά(έψαχνα βενζινάδικο στις 3 το πρωί). Δεν είναι κακή μοτοσυκλέτα, αλλά νομίζω πως στην κατηγορία του παίζουν αρκετά καλύτερα μηχανάκια(π.χ. triumph street triple).
Στα + του BMW το 2κύλινδρο του ζητήματος με συνεπαγόμενη ροπή από χαμηλά. Όχι οτι είναι κανένα κτήνος, αλλά στο δρόμο κινείται αξιοπρεπώς.
Επίσης στα + του η ύπαρξη ABS και λοιπών ηλεκτρονικών μπλιμπλικιών(νομίζω βέβαια πως ποτέ δεν μου έλειψαν όλα αυτά μετά το F800, μιας και τα επόμενα μηχανάκια μου δεν είχαν κανενός είδους τέτοιο ηλεκτρονικό παιχνίδι).
Επίσης στα + του τα καλά φρένα και οι ωραίες αναρτήσεις του με τα κουσουράκια τους βέβαια και εξηγούμαι. Το μπροστινό δεν ρυθμίζει, οπότε ή σου κάνει το stock σετάρισμα ή ψάχνεσαι με ελατήρια, λάδια, revalving. Το πίσω αμορτισέρ έχει ιδιαίτερη λειτουργία λόγω απουσίας μοχλικού, είναι όμως κάτι που το συνηθίζεις.
Στα - οι βλάβες που μου έβγαλε και το κακό(για bmw δεδομένα) quality control, όπως και η ποιότητα κατασκευής/βαφής του.
Για την ιστορία, το δικό μου βάρεσε μπιέλα στον αριστερό κύλινδρο στα 31700(έστριψε το κάτω κουζινέτο, παρόλο που ήταν με ασφάλεια....). Φυσικά η χρήση του ήταν ευλαβική, πάντα το ζέσταινα επαρκέστατα, όλα τα σέρβις στην αντιπροσωπεία κλπ. Κάποιες φορές είναι απλώς.....να σου κάτσει! Εννοείται οτι με άφησε στου διαόλου το κέρατο και έψαχνα μισή μέρα να βρώ τρόπο να το κουβαλήσω στην αθήνα δεκαπεντάυγουστο.

dimzan
13/06/2014, 19:51
Απλώς το άνοιγα. Σε ρυθμούς πόλης δεν έκαιγε κάτω από 6.7(τουλάχιστον στα χέρια μου). Σίγουρα παίζουν ρόλο και οι διαστάσεις του αναβάτη(192cm-90kg). Η μόνη φορά που είδα πολύ χαμηλή κατανάλωση(4.5-4.7) ήταν στην εθνική με 80 σταθερά(έψαχνα βενζινάδικο στις 3 το πρωί). Δεν είναι κακή μοτοσυκλέτα, αλλά νομίζω πως στην κατηγορία του παίζουν αρκετά καλύτερα μηχανάκια(π.χ. triumph street triple).
Στα + του BMW το 2κύλινδρο του ζητήματος με συνεπαγόμενη ροπή από χαμηλά. Όχι οτι είναι κανένα κτήνος, αλλά στο δρόμο κινείται αξιοπρεπώς.
Επίσης στα + του η ύπαρξη ABS και λοιπών ηλεκτρονικών μπλιμπλικιών(νομίζω βέβαια πως ποτέ δεν μου έλειψαν όλα αυτά μετά το F800, μιας και τα επόμενα μηχανάκια μου δεν είχαν κανενός είδους τέτοιο ηλεκτρονικό παιχνίδι).
Επίσης στα + του τα καλά φρένα και οι ωραίες αναρτήσεις του με τα κουσουράκια τους βέβαια και εξηγούμαι. Το μπροστινό δεν ρυθμίζει, οπότε ή σου κάνει το stock σετάρισμα ή ψάχνεσαι με ελατήρια, λάδια, revalving. Το πίσω αμορτισέρ έχει ιδιαίτερη λειτουργία λόγω απουσίας μοχλικού, είναι όμως κάτι που το συνηθίζεις.
Στα - οι βλάβες που μου έβγαλε και το κακό(για bmw δεδομένα) quality control, όπως και η ποιότητα κατασκευής/βαφής του.
Για την ιστορία, το δικό μου βάρεσε μπιέλα στον αριστερό κύλινδρο στα 31700(έστριψε το κάτω κουζινέτο, παρόλο που ήταν με ασφάλεια....). Φυσικά η χρήση του ήταν ευλαβική, πάντα το ζέσταινα επαρκέστατα, όλα τα σέρβις στην αντιπροσωπεία κλπ. Κάποιες φορές είναι απλώς.....να σου κάτσει! Εννοείται οτι με άφησε στου διαόλου το κέρατο και έψαχνα μισή μέρα να βρώ τρόπο να το κουβαλήσω στην αθήνα δεκαπεντάυγουστο.

ανατρεπεις την εικονα που εχω για τα f800. νομιζα οτι καταναλωνουν μεχρι 5λ/100 βαρυα 6λ/100 σε πολλη πιεση. πραγματικα πεφτω απ τα συννεφα. με νορμαλ χρηση βλεπω 6-6,5 εντος πολης σε 4κυλ 650αρι, και εκτος πολης πεφτει ανετα κατω απο 5 αν το παω 110-120. Τι εγινε ρε παιδια? απο εκει που το λεγαμε οικονομικο αποδεικνυεται ρουφηχτρα? τα συνηθη 600αρια 4κ fazer hornet bandit καινε λιγοτερο απο το f800, πως γινεται?

amyroukai
13/06/2014, 20:28
όπως τα λέει, δεν παίρνεις ένα fazer 1000 σαν το δικό μου, καίει λιγότερο, τα σέρβις είναι πανεύκολα και η τιμή στο 1/3... :)

(πλάκα κάνω προφανώς... σχεδόν)

motomaniac
13/06/2014, 20:38
ανατρεπεις την εικονα που εχω για τα f800. νομιζα οτι καταναλωνουν μεχρι 5λ/100 βαρυα 6λ/100 σε πολλη πιεση. πραγματικα πεφτω απ τα συννεφα. με νορμαλ χρηση βλεπω 6-6,5 εντος πολης σε 4κυλ 650αρι, και εκτος πολης πεφτει ανετα κατω απο 5 αν το παω 110-120. Τι εγινε ρε παιδια? απο εκει που το λεγαμε οικονομικο αποδεικνυεται ρουφηχτρα? τα συνηθη 600αρια 4κ fazer hornet bandit καινε λιγοτερο απο το f800, πως γινεται?

το διο σου 4κ.... το δικο μου cbr600f4i καιει ελαχιστο 5 (με 100 110) και συνηθως ειναι στα 7. ταξιδι με δικαβαλλο και 160-170 ειμασι στα 10λιτρα για να καταλαβεις...

DrBig
15/06/2014, 11:46
δηλαδη το cbf600 καιει αρκετα παραπανω απο ενα χαγιαμπουσα, το οποιο στα 150-160 καιει δεν καιει 6λ/100.
Παντως οπως και να χει, μηχανακι μετα το 09 παιρνει αυτο το θαυμαστο γκατζετ που λεγεται pcv+autotune και δινει την δυνατοτητα πολυ καλου ελεγχου της καταναλωσης.

motomaniac
15/06/2014, 12:36
δηλαδη το cbf600 καιει αρκετα παραπανω απο ενα χαγιαμπουσα, το οποιο στα 150-160 καιει δεν καιει 6λ/100.
Παντως οπως και να χει, μηχανακι μετα το 09 παιρνει αυτο το θαυμαστο γκατζετ που λεγεται pcv+autotune και δινει την δυνατοτητα πολυ καλου ελεγχου της καταναλωσης.

αν μιλας για μενα ειναι cbr600f4i κι οχι cbf. και ναι. γιατι σου κανει εντυπωση πως ενα 600 δικαβαλο καιει περισσοτερο απο ενα 1000?

DrBig
16/06/2014, 09:55
αν μιλας για μενα ειναι cbr600f4i κι οχι cbf. και ναι. γιατι σου κανει εντυπωση πως ενα 600 δικαβαλο καιει περισσοτερο απο ενα 1000?

αν μιλας για μενα ειπα για 1300, αλλα δεν προσεξα οτι ελεγες για cbr και οχι cbf :)

GFawkes
16/06/2014, 10:07
Ως πρώην κάτοχος F800R έχω να δηλώσω τα εξής:
Όμορφο και καλό το ST.
Κατανάλωση 4/100χλμ δεν νομίζω....Έπαιζα σταθερά 6.7-7.2 και έχω δει μέχρι 12.7(στην εθνική έκαιγε σημαντικά παραπάνω αν πήγαινες σταθερά πάνω από 180.
Ικανοποιητικότατα έστριβε, φανταστικά φρένα.
Κακή ποιότητα κατασκευής(το πήρα καινούριο κ στη 2ετία είχε ήδη αρχίσει και θάμπωνε, παρόλο που πάντα το σκέπαζα με κουκούλα)
Τέλος, δεν θα σκεφτόμουν καν να αγοράσω ξανά μοτοσυκλέτα που φορά αυτό τον κινητήρα, μιας και ο πρώτος παρέδωσε πνύμα στα 32000χλμ με ευλαβική συντήρηση, εγγύηση κλπ και ο επόμενος που μπήκε έκανε άλλα 25000χλμ στα χέρια μου και μόνο χάρηκα όταν το έδωσα. Σημειωτέο οτι το μηχανάκι δεν ήταν από τα πρώτα που είχαν βγεί, ήταν κατασκευής 2010 και μάλιστα συλλεκτική έκδοση που υποτίθεται πως θα περίμενες λίγο καλύτερο quality control, δεδομένης και της αρκετά υψηλότερης τιμής αγοράς σε σχέση με το απλό.

Πρίν το F800R είχα F650GS το οποίο με πήγε 130000χλμ χωρίς να κάνει κιχ, παρ'όλη την έντονη κακοποίηση που είχε υποστεί....Άγνωσται αι βουλαί της BMW..

Δεν εχω λογο να μην σε πιστεψω απλα να αναφερω οτι τα πρωτα μοντελα του 08 ειχαν ενα θεμα με την φλατζα κεφαλης. Περαν αυτου που δεν ειναι και πολυ σπουδαιο προβλημα, δεν εχει αναφερθει κατι αλλο.
Τωρα το δικο σου προφανως ειναι ενα απο λεγομενα "προβληματικα" για να εχει τετοιες βλαβες σε αυτα τα χλμ (ολα το μοντελα εχουν και καποιο Ελαττωματικό) εκτος και εαν εισαι ο Κρις Ψαηφερ....

Παντως απο 2-3 γνωστους που το εχουν ολοι 4-6 λιτρα/100 μου λενε (τα 6 στο σκισιμο)

mesastou
16/06/2014, 11:52
Πάντως και εγώ, αν και hondakias και έχοντας οδηγήσει και το αγαπημένο μου VFR θα πρότεινα, για την χρήση που περιγράφεις, κάτι σαν το F800

Αλλά σκέψου και κάτι άλλο, όπως π.χ. vstrom, nc700x κλπ κλπ

papadon
16/06/2014, 13:24
Δεν εχω λογο να μην σε πιστεψω απλα να αναφερω οτι τα πρωτα μοντελα του 08 ειχαν ενα θεμα με την φλατζα κεφαλης. Περαν αυτου που δεν ειναι και πολυ σπουδαιο προβλημα, δεν εχει αναφερθει κατι αλλο.
Τωρα το δικο σου προφανως ειναι ενα απο λεγομενα "προβληματικα" για να εχει τετοιες βλαβες σε αυτα τα χλμ (ολα το μοντελα εχουν και καποιο Ελαττωματικό) εκτος και εαν εισαι ο Κρις Ψαηφερ....

Παντως απο 2-3 γνωστους που το εχουν ολοι 4-6 λιτρα/100 μου λενε (τα 6 στο σκισιμο)


Πιθανόν να μου "έκατσε" η περίπτωση. Δεν ήταν πάντως από τα πρώτα(γκρι μοτέρ) που υποτίθεται πως ήταν και τα προβληματικά. Όσο για την κατανάλωση στην εθνική το ST θα καίει σίγουρα λιγότερο από το R που είχα εγώ, μιάς και οι αεροδυναμική του είναι οπωσδήποτε καλύτερη. Στην πόλη δεν μπορώ να βρώ λόγο για μεγάλες διαφορές σε κατανάλωση, μιας και τα χιλιόμετρα είναι ετσι κ αλλιώς λίγα.
Για την ιστορία, μιας και μετά το κράου ήμουν ψυλιασμένος και ρωτούσα, είχα πετύχει αρκετούς με χοντρές ζημιές μοτέρ σε F800.
Εν κατακλείδι και μιας και στο αρχικό πόστ ο φίλος ρωτάει για F800 vs VFR, η άποψή μου είναι οτι το VFR είναι τουριστική μοτοσυκλετάρα(!), πιθανόν να σε παιδέψει λίγο παραπάνω από το BMW σε καθημερινή χρήση, αλλά δεν είναι και κανένα superbike να σου κόβει τα χέρια. Χτύπα το δαγκωτό αν σκέφτεσαι μεταξύ των δύο και δεν πιστεύω πως θα το μετανιώσεις.

georgemark
16/06/2014, 14:21
Λαχείο η υπόθεση μου ανέφερε ο συνάδελφος , σε forums με πολλά post αναφέρονται πολλά παράπονα για το st και σε forums με λίγα πάλι αναλογικά τα παράπονα είναι πολλά , δεν ξέρω τι θα αποφασίσει αλλά να πάει για οικονομία στη κατανάλωση στο st και να βρεθεί με ένα σκασμό προβλήματα ……. Από την άλλη όλα παρουσιάζουν στατιστικά βλάβες αλλά αυτά που αναφέρονται για το f800 είναι πολλά και καπνός χωρίς φωτιά λένε δεν …….

SOTOS80
16/06/2014, 18:51
Πρωην κατοχος VFR800. Και το VFR λοιπον εχει τα θεματακια του. Ο κινητηρας ειναι αξιοπιστος μεν αλλα ισως σε ταλαιπωρησουν καποια στιγμη τα ηλεκτρικα του που πασχει το VFR. Ενα θεμα ειναι ο ανορθωτης οπου ενταξει δεν τρεχει και τιποτα... Αγοραζεις εναν καινουριο, τον αλλαζεις.. Και εφυγες. Το δυσκολο ειναι κατι καλωδια και φυσες που λιωνουν προκαλωντας βραχυκυκλωμα που με την σειρα του σε αφηνει χωρις φωτα η ακομα και χωρις κινητηρα. Αυτο για τα VFR που κυκλοφορουν στην Ελλαδα γιατι σε χωρες με πιο ψυχρο κλιμα απο το δικο μας δεν υπαρχουν τετοια προβληματα. Αν εχεις ορεξη και χρονο να βαλεις χερι μονος σου στα ηλεκτρικα του ...και λεω μονος σου γιατι πολλοι μαστοροι δεν καθονται να μπουν σε αυτη την διαδικασια ... Τοτε ναι το μηχανακι ειναι super! Μπορει να καει λιγο παραπανω απο το F800 αλλα σε ταξιδι δεν παιζεται.

motomaniac
18/06/2014, 00:26
αν μιλας για μενα ειπα για 1300, αλλα δεν προσεξα οτι ελεγες για cbr και οχι cbf :)

xαχαχαχα κι εγω δνε προσεξα η δεν επεξεργαστηκα οτι το μπυσα ειναι 1300. αν και πιθανολογο οτι δικαβαλλα και τα δυο με 170 μπορει και να καιμε το ιδιο αν οχι λιγοτερο το μπουσα.


Δεν εχω λογο να μην σε πιστεψω απλα να αναφερω οτι τα πρωτα μοντελα του 08 ειχαν ενα θεμα με την φλατζα κεφαλης. Περαν αυτου που δεν ειναι και πολυ σπουδαιο προβλημα, δεν εχει αναφερθει κατι αλλο.
Τωρα το δικο σου προφανως ειναι ενα απο λεγομενα "προβληματικα" για να εχει τετοιες βλαβες σε αυτα τα χλμ (ολα το μοντελα εχουν και καποιο Ελαττωματικό) εκτος και εαν εισαι ο Κρις Ψαηφερ....

Παντως απο 2-3 γνωστους που το εχουν ολοι 4-6 λιτρα/100 μου λενε (τα 6 στο σκισιμο)


πλακα κανεις ετσι? φλατζα κεφαλης σε καινουριο μηχανακι? ο φιλος μουτραβουσε τα μαλια του. κι εγω το ιδιο θα εκανα. ασε που θα το δεσει ο ελληνας μαστορας μετα. ο οποιος μπορει να ειναι ο καλυτερος αλλα και ο χειροτερος...

GFawkes
18/06/2014, 10:17
Καμια πλακα...

η φλατζα εχανε απο την εξω πλευρα και εσταζε ψυκτικο υγρο.
Σε 20 λεπτα εχεις καθαρισει βαζοντας την νεου τυπου.
Εαν εχει προβλημα στην φουρκετα κιβωτιου, ή ραγισμα στο πλαισιο το θεωρω πιο σημαντικο...
:wave2:

motomaniac
18/06/2014, 14:46
Καμια πλακα...

η φλατζα εχανε απο την εξω πλευρα και εσταζε ψυκτικο υγρο.
Σε 20 λεπτα εχεις καθαρισει βαζοντας την νεου τυπου.
Εαν εχει προβλημα στην φουρκετα κιβωτιου, ή ραγισμα στο πλαισιο το θεωρω πιο σημαντικο...
:wave2:

οχι διαφωνω καθετως και θεωρω την χαλασμενη φλαντζα κεφαλης σε καινουρια και πληρωμενη με αιμα μηχανη απαραδεκτη καιπολυ σοβαρη βλαβη. και φυσικα ξερω κι εγω να την επισκευασω αλλα αν ηθελα τετοιες δουλειες θα επελεγα ενα srx των 500 ευρω να εχω να ασχολουμαι. εγω η οποιοσδηποτε ετσι... γι'αυτο αγοραζουν κκαινουριες μηχανες... ευτυχως ενα χοντα δεν τετοιες παιδικες ασθενειες...

stam2
18/06/2014, 14:56
ευτυχως ενα χοντα δεν τετοιες παιδικες ασθενειες...

τα χόντα δεν έχουν παιδικές ασθένειες.....????

γιατί? βγαίνουν ώριμα κατευθείαν....?

motomaniac
18/06/2014, 15:52
τα χόντα δεν έχουν παιδικές ασθένειες.....????

γιατί? βγαίνουν ώριμα κατευθείαν....?

ναι. σαν κυριες με κλιμακτηριο. καινε ανορθωτες απο υπερφορτωση. οχι φλατζα κεφαλης..

p@nos
19/06/2014, 08:20
αμα θες χοντα γιατι δε κοιτας χχ?

το 800 πολυ ακριβο για αυτα που προσφερει και πολυ ψοφιο για τα κυβικα του/χαρακτηριστικα του...

mesastou
19/06/2014, 09:52
αμα θες χοντα γιατι δε κοιτας χχ?

το 800 πολυ ακριβο για αυτα που προσφερει και πολυ ψοφιο για τα κυβικα του/χαρακτηριστικα του...

Ίσως για τα τεκμήρια/ ασφάλειες και επιπλέον για μένα το VFR είναι κάπως ποιο touring, εύκολο στην οδήγηση και ιδιαίτερο από εμφάνιση.

Από την άλλη μάλλον το XX είναι ποιο εύκολο στην συντήρηση ενώ δεν πρέπει να έχουν ιδιαίτερη διαφορά στην κατανάλωση

p@nos
19/06/2014, 10:34
τα εξοδα πανω κατω ειναι τα ιδια ασφαλειες ειναι ακριβως τα ιδια, το 800 εχει 120ε τελη και το 1100 135...

καταναλωση οντως στα ιδια, με τη διαφορα οτι το 1100 εχει και πολυ επιπλεον γκαζι σε σχεση με το vfr που εχει σχεδον επιδοσεις δικυλιδρου...

τωρα η συντηρηση, το 1100 πανω κατω θα μπορεσουν να στο φτιαξουν σχεδον οι παντες...

sapila racing
19/06/2014, 10:44
τα εξοδα πανω κατω ειναι τα ιδια ασφαλειες ειναι ακριβως τα ιδια, το 800 εχει 120ε τελη και το 1100 135...

καταναλωση οντως στα ιδια, με τη διαφορα οτι το 1100 εχει και πολυ επιπλεον γκαζι σε σχεση με το vfr που εχει σχεδον επιδοσεις δικυλιδρου...

τωρα η συντηρηση, το 1100 πανω κατω θα μπορεσουν να στο φτιαξουν σχεδον οι παντες...

Λαθος.
Το VFR εχει τα φτηνά τέλη, 55 Ευρω. ;)

To F800 παει στα 120 και το XX στα 135.

p@nos
19/06/2014, 10:56
Λαθος.
Το VFR εχει τα φτηνά τέλη, 55 Ευρω. ;)

To F800 παει στα 120 και το XX στα 135.


τωρα το δα...για 4 κυβικα ειναι μια κατηγορια κατω :p

gior-gos
19/06/2014, 13:34
Το xx, σε σχεση με το vfr, μπορει να ταξιδεψει ξεκαθαρα με μεγαλυτερη μεση ωριαια ταχυτητα.

Το xx, σε σχεση με το vfr, εχει πιο σκυφτη θεση οδηγησης και τοποθετει τα γονατα σε πιο κλειστη γωνία (μπορει, ειδικα σε κλειστα κομματια, να κουρασει - υποκειμενικο αυτο).

Αν καποιος δεν στοχευει αποκλειστικα στο vfr λογω της ιδιαιτερότητάς του, νομιζω οτι με τα ιδια λεφτα, το xx θα του προσφερει αρκετα περισσοτερα.