PDA

View Full Version : Η Ελλάδα 4η στις χειρότερες χώρες για να ζείς (!)



byron
06/06/2014, 11:57
Νταξ, έχουμε χάσει λίγο την μπάλα και μάλλον δεν υπάρχει επαφή με την πραγματικότητα. Στην ίδια μοίρα με την Συρία (!!).

In the midst of the financial crisis, Greece has been placed among the 10 most miserable countries in the world. Specifically, after a recent survey conducted by a Gallup poll, Greece came 4th on the list of miserable countries, just before Syria, that is in the middle of a civil war and right after Egypt, which is plagued with riots and coup d’ états.
The first country on the list was Iran, followed by Egypt, Greece, Syria, Sierra Leone, Cyprus, Northern Cyprus (Occupied Cyprus), Cambodia and finally Lebanon.
In order to conduct the survey, the Gallup asked people in these countries whether they had felt any anger, sadness, anxiety, physical pain or worry the previous day.
Furthermore, in Iran, which placed first on the list, six young people were arrested a few days ago for making a Youtube video that shows them dancing to the American song “Happy” by Pharrell Williams. The video clip showed three men and three women without hijabs dancing in the streets, in an apartment and on building terraces in Tehran. Authorities arrested the six people for committing an immoral act. In short, joy and fun are punishable in Iran.

http://greece.greekreporter.com/2014/06/06/greece-ranks-4th-on-worlds-most-miserable-countries-list/

MG-KTiNoS
06/06/2014, 12:19
Α δεν ξέρω για τη Συρία αλλά εμένα το μαγαζί μου το έκαψαν το 12 μαζί με την άλφα τράπεζα και ακόμα περιμένω να μάθω ποιος και γιατί.
Ίσως φταίει το υπουργείο προστασίας του πολίτη, ίσως το εξωτερικών....
Πάντως το Αφγανάκι που έφαγε τη μπόμπα στα μάπα όταν έψαχνε τα σκουπίδια, ίσως άκουγε τραγούδια του Παύλου Φύσσα, εναντίων των ματατζήδων
που έφαγαν κάτι σφαίρες από καλάσνικοφ στο κέντρο της πόλης, κοντά εκεί που ανατίναξαν ένα αυτοκίνητο...
Να συνεχίσω?
:cry:

theofilos888
06/06/2014, 12:20
Κοίτα πόσο άσχημα μας καταντήσανε τη χώρα. Και εμάς μαζί! άντε να δούμε πως θα βγούμε!!!

MAIK72
06/06/2014, 12:25
Πολύ κάψιμο. Μερικοί το παλεύουν άσχημα να μας φέρουν στην ίδια κατάσταση με συρίοαφγανιστάν.Στην καλύτερη με την ουκρανία.

GFawkes
06/06/2014, 12:26
Προφανως αναφερεται η ερευνα σε satisfaction & optimism factor...

και σε αυτα, ακομη και προ 5ετιας γκρινια θα ακουγε...

την εχουμε την γκρινια σαν λαος...

Dbnn
06/06/2014, 12:47
Προφανως αναφερεται η ερευνα σε satisfaction & optimism factor...

και σε αυτα, ακομη και προ 5ετιας γκρινια θα ακουγε...

την εχουμε την γκρινια σαν λαος...


Τα είπες όλα! Με τίποτα και ποτέ δεν είμαστε ευχαριστημένοι.

Bladerunner
06/06/2014, 12:55
In order to conduct the survey, the Gallup asked people in these countries whether they had felt any anger, sadness, anxiety, physical pain or worry the previous day.

Για τις ανάγκες της έρευνας, η Gallup ρώτησε πολίτες σ' αυτές τις χώρες αν αισθάνθηκαν καθόλου θυμό, λύπη, άγχος, φυσικό πόνο ή ανησυχία την προηγούμενη μέρα.

Μάλιστα. Το τι προκάλεσε τα παραπάνω συναισθήματα προφανώς δε λήφθηκε υπόψη στα αποτελέσματα της "έρευνας". Δηλαδή το "είμαι θυμωμένος για την άδικη φορολογία" είναι το ίδιο με το "είμαι θυμωμένος-λυπημένος που σκοτώθηκε σε νάρκη το παιδί μου."

GFawkes
06/06/2014, 12:59
Μαλλον θα ρωτησαν τιποτε γαυρους χτες....

317835

toyar
06/06/2014, 13:07
ετσι ειναι......
εγω και τις <<καλες>> εποχες δεν θυμαμαι κανεναν να ειναι ευχαριστημενος

byron
06/06/2014, 13:08
Για τις ανάγκες της έρευνας, η Gallup ρώτησε πολίτες σ' αυτές τις χώρες αν αισθάνθηκαν καθόλου θυμό, λύπη, άγχος, φυσικό πόνο ή ανησυχία την προηγούμενη μέρα.

Μάλιστα. Το τι προκάλεσε τα παραπάνω συναισθήματα προφανώς δε λήφθηκε υπόψη στα αποτελέσματα της "έρευνας". Δηλαδή το "είμαι θυμωμένος για την άδικη φορολογία" είναι το ίδιο με το "είμαι θυμωμένος-λυπημένος που σκοτώθηκε σε νάρκη το παιδί μου."

Προφανώς θα υπάρχει κάποια διαβάθμιση, που υπήρξε κάποια υπερβολή εκ μέρους μας? Λέω εγώ τώρα...

Pan (dvs)
06/06/2014, 13:10
Η Ελλαδα ειναι υπεροχη χωρα να ζεις.Δεν πιστευω οτι αυτο το δημοσιευμα εχει καμμια σχεση με την πραγματικοτητα.
Η Ινδια ,το Μπαγλαντες οι περισσοτερες χωρες της Αφρικης,οι χωρες της νοτιου Αμερικης κλπ,κλπ ειναι σε καλυτερη μοιρα απο την Ελλαδα?Σιγουρα δεν ειμαστε και οτι καλυτερο αλλα ως εκει.

Ενδεχομενως αυτοι που απαντησανε σε καποιο ερωτηματολογιο δεν ξερουνε τι γινεται στον υπολοιπο κοσμο και το μονο που μαθανε να κανουνε στη ζωη τους ειναι να γκρινιαζουνε.Εξαλλου αν θεωρουνε οτι ειμαστε ΤΟΣΟ χαλια και οτι αλλου ειναι πολυ καλυτερα,ας δοκιμασουνε αλλου την τυχη τους.

Bob_o_mastoras
06/06/2014, 13:14
Δεν νομιζω να κανανε τοσο κουτουρου την ερευνα.
Και 4οι να μην ειμαστε στο top 10 παιζουμε ανετα.
Καλα μας ξεμπερδεματα..
:a35:

spyrakos35
06/06/2014, 13:21
:hunter:

:a49:

:plaf:

Bob_o_mastoras
06/06/2014, 13:25
:a27:

Προσεξα οτι το παρων μπαρμπαδακι: :hunter: βαζει δυο φυσιγγια αλλα ριχνει τεσσερεις φορες.
"Πως γκενεν ατο;;"

:wave2:

MG-KTiNoS
06/06/2014, 13:27
:hunter:

:a49:

:plaf:


:a022::wlae::a33::a022:

byron
06/06/2014, 13:27
Μεθοδολογία - Survey Methods

Results are based on telephone and face-to-face interviews with approximately 1,000 adults in each country, aged 15 and older, conducted in 2013 in 138 countries and areas. For results based on the total global sample, the margin of sampling error is less than ±1 percentage point at the 95% confidence level. For results based on country-level samples, the margin of error ranges from a low of ±2.1 to a high of ±5.3. The margin of error reflects the influence of data weighting. In addition to sampling error, question wording and practical difficulties in conducting surveys can introduce error or bias into the findings of public opinion polls.

http://www.gallup.com/poll/170819/happiness-short-supply-iran.aspx

sniper
06/06/2014, 13:40
Νταξ, έχουμε χάσει λίγο την μπάλα και μάλλον δεν υπάρχει επαφή με την πραγματικότητα. Στην ίδια μοίρα με την Συρία (!!).

....

Φυσικά... χάνουν κόσμο τα μεμέτια κι οι λοιποί τον τελευταίο καιρό...

bulmont
06/06/2014, 13:42
Εχουν δίκιο ρέ.............................

Φύγετε από την κόλαση της Ελλάδας και ελάτε να ζησετε
στον παράδεισο της Σ. Αραβίας πχ ή της Υεμένης που δεν
είδα πουθενά να αναφέρονται στον ανωτέρω πίνακα.......

Τι άλλο πρέπει να κάνουν ρε πστη μου για να ξεκουμπιστούν οι κωλοιθαγενείς Ελληνες
από την χώρα τους;;;;;;
Να μας αδειάσουν την γωνιά;;;;;;;
Γιατί κάθονται εδώ και δεν πάνε στον παράδεισο του Μπαγκλαντές;;;;
της Σομαλίας;;;;;;;;
της Σιέρα Λεόνε;;;;;.........................

ggs
06/06/2014, 13:46
Γτπκ το γκαλοπ….
δεν μπορεί να κουβεντιάζουμε στα σοβαρά αν είμαστε στην ίδια μοίρα με μια χώρα σε πόλεμο και μάλιστα εμφύλιο.
Είναι υβρις και για τους χιλιάδες νεκρούς και για τους χιλιάδες αμεσα μελλοθάνατους αυτών των χωρών


317846

Bladerunner
06/06/2014, 13:57
Προφανώς θα υπάρχει κάποια διαβάθμιση, που υπήρξε κάποια υπερβολή εκ μέρους μας? Λέω εγώ τώρα...

Σχολίασα βάσει του κειμένου Βύρωνα. Και η μεθοδολογία που γράφουν, επίσης δεν απαντά στο ερώτημά μου, για το ποιες ακριβώς ήταν οι ερωτήσεις.

Πέρα από τα παραπάνω όμως...


δεν μπορεί να κουβεντιάζουμε στα σοβαρά αν είμαστε στην ίδια μοίρα με μια χώρα σε πόλεμο και μάλιστα εμφύλιο.

Ακριβώς!

Edlit:

To βρήκα:

"Gallup measured negative emotions in 138 countries in 2013 by asking people whether they experienced a lot of anger, stress, sadness, physical pain, and worry the previous day. Gallup compiles the "yes" results into a Negative Experience Index score for each country. The higher the score, the more pervasive negative emotions are in a country."

ok... Μάλιστα...

stefanos
06/06/2014, 13:58
Δεν καταλαβαίνω που σας φαίνεται παράξενο.
Ζούμε ιστορική ύφεση.
Κοινωνικά εργασιακά κεκτημένα γενεών γκρεμίζονται.
Περιουσίες και κόποι μιάς ζωής εξαϋλώνονται.
Ανεργία πάνω από 40% και ταυτόχρονη μείωση μισθών και συντάξεων και επενδύσεων.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ...

Ακόμα και στις εμπόλεμες ζώνες υπάρχει βάσιμη ελπίδα ότι ο πόλεμος θα τελειώσει και ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ.
Όποιος μη πολιτικός ισχυριστεί κάτι τέτοιο για την περίπτωσή μας θα είναι βλαμμένος.

akis_trevor
06/06/2014, 14:20
συμφωνω οτι δεν μπορουμε να συγκριθουμε με καποιες χωρες τις αφρικης και της ασιας αλλα γιατι δεν κοιταμε την γειτονια μας που ειναι η ευρωπη και σε ποια θεση ειμαστε πραγματικα εκει...;;

Pan (dvs)
06/06/2014, 14:34
συμφωνω οτι δεν μπορουμε να συγκριθουμε με καποιες χωρες τις αφρικης και της ασιας αλλα γιατι δεν κοιταμε την γειτονια μας που ειναι η ευρωπη και σε ποια θεση ειμαστε πραγματικα εκει...;;

Ρε η ενσταση δεν ειναι στο αν υπαρχουνε αλλοι καλυτεροι απο εμας,φυσικα και υπαρχουνε και φυσικα το λογικο ειναι να συγκρινεσαι με τον καλυτερο.

Το θεμα ειναι αν μπορει καποιος ,λογικα σκεπτομενος, να πει οτι ειμαστε μια τις χειροτερες χωρες.Ποση μιζερια πρεπει να εχει καποιος επανω του για να το πιστευει αυτο?

akis_trevor
06/06/2014, 14:38
εγω απλα λεω οτι στην ευρωπη οπου και ανηκουμε ειμαστε προς τα κατω....αυτο και μονο..

andreas 400
06/06/2014, 14:39
προφανως οι συντακτες αυτης της μελετηςδεν εχουν παει σε αλλες χωρες να δουν αν οντως στεκουν αυτα που γραφουν...στην ελλαδα το δημοσιο ειναι υδροκεφαλο αλλα απο δημοκρατια κανουμε και εξαγωγη σε καποια θεματα!

Pan (dvs)
06/06/2014, 14:40
εγω απλα λεω οτι στην ευρωπη οπου και ανηκουμε ειμαστε προς τα κατω....αυτο και μονο..

Εδω Ακη δεν θα διαφωνησουνε πολλοι.

akis_trevor
06/06/2014, 14:43
Εδω Ακη δεν θα διαφωνησουνε πολλοι.

δεν μιλαμε για φυσικη ομορφια,διακοπες κλπ..
υγιες ειναι να υπαρχουν διαφορετικες γνωμες,αρα και διαλογος....

Bob_o_mastoras
06/06/2014, 14:43
εγω απλα λεω οτι στην ευρωπη οπου και ανηκουμε ειμαστε προς τα κατω....αυτο και μονο..

Καλα, σε σχεση με την Ευρωπη εχουμε πιασει τετοιο πατο που ακομα και η συγκριση μονο ειναι αδοκιμη.
Εκει ειμαστε χαλαρα τελευταιοι και δεν μας κουναει κανενας.
Αλλα μαλλον, τετοιοι ημαστε, αυτα μας αξιζουν δυστυχως.
:(

Bob_o_mastoras
06/06/2014, 14:44
προφανως οι συντακτες αυτης της μελετηςδεν εχουν παει σε αλλες χωρες να δουν αν οντως στεκουν αυτα που γραφουν...στην ελλαδα το δημοσιο ειναι υδροκεφαλο αλλα απο δημοκρατια κανουμε και εξαγωγη σε καποια θεματα!

Το αλλο με τον Τοτο το ξερεις;;; :lol:

akis_trevor
06/06/2014, 14:49
απο δημοκρατια κανουμε και εξαγωγη σε καποια θεματα!
ναι
κανουμε εξαγωγη την νεα δημοκρατια...

MAIK72
06/06/2014, 14:53
Το θέμα του byron είναι καμμένο εξαρχής.:a16::a16: Εξού και οι καμμένες απαντήσεις. Πάω στο defence τώρα για εντελώς κάψιμο. :wave2:

andreas 400
06/06/2014, 14:55
Καλα, σε σχεση με την Ευρωπη εχουμε πιασει τετοιο πατο που ακομα και η συγκριση μονο ειναι αδοκιμη.
Εκει ειμαστε χαλαρα τελευταιοι και δεν μας κουναει κανενας.
Αλλα μαλλον, τετοιοι ημαστε, αυτα μας αξιζουν δυστυχως.
:(

μην το γενικευουμε παιδια καταλαβαινετε τι εννοω,εξαλλου πριν 2βδομαδες ψηφισαμε ολα καλα λοιπον μην εχουμε παραπονο....

akis_trevor
06/06/2014, 14:56
εξαλλου πριν 2βδομαδες ψηφισαμε ολα καλα λοιπον μην εχουμε παραπονο....

εμεις βγαλαμε κοκκιναρα δημαρχο λεμε!!!!!:a25:

Lioulios
06/06/2014, 16:07
Kάθε λαός ζει στη χώρα που του αξίζει .

Ότι σπείραμε , θερίζουμε ...

kostas777
06/06/2014, 16:15
Είχα δει πριν λίγο καιρό μια αντίστοιχη κατάταξη ..ευτυχίας. Ποιοί λαοί είναι οι περισσότερο ευτυχισμένοι και ποιοί οι λιγότερο. Ήμασταν πάλι από τις χώρες του πάτου. Δυστυχία να ζεις στην Ελλάδα. Ποιά τα κριτήρια για την κατάταξη; Το ΑΕΠ :cry:

SHOOTER045
06/06/2014, 16:38
εγω απλα λεω οτι στην ευρωπη οπου και ανηκουμε ειμαστε προς τα κατω....αυτο και μονο..

ουτως η αλλως και προ κρισης
προς τα κατω ημασταν
απλα τωρα ειμαστεστο τελος
και αν δεν ειχαν μπει κατι προσθηκες της τελευταιας στιγμης
θα ημασταν τελευταιοι

SHOOTER045
06/06/2014, 16:41
Μαλλον θα ρωτησαν τιποτε γαυρους χτες....

317835

<ασχετο>
και ο καμπουρης σουβατζης ηταν,λες να τον ειχε τσιρακι να του φτιαχνει την λασπη?????

DrEvil
06/06/2014, 16:51
Εχοντας δημοσιευθει το πολλ αυτο, αν γινοταν σημερα -με τα ιδια κριτηρια- θα βγαιναμε πρωτοι καθως ολοι οι Ελληνες ενιωσαν θυμο για την καταντια της χωρας με βαση το περασμενο πολλ.
ΤΚ ειναι και εχει πλακα το που θενε να μας "πανε".

vassat
06/06/2014, 17:05
Σαφώς και η Ελλάδα είναι υπέροχη χώρα για ζεις... ...αν δεν είσαι Έλληνας αλλά από κάποιο -ιστάν...
/ Β

teogtp
06/06/2014, 17:12
Μην υπερβαλετε.
Μια χαρα ειναι το οικοπεδο.Απλα ανεχομαστε μαλακες θυρωρους.
Α! και Ελλαδα δεν ειναι μονο η Αθηνα.;)

pipe_smoker
06/06/2014, 19:40
Αυτο που λεει ο blade ειναι 100% σωστο.

Η έρευνα ειναι γτπκ.

Μπορεις να βγαλεις μια χαρα έγκυρο αποτελεσμα σε μια έρευνα αλλα να ειναι λαθος μεχρι εκει που δεν παιρνει.
Αλλο έγκυρο αλλο "σωστο και λαθος".

Και για να μη μου θυμωσει ο Βυρωνας :D, δε συνωμοσιολογω.
Αυτα ισχύουν ασχέτως μεθοδολογιας, τρόπου διεξαγωγής, δείγματος κλπ.

spyrakos35
06/06/2014, 20:16
Αυτο που λεει ο blade ειναι 100% σωστο.

Η έρευνα ειναι γτπκ.

Μπορεις να βγαλεις μια χαρα έγκυρο αποτελεσμα σε μια έρευνα αλλα να ειναι λαθος μεχρι εκει που δεν παιρνει.
Αλλο έγκυρο αλλο "σωστο και λαθος".

Και για να μη μου θυμωσει ο Βυρωνας :D, δε συνωμοσιολογω.
Αυτα ισχύουν ασχέτως μεθοδολογιας, τρόπου διεξαγωγής, δείγματος κλπ.

Καλα, επειδη εσυ πρεπει να το παιξεις καπως πιο διπλωματης, θα το πω εγω στεγνα....

Η ερμηνεια της ερευνας ειναι εντελως για τον μπεο και οσοι την ασπαζονται - εστω στο ελαχιστο - τουλαχιστον τραγικοι

akis_trevor
06/06/2014, 21:08
ουτως η αλλως και προ κρισης
προς τα κατω ημασταν
απλα τωρα ειμαστεστο τελος
και αν δεν ειχαν μπει κατι προσθηκες της τελευταιας στιγμης
θα ημασταν τελευταιοι

δεν ειπα ποτε οτι τα "καλα" χρονια ηταν καλα οντως...;)

stefanos
06/06/2014, 21:23
Αυτο που λεει ο blade ειναι 100% σωστο.

Η έρευνα ειναι γτπκ.

Μπορεις να βγαλεις μια χαρα έγκυρο αποτελεσμα σε μια έρευνα αλλα να ειναι λαθος μεχρι εκει που δεν παιρνει.
Αλλο έγκυρο αλλο "σωστο και λαθος".

Και για να μη μου θυμωσει ο Βυρωνας :D, δε συνωμοσιολογω.
Αυτα ισχύουν ασχέτως μεθοδολογιας, τρόπου διεξαγωγής, δείγματος κλπ.

Θέλεις να μου πείς ότι οι Ελληνες είναι και ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΙ στην παρούσα κατάσταση...:confused:

BLiTzER
06/06/2014, 21:24
Greece came 4th on the list... The first country on the list was Iran, followed by Egypt, Greece, Syria...

Ποτέ μην εμπιστεύεστε αρθρογράφο που δεν ξέρει να μετράει καν ως το 5.

KAWAMANRIDER
06/06/2014, 21:30
θεωρω οτι θα βαραγαμε πρωτια στις χειροτερες χωρες , αν στην ερευνα συνυπολογιζοταν ο τραγικος , παραλογος , ανηκουστος , χωρις καμμια λογικη εξηγηση και τεραστιος αριθμος νεκρων και τραυματιων εν καιρω ειρηνης απο τροχαια δυστηχηματα , βαζοντας μεσα εκτος απο τα ημεδαπα θυματα και τους τουριστες του καλοκαιριου σπαμε ταμεια μαγκα μου , τι να πουν τα γατακια σε χωρες με εμφυλιους και μαλιστα τριτοκοσμικες , εμεις σε καιρο ειρηνης και υποτιθεται ευρωπαικη και πολιτισμενη χωρα , ποτιζουμε πλουσιοπαροχα
την ασφαλτο μας με λιτρα ανθρωπινο αιμα ,

γατακια λεμε , στην ελλαδα δεν χρειαζεται ολμος για να σε τελειωσει στο επιτοπου , το μονο που χρειαζεται ειναι να βαλεις μπροστα το αυτοκινητο , το μηχανακι σου ή να διασχισεις περπατωντας ενα δρομο

spyro
06/06/2014, 23:05
ντάξει είμαστε φτωχοι και ανήμποροι και πεινασμένοι και χάλιδες και χωρίς μελλον και και και ....... αλλά παίδες βαστάτε..... δεν είμαστε και σαν τη Σιέρα Λεόνε ε? .... είμαστε καλύτεροι


317869

MG-KTiNoS
06/06/2014, 23:14
Σαφώς και η Ελλάδα είναι υπέροχη χώρα για ζεις... ...αν δεν είσαι Έλληνας αλλά από κάποιο -ιστάν...
/ Β

To kazakstan ας πούμε πάει να γίνει από τις πιο πλούσιες χώρες του κόσμου...
-ότι να ναι-
---------------------------------


Σήμερα μιλούσα με μια κυρία από τη Σιβηρία.
Πάντα ήθελα να πάω εκεί.
Ο δρόμος των οστών κλπ κλπ

Σήμερα κατάλαβα ότι έχω παραιτηθεί από τό όνειρο.
Δεν μου άρεσε καθόλου η ιδέα αυτή.
Θα μπορούσα να να σας γράψω σεντόνια επ αυτού
αλλά ΑΝ μου τη σπάει εμένα που είμαι πουράκλας και 5 πράματα πρόλαβα κι έκανα
ένα νέο παιδί τι κάνει?
Κάθεται και λέει ναι ωραία γαμήστε με ??
Αν δεν μπορείς να κάνεις ΕΝΑ όνειρο όταν είσαι νέος τότε τι στο διάλολο
θες και ζεις???

:a57:

xristos x
07/06/2014, 00:58
317870

nick_VFR
07/06/2014, 01:08
317872

fkol k4
07/06/2014, 02:39
Όχι ότι είμαστε μια χαρά εδώ, σκατά είμαστε.

Αλλά το να βάζεις την εδώ κατάσταση στην πεντάδα, ή την δεκάδα, ή την εικοσάδα των χειρότερων καταστάσεων παγκοσμίως είναι πραγματική προσβολή για όσους στις χώρες τους ζουν καταστάσεις που το δικό μας μυαλό ούτε καν τις φαντάζεται.

Αν και το άρθρο δεν είναι εντελώς λάθος, αν το "Greece Ranks 4th On World’s Most Miserable Countries List" το μεταφράσεις σε «Η Ελλάδα έρχεται 4η πιο μίζερη χώρα στον κόσμο» μια χαρά τα λέει.
Μην πω είναι και λίγο, εκεί μάλλον πρώτοι θα έπρεπε να είμαστε.

pipe_smoker
07/06/2014, 03:00
Θέλεις να μου πείς ότι οι Ελληνες είναι και ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΙ στην παρούσα κατάσταση...:confused:

Αυτο που λεω ειναι οτι ειτε ειναι, ειτε δεν ειναι "χαρουμενοι" (γαματο αυτο:lol:) δεν μπορει να το δειξει μια ερευνα και μαλιστα τετοιου τυπου.

Εχω κανει καποια χρονια στο χωρο της ερευνας ως φοιτητης αλλα εχω εμπειριες κι αλλιως.
Και ξαναλεω, προς το παρον εστω, δεν κουβεντιαζω τις εκ του πονηρου μαγειρεμενες στατιστικες μπλ μπλα μπλα.

Εστω οτι ο Χ κανει την ιδια ερευνα με αυτη του θρεντ.
Με υποθεση ποιες ειναι οι χειροτερες χωρες να ζει κανεις, αλλα με κριτηριο:
Α. Το ποσο συχνα τρωει γαλοπουλα? Η καλυτερη χωρα να ζει κανεις το US and A.
Β. Το ποσο συχνα τρωει σουβλακια? Τοπ η Ελλαδα.
Γ. Το ποσο συχνα τονε παιρνει απ'τον :lipssealed:? Η Αγγλια.
Και παει λεγοντας.

Θα μου πεις τι σχεση εχουν αυτα με το ποσο καλο ή κακο ειναι το να ζει κανεις σε μια χωρα. Δε μας πεφτει λογος. Αυτος που εφτιαξε την ερευνα το οριζει, οπως εν προκειμενω ορισε οτι αμα εχεις τα νευρα σου για σε πηγε τσιρλα απο τις μπαμιες που σου μαγειρεψε η κυρα σου χθες, αυτο αποτελει κριτηριο για το αν η Ελλαδα ειναι ενα ωραιο μερος για να ζει κανεις.

Ξεκολλατε με τα surveys.
Περαν των πσων γινονται για τους γνωστους λογους (κατα παραγγελια, για να κατευθυνουν κλπ,) ολα τα αλλα ειτε ειναι 100% για τα μπαζα ειτε απλα ειναι τοσο μα τοσο απαραιτητα γιατι δε βγαινει ακρη αλλιως που κι ας ειναι για τα μπαζα ειναι καλυτερο απο το τιποτα.

Τι informed consent, και anonymity, και δε συμμαζευεται.
Αν φτιαξω ενα ερωτηματολογιο με τρεις ερωτησεις
1. Ποιο ειναι το μεγεθος του πεους σας?
2. Θεωρειτε οτι με την εργασια σας προσφερετε σημαντικο εργο στο κοινωνικο συνολο?
3. Ποσες ωρες ξοδευετε μπροστα στην τηλεοραση?

θα βγουνε ολοι 30ποντοι, πυρηνικοι επιστημονες, που ανοιγουν την TV μονο αν καθησουν κατα λαθος πανω στο τηλεκοντρολ.
Καποια πραγματα ντρεπομαστε και οι ιδιοι να τα παραδεχτουμε στους εαυτους μας.
Ποσο μαλλον να τα "δωσουμε" και παραεξω.

petros1972
07/06/2014, 05:01
στο τοπ 10 παιζουμε ανετα .εχουμε σαν λαος τα καλα και τα κακα μας.εμεις ομως φταιμε σε μεγαλο βαθμο για τα χαλια μας και οχι μονο εμεις.οχι δεν ειμαστε ινδια,μπακλαντες.αν ομως συγκρινουμε με την ευρωπη ειμαστε πισω οχι σαν μερος(ειμαστε ωραια χωρα)αλλα σαν νοοτροπια λαου.

vassat
07/06/2014, 06:42
To kazakstan ας πούμε πάει να γίνει από τις πιο πλούσιες χώρες του κόσμου...
-ότι να ναι-


...αν είσαι από κάποιο -σταν (κτλ όπως γεωργία, αλβανία) έχεις καλύτερη αντιμετώπιση από ότι αν είσαι Έλληνας,
σε αυτή τη χώρα.
(τα παιδιά σου έχουν προτεραιότητα στους παιδικούς σταθμούς, κλέβεις και σε αφήνουν ελεύθερο με εγγύηση που καταβάλεις από τα... κλεμμένα κτλ κτλ)
καπίτο;
/ Β

Pan (dvs)
07/06/2014, 07:48
To kazakstan ας πούμε πάει να γίνει από τις πιο πλούσιες χώρες του κόσμου...
-ότι να ναι-

:a57:

To kazakstan θα γινει,οι πολιτες ομως αυτης της χωρας ,μαλλον,δεν θα το καταλαβουνε ποτε.

MG-KTiNoS
07/06/2014, 08:24
...αν είσαι από κάποιο -σταν (κτλ όπως γεωργία, αλβανία) έχεις καλύτερη αντιμετώπιση από ότι αν είσαι Έλληνας,
σε αυτή τη χώρα.
(τα παιδιά σου έχουν προτεραιότητα στους παιδικούς σταθμούς, κλέβεις και σε αφήνουν ελεύθερο με εγγύηση που καταβάλεις από τα... κλεμμένα κτλ κτλ)
καπίτο;
/ Β





Η Αναστασία Σταροκόλτσεβα δεν θα κηδευτεί. Πέθανε την Τρίτη, την ώρα των σχολικών εκδηλώσεων, επειδή η μητέρα της, Κοσμάν Ολένα Νικολάου, δεν είχε αρκετά χρήματα για να αγοράσει τα ακριβά φάρμακα για την αντιεπιληπτική αγωγή που έπρεπε να ακολουθεί το κορίτσι. Η τραγωδία διπλή. Τώρα η μητέρα δεν μπορεί να καλύψει ούτε τα έξοδα της κηδείας της 12άχρονης κόρης της... κλπ κλπ

Και όταν και αν πληρώσεις ποτέ εργόσημο θα καταλάβεις και πόσα κρατάει το Ελληνικό δημόσιο απ αυτούς....
:wave2:

vassat
07/06/2014, 09:10
Η Αναστασία Σταροκόλτσεβα δεν θα κηδευτεί. Πέθανε την Τρίτη, την ώρα των σχολικών εκδηλώσεων, επειδή η μητέρα της, Κοσμάν Ολένα Νικολάου, δεν είχε αρκετά χρήματα για να αγοράσει τα ακριβά φάρμακα για την αντιεπιληπτική αγωγή που έπρεπε να ακολουθεί το κορίτσι. Η τραγωδία διπλή. Τώρα η μητέρα δεν μπορεί να καλύψει ούτε τα έξοδα της κηδείας της 12άχρονης κόρης της... κλπ κλπ

Και όταν και αν πληρώσεις ποτέ εργόσημο θα καταλάβεις και πόσα κρατάει το Ελληνικό δημόσιο απ αυτούς....
:wave2:

Α π ά ν τ η σ ε:
1. γνωρίζεις αν πληρώνω εργόσημο ή όχι;
2. η αδυναμία αγοράς ακριβών φαρμακών αφορά μόνο αλλοδαπούς;
3. υπάρχει η οικονομική δυνατότητα το κράτος να αναλάβει ΟΛΕΣ τις ασφαλιστικές και ιατροφαρμακευτικές ανάγκες, ΟΛΩΝ όσων κατοικούν σε αυτό νόμιμα ή παράνομα.
Οι απαντήσεις σου να είναι ναι ή όχι
και αν στο 3 απαντάς ναι,
υπέβαλλε και μιά αίτηση για την θέση του Θεοχάρη, ποτέ δεν ξέρεις...
/ Β

MG-KTiNoS
07/06/2014, 09:31
1 Αν το πλήρωνες θα ήξερες πόσο πληρώνουν τη διαμονή τους στην Ελλάδα και δεν θα έγραφες το παραπάνω
2 Η αδυναμία αγοράς ακριβών φαρμάκων αφορά τους ανασφάλιστους και η εθνικότητα είναι αδιάφορη
3 ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ξεκινώντας από το να χαρίζουν στις ασφαλιστικές εισφορές στον κάθε καναλάρχη, ποδοσφαιρική ομάδα κλπ κλπ


---------------
Επί προσωπικού δεν θα πεις εσύ πως θα απαντάω
και δε χρειάζεσαι να είσαι Εινστέιν για να καταλάβεις ότι πρώτα τα έκαναν πουτάνα και τώρα σου
λένε ΕΣΥ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ?
Λοιπόν για αρχή λέω να σταματήσει η κλεψιά και η λεηλασία και μετά βλέπουμε.
Και μια συγνώμη για όλους αυτούς τους ξένους ανθρώπους που κουβάλησαν εδώ και τους εκμεταλλεύτικαν με το χειρότερο τρόπο δεν θα έβλαπτε ξέρεις...

vassat
07/06/2014, 09:59
Δεν νομίζω ότι ως ποσοστό το εργόσημο έχει σημαντική διαφορά από τις κρατήσεις οποιουδήποτε υπαλλήλου, αλλά θα το ξαναδώ.

Επί του προκειμένου:
- σαφώς και αν δεν αποφασίσουν(*) να συμμετέχουν οι μεγαλοκαρχαρίες στην οικονομική αποτελμάτωση του τόπου, η μαρίδα δεν θα φέρει αποτέλεσμα.
- επίσης πιστεύω ότι οι σωστοί/καλοί άνθρωποι υπάρχουν ανεξαρτήτου φύλλου, χρώματος, θρησκείας κτλ όμως δεν δέχομαι να βρίσκομαι στον ίδιο τόπο με αλλοδαπούς/μετανάστες και αυτοί να ζουν μες την ανομία:
μένω από Πατήσια προς Ομόνοια,
έχω υποστεί τις οικονομικές και ψυχολογικές(τα παιδιά κυρίως) διάρηξης από γεωργιανούς οι οποίοι αφέθηκαν ελεύθεροι με εγγύηση προφανώς από τα κλοπιμαία, το παιδί μου το πήραν στο κατόπι αλλοδαποί μουσουλμάνοι μέρα μεσημέρι με προφανείς διαθέσεις -για όλους πλην της δικαιοσύνης- και την γλίτωσε από τύχη.
Όσοι λοιπόν φέρονται θετικά/φιλικά σε αυτούς τους μετανάστες να τους υιοθετήσουνε και να τους πάρουνε στα σπίτια τους, μακριά από το δικό μου.
/ Β

(*) το κομματικοπολιτικό κατεστημένο αλλά φευ...

ggs
07/06/2014, 10:15
Μην ξεφυγει εκτος θεματος που ειναι το γκαλοπ.

Αλλιως ,δεν βλεπω να εχει βιο ανθοσπαρτο το θρεντ...

Joyrider
07/06/2014, 17:21
Μην ξεφυγει εκτος θεματος που ειναι το γκαλοπ.
Μισό λεπτό να το επαναφέρω.

Για να κάνω ένα γκάλοπ να δω τι καιρό έκανε χτες σε μερικές χώρες. Να ξέρω που είναι πιο καλά για διακοπές :lol:

317951

KAWAMANRIDER
08/06/2014, 19:38
:a013:
1 Αν το πλήρωνες θα ήξερες πόσο πληρώνουν τη διαμονή τους στην Ελλάδα και δεν θα έγραφες το παραπάνω
2 Η αδυναμία αγοράς ακριβών φαρμάκων αφορά τους ανασφάλιστους και η εθνικότητα είναι αδιάφορη
3 ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ξεκινώντας από το να χαρίζουν στις ασφαλιστικές εισφορές στον κάθε καναλάρχη, ποδοσφαιρική ομάδα κλπ κλπ


---------------
...............................................
Και μια συγνώμη για όλους αυτούς τους ξένους ανθρώπους που κουβάλησαν εδώ και τους εκμεταλλεύτικαν με το χειρότερο τρόπο δεν θα έβλαπτε ξέρεις...



+++++++++++++++ ολα τα cc μαζι που εχει φτιαξει η kawa και βαλε :a013:

el_hymador
09/06/2014, 11:43
H Γη στο Top 5 των χειρότερων πλανητών για να ζεις.

Red Rider
09/06/2014, 14:09
Τι άλλο θα διαβάσουμε από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης...



H Γη στο Top 5 των χειρότερων πλανητών για να ζεις.
:lol:

nikos_abel
09/06/2014, 18:32
H Γη στο Top 5 των χειρότερων πλανητών για να ζεις.

Η γη ακόμα και τώρα εξακολουθεί να ειναι ένας μοναδικός παράδεισος για να ζει όποιος βασίζεται σε οργανικά μόρια :p

bruno
09/06/2014, 21:27
Σημερα πηγα στο τοπικο αστυνομικο τμημα,για το γνησιο υπογραφης,λογο της ημερας σημερα είναι κλειστα τα ΚΕΠ,αν και αυτά είναι αχρηστα,απο τα 4 το ένα δουλευει απόγευμα,γιατι τα εχουν ανοικτα δεν ξερω .Πραγματικα ουτε στην Αφρικη,βρωμια παντου,εχει να βαφτει τουλάχιστον 10 χρονια,σπασμένα-χαλασμένα φωτα,ηλεκτρκοι πίνακες με γυμνα καλωδια,μαυροκιτρινοι τοιχοι,ενας καναπες σκισμένος κουρελια με τα αφρολέξ εξω,ακομα και το ταμπελακι του Αξιωμ.Υπηρεσίας ηταν σπασμενο και το ειχαν βαλει πανω στην κασα της πορτας.Καπου εκει διπλα και η Ελληνικη σημαια.Τοτε μου ηρθε στο μυαλο αυτό το θεμα,μηπως τελικα δεν είναι υπερβολή να μας συνκρινουν με τις χειρότερες χωρες.

GFawkes
10/06/2014, 10:46
1 Αν το πλήρωνες θα ήξερες πόσο πληρώνουν τη διαμονή τους στην Ελλάδα και δεν θα έγραφες το παραπάνω
2 Η αδυναμία αγοράς ακριβών φαρμάκων αφορά τους ανασφάλιστους και η εθνικότητα είναι αδιάφορη
3 ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ξεκινώντας από το να χαρίζουν στις ασφαλιστικές εισφορές στον κάθε καναλάρχη, ποδοσφαιρική ομάδα κλπ κλπ


---------------
Επί προσωπικού δεν θα πεις εσύ πως θα απαντάω
και δε χρειάζεσαι να είσαι Εινστέιν για να καταλάβεις ότι πρώτα τα έκαναν πουτάνα και τώρα σου
λένε ΕΣΥ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ?
Λοιπόν για αρχή λέω να σταματήσει η κλεψιά και η λεηλασία και μετά βλέπουμε.
Και μια συγνώμη για όλους αυτούς τους ξένους ανθρώπους που κουβάλησαν εδώ και τους εκμεταλλεύτικαν με το χειρότερο τρόπο δεν θα έβλαπτε ξέρεις...

Εσενα δεν σου το εκαψαν το μαγαζι κατι τετοιοι....;

Συγνωμη τους ζητησες...;

Τα παντα ειναι θεμα επιλογων...εαν δεν τους αρεσει το τζαμπα εδω να πανε προς τα βορεια....

ξερεις εκει που το ραους ακολουθει μποτα στο κεφαλι και μετα εκτοπισμος στη σαχαρα ή στο βορειο πολο...

Συγνωμη να ζητησει αυτος που τους εφερε...
καπου τα εχεις μπερδεψει...

fkol k4
10/06/2014, 11:38
Σημερα πηγα στο τοπικο αστυνομικο τμημα,για το γνησιο υπογραφης,λογο της ημερας σημερα είναι κλειστα τα ΚΕΠ,αν και αυτά είναι αχρηστα,απο τα 4 το ένα δουλευει απόγευμα,γιατι τα εχουν ανοικτα δεν ξερω .Πραγματικα ουτε στην Αφρικη,βρωμια παντου,εχει να βαφτει τουλάχιστον 10 χρονια,σπασμένα-χαλασμένα φωτα,ηλεκτρκοι πίνακες με γυμνα καλωδια,μαυροκιτρινοι τοιχοι,ενας καναπες σκισμένος κουρελια με τα αφρολέξ εξω,ακομα και το ταμπελακι του Αξιωμ.Υπηρεσίας ηταν σπασμενο και το ειχαν βαλει πανω στην κασα της πορτας.Καπου εκει διπλα και η Ελληνικη σημαια.Τοτε μου ηρθε στο μυαλο αυτό το θεμα,μηπως τελικα δεν είναι υπερβολή να μας συνκρινουν με τις χειρότερες χωρες.

Φυσικά και δεν είναι υπερβολή.
Εξάλλου είναι γνωστό πως τα ασυντήρητα δημόσια κτίρια της Ελλάδας είναι ίσης σοβαρότητας θέμα με τις επιχειρήσεις εκκαθάρισης στην Ουκρανία.

Όπως επίσης η ανεργία στην Ελλάδα είναι το ίδιο σοβαρή με το να κάνει επιδρομές η Μπόκο Χαράμ στα χωριά και ό,τι δεν σκοτώσει να το απαγάγει για να το σκοτώσει μετά.

Όπως επίσης οι μειώσεις μισθών στην Ελλάδα είναι το ίδιο με τις εκκαθαρίσεις στις φαβέλες στη Βραζιλία.
Ή τις επιδρομές των Ισραηλινών στη λωρίδα της Γάζας. Ή τις επιθέσεις αυτοκτονίας των Παλαιστινίων στις καφετέριες του Τελ Αβίβ.

Και οι εργασιακές συνθήκες στην Ελλάδα είναι το ίδιο σκληρές με τα χωράφια των καρτέλ της κόκας στην Κολομβία.
Εδώ βέβαια η Κίνα είναι λίγο καλύτερη από εμάς και την Κολομβία, μιας και έξω από τα παράθυρα στα εργοστάσια που φτιάχνουν τα gadgets που αγοράζουμε εδώ, έχουν απλώσει δίχτυα για να πιάνουν τους εργάτες που πηδάνε από τα μπαλκόνια. Μη σκοτωθούνε κιόλας τα παιδιά...

Άσε που εδώ αν χρειαστείς μεταμόσχευση τον ήπιες. Ενώ υπάρχουν χώρες στην Άπω Ανατολή, που όλο και κάποιο όργανο θα σου βρουν από κανέναν ντόπιο.


Να σοβαρευτούμε λίγο;
Υπάρχει τόση πολλή δυστυχία στον κόσμο που ούτε να την φανταστούμε μπορούμε.
Ο κόσμος δεν είναι μόνο η Ελλάδα, έχει κι αλλού κόσμο.

Αλλά να μου πεις, τι μετράνε όλα αυτά αν είσαι άνεργος, έτσι δεν είναι;

el_hymador
10/06/2014, 13:00
Η Ελλάδα είναι μακράν η καλύτερη χώρα του κόσμου για να ζεις.-

Το ότι κατοικείται σε ένα μεγάλο ποσοστό της από μ@λ@κες, γκρινιάριδες και σκατομαθημένους βαριόκωλους που δεν την σέβονται δεν είναι πρόβλημα της χώρας. Πολλοί γνωστοί και φίλοι την έκαναν και διαπίστωσαν ότι τα ίδια και χειρότερα σκατά συμβαίνουν και στις "πολιτισμένες" και "ανεπτυγμένες" χώρες. Ναι, έχουμε πολλές παθογένειες ως λαός και πολλύ περισσότερες ως κράτος αλλά ποιος δεν έχει; Δεν ξέρω αν θα αντάλλαζα ένα υπεργαμάτο σύστημα υγείας για να έχω μολυβί ουρανό πάνω από το κεφάλι μου 350 μέρες τον χρόνο και να στέκομαι στα πόδια μου με χάπια ευτυχίας. Ναι μεν αλλά...

GFawkes
10/06/2014, 14:08
Η Ελλάδα είναι μακράν η καλύτερη χώρα του κόσμου για να ζεις.-

Το ότι κατοικείται σε ένα μεγάλο ποσοστό της από μ@λ@κες, γκρινιάριδες και σκατομαθημένους βαριόκωλους που δεν την σέβονται δεν είναι πρόβλημα της χώρας. Πολλοί γνωστοί και φίλοι την έκαναν και διαπίστωσαν ότι τα ίδια και χειρότερα σκατά συμβαίνουν και στις "πολιτισμένες" και "ανεπτυγμένες" χώρες. Ναι, έχουμε πολλές παθογένειες ως λαός και πολλύ περισσότερες ως κράτος αλλά ποιος δεν έχει; Δεν ξέρω αν θα αντάλλαζα ένα υπεργαμάτο σύστημα υγείας για να έχω μολυβί ουρανό πάνω από το κεφάλι μου 350 μέρες τον χρόνο και να στέκομαι στα πόδια μου με χάπια ευτυχίας. Ναι μεν αλλά...

Το αυτο....

Ηθικο διδαγμα...

Σταματηστε την γκρινια και δουλεψτε λιγο καλυτερα/αποτελεσματικοτερα....

Αλλιως ψαχτε για μια γκομενα-τοσες "πεθαμενες" υπαρχουν- να ξεχαρμανιασετε και μην μας τα ζαλιζεται στα φορα!!!

:D

spyrakos35
10/06/2014, 15:33
Ευτυχως οι τελευταιοι γιατι ειχα αρχισει να απελπιζομαι...

BLiTzER
10/06/2014, 15:41
Δεν ξέρω αν θα αντάλλαζα ένα υπεργαμάτο σύστημα υγείας για να έχω μολυβί ουρανό πάνω από το κεφάλι μου 350 μέρες τον χρόνο και να στέκομαι στα πόδια μου με χάπια ευτυχίας. Ναι μεν αλλά...

Nαι, αλλά μας λες ότι είναι η καλύτερη χώρα μόνο λόγω γεωγραφίας/κλίματος. Μια χώρα είναι πολύ περισσότερα από γη, νερό και αέρας.

el_hymador
10/06/2014, 16:10
Nαι, αλλά μας λες ότι είναι η καλύτερη χώρα μόνο λόγω γεωγραφίας/κλίματος. Μια χώρα είναι πολύ περισσότερα από γη, νερό και αέρας.

Και όμως Γή, νερό και αέρας είναι μια χώρα, όλα τ΄άλλα διαμορφώνονται από αυτούς που κατοικούν σε αυτήν (και επηρρεάζουν και το τρίπτυχο Γη - νέρο και αέρας επίσης...)
Οπότε ο τόπος δεν φταίει σε κάτι, ίσα - ίσα είναι απο τα καλύτερα οικόπεδα του πλανήτη. Ψάξτε να βρείτε αλλού τις αιτίες αλλιώς να το παραδώσουμε το μέρος σε άλλους που θα το εκτιμήσουν.

BLiTzER
10/06/2014, 16:12
Κανείς δε διαφωνεί ότι η Ελλάδα είναι πραγματικά μια πανέμορφη γη. Οι διαφωνίες έγκεινται στο "έθνος" και, κυρίως, το "κράτος". Όταν το τελευταίο είναι ανύπαρκτο, τι να τον κάνεις τον ήλιο;

vassat
10/06/2014, 18:17
Η διαφορά με τους "πολιτισμένους" * είναι ότι εκεί αν θες να να πας απο το Α στο Ε,
η σειρά είναι Α,Β,Γ,Δ,Ε
ενώ εδώ
Α,Φ,Γ,Ρ,Σ...G,W,...Σελήνη, Δίας... κτλ και κάποτε μπορεί να φτάσεις στο Ε...
/ Β

*σε επίπεδο πολιτών-κράτους, γιατι στα υψηλότερα πολιτικά επίπεδα η υποκρισία περισσεύει

ΥΓ το εργόσημο είναι 25% του όποιου μισθού δηλώνεται, σαφώς μικρότερο από τις κρατήσεις ενός υπαλλήλου.

MG-KTiNoS
10/06/2014, 18:31
Εσενα δεν σου το εκαψαν το μαγαζι κατι τετοιοι....;


όχι δεν ήταν τέτοιοι, Έλληνες ήταν

κι όταν μου έκαψαν το μαγαζί τα κινητά είχαν φάει "τάπα" και οι εμπρηστές είχαν
πλήρη εικόνα των οικοδομικών σχεδίων της τράπεζας.
Φυσικά δεν τους έπιασαν παρ όλο που οι κάμερες της τράπεζας έχουν καταγράψει τα πάντα.
Όπως φυσικά δεν έπιασαν και πολλούς άλλους εμπρηστές πιο παλιά.
Εθνική τράπεζα (πΑν.μίου)
ΜινιοΝ
Κατράτζος
κλπ κλπ κλπ

ΑΥτά για την ιστορία