PDA

View Full Version : JAPAN vs ALL (bikes, cars, μιξερ για καφε και αλλα)



Σελίδες : [1] 2

Bob_o_mastoras
06/06/2014, 22:15
317865

:a014::a014:

Bob_o_mastoras
06/06/2014, 22:17
317866

Bradipous
06/06/2014, 22:40
Ωραια ας ξεκινησουμε με TOYOTA VS LINCOLN :tooth:

Bob_o_mastoras
06/06/2014, 22:47
Ωραια ας ξεκινησουμε με TOYOTA VS LINCOLN :tooth:

:bawl:

Tον Abraham Lincoln? :lol:
Να το παμε και στα παπορια δηλαδη;;;
Το ενα ειναι αμαξι (Toyota) το αλλο πλοιο(Lincoln)

Bradipous
06/06/2014, 22:51
Βρε να το παμε οπου θες αλλα απο καπου πρεπει να ξεκινησουμε, πολυ γενικος ειναι ο τιτλος.

Bob_o_mastoras
06/06/2014, 22:52
Θα φωτοσοπιαζα κανα λινκολν στη θαλασσα αλλα δεν εχω φωτοσοπ! :(

akis_trevor
06/06/2014, 22:54
αρχισαμε....θα του εδινα λιγοτερο απο 24 ωρες; ζωης αλλα λογω 3ημερου ισως να το βγαλει το σ/κ...

Bob_o_mastoras
06/06/2014, 22:55
Βρε να το παμε οπου θες αλλα απο καπου πρεπει να ξεκινησουμε, πολυ γενικος ειναι ο τιτλος.

Τον εβαλα γιατι επαιζε αυτο το θεμα στο θρεντ με την ανακληση της ΒΜW αλλα επειδη το παραχεσαμε και ξεφυγαμε τελειως εκτος θεματος πηραμε π@υλο απο 'κει και ειπα να το ανοιξω εδω.

Ειχαμε μεινει στο σημειο που κραζαμε τα Γαλλικα αυτοκινητα και την Fiat.
:lol:

SHOOTER045
06/06/2014, 22:56
SUBARU vs Audi quatro

Bob_o_mastoras
06/06/2014, 22:56
αρχισαμε....θα του εδινα λιγοτερο απο 24 ωρες; ζωης αλλα λογω 3ημερου ισως να το βγαλει το σ/κ...

KTM το κανες το θρεντακι μου. Ακου 24 ωρες ζωης!!! :p

Bradipous
06/06/2014, 23:01
Τον εβαλα γιατι επαιζε αυτο το θεμα στο θρεντ με την ανακληση της ΒΜW αλλα επειδη το παραχεσαμε και ξεφυγαμε τελειως εκτος θεματος πηραμε π@υλο απο 'κει και ειπα να το ανοιξω εδω.

Ειχαμε μεινει στο σημειο που κραζαμε τα Γαλλικα αυτοκινητα και την Fiat.
:lol:

:lol:

Ωραια ας κραξουμε και τα 3μπουρδελα φαβε (γκρουπ) που εχει βρομισει ο τοπος απο δαυτα και ειχαν μολις 4Μ ανακλησεις μονο για το dsg :D

akis_trevor
06/06/2014, 23:02
εχουμε πολλους (κρυφο)κουτακηδες εεεεε;;;;:p

Bob_o_mastoras
06/06/2014, 23:04
SUBARU vs Audi quatro

Subaru εννοεις Shooter?
Το quattro ουδεποτε το εχω οδηγησει. Αλλες εποχες. Τοτε επαιζα με πλαστικα αυτοκινητακια τα οποια συνηθως εριχνα απο το μπαλκονι:lol:.
Απ' οτι ξερω στα ραλυ που ετρεχε πηγαινε πολυ καλα. Και ηταν το πρωτο υπερτροφοδοτουμενο τετρακινητο.

Bob_o_mastoras
06/06/2014, 23:05
εχουμε πολλους (κρυφο)κουτακηδες εεεεε;;;;:p

Δεν το κρυβω! Τα αγαπαω και τα κουτια πολυ! :a07:

Bob_o_mastoras
06/06/2014, 23:11
Καλα VW... Κοροιδια! Ολη η Ευρωπη ειναι γεματη. Και εξω τα θεωρουν σουπερ αξιοπιστα.
"Στανταρ παιδια" τους ελεγα. Λενε "Γερμανικο αυτοκινητο" λες και λενε "ελβετικο ρολοι". Ρε ουστ! Casio ρε! Και στα ρολογια Japan ετσι για το γαμωτο! (πλακα πλακα εχω ρολοι casio απο το δημοτικο καθως και walkman κασσετας και δουλευουν "ρολοι" ακομα).
:lol:

SHOOTER045
06/06/2014, 23:13
Τα σημερινά quatro μόνο το σήμα έχουν ίδιο με το τότε τέρας του grB
Φαντάσου πόσο κάφροι ειναι
Σε μια σχολή του groop vw στην Φινλανδία
Πάνω σε χιόνι και πάγο
Τους μαθαίνουν τα μυστικά της τετρακινησης με SUBARU
Υπάρχει βίντεο στον σωλήνα και κάπου το έχω αποθηκευμενο
Θα το ποσταρω όταν το βρω

SHOOTER045
06/06/2014, 23:20
Καλα VW... Κοροιδια! Ολη η Ευρωπη ειναι γεματη. Και εξω τα θεωρουν σουπερ αξιοπιστα.
"Στανταρ παιδια" τους ελεγα. Λενε "Γερμανικο αυτοκινητο" λες και λενε "ελβετικο ρολοι". Ρε ουστ! Casio ρε! Και στα ρολογια Japan ετσι για το γαμωτο! (πλακα πλακα εχω ρολοι casio απο το δημοτικο καθως και walkman κασσετας και δουλευουν "ρολοι" ακομα).
:lol:
Με πιανεις
20χρονια Casio το ίδιο απ όταν πήγα φαντάρος
Μόνο στο γάμο μου το έβγαλα και άλλες δύο τρεις φορές
Για να αλλάξω μπαταριες(εχει ένα σωρό σενσορες)

Bob_o_mastoras
06/06/2014, 23:20
Τα σημερινά quatro μόνο το σήμα έχουν ίδιο με το τότε τέρας του grB
Φαντάσου πόσο κάφροι ειναι
Σε μια σχολή του groop vw στην Φινλανδία
Πάνω σε χιόνι και πάγο
Τους μαθαίνουν τα μυστικά της τετρακινησης με SUBARU
Υπάρχει βίντεο στον σωλήνα και κάπου το έχω αποθηκευμενο
Θα το ποσταρω όταν το βρω

Καλα SUBARU δεν πιανεται σε ζυγισμα και οδηγηση. Δυστυχως εχω οδηγησει το παλιο και το καινουργιο Impreza (και ενα σαβουρι παλιο justy 4Χ4 στο βουνο και πηγαινε εκει που κατι κανουργια SUV δεν βλεπουν ουτε απο μακρια) αλλα οχι τα WRX κλπ. Τα απλα. :(
Και δεν σπανε δεν χαλανε!!!

Bradipous
06/06/2014, 23:21
Τα σημερινά quatro μόνο το σήμα έχουν ίδιο με το τότε τέρας του grB
Φαντάσου πόσο κάφροι ειναι
Σε μια σχολή του groop vw στην Φινλανδία
Πάνω σε χιόνι και πάγο
Τους μαθαίνουν τα μυστικά της τετρακινησης με SUBARU
Υπάρχει βίντεο στον σωλήνα και κάπου το έχω αποθηκευμενο
Θα το ποσταρω όταν το βρω

πηραν σουμπαρου γτ το evo εβγαινε ακριβο :evil:

petros1972
07/06/2014, 04:50
δεν εχω οδηγησει subaru αλλα αρκετα toyota.απο μερια ιαπωνιας θεωρω κορυφαιες σαν συνολο και οχι σαν μοντελα ξεχωριστα honda-toyota.αν και πολλες μικροτερες εταιρειες εχουν να επιδειξουν πολλα καλα μοντελα nissan gtr(ονειρο πουθα ηθελα να οδηγησω) subaru(wrx),mazda (μου αρεσει το design)τρομερο το cx7,mazda 3 mps,αλλα και το ποιο ανθρωπινο βαση χρηματων και χαρακτηρα mazda6.mitsubishi evo.
απο ευρωπη μιλαω για γερμανια. εχω κυριως τα πω οτι εχουν πολυ καλο σασι και πατημα και φινιρισμα.απο αξιοπιστια δεν πειθει και τοσο ουτε απο κινητηρες.πολλα προβληματα στα ηλεκτρονικα-ηλεκτρικα τους.απο ιταλια και γαλλια κανεναν δεν μου αρεσει.
αυτα για αυτοκινητα.για μοτοσυκλετες.
honda-yamaha-suzuki και λιγοτερο το kawasaki.
απο ευρωπη μονο δυο εταιρειες εχω.
bmw-triymph.

SHOOTER045
07/06/2014, 07:43
Την εποχή των civic vti με ένα άλογο στο λίτρο,τα typeR το NSX που έστησε ο αείμνηστος senna
Oλέει τις σειρές των ταξί- EVO(υπήρχε κάποτε στην οικογένεια ένα EVO VI Tommi makinnen )
Την παντοκρατορία της Toyota με celica -corolla στο WRC
Αλλά και στα καθημερινά οχήματα, που γράφουν χιλιάδες χλμ τι να λέμε τώρα....

MG-KTiNoS
07/06/2014, 08:15
Εγώ δεν έχω λεφτά οπότε στα @@ μου....

ΟΤΑΝ και ΑΝ βρω θα το διαβάσω.

μπάι μπαι κρυφοκουτάκηδες

:wave2:

SHOOTER045
07/06/2014, 08:19
Γιατί ρε κτήνος?
Το ωραίο και καλό εκφράζεται σε όλες τις πτυχές είτε έχει 2-4 η παραπάνω τροχούς
Από την άλλη σήμερα δεν χρειάζεται τρέλα λ7για να πάρεις ένα EVO-STI
Έχεις δει πόσο έπεσαν?
Αλλά τα διλιτρα είναι πλέον απαγορευτικα στο ελλαδισταν, πριν λίγα χρόνια που το έβαλα για πώληση απλά δεν υπήρχε ενδιαφέρον και όσοι πήραν τηλέφωνο 2-3 ήθελαν να το πάρουν κοψοχρονιά

MG-KTiNoS
07/06/2014, 08:40
Πόσα θες ΜΟΝο για να το έχεις ?

(Πριν βάλεις το κλειδί, απλά για να το έχεις το χρόνο.)

Ασφάλεια
Σήμα
και δεν ξέρω γω τι άλλα χαράτσια έχει.
ΑΠό περιέργεια

toyar
07/06/2014, 08:45
για japan το θεμα εχει ληξει χρονια τωρα για τα αυτοκινητα και ακολουθουν οι μοτο
ακομα και οι δευτερατζες ιαπωνικα ευρωπαικης συναρμολογησης που αγοραζουμε αναγκαστικα στην ευρωπη, ειναι μπροστα απο καθe ευρωπαικο
τα αυθεντικα ιαπωνικα ειναι απλα αλλου
αν honda και toyota ειναι αυτοκινητοβιομηχανιες οι υπολοιποι ειναι συνοικιακα μικρομαγαζα
οι ιταλοι δεν υπαρχουν, οι γαλλοι ειναι για εσωτερικη καταναλωση και στους γερμανους εχει απομεινει η μουρη
στη συζητηση εχουν μπει πλεον δυνατα και οι κορεατες με hyundai-kia

teogtp
07/06/2014, 08:47
Πόσα θες ΜΟΝο για να το έχεις ?

(Πριν βάλεις το κλειδί, απλά για να το έχεις το χρόνο.)

Ασφάλεια
Σήμα
και δεν ξέρω γω τι άλλα χαράτσια έχει.
ΑΠό περιέργεια

Περιπου 1400 ευρω........
Παθων......
πωλειται οποιος θελει.....

teogtp
07/06/2014, 08:48
Εχω ενστασεις για την αξιοπιστια των Ιαπωνικων.
Την τελευταια 10ετια περιπου εχει αρχισει ο κατηφορος.

motoexelixis
07/06/2014, 08:53
συμφωνω με τον απο πανω, οντως την τελευταια 10ετια δεν ειναι αυτα που ηταν καποτε σε θεμα αξιοπιστιας,γιατι δεν ειχαν και ποτε κατι περισσοτερο...

toyar
07/06/2014, 08:58
αυτο ισχυει γιατι την τελευταια δεκαετια συναρμολογουνται αναγκαστικα στην ευρωπη και μαλιστα με πληθος ευρωπαικων περιφερειακων ανταλλακτικων
το toyota τουρκιας δεν εχει σχεση με το ιδιο ιαπωνιας

akis_trevor
07/06/2014, 09:28
corolla του 99',κατι λιγοτερο απο 300,000 χλμ εχει ο πατερας μου.τα σερβις του κανονικοτατα παντα αλλα ζορισμενο αμαξι ως προς την χρηση του.δεν εχει βγαλει βλαβες.
τα αυτοκινητα τυπου impreaza,evo,lotus και δεν ξερω τι αλλο ναι οκ,μπορεις να βρεις με χαμηλοτερη τιμη αποτι παλιοτερα(και ναι,ενα τετοιο αμαξι θα ηθελα να εχω)αλλα εγω ισα που μπορω και συντηρω τα fazer & crypton,οποτε δεν παιζει.
ενα αμαξι ειχα στην ζωη μου,στο 6μηνο το βαρεθηκα στον χρονο πουληθηκε.

Bradipous
07/06/2014, 10:09
Την εποχή των civic vti με ένα άλογο στο λίτρο,τα typeR το NSX που έστησε ο αείμνηστος senna
Oλέει τις σειρές των ταξί- EVO(υπήρχε κάποτε στην οικογένεια ένα EVO VI Tommi makinnen )
Την παντοκρατορία της Toyota με celica -corolla στο WRC
Αλλά και στα καθημερινά οχήματα, που γράφουν χιλιάδες χλμ τι να λέμε τώρα....

Με ενα αλογο στο λιτρο λιγο δυσκολο το κοβω να μπορουσαν να ξεκινησουν :p

Αλλα για μισο ρε σουτερ, ολα αυτα που αναφερεις κυκλοφορουσαν 10 και 20 χρονια πριν. Το nsx οκ μπορει να ηταν τελεια ζυγισμενο και στημενο και και και... αλλα εκτος απο υπερσπανιο ειναι και ξεπερασμενο για σουπερκαρ. Το ιδιο και ολα τα υπολοιπα που ανεφερες, οπως το evo που ακομη και το evo x που κυκλοφορει κανονικα εκτος απο στησιμο δεν εχει τπτ αλλο, εντελως φτωχο εσωτερικο κλπ... Η toyota δε εχει να βγαλει ενα σωστο σπορ αυτοκινητο απο την εποχη του σουπρα.

Ο ιαπωνας περαν της αξιοπιστιας που πλεον και αυτη εχει αρχισει να αμφισβητειτε δεν προσφερει τιποτα περισσοτερο απο τον ευρωπαιο. Το αντιθετο μαλιστα, δε νομιζω πως μια bmw ή mercedes υπολειπεται σε αξιοπιστια μπροστα σε ενα toyota ή honda ενω συγχρονως ειναι πολυ μπροστα και σε τεχνολογια και σε ποιοτητα και σε αισθητικη θα ελεγα. Το ιδιο συμβαινει και με το vw group, μπορει απο κινητηρες να μην λενε πολλα αλλα ολο το υπολοιπο συνολο ειναι σε πολυ καλο επιπεδο. Αυτα ειναι που κοιταζει και ο μεσος καταναλωτης για αυτο η πλειοψηφια των καινουριων αυτοκινητων που κυκλοφορουν στους δρομους ειναι ευρωπαικα.

vaska
07/06/2014, 10:21
Smart ρε :yuck::yuck::a04::a04: και τα μυαλά στα κάγκελα και τ' άντερα στο μίξερ.

harris_x
07/06/2014, 10:52
Ίσως να βοηθάει στο θέμα του Bob_o_mastoras:


Το θεμα πιστευω ειναι να ξερουμε τι παιρνουμε και γιατι και τι ειναι το καθε μηχανακι ή αυτοκινητο.
Αν π.χ. ειχα πολλα λεφτα και μπορουσα να καλυπτω τις βλαβες τους θα επαιρνα ενα ΚΤΜ ή Ducati και μια Alfa Romeo και θα ευχαριστιομουν την οδηγηση στο επιπεδο που την προσφερουν αυτες οι εταιριες, αν ηθελα. Αλλα εν γνωση μου οτι σκορπανε και δεν προλαβαινεις τις βλαβες (ειδικα στην περιπτωση των Alfa).
Τωρα που δεν εχω, παιρνω Honda και Yamaha και εχω το κεφαλι μου ησυχο χανωντας κατι απο οδηγικη ευχαριστηση.

Astrea Supra-0 βλαβες, DΤ125-0 βλαβες, ΧΤ600-0 βλαβες, ΤΤR600-ενας ανορθωτης, ΧΤ600 2ο-0 βλαβες, Sh125-0 βλαβες, Civic-0 βλαβες.
Και με κακομεταχειρηση σε ολα σχεδον. Οχι extreme αλλα οχι και οτι προτεινει ο κατασκευαστης. (Βλαβες εννοω βλαβες, οχι μου κοπηκε μια ντιζα πχ)

Τωρα καποιους που παιρνουν Cintroen πχ και χανουν και τα δυο (αξιοπιστια-οδηγηση) δεν μπορω να τους κατανοησω. :lol:


Καλα τα BMW ειναι γνωστά *δελα αλλά αυτό που λες για τα Citroen είναι εντελώς λάθος.... μαζί με την Fiat είναι οι πιο παρεξηγημένες κατασκευάστριες αυτοκινήτων και απλά έχουν τη ρετσινιά των ηζμιάρικων ενώ δεν καταλαβαίνουν τίποτα.


<<τον γαλλο μην τον κατηγορας αυτος σου δινει για να φας>> = αρχαιο ρητο των μαστορων...........
ειδικα τα citroen ανεξαρτητως κατηγοριας απευθυνονται σε ιδεολογους-μαζοχιστες


Εχω οδηγησει σχεδον ολη τη γκαμα απο cintroen. Δεν εχω οδηγησει το c6 και τα καινουργια τα ds. Με τις φουσκες στις αναρτησεις τα περισσοτερα.
Ναι ειναι πολυ ανετα και φιλικα στην οδηγηση αλλα ειδικα τα μεγαλυτερα (κατι Χantia κλπ) πανε σαν βαρκες. Εχουν καποια πλεονεκτηματα και σαν εταιρια εχει προσφερει καινοτομιες αλλα με μια δοση τρελας και εκκεντρικοτητας παντα.
Sport δεν ειναι για κανενα απολυτως λογο. Η αξιοπιστια τους ειδικα σε θεμα ηλεκτρικων ειναι απλα απαραδεκτη οπως και η ποιοτητα κατασκευης ειδικα των νεοτερων μοντελων. Κινα ολε!!



Καλα τα BMW ειναι γνωστά *δελα αλλά αυτό που λες για τα Citroen είναι εντελώς λάθος.... μαζί με την Fiat είναι οι πιο παρεξηγημένες κατασκευάστριες αυτοκινήτων και απλά έχουν τη ρετσινιά των ηζμιάρικων ενώ δεν καταλαβαίνουν τίποτα.Μετα το 90 εχει αλλαξει αρδην αυτο που λες. Τα Φιατ βγαζουν βλαβες που ουτε η Φιατ η ιδια μπορει να αντιμετωπισει. Μου 'χει τυχει(οχι σε δικο μου εννοειτε! Σιγα μην επαιρνα Φιατ.Στη δουλεια). Η Cintroen τα ιδια. Στην τριετια εχουν σκορπισει τελειως ειδικα απο θεματα ηλεκτρικων, ηλεκτρονικων και περιφεριακων. Τα μοτερ στεκονται λιγο. Αλλα ολα ειναι με ημερομηνια ληξης.
Τα αυτοκινητα BMW δεν ειναι απλα πιο αξιοπιστα απο Φιατ και Σιντροεν, ειναι σε φαση οτι δεν τιθεται θεμα συγκρισης. Τα μηχανακια αλλο καπελο.


Πατερας φιλου μου.
Κατοχος Ρενω με δεκαδες βλαβες χωρις καν να κανει πολλα χλμ. Για κανα ταξιδακι το ειχε. Το πουλαει.
-Παρε κυρ Κωστα κανα Γιαπωνεζικο η κανα Φορντ τελωσπαντων να ησυχασεις. Παρε,παρε,παρε...
Πηγε και πηρε Peugeot! :plaf: E ποιος του φταιει;;; (ακομα παντως δεν του χει βγαλει κατι αλλα εχει δεν εχει 15Κ χλμ)
:lol:

SHOOTER045
07/06/2014, 11:21
Με ενα αλογο στο λιτρο λιγο δυσκολο το κοβω να μπορουσαν να ξεκινησουν :p

Αλλα για μισο ρε σουτερ, ολα αυτα που αναφερεις κυκλοφορουσαν 10 και 20 χρονια πριν. Το nsx οκ μπορει να ηταν τελεια ζυγισμενο και στημενο και και και... αλλα εκτος απο υπερσπανιο ειναι και ξεπερασμενο για σουπερκαρ. Το ιδιο και ολα τα υπολοιπα που ανεφερες, οπως το evo που ακομη και το evo x που κυκλοφορει κανονικα εκτος απο στησιμο δεν εχει τπτ αλλο, εντελως φτωχο εσωτερικο κλπ... Η toyota δε εχει να βγαλει ενα σωστο σπορ αυτοκινητο απο την εποχη του σουπρα.

Ο ιαπωνας περαν της αξιοπιστιας που πλεον και αυτη εχει αρχισει να αμφισβητειτε δεν προσφερει τιποτα περισσοτερο απο τον ευρωπαιο. Το αντιθετο μαλιστα, δε νομιζω πως μια bmw ή mercedes υπολειπεται σε αξιοπιστια μπροστα σε ενα toyota ή honda ενω συγχρονως ειναι πολυ μπροστα και σε τεχνολογια και σε ποιοτητα και σε αισθητικη θα ελεγα. Το ιδιο συμβαινει και με το vw group, μπορει απο κινητηρες να μην λενε πολλα αλλα ολο το υπολοιπο συνολο ειναι σε πολυ καλο επιπεδο. Αυτα ειναι που κοιταζει και ο μεσος καταναλωτης για αυτο η πλειοψηφια των καινουριων αυτοκινητων που κυκλοφορουν στους δρομους ειναι ευρωπαικα.
Εντάξει για τα civic μου ξέφυγε λίγο
1600cc 160hp
Nsx μακράν ερωτευσιμο

chester24
07/06/2014, 19:34
...Nsx μακράν ερωτευσιμο... :a07::a07::a07:

Dbnn
07/06/2014, 19:56
Τα τζαπόνια ναι τα γουστάρω, δεν σπάνε δεν χαλάνε, δεν χαλάνε χατήρια. Άσε που αλλάζεις βίδα και παίρνουν άλογα.
Τα Γερμανικά όμως έχω ιδιαίτερη συμπάθεια λόγο πίσω κίνησης και εκεί που δεν το περιμένεις αρχίζουν και ροπιάζουν.... Γενικώς απρόβλεπτα και ιδιαίτερα.
Τα Ιταλικά ναι τα γουστάρω αλλά είναι νευρόσπαστα. Μια βίδα να μην είναι της μαμάς τους αρχίζουν την μουρμούρα. Μην πω για ηλεκτρικά....................

Pan (dvs)
07/06/2014, 19:59
317956 VS 317955

Lioulios
08/06/2014, 00:54
Asa akira VS Amy Reid

petros1972
08/06/2014, 01:00
αυτο ισχυει γιατι την τελευταια δεκαετια συναρμολογουνται αναγκαστικα στην ευρωπη και μαλιστα με πληθος ευρωπαικων περιφερειακων ανταλλακτικων
το toyota τουρκιας δεν εχει σχεση με το ιδιο ιαπωνιας

συμφωνω.

KotsosDR
08/06/2014, 01:22
Με ενα αλογο στο λιτρο λιγο δυσκολο το κοβω να μπορουσαν να ξεκινησουν :p

Αλλα για μισο ρε σουτερ, ολα αυτα που αναφερεις κυκλοφορουσαν 10 και 20 χρονια πριν. Το nsx οκ μπορει να ηταν τελεια ζυγισμενο και στημενο και και και... αλλα εκτος απο υπερσπανιο ειναι και ξεπερασμενο για σουπερκαρ. Το ιδιο και ολα τα υπολοιπα που ανεφερες, οπως το evo που ακομη και το evo x που κυκλοφορει κανονικα εκτος απο στησιμο δεν εχει τπτ αλλο, εντελως φτωχο εσωτερικο κλπ... Η toyota δε εχει να βγαλει ενα σωστο σπορ αυτοκινητο απο την εποχη του σουπρα.
.

Mα εχει το LFA ... (lexus = toyota) https://www.youtube.com/watch?v=-ikk6W0MS8U

Kαι ερχεται το FT-1 ... https://www.youtube.com/watch?v=-v_FA0cjwuo

petros1972
08/06/2014, 07:09
Mα εχει το LFA ... (lexus = toyota) https://www.youtube.com/watch?v=-ikk6W0MS8U

Kαι ερχεται το FT-1 ... https://www.youtube.com/watch?v=-v_FA0cjwuo

το lf-a ειναι πανακριβο.
εχει το br-z

Red Rider
08/06/2014, 07:52
Πώπω....
Λες και γράφει ο πατέρας μου!
Ιάπωνας ρε,εγγύηση..
Αυτά τα χρόνια πέρασαν ανεπιστρεπτί,και ο μύθος καταρρίπτεται καθημερινά.

Bradipous
08/06/2014, 08:22
Mα εχει το LFA ... (lexus = toyota) https://www.youtube.com/watch?v=-ikk6W0MS8U

Kαι ερχεται το FT-1 ... https://www.youtube.com/watch?v=-v_FA0cjwuo

Καλα το lfa υποτιθεται ειναι σουπερκαρ κλασης φερραρι και λαμπο, θεωρητικα τουλαχιστον, για αυτο ξεφευγει και στη τιμη. Τωρα ποιος θα προτιμησει να δωσει σχεδον μισο μυριο για αυτο αντι ενος κλασικου σουπερ καρ ενας θεος ξερει.

Το ft-1 υποτιθεται ειναι το νεο σουπρα;


το lf-a ειναι πανακριβο.
εχει το br-z

ναι br-z ή gt86 ή frs, μοναδικο αμαξι λεμε. :lol:

toyar
08/06/2014, 08:29
να ξεκινησουμε να βαζουμε βιντεακια με ομορφα ευρωπαικα supercar που ομορφα καιγονται;:smokin:

chester24
08/06/2014, 09:53
Japan Rules.... Επειδη ειναι αλητες και μπορουν....

http://www.youtube.com/watch?v=P6hZrVtc8fs


Ωραια και τα γερμανικα δεν λεω... Υψηλου επιπεδου και κατασκευης, μετα το 2000 κατα την ταπεινη μου αποψη..

Αλλα Οι Γερμανοι ειναι χοντρομπαλαδες (οπως και τα auto-moto τους) κατακοκκινοι απο τον ηλιο με σανδαλια και ασπρες καλτσες.... :a43:

panavour
08/06/2014, 11:12
Επειδη ως μεσογειακος λαος ειμαστε συναισθηματικοι και η λογικη ερχεται σε δευτερη μοιρα ,ευκολα παραμυθιαζομαστε και η κριτικη μας ειναι λαθος.Οι αμερικανοι λοιπον που σαν καταναλωτικη κοινωνια και παιδεια ειναι 100 χρονια μπροστα εχουν καποια ρητα οσον αφορα τα καταναλωτικα προιοντα και την αγορα τους οπως π.χ the best money can buy η The best value for money.
Aυτο σε απλα ελληνικα σημαινει οτι καθε πραγμα αξιζει αναλογα με το τι εχεις πληρωσει για να το παρεις.
Και σ αυτο οι γιαπωνεζοκορεατες ηταν και ακομα ειναι μπροστα ειδικα στα μικρο μεσαια κυβικα.
Μην μου συγκρινετε σουπερ καρς mersedes bmw με φιατ πεζω κλπ.Αλλη κλαση το ενα αλλη το αλλο.Παντα η συγκριση να γινεται στα ιδια λεφτα -κυβικα- και χαρακτηριστικα.
Παντως κανενα ευρωπαικο ανεξαρτητως κυβικων δεν μπορει σε αξιοπιστια να συγκριθει με ενα απλο Σουμπαρουδακι 30ετιας και 600 κυβκων που κυκλοφορει ακομα.Η ευρωπη αλλου πονταρε παντα οπως πρεστιζ αισθητικη κρατημα στο δρομο και πουλ-μουρ στα υπεραυτοκινητα.Το μεγαλυτερο πουλ μουρ βεβαια το ειχε παντα ο οδηγος του σουπερ ντουπερ ευρωπαικου οταν καθοταν συνοδηγος στο φορτηγο της οδικης βοηθειας.:lol::lol::bawl::bawl::bawl:

Red Rider
08/06/2014, 13:36
Καλά, εγώ πάντως που αγόρασα ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ corolla με πέθανε στις χαζοζημίες.
Και σαν αμάξι χλιαρό..
Να μην πούμε για μηχανάκια, που φτάσανε τα ιαπωνικά να κόβουν πλαίσια,και τα ιταλικά να διασυρονται γιατί έκαιγαν λάμπες..

PortisHead
08/06/2014, 13:53
Αλλο ιαπωνικο...αλλο made in japan ;)

redfantomas
08/06/2014, 14:00
Αλλο ιαπωνικο...αλλο made in japan ;)

+ενα μυριο ....
Lancer Evolution X/rx7/8
any japan bike ....

petros1972
08/06/2014, 14:30
Καλά, εγώ πάντως που αγόρασα ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ corolla με πέθανε στις χαζοζημίες.
Και σαν αμάξι χλιαρό..
Να μην πούμε για μηχανάκια, που φτάσανε τα ιαπωνικά να κόβουν πλαίσια,και τα ιταλικά να διασυρονται γιατί έκαιγαν λάμπες..

ποιο μοντελο κορολλα?χρονολογια?τα παλια καλα τελειωσανε.τι ζημιες εβγαλε?το χλιαρο τι σημαινει?κρατημα?παντα ετσι ηταν οι κορολα.

teogtp
08/06/2014, 14:57
Asa akira VS Amy Reid

Πως τα περνανε στα ψιλα αυτα ρε παιδι μου...............
:a01::beer:

Lioulios
09/06/2014, 01:46
Μα είδες ? .....


Στο θέμα μας πάντως .....Πιστεύω πως ο καθένας είναι καλός στον τομέα του .

πχ Το NsX λένε πως είναι η Ιαπωνική Φερράρι ..... Φερράρι όμως δεν είναι

ή

Αυτό
318021
Δεν θα φτάσει ποτέ αυτό
318022

...Όπως και αυτό , δεν θα το πλησιάσει ποτέ κανείς
318023

Bob_o_mastoras
09/06/2014, 16:31
Πωπω! Ταξιδευα 2 μερες και εχω χασει επεισοδια! Κατεβηκα Αθηνα απο Θεσ/νικη (Ε.Ο. Ολοι και ολα προβλεπομενα!! :eek: Ουτε μια καγκουρια απο κανεναν, ουτε εργα, ουτε κινηση πουθενα, πως γκενεν αυτο;; Μηχανακια λιγα, 1,2 GS 1,2 Varadero και κατι Fazer).
Εμεινα 1 βραδυ Αθηνα και κατεβηκα στο νησι και αρχισαμε δουλεια! (τερμα το φιδιασμα :cry:).
Θα μελετησω τα post και θα γραψω και γω.
Προς το παρον τρεχω και δε φτανω.. :panic:

:beer:

Bob_o_mastoras
09/06/2014, 22:16
:a023::a37::a52::a018::a015:
Μου κλεψαν καποιοι αρκουδεηδες το κρανος μου, κατι μποτες, ενα μπουφανακι, την αιωρα μου και εξοπλισμο για τη θαλασσα που ειχα στην αποθηκη μου εδω στο νησι.

Στο θεμα μας.
Αυτοκινητα:
Τοyota, μακρια, πιστευω απο τα περισσοτερα μοντελα πλεον. Καμια σχεση με την παλια αξιοπιστια. Εχουν χασει το μετρημα απο τις ανακλησεις. Και για σοβαρα θεματα κιολας. Στην Αμερικη ειχαν και ατυχηματα λογω αυτων με νεκρους. Οδηγημα δεν ειχαν ποτε αλλα τουλαχιστον τα παλια ηταν απολυτως αθραυστα.
Honda συνεχιζει να ειναι κορυφαια σε ποιοτητα αλλα πλεον οντως τα περισσοτερα αν οχι ολα δεν ειναι made in Japan εξολοκληρου:( .
Θεωρω πολυ καλα και τα Mazda και Subaru. Η τελευταια νομιζω ειναι ακομα Japan Japan. Οχι μλκς. Και μαλλον ειναι και τα καλυτερα, οδηγικα μιλωντας, Ιαπωνικα πολιτικα αυτοκινητα.
Αν ειχα λεφτα να παρω καινουργιο και δεν επαιρνα Honda παλι θα επαιρνα σιγουρα Subaru.

Για τα Sti και τα Evo κλπ που λετε παιδες... Αστα βραστα! Παρα πολυ ακριβο σπορ πλεον. Πρεπει να 'χεις εργοστασιο για να καλυπτεις τα εξοδα.:a35:
Και οχι μονο για σπορ αμαξια, γενικα για οτιδηποτε πανω απο 1600 κυβικα. Οι φοροι και οι βενζινες δεν παλευονται πλεον.

Ασχετο, εχω να ανεβασω πολλες φωτογραφιες απο παλια μηχανακια που κυκλοφορουν εδω. Πολυ υλικο. Σημερα ειδα ενα XT 550 σε κατασταση βιτρινας το 'χει το παιδι. Κ@υλα. Εχει ομως και κατι ματρακαδες αλλους που ειναι μονο σκουρια. Πολυ γελιο.
Ειδα επισης σκουτερ με Acrapovic :D
:beer:

Bob_o_mastoras
09/06/2014, 22:27
Μα είδες ? .....


Στο θέμα μας πάντως .....Πιστεύω πως ο καθένας είναι καλός στον τομέα του .

πχ Το NsX λένε πως είναι η Ιαπωνική Φερράρι ..... Φερράρι όμως δεν είναι

ή

Αυτό
318021
Δεν θα φτάσει ποτέ αυτό
318022

...Όπως και αυτό , δεν θα το πλησιάσει ποτέ κανείς
318023

Κατσε να βγαλει η Honda το νεο Africa..! :p
Βεβαια δεν νομιζω, αν το βγαλει, να του δωσει τοσο χωματινο προσανατολισμο οσο τα παλια 950, 990 αλλα ποτε δεν ξερεις.
Η Honda παντως θα μπορουσε να αξιοποιει καλυτερα καποιες ιδεες της αλλα μαλλον δεν θελει. Πχ να εξελιξει κι αλλο το μοτερ του ΧR του υδροψυκτου και να το φορουσε σε κανα καλο μοταρντ η μικρο adventure τυπου Dominator.
Δειτε:

318118

Lioulios
09/06/2014, 23:51
Το νέο Αφρικα το περιμένουμε απο την εποχή του 1ου Βαραντερο

SHOOTER045
10/06/2014, 00:13
SUBARU=FUJI HEAVY INDUSTRIES JAPAN
Αν εξαιρέσεις τα μαμισιατικα -τέλη, φόρο πολυτελείας ασφάλεια και ότι πίνει την βενζίνα ίσα με 5 πουσαρισμενα μπουσα(οταν πας γρήγορα )
Τότε είναι ένα συνηθισμένο αμαξι

Α και τα αναλώσιμα είναι πανάκριβα εδώ, αλλά εδώ και χρόνια ψωνίζω απ έξω

Pan (dvs)
10/06/2014, 08:13
Οτι και να λεμε,το made in japan εδω και αρκετα χρονια ,εχει χασει την αιγλη του.

Bob_o_mastoras
10/06/2014, 13:05
SUBARU=FUJI HEAVY INDUSTRIES JAPAN
Αν εξαιρέσεις τα μαμισιατικα -τέλη, φόρο πολυτελείας ασφάλεια και ότι πίνει την βενζίνα ίσα με 5 πουσαρισμενα μπουσα(οταν πας γρήγορα )
Τότε είναι ένα συνηθισμένο αμαξι

Α και τα αναλώσιμα είναι πανάκριβα εδώ, αλλά εδώ και χρόνια ψωνίζω απ έξω

Παιζει φορος πολυτελειας και για ενα απλο Impreza;;; :eleison:
Forester θα ηθελα πολυ να παρω γιατι τα μεταχειρισμενα τα δινουν πολυ καλα πλεον ΑΛΛΑ ποιος πληρωνει το διλιτρο;;


Οτι και να λεμε,το made in japan εδω και αρκετα χρονια ,εχει χασει την αιγλη του.
Κατα καποιον τροπο ισχυει απο την αποψη οτι παγκοσμιως οι βιομηχανικες εταιριες εχουν ριξει καπως την ποιοτητα κατασκευης δυστυχως, πραγμα που εν τελει και μειωνει το κοστος παραγωγης και τους αποφερει επιπλεον κερδη απο ανταλακτικα κλπ.
Αλλα ακομα πιστευω οι Ιαπωνικες κατασκευες ειναι παρα μα παρα πολυ ποιοτικες. Φταιει οτι οι Ιαπωνες δινουν παρα πολυ σημασια και βαρυτητα στη ποιοτητα της δουλειας τους σαν λαος γενικοτερα. Πως ειμαστε εμεις;; Ε καμια σχεση! :lol:

SHOOTER045
10/06/2014, 13:11
Το 1.5 και το παλιό 1.6 impreza δεν πληρώνουν φόρο
Όλα τα άλλα ναι, αφού είναι από 2.0 και πάνω

Bob_o_mastoras
10/06/2014, 19:13
Το 1.5 και το παλιό 1.6 impreza δεν πληρώνουν φόρο
Όλα τα άλλα ναι, αφού είναι από 2.0 και πάνω

Για το 16αρι ελεγα. Οποτε ενταξει! Δεν με πιανει!! :D

SHOOTER045
10/06/2014, 19:30
Αν δεν είσαι του βουνού και θες χώρους ψάξε για station

Bob_o_mastoras
10/06/2014, 19:45
Αν δεν είσαι του βουνού και θες χώρους ψάξε για station

Για οοοταν αξιωθω να παρω αλλο μαλλον για station και 'γω το κοβω γιατι οι χωροι χρειαζονται για κουβαληματα. Το civic που 'χω δεν κανει για αυτη τη δουλεια με την καμια.
Βουνα δεν θα το 'χωνω με την καμια! Κανα χωματοδρομο εδω στο νησι το καλοκαιρι αναγκαστικα.

spyrakos35
11/06/2014, 11:01
Πώπω....
Λες και γράφει ο πατέρας μου!
Ιάπωνας ρε,εγγύηση..
Αυτά τα χρόνια πέρασαν ανεπιστρεπτί,και ο μύθος καταρρίπτεται καθημερινά.

http://news247.gr/eidiseis/kosmos/news/h_toyota_anakalei_2_27_ekatommuria_aytokinhta_pagkosmiws_logw_provlhmatos_ston_aerosako.2837227.html

χεχε....

nikos_abel
11/06/2014, 11:22
Για οοοταν αξιωθω να παρω αλλο μαλλον για station και 'γω το κοβω γιατι οι χωροι χρειαζονται για κουβαληματα. Το civic που 'χω δεν κανει για αυτη τη δουλεια με την καμια.


Μα γιατί να μη συνδυάσεις και τα 2 + την οικονομία;

http://news247.gr/eidiseis/auto/parousiaseis/honda_civic_tourer_me_22_770_kai_foyl_praktikothta.2752245.html

Bob_o_mastoras
11/06/2014, 13:06
Μα γιατί να μη συνδυάσεις και τα 2 + την οικονομία;

http://news247.gr/eidiseis/auto/parousiaseis/honda_civic_tourer_me_22_770_kai_foyl_praktikothta.2752245.html

:hmm: Καλο και το civic. 16αρι diesel. Οικονομια. :)
Μεχρι να παρω καινουργιο αμαξι βεβαια παιζει να 'χει τελειωσει το πετρελαιο :lol:
Κατσε να παρω το μοτορι πρωτα.

Bob_o_mastoras
11/06/2014, 13:08
http://news247.gr/eidiseis/kosmos/news/h_toyota_anakalei_2_27_ekatommuria_aytokinhta_pagkosmiws_logw_provlhmatos_ston_aerosako.2837227.html

χεχε....

Η TOYOTA τα εχει μαμισει τη μανα λιγο τα τελευταια χρονια. ΜΑΚΡΙΑ :a7:

nikos_abel
11/06/2014, 13:08
Μεχρι να παρω καινουργιο αμαξι βεβαια παιζει να 'χει τελειωσει το πετρελαιο :lol:

:lol:


Κατσε να παρω το μοτορι πρωτα.


Αχ βαχ, διακαής ο πόνος.... :a10:

nikos_abel
11/06/2014, 13:14
Η TOYOTA τα εχει μαμισει τη μανα λιγο τα τελευταια χρονια. ΜΑΚΡΙΑ :a7:

Καλά, μην ανοίγεσαι, μια χαρά είναι.

Bob_o_mastoras
11/06/2014, 13:44
Καλά, μην ανοίγεσαι, μια χαρά είναι.

Ε οχι και μια χαρα. Απο τα καινουργια εχω οδηγησει το corola και το Auris. Μετριοτατα και ουδετεροτατα. Ευτυχως συμαζεψαν λιγο την ποιοτητα κυλησης που παλαιοτερα ηταν.. :cry:
Εχουν κανει παντως εκατομυρια (χωρις υπερβολη) ανακλησεις για σοβαρα θεματα σε Ευρωπη και Αμερικη σε ολα σχεδον τα μοντελα. Και στην αρχη κανανε τους Κινεζους οι Ιαπωνες.
Φυσικα τα μοτερ ειναι ακομα αξιοπιστα, αν και δεν νομιζω οσο παλια, αλλα πλεον η ποιοτητα σε ολα τα υπολοιπα εχει πεσει αισθητα χαρην του κερδους.
Οταν εισαι η μεγαλυτερη αυτοκινητοβιομηχανια, με ιδιοκτητη ολοκληρη πολη για εργαζομενους και με εκατονταδες εργοστασια και r&d τμηματα.. ε καπου δεν δικαιολογουνται ολα αυτα. Αρχιζεις να κοροιδευεις τον κοσμο που πιστευει ακομα στο ονομα toyota.
Και δεν δικαιολογουνται διοτι η ιδια η Toyota διατυμπανιζει την ποιοτητα και την αξιοπιστια ως ισχυρο χαρτι για το μαρκετινγκ της χωρις πλεον να ισχυει στο βαθμο που ισχυε. Και καταστρεφει το ονομα που ειχε χτισει.

spyrakos35
11/06/2014, 14:26
....

η μπεμβέ της ιαπωνίας δλδ εεεεε?

:smokin:

teogtp
11/06/2014, 14:30
η μπεμβέ της ιαπωνίας δλδ εεεεε?

:smokin:

Η opel της Ιαπωνιας.......

Bob_o_mastoras
11/06/2014, 14:38
Κατι τετοιο.. :lol:

Η opel της Ιαπωνιας....... "Μα ενα opel δεν μενει ποτε" που λεει και η Κροφορντ. :lol:

Θυμηθηκα οτι εχω οδηγησει και το IQ απο ΤΟΥΟΤΑ. Αυτο μαλιστα! Για την κατηγορια του ειναι κορυφαιο. Εξυπνο. Με μεγαλους χωρους για το μεγεθος του. Καλο εξοπλισμο. Εξυπνες λυσεις παντου και 4θεσιο (μονο για μικρα παιδακια οι πισω). Συνολικα πολυ καλυτερη προταση απο το smart και με σημαντικα καλυτερο και ασφαλεστερο πατημα στο δρομο.
Το ειχε το παλιο μου αφεντικο στο εξωτερικο για να γυρναει για τις δουλειες στην πολη. Το εκανε και κανα ταξιδακι καμια φορα.
Απο θεμα αξιοπιστιας δεν γνωριζω ομως.

Αν η ΤΟΥΟΤΑ εβγαζε μηχανακια πως λετε μα ηταν;; Συναρπαστικα;;; :lol:

akis_trevor
11/06/2014, 15:05
Αν η ΤΟΥΟΤΑ εβγαζε μηχανακια πως λετε μα ηταν;; Συναρπαστικα;;; :lol:

εγω θα θελα πολυ να δω πως θα ηταν ενα κουτι yamaha παντως...

Bob_o_mastoras
11/06/2014, 15:30
εγω θα θελα πολυ να δω πως θα ηταν ενα κουτι yamaha παντως...

Κουτι YAMAHA θα μαμουσε στανταρ!
Οι γουρουνες της ειναι καλες παντως. Θα κοτσαρε και ενα αμαξωμα και βουαλα! :lol:

amyroukai
11/06/2014, 17:42
Λιουλιε, Άσα Ακίρα.

Ωφου με τα σιβικ και τα τουότα.

irinia
11/06/2014, 18:59
ΛΕΒΕΝΤΕΣ ΜΟΥ..............





Ψάχνομαι έδώ καί καιρό γιά αύτοκίνητο γιατί πάλιωσε πλέον τό Πεζώ μου είναι ήδη 11 έτών
πολυταξιδεμένο καί κουρασμένο καί άπό τόν δικό μου λεβέντη..!!
Τό τί έχω διαβάσει καί τί έχουν δεί τά ματάκια μου ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ.
Όντως γιά τήν Τογιότα ή όποία δέ λέει νά ρίξει τή μούρη της τό 2014 ΣΚΑΝΕ ΒΟΜΒΕΣ...!!
Ή μία άνάκληση πίσω άπό τήν άλλη παγκοσμίως.
Πολλά μύρρια άνακλήσεις πού λέει καί τό άρθρο πού μάς παρέθεσε ό συμφορμίτης.
Οί Ίάπωνες δυστυχώς άπό τή στιγμή πού άποφάσισαν νά παρακάμψουν τήν Εύρωπαική Ένωση
λόγω φόρων καί άρχισαν νά κατασκευάζουν όπου νάναι έριξαν καί τήν ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ
αύτό γιά τό όποίο φημιζόταν...!!!
Άν μπείτε στά φόρουμ θά δείτε τί γίνεται βέβαια παντού στά Γερμανικά αύτοκίνητα καί λοιπά.
Έπίσης βλέπω μιά φιλοσοφία πλέον τού τύπου κάντο γιά 5 χρόνια καί μετά άρμεγμα μέσω άνταλλακτικών.
Ήρθε χθές γιά παράδειγμα στόν ήλεκτρολόγο πού ήμουν διότι τό Πεζώ μετά άπό 11 χρόνια παρέδωσε
ψυγείο καλοριφέρ ένα Γερμανικό θυγατρικό μή λέμε όνόματα καί λέει ό μπάρμπας έκεί
6-7 κατοστάρικα τό κομπρεσσέρ τού αίρ-κοντίσιον,πήδηξε ό άνθρωπος συμβιβάστηκε μέ μεταχειρισμένο
στά 150 μέ τήν τοποθέτηση καί ό Θεός βοηθός ,ένα χρόνο είπε δίνει ή άντιπροσωπεία έγγύηση
έναν κι έγώ...!!!!
Τά μοτέρ πλέον είναι σχεδόν όλα μέ τούρμπο μέ ότι αύτό συνεπάγεται.
900.....1000.....1200 κυβικά τούρμπο καί όποιος άντέξει..!!!
Τά πετρέλαια είναι Παναγία βόηθα.....μέ αύτό τό βιοντήζελ πού πρέπει νά είναι 8% καί πάει στό 48%...!!!
Όποιαδήποτε βλάβη σέ άντλίες μπέκ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ .....άπό 2000 ξεκινάει τό φέσι πού μπορεί νά τό
φάς καί στίς 5000-10000 χλμ.....!!!!!!!
Ένα ντήζελ γιά παράδειγμα κάνει άπό 2500-3000-4000 έπάνω άπό τό άντίστοιχο βενζίνης.
Άν σού κάτσει καί ή ξερή τών 2000-2500 μπορεί νά πάς στά 5000-6000 εύρώ διαφορά.
Ύπολογίστε λοιπόν πόσα χλμ πρέπει νά κάνετε γιά άπόσβεση τής διαφοράς τιμής μόνο ή καί μιάς πιθανής
βλάβης προστιθέμενης.....!!!
Γιά νά μήν κουράζεστε .................άν κάνετε πάνω άπό 30000 τό χρόνο άξίζει νά σκέφτεστε
τό πετρέλαιο μέ τά όποια ρίσκα του,άλλιώς βενζίνη παλικάρια...!!!
Τό αέριο είναι ένα νέο έργο πού ΤΩΡΑ έρχεται στή χώρα μας,δέν έννοώ βέβαια αύτές τίς μετατροπές
πού κάνουμε στά αυτοκίνητα μας αύτή τή στιγμή,άλλά το αέριο πού τώρα ξεκινάει.
Άν θέλετε τή γνώμη μου πάντως στό θέμα τής άξιοπιστίας,άν αύτό είναι τό ζητούμενο καί όχι
ή γκλαμουριά σέ βάρος τής ποιότητας τής ζωής μας,ψάχτε ότι είναι Γιαπωνέζικο άν βρείτε,
καί μετά Κορέα.
Οί Εύρω-πέη φίλοι μας μάς τά παίρνουν όμως γιά νά τά λέμε όλα τήν ποιότητα κύλισης τών Γαλλικών αύτοκινήτων
δέν θά τή βρείτε πουθενά.
Τό θέμα είναι άνεξάντλητο μέ πολλές παραμέτρους όπότε κι έγώ περιλήψεις έγραψα...

SHOOTER045
11/06/2014, 20:15
Από ford taunus gt πήγα σε escort xr3 αλλά σε Rallye 106 έμαθα να οδηγάω και να πηγαίνω με το πλάι
Το πρώτο ήταν το καθαρόαιμο το 13αρι
Μετά πήγα απευθείας στο 16αρι το 16ν
Εκεί είχα βλάβες
Αλλά το κατσαβιδιασμα πήγαινε σύννεφο
Σαζμαν, εκκεντροφοροι, προγράμματα δυο μοτέρ σπασμένα
Μετά μεγάλωσα πήρα τον Ιάπωνα και ησύχασα
Πλέον όπως είπες τα ίδια άλογα που έχω τα βγάζουν 14αρια και 16αρια για πόσο όμως?
Εγώ το πήρα με 68000 και έχω 120000+
Και πέρα από ένα πρόγραμμα και εξάτμιση δεν έχω ρίξει σεντ
Πέρα από λάδια και φίλτρο λαδιού από σορυ και ένα μεσαίο διαφορικο με κόστος 130απο Αμερική

teogtp
11/06/2014, 20:16
εγω θα θελα πολυ να δω πως θα ηταν ενα κουτι yamaha παντως...


ΛΕΒΕΝΤΕΣ ΜΟΥ..............





Ψάχνομαι έδώ καί καιρό γιά αύτοκίνητο γιατί πάλιωσε πλέον τό Πεζώ μου είναι ήδη 11 έτών
πολυταξιδεμένο καί κουρασμένο καί άπό τόν δικό μου λεβέντη..!!
Τό τί έχω διαβάσει καί τί έχουν δεί τά ματάκια μου ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ.
Όντως γιά τήν Τογιότα ή όποία δέ λέει νά ρίξει τή μούρη της τό 2014 ΣΚΑΝΕ ΒΟΜΒΕΣ...!!
Ή μία άνάκληση πίσω άπό τήν άλλη παγκοσμίως.
Πολλά μύρρια άνακλήσεις πού λέει καί τό άρθρο πού μάς παρέθεσε ό συμφορμίτης.
Οί Ίάπωνες δυστυχώς άπό τή στιγμή πού άποφάσισαν νά παρακάμψουν τήν Εύρωπαική Ένωση
λόγω φόρων καί άρχισαν νά κατασκευάζουν όπου νάναι έριξαν καί τήν ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ
αύτό γιά τό όποίο φημιζόταν...!!!
Άν μπείτε στά φόρουμ θά δείτε τί γίνεται βέβαια παντού στά Γερμανικά αύτοκίνητα καί λοιπά.
Έπίσης βλέπω μιά φιλοσοφία πλέον τού τύπου κάντο γιά 5 χρόνια καί μετά άρμεγμα μέσω άνταλλακτικών.
Ήρθε χθές γιά παράδειγμα στόν ήλεκτρολόγο πού ήμουν διότι τό Πεζώ μετά άπό 11 χρόνια παρέδωσε
ψυγείο καλοριφέρ ένα Γερμανικό θυγατρικό μή λέμε όνόματα καί λέει ό μπάρμπας έκεί
6-7 κατοστάρικα τό κομπρεσσέρ τού αίρ-κοντίσιον,πήδηξε ό άνθρωπος συμβιβάστηκε μέ μεταχειρισμένο
στά 150 μέ τήν τοποθέτηση καί ό Θεός βοηθός ,ένα χρόνο είπε δίνει ή άντιπροσωπεία έγγύηση
έναν κι έγώ...!!!!
Τά μοτέρ πλέον είναι σχεδόν όλα μέ τούρμπο μέ ότι αύτό συνεπάγεται.
900.....1000.....1200 κυβικά τούρμπο καί όποιος άντέξει..!!!
Τά πετρέλαια είναι Παναγία βόηθα.....μέ αύτό τό βιοντήζελ πού πρέπει νά είναι 8% καί πάει στό 48%...!!!
Όποιαδήποτε βλάβη σέ άντλίες μπέκ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ .....άπό 2000 ξεκινάει τό φέσι πού μπορεί νά τό
φάς καί στίς 5000-10000 χλμ.....!!!!!!!
Ένα ντήζελ γιά παράδειγμα κάνει άπό 2500-3000-4000 έπάνω άπό τό άντίστοιχο βενζίνης.
Άν σού κάτσει καί ή ξερή τών 2000-2500 μπορεί νά πάς στά 5000-6000 εύρώ διαφορά.
Ύπολογίστε λοιπόν πόσα χλμ πρέπει νά κάνετε γιά άπόσβεση τής διαφοράς τιμής μόνο ή καί μιάς πιθανής
βλάβης προστιθέμενης.....!!!
Γιά νά μήν κουράζεστε .................άν κάνετε πάνω άπό 30000 τό χρόνο άξίζει νά σκέφτεστε
τό πετρέλαιο μέ τά όποια ρίσκα του,άλλιώς βενζίνη παλικάρια...!!!
Τό αέριο είναι ένα νέο έργο πού ΤΩΡΑ έρχεται στή χώρα μας,δέν έννοώ βέβαια αύτές τίς μετατροπές
πού κάνουμε στά αυτοκίνητα μας αύτή τή στιγμή,άλλά το αέριο πού τώρα ξεκινάει.
Άν θέλετε τή γνώμη μου πάντως στό θέμα τής άξιοπιστίας,άν αύτό είναι τό ζητούμενο καί όχι
ή γκλαμουριά σέ βάρος τής ποιότητας τής ζωής μας,ψάχτε ότι είναι Γιαπωνέζικο άν βρείτε,
καί μετά Κορέα.
Οί Εύρω-πέη φίλοι μας μάς τά παίρνουν όμως γιά νά τά λέμε όλα τήν ποιότητα κύλισης τών Γαλλικών αύτοκινήτων
δέν θά τή βρείτε πουθενά.
Τό θέμα είναι άνεξάντλητο μέ πολλές παραμέτρους όπότε κι έγώ περιλήψεις έγραψα...
Ακη πιο πιθανο ειναι να πιασεις το Τζοκερ παρα να βρεις ενα Corolla Tsport 1.8 vvti η και cellica (με τον ιδιο κινητηρα) που να μην εχει τιναξει καπακι.
Made by YAMAHA.......
Αυτο με το κομπρεσερ a/c πρεπει να ηταν Seat .........σιγουρακι.
Απο ευρωπη μερια τους εχω γυρισει ολους και ο μονος που μου εμπνεει σοβαροτητα ειναι ο τσεχος(SKODA) αλλα σε
πετρελαιοκινητηρα tdi γιατι τα tsi του φριτς ειναι για κλαματα......

akis_trevor
11/06/2014, 20:19
κρυφοκουτακηδες...ουυυυ six handred sixty six....:evil:
της κοπελιας,smart diesel πατρα-αρτα με 100-120 7ευρω αδειο,9 μαζι με μενα και 2 βαλιτσες πραγματα.....

SHOOTER045
11/06/2014, 20:23
Εγώ θέλω δυο μεροκάματα βενζίνη γι αυτή την απόσταση!!!!!

Bob_o_mastoras
11/06/2014, 20:27
κρυφοκουτακηδες...ουυυυ six handred sixty six....:evil:
της κοπελιας,smart diesel πατρα-αρτα με 100-120 7ευρω αδειο,9 μαζι με μενα και 2 βαλιτσες πραγματα.....

Καλα αυτο ειναι παπι. Αλλα προσοχη μη σας φυγει στην εθνικη γιατι το μονο που κραταει τα smart στο δρομο ειναι τα ηλεκτρονικα και τιποτε αλλο. Θελει προσοχη στα ταξιδια. Να αλλαζετε λωριδα σαν να οδηγητε φορτηγο. ;)

teogtp
11/06/2014, 20:27
κρυφοκουτακηδες...ουυυυ six handred sixty six....:evil:
της κοπελιας,smart diesel πατρα-αρτα με 100-120 7ευρω αδειο,9 μαζι με μενα και 2 βαλιτσες πραγματα.....

Ακη ξερω ενα μιναρα που εχει ενα κουβαδακι.
Δεν τον ρωτας αν το ανταλλασει με το FZ;:D

toyar
11/06/2014, 20:28
το συγκεκριμενο 18αρι μοτερ της toyota οχι απλα vvti αλλα vvtli (μεταβλητο βυθισμα βαλβιδων) εβγαζε προβλημα στην κεφαλη απο ενα παπαρακι του συστηματος που εσπαγε λογω ελλιπους συντηρησης
μιλαμε για ειδικο κινητηρα που στην ελλαδα κυκλοφορησε λιγο
τα παλια πετρελαια ηταν σκυλια, τα τωρινα που δουλευουν σε τεραστιες πιεσεις εχουν υπερευαισθητες αντλιες

akis_trevor
11/06/2014, 20:30
μπα....το ειχα κι εγω...οτι δεν εκαιγε το εβγαζε σε βλαβες.βαλβιδα ανακυκλωσης καυσαεριου ->μια 300αρα κλπ κλπ.
βολευε γιατι το εβαζες στο αυτοματο και στα π@π@ρι@ σου....εκτος της καταναλωσης παντως δεν.....

toyar
11/06/2014, 20:36
η αξιοπιστια του smart ειναι παροιμιωδης:cry:
η ενεργητικη και παθητικη ασφαλεια που παρεχει αν την ειχε αυτοκινητο εξ ανατολης θα ειχε απαγορευτει η εισαγωγη του στην ΕΕ
ο γερμανος γιγαντας ομως οχι μονο το καλυπτει αλλα και το εχει κανει trendy

teogtp
11/06/2014, 20:49
η αξιοπιστια του smart ειναι παροιμιωδης:cry:
η ενεργητικη και παθητικη ασφαλεια που παρεχει αν την ειχε αυτοκινητο εξ ανατολης θα ειχε απαγορευτει η εισαγωγη του στην ΕΕ
ο γερμανος γιγαντας ομως οχι μονο το καλυπτει αλλα και το εχει κανει trendy
Κοιτα ........
Αν δεν εχεις μεζονετα με τζακι,σμαρτ και σκυλο απλα εισαι πολυ μικρος.........
Με καταλαβαινεις.......ετσι;

toyar
11/06/2014, 21:00
τι να πεις..........
σκοτωθηκαν νεοι ανθρωποι σε τρακαρισματα της πλακας καθαρα λογω της ανεπαρκειας του κουβα........
και μαθαμε τους 2 γιατι ηταν γνωστοι, ποσους δεν ξερουμε..........

Bob_o_mastoras
11/06/2014, 23:12
τι να πεις..........
σκοτωθηκαν νεοι ανθρωποι σε τρακαρισματα της πλακας καθαρα λογω της ανεπαρκειας του κουβα........
και μαθαμε τους 2 γιατι ηταν γνωστοι, ποσους δεν ξερουμε..........

To "αμαξι" αυτο ειναι σαφως επικυνδυνο. Φαινεται αλλωστε. Η χρηση του πιστευω πρεπει να περιοριζεται στην πολη και σε χαμηλες ταχυτητες και γι'αυτο κατασκευαστηκε.
Με μεταξονιο 2cm και ζαντες πλατους 1/2 ιντσας :lol: ειναι σαφες πιστευω το πως προβλεπεται να συμπεριφερθει σε στροφη με ταχυτητα.
Τα ηλεκτρονικα του ομως τα ατιμα κανουν παπαδες να το κραταν σταθερο. (οσο μπορουν).

akis_trevor
12/06/2014, 00:11
Κοιτα ........
Αν δεν εχεις μεζονετα με τζακι,σμαρτ και σκυλο απλα εισαι πολυ μικρος.........
Με καταλαβαινεις.......ετσι;

τζακι και σκυλο εχω.τα αλλα δεν...
;)
το σμαρτακι ειναι ενα βολικο αυτοκινητακι,που το πετρελαιο δεν καιει τπτ,η βενζινη καιει σαν χιλιαρι και ειναι ζημιαρικα.το στατους κλπ εγινε μοδα,σιγα σιγα περναει.δυστροπο αυτοκινητο παντως και με πολλα μειον.
οντως τα αντισπιν κλπ ειναι πολυ καλα(δεν εχω εμπειρια απο ακριβα καινουργια αυτοκινητα βεβαια)αλλα δεν θα το προτιμουσα σε καμια περιπτωση πλεον.

toyar
12/06/2014, 05:51
ειναι ενα παραδειγμα πως το promotion μπορει να εξιδανικευσει ενα αχρηστο προιον προβαλλοντας το -μοναδικο- πλεονεκτημα του και αποσιοπωντας ενα σωρο κατασκευαστικες ατελειες

petros1972
13/06/2014, 11:53
Ε οχι και μια χαρα. Απο τα καινουργια εχω οδηγησει το corola και το Auris. Μετριοτατα και ουδετεροτατα. Ευτυχως συμαζεψαν λιγο την ποιοτητα κυλησης που παλαιοτερα ηταν.. :cry:
Εχουν κανει παντως εκατομυρια (χωρις υπερβολη) ανακλησεις για σοβαρα θεματα σε Ευρωπη και Αμερικη σε ολα σχεδον τα μοντελα. Και στην αρχη κανανε τους Κινεζους οι Ιαπωνες.
Φυσικα τα μοτερ ειναι ακομα αξιοπιστα, αν και δεν νομιζω οσο παλια, αλλα πλεον η ποιοτητα σε ολα τα υπολοιπα εχει πεσει αισθητα χαρην του κερδους.
Οταν εισαι η μεγαλυτερη αυτοκινητοβιομηχανια, με ιδιοκτητη ολοκληρη πολη για εργαζομενους και με εκατονταδες εργοστασια και r&d τμηματα.. ε καπου δεν δικαιολογουνται ολα αυτα. Αρχιζεις να κοροιδευεις τον κοσμο που πιστευει ακομα στο ονομα toyota.
Και δεν δικαιολογουνται διοτι η ιδια η Toyota διατυμπανιζει την ποιοτητα και την αξιοπιστια ως ισχυρο χαρτι για το μαρκετινγκ της χωρις πλεον να ισχυει στο βαθμο που ισχυε. Και καταστρεφει το ονομα που ειχε χτισει.
αν διαβασεις καλα σε φυλλαδιο τογιοτα ξερεις τι σου λεει?10 ετων αυτοκινητο θεωρειται αρχαιο.ξεχαστε το παλιο τογιοτα.τωρα το εχουν ριξει ολοι στην τεχνολογια για το κερδος.

mikes
13/06/2014, 22:25
λογω δουλειας οδηγω αρκετα απο τα αυτοκινητα που κυκλοφορουν...

εγω εχω ενα hyundai i30 του 2007, το οποιο συντηρω μονος μου, και 54000 χλμ τωρα μια χαρα με εχει παει!

αλλα το οδηγημα και την ποιοτητα κυλισης που εχω δει στα φορντ μονο σε αμαξια απο premium φιρμες τα συναντας..

κατα τα αλλα αυτο που εχω παρατηρησει, ειναι οτι αναλογα τον ιδιοκτητη ειναι και το αμαξι.. αμα το προσεχεις, μια χαρα παει,
αμα προσπαθεις να οδηγησεις το seicento σαν να ειναι lambo, ε θα το παρεις στα χερια και θα εχεις μονιμα προβληματα!

Bob_o_mastoras
13/06/2014, 23:18
Ford οντως τα σπανε σε ποιοτητα κυλισης. Fiesta, Focus, Mondeo. Θελω πολυ να οδηγησω το καινουργιο το Fiesta να δω πως ειναι. Με τρωει η περιεργεια. Αλλα δεν εχει τυχει ακομα.
Γενικοτερα ειναι ποιοτηκα αυτοκινητα τα Φορντ. Θα αγοραζα ενα πιστευω ευκολα.

Bradipous
14/06/2014, 00:12
Γενικοτερα ειναι ποιοτηκα αυτοκινητα τα Φορντ. Θα αγοραζα ενα πιστευω ευκολα.

Ποιοτηκα ως προς τι;
γιατι σε κατι focus που εχω μπει ειναι τιγκα στο πλαστικο.

akis_trevor
14/06/2014, 00:16
πριν απο μισο περιπου χρονο,εφερα απο την αρτα στην πατρα το φιεστα ενος ξαδερφου επειδη τον ειχε γαμησει η μεση του και δεν μπορουσε να κουνηθει.μοντελο 09 ή 10 1,4.πολυ ομορφο αμαξι,ωραιο κρατηματακι στον δρομο(καλα δεν το πιεσα και πουθενα)αλλα και καιει και το γκαζι που περιμενα δεν το ειχε..

Bob_o_mastoras
14/06/2014, 00:27
Ποιοτηκα ως προς τι;
γιατι σε κατι focus που εχω μπει ειναι τιγκα στο πλαστικο.

Ενταξει. Τι θες; Ξυλινη επενδυση απο εβενο και μεταξωτα καθισματα;; :lol:
Για την τιμη τους ειναι μια χαρα. Καλα υλικα εχουν στην καμπινα. Ειδικα τα πιο καινουργια. Και ομορφη σχεδιαση.
Αν και το ποιοτικο το ελεγα για κινητηρες, σασι και αμαξωμα. Ειναι πιο αξιοπιστα απο τα Γερμανικα πιστευω.

Bob_o_mastoras
14/06/2014, 00:31
πριν απο μισο περιπου χρονο,εφερα απο την αρτα στην πατρα το φιεστα ενος ξαδερφου επειδη τον ειχε γαμησει η μεση του και δεν μπορουσε να κουνηθει.μοντελο 09 ή 10 1,4.πολυ ομορφο αμαξι,ωραιο κρατηματακι στον δρομο(καλα δεν το πιεσα και πουθενα)αλλα και καιει και το γκαζι που περιμενα δεν το ειχε..

Χαχαχαα! Που να δεις το 1.2 :cry:
Ειναι ψιλοβαρυ αμαξι αν και μικρο. Γι'αυτο ειναι λιγο ταφος απο γκαζι. Αλλα τσουλαει πολυ ωραια. Και στριβει καλα. Εχω κανει και 'γω ταξιδι με Φιεστα και μ'αρεσε, ειδικα στην εθνικη νομιζεις οτι οδηγας μεγαλυτερο αμαξι.

Bradipous
14/06/2014, 00:38
Ενταξει. Τι θες; Ξυλινη επενδυση απο εβενο και μεταξωτα καθισματα;; :lol:
Για την τιμη τους ειναι μια χαρα. Καλα υλικα εχουν στην καμπινα. Ειδικα τα πιο καινουργια. Και ομορφη σχεδιαση.
Αν και το ποιοτικο το ελεγα για κινητηρες, σασι και αμαξωμα. Ειναι πιο αξιοπιστα απο τα Γερμανικα πιστευω.

Οχι και εβενο με μεταξυ αλλα εστω μια κερασια με πεοδερμα φαλαινας στο στανταρ εξοπλισμο θα ηταν συμπαθητικα. :lol:

Εννοω πολυ πλαστικουρα, αυτο το φθηνιαρικο πλαστικο.
Τεσπα οντως τα φορντ ειναι καλο value for money οπως πιστευω ειναι και τα σεατ & σκοντα.

teogtp
14/06/2014, 00:56
Ενταξει. Τι θες; Ξυλινη επενδυση απο εβενο και μεταξωτα καθισματα;; :lol:
Για την τιμη τους ειναι μια χαρα. Καλα υλικα εχουν στην καμπινα. Ειδικα τα πιο καινουργια. Και ομορφη σχεδιαση.
Αν και το ποιοτικο το ελεγα για κινητηρες, σασι και αμαξωμα. Ειναι πιο αξιοπιστα απο τα Γερμανικα πιστευω.


Ford οντως τα σπανε σε ποιοτητα κυλισης. Fiesta, Focus, Mondeo. Θελω πολυ να οδηγησω το καινουργιο το Fiesta να δω πως ειναι. Με τρωει η περιεργεια. Αλλα δεν εχει τυχει ακομα.
Γενικοτερα ειναι ποιοτηκα αυτοκινητα τα Φορντ. Θα αγοραζα ενα πιστευω ευκολα.

Αλλαξα 2 Mondeo μεσα σε 1.5 χρονο.
Μοντελα του 2003 και τα δυο.
Το πρωτο στο τριμηνο πλημμυρισε (με τους κουβαδες εβγαζα το νερο απο μεσα)η καμπινα του απο βροχονερα.
Δεν ειχε μονωθει το σασι του αμαξωματος στον ουρανο και τα εβαλε ολα μεσα.
Βαζω δικηγορο να τους κυνηγησει και πανω που κατι πηγαμε να κανουμε ο δικηγορος πεθαινει και μαζι και η υποθεση.
Το επιστρεφω πισω αρνουμενος την επισκευη οπως μου προτειναν μιας και δεν ειχα εμπιστοσυνη στους σκιτζιδες της εταιρειας,αφου σε ερωτηση
μου σχετικα με την ανυσηχια μου για τους αεροσακους οροφης και την σωστη λειτουργεια αυτων σε περιπτωση ατυχηματος η απαντηση που ελαβα
σε τηλεφωνικη μου επικοινωνια απο τον τεχνικο προισταμενο της εταιρειας στα κεντρικα ηταν οτι ".... ποιος σας ειπε οτι οι αεροσακοι σωζουν ζωες;":eyepop:
Ετσι κανω την μαλακια και παραγγελνω ενα ιδιο καινουργιο το οποιο πλυμμηρισε και αυτο νερα αλλα μετα απο μαλακια που μου εκαναν στο συνεργειο.
Επισεις ο φιλος μου μαλακας και αυτος ,παραγγειλε και αυτος το ιδιο αμαξι μετα το φεις λιφτ που του εκαναν νομιζοντας οτι θα ειχε ποιο "ολοκληρωμενο"
αυτοκινητο απο το δικο μου.
Αυτουνου πλυμμηρισε απο το πατωμα κατα την διαρκεια ταξιδιου που εκανε με βροχη γιατι δεν ειχε μονωθει και αυτο απο το εργοστασιο..........
Παρε κοσμε και γαμω τα αμαξια!