PDA

View Full Version : 1ο προτζεκτακι σε honda rebel



Σελίδες : [1] 2

geo134
08/06/2014, 20:17
καλησπερα παιδια ειμαι ενας περηφανος ιδιοκτητης ενος honda rebel 1996 250 cc
δυστυχως σε μια βολτα προς ραφηνα στις 6/5 (στην ενοτητα βολτες υπαρχει το συγκεκριμενο θεμα) για αγνωστο λογο και αιτια εφυγα σε στροφη και η μηχανη εχει φαει χοντρη ζημια σε ολο το μπροστινο συστημα...συγκεκριμενα θελει καλιμπρα στις μπουκαλες καινουργιο ζαντολαστιχο η ζαντα τσαλακωσε στην μεση και το λαστιχο εσκασε,καινουργιο μπρος και πισω φως σπασανε και τα 2 καινουργια φλασακια μπρος πισω καινουργια ντιζα στροφομετρου και στροφομετρο καθως εσπασε ολοκληρο μαζι με την βαση του...μεσα σε ολα αυτα βαλτε και ενα αλλο ντεποζιτο καθως εκανε χοντρη γουβα και δεν διορθωνεται....σε γενικες γραμμες η ζημια ειναι μεγαλη εδω ενας μαστορας αποφασισε να μου κανει προσφορα 2000 να την φτιαξει ολη με ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ανταλλακτικα οποτε την ολη δουλεια θα την κανω εγω μονος μου με οδηγο το σερβις μανουαλ και εσας....
μια ζημια που δεν ξερω αν εχει μεγαλυτερο αντικτυπο ειναι ο επιλογεας των ταχυτητων ο οποιος απο το χτυπημα εχει στραβωσει και αγκαλιασει στην ουσια το μαρσπιε.....ταχυτητες δεν μπαινουν ουτε βγαινουν με συμπλεκτη που δοκιμασα περνει κανονικα μπροστα και δεν ακουγεται το κατι παραξενο απο μεσα....πολλοι θα την παραταγαν ως εχει η θα την εστελναν ανακυκλωσει αλλα με επιασε η τρελα μου και σιγα σιγα θελω να ερθει σε οσο ποιο γινεται εργοστασιακη κατασταση
μια φωτογραφια του πως ηταν και μετα θα ανεβασω του πως εγινε μετα το ατυχημα...επειδη ειμαι και ανεργος θα καθυστερησει πολυ αλλα δεν θα κανουμε προχειροδουλειες και ας παρει οσο καιρο χρειαστει

317996

supraman
08/06/2014, 20:40
καλη αρχη :beer:

geo134
08/06/2014, 22:02
εδω φαινονται ξεκαθαρα οι ζημιες που εχουν γινει...ερωτηση.....η ζαντα ετσι οπως φαινεται στην φωτογραφια φτιαχνεται?εχουν σπασει-φυγει και καποιες ακτινες αλλα εχει στραβωσει κιολας και δεν ειμαι πολυ σχετικος
318003
318004
318005

Gi_4ce
08/06/2014, 22:27
ποιος ειχε βαψει τα καλάμια της ανάρτησης γ@μώ το φελέκι μου???

Μήπως βάψατε και τις δισκόπλακες και αναρωτιέσαι γιατι εφυγες "χωρις λογο" στην στροφη???

geo134
08/06/2014, 22:31
ο κινητηρας βαφτηκε μονο στα δικα μου χερια με τριψιμο και σπρει υψηλης...τα υπολοιπα πηγαν σε παλικαρι στη γειτονια που αναλαμβανει τετοιου ειδους εργασιες οποτε δεν ξερω......
και να σου πω την αληθεια δεν ηξερα οτι τετοια σημεια δεν βαφονται.....εγω ελυσα πλαστικα ντεποζιτα κλπ κλπ κατεβασα κινητηρα τον επλυνα τριψιμο βαψιμο ξανα πανω στο σκελετο συναρμολογηση και αυτος εκανε τα υπολοιπα..του ζητησα οτι ειναι χρωμιο να γινει μαυρο ματ και μου ειπε οτι το ειχε ξανακανει....αυτο με το χρωμα στην δισκοπλακα?τι εννοεις?παγωσε και μπλοκαρε τον τροχο?δεν επιανε σωστα το φρενο?

belo
08/06/2014, 23:29
ποιος ειχε βαψει τα καλάμια της ανάρτησης γ@μώ το φελέκι μου???

Μήπως βάψατε και τις δισκόπλακες και αναρωτιέσαι γιατι εφυγες "χωρις λογο" στην στροφη???

χαχαχα να εισαι καλα ρε φιλε.......κλαιω απο τα γελια

MAIK72
08/06/2014, 23:42
ε όχι ρε φίλε Είναι αυτό που μάζευες δυο μήνες τώρα;; Πότε πρόλαβες και το κατάφερες;;:uplate:

Δεν πάμε καλά.........:hunter::whiteflag::plaf:

geo134
08/06/2014, 23:48
MAIK72 η στραβη σου καθεται απο εκει που δεν το περιμενεις.....1 μερα ειχε βγει απο το συνεργειο.....τελος παντων τωρα οτι εχει γινει εγινε και παμε να το ξαναφτιαξουμε με υπομονη :)

MAIK72
08/06/2014, 23:58
MAIK72 η στραβη σου καθεται απο εκει που δεν το περιμενεις.....1 μερα ειχε βγει απο το συνεργειο.....τελος παντων τωρα οτι εχει γινει εγινε και παμε να το ξαναφτιαξουμε με υπομονη :)

Τι να πω εγώ τώρα;; Hδη του έχεις δώσει ένα σκασμό λεφτά! Δεν γίνονται αυτά.. :dizzy:Καλή συνέχεια και όρθιος από δω και πέρα:beer:

geo134
09/06/2014, 00:03
κοιτα και εμενα μου περασε απο το μυαλο να το αφησω να την στειλω για ανακυκλωση..και αυτη η ιδεα οπως ηρθε εφυγε.....εχω ριξει πολλα λεφτα και αν κινηθω σε αλλο μεταχειρισμενο δεν θα ξερω τι μου γινεται ενω σε αυτο εχω μια ιδεα μηχανικα τι γινεται πανω της

Dbnn
09/06/2014, 03:22
Βαμμένα καλάμια.... χμμμμ..... Πήγαινέ τα στον "μάστορα που το χει ξανακάνει" και φέρτα του καπέλο γιατί αυτά τα πράγματα ΔΕΝ ΒΑΦΟΝΤΑΙ!!
Προφανώς το καλάμι "κόλλησε" και δεν μπήκε μέσα να απορροφήσει το φορτίο και τσούπ πάρτον κάτω.

Τώρα όπως έγινε φτιάχνεται. Θα έλεγα να βρείς ενα μπροστινό κομπλέ αν αυτό έχει αρπάξει, μην μπλέξεις με καλίμπρες. Η ζάντα πιθανό να έρχεται, αν όχι υπάρχουν άλλες σίγουρα.
Δισκόπλακα άλλαξέ τη, δεν είναι και τόσο ακριβή. Δαγκάνες δεν νομίζω να έχουν ζημιά. Θα φανεί στην πορεία.
Το ντεπόζιτο ποιός σου είπε οτι δεν φτιάχνεται? Μόνο που δεν είναι τόσο εύκολο. Θέλει τρύπημα στο βούλιαγμα, πύρωμα με οξυγόνο και τράβηγμα προς τα έξω. Μετά τα κλασικά, τάπωμα στην τρύπα, στοκάρισμα, βάψιμο.

Ελπίζω να σε βοήθησα και το ευχάριστο είναι που δεν χάνεις το κουράγιο σου. Και είσαι όρθιος! :beer:

lykourgi
09/06/2014, 08:20
Προφανώς το καλάμι "κόλλησε" και δεν μπήκε μέσα να απορροφήσει το φορτίο και τσούπ πάρτον κάτω.

Το γεγονός ότι η τούμπα συνέβη την πρώτη μέρα που οδηγήθηκε το μηχανάκι συνηγορεί υπέρ της άποψης αυτής.

Προς geo134 : Γενικότερα, μην πειραματίζεσαι με πράγματα που δεν γνωρίζεις καλά.
Για παράδειγμα, προκειμένου να πλεχτεί η ζάντα θα πρέπει να ελεγχθεί το κέντρο και το στεφάνι για τυχόν σπάσιμο. Η φανοποιία στο ρεζερβουάρ θέλει προσοχή, περιέχει υπολλείματα βενζίνης τα οπoία είναι ευφλεκτα κλπ.

Μην προχωρήσεις σε επιπόλαιες επισκευές.

toyar
09/06/2014, 08:31
πας εδω:http://www.car.gr/classifieds/bikes/?kteo=&engine_size-to=&gearbox_type=&significant_damage=&radius=&registration-from=&registration-to=&engine_power-to=&engine_size-from=&mileage-from=&make=22&rg=&price-to=&sort=pra&category=&exterior_color=&variant=rebel250&engine_power-from=&hi=&offer_type=sale&mileage-to=&fuel_type=&modified=&price-from=&postcode=
διαλεγεις ενα φτηνο ρημαδι και με κοστος <1000 φτιαχνεις απο δυο μηχανακια ενα καλο και σου περισσευουν και ανταλλακτικα

sapila racing
09/06/2014, 09:11
Τρελλά πράγματα πραγματικά.
Δεν το πίστευα οτι θα μπορούσε καποιος να κάνει κάτι τέτοιο...:confused:

Takata Dome
09/06/2014, 09:25
Καλά το σκληροχρώμιο έβαψε; Πάει καλά; Μην απορείς που έπεσες.

geo134
09/06/2014, 10:44
μσλιστα πρωι πρωι μου κανατε την καρδια περιβολι....ωραια.......το σωμα ειναι πιθανο να πηρε και να θελει και αυτο καλιμπρα?
οσο για το ντεποζιτο δεν αξιζει τοση δουλεια καθως μεταχειρισμενο το βρισκω γυρω στο 40αρικο

Gi_4ce
09/06/2014, 15:27
Βαμμένα καλάμια.... χμμμμ..... Πήγαινέ τα στον "μάστορα που το χει ξανακάνει" και φέρτα του καπέλο γιατί αυτά τα πράγματα ΔΕΝ ΒΑΦΟΝΤΑΙ!!
Προφανώς το καλάμι "κόλλησε" και δεν μπήκε μέσα να απορροφήσει το φορτίο και τσούπ πάρτον κάτω.

Το καλάμι μονο??? Αν προσέξεις είχε βάψει τη δισκόπλακα και αυτή έχει "ξεβάψει" μόνο εκεί που πάταγε το τακάκι!!!
Το πιθανότερο είναι να έχει μαζέψει μπογιά το τακάκι και να πηγαινε φρεναριστο, οπότε και στην στροφή τον άδειασε!!!

Αγορίνα, βρες κανένα κολλημένο και φτιαξε απο 2 μηχανάκια ενα καλό... Απο αυτό κράτα ότι ανταλλακτικά σου περισσεύουν (οχι βαμμένα).

Dbnn
09/06/2014, 15:34
Το καλάμι μονο??? Αν προσέξεις είχε βάψει τη δισκόπλακα και αυτή έχει "ξεβάξει" μόνο εκεί που πάταγε το τακάκι!!!
Το πιθανότερο είναι να έχει μαζέψει μπογιά το τακάκι και να πηγαινε φρεναριστο, οπότε και στην στροφή τον άδειασε!!!

Αγορίνα, βρες κανένα κολλημένο και φτιαξε απο 2 μηχανάκια ενα καλό... Απο αυτό κράτα ότι ανταλλακτικά σου περισσεύουν (οχι βαμμένα).

Α ωραία.... Βαμμένη και η δισκόπλακα....
Εγώ στεναχωριέμαι που το έφτιαξε ο άνθρωπος και άντε πάλι.....

toyar
09/06/2014, 17:05
αποκλειεται να βαφτηκε η δισοπλακα, μονο το κεντρο της

Gi_4ce
09/06/2014, 17:10
πλεον δεν αποκλειω τιποτα...

Ξανατσεκαρε τη φωτο με τη δισκοπλακα και δες οτι και το προφίλ της ειναι βαμμενο, αλλα και εκει που σταματαει το βαψιμο, ειναι ολοστρογγυλο το κοψιμο και πανω στην επιφανεια τριβης των τακακιων.

geo134
09/06/2014, 17:23
και ομως τα τακακια εχουν μπογια αρχισα σιγα σιγα και οσο μου επιτρεπει κινησεις το σωμα γιατι ακομα ποναω σε συγκεκριμενες κινησεις και ελυσα δαγκανα δισκοφρενο...τα τακακια ειναι μεσα στο χρωμα...οσο για το φτιαξιμο.....ειναι το γαμωτο...και δεν μπορω να κανω και τιποτα.....εγω φταιω που τσιγκουνευτικα το 100 παραπανω να παει σωστα για βαψιμο ΟΤΙ βαφεται...τελος παντων προφανος τις μ@λ@κι@ς τις πληρωνουμε

Gi_4ce
09/06/2014, 17:31
Τι να σου πω βρε καρνταση μου... Λυσε οτι μπορεις απο το μπροστινο και πηγαινε το σε εναν μηχανικο να σου μετρησει το σκελετο...

Εγω στην θεση σου θα εκανα οτι σου προτεινα πιο πανω...

Takata Dome
09/06/2014, 17:38
και ομως τα τακακια εχουν μπογια αρχισα σιγα σιγα και οσο μου επιτρεπει κινησεις το σωμα γιατι ακομα ποναω σε συγκεκριμενες κινησεις και ελυσα δαγκανα δισκοφρενο...τα τακακια ειναι μεσα στο χρωμα...οσο για το φτιαξιμο.....ειναι το γαμωτο...και δεν μπορω να κανω και τιποτα.....εγω φταιω που τσιγκουνευτικα το 100 παραπανω να παει σωστα για βαψιμο ΟΤΙ βαφεται...τελος παντων προφανος τις μ@λ@κι@ς τις πληρωνουμε

Να πας σε αυτόν που σου το έφτιαξε και να του πείς τι :a31: έκανε,γιατί θα στείλει καναν άνθρωπο αδιάβαστο.

Κατα τ'άλλα, εγώ συμφωνώ με τους υπόλοιπους. Καλύτερα βρες ένα άλλο και κράτα αυτό για ανταλλακτικά.

yes-u
09/06/2014, 18:08
Καμιά μηνυσούλα στο "μάστορα";

Dbnn
09/06/2014, 18:18
Καμιά μηνυσούλα στο "μάστορα";

χαμενος ειναι. αποδειξη δεν θα χει. επισημο συνεργειο με αδεια λειτουργιας δεν θα υπαρχει μαλλον. τρεχα γυρευε.....

lykourgi
09/06/2014, 18:54
και ομως τα τακακια εχουν μπογια ...τα τακακια ειναι μεσα στο χρωμα...

Είναι άξιο απορίας πως έκανε κάποιος κάτι τέτοιο, αδιανόητο.



[/QUOTE]οσο για το φτιαξιμο.....ειναι το γαμωτο...και δεν μπορω να κανω και τιποτα.....εγω φταιω που τσιγκουνευτικα το 100 παραπανω να παει σωστα για βαψιμο ΟΤΙ βαφεται...τελος παντων προφανος τις μ@λ@κι@ς τις πληρωνουμε[/QUOTE]

Συγνώμη, αλλά και τσάμπα να το έκανε κάποιος, τέτοιο πράγμα δεν δικαιολογείται. Δεν φταις εσύ, φταίει αυτός που το έβαψε. Εάν ήξερε τι κάνει θα αρνείτο να το κάνει ακόμη και αν του το ζητούσες συγκεκριμένα.

MG-KTiNoS
09/06/2014, 19:14
ο κινητηρας βαφτηκε μονο στα δικα μου χερια με τριψιμο και σπρει υψηλης...τα υπολοιπα πηγαν σε παλικαρι στη γειτονια που αναλαμβανει τετοιου ειδους εργασιες οποτε δεν ξερω......
και να σου πω την αληθεια δεν ηξερα οτι τετοια σημεια δεν βαφονται.....εγω ελυσα πλαστικα ντεποζιτα κλπ κλπ κατεβασα κινητηρα τον επλυνα τριψιμο βαψιμο ξανα πανω στο σκελετο συναρμολογηση και αυτος εκανε τα υπολοιπα..του ζητησα οτι ειναι χρωμιο να γινει μαυρο ματ και μου ειπε οτι το ειχε ξανακανει....αυτο με το χρωμα στην δισκοπλακα?τι εννοεις?παγωσε και μπλοκαρε τον τροχο?δεν επιανε σωστα το φρενο?
Τώρα τι να σου?
Ξεκινάς να κάνεις ριστόρινγκ τρομάρα σου και δεν έχεις την παραμικρή ιδέα.
Δε το παρατάς μη πάθεις και τίποτα χειρότερο?
Δε σε κοροϊδεύω μιλάω σοβαρά.

bulmont
09/06/2014, 19:53
τα υπολοιπα πηγαν σε παλικαρι στη γειτονια




Αμα εξακολουθείς να πιστεύεις πως είναι παλικάρι..................................................

lykourgi
09/06/2014, 20:24
Αμα εξακολουθείς να πιστεύεις πως είναι παλικάρι..................................................

https://www.youtube.com/watch?v=LOUmXMsRN1o

:lol:

geo134
09/06/2014, 20:34
Τώρα τι να σου?
Ξεκινάς να κάνεις ριστόρινγκ τρομάρα σου και δεν έχεις την παραμικρή ιδέα.
Δε το παρατάς μη πάθεις και τίποτα χειρότερο?
Δε σε κοροϊδεύω μιλάω σοβαρά.

δεν ηξερα οτι για να κανει καποιος restoring χρειαζεται γνωσεις βαψιματος.....ηλεκτρολογικες ηλεκτρονικες γνωσεις εχουμε...τωρα εγινε...τι ακριβως γνωσεις δεν εχω και απο που το εκρινες εσυ?

geo134
09/06/2014, 20:34
Αμα εξακολουθείς να πιστεύεις πως είναι παλικάρι..................................................

νταξει θα παω να του τα ψαλλω ενα χερακι αλλα δεν νομιζω οτι θα παραδεχτει κατι τελος παντων

virus
09/06/2014, 20:59
Τώρα τι να σου?
Ξεκινάς να κάνεις ριστόρινγκ τρομάρα σου και δεν έχεις την παραμικρή ιδέα.
Δε το παρατάς μη πάθεις και τίποτα χειρότερο?
Δε σε κοροϊδεύω μιλάω σοβαρά.


δεν ηξερα οτι για να κανει καποιος restoring χρειαζεται γνωσεις βαψιματος.....ηλεκτρολογικες ηλεκτρονικες γνωσεις εχουμε...τωρα εγινε...τι ακριβως γνωσεις δεν εχω και απο που το εκρινες εσυ?


πλακα κανεις πιστευω :confused:

toyar
09/06/2014, 21:05
τη μοτο θα την καβαλησεις θα τρεξεις με 100χλμ και θα χρειστει να στριψεις και να φρεναρεις
δεν ειναι ποδηλατο υπαρχουν απαιτησεις
ποσο αλλου πρεπει να ειναι κανεις για να βαφει λειτουργικα μερη φρενων και αναρτησεων;
καλα που δε βαλατε και σπρει σιλικονης στο πελμα των ελαστικων για να γυαλιζει

geo134
09/06/2014, 21:18
προφανος ηταν λαθος που ξεκινησα το ολο θεμα εδω μεσα......παντου κριτικη.....ναι οκ εγιναν λαθη πολλα προφανως που μπορει να επεφεραν μεγαλες ζημιες κυριως σωματικες.....πηγα σε λαθος ανθρωπο εγινε το λαθος...τι να γινει τωρα να τον σκωτοσουμε η να τον κρεμασουμε?γιατι κανεις δεν καταλαβαινει οτι οκ εγινε τελειωσε να μαι καλα που την γλυτωσα ετσι και παμε παρακατω...ποσους πιτσιρικαδες εχετε βοηθησει εδω μεσα που γνωριζουν καποια βασικα πραγματα ?δηλαδη τι διαφορετικο λεω? ΜΕ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΜΑΝΟΥΑΛ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ........το ξεκαθαρισα εξ αρχης και αντι να αρχισει να υπαρχει μια συζητηση το πως που και ποσο για να μπω και εγω στον κοσμο του ρεστορινγκ καθεστε και κραζεται για κινουμενα μερη που βαφτηκαν και καλα που δεν βαλαμε και σπρει σιλικονης στα λαστιχα...απειρος ειμαι οχι ηλιθιος εκανα λαθος που την εδωσα εκει που δεν το εψαξα και πολλα πολλα ακομη...να κρεμαστω δηλαδη?

geo134
09/06/2014, 21:20
πλακα κανεις πιστευω :confused:

προφανος αυτο δεν το ειδα...οκ λαθος δικο μου που πηγα να ειρωνευτω...καταλαβαινω την ανησυχια σου αλλα πιστευω οτι με την βοηθεια φιλων απο εδω μεσα θα καταφερουμε μαζι να τελειωσω ενα αθανατο μηχανακι που γουσταρω και θα ειναι και ασφαλες

Takata Dome
09/06/2014, 21:29
προφανος ηταν λαθος που ξεκινησα το ολο θεμα εδω μεσα......παντου κριτικη.....ναι οκ εγιναν λαθη πολλα προφανως που μπορει να επεφεραν μεγαλες ζημιες κυριως σωματικες.....πηγα σε λαθος ανθρωπο εγινε το λαθος...τι να γινει τωρα να τον σκωτοσουμε η να τον κρεμασουμε?γιατι κανεις δεν καταλαβαινει οτι οκ εγινε τελειωσε να μαι καλα που την γλυτωσα ετσι και παμε παρακατω...ποσους πιτσιρικαδες εχετε βοηθησει εδω μεσα που γνωριζουν καποια βασικα πραγματα ?δηλαδη τι διαφορετικο λεω? ΜΕ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΜΑΝΟΥΑΛ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ........το ξεκαθαρισα εξ αρχης και αντι να αρχισει να υπαρχει μια συζητηση το πως που και ποσο για να μπω και εγω στον κοσμο του ρεστορινγκ καθεστε και κραζεται για κινουμενα μερη που βαφτηκαν και καλα που δεν βαλαμε και σπρει σιλικονης στα λαστιχα...απειρος ειμαι οχι ηλιθιος εκανα λαθος που την εδωσα εκει που δεν το εψαξα και πολλα πολλα ακομη...να κρεμαστω δηλαδη?

Εσύ τη γλίτωσες,κάποιος άλλος μπορεί να μην είναι το ίδιο τυχερός. Αυτό που έκανε ο τύπος δεν ήταν απλά λάθος,ήταν εγκληματικό. Όταν αυτό που κάνεις σχετίζεται άμεσα με την ασφάλεια του άλλου και υπάρχει κίνδυνος να τον στείλεις αδιάβαστο με ένα ενδεχόμενο λάθος, αν δεν ξέρεις, το λές και κάθεσαι στα αυγά σου. Το κράξιμο πάει σε αυτόν και όχι σε εσένα,αν και μου κάνει εντύπωση που δε βρέθηκε κανείς να σου πεί πως δεν πρέπει να κάνεις ούτε μισό χιλιόμετρο με τη μηχανή, έτσι που την έκανε ο άλλος.

Γνώσεις δεν έχεις,αλλά νομίζω πήρες το μάθημά σου. Όλοι από το μηδέν ξεκινάμε,και μαθαίνουμε στην πορεία. Αν και δε συμφέρει οικονομικά (θεωρώ), αν πράγματι θέλεις να προχωρήσεις την επισκευή να το κάνεις.Απλά σε κάθε βήμα θα ρωτάς ό,τι δεν ξέρεις,και δεν θα παίρνεις αποφάσεις χωρίς να είσαι σίγουρος. Η κριτική πάντως να ξέρεις δεν γίνεται για να σε μειώσει κανείς,απλά για να μη θέτεις σε κίνδυνο τη δική σου ασφάλεια.

Dbnn
09/06/2014, 21:37
Εσύ τη γλίτωσες,κάποιος άλλος μπορεί να μην είναι το ίδιο τυχερός. Αυτό που έκανε ο τύπος δεν ήταν απλά λάθος,ήταν εγκληματικό. Όταν αυτό που κάνεις σχετίζεται άμεσα με την ασφάλεια του άλλου και υπάρχει κίνδυνος να τον στείλεις αδιάβαστο με ένα ενδεχόμενο λάθος, αν δεν ξέρεις, το λές και κάθεσαι στα αυγά σου. Το κράξιμο πάει σε αυτόν και όχι σε εσένα,αν και μου κάνει εντύπωση που δε βρέθηκε κανείς να σου πεί πως δεν πρέπει να κάνεις ούτε μισό χιλιόμετρο με τη μηχανή, έτσι που την έκανε ο άλλος.

Γνώσεις δεν έχεις,αλλά νομίζω πήρες το μάθημά σου. Όλοι από το μηδέν ξεκινάμε,και μαθαίνουμε στην πορεία. Αν και δε συμφέρει οικονομικά (θεωρώ), αν πράγματι θέλεις να προχωρήσεις την επισκευή να το κάνεις.Απλά σε κάθε βήμα θα ρωτάς ό,τι δεν ξέρεις,και δεν θα παίρνεις αποφάσεις χωρίς να είσαι σίγουρος. Η κριτική πάντως να ξέρεις δεν γίνεται για να σε μειώσει κανείς,απλά για να μη θέτεις σε κίνδυνο τη δική σου ασφάλεια.

Πολύ σωστά....
Εγώ τι να πω για το δούλεμα που έχω φάει, καλοπροαίρετα βέβαια.
Το να μην ξέρεις κάτι δεν είναι ντροπή να ρωτήσεις.... Μη σου πω πόσα βράδια έχω λιώσει εδω μέσα διαβάζοντας....
Ξεκίνα να το φτιάξεις και εδώ είμαστε όλοι....! :beer:

Gi_4ce
09/06/2014, 21:44
Να ξερεις οτι κ τους 2τους αποπανω να τους ακους, ειδικα τον τακατα που προσωπικα τον θαυμαζω για την ορεξη που ειχε να μαθει κ να υλοποιησει πραγματα.

Εγω απο τη μερια μου σκαλιζω καθε μερα μηχανακια. Αν μου πεις να φτιαξω παστιτσιο, δεν ξερω.
Αν ρωτησεις καποιον που ξερει να φτιαχνει παστιτσιο κ εχεις ορεξη να το κανεις θα τα καταφερεις.


Τις συμβουλες του τις πηρες. Τωρα αν θα παρεις καποιο αλλο η θα ασχοληθεις με αυτο, εδω ειμαστε να βοηθησοτμε οσο μπορουμε.

supraman
09/06/2014, 22:08
αν παρεις την αποφαση να το φτιαξεις αυτη την φορα να το κανεις καλα και οχι σε βαφεα τις πλακας
να τα ακους τα παιδια εδω εχουν πολυ πειρα και αγαπηγιαυτο που κανουν και θα σου δωσουν ολοι πολλες συμβουλες !!!

SHOOTER045
09/06/2014, 22:09
Μαστορας γίνεσαι είτε χαλοντας η πηγαίνοντας σε άλλο μάστορα η σε σχολή
Τα μοτέρ αλλάζουν, αλλά η γενική μηχανολογία είναι περίπου ιδια
Ηλεκτρολογικα :κρατάς σειρά καλωδίων, χρώματα κλπ, αν δεν θυμάμαι ποιο πάει που παίρνεις χαρτοταινια και σημειώνεις το καθένα, αλλιώς θα χρειαστείς ηλεκτρολόγο η πυροσβεστική
Για τα χρώματα η πληρώνεις μάστορα φαναρτζή-λαμαρινα η ρωτας(θελω να βάψω
Τις δαγκάνες, πως γίνεται,?θα λύσω κάτι? Θα κάνω ζημιά? )μην σκας και γω έβαψα τις δισκοπλακες μαζί με τις δαγκάνες, ευτυχώς ήταν σε κάρο και μου, στοίχισε ενα σετ δισκοπλακες
Μάθε να ρωτάς ότι και όπου δεν ξέρεις,δεν σε αποπαιρνουν αλλά δεν είμαστε και παιδαγωγοί

geo134
09/06/2014, 22:12
τσαμπα τα χωνω σε εσας αλλα για ελατε λιγο στην θεση μου...ποσο καιρο που την φτιαχνω κομματι κομματι βιδα με βιδα χαλασα ατελειωτες ωρες και οταν πρωτοβγηκε απο το γκαραζ που το βρηκα αυτο το χρεπι κλπ κλπ να σχολιαζουν ολα τα 20χρονα με τα κρυπτον......εγινε και το ατυχημα συνεχιστηκε εντονα το δουλεμα ημουν ηδη παρμενος και ξεσπασα σε λαθος ατομα...ξερω οτι το λετε για την ασφαλεια μου...σημασια εχει ομως οτι εγινε... το ιδιο θα φτιαχτει κομματι κομματι αναγκαστηκα αλλα επειδη δεν ξερεις ποτε τι γινεται σημερα εστειλα την μπαταρια για φορτιση γιατι ουτε μιζα δεν εδινε και θελω να ρωτησω....ο επιλογεας τον ταχυτητων εχει στραβωσει και αγκαλιασει το μαρσπιε.....αλλαγες δεν κανει.....ειναι πιθανο να εχει κανει ζημια μεσα στον κινητηρα?το συγκεκριμενο ανταλλακτικο το παραγγειλα απο εβαυ να ελενξω οτι δεν εχουμε παραμεσα ζημιες και συνεχιζουμε με τα υπολοιπα.
οσο για τα προηγουμενα ελπιζω να τα ξεχασουμε :beer: :beer:

SHOOTER045
09/06/2014, 22:14
Ο Θεός συγχωρεί για τα προηγούμενα












Εμείς δεν είμαστε θεοί.....

SHOOTER045
09/06/2014, 22:16
Πλάκα κάνω έτσι.....




Κανέ λίστα με τις ζημιές και τι θες να κάνεις ανέβαζε φώτο να σου πούνε τι διορθώνεται και τι όχι

supraman
09/06/2014, 22:16
Πλάκα κάνω έτσι.....

χαχαχ ειπα και γω τωρα εμεινα !! :lol:

Dbnn
09/06/2014, 22:21
τσαμπα τα χωνω σε εσας αλλα για ελατε λιγο στην θεση μου...ποσο καιρο που την φτιαχνω κομματι κομματι βιδα με βιδα χαλασα ατελειωτες ωρες και οταν πρωτοβγηκε απο το γκαραζ που το βρηκα αυτο το χρεπι κλπ κλπ να σχολιαζουν ολα τα 20χρονα με τα κρυπτον......εγινε και το ατυχημα συνεχιστηκε εντονα το δουλεμα ημουν ηδη παρμενος και ξεσπασα σε λαθος ατομα...ξερω οτι το λετε για την ασφαλεια μου...σημασια εχει ομως οτι εγινε... το ιδιο θα φτιαχτει κομματι κομματι αναγκαστηκα αλλα επειδη δεν ξερεις ποτε τι γινεται σημερα εστειλα την μπαταρια για φορτιση γιατι ουτε μιζα δεν εδινε και θελω να ρωτησω....ο επιλογεας τον ταχυτητων εχει στραβωσει και αγκαλιασει το μαρσπιε.....αλλαγες δεν κανει.....ειναι πιθανο να εχει κανει ζημια μεσα στον κινητηρα?το συγκεκριμενο ανταλλακτικο το παραγγειλα απο εβαυ να ελενξω οτι δεν εχουμε παραμεσα ζημιες και συνεχιζουμε με τα υπολοιπα.
οσο για τα προηγουμενα ελπιζω να τα ξεχασουμε :beer: :beer:

Ρε συ άστους να λένε ότι θέλουνε....
Ξεκίνα να λύνεις.... Πάρε και τηλ αμα θες βοήθεια, κάθομαι που ξύνομαι όλη μέρα!

geo134
09/06/2014, 22:21
να πω την αληθεια οταν ειδα και εγω ψιλοπαγωσα :P
την λιστα την εχω ετοιμη απλα αυριο θα τραβηξω φωτογραφιες...το χρωμα βγαινει πανω απο τα τιμονια μπουκαλες κλπ κλπ ετσι?

supraman
09/06/2014, 22:24
ολα βγαινουν με τριψε τριψε τριψε :p το μονο οταν θα αρχιζεις να ληνεις μην χασεις την υπομονη σου και να μην σε παρει απο κατω και βαζε φωτο να γουσταρουμε :beer:

geo134
09/06/2014, 22:24
Ρε συ άστους να λένε ότι θέλουνε....
Ξεκίνα να λύνεις.... Πάρε και τηλ αμα θες βοήθεια, κάθομαι που ξύνομαι όλη μέρα!

ευχαριστως οποτε βρεις χρονο επειδη σιγουρα σε πολλα θα τα βρω δυσκολα αν θες στειλε μου σε inbox τον αριθμο σου :)

SHOOTER045
09/06/2014, 22:28
Λοιπόν σοβαρά τώρα
Ο μοχλός ταχυτήτων έχει μια βίδα από κάτω που πιάνει στο καρέ που βγαίνει απ το σαζμαν, συνήθως είναι 10αρα
Την ξεβιδωνεις, βγάζεις το μοχλικο, το ισιαζεις, το ξαναπερνας όπως ήταν.
Αν δεν αλλάζει ταχύτητες έχεις θέμα εσωτερικά
Τεποζιτο αφού είναι φθηνό πάρε άλλο
Πηρούνι αν δεν είναι στραβό, η αν έρχεται ακριβώς και όχι με πολύ κόπο και χρήμα, τρίψε τις επιφάνειες που βυθίζονται με διαλυτικο, άλλαξε τσιμουχες και είσαι ρεντυ
Αν όχι βρες άλλο πηρουνι
Άλλαξε τακάκια
Καθάρισε το δισκοφρενο
Και συνεχίζουμε....

Dbnn
09/06/2014, 22:28
να πω την αληθεια οταν ειδα και εγω ψιλοπαγωσα :P
την λιστα την εχω ετοιμη απλα αυριο θα τραβηξω φωτογραφιες...το χρωμα βγαινει πανω απο τα τιμονια μπουκαλες κλπ κλπ ετσι?

ενα λίτρο διαλυτικό νίτρου κάνει θαύματα.... :look:
έχεις ΠΜ

geo134
09/06/2014, 22:29
Λοιπόν σοβαρά τώρα
Ο μοχλός ταχυτήτων έχει μια βίδα από κάτω που πιάνει στο καρέ που βγαίνει απ το σαζμαν, συνήθως είναι 10αρα
Την ξεβιδωνεις, βγάζεις το μοχλικο, το ισιαζεις, το ξαναπερνας όπως ήταν.
Αν δεν αλλάζει ταχύτητες έχεις θέμα εσωτερικά
Τεποζιτο αφού είναι φθηνό πάρε άλλο
Πηρούνι αν δεν είναι στραβό, η αν έρχεται ακριβώς και όχι με πολύ κόπο και χρήμα, τρίψε τις επιφάνειες που βυθίζονται με διαλυτικο, άλλαξε τσιμουχες και είσαι ρεντυ
Αν όχι βρες άλλο πηρουνι
Άλλαξε τακάκια
Καθάρισε το δισκοφρενο
Και συνεχίζουμε....

οταν λεμε τριψε με τι με γυαλοχαρτο? ο μοχλος δεν διορθωνεται πιστεψε με εχει κανει στροφη 270 μοιρων δεν ξερω καν πως θα τον ξεκολλησω απο το μαρσπιε με μια φωτογραφια αυριο θα καταλαβεις

SHOOTER045
09/06/2014, 22:30
να πω την αληθεια οταν ειδα και εγω ψιλοπαγωσα :P
την λιστα την εχω ετοιμη απλα αυριο θα τραβηξω φωτογραφιες...το χρωμα βγαινει πανω απο τα τιμονια μπουκαλες κλπ κλπ ετσι?

Απ τα χρωμια θα βγει(αν δεν τα πέξυσε-ετριψε)ο ήρωας σου όπως σου είπα διαλυτικο και πανι

geo134
09/06/2014, 22:37
ενα λίτρο διαλυτικό νίτρου κάνει θαύματα.... :look:
έχεις ΠΜ

παιζει να εχει θεμα το σιτε δεν μου εχει ερθει κατι

Dbnn
09/06/2014, 22:42
παιζει να εχει θεμα το σιτε δεν μου εχει ερθει κατι

Το κεφάλι μου έχει θέμα.... Ξεχάστηκα! :lol:

ikarosk
09/06/2014, 23:08
Κάπου προς τα 'κει, ήθελε να πάει το ''παλικάρι'' αλλά πήρε λάθος δρόμο:

318119

Περαστικά......κι από 'δω και στο εξής να προσέχεις. Τα σίδερα ξαναγίνονται............:)

geo134
09/06/2014, 23:47
δηλαδη οι μπουκαλες βαφονται ναι η οχι?και αν ναι πως?

SHOOTER045
09/06/2014, 23:55
Κάπου προς τα 'κει, ήθελε να πάει το ''παλικάρι'' αλλά πήρε λάθος δρόμο:

318119

Περαστικά......κι από 'δω και στο εξής να προσέχεις. Τα σίδερα ξαναγίνονται............:)
Μην του βάζεις ιδέες



Φιλαράκο αυτό στην φώτο έτσι βγαίνει απ το εργοστάσιο
Είναι και. Up side down
Εσύ στο δικό σου έπρεπε μα βαψεται ΜΟΝΟ την μπότα το σταθερό μέρος του καλαμιου

geo134
10/06/2014, 01:41
κανενα μαγαζακι στην αθηνα για καλιμπρα στις μπουκαλες?να ελενχθουν βασικα και αν χρειαστει τις βαζουμε......ο σκελετος υπαρχει περιπτωση να εχει παρει?
και κατι αλλο μεχρι στιγμης οπου εχω παρει για ζαντα εχουν την ζαντα με το δισκοφρενο απο την δεξια πλευρα ενω εμενα ειναι απο την αριστερη....μπορω να γυρισω τουμπα τετοια ζαντα και να κουμπωσει σωστα?στις διαστασεις και σε ολα τα υπολοιπα ειναι ιδιες και παρολο που οι ζαντες που βρηκα ειναι ιδιας χρονολογια το δισκοφρενο ειναι απο δεξια

virus
10/06/2014, 04:46
καταρχας παρε μια φθηνη ψηφιακη του 50αρικου να βγαλεις φωτο. βγαλε φωτο τις ζημιες και βαλτες εδω μεσα. τωρα ετσι απλα με λογια δεν βγαινει ακρη και δεν μπορει κανενας να βοηθησει εξ αποστασεως.

να εισαι τυχερος που βρεθηκαν τοσοι να σε κραξουν. αυτο δειχνει οτι υπαρχει ενδιαφερον. και τα ατομα που σε κραξανε ειναι απο τα παιδια που ενδιαφερονται για τον καθε μοτοσυκλετιστη. μην το παιρνεις στραβα και μην σκας.

οσο για τις μπουκαλες δισκους και τα λοιπα πετα τα. πιο φθηνα θα σου ερθει να βρεις αλλα μεταχειρω και να τα κοτσαρεις πανω αμεσα. βρες ενα πληρες μπροστινο.

τωρα για πλαισιο σκουρα τα πραματα. εδω μπαινει στο παιχνιδι η καλιμπρα και πολυ δουλεια απο μερους σου. και φυσικα εξοδα. καθοτι πρεπει να το γδυσεις το μηχανακι για να το πας στην καλιμπρα.

γιαυτο θα σκασεις καποια λεφτα για μπροστινο ωστε να μπορεσεις να κανεις τις μετρησεις για να δεις αν εχει παρει πλαισιο. δυστυχως ειναι το πιο ευκολο αυτο.

παρε εδω (http://www.pegmonkey.com/node/1057) μια ιδεα πως βλεπουμε αν εχει παρει το πλαισιο.

geo134
10/06/2014, 05:17
αν τσεκαρεις εδω την σουμα βγαινει πανω απο 300 ποιο οικονομικα δεν τα βρισκω για αυτο ελεγα καλυμπρα στις μπουκαλες για την ωρα και μολις μαζευτουν χρηματα και αλλαγη τσεκαρε και δες
http://www.car.gr/parts/view/1377925/ μπροστινο συστημα

http://www.car.gr/parts/view/4685084/ ζαντα συν κανα 100 το λαστιχο συν δισκος και οσο προχωραμε ανεβαινουμε δυσαναλογα με οσα αξιζει πραγματικα η μηχανη....
με καλιμπρα θα αντιμετωπισω καποιο προβλημα?στην τελικη τις παω για καλυμπρα τις βαζω επανω να δω αν εχει παρει πλαισιο και αν ολα ειναι καλα αλλαζω το μπροστινο

geo134
10/06/2014, 06:22
και αρχιζουνε τα δυσκολα....με πατεντα στερεωσα την μηχανη να μην κουναει και να στεκεται ορθια και αρχισα να ξεβιδωνω τα αλλενακια απο τις μπουκαλες...αυτες οι βιδες συνεργαστηκανε πληρως μπορω να πω :P αλλου εγκειται το προβλημα.....η κολοβιδα της ζαντας μαλλον μεσα ο πυρος η οτι ειναι εχει στραβωσει και αρνειται πεισματικα να ξεβιδωθει απο χθες την ειχα λουσει με wd 40 σε ολες τις βιδες αλλα δεν εκανε τιποτα εκει...επισης οταν εβγαλα το τιμονι ανακαλυψα μια γλιτσα σε χρωμα μαυρο γκρι παρακατω εχω φωτογραφιες....με την καταραμενηη την βιδα τι να κανω? και αυτη η γλιτσα τι ειναι?οι μπουκαλες με μια πρωτη ματια δεν εχουν παρει αντιθετος κοιτανε μαζι με το δισκοφρενο εκει που πρεπει και η ζαντα εχει στραβωσει ολοκληρη χωρις να εχει πειραξει το παραμικρο..φυσικα μεχρι να βγουν δεν ειμαι σιγουρος για τιποτα δωστε βοηθεια στο λαο :P
318121
318122

GFawkes
10/06/2014, 10:05
King size coffee-check
Jumbo size popcorn-check
Sandwich (θα παρει ωρα)-check
Τσιγαρα-κουτα(θα παρει ωρα)-check

Epic thread.....

Παρακαλω να γινει sticky...
θα βοηθησει πολυ κοσμο!
:D

MAIK72
10/06/2014, 11:21
:uplate:Πως γίνεται αυτό;; Ξεβιδώνει εύκολα ή έχει κολλήσει πάνω στον λαιμό;;
Γράσσο είναι από τον λαιμό και με το χτύπημα ξεχύθηκε πάνω . Μακάρι να είναι μόνο στην τιμονόπλακα.

geo134
10/06/2014, 11:54
τελικα λιγο χτυπημα ηθελε και αλλο λιγο λαδακι συνεχιζουμε το απογευματακι θα εχει και αλλο οφθαλμολουτρο :D

Dbnn
10/06/2014, 11:56
Καλά το πάς..... :D

geo134
10/06/2014, 12:04
βρεθηκε ζαντα με λαστιχο του 2009 90 ευρω μου ειπε μονο επιφανειακη σκουρια....παω αφοβα?πρεπει να ελενξω κατι?

Dbnn
10/06/2014, 12:19
βρεθηκε ζαντα με λαστιχο του 2009 90 ευρω μου ειπε μονο επιφανειακη σκουρια....παω αφοβα?πρεπει να ελενξω κατι?

Αν είναι επιφανειακή η σκουριά το τσιμπάς, βγάζεις ακτίνες και τρίβεις τρίβεις τρίβεις τρίβεις με WD40 και σκοτς για κατσαρόλες....
Απλως αν είναι εφικτό να το ξεζαντάρει για να δείς απο μέσα τις βίδες σε τι κατάσταση είναι ;)

geo134
10/06/2014, 13:49
προχωραμε λοιπον με παιδευτικα αρκετη ωρα αλλα η ζαντα βγηκε και τολμω να πω οτι αυτο που αντικρυσα με τρομαξε ολες οι ακτινες ειναι διαλυμενες και το λαστιχο αν και ξεφουσκωτο δεν φαινεται να εχει τρυπα καπου
η ζαντα λογικα εχει βγει οφ και δεν υπαρχει περιπτωση επισκευης σωστα?
318150
318151
στη συνεχεια βγηκαν οι μπουκαλες απο την μηχανη απο την ματια του απειρου φαινεται οτι εχουν παρει λιγακι αλλα οχι κατι τραγικο
και στο τελος ακολουθει η φωτο της μηχανης οπως ειναι τωρα
διαλειμμα για μεσημεριανο και συνεχιζουμε
318152

supraman
10/06/2014, 13:53
εγω ετσιοπως τοβλεπω σαν πολυ μου φενεται δεν ξερω

geo134
10/06/2014, 13:53
η φωτο της τωρα μηχανης
318153

τελος προσπαθησα να ισιωσω τον μοχλο των ταχυτητων αλλα τιποτα καταφερα ομως να κατεβασω τις ταχυτητες φορτισα την μπαταρια απο αυτοκινητο εβαλα νεκρα και τσουπ...μια μιζια και πηρε μπροστα....................οποτε απο θεμα κινητηρα ειμαστε καλα

GFawkes
10/06/2014, 14:05
H ζαντα μπορει και να σωθει αλλα δεν θα ειναι 100%
πιο καλα αλλαξε την...

αλλιως πας σε ακτινολογο να σου περασει ακτινες/ζυγοστεθμιση κλπ αλλα αν βρηκες αλλη με 90€..χτυπα την και αστη την παλια.

Dbnn
10/06/2014, 14:16
Η μία μπουκάλα έχει πάρει πιο πολύ, αν δεν έχει γούβα στο σημείο που έχει πάρει έρχεται.
Και έτσι που το βλέπω έρχονται, τουλάχιστον η μία.

Την ζάντα που έχεις ήδη ξέχνα την, πιο πολλά θα σου κοστίσει να την φτιάξεις παρά να πάρεις άλλη....
Το λάστιχό σου αν δεν είναι σκισμένο και καμμένο μην το πετάξεις, απλά άλλαξε μια ζάντα.

geo134
10/06/2014, 14:57
μην ξεχνατε οτι το μπροστινο φτερο ειναι στραβο ασχημα απο την μια εχουν φυγει οι βιδες του οποτε μπορει να φταιει και αυτο τωρα παω για συνεχεια και θα τις βγαλω μονες τους μια φωτο

SHOOTER045
10/06/2014, 15:09
τσιμπας αυτο http://www.car.gr/parts/view/1377925/
την ζαντα που βρηκες
και το μηχανακι στεκεται


+αυτο http://www.car.gr/parts/view/3896427/

ΝΤΙΚ
10/06/2014, 16:29
μονο αν μπορεις να βαζεις ισιες τις φωτο να βγαζουμε πιο ευκολα ακρη
παντως μικρο το κακο που επαθες
θα μπορουσες και χειροτερα
το παθημα να γινει μαθημα
μην το βιαστεις
λυστο κανε απολογισμο ζημιων
και μετα παρε οτι χρειαζεται
ισως πετυχεις καλυτερες τιμες η και μεταφορικα αν παραγγειλεις απο εξω
παρακολουθουμε;)

gkaran
10/06/2014, 16:44
Αυτός (http://www.car.gr/parts/view/3896427/) στη Στρατηγού Καλάρη (MOTO STOP), έχει πολύ πράγμα για Rebel. Σίγουρα έχει και μπροστινό φτερό. Καλός στην κουβέντα να είσαι και θα βρεις και καλές τιμές.

Καλό κουράγιο με την αναστήλωση……:a013:

SHOOTER045
10/06/2014, 17:01
μονο αν μπορεις να βαζεις ισιες τις φωτο να βγαζουμε πιο ευκολα ακρη
παντως μικρο το κακο που επαθες
θα μπορουσες και χειροτερα
το παθημα να γινει μαθημα
μην το βιαστεις
λυστο κανε απολογισμο ζημιων
και μετα παρε οτι χρειαζεται
ισως πετυχεις καλυτερες τιμες η και μεταφορικα αν παραγγειλεις απο εξω
παρακολουθουμε;)

Ότι είπε ο φίλος
Η εάν έχεις όλη την λίστα και τα βρεις Ελλάδα από έναν έμπορο, κανείς παζάρι για όλα μαζί

DrEvil
10/06/2014, 17:31
τσεκαρε και το ebay εχει αρκετα καλουδια, σε ανεκτες τιμες
π.χ.
http://www.ebay.co.uk/itm/Forcella-Steli-Honda-Rebel-250-Fork-Stem-Stems-Hairpin-Gabel-Tenedor-Wishbone-/261108608415?pt=Ricambi_e_Accessori_Moto&hash=item3ccb492d9f

Gi_4ce
10/06/2014, 20:35
Εσυ περασες με εναν αξονα στα χερια απο μαγαζι στην Πειραιως σημερα το πρωι?

geo134
10/06/2014, 20:49
οχι αλλα θα με δεις πολυ συντομα στην γυρα για διαφορα ανταλλακτικα απο πειραιως στα χερια :P

toyar
10/06/2014, 21:09
Εσυ περασες με εναν αξονα στα χερια απο μαγαζι στην Πειραιως σημερα το πρωι?

υπαχει ακρη σε μαγαζι να κοιταξουμε για κατι πραγματακια;

geo134
11/06/2014, 09:44
υπαχει ακρη σε μαγαζι να κοιταξουμε για κατι πραγματακια;

βασικα αν εχουμε ακρη για καταστημα με ανταλλακτικα γιατι μεχρι στιγμης δεν τα βρισκω ολα στειλε ενα πμ μπας και βγαλουμε ακρη

geo134
12/06/2014, 10:37
τελικα ακυρη η ζαντα πηγα με ενα φιλαρακι που ασχολειται του ειχα πει οπως μου ειπατε να βγαλει το λαστιχο και η σκουρια ξεκιναγε απο εκει που δενουν οι ακτινες
το κοπαναγες και εφευγε σκονη σκουριας...δεν ξερω αν διορωθνεται η οχι αλλα δεν δινω για κανενα λογο τοσα χρηματα για κατι σκουριασμενο...οποτε ειμαι παλι στην αναζητηση...μονο εκτος αθηνων εχω βρει αλλα ετσι δεν μπορω να την τσεκαρω
σημερα λοιπον εχει καθαρισμα μπουκαλες απο το χρωμα ελυσα δαγκανα καθαρισμα και παρηγγειλα καινουργια τακακια.... μια ερωτηση..το ρουλεμαν τροχου μπαινει στον τροχο φανταζομαι εκει που δενει με τις μπουκαλες...αυτο καθε ποτε θελει αλλαγη?δηλαδη μολις την αγορασω το αλλαζω η του βαζω κατι σε στυλ λιπαντικου?τελος απο την φωτογραφια και απο αλλες ιδιες μηχανες που βρηκα να κοιταξω για δοτες φαινεται το ρουλεμαν τιμουνιου οτι εχει παραδωσει πνευμα...που το βρισκω αυτο γιατι πηρα σε καταστημα στο κεντρο και δεν ειχε για αυτο το μοντελο και ο σαρακακης ζητησε 90 ευρω και αναμονη 1 μηνα περιπου να το φερει απεξω
τελος μου κοπηκε το σωληνακι των φρενων απο το πεσιμο...να κοιταξω κατι σε υψηλης απο shark η να προτιμησω το γνησιο απο οπου βρω?

Takata Dome
12/06/2014, 10:47
τελικα ακυρη η ζαντα πηγα με ενα φιλαρακι που ασχολειται του ειχα πει οπως μου ειπατε να βγαλει το λαστιχο και η σκουρια ξεκιναγε απο εκει που δενουν οι ακτινες
το κοπαναγες και εφευγε σκονη σκουριας...δεν ξερω αν διορωθνεται η οχι αλλα δεν δινω για κανενα λογο τοσα χρηματα για κατι σκουριασμενο...οποτε ειμαι παλι στην αναζητηση...μονο εκτος αθηνων εχω βρει αλλα ετσι δεν μπορω να την τσεκαρω
σημερα λοιπον εχει καθαρισμα μπουκαλες απο το χρωμα ελυσα δαγκανα καθαρισμα και παρηγγειλα καινουργια τακακια.... μια ερωτηση..το ρουλεμαν τροχου μπαινει στον τροχο φανταζομαι εκει που δενει με τις μπουκαλες...αυτο καθε ποτε θελει αλλαγη?δηλαδη μολις την αγορασω το αλλαζω η του βαζω κατι σε στυλ λιπαντικου?τελος απο την φωτογραφια και απο αλλες ιδιες μηχανες που βρηκα να κοιταξω για δοτες φαινεται το ρουλεμαν τιμουνιου οτι εχει παραδωσει πνευμα...που το βρισκω αυτο γιατι πηρα σε καταστημα στο κεντρο και δεν ειχε για αυτο το μοντελο και ο σαρακακης ζητησε 90 ευρω και αναμονη 1 μηνα περιπου να το φερει απεξω
τελος μου κοπηκε το σωληνακι των φρενων απο το πεσιμο...να κοιταξω κατι σε υψηλης απο shark η να προτιμησω το γνησιο απο οπου βρω?

Για να δείς αν θέλουν αλλαγή τα ρουλεμάν του τροχού, τον σηκώνεις στον αέρα και κρατώντας με τα 2 σου χέρια,προσπαθείς να τον κουνήσεις πάνω-κάτω και εμπρός-πίσω. Αν έχει τζόγους και κουνιέται σε έναν απ'τους 2 άξονες,θέλουν αλλαγή. Επίσης,τον περιστρέφεις,και αν παρατηρείς να σκαλώνει ή ακούς περίεργους ήχους,πάλι θέλουν αλλαγή. Καλύτερα να τα αντικαταστήσεις προληπτικά μαζί με τις τσιμούχες τους,ένα kit All Balls από την Αμερική θα σου βγεί κοντά στα 20 ευρώ,για πιο επώνυμα ρουλεμάν παίρνεις τα παλιά,και πάς σε ένα εξειδικευμένο κατάστημα να σου δώσουν καινούργια.

Για ρουλεμάν τιμονιού, πάλι μπορείς να βρείς μέσω ebay,και μάλιστα κωνικά που έχουν μεγαλύτερη αντοχή. Υπολόγιζε 30 ευρώ . Η αντικατάστασή τους έχει λίγη φασαρία,γιατί πρέπει να αλλάξεις τα ποτήρια των ρουλεμάν,και αυτό στην κάτω τιμονόπλακα ίσως χρειαστεί μηχανουργείο. Σωληνάκι φρένου δεν υπάρχει λόγος να πάρεις γνήσιο, και τα υψηλής μια χαρά είναι.

SHOOTER045
12/06/2014, 10:54
Ότι είπε ο από πανω
Και για τα ρουλεμάν τροχού και για τα τιμίου, και επειδή δεν βρήκες σε έναν δεν σημαίνει ότι δεν έχουμε άλλοι
Δες στον μπέη

geo134
12/06/2014, 10:55
Για να δείς αν θέλουν αλλαγή τα ρουλεμάν του τροχού, τον σηκώνεις στον αέρα και κρατώντας με τα 2 σου χέρια,προσπαθείς να τον κουνήσεις πάνω-κάτω και εμπρός-πίσω. Αν έχει τζόγους και κουνιέται σε έναν απ'τους 2 άξονες,θέλουν αλλαγή. Επίσης,τον περιστρέφεις,και αν παρατηρείς να σκαλώνει ή ακούς περίεργους ήχους,πάλι θέλουν αλλαγή. Καλύτερα να τα αντικαταστήσεις προληπτικά μαζί με τις τσιμούχες τους,ένα kit All Balls από την Αμερική θα σου βγεί κοντά στα 20 ευρώ,για πιο επώνυμα ρουλεμάν παίρνεις τα παλιά,και πάς σε ένα εξειδικευμένο κατάστημα να σου δώσουν καινούργια.

Για ρουλεμάν τιμονιού, πάλι μπορείς να βρείς μέσω ebay,και μάλιστα κωνικά που έχουν μεγαλύτερη αντοχή. Υπολόγιζε 30 ευρώ . Η αντικατάστασή τους έχει λίγη φασαρία,γιατί πρέπει να αλλάξεις τα ποτήρια των ρουλεμάν,και αυτό στην κάτω τιμονόπλακα ίσως χρειαστεί μηχανουργείο. Σωληνάκι φρένου δεν υπάρχει λόγος να πάρεις γνήσιο, και τα υψηλής μια χαρά είναι.
ξερεις συγκεκριμενα ποιο κιτακι κανει για τον τροχο ??και του τιμονιου ας εχει φασαρια ξερει κανεις να δωσει γενικες οδηγιες πως το αλλαζουμε?γιατι το σερβις μανουαλ τα λεει λιγο τι παραξενα

SHOOTER045
12/06/2014, 11:06
Αν ψάξεις εδώ μέσα διαφορά πρότζεκτ η επισκευές που τα παιδιά το δείχνουν αναλυτικά
Τα ρουλεμάν έχουν πάνω έναν κωδικό ψάξτε στο εμπόριο έτσι
Επειδή μπαίνω απ το τηλ και δεν μπορώ ή μάλλον δεν ξέρω να κάνω επικοληση τα λινκ
Χτύπα στο eBay -honda cmx rebel, 250 front bearings /stering berings και θα δεις και απλά και κωνικα

geo134
12/06/2014, 11:24
καλος οποτε ταυτοχρονα παραγγελνω και αυτα ετσι ωστε οταν βρεθει ροδα να περαστουν επιτοπου.....το απογευματακι θα ανεβασω φωτογραφιες απο τις δουλειες που εχουν γινει

Takata Dome
12/06/2014, 11:34
ξερεις συγκεκριμενα ποιο κιτακι κανει για τον τροχο ??και του τιμονιου ας εχει φασαρια ξερει κανεις να δωσει γενικες οδηγιες πως το αλλαζουμε?γιατι το σερβις μανουαλ τα λεει λιγο τι παραξενα


Για τα κιτ ψάχνεις στο ebay οπως είπε ο shooter και θα βρείς πολύ πράμα. Τα all balls που δεν είναι επώνυμα,οι αμερικάνοι που τα χρησιμοποιούνε πολύ λένε πως είναι καλά. Έχω βάλει και εγώ,αλλά δεν έχω κάνει χιλιόμετρα για να σου πώ εντυπώσεις.

Για τα ρουλεμάν λαιμού ψάξε επίσης στο ίντερνετ και θα βρείς πολλές σελίδες στα αγγλικά και στα ελληνικά. Συνοπτικά: Αφαιρείς τα παλιά ρουλεμάν με τις μπίλιες τους.Με ένα ίσιο κατσαβίδι αφαιρείς τις φωλιές τους απ'το λαιμό. Θέλει αρκετή υπομονή εδώ,και χτυπήματα εναλλάξ στις πλευρές για να βγούν σωστά και εύκολα. Μετά πρέπει να βγεί το ποτήρι των ρουλεμάν απ'την κάτω πλάκα. Αυτό είναι ο μεγαλύτερος μπελάς της διαδικασίας,αντί να ταλαιπωρηθείς,το πάς σε ένα μηχανουργείο να στο κόψουν προσεκτικά και να το αφαιρέσουν.

Αφού πάρεις το κιτ με τα καινούργια (κωνικά), αρχικά τοποθετείς τις φωλιές στο λαιμό. Καθαρίζεις την περιοχή που θα μπούν, και χτυπάς τις νέες με τις παλιές φωλιές,για να μπούν στη θέση τους. Χτυπάς πάντα στις άκρες και ΠΟΤΕ εκεί που θα πατήσει το ρουλεμάν. Βάζεις το ρουλεμάν στην κάτω πλάκα με προσοχή και χτυπώντας πάλι στις πλευρές,αφού πρώτα έχεις βάλει την τσιμούχα. Μπόλικο γράσσο σε φωλιές και ρουλεμάν,και τα βάζεις προσεκτικά πάνω. Μόλις μπούν και τα δύο,βάζεις και την πάνω τσιμούχα. Κάνεις δοκιμές σφίγγοντας και ξεσφίγγοντας το παξιμάδι της τιμονόπλακας ώστε να έχεις την επιθυμητή αίσθηση.Δεν τα παρασφίγγεις ούτε τα αφήνεις εντελώς χαλαρά.

Αυτά στο περίπου. Κοίτα και καμιά φωτογραφία εδώ ενδεικτικά:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=122984&page=69

geo134
12/06/2014, 11:40
Για τα κιτ ψάχνεις στο ebay οπως είπε ο shooter και θα βρείς πολύ πράμα. Τα all balls που δεν είναι επώνυμα,οι αμερικάνοι που τα χρησιμοποιούνε πολύ λένε πως είναι καλά. Έχω βάλει και εγώ,αλλά δεν έχω κάνει χιλιόμετρα για να σου πώ εντυπώσεις.

Για τα ρουλεμάν λαιμού ψάξε επίσης στο ίντερνετ και θα βρείς πολλές σελίδες στα αγγλικά και στα ελληνικά. Συνοπτικά: Αφαιρείς τα παλιά ρουλεμάν με τις μπίλιες τους.Με ένα ίσιο κατσαβίδι αφαιρείς τις φωλιές τους απ'το λαιμό. Θέλει αρκετή υπομονή εδώ,και χτυπήματα εναλλάξ στις πλευρές για να βγούν σωστά και εύκολα. Μετά πρέπει να βγεί το ποτήρι των ρουλεμάν απ'την κάτω πλάκα. Αυτό είναι ο μεγαλύτερος μπελάς της διαδικασίας,αντί να ταλαιπωρηθείς,το πάς σε ένα μηχανουργείο να στο κόψουν προσεκτικά και να το αφαιρέσουν.

Αφού πάρεις το κιτ με τα καινούργια (κωνικά), αρχικά τοποθετείς τις φωλιές στο λαιμό. Καθαρίζεις την περιοχή που θα μπούν, και χτυπάς τις νέες με τις παλιές φωλιές,για να μπούν στη θέση τους. Χτυπάς πάντα στις άκρες και ΠΟΤΕ εκεί που θα πατήσει το ρουλεμάν. Βάζεις το ρουλεμάν στην κάτω πλάκα με προσοχή και χτυπώντας πάλι στις πλευρές,αφού πρώτα έχεις βάλει την τσιμούχα. Μπόλικο γράσσο σε φωλιές και ρουλεμάν,και τα βάζεις προσεκτικά πάνω. Μόλις μπούν και τα δύο,βάζεις και την πάνω τσιμούχα. Κάνεις δοκιμές σφίγγοντας και ξεσφίγγοντας το παξιμάδι της τιμονόπλακας ώστε να έχεις την επιθυμητή αίσθηση.Δεν τα παρασφίγγεις ούτε τα αφήνεις εντελώς χαλαρά.

Αυτά στο περίπου. Κοίτα και καμιά φωτογραφία εδώ ενδεικτικά:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=122984&page=69

μαλιστα...ναι...οκ ειναι απλο σε συνεργειο για αλλαγη πανω κατω θελουν 70 με την αλλαγη να το παω εκει να τελειωνουμε :P ?

toyar
12/06/2014, 11:58
τι θα πας στο συνεργειο;
αφου τα εχεις ολα λυμενα το 80% της δουλειας εχει γινει

geo134
12/06/2014, 12:57
κοιτα τα ορια μου τα γνωριζω επι του θεματος και θεωρω οτι θα τα ξετιναξω ολα καλυτερα να το αφησω για το τελος του τιμονιου το ρουλεμαν και βλεπουμε

toyar
12/06/2014, 13:18
η περισσοτερη δουλεια ειναι να στερεωσεις το μηχανακι και να λυσεις φαναρι οργανα τιμονι φτερο τροχο καλαμια
θεωρωντας οτι ολα αυτα εχουν ηδη γινει, εχοντας τις τιμονοπλακες μπροστα σου μπορεις να παλεψεις τα ρουλεμαν
http://www.motopissaris.gr/parts/All-Balls-22-1002-%CF%83%CE%B5%CF%84-%CE%BA%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%AC%CE%BD-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BF%CF%8D-2-%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%AC%CE%BD-2-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%8D%CF%87%CE%B5%CF%82

motomaniac
12/06/2014, 19:01
μετρα μου αν μπορεις τι διαστασεις των μμπουκαλων σου. εχω ενα ζευγαρι απο χοντα αν σου κανουν θα στις δωσω σε πολυ καλυτερη απο αυτα που βλεπεις. μετρα διαμετρο το καλαμι (αυτο που καποτε ηταν νικελ) και παχος αξονα. εχω και πανω κατω τιμονοπλακα αν θες. παντως οι τιμες που κοιτας ειναι απαραδεκτες. καλυτερα να κανεις υπομονη και να ψαχτεις αλλιως. Με μετρησεις ακριβως τι ψαχνεις να ταιριαξεις απο καποιο αλλο μοντελο ειτε χοντα ειτε οχι. το να ισωσεις σκληρομεταλλο δεν μου φαινεται καθολου καλο σαν ιδεα. και γενικα το να ισιωνεις μερη τοσο βασικα. δεν ειναι μαρσπιεδακι.. να σε ενημερωσω οτι με παρομοια και πιο αναλαφρη πτωση ειχε στραβωσει και η δισκοπλακα μου. και με πιο χοντρη τουμπα εχω στραβωσει εως και πανω τιμονοπλακα. οποτε κανονισε τα οικονομικα σου. τεποζιτο αγορασε αλλο αμα κανει 40ε. σωληνακι βρισκεις εως και τζαμπα μεταχειρσμενο γνησιο. πολυ πιθανων να κανει απο οποιοδηποτε μηχανακι με ενα δισκοφρενο. παντως εισαι στο πιο καλο σταδιο για χοντρες μετατροπες... πχ εγω θα του εβαζα ενα ωραιοτατο συμβατικο και μακρυ πιρουνι κομπλε απο κανα σχετικα παλιο εντουρο μαζι με την 21 ιντσων ροδαα για πιο παλιομοδιτικο λουκ.

geo134
12/06/2014, 19:37
χοντρες μετατροπες?λογικα θα ξεφυγουμε ασχημα στο κοστος πιστευω....δεν ξερω βεβαια μια σκεψη παραθετω.....σημερα παρολο που δεν μπορω να ανεβασω φωτο καθαριστηκαν οι μπουκαλες και ξεγυμνωθηκε η μηχανη εχει μεινει μονο το μοτερ επανω στο σκελετο για να παει για μετρημα ειδα κατι παραξενες ρωγμες που δεν μου αρεσανε αλλα θα δουμε....

motomaniac
12/06/2014, 20:36
χοντρες μετατροπες?λογικα θα ξεφυγουμε ασχημα στο κοστος πιστευω....δεν ξερω βεβαια μια σκεψη παραθετω.....σημερα παρολο που δεν μπορω να ανεβασω φωτο καθαριστηκαν οι μπουκαλες και ξεγυμνωθηκε η μηχανη εχει μεινει μονο το μοτερ επανω στο σκελετο για να παει για μετρημα ειδα κατι παραξενες ρωγμες που δεν μου αρεσανε αλλα θα δουμε....

δεν ειναι απαραιτητο να ανιβει το κοστος σε σχεση με τις (ακραιες) τιμες που κοιτας. οταν μορεις να βρεις κομπλε μπροστινο με 100ε χαλαλι το 50αρικο του τορναδορου να σου αλλαξει τον κεντρικο αξονα.

καπως ετσι ξεκινανε (δεν ξερω αν ειναι δισκοφρενο τα πρωτα 2)
http://www.car.gr/parts/view/4385346/
http://www.car.gr/parts/view/3558980/
http://www.car.gr/parts/view/2990994/
αυτο μαλλον ειναι κοντο http://www.car.gr/parts/view/4714937/
αυτο μαλλον ειναι πολυ καλο http://www.car.gr/parts/view/4141366/
βλεπεις που κυμαινονται οι τιμες για μηχανακι τετοιας ηλικιας... http://www.car.gr/parts/?sort=price&ca=1848&price=%3E50&condition=%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF&pg=5
δινεις και κα6τι παραπανω και παιρνεις και ροδα μαζι.. http://www.car.gr/parts/view/5118629/
http://www.car.gr/parts/view/4802524/
και φυσικα ζητας και την δαγκανα με το σωληνακι μαζι σε μια συνολικη τιμη αν παρεις κομπλε μπροστινο.
http://www.car.gr/parts/view/1778130/
http://www.car.gr/parts/view/4994626/
http://www.car.gr/parts/view/2662134/

geo134
14/06/2014, 11:56
ο σκελετος επεστρεψε δεν εχει τιποτα και οι ρωγμες που εβλεπα ηταν απλα γραντζουνιες οπως ειπε το παιδι οποτε συνεχιζουμε κανονικα αλλα με αργους ρυθμους καθοτι τα χρηματα που μαζευοντουσαν για να φτιαχτει επρεπε να φυγουν σε συγγενικο προσωπο λογο υγειας...οποτε για την ωρα κανουμε οτι μπορουμε με τα ηδη υπαρχοντα.....ερωτηση αν ειδατε και τα πισω αμορτισερ ειναι βαμμενα κατι που ημουν αντιθετος εξαρχης...τελος παντων τωρα που τα ειδα ειναι βαμμενο και το μεταλλο που μπαινοβγαινει εσωτερικα απο το ελατηριο και γυρω του εχει μαζεψει χρωμα απο το βαψιμο και φαινονται πολυ σκληρα...αυτα πως θα τα ξεβαψω?

toyar
14/06/2014, 14:10
δοκιμασε με ασετον απο χρωματοπωλειο 4ευρω το λιτρο αλλα μην το μουσκεψεις και παει στην τσιμουχα

virus
14/06/2014, 16:44
δεν το πας στο κ shock; και σερβις θα του κανεις και θα βγει ολη η μπογια σιγουρα.

MAIK72
14/06/2014, 17:20
δεν το πας στο κ shock; και σερβις θα του κανεις και θα βγει ολη η μπογια σιγουρα.

Τι σέρβις θα κάνει; Δεν ανοίγουν. Αν είναι για την μπογιά μόνο ,ναι ,γιατί θα δυσκολευτεί να την αφαιρέσει χωρίς να βγάλει το ελατήριο.