PDA

View Full Version : προβλημα σε G650 GS



giorgos_o
10/06/2014, 07:19
Καλησπερα!
Επειδη ειμαι λιγο ασχετος θα σας περιγραψω ενα προβλημα που μου εχει εμφανιστει στη μηχανη.
Ενα μεσημερι που βαζω μπροστα για να γυρισω σπιτι απο καφε, μου κανει 3 σβησιματα εν κινησει οταν πατουσα συμπλεκτη για να αλλαξω ταχυτητα και χαλαει η ενδειξη της ωρας, εδειξε αλλη ωρα.
Το ντεποζιτο ηταν κατω απο τη μεση σιγουρα, κοντα στη ρεζερβα πιστευω.
Μετα απο γεμισμα δεν ειχα ξανασυναντησει προβλημα αλλα εκανα μικρες διαδρομες.Το προηγουμενο σαββατοκυριακο ξαναγεμιζω, παω διαδρομη γυρω στα 130 χιλιομετρα μπρος πισω και οταν φτανω σπιτι να μου σβηνει ακομα και στο ρελαντι...
Την επομενη μερα ξανα σε μικρη διαδρομη κανενα προβλημα. Σημερα ομως, σε διαδρομη 2,5 χιλιομετρων, αργουσε να ακουσει στο ανοιγμα του γκαζιου και παρατηρησα να δειχνει το στροφομετρο ψηλες στροφες, 5000-6000 χωρις αυτο ομως να ακουγεται στον κινητηρα. Μετα εκανε παλι σβησιματα, εβαζα εν κινησει μπροστα κατευθειαν και εφτασα μεχρι το σπιτι, ενω αναψε κ η ενδειξη για τη βενζινη σε μια φαση και μετα ξαναεσβησε....
Καμια ιδεα καποιος πιο εμπειρος;
Μοντελο 2010 γυρω στα 10000 χιλιομετρα αν παιζει ρολο και αλλαξα μπαταριας μεσα στο χειμωνα..

Ευχαριστω!!

lykourgi
10/06/2014, 10:02
Πιθανόν : πολλαπλασιαστής.

Σίγουρα : ηλεκτρολόγος.

(Περίμενε και κάποια απάντηση από κάτοχο του μοντέλου, μήπως είναι κάποιο γνωστό θέμα.)

GFawkes
10/06/2014, 10:07
Ποιο μοντελο....

κοιτα στο λαιμο της μηχανης το καλωδιο απο κλειδαρια/διακοπτη προς πλεξουδα...
μαλλον σου εχει κοπει εσωτερικα και τρελαινει το συστημα.

McGyver
10/06/2014, 10:08
Τσέκαρε για αρχή το εύκολο...

Σωστά σφιγμένα καλώδια στους πόλους της μπαταρίας.

giorgos_o
10/06/2014, 13:51
να θελει καθαρισμό το συστημα ψεκασμου (μπεκ) δεν παίζει;
σε κάθε περίπτωση θελει επίσκεψη στο συνεργειο ε;

μοντέλο g650 gs 2010

GFawkes
10/06/2014, 14:00
Mπα..

ηλεκτρικο ειναι το θεμα σου.

toyar
10/06/2014, 14:04
ηλεκτρικο.........
πολοι μπαταριας, ασφαλειοθηκη , πλεξουδα στο λαιμο, καποιος απο τους διακοπτες (kill,stand, κεντρικος)

foogr01
10/06/2014, 14:06
Ξεκίνα από εκεί που σου λέει ο McGyver. Αν δεν το έχεις με βίδες κλπ. πήγαινε το σε ειδικό.
Μετά τσέκαρε τα καλώδια στο τιμόνι: παίξε το τιμόνι δεξιά αριστερά να δεις αν διαπιστώσεις κάτι περίεργο (σταματημένος με ανοιχτή τη μηχανή), αν και λογικά το έχουνε διορθώσει το θέμα αυτό στα πιο καινούρια. Κάτι σε ηλεκτρικό μου κάνει κι εμένα το θέμα σου. Μην αποκλείεις η μπαταρία σου να τα έχει παίξει (ελαττωματική π.χ.) ακόμα κι αν την έβαλες πρόσφατα (παθών, όπου μετά από 10 μέρες αλλάχτηκε η μπαταρία και όλα οκ).

Pan (dvs)
10/06/2014, 14:12
Συνεργειο,μην βαλεις χερι.

Gia
10/06/2014, 14:58
Καλησπέρα
Εχω το μοντέλο του 07, τότε ήταν ακόμα f650gs.
αυτό είχε το εξής ζήτημα όσον αφορά τις υψηλές στροφές, αλλά δεν είχα κανένα απο τα άλλα συμπτώματα. στο δεξί μέρος έχει τον ρυθμιστή για την ανάρτηση. Πίσω απο αυτόν περνάνε καλώδια. τον βγάζεις και τα καλώδια που παιρνούν απο πίσω τα μονώνεις καλά με μονωτική ταινία και τον ξαναβάζεις κανονικά στη θέση του. Μου έχει τύχει μια φορά στο δρόμο, κόλλησε το ρελαντί στις 2500 και πήγα στο συνεργείο στο Γερακα και μου είπαν οτι είναι γνωστό θέμα. Μου ξαναέτυχε μετά απο καιρό, το έκανα πάλι γιατί είχε φαγωθεί κάπου η ταινία και όλα κομπλέ. όταν μου ξαναέτυχε παρατήρησα οτι αν σβήσεις και ξαναβάλεις μπρος, δεν το κάνει. είναι λίγο λαχείο πως θα κάτσει. Αλλά επαναλαμβάνω δεν είχα άλλα συμπτώματα. μπορείς βέβαια να το κοιτάξεις, είναι πολύ εύκολο.
Χαιρετώ.

giorgos_o
10/06/2014, 15:13
για να δούμε...
ευχαριστω όλους παιδιά!

giorgos_o
13/06/2014, 21:08
σημερα μου έμεινε κ τελειως. πατάω μίζα κανει ενα τσαφ κ τέρμα,αυτο ήτανε..
παει συνεργειο και δυστυχως δεν εχουμε εξουσιοδοτημένο εδω,αν δεν ειναι κατι απλό την κατσαμε ...

foogr01
14/06/2014, 20:05
Με καλώδια παίρνει;
Πιστεύω είναι η μπαταρία σου.

giorgos_o
18/06/2014, 16:09
Μπα, μπαταρια εχω αλλαξει προσφατα..
Παντως οι τυποι εδω στα συνεργεια ειναι απιστευτοι.
Παω την επομενη μερα το πρωι να δω τι εχει κ η απαντηση ειναι "κατι ηλεκτρικο" χωρις περαιτερω επεξηγησεις...
Τωρα ειναι μια χαρα. Θα ηθελα να μου προτεινετε σε ποιο εξουσιοδοτημενο να το παω στην Αθηνα για service και γισ να το βαλει στον εγκεφαλο.. Αν δεν επιτρεπονται προτασεις παρακαλω με pm.....

foogr01
18/06/2014, 17:02
Το ότι άλλαξες πρόσφατα δε σημαίνει και ότι είναι οκ η μπαταρία (παθών), εκτός αν έχει ελεγχθεί...
Just saying...