PDA

View Full Version : ηχος σαν πολυ σιγανο κροταλισμα μεσα στον κινητηρα...



akis314
10/06/2014, 16:17
καλησπερα,εδω και λιγο καιρο εχω μια ybr 125 05. ακουγεται ενας ηχος οταν δουλευει,ακουγεται πιο καθαρα στο ρελαντι, σαν πολυ μικρο κροταλισμα. ελεγξα βαλβιδες και διακενα κι ειναι οκ... εβγαλα το μπουζι και ειδα μεσα στον κυλινδρο ,οσο μπορεις να δεις... και φαινεται τζαμι.εβαλα και καινουιο μπουζι αλλα παλι το ιδιο.... υποπτευομαι μπιελα αλλα το θεμα ειναι οτι το μηχανακι τραβαει.... δεν εχει καποιο θεμα αποδοσης... μονο αυτο το μικρο ''τσικ τσικ''. μπορει κανει να βοηθησει?

MAIK72
10/06/2014, 16:41
Να υποθέσω ότι άλλαξες λάδια πρόσφατα;

akis314
10/06/2014, 16:43
ναι,πριν το 3ημερο,,,,, bell ray ημισυνθετικα..

akis314
10/06/2014, 16:44
ναι,πριν το 3ημερο,,,,, bell ray ημισυνθετικα..
10-40 EXP τα λαδια

MAIK72
10/06/2014, 16:50
Θα σταματήσει σε λίγα χιλιόμετρα λογικά. Το ίδιο ακριβώς μου έκανε και σταμάτησε μετά από λίγο. Λεπτομέρειες πως και γιατί δεν ξέρω. Ακροαστικά που του έκανα ακουγόταν από τα πιστόνια. Μετά από λίγο σταμάτησε.
Το ίδιο έγινε και με το βεσπάκι όταν του άλλαξα λάδια

power hornet
10/06/2014, 17:03
αλυσιδα εκκεντροφορου μηπως?ποσα χλμ εχει το μηχανακι πανω?

daz
10/06/2014, 18:56
Ηχογράφησε όσο καλύτερα μπορείς από διάφορες γωνίες και ανέβασέ το. Αν ξεκινήσουμε να λέμε σε τι μπορεί να οφείλεται ο θόρυβος δεν τελειώνουμε ποτέ.

Ή τουλάχιστον, αν γνωρίζεις, περιέγραψε τον θόρυβο. Η μπιέλα που υποπτεύεσαι, με τις βαλβίδες, που σε προβλημάτισαν, κάνουν εντελώς διαφορετικό θόρυβο. Μπορεί να είναι ο κύλινδρος εκτός ανοχών και το πιστόνι να τον "σκαμπιλίζει? Πόσα χλμ έχεις? Μπορεί να είναι τεντωτήρας καδένας ή πίρος πιστονιού ή βίδα στροφάλου ή τα "κλειδιά" στα γρανάζια του αντικραδασμικού (αυτό ακούγεται σαν μπιέλα) ή καμπάνα (πάτα συμπλέκτη ενώ δουλεύει ρελαντί) ή ακόμα το κούμπωμα του κράνους σου που χτυπάει απ' τον αέρα. :lol:

Με λίγα λόγια πιάσε το αυγό..

Αν αποφασίσεις να το πας σε μάστορα μη το πας μόνο σε ένα, θα έχει πολύ πλάκα. Όλοι θα σου λένε κάτι διαφορετικό. :lol: Φυσικά κάποιος θα έχει δίκιο οπότε μετά θα σου μένει μόνο να ανακαλύψεις ποιος είναι αυτός. :lol:

MAIK72
10/06/2014, 19:32
:a09:
Ηχογράφησε όσο καλύτερα μπορείς από διάφορες γωνίες και ανέβασέ το. Αν ξεκινήσουμε να λέμε σε τι μπορεί να οφείλεται ο θόρυβος δεν τελειώνουμε ποτέ.

Ή τουλάχιστον, αν γνωρίζεις, περιέγραψε τον θόρυβο. Η μπιέλα που υποπτεύεσαι, με τις βαλβίδες, που σε προβλημάτισαν, κάνουν εντελώς διαφορετικό θόρυβο. Μπορεί να είναι ο κύλινδρος εκτός ανοχών και το πιστόνι να τον "σκαμπιλίζει? Πόσα χλμ έχεις? Μπορεί να είναι τεντωτήρας καδένας ή πίρος πιστονιού ή βίδα στροφάλου ή τα "κλειδιά" στα γρανάζια του αντικραδασμικού (αυτό ακούγεται σαν μπιέλα) ή καμπάνα (πάτα συμπλέκτη ενώ δουλεύει ρελαντί) ή ακόμα το κούμπωμα του κράνους σου που χτυπάει απ' τον αέρα. :lol:

Με λίγα λόγια πιάσε το αυγό..

Αν αποφασίσεις να το πας σε μάστορα μη το πας μόνο σε ένα, θα έχει πολύ πλάκα. Όλοι θα σου λένε κάτι διαφορετικό. :lol: Φυσικά κάποιος θα έχει δίκιο οπότε μετά θα σου μένει μόνο να ανακαλύψεις ποιος είναι αυτός. :lol:

Θα επιλέξω το Δ! Πειρο/ρουλεμαν πιστονιου!:a48:

lykourgi
10/06/2014, 19:49
Αν αποφασίσεις να το πας σε μάστορα μη το πας μόνο σε ένα, θα έχει πολύ πλάκα. Όλοι θα σου λένε κάτι διαφορετικό. :lol: Φυσικά κάποιος θα έχει δίκιο οπότε μετά θα σου μένει μόνο να ανακαλύψεις ποιος είναι αυτός. :lol:


:lol:

Πόσο δίκιο έχεις...

DrEvil
10/06/2014, 20:13
Πατα συμπλεκτη.
Ακουγεται το ιδιο;

εντιτ: ειδα οτι το εγραψε και ο DAZ

akis314
10/06/2014, 20:26
μηχανακι μολις μπηκε στα 26000..... αλλα το ειχε ενας παππους πριν απο εμενα πολυ ηρεμα....κι εγω χαλαρα παω... οχι σαν τον παππου αλλα χαλαρα :cool:

MAIK72
10/06/2014, 20:34
To τσικι-τσικι ακούγεται σαν να βαράει η βελόνα του σλαιντ στο κρμπυρατέρ κάθε 2-3 δεύτερα. Δεν είναι απο,κει όμως ούτε επιδεινώνεται με το πάτημα συμπλέκτη.
Κατέβασα καμρπυρατέρ, ξαναέλεγξα βαλβίδες ,άλλαξα μπουζί , μέτρησα πολλ/ες, πηνία βολάν ,μπαταρία, τεντωτήρας τίποτα.
Με στηθοσκόπιο το άκουγα έντονα ακριβώς πάνω από το βολάν. Το άφησα όπως είναι και μετά από λίγα χλμ δεν το ξανάκανε ούτε κ΄ρυο ούτε ζεστό.

akis314
10/06/2014, 20:38
το ιδιο και με συμπλεκτη πατημενο... και στο ρελαντι με ανοιχτο το τσοκ ακουγεται πολυ καθαρα.. αοκυγεται σαν πολυ λεπτος μεταλλικος ηχος
Πατα συμπλεκτη.
Ακουγεται το ιδιο;

εντιτ: ειδα οτι το εγραψε και ο DAZ

akis314
10/06/2014, 20:43
μετα απο ποσα χιλιομετρα στο σταματησε αυτο? απλα το αστειο ειναι τωρα που ειπες με τα λαδια ,οτι καμια φορα οταν ειναι κρυο τελειως παιρνει, εχει πολυ χαμηλο ρελαντι ακομα και με το τσοκ ανοιχτο...ο ηχος αυτος δεν ειναι καθε 2-3δευτ ειναι σαν να ακους τη βαλβιδα να ανοιγοκλεινει ,με τετοια ταχυτητα.... πριν την αλλαγη λαδιων δεν ειχα θεμα.... εκανα και θεσσαλονικη-καβαλα και πισω κι ουτε καταλαβε τπτ... μετα τα λαδια αρχισε
To τσικι-τσικι ακούγεται σαν να βαράει η βελόνα του σλαιντ στο κρμπυρατέρ κάθε 2-3 δεύτερα. Δεν είναι απο,κει όμως ούτε επιδεινώνεται με το πάτημα συμπλέκτη.
Κατέβασα καμρπυρατέρ, ξαναέλεγξα βαλβίδες ,άλλαξα μπουζί , μέτρησα πολλ/ες, πηνία βολάν ,μπαταρία, τεντωτήρας τίποτα.
Με στηθοσκόπιο το άκουγα έντονα ακριβώς πάνω από το βολάν. Το άφησα όπως είναι και μετά από λίγα χλμ δεν το ξανάκανε ούτε κ΄ρυο ούτε ζεστό.

DrEvil
10/06/2014, 20:46
To παρακανω, καθως προκειται δια διαδυτκο-διαγνωση....
Μα πηγαινε για ενα τσεκαρισμα των βαλβιδων.

Το οτι το κανει μετα την αλλαγη, μπορει απλα να σημαινει οτι το φρεσκο λαδι καθαρισε λιγο απο την "μακα" και γι' αυτο ακουγεται.

Με ολες τις επιφυλαξεις.

akis314
10/06/2014, 20:51
σημερα τις εκανα τις βαλβιδες... και παλι το ιδιο....
To παρακανω, καθως προκειται δια διαδυτκο-διαγνωση....
Μα πηγαινε για ενα τσεκαρισμα των βαλβιδων.

Το οτι το κανει μετα την αλλαγη, μπορει απλα να σημαινει οτι το φρεσκο λαδι καθαρισε λιγο απο την "μακα" και γι' αυτο ακουγεται.

Με ολες τις επιφυλαξεις.

MAIK72
10/06/2014, 20:56
Εγώ λέω τι έκανα στο δικό μου(τίποτα) και από που περίπου ήταν ο ήχος. Δεν ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Δεν το έχω ακούσει το δικό σου ούτε μηχανικός είμαι .Σίγουρα πάντως δεν ερχόταν από τις βαλβίδες. Μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω ότι πχ ψιλο-κολλούσαν τα ρουλεμάν στην μπιέλα μέχρι να πάρουν λάδι.

MAIK72
10/06/2014, 20:57
To παρακανω, καθως προκειται δια διαδυτκο-διαγνωση....
Μα πηγαινε για ενα τσεκαρισμα των βαλβιδων.

Το οτι το κανει μετα την αλλαγη, μπορει απλα να σημαινει οτι το φρεσκο λαδι καθαρισε λιγο απο την "μακα" και γι' αυτο ακουγεται.

Με ολες τις επιφυλαξεις.

Αυτό υποθέτω και εγώ για το δικό μου πάντα!!

akis314
10/06/2014, 20:59
μαλιστα..... επλιζω να γινει το ιδιο... θεμα με ραλαντι δεν ειχς εσυ ετσι?
Εγώ λέω τι έκανα στο δικό μου(τίποτα) και από που περίπου ήταν ο ήχος. Δεν ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Δεν το έχω ακούσει το δικό σου ούτε μηχανικός είμαι .Σίγουρα πάντως δεν ερχόταν από τις βαλβίδες. Μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω ότι πχ ψιλο-κολλούσαν τα ρουλεμάν στην μπιέλα μέχρι να πάρουν λάδι.

toyar
10/06/2014, 21:07
η καδενουλα του ακουγεται
οταν καποτε αρχισει να ακουγεται συνεχως ζεστο-κρυο αλλαξε εναν τεντωτηρα

MAIK72
10/06/2014, 21:10
μαλιστα..... επλιζω να γινει το ιδιο... θεμα με ραλαντι δεν ειχς εσυ ετσι?

Πως δεν έχω, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με τον χτύπο στο μοτέρ. Δεν ήταν απο κει ο θόρυβος στο δικό μου! Ακόμα τα παλεύω τα καρμπυρατέρ του 89! Πρέπει να τα ξανακατεβάσω να αλλάξω άλλες δύο φούσκες ακόμα και βαριέμαι. Ξεφύγαμε:p

daz
11/06/2014, 00:56
μηχανακι μολις μπηκε στα 26000.....

Ότι κι αν είναι δεν είναι κάτι σοβαρό. Μην ανησυχείς. Ξέχνα μπιέλες, πίρους, κυλίνδρους κτλ.
Αν θέλεις να βοηθήσουμε παραπάνω τράβηξε βιντεάκι με το κινητό σου και ανεβάσε το στον σωλήνα.

daz
11/06/2014, 01:00
η καδενουλα του ακουγεται
οταν καποτε αρχισει να ακουγεται συνεχως ζεστο-κρυο αλλαξε εναν τεντωτηρα

Αυτό πιστεύω κι εγώ αλλά αν δεν το ακούσει ο oldman δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι. :lol:

Γμτ εγώ περίμενα να περιγράψει τον ήχο με τσικι τσικι μπουμ μπουμ χαρακτηρισμούς για να πάρει θέση ο old. :lol:

Pan (dvs)
11/06/2014, 08:02
Oταν το σβηνεις ακουγετε?

akis314
11/06/2014, 12:25
τι εννοεις σβηστο?:uplate: εφοσον δεν δουλευει η μηχανη δεν ακουγεται τπτ...
Oταν το σβηνεις ακουγετε?

VANDA
11/06/2014, 12:32
τι εννοεις σβηστο?:uplate: εφοσον δεν δουλευει η μηχανη δεν ακουγεται τπτ...

Μήπως είναι κανένα τζιτζίκι ρε παιδί μου.. ή.. κροταλίας;
Κάτι τέτοιο (http://www.youtube.com/watch?v=ir6tw7K78bc) το έχεις αποκλείσει σίγουρα, ε; :look:

sniper
11/06/2014, 13:07
τι εννοεις σβηστο?:uplate: εφοσον δεν δουλευει η μηχανη δεν ακουγεται τπτ...

Να η λύση... Μην το βάζεις μπροστά.

power hornet
11/06/2014, 13:09
Μήπως είναι κανένα τζιτζίκι ρε παιδί μου.. ή.. κροταλίας;
Κάτι τέτοιο (http://www.youtube.com/watch?v=ir6tw7K78bc) το έχεις αποκλείσει σίγουρα, ε; :look:

χαχα τι του εφτιαξε τον τρελανε.

Dbnn
11/06/2014, 13:11
Μήπως είναι κανένα τζιτζίκι ρε παιδί μου.. ή.. κροταλίας;
Κάτι τέτοιο (http://www.youtube.com/watch?v=ir6tw7K78bc) το έχεις αποκλείσει σίγουρα, ε; :look:

Εγώ θα έλεγα κάτι τέτοιο http://www.youtube.com/watch?v=VbNxugO-uf0

daz
11/06/2014, 15:44
χαχα τι του εφτιαξε τον τρελανε.

Θα γύριζε σπίτι με τα πόδια! :lol:

OldMan
11/06/2014, 16:04
Μαλακες, μην λείψει άνθρωπος για δουλειες 2-3 μερες...:smokin:

dynagrego
12/06/2014, 21:44
καμμια φορα και χαλασμενο ζουαν εξατμισης ακουγεται καπως ετσι.

vaska
12/06/2014, 21:53
Μήπως είναι κανένα τζιτζίκι ρε παιδί μου.. ή.. κροταλίας;
Κάτι τέτοιο (http://www.youtube.com/watch?v=ir6tw7K78bc) το έχεις αποκλείσει σίγουρα, ε; :look:

Από τα κορυφαία, το έχω στ' αγαπημένα και το βλέπω όταν έχω τα νεύρα μου. Παίζει να το έχω δει και 30 φορές

GFawkes
13/06/2014, 13:21
καλησπερα,εδω και λιγο καιρο εχω μια ybr 125 05. ακουγεται ενας ηχος οταν δουλευει,ακουγεται πιο καθαρα στο ρελαντι, σαν πολυ μικρο κροταλισμα. ελεγξα βαλβιδες και διακενα κι ειναι οκ... εβγαλα το μπουζι και ειδα μεσα στον κυλινδρο ,οσο μπορεις να δεις... και φαινεται τζαμι.εβαλα και καινουιο μπουζι αλλα παλι το ιδιο.... υποπτευομαι μπιελα αλλα το θεμα ειναι οτι το μηχανακι τραβαει.... δεν εχει καποιο θεμα αποδοσης... μονο αυτο το μικρο ''τσικ τσικ''. μπορει κανει να βοηθησει?

Μαλλον εδω σε εχω...

http://www.youtube.com/watch?v=KooABbX0lQA