PDA

View Full Version : 2.232 κλήσεις για κράνος τον Μάιο.



gior-gos
12/06/2014, 20:52
http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/2-232-klhseis-gia-kranos-ton-Maio_101250.asp

2.232 κλήσεις για κράνος τον Μάιο, που σημαινει κατα μεσο ορο 74.4 κλησεις / μερα

2.232 κλήσεις για κράνος τον Μάιο, που αν πληρωθουν εντος 10 ημερων απο τη βεβαιωση της παραβασης, σημαινει 390.600 € στα ταμεια των δημων :a32:

αν πληρωθουν μετα το πέρας των 10 ημερων απο τη βεβαιωση της παραβασης, σημαινει 781.200 € στα ταμεια των δημων :a32::a32:

Ας ειν καλα οι εποχικοι αναβατες...

byron
12/06/2014, 20:57
So what? Ας φοραγαν να μην κάνουν μάγκα κανένα.

sv1000s
12/06/2014, 21:03
καλα τους κανουν!εδω στην επαρχια ουτε ο δημαρχος δε βαζει κρανος!(μπεμβεδακια ο δημαρχος) αλλα κρανος ποτε!
βαζεις κρανος και σε κοιτανε λες και ηρθες απ τον αρη.τα οργανα βεβαια γυαλι μαλλι και μυαλο κ@@@ι.

mixaliss
12/06/2014, 21:18
http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/2-232-klhseis-gia-kranos-ton-Maio_101250.asp

2.232 κλήσεις για κράνος τον Μάιο, που σημαινει κατα μεσο ορο 74.4 κλησεις / μερα

2.232 κλήσεις για κράνος τον Μάιο, που αν πληρωθουν εντος 10 ημερων απο τη βεβαιωση της παραβασης, σημαινει 390.600 € στα ταμεια των δημων :a32:

αν πληρωθουν μετα το πέρας των 10 ημερων απο τη βεβαιωση της παραβασης, σημαινει 781.200 € στα ταμεια των δημων :a32::a32:

Ας ειν καλα οι εποχικοι αναβατες...

2232 εν δυνάμει νεκροί...για κράνος, ζώνη και παράβαση κόκκινου ας κόβουν και 1000 κλήσεις την ημέρα...

gior-gos
12/06/2014, 21:18
So what? Ας φοραγαν να μην κάνουν μάγκα κανένα.

Συμφωνω (για ενημερωση το εβαλα).


καλα τους κανουν!εδω στην επαρχια ουτε ο δημαρχος δε βαζει κρανος!(μπεμβεδακια ο δημαρχος) αλλα κρανος ποτε!
βαζεις κρανος και σε κοιτανε λες και ηρθες απ τον αρη.τα οργανα βεβαια γυαλι μαλλι και μυαλο κ@@@ι.

Να βαλει κρανος πολιτικός;;;

Το κρανος (και τα προστιμα) ειναι για τη μαριδα...

cosgili
12/06/2014, 21:22
Δεν πάω ούτε στο περίπτερο χωρίς κράνος



ΑΛΛΑ



Όταν βγαίνουν και κόβουν κώλους απροκάλυπτα, αποκλειστικά και μόνο για εισπρακτικούς λόγους εκνευρίζομαι. Ας έκαναν πρώτα τα δέοντα για να φοράνε όλοι κράνος και μετά ας τους μαμάγανε το ταμ τιριρίμ:rolleyes:

panavour
12/06/2014, 21:42
Δεν πάω ούτε στο περίπτερο χωρίς κράνος



ΑΛΛΑ



Όταν βγαίνουν και κόβουν κώλους απροκάλυπτα, αποκλειστικά και μόνο για εισπρακτικούς λόγους εκνευρίζομαι. Ας έκαναν πρώτα τα δέοντα για να φοράνε όλοι κράνος και μετά ας τους μαμάγανε το ταμ τιριρίμ:rolleyes:


Πως προκυπτει οτι γραφουν για εισπρακτικους λογους και οχι για προληπτικους??

o_gavros
12/06/2014, 21:45
Πως προκυπτει οτι γραφουν για εισπρακτικους λογους και οχι για προληπτικους??

προφανώς και κάνεις πλάκα

panavour
12/06/2014, 21:46
προφανώς και κάνεις πλάκα

καμια απολυτως

akis_trevor
12/06/2014, 21:49
καμια απολυτως

:a018::a018::a018:
βρε παιδια μην λεμε πραγματα αυτονοητα!!!
αν μαθεις απο πιτσιρικος οτι το γ@μημενο το κεφαλι το προστατευουμε,θα το προστατευουμε....

gior-gos
12/06/2014, 21:51
Πως προκυπτει οτι γραφουν για εισπρακτικους λογους και οχι για προληπτικους??

Αν οι λογοι ηταν προληπτικοι, θα φροντιζαν και για τη σωστη (και ρεαλιστικη) σημανση, την καλη κατασταση των δρομων κ.ο.κ.

Το κρατος χέστηκε για το κεφαλι μας...

...εμεις οχι ;)

macedonas
12/06/2014, 21:56
Φ.Π.Α.

andreas 400
12/06/2014, 22:03
θελει σεμιναρια απο το νηπιαγωγειο καποιος για να καταλαβει πως το κρανος ισως σωσει την κουτρα του;;δεν νομιζω...
εκεινο που θελουμε ομως σιγουρα εναν τροχαιο ο καθενας απο πισω και να μας το λεει
οσες κλησεις και να κοψουν δεν τους κατακρινω,οταν ομως κρυβονται σε γωνιες και βγαινουν ξαφνικα εκει τρωνε καντηλια
ας μην παμε την κουβεντα στους τροχαιους αλλο ενα θεμα θα χαλασει,σημασια εχει πως το 2014[!] οι αναβατες δεν κανουν τα αυτονοητα,ποιο κρατος μας φταιει;;με 100-150ε παιρνεις ενα αξιοπρεπες κρανος καποια προστασια θα σου παρεχει παραπανω απο το ζελε στα μαλλια.

toyar
12/06/2014, 22:06
τα παντα στη ελλαδα γινονται για εισπρακτικους λογους απλα καποια εχουν και χρησιμοτητα παραλληλα
αν τους ενοιαζε η ασφαλεια θα βαζαν κυκλοφοριακη αγωγη στα σχολεια

panavour
12/06/2014, 22:10
:a018::a018::a018:
βρε παιδια μην λεμε πραγματα αυτονοητα!!!
αν μαθεις απο πιτσιρικος οτι το γ@μημενο το κεφαλι το προστατευουμε,θα το προστατευουμε....


Αυτο ακριβως
και νομιζω οτι αυτο εχει γινει προσπαθεια να γινει κατανοητο σε μικρους και μεγαλους και απο τηλεοπτικα σποτ και σε εφημεριδες και σχολικα βιβλια κλπ.Στον αιωνα της πληροφορησης ζουμε,το internet EINAI ΓΕΜΑΤΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ.
Ομως καποτε ερχεται και η τηρηση της εφαρμογης του νομου.
Και εκει δεν υπαρχει δικαιολογια.
Θα δικαιολογουσα ΚΑΠΩΣ εναν εφηβο,για την μη τηρηση του νομου λογω μερικης η ολικης αγνοιας λογω του νεαρου της ηλικιας, ομως εδω εχουμε το φαινομενο σχεδον της ολικης απουσιας κρανους σε μεγαλυτερες ηλικιες και εκει δεν υπαρχουν ελαφρυντικα.
Ειδικα μαλιστα στην επαρχια δεν φοραει σχεδον κανεις.
Τα αυτονοητα λοιπον καποτε πρεπει να εφαρμοζονται.
Για θεματα ασφαλειας και δημοσιας υγειας ο νομος πρεπει να ειναι αμειλικτος
Οσο για την δικαιολογια του οικονομικου κοστους μπορει ο καθενας να παρει ενα αξιοπρεπες και με ολες τις προδιαγραφες ασφαλειας κρανος με κατω των 100 ευρω, το κεφαλι του αξιζει πολυ περισσοτερο.Μην λεμε συνεχεια τα ιδια και τα ιδια.
Καποτε σαν λαος πρεπει να αφησουμε την παιδικη ηλικια και να ενηληκιωθουμε -και οχι μονο στο θεμα του κρανους-

gior-gos
12/06/2014, 22:36
Ομως καποτε ερχεται και η τηρηση της εφαρμογης του νομου.
Και εκει δεν υπαρχει δικαιολογια.

....

Για θεματα ασφαλειας και δημοσιας υγειας ο νομος πρεπει να ειναι αμειλικτος

Στην Ελλαδα αυτα; :rolleyes:

Δεν ειμαι κατα των προστίμων για μη χρηση κρανους και όποιας αλλης παραβασης

Δεν εχω ομως καμια αποδειξη, ουτε καν ενδειξη, οτι το κρατος κοβει τα προστιμα για το καλο μας και οχι για εισπρακτικους λογους.

kapnias
12/06/2014, 22:40
Να πω κι εγώ το μακρύ μου και το κοντό μου.
Εδώ στην κρήτη και συγκεκριμένα στο Ρέθυμνο γράφουν για εισπρακτικούς λόγους και το πιστεύω ακράδαντα. Ειναι πολύ εύκολο να τη στήσεις στη γωνία και να τσιμπάς αυτούς που περνάνε απο τον κεντρικό, μιας και δεν έχει άλλο δρόμο για να την γλυτώσεις.
Αν τους ένοιαζε για την ασφάλεια θα βγαίναν με το ασφαλίτικο ή με το πολιτικο (οχι περιπολικο) και θα κόβαν κώλους απο τις διπλές γραμμες και τις αναστροφές στην εθνική.
Δεν θυμάμαι πότε έγινε σοβαρό ατυχημα μέσα στην πόλη, εγώ όμως πούλησα τη μηχανή γιατί ΦΟΒΑΜΑΙ να οδηγάω στην εθνικη με αυτα που βλέπω κάθε μερα (μένω Ρέθυμνο δουλεύω Χανιά).
Φορουσα και φοράω (στο παπί πλέον) πάντα κράνος, αυτός που δεν φοράει για εμένα είναι μ@λ@κ@ς, δεν είναι όμως εγκληματίας για να τον τιμωρήσεις, ρισκάρει το κεφάλι του. Ο βοσκός όμως που πάνω στη στροφή έκανε αναστροφή και μας έκανε ιπτάμενους εμένα και τη γυναίκα μου είναι εγκληματίας και ποτέ δεν τιμωρείται.
Γι αυτο πιστεύω και επιμένω οτι οι κλήσεις για κράνος είναι καθαρά εισπρακτικο και όχι προληπτικό.

nathair
12/06/2014, 22:52
2.232 κλήσεις για κράνος τον Μάιο, που σημαινει κατα μεσο ορο 74.4 κλησεις / μερα


Και λίγες ήτανε...

akis_trevor
12/06/2014, 22:58
να πουμε παλι τα ιδια;;;οκ.
φοραω παντα μα παντα μα παντα κρανος.το φοραω αρκετες ωρες την μερα λογω δουλειας.μου εχει προκαλεσει ενα θεματακι στον αυχενα και παρολαυτα δεν το βγαζω ποτε.εκανα τις βλακειες μου στα 16-17 μου,ευτυχως εμαθα χωρις να παθω.
θεωρω μαλακα οποιον δεν φοραει κρανος και δεν δεχομαι καμια δικαιολογια:κανει ζεστη,εχω περιοδο,δεν ειναι το ζωδιο μου σημερα,εχασα στο κινο,δεν μου κατσε η αλλη κλπ..ομως δεν βλεπω καμια θεληση να μαθουν τα παιδια να το φορανε(το κρατος εννοω) παρα μονο κανα σποτακι που και που σε καμια αργια=εξοδος βαρβατη.το ποιο θα ειναι το προστιμο ειναι αλλη ιστορια,γιατι θα σου πει ο αλλος,εγω το κεφαλι μου θα σπασω,ναι αλλα πληρωνω κι εγω τα νοσοκομειο θα πει ο τριτος κλπ κλπ.
θεωρω ομως απαραδεκτο να γραφουν για κρανος,να μην γραφουν για αναστροφες,για στοπ,για κοκκινα,για ΜΗ ΧΡΗΣΗ ΦΛΑΣ το οποιο και θεωρω πανευκολο και πολυ πολυ χρησιμο,καθως με εχουν κλεισει απειρες φορες κλπ κλπ....
αμα θελουμε εμεις στις επομενες γενιες μπορουμε να το μεταφερουμε και αντι για το 70% να μην φοραει κρανος,ε θα γινει 30%...

spyrakos35
12/06/2014, 23:04
Στα απαυταρια μου γιατι το κανουν..... και λιγα τους κανουν..... και αν ημουν μπατσος δεν θα ειχαμε κριση απο τις κλησεις μου....

paramedic
12/06/2014, 23:07
Όσον αφορά το κράνος παρόλο που έχουν καθαρά εισπρακτικό χαρακτήρα καλά κάνουν. Όπως και για το κινητό και για το κόκκινο και την ζώνη!!
Αν μάθουμε στα παιδιά μας να χρησιμοποιούν τα μέτρα προστασίας ενός οχήματος κάθε τι αντίθετο θα τους φαίνεται περίεργο. Εγώ που απο το μαιευτήριο εχω την μικρή σε καρεκλάκι αν της πεις μπες στο αυτοκίνητο θα σου πει πού είναι το καρεκλάκι γιατί ξέρει ότι αυτή είναι η θέση της. Η αν δει κάποιον χωρίς κράνος αφού ο μπαμπάς πάντα φοράει κράνος.

gior-gos
12/06/2014, 23:13
Και λίγες ήτανε...

Το προσωπικο δεν επαρκει για περισσοτερες :lol:


θεωρω ομως απαραδεκτο να γραφουν για κρανος,να μην γραφουν για αναστροφες,για στοπ,για κοκκινα,για ΜΗ ΧΡΗΣΗ ΦΛΑΣ το οποιο και θεωρω πανευκολο και πολυ πολυ χρησιμο,καθως με εχουν κλεισει απειρες φορες κλπ κλπ....

...και για χρηση κινητου, το οποίο εχει καθιερωθει πλεον παρολο που εξαιτιας του εχει χαθει πολυς κοσμος.


Στα απαυταρια μου γιατι το κανουν..... και λιγα τους κανουν..... και αν ημουν μπατσος δεν θα ειχαμε κριση απο τις κλησεις μου....

Χαραμιζεσαι ρε Σπυρο... στην τροχαια θα ειχες ανεβει πολυ ψηλα και δε θα σου ζαλιζαν και τ αρχιδια :lol:

Red Rider
12/06/2014, 23:38
Το πιο άδικο πρόστιμο..
Μια ελεύθερη εξάτμιση ενοχλεί τους γύρω..
Οποιαδήποτε παράβαση του κοκ θέτει σε κίνδυνο τους γύρω μας..
Το κράνος είναι καθαρά θέμα επιλογής.
Όλοι ξέρουμε ότι δεν συνουσιαζόμαστε με άγνωστες χωρίς "κράνος", παρόλαυτα κάποιοι το διακινδυνεύουν... Να κόψουμε κλήση και σε αυτούς?
Αν ο άλλος θέλει να ρισκάρει την ζωή του, και μάλιστα χωρίς να θέτει σε κίνδυνο άμεσα κάποιον άλλο, από εμένα έχει το ελεύθερο..

akis_trevor
13/06/2014, 00:00
Το πιο άδικο πρόστιμο..
Μια ελεύθερη εξάτμιση ενοχλεί τους γύρω..
Οποιαδήποτε παράβαση του κοκ θέτει σε κίνδυνο τους γύρω μας..
Το κράνος είναι καθαρά θέμα επιλογής.
Όλοι ξέρουμε ότι δεν συνουσιαζόμαστε με άγνωστες χωρίς "κράνος", παρόλαυτα κάποιοι το διακινδυνεύουν... Να κόψουμε κλήση και σε αυτούς?
Αν ο άλλος θέλει να ρισκάρει την ζωή του, και μάλιστα χωρίς να θέτει σε κίνδυνο άμεσα κάποιον άλλο, από εμένα έχει το ελεύθερο..
πρεπει να λεει ο νομος απαγορευεται να οδηγας δικυκλο χωρις κρανος;
αν ναι τοτε πρεπει να τον σεβομαστε και να το φοραμε.η μη χρηση του θα επιφερει προστιμο.

peterTHErider
13/06/2014, 00:13
Το πιο άδικο πρόστιμο..
Μια ελεύθερη εξάτμιση ενοχλεί τους γύρω..
Οποιαδήποτε παράβαση του κοκ θέτει σε κίνδυνο τους γύρω μας..
Το κράνος είναι καθαρά θέμα επιλογής.
Όλοι ξέρουμε ότι δεν συνουσιαζόμαστε με άγνωστες χωρίς "κράνος", παρόλαυτα κάποιοι το διακινδυνεύουν... Να κόψουμε κλήση και σε αυτούς?
Αν ο άλλος θέλει να ρισκάρει την ζωή του, και μάλιστα χωρίς να θέτει σε κίνδυνο άμεσα κάποιον άλλο, από εμένα έχει το ελεύθερο..

φιλε μου αυτη ειναι η λογικη του αφελη,η 'χωριατικη' να το πω ετσι απαντηση στα προστιμα.
καταρχην θα επρεπε να σου αναλυσω δεκαδες λογους γιατι πρεπει να φορας κρανος για την ασφαλεια σου αλλα δεν θα το κανω,απλα θα σου πω ενα αντεπιχειρημα στην γελοια τοποθετηση σου πως ειναι καθαρα θεμα επιλογης αν θα προστατευσεις τον εαυτο σου.
αν φιλε μου λοιπον τρακαρεις χωρις κρανος και μεινεις ανηπηρος δεν θα αξιωνεις αναπηρικες συνταξεις?που φυσικα θα πληρωνουμε ολοι μας...
αν λοιπον χτυπησεις και χρειαζεσαι ενγειρησεις,νοσηλιες,εντατικες,αιμα θα επιβαρυνεις ολους τους υπολοιπους...
μην μιλησω για το κακο που θα κανεις σε ολη σου την οικογενεια με την ΕΠΙΛΟΓΗ σου να μην φορεσεις κρανος και σκοτωθεις η μεινεις κλινικα νεκρος,δηλαδη να σε εχουν οι γονεις σου σε γλαστρακι....
σου ευχομαι να εισαι παντα ορθιος και παντα γερος αλλα πριν μιλησεις για καθαρα προσωπικη επιλογη αφου λοιπον δεν σκεφτεσαι το κεφαλακι σου σκεψου ολα τα παραπανω..

υγ.μοτο μου ειναι το εξης:μην φορας κρανος...αν δεν εχεις τιποτα να προστατευσεις....

Red Rider
13/06/2014, 00:31
Ο νομος από την στιγμή που υπάρχει πρέπει να τηρείται.-
Εγώ προσωπικά έχω σωθεί από το κράνος μου και έχω εκτιμήσει την αξία του.... Δεν καβαλαω χωρίς αυτό..
Ο διπλανος μου απλά επιλέγει να πράξει αλλιώς και είναι δικαίωμα του.

Mits-fz6
13/06/2014, 00:31
Το πιο άδικο πρόστιμο..
Μια ελεύθερη εξάτμιση ενοχλεί τους γύρω..
Οποιαδήποτε παράβαση του κοκ θέτει σε κίνδυνο τους γύρω μας..
Το κράνος είναι καθαρά θέμα επιλογής.
Όλοι ξέρουμε ότι δεν συνουσιαζόμαστε με άγνωστες χωρίς "κράνος", παρόλαυτα κάποιοι το διακινδυνεύουν... Να κόψουμε κλήση και σε αυτούς?
Αν ο άλλος θέλει να ρισκάρει την ζωή του, και μάλιστα χωρίς να θέτει σε κίνδυνο άμεσα κάποιον άλλο, από εμένα έχει το ελεύθερο..

Θα εξακολουθούσες να το λες αυτό αν οδηγούσαν τα δύο σου παιδιά πάνω σε μηχανάκι στους Ελληνικούς δρόμους της μάπα ασφαλτόστρωσης, των παππούδων με πάρκινσον και των γυναικών που μιλάνε στο τηλέφωνο ενώ οδηγούνε; Ξανασκέψου το!

Red Rider
13/06/2014, 00:33
φιλε μου αυτη ειναι η λογικη του αφελη,η 'χωριατικη' να το πω ετσι απαντηση στα προστιμα.
καταρχην θα επρεπε να σου αναλυσω δεκαδες λογους γιατι πρεπει να φορας κρανος για την ασφαλεια σου αλλα δεν θα το κανω,απλα θα σου πω ενα αντεπιχειρημα στην γελοια τοποθετηση σου πως ειναι καθαρα θεμα επιλογης αν θα προστατευσεις τον εαυτο σου.
αν φιλε μου λοιπον τρακαρεις χωρις κρανος και μεινεις ανηπηρος δεν θα αξιωνεις αναπηρικες συνταξεις?που φυσικα θα πληρωνουμε ολοι μας...
αν λοιπον χτυπησεις και χρειαζεσαι ενγειρησεις,νοσηλιες,εντατικες,αιμα θα επιβαρυνεις ολους τους υπολοιπους...
μην μιλησω για το κακο που θα κανεις σε ολη σου την οικογενεια με την ΕΠΙΛΟΓΗ σου να μην φορεσεις κρανος και σκοτωθεις η μεινεις κλινικα νεκρος,δηλαδη να σε εχουν οι γονεις σου σε γλαστρακι....
σου ευχομαι να εισαι παντα ορθιος και παντα γερος αλλα πριν μιλησεις για καθαρα προσωπικη επιλογη αφου λοιπον δεν σκεφτεσαι το κεφαλακι σου σκεψου ολα τα παραπανω..

υγ.μοτο μου ειναι το εξης:μην φορας κρανος...αν δεν εχεις τιποτα να προστατευσεις....

Ο πουριτανισμος δεν κρύβεται πρωτευουσιάνε συνάδελφε..

Red Rider
13/06/2014, 00:36
Θα εξακολουθούσες να το λες αυτό αν οδηγούσαν τα δύο σου παιδιά πάνω σε μηχανάκι στους Ελληνικούς δρόμους της μάπα ασφαλτόστρωσης, των παππούδων με πάρκινσον και των γυναικών που μιλάνε στο τηλέφωνο ενώ οδηγούνε; Ξανασκέψου το!

Σίγουρα δεν θα άφηνα το κράτος να με προλάβει..
Η παιδεία ξεκινάει από νωρίς φίλε μου, δεν περιμένουμε να πιάσουν τιμόνι και να "τιμωρηθούν" από μια κλήση..

MAIK72
13/06/2014, 00:48
Σίγουρα δεν θα άφηνα το κράτος να με προλάβει..
Η παιδεία ξεκινάει από νωρίς φίλε μου, δεν περιμένουμε να πιάσουν τιμόνι και να "τιμωρηθούν" από μια κλήση..

Αμα είχες την παιδεία δεν θα τα έλεγες αυτά. Αν νομίζεις ότι τιμωρείς το αδιαφορο κράτος την με αδιαφορία στον διπλανό σου δεν είσαι καλύτερος

akolov87
13/06/2014, 00:53
ATGATT με ή χωρίς κλήση.

Η αστυνομία κάνει ότι μπορεί και ότι της πουν. Υποχρέωση μας είναι να βελτιώσουμε τον εαυτό μας για να βελτιώσουμε το γύρω μας. Αν δεν καταφέρνουμε αυτό καθημερινά έστω και από λίγο, στην οικογένεια μας, στη δουλειά μας, στο κόσμο δίπλα μας, δεν πάμε μπροστά. Δυστυχώς, το πρόβλημά μας είναι πως πολλοί δεν κοιτάμε ούτε αναζητούμε να κάνουμε το βήμα παραπέρα, αλλά μένουμε στο να ικανοποιούμε ανάγκες ως εκεί που φτάνει το εγώ.

Εκτός από την ετήσια εκδρομή, γιατί δεν μαζευόμαστε όλοι μαζί να πάμε σε ένα νοσοκομείο να δούμε μερικούς άτυχους, να τους δώσουμε κουράγιο σαν μοτοforum να επανέλθουν στο τιμόνι γρήγορα, να πούμε και κανά μπράβο στους γιατρούς που σώζουν ζωές χωρίς να έχουν ούτε τις απαραίτητες προμήθειες, και να θυμηθούμε μερικοί γιατί πρέπει να φοράμε όχι μόνο κράνος, αλλά και γάντια, μπουφάν με προστ. πλάτης, παντελόνι, μποτάκια;

Καλά και πολλά ξέγνοιαστα χιλιόμετρα.

Red Rider
13/06/2014, 00:54
Αμα είχες την παιδεία δεν θα τα έλεγες αυτά. Αν νομίζεις ότι τιμωρείς το αδιαφορο κράτος την με αδιαφορία στον διπλανό σου δεν είσαι καλύτερος


Δηλαδή τι να κάνω?
Να αρχίσω να κάνω κατήχηση στους ξεκρανωτους στα φανάρια?
Εσύ τι κάνεις?
Κάπου το έχασες και είναι και αργά..

akolov87
13/06/2014, 01:34
Δηλαδή τι να κάνω?
Να αρχίσω να κάνω κατήχηση στους ξεκρανωτους στα φανάρια?
Εσύ τι κάνεις?
Κάπου το έχασες και είναι και αργά..

Red Rider, ξεχνάς τη δύναμη της μάζας και της μίμησης, και ειδικά το πόσο αποτελεσματική είναι σε ανθρώπους που δεν έτυχε να έχουν δίπλα τους άλλους να τους πείσουν ή να αποκτήσουν οι ίδιοι βιώματα για τη στάση απέναντι στη ζωή.

Το καλό είναι πως ακόμα και ένα φιλικό χαιρετισμό από κάποιον άγνωστο στο φανάρι, για παράδειγμα: "Ωραίο Yamaha καβαλάς, αλλά έχω χάσει ξάδερφο που οδηγούσε χωρίς κράνος, καλή βόλτα να έχεις" είναι ικανό σε κάποιους να αλλάξει τις συνήθειες τους. Όπως θα τις αλλάξει και ένα φρενάρισμα πανικού από κλήσιμο και θα γυρίσουν χεσμένοι σπίτι στο παιδί τους. Και στις δύο περιπτώσεις, την ίδια σκέψη θα κάνει ένα άνθρωπος με μυαλό, πως να συνεχίσει το χόμπι του μειώνοντας όσο γίνεται το κίνδυνο να γίνει βάρος στον εαυτό του και στους γύρω του.

BLiTzER
13/06/2014, 03:02
αν φιλε μου λοιπον τρακαρεις χωρις κρανος και μεινεις ανηπηρος δεν θα αξιωνεις αναπηρικες συνταξεις?που φυσικα θα πληρωνουμε ολοι μας...
αν λοιπον χτυπησεις και χρειαζεσαι ενγειρησεις,νοσηλιες,εντατικες,αιμα θα επιβαρυνεις ολους τους υπολοιπους...


Το "επιχείρημά" σου δεν απέχει πολύ από αυτό που κατακρίνεις. Κι εγώ θα ήθελα να μην πληρώνω νοσηλείες/θεραπείες/φάρμακα για όσους καπνίζουν, για όσους καταναλώνουν 2 κιλά λίπος την ημέρα, για όσους πίνουν αναψυκτικά και αλκοόλ μετά από κάθε γεύμα, αλλά, δυστυχώς, το κάνω. Ανήκεις σε αυτό το σύστημα υγείας. Σε όποιον δεν αρέσει, υπάρχουν τόσες άλλες χώρες να εγκατασταθεί. Το κράνος ΕΙΝΑΙ προσωπική υπόθεση.

Από κει και πέρα, ναι τα μέτρα είναι εισπρακτικά, αλλά το αποτέλεσμα μετράει και είναι για καλό. Μακάρι να υπήρχε αντίστοιχος έλεγχος και βαρύτατα πρόστιμα και για τις "χοντρές" παραβάσεις του ΚΟΚ.

spyrakos35
13/06/2014, 05:01
Χαραμιζεσαι ρε Σπυρο... στην τροχαια θα ειχες ανεβει πολυ ψηλα και δε θα σου ζαλιζαν και τ αρχιδια :lol:

ένα δίκιο σαν να το χεις.....

shooter, που στέλνουμε βιογραφικά ωρέ???? :lol:

LogOutGoRide
13/06/2014, 08:28
Είναι λίγες. Αν κρίνω με αυτά που βλέπω κάθε μέρα. Καμία ανοχή στο κράνος και δεν υπάρχει τίποτα "εισπρακτικό". Για τα υπόλοιπα το συζητάμε, για κράνος όχι.

Black Mamba
13/06/2014, 08:50
Δεν θα ητανε κατι, αν απο τα 5 θανατηφόρα με 15 νεκρούς, σωζοταν εστω και ενας ανθρωπος?
Εστω και αν ειναι εισπρακτικο το μετρο?
:rolleyes:

gior-gos
13/06/2014, 09:03
Αναλογικά με τους ξεκράνωτους, ναι , οι 2232 κλησεις που κοπηκαν τον Μαιο ειναι λιγες.

Το νοημα ομως του αρθρου (ετσι οπως το αντιληφθηκα εγω), ειναι οτι ο αριθμος των κλησεων του Μαιου αποτελει ρεκορ.

Τους υπολοιπους μηνες ομως, δεν ειδαμε καποιο αντιστοιχο ρεκορ. Δεν υπηρχαν ξεκρανωτοι ή δεν υπηρχε τροχαια;


Δεν θα ητανε κατι, αν απο τα 5 θανατηφόρα με 15 νεκρούς, σωζοταν εστω και ενας ανθρωπος?
Εστω και αν ειναι εισπρακτικο το μετρο?
:rolleyes:

:a10:

mixaliss
13/06/2014, 09:10
θελει σεμιναρια απο το νηπιαγωγειο καποιος για να καταλαβει πως το κρανος ισως σωσει την κουτρα του;;δεν νομιζω...
εκεινο που θελουμε ομως σιγουρα εναν τροχαιο ο καθενας απο πισω και να μας το λεει
οσες κλησεις και να κοψουν δεν τους κατακρινω,οταν ομως κρυβονται σε γωνιες και βγαινουν ξαφνικα εκει τρωνε καντηλια
ας μην παμε την κουβεντα στους τροχαιους αλλο ενα θεμα θα χαλασει,σημασια εχει πως το 2014[!] οι αναβατες δεν κανουν τα αυτονοητα,ποιο κρατος μας φταιει;;με 100-150ε παιρνεις ενα αξιοπρεπες κρανος καποια προστασια θα σου παρεχει παραπανω απο το ζελε στα μαλλια.

εδώ δίνουν 500+ευρώ για να πάρουν κινητό και να το έχουν για μόστρα με wu τα 100ε του κράνους δεν έχουν;;; άρα δεν είναι οικονομικό το ζήτημα


Δηλαδή τι να κάνω?
Να αρχίσω να κάνω κατήχηση στους ξεκρανωτους στα φανάρια?
Εσύ τι κάνεις?
Κάπου το έχασες και είναι και αργά..

http://www.youtube.com/watch?v=xWt8BG1PM4U

αφιερώνω κάθε χρόνο 1 ώρα μαθήματος και δείχνω αυτό το βίντεο στους μαθητές μου...παρόλα αυτά γνωρίζω πως οι πιο πολλοί θα πούνε "σιγά μη τύχει σε εμένα"..... αλλά και στο σπίτι πρέπει να γίνει δουλειά...δεν μπορείς να λες στο παιδί "φόρεσε κράνος" και να σε βλέπει να φεύγεις χωρίς να φοράς ο ίδιος κράνος... είναι σαν τους γονείς που φωνάζουν στα παιδιά τους να διαβάσουν και οι ίδιοι το τελευταίο βιβλίο που έπιασαν στα χέρια τους ήταν το ΜΠΛΕΚ....

Red Rider
13/06/2014, 09:14
Το "επιχείρημά" σου δεν απέχει πολύ από αυτό που κατακρίνεις. Κι εγώ θα ήθελα να μην πληρώνω νοσηλείες/θεραπείες/φάρμακα για όσους καπνίζουν, για όσους καταναλώνουν 2 κιλά λίπος την ημέρα, για όσους πίνουν αναψυκτικά και αλκοόλ μετά από κάθε γεύμα, αλλά, δυστυχώς, το κάνω. Ανήκεις σε αυτό το σύστημα υγείας. Σε όποιον δεν αρέσει, υπάρχουν τόσες άλλες χώρες να εγκατασταθεί. Το κράνος ΕΙΝΑΙ προσωπική υπόθεση.

Από κει και πέρα, ναι τα μέτρα είναι εισπρακτικά, αλλά το αποτέλεσμα μετράει και είναι για καλό. Μακάρι να υπήρχε αντίστοιχος έλεγχος και βαρύτατα πρόστιμα και για τις "χοντρές" παραβάσεις του ΚΟΚ.
That's my point..

MAIK72
13/06/2014, 12:20
[QUOTE=BLiTzER;2479355. Κι εγώ θα ήθελα να μην πληρώνω νοσηλείες/θεραπείες/φάρμακα για όσους καπνίζουν, για όσους καταναλώνουν 2 κιλά λίπος την ημέρα, για όσους πίνουν αναψυκτικά και αλκοόλ μετά από κάθε γεύμα, αλλά, δυστυχώς, το κάνω. Ανήκεις σε αυτό το σύστημα υγείας.. Το κράνος ΕΙΝΑΙ προσωπική υπόθεση.

Από κει και πέρα, ναι τα μέτρα είναι εισπρακτικά, αλλά το αποτέλεσμα μετράει και είναι για καλό. Μακάρι να υπήρχε αντίστοιχος έλεγχος και βαρύτατα πρόστιμα και για τις "χοντρές" παραβάσεις του ΚΟΚ.[/QUOTE]

Γι αυτό υπάρχουν τα πρόστιμα. Τι παραπονιέστε τότε και κάνετε διαχωρισμό σε ελαφρές και βαριές παραβάσεις;;:confused:

nikos_abel
13/06/2014, 12:39
Το σύστημα υγείας το πληρώνω αδρά (πρακτικά) για να με καλύψει (θεωρητικά) από τις βλακείες που κάνουν είτε οι άλλοι, είτε εγώ ο ίδιος είτε η καικιά η ώρα.
Βγάλτε το από την εξίσωση επιτέλους.

Τώρα, όποιος δεν φοράει κράνος, ζώνη, προφυλακτικό με την πληροφόρηση που υπάρχει εν έτη 2014, απλά είναι άξιος της μοίρας του.

Δυστυχώς έχω καταλήξει στο συμπέρασμα, ότι ακόμα και πραγματικά πανέξυπνοι και καλοί άνθρωποι κατά τα άλλα, στη περίπτωση
της αυτοπροστασίας έχουν πολύ περίεργη αντιμετώπιση.

Και τρανό παράδειγμα είμαστε οι καπνιστές, κάνω λάθος;




Υ.Γ. Πάιπ, σε κατατρόπωσα με 3 φράσεις :p

atom_smasher
13/06/2014, 13:10
Και λίγες ήτανε...

+φωνω

peterTHErider
13/06/2014, 14:08
Ο πουριτανισμος δεν κρύβεται πρωτευουσιάνε συνάδελφε..

χαχαχα,απο επαρχια ειμαι φιλαρακο και εχω μεγαλωσει και σε χωριο,αλλα αν ειδες το εβαλα σε εισαγωγικα το χωριατικη λογικη για να μην πω η ηλιθια λογικη του χαζου.αλλα με το να μην καταλαβαινεις επιβεβαιωνεις το οτι θελει μυαλο να καταλαβεις οτι ΔΕΝ ειναι δικαιωμα του καθενος να μην φοραει κρανος και οτι ειναι ανοητο να υπαρχει νομος που πρεπει να στο επιβαλλει...

aris_n
13/06/2014, 14:42
Το πιο άδικο πρόστιμο..
Μια ελεύθερη εξάτμιση ενοχλεί τους γύρω..
Οποιαδήποτε παράβαση του κοκ θέτει σε κίνδυνο τους γύρω μας..
Το κράνος είναι καθαρά θέμα επιλογής.
Όλοι ξέρουμε ότι δεν συνουσιαζόμαστε με άγνωστες χωρίς "κράνος", παρόλαυτα κάποιοι το διακινδυνεύουν... Να κόψουμε κλήση και σε αυτούς?
Αν ο άλλος θέλει να ρισκάρει την ζωή του, και μάλιστα χωρίς να θέτει σε κίνδυνο άμεσα κάποιον άλλο, από εμένα έχει το ελεύθερο..
Έωλο νομίζω το επιχείρημα οτι όποιος δεν φοράει κράνος κάνει κακό μόνο στον εαυτό του. Εξηγούμαι. Η επιλογή του να μην φορέσει κάποιος κράνος επιρρεάζει άμεσα την οδηγική του συμπεριφορά. Ακούει χειρότερα (αν ακούει καθόλου απο τον αέρα στα αυτιά του), βλέπει σαφώς χειρότερα (αν βλέπει και τίποτα με ταχύτητες άνω των 50 χλμ/ω) και σίγουρα δεν είναι προσηλωμένος στον δρόμο, τόσο όσο ο αναβάτης με κράνος. Άρα η επιλογή κάποιου να μην φορέσει κράνος, όχι έμμεσα, αλλα άμεσα (μέσω της υποβάθμισης της οδηγικής του συμπεριφοράς και ικανότητας) επιρρεάζει όλους τους υπόλοιπους χρήστες της οδού. Αυτό πιστεύω.

peterTHErider
13/06/2014, 14:46
Έωλο νομίζω το επιχείρημα οτι όποιος δεν φοράει κράνος κάνει κακό μόνο στον εαυτό του. Εξηγούμαι. Η επιλογή του να μην φορέσει κάποιος κράνος επιρρεάζει άμεσα την οδηγική του συμπεριφορά. Ακούει χειρότερα (αν ακούει καθόλου απο τον αέρα στα αυτιά του), βλέπει σαφώς χειρότερα (αν βλέπει και τίποτα με ταχύτητες άνω των 50 χλμ/ω) και σίγουρα δεν είναι προσηλωμένος στον δρόμο, τόσο όσο ο αναβάτης με κράνος. Άρα η επιλογή κάποιου να μην φορέσει κράνος, όχι έμμεσα, αλλα άμεσα (μέσω της υποβάθμισης της οδηγικής του συμπεριφοράς και ικανότητας) επιρρεάζει όλους τους υπόλοιπους χρήστες της οδού. Αυτό πιστεύω.


αααααακριβως....:D

Red Rider
13/06/2014, 15:57
χαχαχα,απο επαρχια ειμαι φιλαρακο και εχω μεγαλωσει και σε χωριο,αλλα αν ειδες το εβαλα σε εισαγωγικα το χωριατικη λογικη για να μην πω η ηλιθια λογικη του χαζου.αλλα με το να μην καταλαβαινεις επιβεβαιωνεις το οτι θελει μυαλο να καταλαβεις οτι ΔΕΝ ειναι δικαιωμα του καθενος να μην φοραει κρανος και οτι ειναι ανοητο να υπαρχει νομος που πρεπει να στο επιβαλλει...

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το αυτονόητο θα το ορίσεις εσύ?
Όσο για τις παραμέτρους που παραθέτει ο Άρης παρακάτω, έχει ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο, αλλά οι επιπτώσεις του κράνους δεν συγκρίνονται ούτε κατά διάνοια με την παράβαση κόκκινου. Εξ'ού και το άδικο πρόστιμο. Όχι αμελητέο, σίγουρα όμως άδικο.

Red Rider
13/06/2014, 16:25
χαχαχα,απο επαρχια ειμαι φιλαρακο και εχω μεγαλωσει και σε χωριο,αλλα αν ειδες το εβαλα σε εισαγωγικα το χωριατικη λογικη για να μην πω η ηλιθια λογικη του χαζου.αλλα με το να μην καταλαβαινεις επιβεβαιωνεις το οτι θελει μυαλο να καταλαβεις οτι ΔΕΝ ειναι δικαιωμα του καθενος να μην φοραει κρανος και οτι ειναι ανοητο να υπαρχει νομος που πρεπει να στο επιβαλλει...
Επίσης το να χαρακτηρίζεις χαζούς όσους έχουν αντίθετη άποψη με εσένα, αυτομάτως σε κατατάσσει ένα επίπεδο κάτω από αυτούς... :wave2:

BLiTzER
13/06/2014, 16:30
Ακούει χειρότερα (αν ακούει καθόλου απο τον αέρα στα αυτιά του), βλέπει σαφώς χειρότερα (αν βλέπει και τίποτα με ταχύτητες άνω των 50 χλμ/ω) και σίγουρα δεν είναι προσηλωμένος στον δρόμο, τόσο όσο ο αναβάτης με κράνος. Άρα η επιλογή κάποιου να μην φορέσει κράνος, όχι έμμεσα, αλλα άμεσα (μέσω της υποβάθμισης της οδηγικής του συμπεριφοράς και ικανότητας) επιρρεάζει όλους τους υπόλοιπους χρήστες της οδού. Αυτό πιστεύω.

Θα το δεχόμουν αν όλοι οι χρήστες των δρόμων είχαν 100% όραση και ακοή, κάτι που, όπως όλοι γνωρίζουμε, δε συμβαίνει, οπότε είναι τελείως υποκριτικό αυτό που λες.

Επόμενο επιχείρημα περιμένω να ακούσω ότι μπορεί να σου μπει μυγάκι στο μάτι και να σκοτώσεις κάποιον.

Να τονίσω ότι είμαι σαφώς υπέρ της χρήσης κράνους και εξοπλισμού. Είναι απαράδεκτο, εν έτει 2014, να υπάρχουν άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν τη σημασία τους. Αλλά δε μπορώ να δεχτώ σε καμία περίπτωση ότι η έλλειψη κράνους μπορεί να κάνει κακό σε οποιονδήποτε άλλον εκτός του εαυτού σου.

peterTHErider
13/06/2014, 16:41
δεν οριζω τιποτα ως αυτονοητο.ακομα ομως φυσικα υπαρχει η κοινη λογικη,και φυσικα δεν εχω θεμα δεν εχω θεμα με τις αντιθετες αποψεις και φυσικα τις ακουω και ειμαι προθυμος να πειστω με επιχειρηματα πως εχω αδικο.ετσι λοιπον πως θα χαρακτηριζες καποιον που θα βαλει το δαχτυλο του στην πριζα ενω ξερει οτι εχει ρευμα?απλως ανοητο...ετσι λοιπον θεωρω οποιον δεν φοραει κρανος,περναει με κοκκινα,σφαζει στοπ απλα ανοητο...για αυτον τωρα που εγω εχω αντιθετη αποψη και τον θεωρω πανβλακ αν κατατασσομαι αυτοματα ως κατωτερος του μου ειναι παντελως αδιαφορο...
θα το πω απλα,δεν εχω προβλημα και δεν θεωρω χαζους οποιους εχουν αντιθετη αποψη απο μενα(αυτοι θα επρεπε να αισθανονται ετσι αλλα τεσπα)αλλα χαζους αυτους που κανουν παπαριες...οπως ακριβως αυτους που δεν φορανε κρανος...

peterTHErider
13/06/2014, 16:44
Θα το δεχόμουν αν όλοι οι χρήστες των δρόμων είχαν 100% όραση και ακοή, κάτι που, όπως όλοι γνωρίζουμε, δε συμβαίνει, οπότε είναι τελείως υποκριτικό αυτό που λες.

Επόμενο επιχείρημα περιμένω να ακούσω ότι μπορεί να σου μπει μυγάκι στο μάτι και να σκοτώσεις κάποιον.

Να τονίσω ότι είμαι σαφώς υπέρ της χρήσης κράνους και εξοπλισμού. Είναι απαράδεκτο, εν έτει 2014, να υπάρχουν άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν τη σημασία τους. Αλλά δε μπορώ να δεχτώ σε καμία περίπτωση ότι η έλλειψη κράνους μπορεί να κάνει κακό σε οποιονδήποτε άλλον εκτός του εαυτού σου.

οποτε το να μειωνονται οι ηδη ανεπαρκεις ικανοτητες και αιςθηςεις καποιον δεν το θεωρουμε αρκετο?

MAIK72
13/06/2014, 16:51
Θα το δεχόμουν αν όλοι οι χρήστες των δρόμων είχαν 100% όραση και ακοή, κάτι που, όπως όλοι γνωρίζουμε, δε συμβαίνει, οπότε είναι τελείως υποκριτικό αυτό που λες.

Επόμενο επιχείρημα περιμένω να ακούσω ότι μπορεί να σου μπει μυγάκι στο μάτι και να σκοτώσεις κάποιον.

Να τονίσω ότι είμαι σαφώς υπέρ της χρήσης κράνους και εξοπλισμού. Είναι απαράδεκτο, εν έτει 2014, να υπάρχουν άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν τη σημασία τους. Αλλά δε μπορώ να δεχτώ σε καμία περίπτωση ότι η έλλειψη κράνους μπορεί να κάνει κακό σε οποιονδήποτε άλλον εκτός του εαυτού σου.

Εγώ λέω επειδή δεν σκέφτεσαι το κεφάλι σου και σίιγουρα κάποιοι δεν τους καίγεται καρφί αν θα το φορέσεις ή όχι σκέψου την τσέπη σου με το τσουχτερό πρόστιμο. Ας το πάνε λοιπόν και 500 με διπλασσιασμό.Μετά το φοράς και πεζός

BLiTzER
13/06/2014, 17:01
οποτε το να μειωνονται οι ηδη ανεπαρκεις ικανοτητες και αιςθηςεις καποιον δεν το θεωρουμε αρκετο?

Ας πούμε ότι προτιμώ στο αντίθετο ρεύμα να έχω έναν ξεκράνωτο 20χρονο, παρά έναν 65χρονο αυτοκινητιστή.

Συμφωνούμε στη χρήση κράνους. Στο άλλο, δεν πρόκειται. Ας μην το κουράζουμε :)

MAIK72
13/06/2014, 17:06
Ας πούμε ότι προτιμώ στο αντίθετο ρεύμα να έχω έναν ξεκράνωτο 20χρονο, παρά έναν 65χρονο αυτοκινητιστή.

Συμφωνούμε στη χρήση κράνους. Στο άλλο, δεν πρόκειται. Ας μην το κουράζουμε :)

Περίεργο.. νόμιζα ότι θα έλεγες στο κόκκινο φανάρι λίγο πριν το παραβίασει να του κλείνεις το μάτι για το ωραίο μαλλί

gior-gos
13/06/2014, 17:11
Η επιλογή του να μην φορέσει κάποιος κράνος επιρρεάζει άμεσα την οδηγική του συμπεριφορά. Ακούει χειρότερα (αν ακούει καθόλου απο τον αέρα στα αυτιά του), βλέπει σαφώς χειρότερα (αν βλέπει και τίποτα με ταχύτητες άνω των 50 χλμ/ω) και σίγουρα δεν είναι προσηλωμένος στον δρόμο, τόσο όσο ο αναβάτης με κράνος.

Αν και ειμαι 100% υπερ της χρησης προστατευτικου εξοπλισμου, εδω θα διαφωνησω.

Αν μιλαμε για οδηγηση εντος πολης, προσωπικα, καποιες φορες που εχω οδηγησει χωρις κρανος, μια χαρα ακουγα (μη σου πω και καλυτερα), μια χαρα εβλεπα (φοραγα γυαλι ηλιου) και ειχα και μεγαλυτερο εύρος οπτικου πεδίου, και, γενικοτερα, μια χαρα οδηγουσα. Για μενα λοιπον αυτο (της μειωμενης αποδοσης στην οδηγηση) δεν ειναι επιχειρημα.

Εκτος πολης, ουτε εχω δοκιμασει, αλλα και ουτε πιστευω οτι μπορω να οδηγησω χωρις κρανος για τους λογους που αναφερεις.

Το νουμερο 1 και σημαντικοτερο επιχειρημα για χρηση κρανους ειναι η προσωπικη μας ασφαλεια. Ολα τ αλλα...

BLiTzER
13/06/2014, 17:16
Περίεργο.. νόμιζα ότι θα έλεγες στο κόκκινο φανάρι λίγο πριν το παραβίασει να του κλείνεις το μάτι για το ωραίο μαλλί

Σε περίπτωση που με ειρωνεύεσαι (διατηρώ μια επιφύλαξη, λόγω κακής σύνταξης), να σε πληροφορήσω ότι διαθέτω κράνη μεγαλύτερης αξίας απ'ότι η μοτοσυκλέτα σου, οπότε βρες κάποιον άλλον να πεις την εξυπνάδα σου.

Αλλιώς αγνόησέ το ;)

Pan (dvs)
13/06/2014, 17:40
So what? Ας φοραγαν να μην κάνουν μάγκα κανένα.

:beer:

virus
13/06/2014, 20:34
Χαραμιζεσαι ρε Σπυρο... στην τροχαια θα ειχες ανεβει πολυ ψηλα και δε θα σου ζαλιζαν και τ αρχιδια :lol:


ένα δίκιο σαν να το χεις.....
shooter, που στέλνουμε βιογραφικά ωρέ???? :lol:


κυριοι στην ελλαδα εισθε. ο δουλευταρας κι ο τιμιος μενει στα χαμηλα στρωματα της εργασιακης ιεραρχιας, ο γλυφτης κι ο ψευτης κανουν καριερα "σωστη" κι ανεβαινουν ψηλα στις βαθμιδες :(


κι επι του θεματος λιγες κλησεις κοψανε. κι αν κοβανε και κλησεις για κινητα η ελλαδα θαχε σωθει οικονομικα :moutza:

Μικe777
14/06/2014, 00:17
Ας πούμε ότι προτιμώ στο αντίθετο ρεύμα να έχω έναν ξεκράνωτο 20χρονο, παρά έναν 65χρονο αυτοκινητιστή.

Συμφωνούμε στη χρήση κράνους. Στο άλλο, δεν πρόκειται. Ας μην το κουράζουμε :)
εγω δεν θελω να εχω κανεναν απο τους δυο..ουτε καμια θεια με κινητο!!
κρανος..παιδια σωζει ζωες..:wave2:

Bradipous
14/06/2014, 00:30
Αναλογικά με τους ξεκράνωτους, ναι , οι 2232 κλησεις που κοπηκαν τον Μαιο ειναι λιγες.

Το νοημα ομως του αρθρου (ετσι οπως το αντιληφθηκα εγω), ειναι οτι ο αριθμος των κλησεων του Μαιου αποτελει ρεκορ.

Τους υπολοιπους μηνες ομως, δεν ειδαμε καποιο αντιστοιχο ρεκορ. Δεν υπηρχαν ξεκρανωτοι ή δεν υπηρχε τροχαια;



:a10:

Αναγκη ρευστου εν οψη εκλογων φαινεται... ;)

Neodammerung
14/06/2014, 08:41
Να πω κι εγώ το μακρύ μου και το κοντό μου.
...αυτός που δεν φοράει για εμένα είναι μ@λ@κ@ς, δεν είναι όμως εγκληματίας για να τον τιμωρήσεις, ρισκάρει το κεφάλι του.


Το πιο άδικο πρόστιμο..
Αν ο άλλος θέλει να ρισκάρει την ζωή του, και μάλιστα χωρίς να θέτει σε κίνδυνο άμεσα κάποιον άλλο, από εμένα έχει το ελεύθερο..

Η μη χρήση κράνους οδηγεί τον αναβάτη σε δυσφορία, σε μείωση της ικανότητας αντίληψης των ερεθισμάτων και έκθεση αυτού σε κίνδυνο πρόσκρουσης με διάφορα σωματίδια (χαλικάκια, μυγάκια, σκατάκια). Τα προηγούμενα αυξάνονται όσο αυξάνεται η ταχύτητα κίνησης.
Έτσι αυξάνονται οι πιθανότητες ατυχήματος που θα επηρεάσει και άλλους οδηγούς.



Έωλο νομίζω το επιχείρημα οτι όποιος δεν φοράει κράνος κάνει κακό μόνο στον εαυτό του. Εξηγούμαι. Η επιλογή του να μην φορέσει κάποιος κράνος επιρρεάζει άμεσα την οδηγική του συμπεριφορά. Ακούει χειρότερα (αν ακούει καθόλου απο τον αέρα στα αυτιά του), βλέπει σαφώς χειρότερα (αν βλέπει και τίποτα με ταχύτητες άνω των 50 χλμ/ω) και σίγουρα δεν είναι προσηλωμένος στον δρόμο, τόσο όσο ο αναβάτης με κράνος. Άρα η επιλογή κάποιου να μην φορέσει κράνος, όχι έμμεσα, αλλα άμεσα (μέσω της υποβάθμισης της οδηγικής του συμπεριφοράς και ικανότητας) επιρρεάζει όλους τους υπόλοιπους χρήστες της οδού. Αυτό πιστεύω.

Αυτό ακριβώς. Και να συμπληρώσω πως δεν έχει τόσο σημασία το αν οδηγούμε εντός ή εκτός πόλης. Μπορεί οι ταχύτητες να είναι μικρότερες στην πόλη, αλλά το κρύο τσούζει τα μάτια, η σκόνη κι ο αέρας και τα διάφορα σωματίδια υπάρχουν πάντα. Είναι σαν να μην έχεις παρ μπριζ σε κάμπριο αμάξι.



Θα το δεχόμουν αν όλοι οι χρήστες των δρόμων είχαν 100% όραση και ακοή, κάτι που, όπως όλοι γνωρίζουμε, δε συμβαίνει, οπότε είναι τελείως υποκριτικό αυτό που λες.

Επόμενο επιχείρημα περιμένω να ακούσω ότι μπορεί να σου μπει μυγάκι στο μάτι και να σκοτώσεις κάποιον.

Να τονίσω ότι είμαι σαφώς υπέρ της χρήσης κράνους και εξοπλισμού. Είναι απαράδεκτο, εν έτει 2014, να υπάρχουν άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν τη σημασία τους. Αλλά δε μπορώ να δεχτώ σε καμία περίπτωση ότι η έλλειψη κράνους μπορεί να κάνει κακό σε οποιονδήποτε άλλον εκτός του εαυτού σου.

Οπότε αν κάποιος έχει τις αισθήσεις του στο 70%, δεν πειράζει, ας κατέβουν στο π.χ. 50% λόγω μη χρήσης κράνους. Έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν ήταν τέλειες.
Edit: Δεν πρόσεξα πως απάντησες στον peterxoier.
Αν έχεις συγκρουστεί με έντομο ή πετραδάκι με ταχύτητα πάνω από 90 Km/h (να μην πω για 200+ που έχω δει ss ακράνωτους), θα γνωρίζεις πόσο σε πονάει, σε ξαφνιάζει διότι δεν μπορείς να το προβλέψεις άμεσα και πόσο εύκολο είναι να χάσεις την συγκέντρωση και τον έλεγχό σου έστω και για 1-2 δευτερόλεπτα.

Και εγώ είμαι υπέρ του κράνους, αλλά όχι μόνο γιατί δεν θα σπάσει το κεφάλι μου αν πέσω, αλλά και γιατί με προστατεύει από τις εξωτερικές συνθήκες, δίνοντάς μου την δυνατότητα να οδηγώ τουλάχιστον πιο συγκεντρωμένα.

Θα μπορούσαμε ίσως να πούμε πως η ζώνη στο αυτοκίνητο μπορεί επηρεάσει αποκλειστικά αυτόν που την φορά. Αλλά δεν έχω τόση εμπειρία από αυτοκίνητα, οπότε δεν ορκίζομαι.

DrIoannis
14/06/2014, 08:44
...μόνο τόσες; Μακάρι να τους έγραφαν ΟΛΟΥΣ που δεν φοράνε κράνος.Στην Αθήνα το ποσοστό που προστατεύει τον εγκέφαλό του με κράνος είναι απογοητευτικά μικρό. Στην επαρχία και συγκεκριμένα Χανιά όσο και αν σας φανεί περίεργο το ποσοστό που φοράνε κράνος είναι πολύ μεγαλύτερο από την Αθήνα.

MG-KTiNoS
14/06/2014, 08:46
ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑΝΕ

VANDA
14/06/2014, 11:13
Πριν μια βδομάδα πήγα μια βόλτα Πειραιά και πίσω Αθήνα και δεν οδηγούσα, οπότε χάζευα τους άλλους. Μου έκανε εντύπωση το πόσοι δεν φορούσαν. Κάποια στιγμή άρχισα να μετράω αναβάτες (οδηγούς και συνεπιβάτες). Σταμάτησα όταν έφτασα τους 100. Από αυτούς, κράνος φορούσαν οι... 34.

taskon
24/06/2014, 18:09
το κρανος ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση αν το φορας η οχι και δεν θα επρεπε να τιμωρειται,

οπως επισης και τα εξης
να παιζω το πουλι μου στο δρομο,
να καρφωνω ενεσεις στο μπρατσο μου
να τρεχω με 300 αν ο δρομος ειναι αδειος
να μην φοραω ζωνη
να πηγαινω στην εθνικη με 40
να οδηγω χωρις διπλωμα αφου ξερω να οδηγω
και πολλα αλλα που ο καθενας μπορει να συμπληρωσει αναλογα με το πως βλεπει τα πραγματα, νομος α λα καρτ ενα πραγμα

irinia
24/06/2014, 19:31
Πως προκυπτει οτι γραφουν για εισπρακτικους λογους και οχι για προληπτικους??




ΑΥΤΟ...................ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΠΑΕΙ






Στά άνέκδοτα.....

drspeed
24/06/2014, 20:10
Μετά λοιπόν από ένα τροχαίο χωρίς κράνος το κόστος είναι τεράστιο και το πληρώνουμε όλοι.Τα παρακάτω στοιχεία είναι από τον Ευαγγελισμό
(Κρανιοεγκεφαλική Κάκωση [ΚΕΚ]
Υπό Γεωργίου Στράντζαλη
Επ. Καθηγητής Νευροχειρουργικής
Νευροχειρουργική Κλινική – Πανεπιστήμιο Αθηνών – Θεραπευτήριο «Ο Ευαγγελισμός)
Το 72% αυτών που θα έχουν ΚΕΚ θα νοσηλευτούν σε ΜΕΘ
Κόστος νοσηλείας σε ΜΕΘ 3.000-4.000€/ημέρα ,σήμερα που μηλάμε βάση ΚΕΝ
Η ελάχιστη νοσηλεία στη ΜΕΘ μετά από κρανιοεγκεφαλική κάκωση είναι 10 μέρες και μπορεί να φτάσει και μήνες ολόκληρους.
καλά θα γέινει μόνο το 17% και θα πεθάνουν ή θα μείνουν φυτά το 71% ενώ οι υπόλοιποι θα έχουν κάποια μόνημη αναπηρία που θα πληρώνουμε πάλι οι υπόλοιποι.
Βάλτε τώρα τα νουμεράκια και τα κομπιουτεράκια κάτω να δείτε πόσο θα είναι το επόμενο ΤΖΑΚ ΠΟΤ του ΤΖΟΚΕΡ αν το πολλαπλασιάσεται με τις 2.000 κλήσεις που κόπηκαν σε υποψήφιους για τα παραπάνω.Και αυτό το νούμερο τώρα κάντε το επί 12 γιατί αυτό ήταν μόνο για ένα μήνα.

Μη μου λέτε λοιπόν ότι είναι υπόθεση του καθενώς και δεν πρέπει να τρώνε κλήσεις. Άσε το τί περνάει κατά την διάρκεια της νοσηλείας μία οικογένεια και τί περνάει μετά αν δεν πάνε όλα καλά!!!
Δεν σκοτώνουν και δεν αφήνουν παράλυτο κάποιον οι μηχανές.... η βλακία που τον κάνει να μή φοράει κράνος και να κάνει βλακίες στον δρόμο τα κάνουν, το ποτό τα κάνει, η ανευθηνότητα τα κάνει, τα σκατά που κουβαλάνε στο κεφάλι τους τα κάνουν.... οι μηχανές όχι....

giannis23
24/06/2014, 21:57
δεν βρισκω λογο γιατι να μην φορας κρανος... αλλα ειναι σαν το αυτοκινητο,οταν ακους οτι ειναι μονο για να μην παρεις κληση απο την τροχαια λογικο ειναι... δεν ξερουν οτι η ζωνη εκτος απο το να σε συγκρατησει σε πιθανη συγκρουση,σε κραταει και στη σωστη θεση την στιγμη που θα ανοιξει ο αεροσακος οσο και στην σωστη θεση σε μια στροφη που θα παρεις με λιγο παραπανω ταχυτητα...

SHOOTER045
25/06/2014, 00:25
το κρανος ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση αν το φορας η οχι και δεν θα επρεπε να τιμωρειται,

οπως επισης και τα εξης
να παιζω το πουλι μου στο δρομο,
να καρφωνω ενεσεις στο μπρατσο μου
να τρεχω με 300 αν ο δρομος ειναι αδειος
να μην φοραω ζωνη
να πηγαινω στην εθνικη με 40
να οδηγω χωρις διπλωμα αφου ξερω να οδηγω
και πολλα αλλα που ο καθενας μπορει να συμπληρωσει αναλογα με το πως βλεπει τα πραγματα, νομος α λα καρτ ενα πραγμα

Μάλλον κανείς πλάκα έτσι???

akis_trevor
25/06/2014, 00:28
ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση αν το παιζω το πουλι μου

αυτο ειναι το μονο σιγουρο...

irinia
25/06/2014, 00:39
Μετά λοιπόν από ένα τροχαίο χωρίς κράνος το κόστος είναι τεράστιο και το πληρώνουμε όλοι.Τα παρακάτω στοιχεία είναι από τον Ευαγγελισμό
(Κρανιοεγκεφαλική Κάκωση [ΚΕΚ]
Υπό Γεωργίου Στράντζαλη
Επ. Καθηγητής Νευροχειρουργικής
Νευροχειρουργική Κλινική – Πανεπιστήμιο Αθηνών – Θεραπευτήριο «Ο Ευαγγελισμός)
Το 72% αυτών που θα έχουν ΚΕΚ θα νοσηλευτούν σε ΜΕΘ
Κόστος νοσηλείας σε ΜΕΘ 3.000-4.000€/ημέρα ,σήμερα που μηλάμε βάση ΚΕΝ
Η ελάχιστη νοσηλεία στη ΜΕΘ μετά από κρανιοεγκεφαλική κάκωση είναι 10 μέρες και μπορεί να φτάσει και μήνες ολόκληρους.
καλά θα γέινει μόνο το 17% και θα πεθάνουν ή θα μείνουν φυτά το 71% ενώ οι υπόλοιποι θα έχουν κάποια μόνημη αναπηρία που θα πληρώνουμε πάλι οι υπόλοιποι.
Βάλτε τώρα τα νουμεράκια και τα κομπιουτεράκια κάτω να δείτε πόσο θα είναι το επόμενο ΤΖΑΚ ΠΟΤ του ΤΖΟΚΕΡ αν το πολλαπλασιάσεται με τις 2.000 κλήσεις που κόπηκαν σε υποψήφιους για τα παραπάνω.Και αυτό το νούμερο τώρα κάντε το επί 12 γιατί αυτό ήταν μόνο για ένα μήνα.

Μη μου λέτε λοιπόν ότι είναι υπόθεση του καθενώς και δεν πρέπει να τρώνε κλήσεις. Άσε το τί περνάει κατά την διάρκεια της νοσηλείας μία οικογένεια και τί περνάει μετά αν δεν πάνε όλα καλά!!!
Δεν σκοτώνουν και δεν αφήνουν παράλυτο κάποιον οι μηχανές.... η βλακία που τον κάνει να μή φοράει κράνος και να κάνει βλακίες στον δρόμο τα κάνουν, το ποτό τα κάνει, η ανευθηνότητα τα κάνει, τα σκατά που κουβαλάνε στο κεφάλι τους τα κάνουν.... οι μηχανές όχι....







ΟΥΤΕ Ο ΟΡΓΟΥΕΛ..............






Στή φάρμα τών ζώων ρέ κούκλε....
Φροντίζω πρίν άπό σάς γιά σάς
ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑ........
Κουφάλες θά πεθαίνετε όταν θέλω,όπως θέλω καί μέ όποιο τρόπο θέλω......
Τελικά τά άσφαλιστικά ταμεία άπό αύτούς πού δέ φόραγαν κράνος
ΧΡΕΩΚΩΠΗΣΑΝ............

Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΠΑΡΑΝΟΙΑ.....ρέ πώς καταντάει ό άνθρωπος....

Πές μας τώρα καί πόσα έφαγαν άπό τά στραβά ύποβρύχια,τή Μίζενς,
τούς έξοπλισμούς.......κ.λ.π....

Μικe777
25/06/2014, 00:48
ενταξει δεν το κλεινετε κι αυτο το θεμα..
πρεπει να φοραμε κρανος παντα!!
τα μετρα ειναι εισπρακτικα οχι προληπτικα..
το κεφαλι ομως δικο μου και εγω δεν
θελω να το δω ανοιγμενο..:mad:

taskon
25/06/2014, 10:48
Μάλλον κανείς πλάκα έτσι???

εννοειται οτι κανω πλακα αλλα εχω βαρεθει ο καθενας να ερμηνευει τους νιομους κατα το δοκουν. δεν θες να φορας κρανος ρε μεγαλε μην φορας αλλα μην με πρηζεις καθε φορα για δικαιωμα επιλογης, εισπρακτικα μετρα κτλ. πληρωσε την κλησουλα σου και τελος!!

BLiTzER
25/06/2014, 11:05
Επειδή έρχονται σπίτι σου και σε πρήζουν. Είναι οι γνωστοί Μάρτυρες της Κρανιοεγκεφαλικής Κάκωσης.

Red Rider
25/06/2014, 15:57
Επειδή έρχονται σπίτι σου και σε πρήζουν. Είναι οι γνωστοί Μάρτυρες της Κρανιοεγκεφαλικής Κάκωσης.

:cry::lol:

TROOPER
25/06/2014, 17:11
ξερεις οτι το κρανος ειναι η προστασια σου.

αποφασιζεις να μην προστατευεις τον εαυτο σου. λογαριασμος δικος σου.

επισης ξερεις οτι αν σε σταματησουνε και σου κοψουνε κληση επειδη δεν φοραγες κρανος, εφταιγες. οποτε πληρωνεις κληση με τουμπεκι ψιλοκομενο και καληνυχτα μας. τοσο απλα. ο καθενας κανει οτι νομιζει και ειναι υπευθυνος των πραξεων του.

ποσο πιο απλα δλδ?

Black Mamba
25/06/2014, 17:26
ξερεις οτι το κρανος ειναι η προστασια σου.

αποφασιζεις να μην προστατευεις τον εαυτο σου. λογαριασμος δικος σου.

επισης ξερεις οτι αν σε σταματησουνε και σου κοψουνε κληση επειδη δεν φοραγες κρανος, εφταιγες. οποτε πληρωνεις κληση με τουμπεκι ψιλοκομενο και καληνυχτα μας. τοσο απλα. ο καθενας κανει οτι νομιζει και ειναι υπευθυνος των πραξεων του.

ποσο πιο απλα δλδ?

+690 :a013:

:a3: