PDA

View Full Version : Αλλαγή μπαταρίας κινητού, ΠΟΥ?



hidefnick
13/06/2014, 13:09
Ψάχνω που και δεν παίζει στο μαμα σέρβις, μιας και δεν μπορούν να ξέρουν ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΟΣΤΊΣΕΙ Η ΑΛΛΑΓΗ ΜΠΑΤΑΡΊΑΣ. Την μπαταρία την βρήκα και με λογικό κόστος. Την εργασία έχουμε κανέναν στας Αθήνας να την κάνει?

Είναι Sony Xperia Z, και είναι λίγο μανούρα η αλλαγή.

GFawkes
13/06/2014, 13:12
Ειναι κολλημενη στην πλακετα η μπαταρια;
σαν τα ΑηΦονΕ;

Γάματα...πρεπει να σε αγαπαει πολυ αυτος που θα το κανει αν ειναι κολλημενη ή να σου παρει κανα 30αρι με οτι ζημια γινει δικια σου...

hidefnick
13/06/2014, 13:17
Ειναι κολλημενη στην πλακετα η μπαταρια;
σαν τα ΑηΦονΕ;

Γάματα...πρεπει να σε αγαπαει πολυ αυτος που θα το κανει αν ειναι κολλημενη ή να σου παρει κανα 30αρι με οτι ζημια γινει δικια σου...

Τσου. Είναι κολλημένη η πλάτη του κινητού, και θέλει θερμομπίστολο για να ξεκολήσει. Αλλά όχι πολύ, για να μη γίνουν όλα κάρβουνο. Και μετά θέλει ξανά κόλλα, την οποία θα παραγγείλω μαζί με την μπαταρία.

https://www.youtube.com/watch?v=Io9jHfs6z94

Sapadak
13/06/2014, 13:20
http://fix-it.gr/

Συνφορουμίτης (http://www.moto.gr/forums/member.php?u=42974)

vaska
13/06/2014, 13:21
Άλλαξα πρόσφατα σε HTC πελάτη μου (δεν είναι το αντικείμενό μου πισιά φτιάνω εγώ) και δεν ήταν κάτι τραγικό. Του πήρα 20 €! Μπαταρία είχε παραγγείλει ο ίδιος, μου τα έφερε και το πήρε την επόμενη.
Επαναλαμβάνω την μανούρα του την είχε αλλά δεν ήταν κάτι τραγικό μιας και τα εργαλεία υπάρχουν και σχετική εμπειρία με τα λάπτοπ.

GFawkes
13/06/2014, 13:40
Αμα δεν ειναι κυκλωμενη στην πλακετα παλευεται

αν ειναι σαν το μηλο...χεστο...

Εχω 3 πιστολια σε αναλογα μεγεθη/watt

vaska
13/06/2014, 17:07
Και για να μην παρεξηγηθώ δεν σου λέω παίρνω τόσα στείλτο να στο φτιάξω, σου έγραψα τα παραπάνω για να πω ότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο και όσοι ασχολούνται σοβαρά και θα ξέρουν και δεν θα χρεώνουν έναν σκασμό λεφτά.

Red Rider
13/06/2014, 20:30
Το γκολ είναι να συνεχίσει να είναι αδιάβροχο μετά την αλλαγή.
Αλήθεια γιατί την αλλάζεις?Πόσο καιρό σου κράτησε και με τι χρήση.

Dbnn
14/06/2014, 02:27
Υπόψιν, 3G και λοιπά είναι ρουφήχτρες........
Στο λεω γιατί στο λαλίστατο κατάστημα που ήμουν και φτιάχναμε αηφόνε ερχόντουσαν για μπαταρία ενώ δεν χρειαζόταν.

George_Sp
14/06/2014, 11:51
Καταρχάς να ξεκινήσουμε από το γιατί χρειάζεσαι αλλαγή μπαταρίας.

Το κινητό είναι μοντέλο αρχές 2013 που σημαίνει οτι θα το έχεις περίπου 1 χρόνο το πολύ. Αν το έλιωνες στη χρήση και το φόρτιζες κάθε μέρα η πτώση απόδοσης της μπαταρίας δε πρέπει να ξεπερνά το 30% κατά προσέγγιση. Δηλαδή αντί για 2 ημέρες αυτονομία να έχεις 1μιση.

Επίσης οι Li-Ion μπαταρίες δεν παρουσιάζουν φαινόμενα μνήμης και αντέχουν πολλούς κύκλους φόρτισης. Μοναδική περίπτωση να έπεσε η αυτονομία κάτω από 50% σε ένα έτος είναι να το άφηνες να ξεφορτίσει πλήρως (κάτω από 7%) και να σβήσει τελείως το κινητό.


Αν η φόρτιση ήταν σωστή και δεν το ξελίγωνες μέχρι να σβήσει πιο πιθανόν είναι να θέλει ένα καλιμπράρισμα μέσω software και να πειραχτούν ορισμένες ρυθμίσεις ενέργειας και διεργασιών που τρέχουν στο παρασκήνιο.


Πολύ σημαντικός παράγοντας που επηρεάζει τη διάρκεια μπαταρίας είναι αν έχεις σήμα στη πλειοψηφία των σημείων που βρίσκεσαι ή όχι.
Όταν το σήμα είναι αδύναμο η κεραία του κινητού ανεβάζει τα mAh που τραβά για να κρατήσει σταθερό το σήμα. (ένας λόγος που ζεσταίνεται η συσκευή σε μεγάλο βαθμό όταν μιλάμε και το σήμα είναι 1-2 γραμμές και όχι full)

Αν άλλαξε κάτι δηλαδή ακόμα και στο περιβάλλον που ζεις (άλλαξες δουλειά ή σπίτι και πιάνεις χειρότερο σήμα) τότε φταίει αυτό και όχι κάτι άλλο

Για οτιδήποτε περαιτέρω αν τα παραπάνω σενάρια δεν ισχύουν στείλε μου πμ :)

George_Sp
14/06/2014, 12:37
Βάζω σε ξεχωριστή καταχώρηση το παρακάτω γιατί νομίζω οτι χρήζει προσοχής:

Αν το κινητό είναι αγορασμένο σε λιγότερο από έτος έχεις εγγύηση για τη μπαταρία και αν είναι όντως ελαττωματική και δε φταίει κάτι από τα προαναφερθέντα σου προτείνω να πιέσεις τον ελληνικό αντιπρόσωπο για δωρεάν επισκευή-αντικατάσταση μπαταρίας.
Σε περίπτωση που είσαι εντός προθεσμίας και σου αρνηθούν με δική σου υπαιτιότητα λόγω κακής χρήσης να ξέρεις οτι η νομοθεσία σε προστατεύει και πρέπει αυτοί να αποδείξουν γραπτώς οτι φταις και όχι εσύ το ανάποδο οτι φταίει το κινητό.
Εν πάσει περιπτώσει μας ενημερώνεις με βάση όσα έγραψα και κοιτάμε ανάλογα :)

hidefnick
15/06/2014, 17:25
@ vaska: Ξεκόλλα. Ζήτησα συμβουλή και δώσατε. Κανείς δεν θα πεί τέτοιο πράγμα.

@ υπόλοιπους: Το έχω πάνω απο χρόνο. Τους τελευταίους 2 μήνες έχει πέσει τρελά η μπαταρία. Απο 2 μέρες είμαστε σε πρωί-απόγευμα, με νορμάλ χρήση. Δεν το ξεζουμίζω, δεν το αφήνω να αδειάσει, αν εξαιρέσεις το candy crash και ελάχιστο σερφάρισμα. Η διαφορά είναι τρελή και έγινε σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Αμέσως μετά το τελευταίο update λειτουργικού, αλλά δεν έχω βρει κάποια ανακοίνωση σχετικά, οπότε υποθέτω ότι δεν φταίει αυτό.

Και φυσικά το θέμα με την μπαταρία είναι να συνεχίσει να είναι αδιάβροχο το κινητό. Οχι επειδή το βουτάω στα ποτάμια, αλλά για να μην φύγει καμιά πλάτη στο δρόμο. Βρήκα το αυτοκόλλητο με την κόλλα σετάκι με τη μπαταρία και θα δω από αύριο τι και πως. Θα ενημερώσω σχετικά.

p@nos
15/06/2014, 18:09
αυτο με την κεραια και το σημα δε παιζει για κανενα λογο...κοιτα μη τρεχει καμια εφαρμογη απο πισω η τπτ περιεργο που σου τρωει πορους...γιατι αυτες οι αλλαγες στην αυτονομια οι τοσο αποτομες ειναι υποπτες και 90% κατι τρεχει που δε πρεπει κακοβουλο πιθανως....και αν δεν σε νοιαζουν ιδιαιτερα αυτα που εχεις μεσα τραβα και ενα fucktory reset πριν αρχισεις τα λυσε δεσε γιατι οι περισσοτεροι ειναι αναπηροι...

Dbnn
15/06/2014, 18:35
αυτο με την κεραια και το σημα δε παιζει για κανενα λογο...κοιτα μη τρεχει καμια εφαρμογη απο πισω η τπτ περιεργο που σου τρωει πορους...γιατι αυτες οι αλλαγες στην αυτονομια οι τοσο αποτομες ειναι υποπτες και 90% κατι τρεχει που δε πρεπει κακοβουλο πιθανως....και αν δεν σε νοιαζουν ιδιαιτερα αυτα που εχεις μεσα τραβα και ενα fucktory reset πριν αρχισεις τα λυσε δεσε γιατι οι περισσοτεροι ειναι αναπηροι...

Παίζει, μπορεί να μην είναι τόσο εμφανές αλλά παίζει ρόλο.

typhoon
15/06/2014, 20:29
κατοχος κι εγω ,αρχες 13
ερωτηση εχεις περασει την τελευταια αναβαθμιση?αν ναι να ξερεις οτι ολοι αντιμετωπιζουμε προβλημα με batery drainage και οφειλεται στο λειτουργικο. στη χρηση μπαταριας θα το καταλαβεις,τρωει πανω απο 70% αυτο το υπηρεσιες google

αν μπορεις κ ξερεις να επιστρεψεις στην 4.3 ισως διορθωθει το προβλημα (εαν ξαναλεω οφειλεται στην 4.4 που ειναι πολυ πιθανο)

p@nos
15/06/2014, 20:35
Παίζει, μπορεί να μην είναι τόσο εμφανές αλλά παίζει ρόλο.



δε παιζει για κανενα λογο...ο ανθρωπος λεει οτι ξαφνικα πηγε απο δυο μερες αυτονομια σε 12 ωρες...

George_Sp
16/06/2014, 11:18
δε παιζει για κανενα λογο...ο ανθρωπος λεει οτι ξαφνικα πηγε απο δυο μερες αυτονομια σε 12 ωρες...

μετά το update ;)

GFawkes
16/06/2014, 11:47
Nα πατε στο
"apps" running now και να σκοτωσετε ολες τις μαλακιες που γραφουν google+,-,# κλπ

Γ@μανε το κινητο για να σας κατασκοπευουν.

Μετα απο αυτο θα ερθει παλι στα ισια του.

typhoon
18/06/2014, 17:44
Δυστυχως δε γινεται αυτο που λες αν δεν εισαι root.george αφου στο εκανε μετα το update ειναι σχεδον σιγουρο αυτο που σου ειπα παραπανω. μπορεις να ανεβασεις screenshot απο το μενου χρηση μπαταριας??

Dbnn
18/06/2014, 19:44
Nα πατε στο
"apps" running now και να σκοτωσετε ολες τις μαλακιες που γραφουν google+,-,# κλπ

Γ@μανε το κινητο για να σας κατασκοπευουν.

Μετα απο αυτο θα ερθει παλι στα ισια του.

Ισχύει σε LG optimus 2X.... Το δοκίμασα χθές και έχει συνέλθει λίγο η μπαταρία του.

chester24
22/06/2014, 20:11
Εκτος απο τις σωστες φορτισεις και το ΜΗ ξελιγωμα που χρειαζονται τα smartphones, καλο ειναι, ανα τακτα χρονικα διαστηματα
να γινεται ενα "καθαρισμα", η τερματισμος των εφαρμογων που "τρεχουν".

Εφοσον μιλαμε για android συσκευες, καλο ειναι να γινεται χειροκινητα μεσω των ρυθμισεων των εφαρμογων και οχι μεσω καποιας εφαρμογης, πχ cleanmaster, η δεν ξερω γω τι αλλο.

Μια μια εφαρμογη καθαρισμα, τα δεδομενα και τα cache και μετα τερματισμος...

Αυτο θα βελτιωσει σημαντικα την ταχυτητα μιας συσκευης, οπως επισης και την διαρκεια της μπαταριας.