PDA

View Full Version : Καινουρια μηχανη. Την επαθα ασχημα;



Vice
13/06/2014, 23:38
Καλησπερα σε ολους. Εφαγα ενα χοντρο πακέτο και δεν μπορω να κοιμηθω αν δεν παρω μια απαντηση.

Πριν ενα μηνα αγορασα μια καινουρια cbr 600 f abs και μεχρι τωρα εχω κανει 300 χιλιομετρα.

Βρηκα τον χρονο σημερα να ασχοληθω μαζι της και ανακαλυψα οτι δεν ειχαν βαλει λαδι στο μοτερ!!! Κοιταω τον δεικτη και ειναι κενος εντελως. Δοκιμασα να ανοιξω την ταπα να δω αν θα τρεξει λαδι και ετρεξε λιγο, αλλα στο μετρητη σεν φαινεται να εχει καθολου. Το ιδιο συμβαινει και με το δοχειο διαστολης που δεν φαινεται να εχει υγρα στο ψυγειο αν και ισως να εχει πολυ λιγο αλλά σιγουρα κατω απο το σημειο low.

Υπαρχει περιπτωση να επαθε ζημια το μοτερ; Τι να κανω;

George_Sp
13/06/2014, 23:45
Αν δεν άναψε λαμπάκι λαδιού ή θερμοκρασίας κινητήρα είχε όσο χρειαζόταν για να μην πάθει ζημιά.


όπως και να χει καινούρια cbr με 300χιλιόμετρα στο κοντέρ πας και τους την φοράς κολάρο αν στην έδωσαν του κουτιού χωρίς υγρά και προφανώς ζητάς πλήρη κάλυψη όσων λείπουν και γραπτώς οτι στην έδωσαν για 300χιλιόμετρα δίχως υγρά για να αποκλείσεις το ενδεχόμενο σε μελλοντική βλάβη να στο βγάλουν εκτός εγγύησης.
ζητάς δηλαδή άνευ όρων εγγύηση λόγω δικής τους υπαιτιότητας ή άλλη μηχανή.

από πού την πήρες; τί μοντέλο είναι (όχι 1η άδεια αλλά έτος κατασκευής)

ρωτάω γιατί πρόσφατα ξέρω άτομο που πήρε του κουτιού honda cbf1000 και ενώ νόμισε οτι του πούλησαν μοντέλο 14, του έδωσαν του 2009 στοκαδούρα.

stefanos
13/06/2014, 23:48
1. Να μην την κουνήσεις από εκεί που την έχεις.
2. Βρές δικηγόρο και ξεκίνα ένα διάλογο με την αντιπροσωπία.

Vice
13/06/2014, 23:52
Δεν αναψε κανενα λαμπακι και η θερμοκρασια ηταν σε νορμαλ επιπεδα. Ειναι μοντελο 2013 κατασκευης. Με προβληματιζει το οτι ειναι στο στρωσιμο και δεν θελω να εχω μελλοντικα προβληματα.

Το κακο ειναι οτι οταν την πηρα υπεγραψα την εγγυηση που ελεγε οτι την επιθεωρησα και την βρηκα οτι ειναι οκ κτλ κτλ κτλ.

Που να ηξερα ο ανιδεος

o_gavros
13/06/2014, 23:57
Lawyer up και γρήγορα.

Αλλά λύσε μου μια απορία ρε φίλε,πήρες καινούριο μηχανάκι και σε ένα μήνα μονο 300χλμ; είσαι κάποιου είδους Ζεν μάστερ και αυτοσυγκρατήθηκες μήπως; :)

Bob_o_mastoras
13/06/2014, 23:59
Another happy customer.
Καλυτερα μεταχειρισμενο να παιρνες δλδ δηλαδη.. :(



Αν δεν άναψε λαμπάκι λαδιού ή θερμοκρασίας κινητήρα είχε όσο χρειαζόταν για να μην πάθει ζημιά.


όπως και να χει καινούρια cbr με 300χιλιόμετρα στο κοντέρ πας και τους την φοράς κολάρο αν στην έδωσαν του κουτιού χωρίς υγρά και προφανώς ζητάς πλήρη κάλυψη όσων λείπουν και γραπτώς οτι στην έδωσαν για 300χιλιόμετρα δίχως υγρά για να αποκλείσεις το ενδεχόμενο σε μελλοντική βλάβη να στο βγάλουν εκτός εγγύησης.
ζητάς δηλαδή άνευ όρων εγγύηση λόγω δικής τους υπαιτιότητας ή άλλη μηχανή.

από πού την πήρες; τί μοντέλο είναι (όχι 1η άδεια αλλά έτος κατασκευής)

ρωτάω γιατί πρόσφατα ξέρω άτομο που πήρε του κουτιού honda cbf1000 και ενώ νόμισε οτι του πούλησαν μοντέλο 14, του έδωσαν του 2009 στοκαδούρα.

Καλα ολα αυτα αλλα αν υπεγραψε το χαρτι της εγγυησεως, πως αποδεικνυει οτι δεν τα εβγαλε ο ιδιος η καποιος αλλος τα υγρα;;
Βαλε λαδι και προσευχησου φιλαρακι. Honda ειναι, αντεχει.
Πες μας και ποια αντιπροσωπια ηταν να ξερουμε να παμε και 'μεις. Ε τους καραγκοζηδες.:moutza:

Vice
14/06/2014, 00:08
Επαρχία είμαι παίδες.

Το μονο που με καθυσηχαζει λιγο ειναι οτι δεν αναψε κανα λαμπακι πουθενα. Αυριο το πρωι θα το παω να το τσεκαρει μπροστα μου.

Την τυχη μου μεσα...

Φταιω και εγω ομως. Τυφλη εμπιστοσυνη απο που και ως που;

Μικe777
14/06/2014, 00:12
κανονικα!!επρεπε να εχει και νομιζω οτι στα 1000 χλμ..
πρεπει να αλλαξεις ολο το λαδι..εγω τουλαχιστον ετσι ειχα κανει..
οταν το πηρα καινουργιο..αλλα να σου πω την αληθεια..δεν κοιταξα
το λαδι ποσο ηταν οταν την εστρωνα!!επισης δεν πρεπει να πας και
με πολυ ταχυτητα..μεχρι 80 μου ειχανε πει το πολυ!!αλλα δεν ξερω και καλα..
το στρωσιμο παντως παιζει μεγαλο ρολο στην μετεπειτα λειτουργια της μηχανης..
απ'οσο ξερω..:wave2:

nic mor
14/06/2014, 00:14
φιλε σορρυ,αλλα εχουν δει πολλα τα ματια μου και εχουν ακουσει χειροτερα τα αυτια μου..
τη μηχανη τη σηκωσες ορθια (καθετα) για να δεις τα λαδια εε;
και περιμενες λιγο να για να κατσουν;;

αν οντως δεν εχει μεσα λαδια,τι να πω;:eek:
σασμαν ειχες ολο αυτο τον καιρο;
κατι δεν μου κολλαει..

οπως και να εχει καλη τυχη:wave2:

Μικe777
14/06/2014, 00:19
φιλε σορρυ,αλλα εχουν δει πολλα τα ματια μου και εχουν ακουσει χειροτερα τα αυτια μου..
τη μηχανη τη σηκωσες ορθια (καθετα) για να δεις τα λαδια εε;
και περιμενες λιγο να για να κατσουν;;

αν οντως δεν εχει μεσα λαδια,τι να πω;:eek:
σασμαν ειχες ολο αυτο τον καιρο;
κατι δεν μου κολλαει..

οπως και να εχει καλη τυχη:wave2:
+656...:rolleyes:

Vice
14/06/2014, 00:22
Την ειχα παρκαρισμενη στο πλαινο σταντ και την σηκωσα ορθια για να δω. Καμια διαφορα στον δεικτη. Ολος κενος.

Το σασμαν ειναι βουτυρο παντως.

ΜΑΚΑΡΙ να ειμαι λαθος

sv1000s
14/06/2014, 00:29
θα τα εκαψε μαλλον τα λαδια!!!!ελα πλακα κανω.αν δεν αναψε τιποτα δεν εχεις θεμα!βεβαια θα πας στο μαστορα.
επαρχια ολα τετοια ακους!και γω απο επαρχια ειμαι και παω 80χιλ μακρια για σερβις!

Lioulios
14/06/2014, 00:44
Κατα την γνώμη μου ή έχεις κάνει κάποιο λάθος και το μηχανάκι έχει λάδια κανονικά ή που υπάρχει αστοιχία υλικού ...Κάπου και το έκαψε ...Και εσύ το κατάλαβες νωρίς .

Αφού δεν έχεις δει λαμπάκι , τότε δεν έχεις κάποιο θέμα .

Πήγαινε στην αντιπρωσοπεία και πες τί έγινε να δείτε μήπως τα καίει από κάπου . Αν είναι αυτό , τότε θα χρειαστεί μεγάλη δουλειά , πράγμα που θα σου καλύψουν στην εγγύηση .....Αλλά πήγαινε .

Εμένα σε αμάξι Ίμπιζα του 02 στα 20οοο χλμ άναψε λαμπάκι λαδιού και σταμάτησα κατευθείαν . Δεν είχε μήνει σταγώνα . Γέμισα απο διπλανό βενζυνάδικο και έκαψε τα άντερά του σε 100 χλμ που έκανα .
Η διάγνωση ήταν αστοχία υλικού στα λαστιχάκια των βαλβίδων και κατεβάσαμε κινητήρα (εγγύηση) .

Εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό , αλλά ψαξτο !

sv1000s
14/06/2014, 01:11
στα 300χλμ αν εχει αστοχια υλικου ζητα αλλο μηχανακι!τα λεφτα που σου πηραν ειχαν
αστοχια υλικου?οχι επισκευη τουλαχιστον αλλο μοτερ καινουριο!ελπιζω και σου ευχομαι να ειναι ολα οκ
και να κανει ωραιες βολτες!
α και καλοριζικο και μην μασας σηδερα ειναι εμεις να ημαστε καλα!

Dbnn
14/06/2014, 01:42
Λάδια είχε, απλά είχε λάδια συντηρήσεως (εργοστασίου).
Εφόσον δεν σου άναψε κάτι στο καντράν και το μοτέρ του δουλεύει σωστά μαζί με το σασμάν δεν έχεις πρόβλημα.
Άμα δεις τα σκούρα βάρα του κόφτες να κολλήσει και ζήτα να στο αλλάξουν :lol: πλάκα σου κάνω:

Πήγαινέ το στην αντιπροσωπεία επι τόπου και πες τους να σου βάλουν λάδια και μην πειράξεις τίποτα. Ακόμα και την τάπα λαδιού να λύσεις θα το δούν.
Μην ανησυχείς, αν δεν είχε λάδια θα χε κολλήσει στα πρώτα 10 χιλιόμετρα (και πολλά λέω)

HelenKoR
14/06/2014, 05:19
Καλημέρα.
Vice δεν γνωρίζω να σου πω τι έχει συμβεί ή τι να κάνεις. Αλλά μου έκανε εντύπωση κάτι που διάβασα στα παραπάνω σχόλια... Δηλαδή όλοι έχετε τόση εμπιστοσύνη στα λαμπάκια;

Το καλό είναι ότι είχες κάνει μόνο 300χλμ! Εύχομαι να μην είναι τίποτα σοβαρό.

Dbnn
14/06/2014, 06:10
Καλημέρα.
Vice δεν γνωρίζω να σου πω τι έχει συμβεί ή τι να κάνεις. Αλλά μου έκανε εντύπωση κάτι που διάβασα στα παραπάνω σχόλια... Δηλαδή όλοι έχετε τόση εμπιστοσύνη στα λαμπάκια;

Το καλό είναι ότι είχες κάνει μόνο 300χλμ! Εύχομαι να μην είναι τίποτα σοβαρό.

Σε περίπτωση που για κάποιο λόγο δεν άναβε το λαμπάκι των λαδιών στο καντράν, και το μοτέρ ήταν στεγνό, θα έβγαζε 300χλμ?
Εκτός αν κόλλησε και δεν μας το είπε ο φίλος.
Όπως και να χει ο συμφορουμίτης δεν ευθύνεται αν παρέλαβε μηχανή καινούρια απο την αντιπροσωπεία χωρίς λάδια μέσα.

dankannn
14/06/2014, 07:35
φίλε μου μετράς σωστά τα λαδιά με την διαδικασία της Honda ?
πρώτα από όλα το δικό σου αν έχω δει δεν έχει κεντρικό stand αρά πρέπει να βρεις κάποιον να στο κραταει ίσιο και σε σταθερή επιφάνια, ούτε λίγο ανηφορική ούτε λίγο κατηφορική.
Μόνος σου πάντως δεν γίνετε.
Δες αυτό που έβαλα στην photo και πες μας αν το κανείς έτσι.

To manual σου
http://www.honda-motorcycles.gr/images/models/cbr600f/manual/04_CBR600F.pdf

Pan (dvs)
14/06/2014, 07:42
Δεν αναψε κανενα λαμπακι και η θερμοκρασια ηταν σε νορμαλ επιπεδα. Ειναι μοντελο 2013 κατασκευης. Με προβληματιζει το οτι ειναι στο στρωσιμο και δεν θελω να εχω μελλοντικα προβληματα.

Το κακο ειναι οτι οταν την πηρα υπεγραψα την εγγυηση που ελεγε οτι την επιθεωρησα και την βρηκα οτι ειναι οκ κτλ κτλ κτλ.

Που να ηξερα ο ανιδεος

Οταν υπογραφεις κατι τετοιο προφανως εννοουνται τα εξωτερικα μερη.Δεν υπογραφεις για κατι που δεν βλεπεις.
Τωρα μαλλον ειχε αρκετα λαδια και νερα για να μην παθει ζημια η μηχανη.Ισως αν την σηκωνες σε ορθια θεση να το διαπιστωνες.

Μαλλον δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.Και προβλημα να υπηρχε,μαλλον το προλαβες.

infidel
14/06/2014, 08:27
Ξανατσέκαρε τα λάδια μήπως και δεν μέτρησες σωστά. Μπορεί να ακούγεται χαζό, αλλά έτσι την πάτησα και εγώ την προηγούμενη βδομάδα. Όλο το βράδυ η μηχανή στο πλαινό σνταντ, πάω το πρωί , τη σηκώνω, βγάζω δείκτη, κάτω από το όριο το λάδι. Καθαρίζω ξανατσεκάρω, πάλι το ίδιο. Πάω σιγά σιγά στο μάστορα, το αφήνει να κρυώσει, μετράει, full το λάδι. ϊσα ίσα για να χάσω 1-2 χρονάκια.

gior-gos
14/06/2014, 08:40
Τσεκαρε σωστα τα λαδια βασει manual.

Σημαντικο ειναι να εχει ψυκτικο υγρο το ψυγειο, αν ειναι πιο γεματο ή πιο αδειο το δοχειο διαστολης ειναι δευτερευον.

Μπορει το μηχανακι σου να μην εχει τιποτα.

Vice
14/06/2014, 14:00
Ετοιμαζομουν να γραψω τι εγινε και με προλαβες εσυ infidel. Ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα. Το τςεκαρω και το πρωι, παλι δεν φαινεται τιποτα. Το σηκωνα ορθιο για λιγο πριν μετρηςω. Πηγα το πρωι αργα αργα στον αντιπροσωπο και οταν εφτασα εκει το σβηνω, το κοιταμε και ήταν οκ.

Αρχισε να γελαει αλλα καλυτερα να γελαμε παρα να κλαιμε.

Το δοχειο διαστολης ειναι ενα κλικ κατω απο το lower αλλα επειδη ειναι το πλαστικο μπροστα φαινεται σαν να ειναι αδειο.

Ηταν και νυχτα, αστα να πανε.

Εν τελη χαιρομαι που δεν ηταν κατι γιατι ομολογω οτι δεν κοιμηθηκα το βραδυ απο την στεναχωρια μου. Αν μην τι αλλο, αυτο που εμαθα απο την ολη ιστορια ειναι να μην αφηνω τιποτα εξολοκληρου σε ξενα χερια.

Σας ευχαριστω ολους :)

PetranGR
14/06/2014, 14:12
δικός μου είσαι εσύ , σε βάρεσε το άγχος και έβλεπες "διάφορα" για αυτό χαλαρά, με το έχουν πεί πολλά άτομα,μην αγχώνεσε ...

στην τελική ;;; Honda είναι!

toyar
14/06/2014, 14:15
μετραμε με το μηχανακι ορθιο
δεν το σηκωνουμε και το ξανακαθιζουμε πριν μετρησουμε
βολευει να μπει ενα καταλληλο πλακακι κατω απο το σταντ για να μετρησουμε αλλα με προσοχη μη φυγει η μηχανη απο την αλλη πλευρα

Vice
14/06/2014, 15:10
318324

έτσι μοιάζει ο τρόμος :D

zannisvel
14/06/2014, 15:48
Το μηχανακι ερχεται στεγνο απο το εργοστασιο. Λογικα του εβαλαν τα λαδια που λεει το manual αλλα κανονικα απο στεγνο παιρνει 300-500 ml παραπανω τα οποια το κανουν να φαινεται κα η σταθμη απο το τζαμακι. Εφοσον δεν καιει το μηχανακι λαδι η αντιπροσωπια σου εβαλε λιγοτερο λαδι απο οτι πρεπει. Αν γυρεις το μηχανακι προς την αριστερη μερια μπορεις να δεις λαδι στο τζαμακι? Θα σου προτεινα να το πας Δευτερα κιολας να το κοιταξουν. Παντως αν ισχυει το σεναριο μου και το μηχανακι το εστρωνες δεν προκειται να εχει δημιουργηθει καποιο προβλημα!!

Αν δεν ηταν καινουριο και στην εγγυηση θα σου ελεγα να προσθετες λαδι να εβλεπες ποσο ακομα χρειαζεται.
Καλη Τυχη και ευτυχως που ηταν καινουριο!!
:beer:

UPDATE
Vice o ενας ViceZ o αλλος μπερδευτηκα. Χαιρομαι που τελικα ολα πηγαν καλα!!!

infidel
14/06/2014, 15:48
μετραμε με το μηχανακι ορθιο
δεν το σηκωνουμε και το ξανακαθιζουμε πριν μετρησουμε
βολευει να μπει ενα καταλληλο πλακακι κατω απο το σταντ για να μετρησουμε αλλα με προσοχη μη φυγει η μηχανη απο την αλλη πλευρα

Εγώ όρθιο το μέτρησα. Και μάλιστα η μηχανη στο γκαράζ είναι ήδη σε ανάποδη κλήση, σχεδόν όρθια. Και η κλήση είναι από τη μεριά του δείκτη, άρα στη χειρότερη να έδειχνε περισσότερο, όχι λιγότερο. Πραγματικά δεν ξέρω τι έγινε.

johngeo
14/06/2014, 16:09
Απο οτι γνωριζω για ktm αλλα πρεπει να ισχύει για ολους τους κινητήρες ο τροπος ελέγχου των λαδιων εχει ως εξης:Ορθιο σταντ 3 λεπτα ρελαντι σβηνουμε περιμενουμε 1 λεπτο κ κοιταμε την σταθμη.

teogtp
14/06/2014, 20:24
Απο οτι γνωριζω για ktm αλλα πρεπει να ισχύει για ολους τους κινητήρες ο τροπος ελέγχου των λαδιων εχει ως εξης:Ορθιο σταντ 3 λεπτα ρελαντι σβηνουμε περιμενουμε 1 λεπτο κ κοιταμε την σταθμη.

Ετσι ξερω και εγω.

Vice
14/06/2014, 20:47
Και εγώ μπερδεύτηκα με τον λογαριασμό μου. Από το PC γράφω με ενα ονομα και απο το κινητό με άλλο. Ότι να ναι.

lykourgi
14/06/2014, 22:30
Απο οτι γνωριζω για ktm αλλα πρεπει να ισχύει για ολους τους κινητήρες ο τροπος ελέγχου των λαδιων εχει ως εξης:Ορθιο σταντ 3 λεπτα ρελαντι σβηνουμε περιμενουμε 1 λεπτο κ κοιταμε την σταθμη.

Αυτό αφορά κινητήρες με ξηρό κάρτερ.

Dbnn
15/06/2014, 02:19
Αυτό αφορά κινητήρες με ξηρό κάρτερ.

Η σωστή μέτρηση γίνεται με το να είναι παγωμένο το μοτέρ, δηλαδή να έχουν "κάτσει" όλα τα λάδια στο κάρτερ. Βγάζουμε τον δείχτη, τον σκουπίζουμε, τον ξαναβιδώνουμε μέσα και μετράμε. Ή στο τζαμάκι (εαν υπάρχει) στο κάρτερ βλέπουμε την στάθμη των λαδιών με το μηχανάκι όρθιο.

Τώρα για τα ΚΤΜ και 3 λεπτά ρελαντί δεν το γνωρίζω.

p@nos
15/06/2014, 09:17
φιλε αν δεν ειχε λαδια το μοτερ οχι 300, ουτε 30 δε θα ειχες κανει πριν λιωσουν ολα μεσα...

Nikos988
15/06/2014, 15:13
Η σωστή μέτρηση γίνεται με το να είναι παγωμένο το μοτέρ, δηλαδή να έχουν "κάτσει" όλα τα λάδια στο κάρτερ. Βγάζουμε τον δείχτη, τον σκουπίζουμε, τον ξαναβιδώνουμε μέσα και μετράμε. Ή στο τζαμάκι (εαν υπάρχει) στο κάρτερ βλέπουμε την στάθμη των λαδιών με το μηχανάκι όρθιο.

Τώρα για τα ΚΤΜ και 3 λεπτά ρελαντί δεν το γνωρίζω.

Καλησπέρα και από εμένα.

Η σωστή μέτρηση γίνεται ως εξής: τοποθετούμε τη μηχανή σε όρθια θέση, βάζουμε μπροστά και ζεσταίνουμε για μερικά λεπτά. Μετά σβήνουμε και αφήνουμε να κάτσουν τα λάδια για μερικά λεπτά. Μετά, ελέγχουμε τη στάθμη από το τζαμάκι με τη μηχανή πάντα όρθια!
Αυτό γράφει το μάνιουαλ της μηχανής μου (R1 2008) καθώς και τα μάνιουαλ όσων μηχανών έχουν περάσει από τα χέρια μου εδώ και σχεδόν 20 χρόνια. Φυσικά, αυτό μου έχουν πει και σε όσα συνεργεία έχω πάει!.

Φιλικά,


Νίκος

Dbnn
15/06/2014, 17:40
Καλησπέρα και από εμένα.

Η σωστή μέτρηση γίνεται ως εξής: τοποθετούμε τη μηχανή σε όρθια θέση, βάζουμε μπροστά και ζεσταίνουμε για μερικά λεπτά. Μετά σβήνουμε και αφήνουμε να κάτσουν τα λάδια για μερικά λεπτά. Μετά, ελέγχουμε τη στάθμη από το τζαμάκι με τη μηχανή πάντα όρθια!
Αυτό γράφει το μάνιουαλ της μηχανής μου (R1 2008) καθώς και τα μάνιουαλ όσων μηχανών έχουν περάσει από τα χέρια μου εδώ και σχεδόν 20 χρόνια. Φυσικά, αυτό μου έχουν πει και σε όσα συνεργεία έχω πάει!.

Φιλικά,


Νίκος

Ωραία, βάζεις την μηχανή να λειτουργήσει με συνέπεια οτι θα ανεβάσει τα λάδια πάνω στην κεφαλή όπως και τα χιτώνια του λαδιού.
Θα πάρεις την στάθμη που θες αλλά υπολόγισε και το λάδι που θα έχει μείνει "πάνω" και στο συμπλήρωμα θα έχεις παραπανίσιο λάδι.

DrEvil
15/06/2014, 18:57
Ωραία, βάζεις την μηχανή να λειτουργήσει με συνέπεια οτι θα ανεβάσει τα λάδια πάνω στην κεφαλή όπως και τα χιτώνια του λαδιού.
Θα πάρεις την στάθμη που θες αλλά υπολόγισε και το λάδι που θα έχει μείνει "πάνω" και στο συμπλήρωμα θα έχεις παραπανίσιο λάδι.

Παγωμενα τα λαδια, ουτε στην ανταρκτικη.
Δουλευεις για λιγο το μοτερ. Σβηνεις. Βαζεις το μηχανακι σε επιπεδη επιφανεια και στο διπλο (αν υπαρχει). Αλλιως τακακι στο σταντ η στο ορθιο - με βοηθεια απο φιλο - για μετρηση.
Περιμενεις μερικα λεπτα και μετρας.

Τα παγωμενα, ουτε για πλακα.

Africaptan
15/06/2014, 19:04
Επαρχία είμαι παίδες.

Το μονο που με καθυσηχαζει λιγο ειναι οτι δεν αναψε κανα λαμπακι πουθενα. Αυριο το πρωι θα το παω να το τσεκαρει μπροστα μου.

Την τυχη μου μεσα...

Φταιω και εγω ομως. Τυφλη εμπιστοσυνη απο που και ως που;

Οχι ρε φιλαρακι, δε φταις.
Δηλαδη δικαιωμα ν αγοραζουν καινουρια οχηματα εχουν μονο οι γνωστες;
Οι ασχετοι δηλαδη, τι; Ζαρια ΑΝ ο τεχνικος ειχε καλογ@μησει κι ειχε ορεξη να τσεκαρει ενα ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ μηχανακι;

EVI
15/06/2014, 19:22
συμφωνω africaptan , αλλα τελικα οχι δε πρεπει να εχεις εμπιστοσυνη σχετικος η ασχετος(δε σου πα να γινουμε ολοι μηχανικοι οσα μπορουμε).Εγω πριν αρκετα χρονια ειχα παει για το πρωτο σερβις σε εξουσιοδοτημενο , παραλαμβανω τη μηχανη Παρασκευη και δε τη κουνησα (το συνεργειο ηταν κοντα μου) μεχρι την κυριακη που πηγα Μεγαρα.Στην εθνικη κατι δε μου πηγαινε καλα , ενας περιεργος ηχος απο τον κινητηρα και η μηχανη ... μπουκωμενη , εφτανε τα 200χαω και βλαστημαγε , καποια στιγμη καποιος απο τη παρεα μου κανει νοημα σταματαμε μου λεει βγαζεις ασπρο καπνο.... Δευτερα , σε αλλο συνεργειο κοιταχτε το....πολυ παραπανω λαδι (το αντιθετο απο εδω δλδ λολ)για να μην σε ζαλιζω.Ουτε εγω το τσεκαρα.Ποτε ξανα απο τοτε.

Africaptan
15/06/2014, 19:50
Βρε δε λεω το αντιθετο. Καλο ειναι να προσεχουμε, να μην εχουμε εμπιστοσυνη, κτλ, κτλ. (Αλλωστε κι εγω την πατησα. Το 1992 περιπου, ημουν σε ταξιδι, ηθελα αλλαγη λαδιων στο αμαξι και πηγα σ ενα εξουσιοδοτημενο συνεργειο ν αλλαξω τα λαδια. Πηρα τ αμαξι, εφυγα, και στο δρομο μυριζε και καπνιζε. Εβαλε τα καινουρια λαδια, αλλα δεν εκλεισε την ταπα)...
Ομως καποιος παει και ψωνιζει ενα φτηνο αμαξακι και δεν ξερει πως ανοιγει το καπο. Εχει κανει τη μ@λ@κι@ ο μηχανικος που του το παρεδωσε, και κολλαει ο κινητηρας. Τηλεφωνο στον εμπορα
"ναι, γεια σας, το αμαξι εχει καποιο προνλημα. Ξαφνικα με αφησε".
"Μαλιστα. Μην ανησυχειται, θα το μαζεψουμε εμεις και θα το φτιαξουμε".

Κι ασχετος οπως ειναι ο νεος οδηγος του πετανε το μπαλακι, κι αντε γεια μετα.

dankannn
16/06/2014, 14:50
RTFM

"Read the fucking manual"
:wave2:

GIGEORGE
12/07/2014, 19:36
ειχε λαδια συντηρησεως μεσα τουτεστιν μια ποσοτητα με την οποια δουλευει ο κινητηρας λιγα μεν αλλα επαρκη,πχ σε ενα innova θα εχει 300 ml μεσα αποτα 800-900 που παιρνει.εγω την ειχα πατησει με ενα sh 150 κουτα που δεν ειχαν τσεκαρει κ δεν ειχε παραφλου μεσα...αν επιτρεπεται απο ποιο καταστημα?

naturalboy
12/07/2014, 23:57
δε νομίζω να έχεις καποιο θέα με τον κινητήρα σου αφου δε σου ανέβασε θερμοκρασία για μεγάλο διάστημα.. αλλα παρόλα αυτά μήν κουνήσεις την μηχανή πριν συμπληρώσεις λάδι και νερό και οποσδήποτε πάνε στο κατάστημα απο όποου την πήρες κράξτους τα χρήματα ξέραν να τα πάρουν τη μοτο όπως πρέπει δεν μπορύσαν να την δώσουν??

notakos600
13/07/2014, 19:47
δε νομίζω να έχεις καποιο θέα με τον κινητήρα σου αφου δε σου ανέβασε θερμοκρασία για μεγάλο διάστημα.. αλλα παρόλα αυτά μήν κουνήσεις την μηχανή πριν συμπληρώσεις λάδι και νερό και οποσδήποτε πάνε στο κατάστημα απο όποου την πήρες κράξτους τα χρήματα ξέραν να τα πάρουν τη μοτο όπως πρέπει δεν μπορύσαν να την δώσουν??

:a10:

ilias_7
15/07/2014, 20:48
Καλησπέρα κι απο μένα. Δεν ανοίγω καινούριο θέμα, καθ΄οτι παρόμοια περίπτωση αλλά με μεταχειρισμένη μηχανή. Κάτοχος eνός Aprilia Pegaso ie του 2002 προσφάτως και αρκετά ταλαιπωρημένος. Την Παρασκευή που μας πέρασε αποφάσισα να κάνω το πρώτο μου ταξίδι απο Αθήνα. Μετά την Ελευσίνα κι ενώ όλα κυλούσαν ομαλά μου ανάβει η ένδειξη λαδιού (το μηχανάκι είχε λάδια). Σκέφτομαι αμέσως να σταματήσω με την πρώτη ευκαιρία ωστέ να σβήσω το μοτέρ και έψαχνα εναγωνιωδώς πάρκινγκ. Μέχρι να βρω όμως πάρκινγκ κι ενώ κινούμουν με 110-120 πέφτουν οι στροφές και το μηχανάκι φρενάρει μέχρι να σταματήσει (ευτυχώς το κράτησα και δεν έπεσα). Πάει κόλησε είπα και ενοείται πως δεν έπαιρνε μπροστά έπειτα απο αλλεπάλληλες προσπάθειες. Το φορτώνω στην οδική και το στέλνω στον πρώην ιδιοκτήτη του (το μόνο καλό στην υπόθεση είναι οτί μ έχει βοηθήσει σε ότι κι αν έχω χρειαστεί μέχρι τώρα). Ο πρώην ιδιοκτήτης του εκπληκτος το βάζει μπροστά και παίρνει κανονικά χωρίς κανένα θόρυβο από τον κινητήρα! Πιθανότατα να είναι αντλία λαδιού αλλα εμένα με απασχολεί το εξής: το φρενάρισμα του κινητήρα
μπορεί να έχει επηρεάσει κάτι το οποιο να μην φαίνεται τώρα αλλα να παρουσιαστεί στο μέλλον? Ο πρώην ιδιοκτήτης του-γνώστης μηχανολογίας ειναι κατηγορηματικός πως το aprilia επειδή δεν έχει κουζινέτα δεν θα έχει κανένα θέμα. γνωστοί μου με γνώσεις μηχανολογίας πάλι μου λένε πως μπορεί να έχει θέμα και να χρήζει επισκευής μοτέρ. Εσείς τι πιστεύετε? Τα φώτα σας παρακαλώ γιατί ξεκίνησα άσχημα δυστηχώς η εμπειρία μου με μοτο μεγαλύτερου κυβισμου...

zannisvel
16/07/2014, 10:15
Καλησπέρα κι απο μένα. Δεν ανοίγω καινούριο θέμα, καθ΄οτι παρόμοια περίπτωση αλλά με μεταχειρισμένη μηχανή. Κάτοχος eνός Aprilia Pegaso ie του 2002 προσφάτως και αρκετά ταλαιπωρημένος. Την Παρασκευή που μας πέρασε αποφάσισα να κάνω το πρώτο μου ταξίδι απο Αθήνα. Μετά την Ελευσίνα κι ενώ όλα κυλούσαν ομαλά μου ανάβει η ένδειξη λαδιού (το μηχανάκι είχε λάδια). Σκέφτομαι αμέσως να σταματήσω με την πρώτη ευκαιρία ωστέ να σβήσω το μοτέρ και έψαχνα εναγωνιωδώς πάρκινγκ. Μέχρι να βρω όμως πάρκινγκ κι ενώ κινούμουν με 110-120 πέφτουν οι στροφές και το μηχανάκι φρενάρει μέχρι να σταματήσει (ευτυχώς το κράτησα και δεν έπεσα). Πάει κόλησε είπα και ενοείται πως δεν έπαιρνε μπροστά έπειτα απο αλλεπάλληλες προσπάθειες. Το φορτώνω στην οδική και το στέλνω στον πρώην ιδιοκτήτη του (το μόνο καλό στην υπόθεση είναι οτί μ έχει βοηθήσει σε ότι κι αν έχω χρειαστεί μέχρι τώρα). Ο πρώην ιδιοκτήτης του εκπληκτος το βάζει μπροστά και παίρνει κανονικά χωρίς κανένα θόρυβο από τον κινητήρα! Πιθανότατα να είναι αντλία λαδιού αλλα εμένα με απασχολεί το εξής: το φρενάρισμα του κινητήρα
μπορεί να έχει επηρεάσει κάτι το οποιο να μην φαίνεται τώρα αλλα να παρουσιαστεί στο μέλλον? Ο πρώην ιδιοκτήτης του-γνώστης μηχανολογίας ειναι κατηγορηματικός πως το aprilia επειδή δεν έχει κουζινέτα δεν θα έχει κανένα θέμα. γνωστοί μου με γνώσεις μηχανολογίας πάλι μου λένε πως μπορεί να έχει θέμα και να χρήζει επισκευής μοτέρ. Εσείς τι πιστεύετε? Τα φώτα σας παρακαλώ γιατί ξεκίνησα άσχημα δυστηχώς η εμπειρία μου με μοτο μεγαλύτερου κυβισμου...


Εμενα κατι σε ηλεκτρολογικο μου κανει. Οταν σου εσβησε στο δρομο, εσβησαν και τα οργανα? Εκανε καποιο θορυβο?
Αν σου ειχε κολλησει, ακομα και αν ξεκολλαγε για να το βαλεις μπροστα θα εκανε σαν κουδουνιστρα. Τωρα το λαμπακι δε ξερω πως μπορει να συνδεεται με αυτο το σεναριο.

TROOPER
16/07/2014, 10:37
Εμενα κατι σε ηλεκτρολογικο μου κανει......

κι εμενα!

τι πρωτοτυπο!!! :lol:

lykourgi
16/07/2014, 10:45
Καλησπέρα κι απο μένα. Δεν ανοίγω καινούριο θέμα, καθ΄οτι παρόμοια περίπτωση αλλά με μεταχειρισμένη μηχανή. Κάτοχος eνός Aprilia Pegaso ie του 2002 προσφάτως και αρκετά ταλαιπωρημένος. Την Παρασκευή που μας πέρασε αποφάσισα να κάνω το πρώτο μου ταξίδι απο Αθήνα. Μετά την Ελευσίνα κι ενώ όλα κυλούσαν ομαλά μου ανάβει η ένδειξη λαδιού (το μηχανάκι είχε λάδια). Σκέφτομαι αμέσως να σταματήσω με την πρώτη ευκαιρία ωστέ να σβήσω το μοτέρ και έψαχνα εναγωνιωδώς πάρκινγκ. Μέχρι να βρω όμως πάρκινγκ κι ενώ κινούμουν με 110-120 πέφτουν οι στροφές και το μηχανάκι φρενάρει μέχρι να σταματήσει (ευτυχώς το κράτησα και δεν έπεσα). Πάει κόλησε είπα και ενοείται πως δεν έπαιρνε μπροστά έπειτα απο αλλεπάλληλες προσπάθειες. Το φορτώνω στην οδική και το στέλνω στον πρώην ιδιοκτήτη του (το μόνο καλό στην υπόθεση είναι οτί μ έχει βοηθήσει σε ότι κι αν έχω χρειαστεί μέχρι τώρα). Ο πρώην ιδιοκτήτης του εκπληκτος το βάζει μπροστά και παίρνει κανονικά χωρίς κανένα θόρυβο από τον κινητήρα! Πιθανότατα να είναι αντλία λαδιού αλλα εμένα με απασχολεί το εξής: το φρενάρισμα του κινητήρα
μπορεί να έχει επηρεάσει κάτι το οποιο να μην φαίνεται τώρα αλλα να παρουσιαστεί στο μέλλον? Ο πρώην ιδιοκτήτης του-γνώστης μηχανολογίας ειναι κατηγορηματικός πως το aprilia επειδή δεν έχει κουζινέτα δεν θα έχει κανένα θέμα. γνωστοί μου με γνώσεις μηχανολογίας πάλι μου λένε πως μπορεί να έχει θέμα και να χρήζει επισκευής μοτέρ. Εσείς τι πιστεύετε? Τα φώτα σας παρακαλώ γιατί ξεκίνησα άσχημα δυστηχώς η εμπειρία μου με μοτο μεγαλύτερου κυβισμου...

Δεν ξεκινάς να ψάχνεις από τον κεντρικό διακόπτη, που είναι κοινό πρόβλημα των Πήγασων;

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να δεις και στο www.apriliabikers.gr

ilias_7
16/07/2014, 17:59
Εμενα κατι σε ηλεκτρολογικο μου κανει. Οταν σου εσβησε στο δρομο, εσβησαν και τα οργανα? Εκανε καποιο θορυβο?
Αν σου ειχε κολλησει, ακομα και αν ξεκολλαγε για να το βαλεις μπροστα θα εκανε σαν κουδουνιστρα. Τωρα το λαμπακι δε ξερω πως μπορει να συνδεεται με αυτο το σεναριο.

Έσβησαν όλα ναι... Απο αντλία λαδιού τελικά είναι εντάξει, το λάδι γρέζια δεν είχε, μόνο το φίλτρο λαδιού ήταν σε κακή κατάσταση (αν αυτό βέβαια μπορεί να προκαλέσει το παραπάνω πρόβλημα). Από κεντρικό διακόπτη είναι εντάξει μάλιστα πριν απο δύο εβδομάδες αλλάχτηκε και το ρελιέ μίζας και πρόσφατα το κόμπλερ μίζας που είναι παιδική ασθένεια του Πήγασου... λέτε να είναι κάτι άλλο ηλεκτρολογικό? Τι να πώ! αφού αλλαχτούν τα λάδια και το φίλτρο επόμενη κίνηση είναι να κάνω μακρινή διαδρομή να δώ αν θα το ξανακάνει... ο Θεός βοηθός!!

notakos600
16/07/2014, 19:10
Έσβησαν όλα ναι... Απο αντλία λαδιού τελικά είναι εντάξει, το λάδι γρέζια δεν είχε, μόνο το φίλτρο λαδιού ήταν σε κακή κατάσταση (αν αυτό βέβαια μπορεί να προκαλέσει το παραπάνω πρόβλημα). Από κεντρικό διακόπτη είναι εντάξει μάλιστα πριν απο δύο εβδομάδες αλλάχτηκε και το ρελιέ μίζας και πρόσφατα το κόμπλερ μίζας που είναι παιδική ασθένεια του Πήγασου... λέτε να είναι κάτι άλλο ηλεκτρολογικό? Τι να πώ! αφού αλλαχτούν τα λάδια και το φίλτρο επόμενη κίνηση είναι να κάνω μακρινή διαδρομή να δώ αν θα το ξανακάνει... ο Θεός βοηθός!!

Αν κολλήσει ο τετράχρονος κινητήρας απλά δεν ξαναπαίρνει ποτέ μπροστά.
Μόνο τα δίχρονα μπορεί να ξεκολλήσουν και να πάρουν μπροστά, αλλά κι αυτά υπό προυποθέσεις.
Αρχηγέ μην φοβάσαι τίποτα, από ακεραιότητα μηχανικών μερών είσαι ΟΚ.
Κάνε ότι σε συμβουλεύουν οι αποπάνω και ψάξε τα ηλεκτρικά της μοτοσυκλέτας σου.
Α και που'σαι, καλορίζικη, καλά χιλιόμετρα και να ευχαριστηθείς το καλοκαίρι σου και πολλά ακόμη καλοκαίρια με τον πήγασο. :beer:

ilias_7
16/07/2014, 19:55
Αν κολλήσει ο τετράχρονος κινητήρας απλά δεν ξαναπαίρνει ποτέ μπροστά.
Μόνο τα δίχρονα μπορεί να ξεκολλήσουν και να πάρουν μπροστά, αλλά κι αυτά υπό προυποθέσεις.
Αρχηγέ μην φοβάσαι τίποτα, από ακεραιότητα μηχανικών μερών είσαι ΟΚ.
Κάνε ότι σε συμβουλεύουν οι αποπάνω και ψάξε τα ηλεκτρικά της μοτοσυκλέτας σου.
Α και που'σαι, καλορίζικη, καλά χιλιόμετρα και να ευχαριστηθείς το καλοκαίρι σου και πολλά ακόμη καλοκαίρια με τον πήγασο. :beer:

Κι εγώ πιστεύω πως μηχανικά δεν έχει θέμα, ούτε ακούγεται κάτι άσχημο!! Να σαι καλα φίλε, ελπίζω να πάνε όλα καλά και να το ευχαριστηθώ γιατι κατα τ άλλα στρίβει, έχει ροπή και είναι και κουκλί!! Ε εντάξει βαράει και κανα κόμπλερ αλλα τι να κάνεις, ότι διαλέγεις παίρνεις!! ;)