PDA

View Full Version : Κανενας ψυκτικος ?



PortisHead
14/06/2014, 13:02
Καλησπερα
Θελω να αποσυνδεσω ενα κλιματιστικο και να το μεταφερω αλλου.
Μου ειχαν πει καποτε οτι κλεινω την μια βαλβιδα το δουλευω 5 λεπτα (μαζευονται ολα τα υγρα μεσα) μετα κλεινω και την αλλη και ειναι ετοιμο προς αποσυνδεση.
Αν τα λεω καλα , ποια βαλβιδα ειναι ποια ?
Εκτος κιαν λεω αρουλουμπες και γινεται αλλιως...Heeelp...

318316

toyar
14/06/2014, 14:08
ανοιγεις τις δυο μεγαλες εξαγωνες ταπες που ειναι φατσα και με ενα αλλεν 5αρι κλεινεις τερμα δεξια αυτη που ειναι στη λεπτη σωληνα, το βαζεις μπρος οχι για πεντε λεπτα αλλα για 1-2 θα ακουσεις να αλλαζει ο ηχος του, τοτε κλεινεις και τη μεγαλη σωληνα και εισαι ετοιμος

PortisHead
14/06/2014, 21:54
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.Στη συνεχεια αποσυνδεω εκει που δειχνουν τα βελακια ? 318355

Gi_4ce
14/06/2014, 22:04
Ναι. Βασικά κόψε τους χαλκούς. Ούτως η αλλως θα τους κόψεις. δεν βγαινουν αλλιως τα ρακορακια.

virus
15/06/2014, 07:08
ναι αλλα μετα θα θελει εργαλειο να κανει τις πατουρες. ας βγαλει τα ρακορακια οπως ειναι να του μεινουν οι πατουρες.

επειδη ειναι σφιχτα τα ρακορακια προτιμησε καβουρα με μακρια λαβη. να εχεις μοχλο καλο και να λυσουν ευκολα.

Gi_4ce
15/06/2014, 09:11
Θα αλλαχτει η σωληνωση? Εγω αυτο θα προτεινα παντως...

toyar
15/06/2014, 09:49
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.Στη συνεχεια αποσυνδεω εκει που δειχνουν τα βελακια ? 318355

λυνεις τα ρακορ αυτα και αποσυνδεεις το καλωδιο του ρευματος που ειναι εκει πιο πανω (κοψε το ρευμα πρωτα)
αφου το ελευθερωσεις απο την βαση ειναι ετοιμο να το παρεις αγκαλια
οταν λυσεις τα ρακορ ταπωσε τα ανοιγματα με μονωτικη και στη μοναδα και στις σωληνες
οι σωληνες θα βγουν μαζι με την εσωτερικη μοναδα και αν σου ταιριαξουν οι αποστασεις μπορεις να χρησιμοποιησεις τις ιδιες ή αλλιως τις κοβεις στην ακρη και κανεις νεα εκχειλωση
αν δεν χανουν καπου κι αν φτανει το μηκοε δεν υπαρχει λογος να αλλαχτουν
απλα πριν τις ξανασυνδεσεις περασε τες με καινουριο αρμαφλεξ