PDA

View Full Version : virago xv 250



SONone
14/06/2014, 13:08
να πω οτι διαβασα στο φορουμ και δεν βρηκα κατι σχετικο...
γνωστος που αγορασε προσφατα ενα virago 250 εχει μια σκεψη βασικα ειναι και κατεπεκταση δικιες μου σκεψεις για υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να αποκτησω(οχι αγορασω, μου χαρηστει δλδ) ενα virago 250.. ξεκιναμε λοιπον

1) εμπρος φρενο γιοκ. φημες του προηγουμενου ιδιοκτητη λενε πως το δοχειακι/ τρομπα (ολο αυτο η καπου εκει) ειναι βουλομενο
ΑΥΤΟ (http://www.ebay.com/itm/7-8-Universal-Front-Master-Cylinder-Brake-Clutch-Levers-Sport-Street-Bike-Black-/321380917977?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item4ad3cba2d9&vxp=mtr) ειναι λυση?
ή παμε σε τρομπα μεταχειρησμενη απο αλλο yamaha γιατι δεν βρηκα να πωλειται απο το ιδιο.. και αν ναι απο τι? ΧΤ?
του kle κανει? εχω μια! :p

2) το τιμόνι ειναι καπως. τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση? παμε κοβουμε μια σωλήνα στα μετρα μας (φυσικα και ψαχνουμε για 22mm) και τη κουρμπαρουμε και αν ναι ΠΟΥ? ποιος? τι σωλήνα ειναι αυτη?

(θελω παρακαλω αναλυτικες γνωμες και πληροφοριες το "γιατι ετσι" το ακουσα και απο τον κυρ ταδε με το συνεργειο στην γωνια και δεν τον εχω σε ιδιετερη εκτημηση πλεον)

ευχαριστω και θα εχουμε και συνέχεια ερωτηματων σιγουρα αν βρεθω με τετοιο μηχανάκι στα χερια μου.

kokkiklhs
14/06/2014, 13:34
Πριν προχωρήσεις σε αντικατάσταση τρόμπας, άνοιξε να δεις αν έχει υγρά το δοχείο, αν έχει αδειάσει σημαίνει ότι υπάρχει διαρροή κάπου (από βίδωμα, σωληνάκι, ή από τη δαγκάνα), οπότε και θα προχωρήσεις αναλόγως! Τσέκαρε επίσης αν έχει τακάκια η δαγκάνα (μπορεί να είναι κάργα φαγωμένα ή ακόμη και να λείπουν για κάποιο λόγο) και βέβαια, αν κι αυτό είναι το πιο κουφό, δες μπας κι είναι κολλημένη η δαγκάνα...
Αν παρά ταύτα είναι όντως βουλωμένη η τρόμπα, υπάρχει πιθανότητα να καθαρίζεται με πιεστικό αέρα, δοκίμασε π.χ. σε βενζινάδικο...
Επίσης χωρίς πλάκα, αν δε βγάλεις άκρη με τη δική του, δες την τρόμπα από το καβασάκι, αν ταιριάζουν τα βιδώματα και κουμπώνει σωστά σωληνάκι και δαγκάνα, λογικά σου κάνει!!

Για το τιμόνι, αν θυμάμαι καλά εδώ στο μοτο είχε κάνει κάποιος πατέντα με σωλήνα σε βιράγκο, δε μπόρεσα να το εντοπίσω, αλλά ψάξε λίγο καλύτερα αν έχεις κέφι, διότι αν το βρεις, προφανώς είναι κι αυτό που ζητάς!
:beer:

EDIT:
ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=102656&page=8&p=1832897&viewfull=1#post1832897) είναι αυτό που σου έλεγα, για στείλε κάνα ΠΜ στο παλληκάρι και ρώτα τι και πως... αυτός βέβαια δεν ήθελε κουρμπαριστό, αλλά η πατέντα με την ανοξείδωτη σωλήνα είναι ενδιαφέρουσα! :)

KostasV2
14/06/2014, 16:10
Η τρόμπα του ebay είναι πολύ μεγάλη για το Virago. Ψάξε από μηχανάκι με 1 δίσκο. Του XT και του KLE θα κάνει, αρκεί να μην έχει μεγάλη διαφορά η κλίση του δοχείου των υγρών.
Τιμόνι, γιατί δεν αγοράζετε ένα άλλο;

Gi_4ce
14/06/2014, 18:46
Τρομπα απο παπι. Τιμονι σε ελληνκα μαγαζια παιζουν απο 12 εως 35 ευρω.

Τα ειχα στο δικο μου το βιραγκο κ ουλευανε υποδειγματικα.

SONone
15/06/2014, 08:17
καλημερα. δυστυχώς οσο κιαν εψαξα (ιντερνετικα) δεν βρηκα τιμονια... αν εχει καπιος να μου προτείνει συγκεκριμένο μαγαζι θα βοηθούσε πολυ την κατασταση μου

απο παπι ε? (καλα θα δοκιμασω του KLE που την εχω πρωτα και μετα..)

notakos600
15/06/2014, 08:44
καλημερα. δυστυχώς οσο κιαν εψαξα (ιντερνετικα) δεν βρηκα τιμονια... αν εχει καπιος να μου προτείνει συγκεκριμένο μαγαζι θα βοηθούσε πολυ την κατασταση μου

απο παπι ε? (καλα θα δοκιμασω του KLE που την εχω πρωτα και μετα..)

Δοκίμασε τιμόνι και από ΜΤΒ, είναι ίσιο αλουμινίου, 6-7 ευρώπουλα το ένα από ποδηλατάδικα. ;)
Τρόμπα από παπί είναι σούπερ φθηνή και βολική για να κάνεις τη δουλειά σου.

gourouni
17/06/2014, 10:10
Η τρόμπα του ebay είναι πολύ μεγάλη για το Virago. Ψάξε από μηχανάκι με 1 δίσκο. Του XT και του KLE θα κάνει, αρκεί να μην έχει μεγάλη διαφορά η κλίση του δοχείου των υγρών.
Τιμόνι, γιατί δεν αγοράζετε ένα άλλο;

Και τι πρόβλημα θα προκύψει αν την βάλει αυτή απο eBay?
Για κοιτά και εδώ.http://www.banggood.com/Wholesale-Motorcycle-Brake-Clutch-Levers-c-1304.html

KostasV2
17/06/2014, 17:50
Και τι πρόβλημα θα προκύψει αν την βάλει αυτή απο eBay?
Για κοιτά και εδώ.http://www.banggood.com/Wholesale-Motorcycle-Brake-Clutch-Levers-c-1304.html

Πέρα από την ποιότητα (που δεν εξετάζω), η συγκεκριμένη είναι 7/8 της ίντσας, δηλαδή πολύ μεγάλη για τη δαγκάνα του Virago. Θα είναι ουσιαστικά σαν διακόπτης on/off, χωρίς την απαιτούμενη προοδευτικότητα.

SONone
17/06/2014, 18:00
Πέρα από την ποιότητα (που δεν εξετάζω), η συγκεκριμένη είναι 7/8 της ίντσας, δηλαδή πολύ μεγάλη για τη δαγκάνα του Virago. Θα είναι ουσιαστικά σαν διακόπτης on/off, χωρίς την απαιτούμενη προοδευτικότητα.

7/8 ειναι η διάμετρος του τιμονιου (δηλ. 22mm)
Fitment:
Universal Standard 7/8" (22mm) Motorcycle .
Fit on most brand 125c.c. to 400 c.c. Sport bike / Street bike / Scooter / Dirt Bike with 7/8" (22mm)

εγω αλλο δεν καταλαβενω με τις τρομπες φρενου. (δεν βρησκω τωρα για λινκ) λενε καπιες ομως.. για 22mm τιμονι και ειναι 10mm , 12mm, 14mm (αυτα νομιζω μονο εχω δει) αυτα τα νουμερα τι ειναι? διαμετρος της σωληνας του φρενου? εσωτερικη? γιατι εξωτερικη μπορει να εχει ενίσχυση κτλπ.. ετσι δεν ειναι?

KostasV2
17/06/2014, 21:03
Ωπ! Λάθος μου τότε. Τα 10-12-14mm είναι η διάμετρος του εμβόλου της τρόμπας. Τα σωληνάκια, απ 'ότι ξέρω έχουν όλα ίδια διάμετρο άκρων.