PDA

View Full Version : Στο αυτόφωρο οι γονείς που εκθέτουν σε κίνδυνο τα παιδιά τους!



Dbnn
15/06/2014, 22:41
Στο αυτόφωρο θα οδηγούνται οι γονείς που μεταφέρουν ανηλίκους πάνω σε δίκυκλο χωρίς κράνος και χωρίς τις προφυλάξεις που προβλέπει ο κώδικας οδικής κυκλοφορίας. Οι γονείς θα παραπέμπονται κατόπιν εντολής του κ. εισαγγελέα «με την κατηγορία της έκθεσης ανηλίκου σε κίνδυνο».

Οι γονείς που ελλείψει άλλου μέσου μεταφέρουν τα παιδιά τους με δίκυκλο, θα πρέπει να τηρούν τα όσα προβλέπει ο νόμος για την προστασία των ανηλίκων, καθώς τις τελευταίες ημέρες αρκετοί γονείς εκτός από την επιβολή προστίμου, οδηγούνται στο αυτόφωρο.

Άραγε πόσοι το γνωρίζουνε αυτό ;

Και πόσοι τροχονόμοι στον δρόμο τηρούνε τον νόμο;

Όχι άλλα ατυχήματα με παιδιά στην άσφαλτο…αυτά δεν γνωρίζουν!…Εσείς όμως ξέρετε, μην αμελείτε να φοράτε το κράνος στα παιδία σας, όχι άλλα νεογέννητα πάνω σε μηχανάκια!

Μην το κάνετε για τον νόμο…κάντε το για τα παιδία σας!

Πηγή: http://babyradio.gr/sto-aftoforo-oi-goneis-pou-ekthetoun-se-kindyno-ta-paidia-tous/



Υ.γ. δεν μου φαίνεται άδικο, αλλά γενικά σαν λαός είμαστε ότι να ναι....

toyar
15/06/2014, 23:40
το κρανος εννοειται
για την επιτρεπομενη ηλικια γνωριζουμε κατι;

Bob_o_mastoras
15/06/2014, 23:47
Ε ναι ρε πο@στη μου. Καιρος ηταν. Και κατι τρικαβαλους ακρανοτους με τα παιδια να κρεμονται απο τη σχαρα που βλεπω κατα καιρους για ψυχιατρειο, οχι αυτοφορο. Ποση ανευθυνοτητα πια;;; :mad:

simeon
16/06/2014, 00:20
επιτελους!!!
πρεπει και αυτους που τα εχουν στα πισω καθισματα χωρις να τα δενουν!!!

υμαρτον δεν φταινε σε τιποτα επειδη εχουν ανευθυνους γονεις...

drspeed
16/06/2014, 02:59
Έεεεεεεεετσι!!!!
Τί έγινε..... γινόμαστε επιτέλους κράτος σοβαρό???
Σειρά τώρα έχει ο ΦΠΑ στον εξοπλισμό.

Αν δω και το αμερικάνικο ότι αν δεν φοράς κράνος τα έξοδα νοσηλίας βγαίνουν από την τσέπη σου, θα τρελαθώ!!!

redfantomas
16/06/2014, 06:37
το κρανος εννοειται
για την επιτρεπομενη ηλικια γνωριζουμε κατι;

ΑΡΘΡΟ 33 : Μεταφορά επιβατών με οχήματα

1. Απαγορεύεται η μεταφορά επιβατών με οδικά οχήματα κατά τρόπο τέτοιο ώστε να δημιουργείται κίνδυνος.

2. Ειδικότερα απαγορεύεται:

α) Η μεταφορά επιβατών περισσοτέρων των αναγραφομένων στην άδεια κυκλοφορίας του οχήματος.

β) Η κατάληψη θέσης παραπλεύρως του οδηγού, από παιδιά ηλικίας μικρότερης των δώδεκα (12) ετών, εφόσον δεν συγκροτούνται με εγκεκριμένο σύστημα συγκρότησης κατάλληλο για την ηλικία, το ύψος και το βάρος τους, ως και από περισσότερα πρόσωπα από όσα επιτρέπεται στη θέση αυτή.

γ) Η μεταφορά ανηλίκων έως πέντε (5) ετών με μοτοσικλέτα ή μοτοποδήλατο, εφόσον δε συγκρατούνται με εγκεκριμένο σύστημα συγκράτησης κατάλληλο για την ηλικία, το ύψος και το βάρος τους.

3. Ο οδηγός μηχανοκίνητου οχήματος και μοτοποδηλάτου επιβάλλεται να μεριμνά για την ασφάλεια των συνεπιβατών του και ειδικότερα να ελέγχει αν φορούν τις ζώνες ασφαλείας και το προστατευτικό κράνος κατά τη μεταφορά τους.

4. Ο οδηγός που παραβαίνει τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο ογδόντα (80,00) ευρώ.

toyar
16/06/2014, 06:41
δηλαδη απο 5 ετων και πανω με κρανακι ειμαστε νομιμοι ετσι;:)

redfantomas
16/06/2014, 06:46
δηλαδη απο 5 ετων και πανω με κρανακι ειμαστε νομιμοι ετσι;:)

ναι απολυτα ...

και κατα προτιμηση το παιδι απο πισω οχι σφηνωμενο μπροστα !!!!

SHOOTER045
16/06/2014, 07:45
Δεν είναι κάτι καινούργιο
Απλά δεν εφαρμόζεται όπως πολλά άλλα

nikos_abel
16/06/2014, 07:49
ναι απολυτα ...

και κατα προτιμηση το παιδι απο πισω οχι σφηνωμενο μπροστα !!!!

Χμμμ, το 5άχρονο δεν θα το άφηνα να κρατιέται μόνο του.....αν ήταν μεγάλη ανάγκη όμως λέμε να ανέβει στη μηχανή.

Νομίζω ότι κάπου υπάρχει και η προϋπόθεση τα πόδια να πατάνε και να μη κρέμονται;

Dbnn
16/06/2014, 07:50
Όχι τίποτα άλλο, αλλά προχθές που ανέβασα ενα 13χρονο πίσω και επέμενα να βάλει κράνος με λέγανε ψυχαναγκαστικό...

Το χουν ξεφτυλίσει οι περισσότεροι και έχουν κάνει τα σκούτερ και τα παπιά λεωφορεία!

GFawkes
16/06/2014, 10:25
Ακουγεται σαν ενα βημα προς στην σωστη καθευθυνση,
αν και ως Ελλαδα, η ερμηνεια του νομου εχει ενα θεματακι....

Εαν υπαρχει κοινη λογικη, οι νομοι περισσευουν.

zannisvel
16/06/2014, 10:36
Ενας να παει και να κατσει εξω απο τα jumbo της Πειραιως και να μοιραζει τα τυχερα χαρτακια σε οσους κουβαλανε παιδια χωρις κρανος. Και το αλλο που οσοι ειναι με παπι νομιζουν οτι δεν πιανουν χωρο στο δρομο και δε σταματανε καν στις δεξιες στροφες παρα μονο τι2 παιρνουν πολυ κλειστα.... Μην αρχισω πρωινιατικα...

foogr01
16/06/2014, 11:13
Όντως νόμοι υπάρχουν που απλά δεν εφαρμόζονται ή εφαρμόζονται "δειγματοληπτικά", όπου και όταν "βολεύει" κλπ κλπ.
Εάν εφαρμόζονταν όλοι, πάντα, θα ήταν ένα σωστό βήμα. Υπάρχουν κι άλλοι που θέλουν αναθεώρηση ή κατάργηση ή πρέπει να ψηφιστούν καινούριοι, αλλά έρχεται δεύτερο σε αυτό που ειπώθηκε και παραπάνω: ΛΙΓΗ Γ@ΜΗΜΕΝΗ ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ !!! Πού έχει χαθεί πια ;

nickald
16/06/2014, 11:48
Είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι η κοινή λογική δεν είναι τόσο κοινή......

fkol k4
16/06/2014, 11:53
Τυχαίος διάλογος σε άκρως φανταστικό επεισόδιο:

ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ:
- Κύριε, όταν κυκλοφορείτε με το παιδί σας κατ' αυτόν τον τρόπο, το εκθέτετε σε κίνδυνο. Υπάρχει νόμος που το απαγορεύει αυτό και είμαι υποχρεωμένος να επέμβω.

ΠΑΤΕΡΑΣ:
- Άσε με ρε φίλε, εμένα βρήκες να πιάσεις; Δεν βλέπεις τι γίνεται γύρω, ό,τι γουστάρει κάνει ο καθένας...

ΠΕΡΑΣΤΙΚΗ ΚΥΡΙΑ:
- Καλά τους κάνετε, καιρός ήταν, μπράβο... Που εκθέτουν τα παιδάκια τους... Γονείς είσαστε σεις, ε;;;

ΠΑΤΕΡΑΣ:
- Τι ανακατεύεσαι εσύ κυρά μου, πως να το πάω το παιδί σχολείο; Λες να πάρκαρα τη Μερσεντές και να πήρα το παπί για την πλάκα μου; Άσε μας από κει χάμω...

ΠΕΡΑΣΤΙΚΗ ΚΥΡΙΑ:
- Μωρέ καλά να σου κάνουν, να σου γράψουν μια κλησάρα να, να δω να θα το ξανακάνεις, που βγάζεις και γλώσσα...

ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ:
- Σας παρακαλώ κυρία μου, μην ανακατεύεστε.
- Κύριε, θα πρέπει να με ακολουθήσετε στο αυτόφωρο...

ΠΑΤΕΡΑΣ:
- Αυτόφωρο; Τι λες ρε μεγάλε, πας καλά; Επειδή πηγαίνω τον μικρό σχολείο; Σιγά μη μας εκτελέσεις κιόλας ρε, δεν πα να πιάσεις κάναν εγκληματία λέω γω που βρήκες εμένα να το παίξεις εξουσία;

ΠΕΡΑΣΤΙΚΗ ΚΥΡΙΑ:
- Καλά σας λέει κύριε αστυνομικέ, τι αυτόφωρο λέτε, έξω κυκλοφορούν ένα σωρό κλέφτες και λωποδύτες και θα βάλετε τον άνθρωπο φυλακή; Είναι σοβαρά πράγματα αυτά; Είπαμε, να του κόψετε μια κλήση να βάλει μυαλό, όχι κι έτσι, είναι δυνατόν;;;;

ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ:
- Σας παρακαλώ κυρία μου, δεν σας αφορά. Εξάλλου το αδίκημα είναι αυτόφωρο, δεν μπορώ να γράψω κλήση...

ΠΑΤΕΡΑΣ:
- Ε, γράψε κάτι άλλο ρε φίλε, τι λέμε τώρα που θα με πας και μέσα...

ΠΕΡΑΣΤΙΚΗ ΚΥΡΙΑ:
- Ναι κύριε αστυνομικέ, γράψτε κάτι άλλο, δεν θα τον πάτε φυλακή κιόλας τον άνθρωπο...

...
...
...

Η συνέχεια δική σας. :wave2:

GFawkes
16/06/2014, 13:11
Τα ειπες/εγραψες ολα. Φλοκ

TROOPER
22/06/2014, 11:11
.............
Η συνέχεια δική σας. :wave2:

και αφοτου παραμαζεψει την κυρια το οργανο και προσαγει τον μαλακα που μπερδεψε το στομα με το νιμου θα φυγει το οργανο απο το τμημα δινοντας το καλο παραδειγμα σε ολους με ΜΠαντιλικια παραβιαζοντας ΟΛΑ τα κοκκινα που θα βρει στον δρομο του γιατι βιαζεται να ξαναπαει στο ποστο του μπας και σωσει και αλλα αθωα πλασματακια.

η ιστορια ενος μαλακα πατερα, μιας μαλακω Κυριας και ενος ακομα οργανου σε εναν μαλακισμενο τοπο ενος μαλακισμενου κοσμου.

thunder ace
22/06/2014, 11:45
ναι απολυτα ...

και κατα προτιμηση το παιδι απο πισω οχι σφηνωμενο μπροστα !!!!

Το 1992 οταν ο μεγαλος μου γιος ηταν 4,5 χρονων καπου πηγεναμε με το 750 (cbx):a31:ΑΚΡΑΝΩΤΟΙ.Με σταματαει λοιπον ζητας και μου λεει: τουλαχιστον βαλε τον πιτσιρικα απο πισω να κρατιετε απο σενα και οχι μπροστα.Ποσο δικιο ειχε!(οι λογοι νομιζω δεν χρειαζετε να εξηγηθουν.ολοι γνωριζουμε).

toyar
22/06/2014, 12:06
για τα ανηλικα 15-18 που κανουν σουζες δικαβαλα χωρις κρανος με παπακια αγορασμενα απο τους <<γονεις>> μπορει να γινει κατι;
ή οταν γινει η στραβη θα βριζουν ολοι τα παλιομηχανακια πανω απο τον ταφο;
καθε πρωι παω τα δικα μου στο δημοτικο και βλεπω 2-3 γονεις με μηχανακια να φερνουν τα δικα τους με 20-30χλμ/ωρα
μετα παω στο λυκειο και βλεπω τους μαθητες να ερχονται ακρανωτοι δικαβαλοι με σουζες και παντες
προσωπικα με φοβιζει περισσοτερο η δευτερη φαση και θα προτιμουσα να τη στησουν εξω απο το σχολειο και να σκισουν αυτους και τους γονεις τους

cityfly
22/06/2014, 13:32
για τα ανηλικα 15-18 που κανουν σουζες δικαβαλα χωρις κρανος με παπακια αγορασμενα απο τους <<γονεις>> μπορει να γινει κατι;
ή οταν γινει η στραβη θα βριζουν ολοι τα παλιομηχανακια πανω απο τον ταφο;
καθε πρωι παω τα δικα μου στο δημοτικο και βλεπω 2-3 γονεις με μηχανακια να φερνουν τα δικα τους με 20-30χλμ/ωρα
μετα παω στο λυκειο και βλεπω τους μαθητες να ερχονται ακρανωτοι δικαβαλοι με σουζες και παντες
προσωπικα με φοβιζει περισσοτερο η δευτερη φαση και θα προτιμουσα να τη στησουν εξω απο το σχολειο και να σκισουν αυτους και τους γονεις τους

Η δεύτερη φάση αν εφαρμοστεί όπως πρέπει ο νόμος για την πρώτη θα είναι πολύ μειωμένη σε δέκα χρόνια

soter3gm
22/06/2014, 13:54
.........................Εδώ είσαι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=141632&highlight=%CE%9C%40%CE%BB%40%CE%BA%40%CF%82+%CF%84%CE%B7%CF%82+%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B1%CF%82)

Zid
22/06/2014, 18:55
και αφοτου παραμαζεψει την κυρια το οργανο και προσαγει τον μαλακα που μπερδεψε το στομα με το νιμου θα φυγει το οργανο απο το τμημα δινοντας το καλο παραδειγμα σε ολους με ΜΠαντιλικια παραβιαζοντας ΟΛΑ τα κοκκινα που θα βρει στον δρομο του γιατι βιαζεται να ξαναπαει στο ποστο του μπας και σωσει και αλλα αθωα πλασματακια.

η ιστορια ενος μαλακα πατερα, μιας μαλακω Κυριας και ενος ακομα οργανου σε εναν μαλακισμενο τοπο ενος μαλακισμενου κοσμου.

Ετσι είναι δυστυχώς...

alexzafeir
22/06/2014, 22:33
Αν αγαπάτε τα παιδιά σας έστω και λίγο μην τα βάζατε ποτέ ούτε για 300μ στο μηχανάκι - μηχανή
Ο αριθμός των θυμάτων στην Ελλαδα ειναι σαν να πεφτει ενα αεροπλάνο καθε 10 μερες με 70 νεκρούς ...
Τα παιδια μας δεν τα αφηνουμε εξω μονα τους γιατι κινδυνεύουν αλλα τα βαζουμε στο αμαξι χωρις ζωνη και το μηχανακι και ας κυκλοφορουν εξω οδηγοι μεθυσμένοι - αφηρημένοι - μαλακες - μιλουν στο κινητο κ.α. ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ;

7Tolis
30/06/2014, 14:31
Ναι και πάλι ναι.Μέσα χωρίς ίχνος αμφισβήτησης.Της δουλειάς είμαι και καθημερινά οργίζομαι.Ρε ουραχλοχούχουχλα χλεμούτσα τι σου φταίει το παιδί να το έχεις μπροστά;Τι σου φταίει το παιδί να γίνει μεγαλώνοντας να γίνει και αυτό ελληναράς;Τι σου φταίει το παιδί σε ό,τι δεν ήσουνα εσυ ποτέ;Μια φορα πλησίασα με την υπηρεσιακή μου μηχανή μια κοπέλα για να της πω ο,τι είναι λάθος αυτό που κάνει με το παιδί της και έφαγα το στόλισμα της ζωής μου.Να της αγοράσω αμάξι μου είπε ήταν το ρεζουμέ.Δυστυχώς φορούσα στολή εκείνη την μέρα ειδάλλως ακόμη θα την δάγκωνα στο λαρύγγι μεχρι να αλάξξει γνώμη.

Pan (dvs)
30/06/2014, 14:38
Τις τελευταιες τρεις μερες ειδα βεσπακι με οδηγο και 3 παιδια,αλλα και V-Strom με τετραμελη οικογενεια.Φυσικα ΚΑΙ ακρανωτοι.

kostas777
30/06/2014, 15:06
Έχω δει γυναίκα με παπί και το μωρό μπροστά της (νομίζω είχε κι άλλο ένα πίσω) να πέφτει μπροστά στην πλατεία συντάγματος, δίπλα μου, με το παιδί να σκάει κάτω πρώτο και αυτή από πάνω. Εννοείται χωρίς κράνος και εντελώς ξεβράκωτοι. Δεν γύρισα καν να κοιτάξω τι έγινε, αν δεν είχε σκοτωθεί αυτή μπορεί να την σκότωνα εγώ. Ελπίζω τα παιδάκια να έζησαν..

TROOPER
30/06/2014, 15:30
[SIZE=6].......Δυστυχώς φορούσα στολή εκείνη την μέρα ειδάλλως ακόμη θα την δάγκωνα στο λαρύγγι μεχρι να αλάξξει γνώμη.

να ρωτησω τι στολη? ετσι απο περιεργεια δλδ.

7Tolis
01/07/2014, 14:27
Υπηρεσιακή.

bros400pgm
01/07/2014, 15:16
να ρωτησω τι στολη? ετσι απο περιεργεια δλδ.


Toυ batman :smokin:
Πας να ανοιξεις και εσυ τον ασκο του αιολου

TROOPER
02/07/2014, 07:48
Υπηρεσιακή.

ναι βρε εχω καταλαβει οτι εισαι εκαβιτης αλλα δεν ξερω ποια στολη φορατε γι' αυτο ρωτησα.

TROOPER
02/07/2014, 07:49
Toυ batman :smokin:
Πας να ανοιξεις και εσυ τον ασκο του αιολου

αι ρε απο κει! :a38:

7Tolis
02/07/2014, 17:44
ναι βρε εχω καταλαβει οτι εισαι εκαβιτης αλλα δεν ξερω ποια στολη φορατε γι' αυτο ρωτησα.
Toν χειμώνα dainese απο πάνω μεχρι κάτω και απλά έχουν κάποια διακριτικά ραφτά του εκάβ και του τμηματος μοτοσυκλετών.Καλοκαίρι υπάρχει πάλι κοστουμάκι αντιστοιχο αλλα δεν αντέχεται με την καμία για 7 ωρες μέσα στην πόλη οπότε ο,τι του καπνίσει του καθένα.Εγω βάζω και ένα κίτρινο γιλέκο να μοιάζω με σημαδούρα πχ.Προστατευτικα σε αγκώνες γόνατα και τέλος.
Επίσημη στολή δεν υπάρχει πάντως και αυτό ειναι μείον.

TROOPER
03/07/2014, 09:27
Toν χειμώνα dainese απο πάνω μεχρι κάτω και απλά έχουν κάποια διακριτικά ραφτά του εκάβ και του τμηματος μοτοσυκλετών.Καλοκαίρι υπάρχει πάλι κοστουμάκι αντιστοιχο αλλα δεν αντέχεται με την καμία για 7 ωρες μέσα στην πόλη οπότε ο,τι του καπνίσει του καθένα.Εγω βάζω και ένα κίτρινο γιλέκο να μοιάζω με σημαδούρα πχ.Προστατευτικα σε αγκώνες γόνατα και τέλος.
Επίσημη στολή δεν υπάρχει πάντως και αυτό ειναι μείον.

οκ. απλα ρωτησα ακριβως γιατι ειχα την εντυπωση οτι δεν εχετε επισημη στολη.

sergiosm
03/07/2014, 09:41
οκ. απλα ρωτησα ακριβως γιατι ειχα την εντυπωση οτι δεν εχετε επισημη στολη.

Δεν υπάρχει:



Επίσημη στολή δεν υπάρχει πάντως και αυτό ειναι μείον.

:wave2:

TROOPER
03/07/2014, 09:44
Δεν υπάρχει:




:wave2:

:panic::panic::panic: διαβασε το ολο ρε :lol:

sergiosm
03/07/2014, 09:54
:panic::panic::panic: διαβασε το ολο ρε :lol:

Λοιπόν διαβάζω:


Υπηρεσιακή.



Toν χειμώνα dainese απο πάνω μεχρι κάτω και απλά έχουν κάποια διακριτικά ραφτά του εκάβ και του τμηματος μοτοσυκλετών.


Καλοκαίρι υπάρχει πάλι κοστουμάκι αντιστοιχο αλλα δεν αντέχεται με την καμία για 7 ωρες μέσα στην πόλη οπότε ο,τι του καπνίσει του καθένα


Επίσημη στολή δεν υπάρχει πάντως και αυτό ειναι μείον.

Σε τι συμπέρασμα καταλήγουμε;

:confused:

:)

TROOPER
03/07/2014, 10:10
Λοιπόν διαβάζω:










Σε τι συμπέρασμα καταλήγουμε;

:confused:

:)

ρε παλικαρι μου...τον ρωτησα τι στολη φορανε (γιατι ημουν σχεδον σιγουρος οτι δεν εχουν επισημη στολη). μου το επιβεβαιωσε και του ειπα οτι ο λογος που ρωτησα ηταν ακριβως αυτος!

ρε σιγουρα δεν χτυπησες κεφαλι? :lol:

sergiosm
03/07/2014, 10:46
ρε σιγουρα δεν χτυπησες κεφαλι? :lol:

:lol::lol::lol:



ρε παλικαρι μου...τον ρωτησα τι στολη φορανε (γιατι ημουν σχεδον σιγουρος οτι δεν εχουν επισημη στολη). μου το επιβεβαιωσε και του ειπα οτι ο λογος που ρωτησα ηταν ακριβως αυτος!

Το ίδιο πράγμα λέμε.

Με το "διάβασε το όλο" που έγγραψες ήταν σαν να λες ότι υπάρχει επίσημη στολή, και εκεί έγινε το μπέρδεμα

:beer:

7Tolis
03/07/2014, 15:00
Πάμε πάλι μια. Τον χειμώνα είμαστε όλοι με τα ίδια ρούχα. Το καλοκαίρι θα μπορούσαμε να είμαστε όμοιοι αλλά λόγω της ζέστης κάνουμε μερικές παραλλαγές. Άλλος γιλέκο, άλλος θώρακα και από πάνω γιλέκο κτλ. Επίσημα θεσμικά πάντως δεν υπάρχει.

sergiosm
03/07/2014, 15:12
Πάμε πάλι μια. Τον χειμώνα είμαστε όλοι με τα ίδια ρούχα. Το καλοκαίρι θα μπορούσαμε να είμαστε όμοιοι αλλά λόγω της ζέστης κάνουμε μερικές παραλλαγές. Άλλος γιλέκο, άλλος θώρακα και από πάνω γιλέκο κτλ. Επίσημα θεσμικά πάντως δεν υπάρχει.

:a013:

Να 'σαι καλά φίλε και εσύ και η ομάδα σου.

Είστε πραγματικά από το πλέον άξια και πολύτιμα σώματα του κράτους.

TROOPER
03/07/2014, 20:18
:lol::lol::lol:




Το ίδιο πράγμα λέμε.

Με το "διάβασε το όλο" που έγγραψες ήταν σαν να λες ότι υπάρχει επίσημη στολή, και εκεί έγινε το μπέρδεμα

:beer:

ωραια το ξεμπερδαψαμε. :beer:


Πάμε πάλι μια. Τον χειμώνα είμαστε όλοι με τα ίδια ρούχα. Το καλοκαίρι θα μπορούσαμε να είμαστε όμοιοι αλλά λόγω της ζέστης κάνουμε μερικές παραλλαγές. Άλλος γιλέκο, άλλος θώρακα και από πάνω γιλέκο κτλ. Επίσημα θεσμικά πάντως δεν υπάρχει.

εχετε/δεν εχετε ας ειστε καλα να βοηθατε οποιον χρειαζεται! :beer: