PDA

View Full Version : Διαρροές στην Ετήσια motoβόλτα του '14 και οι συνέπειες αυτών



Σελίδες : [1] 2

vaska
16/06/2014, 15:39
*** Δεν αφορά μόνο την ετήσια αλλά και άλλες μοτοβόλτες στις οποίες δηλώνονται πολλές συμμετοχές

*** Μιλάω για τον εαυτόν μου και για κανέναν άλλο αφορμής δοθείσης από το περιστατικό της φετινής ετήσιας.

*** Δεν θέτω ερώτημα για να βρεθούν και να τιμωρηθούν με απαγχονισμό στο Σύνταγμα οι ένοχοι, αλλά για να βρεθεί μια λύση και να λειτουργήσει σαν μπούσουλας σε μελλοντικές μοτο-εξορμήσεις με πολύ κόσμο.

Τα γεγονότα:
Ανακοινώνεται η ετήσια και οι συμμετοχές είναι πολλές. Ενώ προσφέρεται και η λύση "τάπερ" λόγω της οικονομικής δυσπραγίας που όλοι βιώνουμε, οι περισσότεροι δηλώνουν "Ταβέρνα". Περίπου 80 άτομα.

Η ταβέρνα υπό κανονικές συνθήκες που δεν θα περίμενε έφοδο 80 πεινασμένων μοταίων, δεν θα μπορούσε να εξυπηρετήσει τόσον κόσμο όταν ο καθένας έδινε και διαφορετική παραγγελία.

Γίνεται λοιπόν μια προ συνεννόηση από το μοντερέισον τιμ μετά του κάπελα και αποφασίζεται μενού και κόστος κατά κεφαλήν. Έτσι επιτυγχάνεται και καλύτερη εξυπηρέτηση του κόσμου και οικονομικότερη δαπάνη για το φαγητό.

Ο καιρός αρχικά ηλιόλουστος, έπειτα αίθριος, πιο μετά βροχερός και στο τέλος αστραπώδης και βροντώδης μετά ρίψεως επίπλων και λοιπόν οικοσκευών.

Στην Αρβανίτσα υπάρχουν στον καφέ 60-65 άτομα. Με τα νέα δεδομένα γίνεται εκ νέου επικοινωνία του μοντ τιμ με το κάπελα και ο κάπελας συμφωνεί ότι δεν υπάρχει θέμα για τόσο μικρή διαφορά.

Καταλήγουμε στο εξωτικό Μαυρολιθάρι μετά βίας 40 νοματαίοι εκ των οποίων και μερικοί που έχουν δηλώσει "τάπερ".

Ο κάπελας απαιτεί να πληρωθεί 10*65=650€. Αν οι παρόντες πληρώσουν το συμφωνημένο ποσό ήτοι 40*10=400, το μοντ τιμ μένει έκθετο 250 ευρωπουλάκια. Τα νούμερα μπορεί να μην είναι ακριβώς έτσι αλλά είναι κάπως έτσι με μικρές διαφορές.

Η λύση δόθηκε από τους συνεπείς, αυξάνοντας κατά 15 € το συμφωνημένο ποσό και τελικά ο κάπελας πληρώθηκε αυτό που αυτός θεωρούσε μινιμουμ.

Τα ερωτήματα:
Γιατί να πληρώσουν την νύφη οι συνεπείς??
Πως έπρεπε να γίνει αν όχι έτσι για να μην εκτεθούμε??
Τι έγινε λάθος ώστε να μην επαναληφθεί??
Μπορεί άραγε ν' ακυρωθεί μια ετήσια του μοτό εν εξελίξει (όπως ήδη ακούστηκε) με τόσα άτομα και τόσες μηχανές στον δρόμο???


Θέλω την άποψή σας και τις προτάσεις σας αρκεί να είναι υλοποιήσιμες, να μην περιέχουν μομφή και γκρίνια.

Κουβέντα κάνουμε, απόψεις καταθέτουμε για να γίνουν οι επόμενες βόλτες μας καλύτερες από τις προηγούμενες.

Sapadak
16/06/2014, 16:15
Προκαταβολή με αυστηρή ημερομηνία δήλωσης υπαναχώρησης

Μπορεί να ακούγεται ψυχρό, μπορεί να μη πραγματικά γνωρίζω μέχρι τελευταία στιγμή αν θα έρθω ή οχι, αλλά τότε να μην έχω την απαίτηση να μου έχουν τη προβατίνα στο πιάτο.
Τσιμπάω τάπερ μαζι μου και ξενοιάζω

spyrakos35
16/06/2014, 16:18
Ταπερ και αγιος ο Υψιστος

zannisvel
16/06/2014, 16:30
Μεγαλωσα και για πολλα χρονια δουλευα στην οικογενειακη επιχειριση, εξωτερικο βεβαια αλλα anyway. Σε κηδειες, μνημοσυνα κλπ γινοταν ακριβως το ιδιο πραγμα λεγανε 60 και ερχοντουσαν 30 η 40. Τωρα εσυ αν μπορεις κανε Αμερικανο να πληρωσει παραπανω... δεν υπαρχει περιπτωση... Αρα κανονιζεις και λες θα ερθουμε τη Κυριακη θα ειμαστε απο 40 εως 60 ατομα με budget 12€ το ατομο, μας θελετε? Δεν θα ειναι 10€, θα ειναι 12€ αλλα δεν θα ειναι 15€.

Hayate
16/06/2014, 16:32
Κοίτα το θέμα που θέτεις είναι σοβαρό και λεπτό θα έλεγα.Προσωπικά επειδή τελευταία στιγμή μου γαμήθηκε ο Δίας και το μοτό δεν μπορώ να το βγάλω να κάνει πολλά χλμ. αφού είχα δηλώσει το παρών αναγκάστηκα εσπευσμένα να ακυρώσω την Παρασκευή με όλες τις απαραίτητες ενέργειες(ενημέρωση πρώτα στους mod και μετά στο post της ετήσιας).Επίσης επειδή το ενδεχόμενο τα δικά μου γαμησιάτικα φοβήθηκα οτι θα τα πλερώκουν άλλοι ρώτησα κιόλας αν χρειάζεται να δώσω π.χ. τα 10 ευρώ που θα ήταν η συμμετοχή μου επειδή είχα ακυρώσει τελευταία στιγμή αλλα επειδή δεν μπορώ να είμαι σίγουρος 200% για την οικονομική δυνατότητα ή γιατί γαμήθηκε έτσι ο Δίας και κάποιοι απ'ότι κατάλαβα δεν κατάφεραν ουτε κάν να φτάσουν στην ταβέρνα δε θα ήθελα να το γενικεύσω.Επειδή και οι moderators όμως άνθρωποι είναι δεν πιστεύω οτι θα τους ήταν εύκολο να αναγκάσουν π.χ. να μπαίνει κάποιο "καπέλο" πριν απο την οργανωμένη εκδρομή π.χ. Ετήσια γιατί όπως είπες και εσύ οι καιροί είναι δύσκολοι οικονομικά και στο κάτω κάτω της γραφής δεν παίρνουν μέρος μόνο μπάκουρες σαν εμένα(ελπίζω οτι δε θα θιχτεί καποιος απο τα μέλη για το μπάκουρες) αλλά και άνθρωποι με μεγαλύτερα έξοδα,χωρίς προσωπικά να διαφωνήσω για το καπέλο απλά είναι και ολίγον τι αδύνατο.Σίγουρα όμως καλό θα ήταν να παραθέσουμε όλοι απο μία γνώμη γιατί κάπου στη μέση βρίσκεται η λύση.Αυτά τα ολίγα και πραγματικά ζητώ συγγνώμη αν επιβαρύνθηκε κάποιος ακόμα και απο την δική μου ακύρωση.Επίσης κατακριτέο είναι και το να ζητηθεί το ποσό που παρέθεσες(650 ευρώ) αφού τα άτομα ήταν λιγότερα,δεν θα έπεφτε έξω ο μαγαζάτορας ούτε τα φαγητά θα του χάλαγαν,στο κάτω κάτω της γραφής οι ουρανοί ανοίξανε και μηχανές καβαλούσαν όλοι,δεν είναι οτι είχαν την ασφάλεια της αυτοκινητάρας τους και πάμε και δεν τρέχει τίποτα,όλοι μας δουλεύουμε ή οχι και δεν θα παίξουμε κορώνα γράμματα και την ζωή μας για 1 εκδρομή που πάμε να χαρούμε.Προσωπικά εγώ είμαι σύμφωνος με το "καπέλο",δεν μου φταίνε σε τίποτα ολα τα υπόλοιπα παιδιά που πληρώσαν την 5-αρα παραπάνω,ίσως να το βλέπω και πολύ αυστηρά είναι το πιό δίκαιο για το σύνολο όμως.
Αυτά τα ολίγα αγαπητέ Vaska. :beer:

freco
16/06/2014, 17:11
Μήπως εάν δεν υπήρχε η ταβέρνα να περιμένει, θα είχαμε γλυτώσει όλη αυτή την (επικίνδυνη) ταλαιπωρία και το "καπέλο" (+10 παρακαλώ)?
Δεν θα με χάλαγε καθόλου να στρατοπεδεύσω ή να φάω στην Ιτέα, στο Κυριάκι, στη Γραβιά... αν μπορούσαμε να μιλήσουμε και με τους εκτός Αθηνών και να αλλάξει ο τελικός προορισμός δεδομένης της κατάστασης.
Καλή η ταβέρνα αλλά όταν γίνεται ο αυτοσκοπός της βόλτας αυτά γίνονται.

Το Moderation team ήθελε (και καλά έκανε) να φροντίσει να μην μείνουμε νηστικοί αφού έτσι συνηθίζεται στας εκδρομάς, και τελικά γύρισε μπούμερανγκ.

Προς γνώσιν και συμμόρφωσιν.

Γνώμη μου.

Pan (dvs)
16/06/2014, 17:12
Ο καθενας κανει μονος του κουμαντο ,η στην επομενη, πατε για φαγητο σε μερος που εχει 3-4 ταβερνες.

pipe_smoker
16/06/2014, 17:23
Τα ερωτήματα:
Γιατί να πληρώσουν την νύφη οι συνεπείς??
Πως έπρεπε να γίνει αν όχι έτσι για να μην εκτεθούμε??
Τι έγινε λάθος ώστε να μην επαναληφθεί??
Μπορεί άραγε ν' ακυρωθεί μια ετήσια του μοτό εν εξελίξει (όπως ήδη ακούστηκε) με τόσα άτομα και τόσες μηχανές στον δρόμο???


Θέλω την άποψή σας και τις προτάσεις σας αρκεί να είναι υλοποιήσιμες, να μην περιέχουν μομφή και γκρίνια.



Όσοι δηλώσουν ότι θα έρθουν, εκτός από όνομα, μοντέλο μηχανής, κλπ, δίνουν κι αριθμό πιστωτικής/χρεωστικής/λογαριασμού τραπέζης κλπ και τους δεσμεύουμε το ποσό σαν εγγύηση.
Τραπεζικούς έχουμε να φαν' κι οι κότες:lol:

Βασίλη, χωρίς μομφή γκρίνια ειρωνία ή οτιδήποτε τέτοιο, τέτοιου είδους προβλήματα ανέκαθεν υπήρχαν και θα υπάρχουν.
Όχι μόνο στις ετήσιες ή στο moto.

Πιτσιρικάδες τσακωνόμασταν για το ποιος θα ανοίξει στον ντελιβερά γιατί ξέραμε (πάντα μα πάντα όμως) ότι ακόμα κι αν είχαμε συγκεντρώσει όλα τα λεφτά από πριν, είχε δώσει ο καθένας τα φράγκα που έπρεπε γι'αυτά που είχε παραγγείλει κλπ, πάντα μα πάντα ξαναλέω, αυτός που θα πλήρωνε τον ντελιβερά θα κατέληγε να βάλει τελικά κι απ'την τσέπη του.

Μπορεί η δική μου παρέα να ήταν προβληματική ή να μην ήμασταν καλοί στα μαθηματικά.
Αλλά δεν το νομίζω.

Κάποια πράγματα γίνεται να προβλεφθούν, κάποια άλλα όχι.

Και κυρίως, όσο περισσότερη οργάνωση υπάρχει τόσο πιο καλά θα περάσουν όλοι με ό,τι πάει ίσια, και τόσο χειρότερα με ό,τι στραβώσει.

Το πιο "εύκολο" είναι να μη φτιάχνονται ούτε γκρουπ, ούτε να παιδεύεται κόσμος να κάνει τους leader/σκουπες, ούτε να είναι στα τηλέφωνα με ταβερνιάρηδες ούτε τίποτα.
20 πιθανοί προορισμοί και ημερομηνίες, κλήρωση κι όπου κάτσει η μπίλια, καβάλα ο καθένας το μοτοσακό του κι άντε ραντεβού εκεί όσοι πιστοί.
Καμία οργάνωση = τίποτα δεν μπορεί να πάει στραβά. (κάτι που δεν υπάρχει καν, δεν μπορεί και να χαλάσει)

Το θέμα είναι ότι οργανώνοντας κάτι, προετοιμάζοντας πράγματα από πριν κλπ, αυξάνεται μεν το ρίσκο να γίνουν κάποιες στραβές, αλλά στήνεται πολύ καλύτερα και το όλο πράγμα με αποτέλεσμα να υπάρχει ένα καλύτερο αποτέλεσμα συνολικά. Ίσως όχι πάντα.
Όσο και να προσέξεις πάντως, δεν μπορείς να καλύψεις κάθε πιθανή στραβή (διαρροές, διάρροιες κλπ).

Viper4
16/06/2014, 18:05
Όταν είναι πάρα πολλά τα άτομα δεν παίζει να παρουσιαστούν απλα στην ταβέρνα και να πουν "ήρθαμε" ας φάμε γιατί τότε η ταβέρνα δεν θα μπορέσει να τους εξυπηρετήσει...

Όταν ο καιρός είναι καλός τότε το ξέρεις από πριν και πάνω κάτω οι συμμετοχές είναι γνωστές από 2-3 μέρες πριν οπότε κανένα πρόβλημα.

Όταν παίζει να χαλάσει ο καιρός, απλά ενημερώνεις την ταβέρνα ότι την Κυριακή, καιρού επιτρέποντος θα πάνε πχ 60-70 άτομα. Την ίδια μέρα την Κυριακή μερικές ώρες πριν που βλέπεις και τον καιρό και ξέρεις ποιοι θα έρθουν και ποιοι όχι τηλεφωνάς πάλι στις 11 το πρωί ας πούμε την ταβέρνα και λες ότι λόγω καιρού θα είστε 40 άτομα και να ετοιμάσει τραπέζι. Πάλι οι τιμές θα είναι καλές και πάλι θα προλάβει να κόψει σαλάτες από πριν κλπ... Αυτά είναι που παίρνουν χρόνο. Τα κρέατα ούτως ή άλλως εκείνη την στιγμή τα ψήνει και ακόμα και αν πάτε λιγότερα άτομα τα κρατάει "κάβα" στο ψυγείο του χωρίς να του βγουν φύρα!

ggs
16/06/2014, 19:08
παιδες , αυτη η κουβεντα δεν εχει νοημα.
προσπαθησαμε για κατι καλυτερο , τα γαμησε ο καιρος και μας βγηκε μπουμερανγκ.
η κομπλα ξεπεραστηκε βαζοντας πλατη ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ που ηταν στο Μαυρολιθαρι και τους ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙ ΑΥΤΟ.

Αν ειμασταν επαγγελματιες tour operators μπορει να τα ειχαμε κανονισει αλλιως ... ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ. οι βολτες με τις μηχανες μας αρεσουν και επαγγελματικα κανει ο καθενας αλλα πραγματα.

δεν φταιει κανεις , ουτε τα παιδια που δεν ηρθαν , και ,σιγουρα , ουτε τα παιδια που ηρθαν.

για να μην εχουμε ξανα στεναχωριες και δυσκολες καταστασεις ,καλο ειναι να μην ξαναμπλεξουμε με οικονομικους διακανονισμους με τριτους .

παρακαλω , η κουβεντα για την ταβερνα να τελειωσει εδω .

ας πιασουμε την κουβεντα για τα αδιαβροχα...:D

bros400pgm
16/06/2014, 19:35
παρακαλω , η κουβεντα για την ταβερνα να τελειωσει εδω .

ας πιασουμε την κουβεντα για τα αδιαβροχα...:D


Ή για διαρροες απο το tuono του Βυρωνα :lol:

sniper
16/06/2014, 20:00
Ή για διαρροες απο το tuono του Βυρωνα :lol:
Δεν ηρθε με το SRX???? :uplate:

Billymuse
16/06/2014, 20:06
Δεν ηρθε με το SRX???? :uplate:

Το πήρε ο Φίλιππος και μας έμεινε 20κάτι χιλιόμετρα πριν το Μαυρολιθάρι όταν μας έπιασε μπόρα

sapila racing
16/06/2014, 20:16
Το πήρε ο Φίλιππος και μας έμεινε 20κάτι χιλιόμετρα πριν το Μαυρολιθάρι όταν μας έπιασε μπόρα

Kαι τότε ακριβώς ξεκίνησε η περιπέτεια.
Στο τέλος όμως όλα καλα! :beer:
Περάσαμε ωραία παρά την ταλαιπωρία, είδαμε φάτσες, όπως εσένα πχ που σε έβλεπα κιόλας στον καθρέφτη για ώρα, αλλά δεν είδαμε όσους θα θέλαμε λόγω κατάστασης καιρού. Μετα απο κανα δυό ώρες βέβαια...
Δεν πειράζει, δεν μασάμε, και του χρόνου καλύτερα! :beer:
Στο άλλο θέμα δεν αναφέρομαι κάν, θα το λύσουμε απλά.
Παμε σε μερος που έχει ταβέρνες να μας καλύψει χωρίς προειδοποίηση.

mikes
16/06/2014, 20:28
εγω ξερω να πω, οτι το flower power, που υποτειθεται οτι ειναι το μιξ γκρουπ με τα αργα μηχανακια και τους αρχαριους/απειρους αναβατες, ηταν το πρωτο και με διαφορα που εφτασε μεχρι τελους! οταν αρχισαν να καταφτανουν οι υπολοιποι των διαμελισμενων σημειωτεον γκρουπ, εμεις ειχαμε σχεδον ηδη φαει... ολα τα αλλα ειναι να 'χαμε να λεγαμε!

οπως κι εγω, ετσι προτεινω κι εσεις να σεβαστειτε την επιθυμια του γιωργου να μην συνεχιστει το θεμα με την ταβερνα... ο ανθρωπος εδωσε ολοκληρη μαχη χθες για να μας κρατησει ευχαριστημενους, και του αξιζουν χιλια ρισπεκτ, και οχι να τον στεναχωρουμε περισσοτερο για κατι που στην τελικη δεν φταιει!

mikes
16/06/2014, 20:38
επισης το μηχανακι μου κατεγραψε συνολικα 475 χλμ διαδρομης, και εκαψε 18 λιτρα βενζινης, οπερ μεθερμηνευομενον σε μεση καταναλωση 3,8 λιτρα στα 100!

τι αλλα?? για πειτε για εσας.... :smokin:

Cpt. Haddock
16/06/2014, 21:17
[...]τι αλλα?? για πειτε για εσας.... :smokin:

Εμεις απλα ανοιγουμε το γκαζι μικε.... :smokin:

Pan (dvs)
16/06/2014, 21:35
επισης το μηχανακι μου κατεγραψε συνολικα 475 χλμ διαδρομης, και εκαψε 18 λιτρα βενζινης, οπερ μεθερμηνευομενον σε μεση καταναλωση 3,8 λιτρα στα 100!

τι αλλα?? για πειτε για εσας.... :smokin:

Το εσβηνες στις κατηφορες?

Cpt. Haddock
16/06/2014, 21:46
Το εσβηνες στις κατηφορες?

Ναι γιατι πεφτει ευκολα στις κατηφορες :a39:

freewind
16/06/2014, 21:56
όλα οκ ηταν αυτά σημβενουν οκ πληρωσαμε κατι παραπανο ενταξη τι να κανουμε? όλα καλα μπραβο στο γιωργο. :a23: δυσκολη βολτα για λιγους μαχιμους :vroum:

vaska
16/06/2014, 22:49
Εμεις απλα ανοιγουμε το γκαζι μικε.... :smokin:


Ναι γιατι πεφτει ευκολα στις κατηφορες :a39:


Ρπμ γίνεσαι πολύ κακός αν θέλεις

:lol::lol:

Vstrommer71
16/06/2014, 23:03
Ρπμ γίνεσαι πολύ κακός αν θέλεις

:lol::lol:
Κι εσυ ακομη αναρωτιεσαι γιατι εριξε καρεκλες...:a13:

mikes
16/06/2014, 23:33
Εμεις απλα ανοιγουμε το γκαζι μικε.... :smokin:
αν ειχα ακομα την ΤεΤα δεν θα τολμούσες να μου κουνηθείς... :p


Ναι γιατι πεφτει ευκολα στις κατηφορες :a39:

ααμ πες το ανθρωπε μου και απορουσα πως και δεν επεσα χθες... ηταν ανηφορα γι αυτό..

mikes
16/06/2014, 23:33
Το εσβηνες στις κατηφορες? όχι, απλα εχω 250 μαχιμα κυβικα... ρωτα το ταπερογκρουπ μα σου πουν..

Pan (dvs)
17/06/2014, 07:21
όχι, απλα εχω 250 μαχιμα κυβικα... ρωτα το ταπερογκρουπ μα σου πουν..


:a23::a23::a23::a23::a23:

roumelis
17/06/2014, 08:59
Ο ggs έκανε τα πάντα να περάσουμε καλά και αυτό του έκανε την εκδρομή του λιγότερο διασκέδαση και πιο πολλή τρέξιμο.Εγώ του βγάζω το καπέλο και τον περιμένω όταν ο δρόμος τον φέρει από τα μέρη μου [μαζί με την παρέα του]να κεράσω τα τσίπουρα γιατί χθες πέρασε βιαστικός και δεν είπαμε πολλά.[Πια αδιάβροχα τη να τα κάνουμε καλή διάθεση χρειάζεται και μοτο για να φτάσεις εκεί που θέλεις]

Bowleno
17/06/2014, 12:41
Πια αδιάβροχα τη να τα κάνουμε καλή διάθεση χρειάζεται και μοτο για να φτάσεις εκεί που θέλεις]


Προφανώς Δεν έχεις μουσκέψει σώβρακο σε μεγάλη βόλτα...:D

Εκεί να δεις διάθεση :p

roumelis
17/06/2014, 13:18
Προφανώς Δεν έχεις μουσκέψει σώβρακο σε μεγάλη βόλτα...:D

Εκεί να δεις διάθεση :p
Από Γραβιά που έκανε ανεφοδιασμό το μιναρογκρούπ θα Μπορούσα να πάω σπίτι μου στεγνός γιατί μένω κοντά, αλλά με καλή διάθεση έβαλα σημάδι την μπόρα που έφτανε.και δεν το μετάνιωσα ούτε ένα δευτερόλεπτο.Τα βουνά εκεί πάνω τα ταξιδεύω και τα έχω γευτεί με όλους τους καιρούς.

akis_trevor
17/06/2014, 14:28
με το φαγητο εγινε μ@λ@κι@ χοντρη.
καποιοι ακυρωσαν γιατι,ανθρωποι ειμαστε,κατι ετυχε.
καποιοι γιατι φοβηθηκαν οτι θα βρεξει και δεν γουσταραν.
καποια γιατι ηθελαν το σαββατο το βραδυ να πανε για ποτο.
καποιοι γιατι την κυριακη το πρωι θελανε να πανε εκει γυρω για κανα καφεδακι...


επειδη λοιπον,αρκετοι ακυρωσανε,σταματησαν κλπ υπαρχει η λυση του να μην κλεινει κανεις τιποτα και να βγαινει παραπανω η τιμη ή/και να μην εξυπηρετηθουν ολοι αν ειναι 100 νοματεοι.
την λυση της προκαταβολης δεν την αναφερω γιατι ειναι και μανουρα και ποιος θα παρει την ευθυνη των χρηματων.
αλλη λυση ειναι το ταπερ που εδω και καποιους μηνες εχει καθιερωθει σε βολτες και εμενα προσωπικα μαρεσει και το κανω...

byron
17/06/2014, 16:34
Η λύση είναι να μην ξαναεμπλακούν mods σε τέτοιες "διευκολύνσεις" μιας και δεν είναι tour operator όπως ειπώθηκε + του οτι ο ggs θα μπορούσε να φάει τρελό πακέτο με τα χρωστούμενα στον ταβερνιάρη.

Ας καταλήγει η εκδρομή σε μέρη που υπάρχουν 2-3 ταβέρνες και 2 πλατάνια για τους ταπεράδες, και ο καθένας να φάει όπου θέλει.

sniper
17/06/2014, 17:10
Η λύση είναι να μην ξαναεμπλακούν mods σε τέτοιες "διευκολύνσεις" μιας και δεν είναι tour operator όπως ειπώθηκε + του οτι ο ggs θα μπορούσε να φάει τρελό πακέτο με τα χρωστούμενα στον ταβερνιάρη.

Ας καταλήγει η εκδρομή σε μέρη που υπάρχουν 2-3 ταβέρνες και 2 πλατάνια για τους ταπεράδες, και ο καθένας να φάει όπου θέλει.

+990 (τουονίσια)
Εκεί έχει καταλήξει από χθες το κονγκλάβιο.

DoctoR_k6
17/06/2014, 17:13
Απο τη μια μαλακια που δεν ολοκληρωθηκε η βολτα για οσους δεν συνεχισαμε αλλα στην σκεψη πως εριχνε καρεκλες να κανουμε 55χλμ απο αμφισσα με κινδυνο για καμια ξαπλα στο βουνο απο χιλιους κ 2 λογους(δεν ανεβαιναμε κ το grossglockner να εχει γυαλοχαρτο κατο) ηταν σωστη αποφαση κατ εμε. Ο καθενας κρινει οπως νομιζει κ δεν μπορει να αναγκασει καποιον να κινδυνεψει η το αντιθετο. Οσο για το χρηματικο κ η μαλακια που εγινε κ χρεωθηκανε καποια παιδια διατιθεμαι να συμβαλλω με τη διαφορα που αναγκαστηκανε να πληρωσουνε επειδη δεν ηρθα απανω!!
Οχι τι φαγατε...την διαφορα ε!!:beer:
Μπραβο σε οσους πηγανε απανω!!
Αντε κ στην επομενη χωρις να γαμιεται ο καιρος!!
Κ με λιγο στριψιμο παραπανω...(με το ζορι κρατιοταν ο boussias)

vaska
17/06/2014, 17:17
+990 (τουονίσια)
Εκεί έχει καταλήξει από χθες το κονγκλάβιο.

Habemus papam!!

vaska
17/06/2014, 17:19
Απο τη μια μαλακια που δεν ολοκληρωθηκε η βολτα για οσους δεν συνεχισαμε αλλα στην σκεψη πως εριχνε καρεκλες να κανουμε 55χλμ απο αμφισσα με κινδυνο για καμια ξαπλα στο βουνο απο χιλιους κ 2 λογους(δεν ανεβαιναμε κ το grossglockner να εχει γυαλοχαρτο κατο) ηταν σωστη αποφαση κατ εμε. Ο καθενας κρινει οπως νομιζει κ δεν μπορει να αναγκασει καποιον να κινδυνεψει η το αντιθετο. Οσο για το χρηματικο κ η μαλακια που εγινε κ χρεωθηκανε καποια παιδια διατιθεμαι να συμβαλλω με τη διαφορα που αναγκαστηκανε να πληρωσουνε επειδη δεν ηρθα απανω!!
Οχι τι φαγατε...την διαφορα ε!!:beer:
Μπραβο σε οσους πηγανε απανω!!
Αντε κ στην επομενη χωρις να γαμιεται ο καιρος!!
Κ με λιγο στριψιμο παραπανω...(με το ζορι κρατιοταν ο boussias)

δεν κακό, μαζευόμαστε όλοι όσοι τελικά πήγαμε ταβέρνα στο σπίτι σου και μας σερβίρεις ότι αγαπάς.

deal??
:bawl:

Bladerunner
17/06/2014, 17:29
Κ με λιγο στριψιμο παραπανω...(με το ζορι κρατιοταν ο boussias)

Το γκρουπ προσάρμοζε την ταχύτητά του -εγώ δηλαδή :lol:-, ανάλογα με τον πιο αργό ρυθμό που είχε επιλεγεί από κάποιον/κάποιους και όχι με τον πιο γρήγορο που θα μπορούσε να πάει κάποιος/κάποιοι.

Συνεχώς πίσω μου ήταν δυο μηχανάκια. Τα υπόλοιπα κάποιες φορές μένανε αρκετά πιο πίσω. Ας με πιέζατε να ανεβάσω ρυθμό. :D

Το σημείωσα πάντως για την επόμενη φορά. :beer:

DoctoR_k6
17/06/2014, 17:31
δεν κακό, μαζευόμαστε όλοι όσοι τελικά πήγαμε ταβέρνα στο σπίτι σου και μας σερβίρεις ότι αγαπάς.









deal??
:bawl:

Εδω αθηνα μαλλον δεν σας χωραω. Ελατε κανα χωριο(Ιωαννινα)
κ ολο κ κατι θα γινει. Η σουβλα ετοιμη ειναι απ το πασχα...

DoctoR_k6
17/06/2014, 17:35
Το γκρουπ προσάρμοζε την ταχύτητά του -εγώ δηλαδή :lol:-, ανάλογα με τον πιο αργό ρυθμό που είχε επιλεγεί από κάποιον/κάποιους και όχι με τον πιο γρήγορο που θα μπορούσε να πάει κάποιος/κάποιοι.

Συνεχώς πίσω μου ήταν δυο μηχανάκια. Τα υπόλοιπα κάποιες φορές μένανε αρκετά πιο πίσω. Ας με πιέζατε να ανεβάσω ρυθμό. :D

Το σημείωσα πάντως για την επόμενη φορά. :beer:

Να πιεζαμε δεν επαιζε!! Ειπαμε χαβαλε να κανουμε χωρις ακροτητες. Ετσι απλα το ειπα για καποια κομματακια που το θελανε λιγο.. κατα τ αλλα κανενα προβλημα!!:beer:

tzimidis
20/06/2014, 02:10
***

Ο κάπελας απαιτεί να πληρωθεί 10*65=650€. Αν οι παρόντες πληρώσουν το συμφωνημένο ποσό ήτοι 40*10=400, το μοντ τιμ μένει έκθετο 250 ευρωπουλάκια. Τα νούμερα μπορεί να μην είναι ακριβώς έτσι αλλά είναι κάπως έτσι με μικρές διαφορές.

Η λύση δόθηκε από τους [B][U]συνεπείς, αυξάνοντας κατά 15 € το συμφωνημένο ποσό και τελικά ο κάπελας πληρώθηκε αυτό που αυτός θεωρούσε μινιμουμ.



από περιέργεια ρωτἀω,
αφού ο κάπελας απαίτησε να πλερωθεί για 65 κεφάλια ενώ ήταν 40 , τα φαγητά για τα υπόλοιπα 25 κεφάλια τι το έκανε ? τα είχε μαγειρέψει και του έμειναν αμανάτι ή τα κράτησε στο ψυγείο για να τα ξαναπληρωθεί από τους επόμενους?

George_Sp
20/06/2014, 05:05
τα υπόλοιπα φαγητά τα τρώνε ακόμα τα σκυλιά του κάπελα, και θα τα τρώνε για τον επόμενο μήνα. (τουλάχιστον έτσι μας είπε ας μην μπούμε σε λεπτομέρειες αν ισχύει ή όχι)


παιδιά ότι έγινε έγινε. σημασία έχει οτι οι περισσότεροι συμφωνούμε από δω και μπρος δε θα υπάρχει καμία δέσμευση και θα είμαστε ελεύθεροι είτε για τάπερ είτε για επιτόπου νταραβέρι σε χωριό με παραπάνω από 2 ταβέρνες ωστέ να μπορεί να καλυφθεί οποιαδήποτε ζήτηση φαγητού.

amyroukai
20/06/2014, 07:42
Το ζήτημα δεν είναι η ζήτηση φαγητού και μόνον. Το ζήτημα είναι πως Προσυμφωνημένη τιμή σε μια ταβέρνα συνήθως ειναι χαμηλοτερη και με την συγκέντρωση όλων σε έναν χώρο "εξασφαλιζουμε" το σπαμαρισμα. Το οτι φέτος έγινε έτσι η βόλτα, με συνθήκες κάθε άλλο παρά ιδανικές και δημιουργήθηκε πρόβλημα δεν σήμαινει ότι όλες οι επόμενες θα είναι προβληματικές από καιρό. Το μοντέλο που λέτε δοκιμαστηκε στο πλανητερο, με τους συμμετέχοντες σπαρμενους παντού αλλά σε πηγαδάκια, άλλοι σε ταβέρνα άλλοι σε ξέφωτο άλλοι μερικά χιλιόμετρα πιο πάνω στην δεύτερη ταβέρνα... Έχουμε χρόνο να το συζητήσουμε ως τότε.

Billymuse
20/06/2014, 08:55
Απο τη μια μαλακια που δεν ολοκληρωθηκε η βολτα για οσους δεν συνεχισαμε αλλα στην σκεψη πως εριχνε καρεκλες να κανουμε 55χλμ απο αμφισσα με κινδυνο για καμια ξαπλα στο βουνο απο χιλιους κ 2 λογους(δεν ανεβαιναμε κ το grossglockner να εχει γυαλοχαρτο κατο) ηταν σωστη αποφαση κατ εμε. Ο καθενας κρινει οπως νομιζει κ δεν μπορει να αναγκασει καποιον να κινδυνεψει η το αντιθετο. Οσο για το χρηματικο κ η μαλακια που εγινε κ χρεωθηκανε καποια παιδια διατιθεμαι να συμβαλλω με τη διαφορα που αναγκαστηκανε να πληρωσουνε επειδη δεν ηρθα απανω!!
Οχι τι φαγατε...την διαφορα ε!!:beer:
Μπραβο σε οσους πηγανε απανω!!
Αντε κ στην επομενη χωρις να γαμιεται ο καιρος!!
Κ με λιγο στριψιμο παραπανω...(με το ζορι κρατιοταν ο boussias)

Δεν παίζει κανένα θέμα για τα λεύτα και να το ξέρετε αυτο οτι απο κανέναν δε θα θέλαμε cent γιατί έκατσε
η στραβή... Πάντως ναι μεν έριχνε τόνους απο νερό εκει πάνω αλλα ευτηχώς η άσφλατος ειναι εξαιρετική
σχεδόν σε όλη τη διαδρομή μετα την Οίτη ;)

theofilos888
20/06/2014, 18:42
Δεν παίζει κανένα θέμα για τα λεύτα και να το ξέρετε αυτο οτι απο κανέναν δε θα θέλαμε cent γιατί έκατσε
η στραβή... Πάντως ναι μεν έριχνε τόνους απο νερό εκει πάνω αλλα ευτηχώς η άσφλατος ειναι εξαιρετική
σχεδόν σε όλη τη διαδρομή μετα την Οίτη ;)

Εχεις βγαλει τον παραγοντα ανθρωποι απο την εξισωση. Ασχετως αν ηθελα η οχι να βραχω, δεν θα πηγαινα αυτη τη διαδρομη με ανθρωπους, που δεν εχω ξαναβγει βολτα μαζι τους. Μη γνωριζωντας πως θα αντιδρασει ο καθενας κ ποση εμπειρια εχει σε τετοιες καταστασεις.

SHOOTER045
20/06/2014, 19:24
Εχεις βγαλει τον παραγοντα ανθρωποι απο την εξισωση. Ασχετως αν ηθελα η οχι να βραχω, δεν θα πηγαινα αυτη τη διαδρομη με ανθρωπους, που δεν εχω ξαναβγει βολτα μαζι τους. Μη γνωριζωντας πως θα αντιδρασει ο καθενας κ ποση εμπειρια εχει σε τετοιες καταστασεις.
Χτες έφαγα χαλάζι και βροχή για περίπου 15 χλμ
Θα έρθεις τώρα μαζί μου βόλτα????

Pan (dvs)
20/06/2014, 19:54
Εχεις βγαλει τον παραγοντα ανθρωποι απο την εξισωση. Ασχετως αν ηθελα η οχι να βραχω, δεν θα πηγαινα αυτη τη διαδρομη με ανθρωπους, που δεν εχω ξαναβγει βολτα μαζι τους. Μη γνωριζωντας πως θα αντιδρασει ο καθενας κ ποση εμπειρια εχει σε τετοιες καταστασεις.

Ετσι ειναι.

amyroukai
20/06/2014, 20:49
Χτες έφαγα χαλάζι και βροχή για περίπου 15 χλμ
Θα έρθεις τώρα μαζί μου βόλτα????

όχι. αν οδηγείς σαν μ@λ@κ@ς, με βάζεις και εμένα σε κίνδυνο και το ότι επιβίωσες μία φορά μόνος σου στα ζόρια δεν σημαίνει κάτι σε φάση παρέας. Πάμε μιά δυό κανονικά και αν ταιριάξουμε σαν στυλ, σαν ρυθμό, σαν χνώτα, σαν δυνάμεις και όταν έχουμε εμπιστοσύνη ο ένας στον άλλον, πάμε και με ότι καιρό.

Με τα παιδιά στο γκρουπ D είδα καλά δείγματα. Ένας με το 990ADV ακολουθούσε όταν άνοιγα λίγο, οι άλλοι σταθεροί σε έναν ρυθμό χαλαρό μεν αλλά χωρίς να καθυστερούν. Έκανα μια πολύ ήρεμη βόλτα (4,7λ/100 κατανάλωση ως την Άμφισσα) και χάζευα και τοπίο, που άλλες φορές δεν προλαβαίνω μανίτσαμ. Το ότι το γκρουπ ήταν σχετικά "συμπαγές" με έκανε να έχω τη βεβαιότητα ότι θα πήγαιναν καλά και στα άσχημα και τελικά πήγαν, άσχετα αν εγώ αναγκάστηκα να μείνω πίσω. Καλά, από τον gior-gos και τον cordix ήξερα ότι ΟΤΙ και να τύχει θα είναι εντάξει γιατί έχουμε ξαναπάει βόλτες. Αλλά όπως λέει ο Θεόφιλος, η αβεβαιότητα στο πως θα συμπεριφερθεί ο άγνωστος στα ζόρια, όπως και το αν μπορεί να είναι εντάξει μόνος του (πες πχ ότι κάποιος βλέπει το χαλάζι και λέει φεύγω και τον βλέπεις ότι είναι άπειρος ή δεν ξέρει τους δρόμους, δεν θα πας μαζί του; θα πας να τον προσέχεις και μόλις σου χάλασε η βόλτα). Δεν είναι και τόσο απλό το πάμε οι άγνωστοι παρεούλα τόσα χιλιόμετρα σε τέτοιο δρόμο πολύ περισσότερο υπό αυτές τις συνθήκες.

theofilos888
20/06/2014, 20:52
Χτες έφαγα χαλάζι και βροχή για περίπου 15 χλμ
Θα έρθεις τώρα μαζί μου βόλτα????

Δ με καταλαβες μαλλον. Με ολους παω βολτα. Αλλα σε τετοιες δυσκολες συνθηκες θα προτιμούσα να ειμαι με καποιον που εχω ξαναπαει αρκετες φορες. Δεν ειναι κριτήριο τα 15 χλμ χαλαζι. Αν θες το αντιλαμβανεσαι. Ουτε με σενα θα πηγαινα, αν η ετησια ηταν η πρωτη φορα που σε εβλεπα.

SHOOTER045
21/06/2014, 07:24
Δηλαδής δεν είσαι απ αυτούς που πιστεύουν στον έρωτα με την πρώτη ματιά????













Κατάλαβα τι λες αλλά είπα να τρολαρο λίγο

vaska
21/06/2014, 08:18
Εχεις βγαλει τον παραγοντα ανθρωποι απο την εξισωση. Ασχετως αν ηθελα η οχι να βραχω, δεν θα πηγαινα αυτη τη διαδρομη με ανθρωπους, που δεν εχω ξαναβγει βολτα μαζι τους. Μη γνωριζωντας πως θα αντιδρασει ο καθενας κ ποση εμπειρια εχει σε τετοιες καταστασεις.


Φαντάζομαι εννοείς το δικαιολογημένο της ακύρωσης. Μα κανένας δεν είπε ότι ήταν αδικαιολόγητη η ακύρωση από όσους ακύρωσαν. Η κουβέντα γίνεται γιατί κάποιος δικός μας ενώ είχε τις καλύτερες των προθέσεων και με γνώμονα την καλύτερη εξυπηρέτηση όλων μας, βρέθηκε σε δυσχερή θέση απέναντι στο κάπελα και πως γίνεται αυτό να μην επαναληφθεί στην επόμενη βόλτα.
Προφανώς λοιπόν και απαντήθηκε το ερώτημα,απλά δεν ξανά ασχολείται κανείς με την επίτευξη συμφωνίας με τους ντόπιους, όπως πολύ σωστά κατέληξε το Κονκλάβιο.

spyrakos35
21/06/2014, 09:18
......Το ότι το γκρουπ ήταν σχετικά "συμπαγές" με έκανε να έχω τη βεβαιότητα ότι θα πήγαιναν καλά και στα άσχημα και τελικά πήγαν, άσχετα αν εγώ αναγκάστηκα να μείνω πίσω. Καλά, από τον gior-gos και τον cordix ήξερα ότι ΟΤΙ και να τύχει θα είναι εντάξει γιατί έχουμε ξαναπάει βόλτες. Αλλά όπως λέει ο Θεόφιλος, η αβεβαιότητα στο πως θα συμπεριφερθεί ο άγνωστος στα ζόρια, όπως και το αν μπορεί να είναι εντάξει μόνος του (πες πχ ότι κάποιος βλέπει το χαλάζι και λέει φεύγω και τον βλέπεις ότι είναι άπειρος ή δεν ξέρει τους δρόμους, δεν θα πας μαζί του; θα πας να τον προσέχεις και μόλις σου χάλασε η βόλτα). Δεν είναι και τόσο απλό το πάμε οι άγνωστοι παρεούλα τόσα χιλιόμετρα σε τέτοιο δρόμο πολύ περισσότερο υπό αυτές τις συνθήκες.

Θυμαμαι που ειχα ανοιξει ενα θεμα και η πλειονοτητα ελεγε οτι ο διοργανωτης μιας εκδρομης δεν ειναι υπευθυνος (στο παρον ο λιντερ ) για τις επιλογες του καθενος....
Δεν αναφερομαι σε σενα....

Για μενα, θα πρεπει καταρχας να επανεξεταστει ο σκοπος της ετησιας..... Παντως με τα οσα εχω δει μεχρι τωρα, αγνωστοι συμμετεχουμε, αγνωστοι φευγουμε......

amyroukai
21/06/2014, 10:07
Υπεύθυνος δεν είσαι, ξεκαθαρίστηκε. Κανείς δεν θα σου πει "γιατί έπεσα/χάθηκα/δίψασα/κουράστηκα, εσύ φταις". Αλλά πες ότι ένας τρομάζει από το χαλάζι, δεν έχει ξαναδεί βροχή, δεν έχει ξαναδεί βουνό, στη χειρότερη περίπτωση για όποιο λόγο τέλος πάντων πέφτει. Ή κάνει χοντράδα και σε ρίχνει ή πέφτει πάνω σου. Ή απλά, θέλει να φύγει και δεν ξέρει πως. Ή θέλει να πάει με 10 χιλιόμετρα γιατί πιστεύει πως έχει χάσει πρόσφυση και είναι "επικίνδυνες συνθήκες" και σε πάει καροτσάκι. Τι κάνεις; Από τη μία μπορείς να πεις "μεγάλο παιδί είναι άσ' τον" και να φύγεις να πας στην όποια επόμενη στάση, αλλά μετά ουσιαστικά ακυρώνεις τον ρόλο σου στο γκρουπ. Στις άλλες πιθανές στραβές τι κάνεις; Προφανώς το αυτονόητο, αν πέσει άλλος περιμένεις και βοηθάς. Γιατί όμως να εκτεθείς σε κίνδυνο λόγω κάποιου αγνώστου ανθρώπου που βρίσκεται ξαφνικά σε δύσκολες συνθήκες; Αυτό πιστεύω ότι είναι το θέμα που θέτει ο Θεόφιλος. Και το να μην υπάρχει σαφής προορισμός με οικονομική δέσμευση βοηθάει σε περίπτωση κακών συνθηκών όπως αυτές που βρήκαμε.

Στην ετήσια, ο λίντερ και η σκούπα υπάρχουν για να δείχνουν τον δρόμο, να παρέχουν βοήθεια και στον πιο άσχετο, υπάρχουν τα γκρουπ έτσι ώστε και ο πιο άσχετος να μπορεί να πάει μιά βόλτα "στα μέτρα του" περίπου και να μπορέσει να γνωριστεί με τους άλλους και στο δρόμο. Θεωρητικά, είμαστε εδώ μέσα γιατί μας αρέσει η μοτοσικλέτα, σωστά; Κατά κύριο λόγο λέμε, μαλάκες και αλεξιπτωτιστές υπάρχουν παντού. Άργησα να το πιάσω το νόημα, αλλά η ετήσια έχει ένα συμβολικό χαρακτήρα του "όλοι χωράνε", όπως και στο φόρουμ (υπό την προϋπόθεση της τήρησης των κανόνων). Και για αυτό μου αρέσει η ύπαρξή της, έστω και αν έχει περιορισμένες συμμετοχές.

Στις δικές σου βόλτες, έχεις κάνει ξεκάθαρο ότι όποιος δεν ξέρει/δεν μπορεί ν'ακολουθήσει/δεν μπορεί και αυτόνομα να κάνει την διαδρομή, ας μην ξεκινήσει καν. Στην ετήσια δεν είναι έτσι.

Για το άλλο ζήτημα που λες, του ξένοι ερχόμαστε - ξένοι φεύγουμε, ισχύει σε μεγάλο βαθμό. Συνηθίζεται το να μιλάς και δια ζώσης με όσους μιλάς και ηλεκτρονικά. Ο μη συμμετέχων στις ηλεκτρονικές συζητήσεις σπάνια θ'ανοίξει κουβέντα δια ζώσης. Και γενικά σε μιά ομάδα 60-70 ανθρώπων δεν φτάνει ο χρόνος για να μιλήσεις ούτε πέντε λεπτά με τον κάθε έναν, θα φας όλη μέρα στο μπλα-μπλα. Χάρηκα που ήρθε και συστήθηκε ο ΚΥΟ νομίζω στην Αρβανίτσα (δεν το έχω με τα ονόματα) και ο ναξιώτης, βλέπεις έστω μερικές φάτσες, την επόμενη φορά που θα γράψει κάποιος ξέρεις (έστω λιγάκι) ποιός είναι ο τάδε.

Αλλά να, μαλακία στη μαλακία, βγαίνει κάτι καλό. Πχ, ο ρούκος που έγραψε σας διαβάζω και γελάω, θα έρθει να γνωρίσει την παρέα, μακάρι να έρθει και σε βόλτα. Διευρύνεται λιγάκι ο κύκλος των "ενεργών", προσωπικά το θεωρώ κέρδος για το φόρουμ αυτό.

spyrakos35
21/06/2014, 10:25
"Στις δικές σου βόλτες, έχεις κάνει ξεκάθαρο ότι όποιος δεν ξέρει/δεν μπορεί ν'ακολουθήσει/δεν μπορεί και αυτόνομα να κάνει την διαδρομή, ας μην ξεκινήσει καν. "
:uplate:


Δεν εχω πει ποτε κατι τετοιο....... Απορω δλδ πως προεκυψε.......


Το σταματαω εδω γιατι θα βγουμε εντελως εκτος...... Παω για μπανιο....:wave2:

amyroukai
21/06/2014, 10:34
χάρτης....
όχι δεν βγάζω χάρτη.... όποιος θέλει ας κάτσει να μελετήσει μόνος του την διαδρομή ή ας κάτσει να τον φάνε οι λύκοι.... τόσο απλά, τόσο δημοκρατικά

Επί παραδείγματι.

Δεν το θεωρώ κακό, είναι άποψη και καλώς την λες. Εκτός δεν έχουμε λόγο να βγούμε. Καλό μπάνιο.

spyrakos35
21/06/2014, 13:46
Επί παραδείγματι.

Δεν το θεωρώ κακό, είναι άποψη και καλώς την λες. Εκτός δεν έχουμε λόγο να βγούμε. Καλό μπάνιο.

Ρε συ.... Μη γινεσαι κιτρινος τυπος.....

Βαλε ολο το κειμενακι μπας και γινει κατανοητο οτι αυτο που ηθελα να τονισω ειναι οτι την διαδρομη καθε εκδρομης στην οποια συμμετεχουμε ΠΡΕΠΕΙ να την ξερουμε ΟΛΟΙ και να μην επαναπαυομαστε στην υπαρξη σκουπας η λιντερ........

byron
21/06/2014, 14:06
Ρε συ.... Μη γινεσαι κιτρινος τυπος.....

Βαλε ολο το κειμενακι μπας και γινει κατανοητο οτι αυτο που ηθελα να τονισω ειναι οτι την διαδρομη καθε εκδρομης στην οποια συμμετεχουμε ΠΡΕΠΕΙ να την ξερουμε ΟΛΟΙ και να μην επαναπαυομαστε στην υπαρξη σκουπας η λιντερ........

Ε?
Δηλαδή όποιος συμμετέχει σε εκδρομή με παρέα πρέπει να γνωρίζει την διαδρομή?

Pan (dvs)
21/06/2014, 17:10
Ε?
Δηλαδή όποιος συμμετέχει σε εκδρομή με παρέα πρέπει να γνωρίζει την διαδρομή?

Δεν ειναι ασχημο αυτο.Κανεις δεν ξερει τι μπορει να συμβει στη διαδρομη.Αν για καποιο λογο καποιος αναγκαστει να χωριστει απο την ομαδα,να μην ξερει κατα που θα παει?

amyroukai
21/06/2014, 17:19
Ρε συ.... Μη γινεσαι κιτρινος τυπος....

Βαλε ολο το κειμενακι μπας και γινει κατανοητο οτι αυτο που ηθελα να τονισω ειναι οτι την διαδρομη καθε εκδρομης στην οποια συμμετεχουμε ΠΡΕΠΕΙ να την ξερουμε ΟΛΟΙ και να μην επαναπαυομαστε στην υπαρξη σκουπας η λιντερ........
Δεν διαφωνουμε κάπου. Σαν γενική άποψη και εγώ προτιμώ παρέα που να μπορεί να σταθεί και αυτόνομη. Απλά στην ετήσια δεν είναι έτσι. Και μόνο το δρόμο ως το περίπτερο να ξέρεις, θα σε πάνε στην ταβέρνα. Και σχεδόν σίγουρα θα βρεις παρέα να σε γυρίσει.

spyrakos35
21/06/2014, 17:22
Ε?
Δηλαδή όποιος συμμετέχει σε εκδρομή με παρέα πρέπει να γνωρίζει την διαδρομή?
Καλο ειναι, ναι.
Οχι;

byron
21/06/2014, 17:49
Δεν ειναι ασχημο αυτο.Κανεις δεν ξερει τι μπορει να συμβει στη διαδρομη.Αν για καποιο λογο καποιος αναγκαστει να χωριστει απο την ομαδα,να μην ξερει κατα που θα παει?

Υποθέτω οτι πέρυσι που ήρθες στη Μυλίνα, την ήξερες την διαδρομή?


Καλο ειναι, ναι.
Οχι;

Ας περιμένω να απαντήσει κανένας άλλος, γιατί μάλλον εγώ είμαι ο παράξενος.

mikes
21/06/2014, 17:52
Ε?
Δηλαδή όποιος συμμετέχει σε εκδρομή με παρέα πρέπει να γνωρίζει την διαδρομή?
κοιτα να δεις πως εχει το πραμα... εγω εχω μια λοξα! παρολα τα 250 κυβικα μου, μου αρεσει να παιρνω τα βουνα! το χειμωνα λοιπον πηγα σε δυο βολτες μια του σπυρου, και σε ένα καλεσμα του καφετζη στην οιτη στο οποιο πηγα σχεδόν μονος μου!
εφ'οσον δεν μιλαμε για οργανωμενη διαδρομή τυπου ετησιας, ο σπυρος και ο κάθε σπυρος δεν εχει καμια απολυτως υποχρεωση να χαλασει τη βολτα του παει με τους ρυθμους τους δικους μου, οποτε αν εγω δεν μελετησω η δεν γνωριζω ηδη τη διαδρομή δεν θα μπορεσω ποτε να ενωθω με την υπολοιπη παρεα στις στασεις, αν δεν υπαρξει καποιος που να πηγαινει στο χαλαρο ώστε να είναι μαζι μου! και καλα νταξ μπορει και στις δυο περιπτώσεις που ανεφερα αντι να με περιμεναν αυτοι να τους περιμενα εγω στο τελος, αλλα δεν θα γινεται συνεχως αυτό! (ο σπυρος ας πουμε μου την εχει στημμενη! στην επομενη βολτα που θα παμε μαζι θα κανει το παν να με τσαγιωσει! :lol: )

Pan (dvs)
21/06/2014, 18:26
Υποθέτω οτι πέρυσι που ήρθες στη Μυλίνα, την ήξερες την διαδρομή?



Δεν καταλαβα πως το εννοεις.Αν την ειχα ξαναπαει η αν την ειχα μελετησει απο πριν?

byron
21/06/2014, 18:26
Νομίζω πως δεν λέτε (μα καθολου)τα ίδια πράγματα.

spyrakos35
21/06/2014, 18:36
εφ'οσον δεν μιλαμε για οργανωμενη διαδρομή τυπου ετησιας, .....

+1300 σε ολα αλλα διευκρινιζω οτι αναφερομαι και σε τυπου ετησιας καθως κανενας λιντερ/σκουπας δεν εχει κανει συμφωνια με τον διαολο οτι δεν θα του τυχει κατι για να πρεπει να γυρισει.....

theofilos888
21/06/2014, 18:38
Μηπως βγηκαμε εκτος θεματος; το αν ξερει καποιος τη διαδρομη που παμε η οχι εχει σημασια; δεν παμε για την παρεα; και στην τελικη το προβλημα (αν υπάρχει πρόβλημα) αφορα τα άτομα που δεν έρχονται συχνα. Φαντάζομαι πως το αν γυρισει ασφαλης στο σπιτι του ο καθε ενας απο εμας ειναι προτεραιοτητα. Ειτε τον ξέρουμε ειτε οχι. Δεν θα αφησω κανεναν στο βουνο, οπως και δεν το επραξα μεσα στο Φεβρουάριο.

George_Sp
21/06/2014, 19:00
Γνώμη μου είναι οτι το να ξέρεις ή όχι τη διαδρομή δεν αποτελεί αποτρεπτικό παράγοντα. Περισσότερο ρόλο παίζει η ιδιοσυγκρασία και οι αντοχές του χαρακτήρα σε άγνωστες συνθήκες.

Μέχρι την ετήσια του moto η μεγαλύτερη βόλτα ήταν με καλοκαιρία 240χιλιόμετρα Επίδαυρο και πίσω από Εθνική Οδό.

Μέχρι την ετήσια του moto δεν είχα συναντήσει μπουρίνι με χαλάζι σε κλειστό ορεινό στροφιλίκι ούτε ήξερα αν σκέφτηκα σωστά να φύγω το επόμενο πρωί μόνος μου από διαδρομή που μου ήταν άγνωστη.

Ναι ρώτησα 2 φορές που χάθηκα κοντά στη Παύλιανη, ναι ψιλοαγχώθηκα συναντώντας τα γίδια και τα 5 τσοπανόσκυλα που έπρεπε να χειριστώ με προσοχή μην γίνω το πρωινό τους.

Αυτό που λένε τα παιδιά περί ασφάλειας και ρίσκου ισχύουν πάντως ιδιαίτερα αν πρέπει να ζυγίζεις τις παραμέτρους και για το δικάβαλό σου. Μεγάλα παιδιά πάντως είμαστε και νομίζω οτι ο καθένας αποφασίζει γι αυτό που πραγματικά τον κάνει να αισθάνεται ήσυχος.

Μόνος μου είπα θα το κάνω και το έκανα. Αν είχα την κοπέλα μου δικάβαλο μάλλον θα έπραττα διαφορετικά.

Νομίζω πάντως οτι όλοι μας είδαμε πράγματα που θέλουν διόρθωση/αλλαγή που αφορούν όλους αλλά και για τον καθένα ξεχωριστά. Αν εξαιρέσουμε τον καιρό που εμπόδισε κάποιους να συμμετάσχουν μέχρι τέλους, θέλω να πιστεύω οτι είμαστε όλοι χαρούμενοι που η επιστροφή όλων ήταν ασφαλής και χωρίς παρατράγουδα. Τα λεφτά και τα σίδερα ξαναγίνονται. :)

staffaki
21/06/2014, 19:21
εφ'οσον δεν μιλαμε για οργανωμενη διαδρομή τυπου ετησιας, ο σπυρος και ο κάθε σπυρος δεν εχει καμια απολυτως υποχρεωση να χαλασει τη βολτα του παει με τους ρυθμους τους δικους μου, οποτε αν εγω δεν μελετησω η δεν γνωριζω ηδη τη διαδρομή δεν θα μπορεσω ποτε να ενωθω με την υπολοιπη παρεα στις στασεις, αν δεν υπαρξει καποιος που να πηγαινει στο χαλαρο ώστε να είναι μαζι μου!

Αν και δεν μου πέφτει λόγος για τις βόλτες - ετήσιες - εκδρομές - γουατεβα που πάτε νομίζω οτι το βλέπετε κάπως περίεργα το θέμα...

Δεν υφίσταται υποχρέωση με την ακριβή έννοια της λέξης αλλά πιστεύω στην βόλτα ξεκινάμε όλοι μαζί και φτάνουμε όλοι μαζί...είτε πας με άτομα που ταιριάζεις απόλυτα οδηγικά είτε δεν πας βόλτα...
Άμα είναι να πιέζεται κάποιος να ακολουθήσει κάποιον για να μην του χαλάσει την βόλτα και τον ρυθμό καλύτερα να μην πάει καθόλου...

Αυτό που λέτε εσείς είναι ξεκινάμε τσούρμο για βόλτα και καταλήγουμε σκόρπια διαδήλωση...ε αυτό δεν είναι βόλτα αλλά ραντεβού στο τάδε σημείο...που τελικά μάλλον είναι καλύτερο και για να μην αγχώνεται κανένας και να ευχαριστιέται ο καθένας με τον ρυθμό που θέλει...

Άλλο βόλτα πάντως και άλλο ξεκινάμε για βόλτα και καταλήγει σε ραντεβού...

Επίσης μην θεωρείτε την αυτοσυγκράτηση όλων δεδομένη...εύκολα παρασύρεσαι σε ρυθμούς που δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις προσπαθώντας να ακολουθήσεις τους μπροστά που δηλώναν "χαλαρή βολτίτσα, νορμαλ ρυθμοί"...Άλλο το δικό μου το νορμάλ άλλο του μπλεηντ για παράδειγμα...

vaska
21/06/2014, 20:34
Ε?
Δηλαδή όποιος συμμετέχει σε εκδρομή με παρέα πρέπει να γνωρίζει την διαδρομή?

Με παρέα γνώρισα πολλές διαδρομές που σε άλλη περίπτωση δεν θα ήξερα. Αν η παρέα ξέρει που πάει (και αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν θα χαθούμε τουλάχιστον 1 φορά χαχαχα) μου αρκεί ν' ακολουθήσω. Αν κάποιος ξέρει την διαδρομή μου αρκεί. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν έχω κάτσει να μελετήσω τον χάρτη αλλά ο προσανατολισμός δεν είναι από τα δυνατά σημεία μου.

Αν δεν μπορώ ν' ακολουθήσω τον ρυθμό των άλλων προτιμώ να γυρίσω πίσω ή να πάω μόνος κάπου αλλού και να επιστρέψω στην βάση μου.

Μια βόλτα έχει νόημα βόλτας όταν φεύγουμε όλοι μαζί (μπορεί να ενσωματωθούν βεβαίως και άλλοι στην πορεία) αλλά καταλήγουμε στο ραντεβού όλοι μαζί, παπαριζόμαστε και παίρνουμε τον δρόμο της επιστροφής. Βόλτα σκορποχώρι ο καθένας για την πάρτη του και όποιος αντέξει, δεν νοείται για μένα.
Σε πολλές ετήσιες ήμουν λίντερ στο Πατρινό κλιμάκιο (αν και μεταξύ μας άλλος θα έπρεπε να είναι). Πήγαινα με τέτοιους ρυθμούς ώστε να έχω πάντα στους καθρέφτες μου τον 2ο και αν αυτό ακολουθηθεί ευλαβικά από όλους τους συμμετέχοντες, καταλήγουμε να πηγαίνουμε με ρυθμούς που και ο πιο αργός της ΠΑΡΕΑΣ αισθάνεται άνετα. Αν ήθελα να πάω τάπα τέζα θα πήγαινα μόνος μου και όχι σε ομαδική βόλτα με γκρούπ.
Αν πάλι θες να πας αυστηρά με τους δικούς σου ρυθμούς δεν ποστάρεις δημόσια βόλτα αλλά κανονίζεις με φιλαράκια κατ' ιδίαν, που ξέρεις και πως οδηγούν και όλα όσα πρέπει να ξέρεις για να κρίνεις ότι ταιριαζεις μαζί τους και απολαμβάνεις την βόλτα σου όπως την έχεις στο μυαλό σου.

Πρόσφατα βγήκε μια βόλτα στα Αντίκυρα κι ενώ είχαν δηλώσει αρκετοί από Πάτρα ότι θ' ακολουθήσουν, λόγω καιρού ακύρωσαν κι έμεινα εγώ με τον φρίγουιντ να πάμε Ιτέα να συναντήσουμε τον καφετζή. Έχει καιρό τώρα που η δουλειά με πιέζει πολύ χωρίς να με αμείβει όπως πρέπει, υπάρχει και η καθημερινή γκρίνια και η μιζέρια που όλοι βιώνουμε κι ένοιωσα πολύ πιεσμένος. Ήθελα πολύ να οδηγήσω να ξεδώσω. Ξεκαθάρισα στον φρίγουιντ ότι θα πάω με τους δικούς μου ρυθμούς μέχρι Ιτέα που ήταν και το ραντεβού με τον καφετζή και μετά θα συνεχίσουμε όλοι μαζί. Ουσιαστικά δλδ του είπα να μην πιέσει περισσότερο απ' όσο αυτός νομίζει ότι μπορεί ή αν είναι πιο γρήγορος από μένα, εγώ θα πάω όπως νομίζω και θα βρεθούμε όπως και να 'χει Ιτέα.
Έτσι κι έγινε. Αν είμαστε όμως κομβόι 5-6 μηχανάκια σαφώς και θα πήγαινα με τους ρυθμούς της παρέας. Αλλιώς συνεννοείστε 2 άνθρωποι κι αλλιώς 6-7.


Αυτά τα ολίγα από μένα και γράμματα γνωρίζω.

:beer:

Υ.Γ.
Με τις παρεΐστικες βόλτες του μοτό, έχω γνωρίσει απίστευτα μέρη κι έχω απολαύσει διαδρομές που δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν και μάλιστα με σχετική άνεση μιας και η πορεία δεν ήταν δικιά μου ευθύνη. Αυτό με έκανε ν' απολαμβάνω ακόμα περισσότερο την ομορφιά του τοπίου και να μην άγχομαι για το αν θα χάσω την διασταύρωση κι αν τώρα στρίβουμε αριστερά ή δεξιά.

byron
21/06/2014, 22:11
Μάλλον έχει χαθεί το νόημα της κουβέντας και μιλάμε για να μιλάμε.

Εχει έρθει κάποιος σε ετήσια και να τον παρατήσουν οι leader-σκούπες?
Εχει γίνει ποτέ ετήσια και να μπουν προϋποθέσεις συμμετοχής με τον τρόπο που λέτε?

Εχει μπει ποτέ προϋπόθεση :
Εμπειρίας ?
Γνωριμίας ?
Μοντέλου ?
Κυβικών ?
Ταχύτητας ?
Εξοπλισμού ?

Για ποιόν λόγο θεωρείτε λοιπόν οτι αν μπουν τέτοιες προϋποθέσεις, θα γίνει "καλύτερη" (με ότι σημαίνει αυτό) ?

Pan DVS και spyrako, ναι θεωρώ την προϋπόθεση γνώσης της διαδρομής, περιττή. Την διαδρομή την ξέρουν οι leaders που έχουν και την ευθύνη του group τους και να είναι όλοι μαζί. Τώρα, να πιάσουμε την περίπτωση να χρειαστεί να φύγει ταυτόχρονα ο leader, η σκούπα, να μην πιάνουν τα τηλέφωνα για να ενσωματωθεί το γκρουπ με κάποιο άλλο, να κατέβουν εξωγήινοι και να απαγάγουν τους mods κλπ, να ΄χαμε να λέγαμε.
Ακόμα και αν χαθεί κάποιο group, όπως έχει γίνει, σιγά τα αυγά. Λες και κάνουμε ετήσια στις στέπες της Σιβηρίας και θα μας φάνε οι αρκούδες.

Mike, αλλιώς το βλέπεις το πράμα εσύ. Αν νομίζεις οτι η αναγνώριση της διαδρομής θα σου βοηθήσει το γυρολόγιο για να γίνεις ανταγωνιστικός δίπλα σε ένα 1000...:wave2:

spyrakos35
21/06/2014, 23:03
Μιλησε κανεις για προυποθεσεις;

Μην παιζουμε με τις λεξεις για δημιουργια εντυπωσεων.......

byron
21/06/2014, 23:14
Μιλησε κανεις για προυποθεσεις;

Μην παιζουμε με τις λεξεις για δημιουργια εντυπωσεων.......

Οι προυποθέσεις αφορούν τους όρους που θέτει κάποιος-κάποιοι για την συμμετοχή στην βόλτα. Και ναι, εσύ έχει θέσει προϋποθέσεις, επομένως δεν έχω σκοπό να δημιουργήσω εντυπώσεις.
Εκτός αυτού, το παρακάτω λίγο...ας πούμε "κάθετο" ακούγεται, εκτός και το παρερμήνευσα και αναφέρεσαι στο να γνωρίζει κάποιος που θα πάει βόλτα, που είναι μάλλον αυτονόητο.


Ρε συ.... Μη γινεσαι κιτρινος τυπος.....

Βαλε ολο το κειμενακι μπας και γινει κατανοητο οτι αυτο που ηθελα να τονισω ειναι οτι την διαδρομη καθε εκδρομης στην οποια συμμετεχουμε ΠΡΕΠΕΙ να την ξερουμε ΟΛΟΙ και να μην επαναπαυομαστε στην υπαρξη σκουπας η λιντερ........

bros400pgm
22/06/2014, 09:27
Ναι, μιλας τωρα εσυ με τον αλλον που εβαλε προϋποθεση για να πας στην εκδρομη του, να εχεις φαει 3 τυροπιτες το πρωι, να εχεις πιει εναν εσπρεσο και να εισαι παντρεμενος με γκομενα.

mikes
22/06/2014, 09:48
Mike, αλλιώς το βλέπεις το πράμα εσύ. Αν νομίζεις οτι η αναγνώριση της διαδρομής θα σου βοηθήσει το γυρολόγιο για να γίνεις ανταγωνιστικός δίπλα σε ένα 1000...:wave2:
όχι! δεν νομιζω ότι η αναγνωριση της διαδρομης θα μου βοηθησει το γυρολογιο και σε καμια περιπτωση δεν θα γινω ανταγωνιστικος διπλα σε ένα 1000!
θα με βοηθησει όμως αρκετα στο να βρω και να ενωθω με την υπολοιπη παρεα στα σημεια ανασυγκρότησης, καθως ξερω εκ των προτερων ότι στα ανοιχτα κομματια θα μεινω πισω επειδή εχω αργο μηχανακι!
και δεν μιλαμε για ετησια, μιλαμε για ανοιχτη βολτα!

amyroukai
22/06/2014, 10:28
Για τα της ετήσιας, συμφωνώ με Βύρωνα.

staffaki μάλλον μπερδεύτηκες ή σε παρασύραμε εμείς με τα γραφόμενα. Η παρέα που ξεκινάει, φτάνει συμπαγής στον προορισμό. Δεν θεωρώ επιλήψιμο το να δεις ένα ωραίο κομμάτι δρόμου και ν'ανοίξεις λίγο ή το να κόψεις λίγο να χαζέψεις τη θέα, να βγάλεις καμιά φωτογραφία τα τοπία, κάτι. Όλοι έχουν στον νου τους όλους και επανενώνονται σε βολικό σημείο, τουλάχιστον στις βόλτες που έχω πάει εγώ. Αυτό που περιγράφεις σαφώς και συμβαίνει και το έχω ζήσει κατά κανόνα, αλλού.

Pan (dvs)
22/06/2014, 18:27
Oπου εχει οριστει σκουπα,αρχηγος και κανονες τα "χαλαρα" δεν υπαρχουνε.Ολοι θα πανε σαν μια ομαδα σεβομενοι τον πιο αργο.Η αν υπαρχουνε ειδικοι λογοι θα παει καποιος αλλος μαζι του και θα αποκοπει απο την ομαδα αναγκαστικα.Αυτο δεν σημαινει οτι τον αφηνουνε πισω ,απλα θα κινειται με περισσοτεροι ασφαλεια η αρχικη ομαδα αλλα και αυτος.

Τωρα στην περιπτωση που θα συμφωνησουνε ολοι οτι καποια ωρα θα βρεθουνε σε καποιο προορισμο ο καθενας θα ακολουθησει τους δικους του ρυθμους ,θα βγαλει τις φωτογραφιες του κλπ,κλπ.
Επισης καλο ειναι οπου γνωριζουμε απο πριν τη διαδρομη να κανουμε τον κοπο να την μελετησουμε λιγο.Θα ειναι καλο για μας και την ομαδα.Αν ξεκινησει η παρεα να παει καπου απρογραμματιστα σιγουρα δεν θα υπαρχει ο χρονος για κατι τετοιο.Η ομαδα τοτε ξεκιναει πιο επιφυλακτικα και παει οπου γουσταρει.


Φιλε bros400pgm αν γνωριζεσαι με τον Σπυρο και τον κουρδιζεις,παω πασο και καλα του κανεις.Αν ομως τον ειρωνευσαι,δεν ειναι ωραιο.Οπως ολοι μας,ετσι και ο Σπυρος εχει την δικη του αποψη και πρεπει να γινεται σεβαστη (καποια απο αυτα με βρισκουνε συμφωνο).

ΥΓ Δεν κανω τον δικηγορο κανενος.Το λεω γιατι με ενοχλησε εμενα.Και το λεω παντα με καλη προθεση.:beer:

theofilos888
22/06/2014, 18:43
Oπου εχει οριστει σκουπα,αρχηγος και κανονες τα "χαλαρα" δεν υπαρχουνε.Ολοι θα πανε σαν μια ομαδα σεβομενοι τον πιο αργο.Η αν υπαρχουνε ειδικοι λογοι θα παει καποιος αλλος μαζι του και θα αποκοπει απο την ομαδα αναγκαστικα.Αυτο δεν σημαινει οτι τον αφηνουνε πισω ,απλα θα κινειται με περισσοτεροι ασφαλεια η αρχικη ομαδα αλλα και αυτος.

Τωρα στην περιπτωση που θα συμφωνησουνε ολοι οτι καποια ωρα θα βρεθουνε σε καποιο προορισμο ο καθενας θα ακολουθησει τους δικους του ρυθμους ,θα βγαλει τις φωτογραφιες του κλπ,κλπ.
Επισης καλο ειναι οπου γνωριζουμε απο πριν τη διαδρομη να κανουμε τον κοπο να την μελετησουμε λιγο.Θα ειναι καλο για μας και την ομαδα.Αν ξεκινησει η παρεα να παει καπου απρογραμματιστα σιγουρα δεν θα υπαρχει ο χρονος για κατι τετοιο.Η ομαδα τοτε ξεκιναει πιο επιφυλακτικα και παει οπου γουσταρει.


Φιλε bros400pgm αν γνωριζεσαι με τον Σπυρο και τον κουρδιζεις,παω πασο και καλα του κανεις.Αν ομως τον ειρωνευσαι,δεν ειναι ωραιο.Οπως ολοι μας,ετσι και ο Σπυρος εχει την δικη του αποψη και πρεπει να γινεται σεβαστη (καποια απο αυτα με βρισκουνε συμφωνο).

ΥΓ Δεν κανω τον δικηγορο κανενος.Το λεω γιατι με ενοχλησε εμενα.Και το λεω παντα με καλη προθεση.:beer:

+998

vaska
22/06/2014, 19:52
Ναι, μιλας τωρα εσυ με τον αλλον που εβαλε προϋποθεση για να πας στην εκδρομη του, να εχεις φαει 3 τυροπιτες το πρωι, να εχεις πιει εναν εσπρεσο και να εισαι παντρεμενος με γκομενα.

Αν δεν σου αρέσουν οι πρωινές τυρόπιτες, ο εσπρέσο και ο γάμος που βάζει κάποιος σαν όρους στην βόλτα που ποστάρει,έχεις την απλή επιλογή του να μην ακολουθήσεις. Βρίσκεις κάποια βόλτα που να της ταιριάζεις και να σου ταιριάζει,

Απλά πράγματα, αλλά πάλι ξεφύγαμε από το αρχικό νόημα του θρεντ.

:wave2:

bros400pgm
22/06/2014, 21:41
Αν δεν σου αρέσουν οι πρωινές τυρόπιτες, ο εσπρέσο και ο γάμος που βάζει κάποιος σαν όρους στην βόλτα που ποστάρει,έχεις την απλή επιλογή του να μην ακολουθήσεις. Βρίσκεις κάποια βόλτα που να της ταιριάζεις και να σου ταιριάζει,

Απλά πράγματα, αλλά πάλι ξεφύγαμε από το αρχικό νόημα του θρεντ.

:wave2:



Ακριβως φιλτατε. Και ισχυει για ολες τις βολτες, ακομα κ γιαυτη του μοτο.γρ. Οποιος θελει παει κ δεν κανει συστασεις:smokin:

spyrakos35
22/06/2014, 23:39
ο,τι να ναι αδελφέ....

:wave2:

theofilos888
23/06/2014, 08:24
Δε θα μιλησω, δε θα μιλησω, δε θα μιλησω...... :evil:

pipe_smoker
23/06/2014, 08:46
Δε θα μιλησω, δε θα μιλησω, δε θα μιλησω...... :evil:

5...4...3...2...1... (copyright Terens):lol:

teogtp
23/06/2014, 08:50
Δε θα μιλησω, δε θα μιλησω, δε θα μιλησω...... :evil:

http://www.youtube.com/watch?v=eghELkP6tWQ&feature=kp

:cool:

ggs
23/06/2014, 08:57
Σε κάθε ανοικτη βολτα ,ακομα και αν αυτή είναι η ετησια , ο καθενας ερχεται με τα δικα του «ΠΡΕΠΕΙ».
Αυτό ειναι σεβαστο και δεν προσπαθουμε να επιβαλουμε τα δικα μας «ΠΡΕΠΕΙ» στους αλλους.
Ακομα και στην ετησια , που θεωρητικά έχει κάποιους «κανονες» κυρίως για την συμπεριφορά των γκρουπς με ασφαλεια , μπορεί κάποιος να μην τους αποδεχτεί και να κάνει την διαδρομή ανεξάρτητος .
Οι «κανονες» της ετησιας δεν είναι νομοι με δίκη και ποινή σε όσους δεν τους ακολουθησουν.
Είναι ουσιαστικά εμπειρίες και συμβουλές.
Την βολτα θα πρπει να την απολαμβάνει ο καθένας με τον δικο του τροπο χωρίς να καταπιέζεται ή να καταπιέζει.

Όμως , νομιζω ότι κάνουμε την τριχα , τριχια.

Σε οσες ανοιχτες βολτες εχω παει μεσα από ΑΥΤΟ το φορουμ , ΠΟΤΕ δεν αισθανθηκα ότι καταπιεζομαι ή καταπιεζω.
Παρ ολο που τις περισσοτερες φορες υπήρχε ανομοιογένεια μεταξύ των μοτοσυκλετών και των αναβατων , αυτό που πάντα μετρούσε ηταν ο χαβαλές στην στάση , το παρειστικο κλίμα , η έγνοια για τον ΦΙΛΟ .
Αν θα μπορουσα να επιβαλω ένα ΠΡΕΠΕΙ στις βόλτες , αυτό θα ήταν το ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΥΡΝΑΜΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ , αλλα δυστυχώς αυτό δεν μπορει να το επιβαλει κανεις…

amyroukai
23/06/2014, 08:58
Oπου εχει οριστει σκουπα,αρχηγος και κανονες τα "χαλαρα" δεν υπαρχουνε.Ολοι θα πανε σαν μια ομαδα σεβομενοι τον πιο αργο.Η αν υπαρχουνε ειδικοι λογοι θα παει καποιος αλλος μαζι του και θα αποκοπει απο την ομαδα αναγκαστικα.Αυτο δεν σημαινει οτι τον αφηνουνε πισω ,απλα θα κινειται με περισσοτεροι ασφαλεια η αρχικη ομαδα αλλα και αυτος.
Κάνεις μεγάλο λάθος φίλτατε. Ειδικά για την ετήσια, υπάρχουν επιλογές. Ο Blade με τα SS θεωρητικά θα είναι το γκρουπ που πάει γρήγορα. Ο ggs με τα λουλούδια του, θα είναι το γκρουπ που πάει αργά. Και οι ενδιάμεσοι αντίστοιχα. Αν εσύ οδηγείς αργά-φυσιολατρικά, ΟΤΙ και να καβαλάς, θα "πρέπει" να πας στα λουλούδια. Και αν είσαι σε ένα γκρουπ με άλλους 10 που δυσφορούν, ο λίντερ σου θα στο προτείνει. Αν δεν το κάνεις ενώ βλέπεις και ο ίδιος ότι δεν κολλάς εκεί που είσαι, είσαι απλά ένας μαλάκας εγωιστής. Είπαμε, υπάρχει λίντερ, υπάρχει σκούπα, αλλά αυτό δεν δίνει σε κανέναν το δικαίωμα να κατσικωθεί κάπου, επειδή εκεί νομίζει ότι "ανήκει" και να το παίξει ιστορία "δεν με σέβεστε, υπάρχουν κανόνες, μπουχουχου". Όταν υπάρχουν επιλογές ρυθμού, πας εκεί που ταιριάζεις και όλα μιά χαρά. Problem? Solved.

sniper
23/06/2014, 09:35
Kαλά, τηρώντας τα πατροπαράδοτα ήθη, ξεφύγαμε και πάλι...

Αλλά, αφού το θέσατε, αν κι ο Βύρωνας μέσες άκρες τα απαντησε όλα:

1. Οι βόλτες του καθένα έχουν τους κανόνες που ορίζουν αυτοί που κάνουν την βόλτα. Δεν θες κανόνες; ΟΚ. Οι βόλτες του moto.gr πάντα είχαν και θα έχουν τους σχεδόν ίδιους από την πρώτη βόλτα κανόνες.
2. Η διαδρομή είναι γνωστή εδώ και καιρό. Δεν είναι υποχρεωτικό να την ξέρουν απ' εξω όλοι εφόσον υπάρχουν οι σκούπες/leaders. Αλλά αν εξαιρέσουμε κάτι διαδρομές καραβίσιες που για να πας απο το Α στο Β κάνεις 200χλμ παραπάνω (Cpt Haddock style) δεν ειναι και πυρηνική φυσική. Στην Ελλάδα είμαστε, αν χαθεί κάποιος συνεχίζεις το δρόμο σου και όλο και κάποιο χωριό να βρείς. Αν δεν μιλάνε Ελληνικά, πες Vaska και θα σε κατατοπίσουν καταλλήλως.

spyrakos35
23/06/2014, 10:37
...
Βαλε ολο το κειμενακι μπας και γινει κατανοητο οτι αυτο που ηθελα να τονισω ειναι οτι την διαδρομη καθε εκδρομης στην οποια συμμετεχουμε ΠΡΕΠΕΙ να την ξερουμε ΟΛΟΙ και να μην επαναπαυομαστε στην υπαρξη σκουπας η λιντερ........

εγώ δεν κατάλαβα γιατί το ανωτέρω "ΠΡΕΠΕΙ", το έχετε οι πιο πολλοι συνδυάσει με την εικόνα του ναζιστή/σαδομαζοχιστή spyrakou με το μαστίγιο ανα χείρας που πριν την εκδρομή θα υποβάλλει τους συμμετέχοντες σε τεστ του στυλ π.χ. "στα πόσα ακριβώς χιλιόμετρα από αθήνα στρίβουμε για ρίο ρε μουνι@".... :bawl:

Bladerunner
23/06/2014, 10:42
Ο Blade με τα SS θεωρητικά θα είναι το γκρουπ που πάει γρήγορα. Ο ggs με τα λουλούδια του, θα είναι το γκρουπ που πάει αργά.

Εμένα άλλα μου είπανε. Κάτι για καρότσα... Κάτι για το ποιος έφτασε πρώτος και με μεγάλη διαφορά μάλιστα... :cry:

Χαλαρώστε. Εξάλλου και οι βόλτες γι αυτό είναι. Για να χαλαρώνουμε.

vaska
23/06/2014, 10:47
Kαλά, τηρώντας τα πατροπαράδοτα ήθη, ξεφύγαμε και πάλι...

Αλλά, αφού το θέσατε, αν κι ο Βύρωνας μέσες άκρες τα απαντησε όλα:

1. Οι βόλτες του καθένα έχουν τους κανόνες που ορίζουν αυτοί που κάνουν την βόλτα. Δεν θες κανόνες; ΟΚ. Οι βόλτες του moto.gr πάντα είχαν και θα έχουν τους σχεδόν ίδιους από την πρώτη βόλτα κανόνες.
2. Η διαδρομή είναι γνωστή εδώ και καιρό. Δεν είναι υποχρεωτικό να την ξέρουν απ' εξω όλοι εφόσον υπάρχουν οι σκούπες/leaders. Αλλά αν εξαιρέσουμε κάτι διαδρομές καραβίσιες που για να πας απο το Α στο Β κάνεις 200χλμ παραπάνω (Cpt Haddock style) δεν ειναι και πυρηνική φυσική. Στην Ελλάδα είμαστε, αν χαθεί κάποιος συνεχίζεις το δρόμο σου και όλο και κάποιο χωριό να βρείς. Αν δεν μιλάνε Ελληνικά, πες Vaska και θα σε κατατοπίσουν καταλλήλως.

Ρε έναν Μπούστη πρωί πρωί.

Αν δεν πεις vaska δεν πάει καλά η μέρα ε???

:bawl:

byron
23/06/2014, 10:56
εγώ δεν κατάλαβα γιατί το ανωτέρω "ΠΡΕΠΕΙ", το έχετε οι πιο πολλοι συνδυάσει με την εικόνα του ναζιστή/σαδομαζοχιστή spyrakou με το μαστίγιο ανα χείρας που πριν την εκδρομή θα υποβάλλει τους συμμετέχοντες σε τεστ του στυλ π.χ. "στα πόσα ακριβώς χιλιόμετρα από αθήνα στρίβουμε για ρίο ρε μουνι@".... :bawl:

Ρε Σπύρο, δεν έχει τύχει να σε πετύχω σε βόλτα αλλά η εντύπωση που έχω είναι οτι τους βάζεις όλους σε μια ευθεία και τσεκάρεις νύχια, γυαλισμένες μπότες και κουνούπια στη ζελατίνα κρατώντας ένα καμτσίκι μισού μέτρου που το χτυπάς απαλά στη γάμπα σου. :D :tooth:


Εμένα άλλα μου είπανε. Κάτι για καρότσα... Κάτι για το ποιος έφτασε πρώτος και με μεγάλη διαφορά μάλιστα... :cry:

Χαλαρώστε. Εξάλλου και οι βόλτες γι αυτό είναι. Για να χαλαρώνουμε.

Εγώ έχω να καταγγείλω οτι μας έκανες κοτσαδούρες και με παράτησες στου διαόλου το κέρατο μόνο μου. :tooth:

irinia
23/06/2014, 11:00
5...4...3...2...1... (copyright Terens):lol:









ΟΧΙ..........ΟΧΙ........ΟΧΙ........







Άλλού είμαι έγώ.
Μετράω σέ πόσα δεύτερα θά κλείσει τό θρέντ.......

ggs
23/06/2014, 11:01
Αν δεν μιλάνε Ελληνικά, πες Vaska και θα σε κατατοπίσουν καταλλήλως.
:lol:


..σαδομαζοχιστή spyrakou με το μαστίγιο ανα χείρας που πριν την εκδρομή θα υποβάλλει τους συμμετέχοντες σε τεστ του στυλ π.χ. "στα πόσα ακριβώς χιλιόμετρα από αθήνα στρίβουμε για ρίο ρε μουνι@".... :bawl:

TI .. δεν θα εχει τετοια απο δω και περα....:( :lol:


Εμένα άλλα μου είπανε. Κάτι για καρότσα... Κάτι για το ποιος έφτασε πρώτος και με μεγάλη διαφορά μάλιστα... :cry:
.

Ρε τι αργά λέτε για το Flower Power…
Ουτε ο blade δεν μας έφτανε , αλλοι κοψαν δρομο από Δεσφίνα για να μας προλάβουν , αλλοι λύσσαξαν και πίεσαν τα μηχανάκια τόσο που έβγαλαν βλάβη…:lol:

UNSTOPABLE FLOWER POWER ΛΕΜΕ…
Αμα δεν έβρεχε , θα είχαμε περάσει Κακκαβιά και ακόμα θα μας ψάχνατε …:bawl:




Χαλαρώστε. Εξάλλου και οι βόλτες γι αυτό είναι. Για να χαλαρώνουμε.

αυτο ...:beer::beer:

spyrakos35
23/06/2014, 11:03
Ρε Σπύρο, δεν έχει τύχει να σε πετύχω σε βόλτα αλλά η εντύπωση που έχω είναι οτι τους βάζεις όλους σε μια ευθεία και τσεκάρεις νύχια, γυαλισμένες μπότες και κουνούπια στη ζελατίνα κρατώντας ένα καμτσίκι μισού μέτρου που το χτυπάς απαλά στη γάμπα σου. :D :tooth:


:moutza:

ξέχασες και τον έλεγχο διαμέτρου οπής με το χειρουργικό γάντι.....;)

:lol:

byron
23/06/2014, 11:07
ξέχασες και τον έλεγχο διαμέτρου οπής με το χειρουργικό γάντι.....;)

:lol:

Οι κακές γλώσσες λένε οτι χρησιμοποιείς χειμωνιάτικο γάντι στεφανωμένο με τσουκνίδες πάντως :smokin:

spyrakos35
23/06/2014, 11:08
Οι κακές γλώσσες λένε οτι χρησιμοποιείς χειμωνιάτικο γάντι στεφανωμένο με τσουκνίδες πάντως :smokin:

παραπονούμενοι το είπαν ή ανακουφισμένοι?

irinia
23/06/2014, 11:29
ΠΑΙΔΕΣ.................





Άλλο άπλή παρέα,άλλο γνωστός ,άλλο ΦΙΛΟΣ...!!!
Τώρα ,τό σλόγκαν ή μηχανή μάς ένώνει είναι τουλάχιστον ντεμοντέ
τό 2014 όπου οί άξίες έχουν πάει περίπατο...!!!
Ένας χώρος πάντα έτερόκλητων άνθρώπων μέ διαφορετική φινέτσα,κουλτούρα ,
ένδιαφέροντα κ.λ.π....
Μπράβο σέ αύτούς πού ήταν μάγκες καί πλήρωσαν 15 εύρώ γιά νά καλύψουν,
κάποιους πού μέ έλαφρυά καρδιά τήν έκαναν γιά τούς δικούς τους λόγους,
ίσως όμως καί μιά κακή καί λάθος συμφωνία μέ τόν ταβερνιάρη πού είχε κι αύτός τά
δίκια του.
Προσωπικά βέβαια έφόσον περίμενε 600 γιά παράδειγμα εύρώ , θά άπαιτούσα
νά πάρω τά ύπόλοιπα 5 εύρώ τό καπέλλο σέ είδος,πάρε τά λεφτά άλλά δώσε
καί τά πράμματα πού έτοίμασες γιά τά παραπάνω κεφάλια.
Καί μετά θά τάιζα τά ζωντανά τής περιοχής,διότι έτσι τόν κάνατε μάγκα...!!
Ψωμί ,σαλάτες,τυριά,ποτά,κρέατα..........μέτρα μερίδες καί δώστα ταβερνιάρη.
Έκτός άν τά φάγατε ρέ διπλά.......ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΡΤΥΡΑΤΕ....!!

vaska
23/06/2014, 11:31
Πάντως εγώ έχω την εντύπωση ότι σε αυτή την ετήσια ξεχώρισε η ήρα από το στάρι.


Γατάκια!!

:bawl:

irinia
23/06/2014, 11:35
ΕΣΥ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ..............






Πόσο έφαγες..??

ggs
23/06/2014, 11:37
1.

318932

2.

318933

3.

318934



.....και αντε και φτου απ την αρχη...:lol:



ΠΑΙΔΕΣ.................

Άλλο άπλή παρέα,άλλο γνωστός ,άλλο ΦΙΛΟΣ...!!!
Τώρα ,τό σλόγκαν ή μηχανή μάς ένώνει είναι τουλάχιστον ντεμοντέ
τό 2014 όπου οί άξίες έχουν πάει περίπατο...!!!
Ένας χώρος πάντα έτερόκλητων άνθρώπων μέ διαφορετική φινέτσα,κουλτούρα ,
ένδιαφέροντα κ.λ.π....
Μπράβο σέ αύτούς πού ήταν μάγκες καί πλήρωσαν 15 εύρώ γιά νά καλύψουν,
κάποιους πού μέ έλαφρυά καρδιά τήν έκαναν γιά τούς δικούς τους λόγους,
ίσως όμως καί μιά κακή καί λάθος συμφωνία μέ τόν ταβερνιάρη πού είχε κι αύτός τά
δίκια του.
Προσωπικά βέβαια έφόσον περίμενε 600 γιά παράδειγμα εύρώ , θά άπαιτούσα
νά πάρω τά ύπόλοιπα 5 εύρώ τό καπέλλο σέ είδος,πάρε τά λεφτά άλλά δώσε
καί τά πράμματα πού έτοίμασες γιά τά παραπάνω κεφάλια.
Καί μετά θά τάιζα τά ζωντανά τής περιοχής,διότι έτσι τόν κάνατε μάγκα...!!
Ψωμί ,σαλάτες,τυριά,ποτά,κρέατα..........μέτρα μερίδες καί δώστα ταβερνιάρη.
Έκτός άν τά φάγατε ρέ διπλά.......ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΡΤΥΡΑΤΕ....!!

irinia
23/06/2014, 11:39
ΧΑΛΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ...................







:p

George_Sp
23/06/2014, 13:40
-Μα αφού είναι φρέσκο το ψάρι μου!
-Φρέσκο σα το μομπυ ντικ στο πατο του ωκεανου από το Μεσαίωνα




(και κάπως έτσι άρχισε ο καυγάς)

318939

Pan (dvs)
23/06/2014, 13:43
Κάνεις μεγάλο λάθος φίλτατε. Ειδικά για την ετήσια, υπάρχουν επιλογές. Ο Blade με τα SS θεωρητικά θα είναι το γκρουπ που πάει γρήγορα. Ο ggs με τα λουλούδια του, θα είναι το γκρουπ που πάει αργά. Και οι ενδιάμεσοι αντίστοιχα. Αν εσύ οδηγείς αργά-φυσιολατρικά, ΟΤΙ και να καβαλάς, θα "πρέπει" να πας στα λουλούδια. Και αν είσαι σε ένα γκρουπ με άλλους 10 που δυσφορούν, ο λίντερ σου θα στο προτείνει. Αν δεν το κάνεις ενώ βλέπεις και ο ίδιος ότι δεν κολλάς εκεί που είσαι, είσαι απλά ένας μαλάκας εγωιστής. Είπαμε, υπάρχει λίντερ, υπάρχει σκούπα, αλλά αυτό δεν δίνει σε κανέναν το δικαίωμα να κατσικωθεί κάπου, επειδή εκεί νομίζει ότι "ανήκει" και να το παίξει ιστορία "δεν με σέβεστε, υπάρχουν κανόνες, μπουχουχου". Όταν υπάρχουν επιλογές ρυθμού, πας εκεί που ταιριάζεις και όλα μιά χαρά. Problem? Solved.

Δεν κανω κανενα λαθος.Ξαναδιαβασε αυτα που γραφω,δεν καταλαβα που διαφωνουμε.

vaska
23/06/2014, 13:57
ΠΑΙΔΕΣ.................





Άλλο άπλή παρέα,άλλο γνωστός ,άλλο ΦΙΛΟΣ...!!!
Τώρα ,τό σλόγκαν ή μηχανή μάς ένώνει είναι τουλάχιστον ντεμοντέ
τό 2014 όπου οί άξίες έχουν πάει περίπατο...!!!
Ένας χώρος πάντα έτερόκλητων άνθρώπων μέ διαφορετική φινέτσα,κουλτούρα ,
ένδιαφέροντα κ.λ.π....
Μπράβο σέ αύτούς πού ήταν μάγκες καί πλήρωσαν 15 εύρώ γιά νά καλύψουν,
κάποιους πού μέ έλαφρυά καρδιά τήν έκαναν γιά τούς δικούς τους λόγους,
ίσως όμως καί μιά κακή καί λάθος συμφωνία μέ τόν ταβερνιάρη πού είχε κι αύτός τά
δίκια του.
Προσωπικά βέβαια έφόσον περίμενε 600 γιά παράδειγμα εύρώ , θά άπαιτούσα
νά πάρω τά ύπόλοιπα 5 εύρώ τό καπέλλο σέ είδος,πάρε τά λεφτά άλλά δώσε
καί τά πράμματα πού έτοίμασες γιά τά παραπάνω κεφάλια.
Καί μετά θά τάιζα τά ζωντανά τής περιοχής,διότι έτσι τόν κάνατε μάγκα...!!
Ψωμί ,σαλάτες,τυριά,ποτά,κρέατα..........μέτρα μερίδες καί δώστα ταβερνιάρη.
Έκτός άν τά φάγατε ρέ διπλά.......ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΡΤΥΡΑΤΕ....!!


Έχω κάνει πάμπολλους φίλους από το ντεμοντέ σλόγκαν και οι αξίες υπάρχουν και θα υπάρχουν πάντα μέσα στους ανθρώπους που τις διαφυλάττουν. Τώρα για τα υπόλοιπα .... να 'χαμε να λέγαμε περί ταβερνιάρη, περί μαγκιάς κλπ.