PDA

View Full Version : ΧΤ550 ΠΡΟΒΛΗΜΑ



mixalis_lar
16/06/2014, 23:27
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να με βοηθήσετε μιας και θα γνωρίζετε καλύτερα.
Έχω ένα xt550 κληρονομιά από πατέρα.
Το μηχανάκι είναι μαμά εξ ολοκλήρου,πλην εξάτμισης γιατί η μαμά σάπισε.Έχουν βγεί οι κόφτες,και επειδή είχε ένα θέμα και με τα ηλεκτρονικά,(δεν κρατούσε σταθερά τα ρεύματα και είχε κάψει 2 φορές ανορθωτή και όλα τα φώτα.) έβαλε εξτρά ηλεκτρονική για ενίσχυση από όσο μου είπε ο μάστορας,κάτι που κάνουνε και στα καθαρά λέει.
Τέλοςπαντων έπαθα νίλα με το μοτέρ. Γυρνούσα από ταξιδάκι (85χμ σε ημιορεινή περιοχή) και πήγαινα χαλαρά 5η 3000στροφές.
Είμαι 15χμ πριν φτάσω και ξαφνικά σε μια στροφή πάω να κατεβάσω ταχύτητα και συνειδητοποιώ ότι δεν κατεβαίνει ο ποδολεβιές.Ρίχνω μια γρήγορη ματιά,και βλέπω ότι όλα καλά.Ούτε είχε αλλάξει ο θόρυβος της μηχανής ούτε κάποια αισθητή αλλαγή ρε παιδί μου.Σκέφτηκα ότι μπορεί να στράβωσε και να μην κουμπώνει καλά,και συνέχισα τα υπόλοιπα 15χμ με 5η χαλαρά.Με το που φτάνω στην πόλη,και ενώ το μηχανάκι δουλεύει συνειδητοποιώ ότι έχει χάσει λάδια,(όλη η πίσω ρόδα στα πλάγια,όλο το μοτέρ και το κάρτερ γεμάτα) την σβήνω αμέσως και την πήρα στα χέρια μέχρι το σπίτι. Την πάω στον μάστορα,και μου λέει:Σπασμένο κάρτερ(χαρακή στο σημείο που είναι ο αριθμός) από όπου και βγήκανε τα λάδια,σπασμένο άξονα,και καμπάνα). Αξίζει ρε παιδιά να το φτιάξω ή να αλλάξω μοτέρ?

SHOOTER045
17/06/2014, 00:34
Εξαρτάται τι είναι ποιο δύσκολο
Να βρεις αντ/κα γι αυτό το μοτέρ?
Η ολόκληρο μοτέρ?

GFawkes
17/06/2014, 07:52
Bρες ενα μοτερ απο 600, μαλλον η μια η αλλη θα σου ερθει.

Tedvj23
17/06/2014, 10:10
Βαλε φωτο να δουμε κριμα το 550 εχω και εγω ενα..
ΠΑντως ebay μπορει να βρεις κομματια για συναρμολογηση αλλα δεν ξερω αν θα συμφερει ή βα ναλεις μοτερ απο αλλο 600 που ειναι και της μοδας..