PDA

View Full Version : KL250 Super Sherpa vs XT225 Serow



kokkiklhs
17/06/2014, 07:44
Με αφορμή μια φίλη εδώ στο νησί που αποφάσισε να "ανέβει κατηγορία" (εδώ και χρόνια οδηγεί ένα χρέπι DT50, που πλέον δεν πάει άλλο), σκέφτηκα να της προτείνω αυστηρά ένα από τα 2 μοντέλα του τίτλου.
Θεωρώ πως είναι εξ ίσου καλά και τα δύο, κι επίσης ιδανικά για μικρόσωμους οδηγούς, πιτσιρικάδες κλπ!
Προφανώς το sherpa είναι λίγο καλύτερο σε επιδόσεις και κάπως πιο "μοντέρνο", έχει 250άρη κινητήρα, στάνταρ δισκόφρενο πίσω και μίζα, ψηφιακά όργανα (αν θυμάμαι καλά), αλλά προσπαθώ να βρω ακριβή στοιχεία γι'αυτό το μηχανάκι και δεν έχω βγάλει άκρη από ελληνικές πηγές...

Αν κάνω λάθος διορθώστε με, αλλά αυτά ήταν παραεισαγωγές και τα δύο. Επίσης έχω την εντύπωση ότι το serow φοράει ολόιδιο κινητήρα με το TW200, ελαφρώς υπερκιβισμένο. Το sherpa, ποιον ακριβώς κινητήρα φοράει; Υπάρχει και σε κάποιο άλλο kawasaki; Ανταλλακτικά βρίσκονται;
Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο σοβαρό πρόβλημα που βγαίνει σε κάποιο από τα δύο; (Αμφιβάλλω, πρόκειται για γνήσια hardcore γιαπωνεζάκια)...

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες από φίλους που έχουν ή είχαν κάποιο από τα δύο... είμαι σίγουρος ότι μόνο καλά λόγια θα ακουστούν κι από τις 2 πλευρές, αλλά νομίζω πως είναι μια καλή ευκαιρία να γίνουν και γνωστότερα αυτά τα δύο μοντέλα (αν είναι δυνατόν και με τεχνικά στοιχεία) σε πολλούς από τους νεώτερους οδηγούς, που πιθανότατα αγνοούν την ύπαρξή τους...

kokkiklhs
02/07/2014, 16:49
Καλά ρε, ΚΑΝΕΝΑΣ; :confused:
Τι σκτ, φαντάσματα είναι αυτά τα μηχανάκια; Για το serow έχω βρει λίγα πραγματάκια κι εδώ μέσα, για το sherpa τίποτα...

toyar
02/07/2014, 17:01
σκυλια μαυρα και τα δυο.........:smokin:

SHOOTER045
02/07/2014, 20:48
Προσωπικά το σεροου

Tedvj23
02/07/2014, 22:54
Αμα οδηγαει διχρονακι τοτε προτεινε της ενα μεζε ξερεις εσυ..

GFawkes
03/07/2014, 09:08
Το καβα ειναι καλυτερο μηχανακι σε ολα του
αλλα δεν εχει περπατησει πολυ.

Σεροου εχει περπατησει αλλα ειναι πλεον ΠΑΡΑ πολυ παλιο....δεν θα βρεις κανενα που να μην ειναι ερειπιο...

Το εχει φερει η αντιπροσωπεια ομως...οποτε ΙΣΩΣ εχει καποια ανταλλακτικα...

Κοιτα και το XR125

kokkiklhs
03/07/2014, 09:36
Το θέμα είναι ότι και τα 2 μοντέλα απ'ό,τι βλέπω βγαίνουν ακόμη κανονικότατα (και εκσυγχρονισμένα) στην Ιαπωνία, οι εδώ αντιπροσωπείες κοιμούνται όρθιες, ξέρουν μόνο να φέρνουν βέρσυς, τενερέ, β-στρομ και βαραντέρια... :moutza:

Εδώ το ολόφρεσκο γιαμάχα...
https://www.youtube.com/watch?v=n1meS4rc72s

...κι εδώ το καβασάκι!
http://www.youtube.com/watch?v=Ra17XJnm2Q4

Tedvj23
03/07/2014, 10:34
Μαστορα ασε τι κανουν στην ιαπωνια ειναι αλλος πλανητης εκει μοτοθεωρητικοπρακτικα..
Εσυ κοιτα με τα εδω δεδομενα..Γιατι δεν κοιτατε και καμια αλλη επιλογη..?

kokkiklhs
03/07/2014, 11:21
Μαστορα ασε τι κανουν στην ιαπωνια ειναι αλλος πλανητης εκει μοτοθεωρητικοπρακτικα..
Εσυ κοιτα με τα εδω δεδομενα..Γιατι δεν κοιτατε και καμια αλλη επιλογη..?

Μωρέ επιλογές υπάρχουν άπειρες και καλά τα λες, αλλά εν προκειμένω και γνωρίζοντας τα συγκεκριμένα δεδομένα, νομίζω ότι αυτά τα 2 (άντε και κάνα DR200) είναι ιδανικά!
Εγώ π.χ. θα πήγαινα για TTR250 με κλειστά μάτια, το είχα παλιά και το λάτρεψα, αλλά η φιλενάδα απλώς δεν θα το φτάνει, και θα τα κάνει και πάνω της μετά το DT! :lol:
Επί πλέον όμως, παίζει κι ένα πολύ ωραίο σερπάκι που πουλιέται εδώ στο νησί, από εκεί ξεκίνησε η ιδέα μου!

EDIT: Ρε λες να την ψήσω να πάρει ΜεΖέ; Θα έχει πολύ γέλιο!!! :D

Bowleno
03/07/2014, 12:43
EDIT: Ρε λες να την ψήσω να πάρει ΜεΖέ; Θα έχει πολύ γέλιο!!! :D


και να βρωμάει λαδίλα όπου πηγαίνει; γυναίκα; άστο καλύτερα.....:p

kokkiklhs
03/07/2014, 13:11
και να βρωμάει λαδίλα όπου πηγαίνει; γυναίκα; άστο καλύτερα.....:p

Μπααα, είναι πολύ χαμηλά η εξάτμιση του μεζέ, άσε που λόγω μήκους αδειάζει την κάπνα πολύ μακριά από τον οδηγό, δεν είναι TDR! :D
Μόνο στα φανάρια ντουμανιάζει ο τόπος ολόγυρα, αλλά νομίζω ότι μια σκληροπυρηνική γυναίκα μηχανόβια έχει αδυναμία στο άρωμα "Eau de 2T"... :lol:
Eξ άλλου η συγκεκριμένη DT οδηγεί και τώρα...

motomaniac
03/07/2014, 14:05
xl degree?

Λευκάδιος
03/07/2014, 16:15
Νομιζω και τα δυο ειχαν εισαχθει κανονικα αλλά για μικρο χρονικο διαστημα,μαλιστα η "καλη" εκδοση του serow(πισω δισκοφρενο,ρυθμιζομενο αμορτισερ) ειχε παγκοσμια πρωτη δοκιμη απο δημοσιογραφους στα Μετεωρα.Το μοτερ ειχε σχεση με καποια Αμερικανικα TT αλλά δεν ηταν ολοιδιο.
Το Sherpa ειναι γυρω στα 3 αλογα πιο δυνατο και πιο ροπατο αλλά πιο σπανιο στην Ελλαδα,το μοτερ οντως βασιζεται στοKLX 250.Επισης η ποιοτητα κατασκευης του ειναι πολυ καλη για την κατηγορια.
Προσωπικα θα προτιμουσα το καβασακι.

LOUKILOUK
03/07/2014, 20:37
Όταν μιλάμε για τόσο παλιά μηχανάκια μάλλον θα διαλέξει αυτό που θα βρει στην καλύτερη σχέση τιμής/κατάστασης. Και τα 2 μια χαρά θα κάνουν την δουλειά αρκεί να βρει κάποιο που να μην είναι χρέπι...προσωπικά θα διάλεγα το σέροου μόνο για λόγους εμφάνισης...
καλές βόλτες:beer::wave2:

υ.γ. ΑΧ1 ή ΝΧ νομίζω θα μπορούσε επίσης να κοιτάξει...

kokkiklhs
04/07/2014, 07:51
@motomaniac & LOUKILOUK:
Ευχαριστώ για τις προτάσεις ρε παιδιά, αλλά δεν ψάχνω γενικώς ιδέα για αγορά! Τα ξέρω και τα αλλα αντίστοιχα μοντέλα κι είναι εξ ίσου καλά πράγματι, και τα παλαιότητας και όλα!
Απλώς είπα με αφορμή το δίλημμά μου ανάμεσα στα 2 του τίτλου, να γράψουμε εδώ απόψεις, χαρακτηριστικά, εμπειρίες από οδήγηση και ό,τι άλλο, η ιδέα μου ήρθε απλώς σαν αφορμή με την επικείμενη αγορά! Πωλείται εδώ στο νησί ένα ωραίο σερπάκι και μάλλον προς τα κει πάει το πράμα...
:beer:

Tedvj23
26/08/2014, 14:33
Τελικα κανατε ψωνια?

Manalishi
26/08/2014, 14:49
KLE 250..??

Tedvj23
26/08/2014, 15:23
KLE 250..??

Πηρες τετοιο εργαλειο..?Πες εντυπωσεις-αυτονομια και γενικοτερα πληροφοριες..:beer:

kokkiklhs
26/08/2014, 17:51
Τελικα κανατε ψωνια?

Όχι, ματαιώθηκε το πρότζεκτ λόγω αφραγκίας, αλλά και διότι το πρόλαβε άλλος το σερπάκι!!
:lol:


KLE 250..??

Βρε είπαμε, δεν έψαχνα πρότση για 250άρι γενικώς, απλώς ήθελα συγκριτικά και γνώμες για τα μοντέλα του τίτλου!
ΚΛΕ250 έχω εγώ, εδώ στο νησί και είναι τέλειο μηχανάκι, αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο!
Αν σε ενδιαφέρει για να αγοράσεις και συ, ρώτα να σου πω ό,τι γουστάρεις!

Tedvj23
26/08/2014, 18:51
Πες λιγες πληροφοριες για το kle250...Καταναλωση,προβληματα,ανεση-οδηγηση...:beer:

kokkiklhs
27/08/2014, 10:47
Πες λιγες πληροφοριες για το kle250...Καταναλωση,προβληματα,ανεση-οδηγηση...:beer:

Μια και είναι εκτός θέματος, θα σου πω εδώ εν συντομία ότι το μηχανάκι αξίζει το βάρος του σε χρυσάφι, και δεν υπερβάλλω... κάνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ και τα κάνει καλά, αρκεί να θυμάσαι ότι είναι 250άρι και να μη το θέλεις για κοντρίδια, καγκουριές κλπ, οπότε και πας για κάνα DT ή ακόμη καλύτερα, TDR!! :D
Τα μόνα "προβλήματα" που μπορώ να επισημάνω επιγραμματικά είναι:
-Η (σχετική, μην τρελλαθούμε κι όλα) έλλειψη ροπής σε χαμηλές στροφές, που όμως αν συνηθίσεις να το οδηγείς όπως πρέπει δε θα σου φανεί καθόλου.
-Η σχετικά στενή και με μεγάλη κλίση (ο πίσω γλιστράει) σέλα, που όμως δεν κουράζει τον οδηγό ιδιαίτερα, σίγουρα είναι πολύ καλύτερη π.χ. από του TTR250 που είχα παλιότερα, και με ένα αντιολισθητικό κάλυμμα και ενίσχυση στο αφρολέξ γίνεται μια χαρά.
-Ο αρκετός θόρυβος, μια και το μηχανάκι δουλεύει πάντα σε υψηλές στροφές, έτσι είναι φτιαγμένο.

Κατά τα άλλα μιλάμε για άσπαστο και δυνατό δικύλινδρο και υδρόψυκτο κινητήρα-διαμάντι (ίδιος με το νιντζάκι, αλλά με καρμπ, δίνει σχεδόν 30 άλογα στον τροχό), ΠΟΛΥ καλή πίσω ανάρτηση και ικανοποιητική μπροστινή, ΜΙΑ ΧΑΡΑ φρένα (αυτά που λένε περί ανεπάρκειας αφορούν το 500άρι, που είναι και πάνω από 40 κιλά βαρύτερο), σταθερότητα και συμπεριφορά μεγάλης μηχανής (ταυτόχρονα είναι πανάλαφρο και στρίβει ωραιότατα), απιστευτη αξιοπιστία και καταναλώσεις λογικές, μου έχει βγάλει από 4.5 μέχρι και 6 (δικάβαλο και τσίτα) λίτρα στα 100.
Ταξιδεύει άνετα με 2 άτομα και σταθερά 120χαω, (εγώ είμαι 98 κιλά κι η κοπελιά πάνω από 70, βάλε και πράγματα μαζί, μιλάμε για 180 κιλά φόρτωμα), το τελικιάζω μόνος μου (και με βαλιτσάρα) πάνω από 140χαω κοντέρ, κάνει άνετα χαλαρές εντουράδες σε κατσικοχωματόδρομους και μέχρι σήμερα που το έχω με σχεδόν 90000χμ ΔΕΝ μου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα σε μηχανικά ή ηλεκτρικά, παρόλο που το ξεκατινιάζω καθημερινά με πάνω από 50χμ τσίτα για να πάω στη δουλειά μου και έχει φάει και 3 χειμώνες στη βροχή, ελλείψει στέγης, το καημένο...
Τα ανταγωνιστικά του μονοκύλινδρα 250άρια κερδίζουν ΜΟΝΟ στη ροπή χαμηλά, πουθενά αλλού...
Εν ολίγοις θεωρώ ότι είναι με μεγάλη διαφορά το ΑΠΟΛΥΤΟ 250άρι γενικής χρήσεως για την Ελλάδα κι είναι πολύ κρίμα που δε βγαίνει πια...

Για περισσότερες λεπτομέρειες σε παραπέμπω σε σχετικό thread που έχω ανοίξει στο φόρουμ των καβασάκηδων, με ΠΜ!
:beer:

Tedvj23
27/08/2014, 11:39
kokkiklhs --> :a20::a10:

Υ.γ.ΠΡιν πολλααα χρονια ειχα κανει βολτιτσα μια ενα τετοιο και θυμαμαι οτι ηταν ιδιαιτερα ζωηρο σαν μοτερακι το ειχε φρεσκομεταχειρο ο παπανικ εδω πατρα στην αντιπρο-kawasaki του και ειχε και προσπεκτ τοτε που αν θυμαμαι καλα εκτος απο αυτο ειχε και το KX500 μεσα καινουργιο με τιμες δραχμων φυσικα....:beer:

kokkiklhs
27/08/2014, 11:47
kokkiklhs --> :a20::a10:

Υ.γ.ΠΡιν πολλααα χρονια ειχα κανει βολτιτσα μια ενα τετοιο και θυμαμαι οτι ηταν ιδιαιτερα ζωηρο σαν μοτερακι...

Ναι ρε, έχει πολλή δύναμη για 250άρι και 4χρονο... θυμάμαι είχαμε κοντράρει για πλάκα με φίλο με ΧΤ600 και ενώ στην αρχή μου έφυγε (εννοείται), μετά τον πρόλαβα μια χαρά, φυσικά δεν είχε αρκετή ευθεία για να τελικιάσει κι αυτός... :D

toyar
28/08/2014, 07:14
εχοντας καποτε eliminator με το ιδιο μοτερ εχω να πω οτι πραγματι το μοτερ ειναι διαμαντακι πολυ μπροστα απο την εποχη του σε αποδοση γι αυτο και μπαινει σημερα στο ninja ακομα
επισης εβγαλε συνολικα πανω απο 120000χλμ
θεματακια μονιμα ειχε με τα καρμπυρατερ και το συστημα ψυξης αν και δεν ξερω ποσο αυτα αφορουν το anhelo
παντως ψηλα δεν ξεχωριζε απο τετρακυλινδρο σε ευστροφια και ηχο:vroum:

kokkiklhs
28/08/2014, 09:01
θεματακια μονιμα ειχε με τα καρμπυρατερ και το συστημα ψυξης αν και δεν ξερω ποσο αυτα αφορουν το anhelo


Καθόλου, τουλάχιστον το δικό μου, αλλά δεν έχω ακούσει σχετικά κι από κανέναν άλλο...
:beer:

ullyses
21/02/2018, 15:24
393320
393321
393322