PDA

View Full Version : Κολλήσεις σε πλαίσιο



zentakiasSF
18/06/2014, 02:45
Γνωρίζει κανένας που μπορώ να πάω (σε καποιο φανοποιείο ισως; ) για να μου κολλήσουν μια βάση που εσπασε στο πλαίσιο της cb? είναι μια απο τις βάσεις που κρατάει το δεξί τρίγωνο του μαρσπιε οδηγου.

Αν ξέρει καποιος κοντα στην Καλλιθέα ας μου πεί.

zentakiasSF
18/06/2014, 23:33
εδώ η κομμένη βάση για οσους δεν καταλαβαν

318729

είναι η κυκλωμενη στην φωτο
318730

amyroukai
18/06/2014, 23:37
Σε μικρότερη ζημιά (το παπαράκι -τεχνική ορολογία- στο οποίο βιδώνει το προστατευτικό της αλυσίδας είχε σπάσει, σε παλιότερο μηχανάκι) πήγα σε έναν στην Αλέκου Παναγούλη στο Ηράκλειο. Σε 10 λεπτά έτοιμο. Έχει και μερικούς μάστορες στην Σπύρου Πάτση. Θα θέλει ένα τρίψιμο να φύγει το χρώμα και μετά θα πρέπει να το ξαναβάψεις τοπικά.

zentakiasSF
19/06/2014, 17:20
Αmyroukai ευχαριστώ για την απάντηση.
Σε φανοποιείο έγινε η δουλειά σου?
Πόσο σου κόστισε περίπου η επισκευή?

amyroukai
19/06/2014, 19:05
Όχι, ήταν μαγαζί που κάνει κολλήσεις, τίποτα άλλο. Κόστος... Ήταν και 4 χρόνια πίσω... Κανένα 5ευρο; 10ευρο; Κάτι τέτοιο.

zentakiasSF
23/06/2014, 17:07
Πήγα σε 2 τετοια "συνεργεια" που κανουν κολλησεις παντώς είδους, αλλά δε μου τα είπαν καλά.
Ο ένας για να λύσει 5 βίδες και να το κολλήσει, ήθελε 30€ και 2 ωρες δουλειάς, ενώ ο άλλος
μου είπε οτι πρεπει να παω τη μηχανη χωρις το ντεποζιτο, την εξάτμιση και λυμμένη την τρίγωνη βάση της πατούρας και οτι θελει αρκετές ώρες να γίνει η δουλειά.

Τελικά η δουλειά μου δεν έγινε. Εχει και άλλα 2 τετοια μαγαζια εκει στην Πατση, στα οποια θα παω αυριο να δω τι θα μου πουν και αυτοι.
Ή έπεσα σε άσχετους ή αμα η δουλειά είναι κάτω απο 50αρι κόστος βαριούνται.

Τί να πω...

motoexelixis
23/06/2014, 17:40
πηγαινε σε ενα εξατμισα που να εχει αργκον,και απλως βγαλε το τριγωνο που κραταει το πατακι του συνεπιβατη,και κανε τη δουλεια σου.

ikarosk
24/06/2014, 11:56
Η γνώμη μου για να μην ξανά 'χεις πρόβλημα είναι να καθαρίσεις τον σκελετό από το κομμάτι της βάσης που έχει μείνει, να κατασκευαστεί νέα βάση και να κολληθεί.
Ακούγεται ''βουνό'' αλλά είναι το πιο σωστό.(για 'μένα).:)

stam2
24/06/2014, 13:05
κόβουν πλαίσια τα honda...????!:D


Σπ'υρου Πάτση δοκίμασε τους μάστορες τι τιμές δίνουν, μάθε και για την ποιότητα δουλειάς και πήγαινε με λυμένο μασπιέ, ή λύσε το εκεί μπροστά.

Dbnn
24/06/2014, 15:07
πηγαινε σε ενα εξατμισα που να εχει αργκον,και απλως βγαλε το τριγωνο που κραταει το πατακι του συνεπιβατη,και κανε τη δουλεια σου.

Το καλύτερο.... Και πάνω απο ενα 10άρικο δεν θα σου πάρει, μπορεί και τίποτα....

zentakiasSF
24/06/2014, 17:30
Η γνώμη μου για να μην ξανά 'χεις πρόβλημα είναι να καθαρίσεις τον σκελετό από το κομμάτι της βάσης που έχει μείνει, να κατασκευαστεί νέα βάση και να κολληθεί.
Ακούγεται ''βουνό'' αλλά είναι το πιο σωστό.(για 'μένα).:)

Ικαρε, αυτα θα γινόταν αν μέναμε κοντα και ερχομουν απο εσενα με την τρομερη δουλεια που κάνεις στις κολλησεις (ειδικα με εκεινο το χειροποιητο παπί-trial-εντουρο) να σε κερασω και κανα καφέ.
Εδω στην Αθηνα αυτό ολο για να γίνει θέλει προτιστως χωρο που δεν εχω, εργαλεια που πρεπει αναγκαστικά να πάω σε μαστορα


κόβουν πλαίσια τα honda...????!:D

τς τς τς μια βάση κόπηκε που πιανει ενα σωρο πραγματα (εξατμιση,πατουρα συνοδηγου,μαρσπιε,τρομπα και δοχειο υγρων πισω φρενου, ποσο να αντεξει η έρμη? ασε που ο προηγουμενος πρεπει να την εκανε και απο τα δεξια την ξαπλα του οποτε την αποτελειωσε. :lol:


Σπ'υρου Πάτση δοκίμασε τους μάστορες τι τιμές δίνουν, μάθε και για την ποιότητα δουλειάς και πήγαινε με λυμένο μασπιέ, ή λύσε το εκεί μπροστά.
Στη Σπυρου Πατση ηταν αυτά τα 2 συνεργεια κολλησεων που ρώτησα. Η μονη λύση ειναι να παρω μαζι τα απαραιτητα εργαλεια και να το λυσω εκει, γιατί δε μενω κοντά και δε γίνεται να μεταφερθει λυμμενη για αποσταση 8-10 χλμ.

zentakiasSF
24/06/2014, 17:34
Το καλύτερο.... Και πάνω απο ενα 10άρικο δεν θα σου πάρει, μπορεί και τίποτα....

Και αυτό το σκεφτομαι, για να βαλω και τελικό εξάτμισης επι της ευκαιριας.

motoexelixis
24/06/2014, 17:53
Αν παρει περισσοτερα θα ειναι πλεονεξια.

daculas
24/06/2014, 20:16
Αν παρει περισσοτερα θα ειναι πλεονεξια.

Ξέρεις κανέναν που να χόρτασε λεφτά?

stam2
25/06/2014, 07:33
Και αυτό το σκεφτομαι, για να βαλω και τελικό εξάτμισης επι της ευκαιριας.

απλά οι εξατμισάδες δουλεύουν όλη μέρα ένα συγκεκριμένο πάχος ανοξείδωτου και δεν έχουν τόση εμπειρία με διαφορετικά μέταλλα και πάχη. Μήπως δεν πετύχουν την κόλληση σκέφτομαι.... όχι τόσο από πλευράς στιβαρότητας αλλά από εμφάνιση....

motoexelixis
25/06/2014, 07:43
Ξέρεις κανέναν που να χόρτασε λεφτά?

Απολυτως κανενα, αλλα φανταζομαι αντιλαμβανονται οτι δε μπορουν να χρεωνουν οτι να ναι για δουλεια του δεκαρικου.

Dbnn
25/06/2014, 16:34
το θεμα ειναι να μπορεσει να σου κολλησει το πλαισιο χωρις να σου βγαλει αλλη βλαβη (πχ τρυπα σε αλλο σημειο λογο πολλων αμπερ κλπ). Η εμφανιση διορθωνεται και με δισκακι λειανσης. Το αν η κολληση ειναι και σε σημειο που δεν φαινεται, βαφτο να μην οξειδωθει απο υγρασιες και νερα και αστο ετσι να μην το πιανει και το κακο το ματι.

zentakiasSF
25/06/2014, 17:50
Το σημειο καλυπτεται απο τη βαση του μαρσπιε οποτε δε φαίνεται. Μου είπε γνωστός οτι καλο ειναι να το περασω ενα χερι hammer (ή μηπως ειναι hammerite?) χωρις να κανω κατι αλλο, για να μην σκουριασει στο μελλον.

Dbnn
25/06/2014, 20:26
Εγώ προσωπικά θα το περνούσα ένα απλό σπρέι αστάρι μετάλλων και αφού στέγνωνε ενα χέρι μπογιά στο χρώμα του σασί (μαύρο αν είδα καλά...) Ματ κιόλας....
Δεν χρειάζεσαι τόσο λεπτομέρεια εφόσον το κρύβει το μαρσπιέ.

zentakiasSF
27/06/2014, 20:29
Το έλυσα σήμερα και αυριο θα πάω για να μου το κολλήσουν χωρίς να πληρώσω ενα σκασμό λεφτά που μου ζητούσαν.

Μερικές φώτο

319145

319146

319147

Dbnn
27/06/2014, 21:04
Ωραιος!! Φωτο μη ξεχασεις....!!

ikarosk
27/06/2014, 21:11
Προσπάθησε να κάνεις όσο πιο καλό καθάρισμα και αποχρωματισμό τοπικό, μπορείς...!!!!:wave2:

zentakiasSF
27/06/2014, 21:37
Eχω αγορασει το muc-off καθαριστικο που στο κομματάκι έκανε φανταστική δουλεια με τη σκουρια και τη βρωμια.
Θα καθαρίσω κ το αλλο σημειο με muc off και θα το τρίψω και με λιγο πετρελαιο αν χρειαστει.

Τελικά με κολλησεις αργκον, δεν είναι αρκετό να βγάλω μονο τον ενα πολο της μπαταριας? υπαρχει κινδυνος για τα ηλεκτρικα?

Dbnn
27/06/2014, 22:44
Eχω αγορασει το muc-off καθαριστικο που στο κομματάκι έκανε φανταστική δουλεια με τη σκουρια και τη βρωμια.
Θα καθαρίσω κ το αλλο σημειο με muc off και θα το τρίψω και με λιγο πετρελαιο αν χρειαστει.

Τελικά με κολλησεις αργκον, δεν είναι αρκετό να βγάλω μονο τον ενα πολο της μπαταριας? υπαρχει κινδυνος για τα ηλεκτρικα?

Ω ναι.... Ότι κολλήσεις κάνεις, η μπαταρία πρέπει να είναι εκτός.

zentakiasSF
27/06/2014, 23:49
εννοώ δεν χρειάζεται να βγάλω τιποτα ανορθωτες κλπ κλπ ετσι? αρκει να βγαλω τον πολο για κολληση με αργκον.

Dbnn
28/06/2014, 02:05
εννοώ δεν χρειάζεται να βγάλω τιποτα ανορθωτες κλπ κλπ ετσι? αρκει να βγαλω τον πολο για κολληση με αργκον.

Όχι όχι δεν χρειάζεται να τα βγάλεις όλα.... Τον αρνητικό πόλο θα βγάλεις μόνο να μην σκάσει η μπαταρία και μη τυχόν καεί τίποτα ηλεκτρονικό..........

stam2
28/06/2014, 07:15
Προσπάθησε να κάνεις όσο πιο καλό καθάρισμα και αποχρωματισμό τοπικό, μπορείς...!!!!:wave2:

ακριβώς! οι οξειδώσεις μπορούν να επηρεάσουν την ποιότητα της κόλλησης!

giannis23
28/06/2014, 14:10
βαφη στο μεταλλο,οξειδωση και αποτομη αυξηση της θερμοκρασιας δημιουργουν αλλαγες στο μεταλλο με οτι αυτο συνεπαγεται στην κολληση...δεν ξερω τι μετλλο ειναι αλλα αν ειναι καποιο ειδος χυτοσιδηρου θα πρεπει να γινει σταδιακη προθερμανση του μεταλλου μεχρι 400-500 c και μετα την κολληση σταδιακη αποβολη της θερμοκρασιας..αυτη η διαδικασια γινεται για να αποφευχθουν τα σκισιματα του χυτοσιδηρου.. οπου και αν την κολλησεις να γινει με tig ...

amyroukai
28/06/2014, 20:29
Που βρηκες να πας τελικά; πες να ξέρουν και άλλοι, αν είναι μαγαζί.

zentakiasSF
29/06/2014, 03:12
Bρηκα 4-5 διευθυνσεις με μαγαζια-συνεργεια για κολλήσεις, αλλά το πρωί που γυρνουσα να δω ποιο ειναι ανοιχτό για να παω, μου ετυχε κάτι καλό.
Σταμάτησα να ρωτησω σε ενα μαγαζι με βιδες γιατί δεν εβρισκα το ενα μηχανουργειο, και για καλη μου τυχη ο αλλος πελατης ακουσε οτι θελω να κολλησω κάτι.
Το είδε και μου είπε οτι εχει σπιτι του αργκον κ εξοπλισμο κ οτι δουλευει σε μεταλλουργικη εταιρια, μπορεί να το φτιάξει στο πι και φι.
Τελικά μου έκανε ο κυριος Βασίλης τη δουλεια με ανταλλαγμα ενα χαρτζιλίκι.

στησιμο κ αφαιρεση πολου μπαταρίας

319247

ολα ετοιμα με τον εξοπλισμο.

319248

Η διαδικασία ηταν τρόχισμα τα 2 σημεια που θα γίνει η κόλληση για να καθαριστούν εντελώς, μικρή πρόχειρη πόντα, ευρεση του κατάλληλου σημείου με δοκιμή της βάσης μασπιε, γέμισμα κ καλό κόλλημα το κομματάκι στο πλαίσιο με αργκον, βάψιμο κ τέλος δέσιμο της βάσης.
Αρκετά στιβαρό, στεκόμουν όρθιος (85 κιλα) για να δοκιμάσω αν αντέχει κ είναι βράχος.


319249

zentakiasSF
29/06/2014, 03:22
Το αποτέλεσμα μπορώ να πώ ότι είναι αρκετά καλό.

319250

319251

319252

zentakiasSF
29/06/2014, 03:24
Πάρτε και μια ολόκληρη. :D

:beer:

319253

zentakiasSF
29/06/2014, 03:30
Για όποιον ενδιαφέρεται, ο κυριος Βασίλης μου έδωσε κάτι κάρτες δικές του με το κινητό του.
Σας το στέλνω με pm αν θέλετε.
Περιοχή κοντά στο Περιστέρι.
Η κάρτα γραφει πάνω "Ανοξείδωτες κατασκευές και επισκευές, συγκολλήσεις υψηλών πιέσεων".

Dbnn
29/06/2014, 03:33
Ωραίος ο κυρ Βασίλης!

Μια χαρά το βλέπω και αφού σε άντεξε το βάρος μια χαρά είσαι....! :beer:

Υ.γ. στείλε με ΠΜ info για τον κυρ Βασίλη....

giannis23
29/06/2014, 08:18
Για όποιον ενδιαφέρεται, ο κυριος Βασίλης μου έδωσε κάτι κάρτες δικές του με το κινητό του.
Σας το στέλνω με pm αν θέλετε.
Περιοχή κοντά στο Περιστέρι.
Η κάρτα γραφει πάνω "Ανοξείδωτες κατασκευές και επισκευές, συγκολλήσεις υψηλών πιέσεων".

πολυ καλα..tig απ οτι βλεπω :beer: