PDA

View Full Version : Νέα ελαστικά 4ετίας



yianyian
18/06/2014, 12:24
Θα αγοράζατε ζευγάρι ελαστικών παραγωγής του 2010 που είναι στοκαρισμένο μια 4 ετία ή όχι?

Ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή τα νούμερα που φοράω είναι δυσεύρετα και ετοιμοπαράδοτο υπάρχει ένα σεττάκι του 2010.
Η επόμενη επιλογή είναι παραγγελιά και καθυστέρηση 1 μήνα οπότε φτάνουμε να έχουμε κάνει τα μισά καλοκαιρινά χιλιόμετρα με τα παλιά και φθαρμένα ελαστικά που έχω.
Αλλαγή ή αναμονή ?:wave2:

sapila racing
18/06/2014, 12:28
Δεν θα έμπαινα κάν στο δίλημμα παρα μόνο αν τα έπαιρνα με πολύ καλή έκπτωση.
Της ταξης του 50% πχ.

Bowleno
18/06/2014, 12:29
αναμονή...δεν βάζεις 4ετιας ελαστικά σε αμάξι καν, πόσο σε μοτό.... :nono:

όσο καλά και να τα έχουν αποθηκεύσει (που στο Ελλάντα αυτό είναι ανέκδοτο) 4 χρόνια είναι πολύς καιρός και πιθανότατα θα έχουν ξεραθεί 2 χιλιοστά (τουλάχιστον) στην επιφάνειά τους, το ρισκάρεις; εγώ όχι

nikonian
18/06/2014, 13:14
Πριν από δυο μήνες πήρα ένα ΚΛΕ με ολοκαίνουρια λάστιχα. Έτσι φαίνονταν τουλάχιστον.
Τα λάστιχα είναι του 2009 και αυτή την εποχή γλιστράνε απελπιστικά.

GFawkes
18/06/2014, 13:38
Nikonian

κανε κανα burn out και θα στρωσουν...τριψτα και λιγο...

ΥιανΥαν

Νεα και 4 ετων δεν πανε μαζι...

κατι σαν παρθενα ιεροδουλος- τιμιο πολιτικο μου κανει....

οπως ειπε και ο Σαπιλας, αν τα παρεις μισοτιμης και πας σε κανα φρεσκοστωμενο κομματι να τα καθαρισεις κατι παιζει...

Bowleno
18/06/2014, 14:42
οπως ειπε και ο Σαπιλας, αν τα παρεις μισοτιμης και πας σε κανα φρεσκοστωμενο κομματι να τα καθαρισεις κατι παιζει...

Και που θα τα καθαρίσει, με τον ήλιο του καλοκαιριού θα ξεραθούν στο πιτς φιτίλι...

Lioulios
18/06/2014, 16:30
Καθόλου λέω εγώ .... ούτε καν μισοτιμης ... Μτχ , πιο φρεσκα καλύτερα θα είναι . Στα 4 χρόνια έχει τελειώσει το λάστιχο . Πάει . Γιόκ .Καπούτ . Όχι σε μηχανάκι .

yianyian
18/06/2014, 19:08
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις έως τώρα.

Να το πάμε και παρακάτω?
Τελικά παίζει το σενάριο να βρεθεί ενα πίσω λαστιχάκι φρέσκο εξαμήνου αυθημερόν και να μείνει σε εκκρεμότητα το μπροστά για παραγγελία και παραλαβή σε ένα μήνα.

Με δεδομένο ότι μέσα σε αυτό το μήνα προβλέπονται γύρω στα 1000 χλμ βόλτες :
- Αλλάζω σήμερα το πίσω με φρέσκο που είναι ετοιμοπαράδοτο και αφήνω το μπροστά όπως έχει ή
- Aφήνω μπρος-πίσω τα παλιά, κάνω προσεκτική βόλτα μέχρι να την αλλαγή, και αλλάζω όλο σετ σε ένα μήνα?

Τι θεωρείτε καλύτερο? :)

George_Sp
18/06/2014, 19:42
το τελευταίο.

προσεκτικά και όλα μαζί σετάκι σε ένα μήνα :)

amyroukai
18/06/2014, 23:31
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις έως τώρα.

Να το πάμε και παρακάτω?
Τελικά παίζει το σενάριο να βρεθεί ενα πίσω λαστιχάκι φρέσκο εξαμήνου αυθημερόν και να μείνει σε εκκρεμότητα το μπροστά για παραγγελία και παραλαβή σε ένα μήνα.

Με δεδομένο ότι μέσα σε αυτό το μήνα προβλέπονται γύρω στα 1000 χλμ βόλτες :
- Αλλάζω σήμερα το πίσω με φρέσκο που είναι ετοιμοπαράδοτο και αφήνω το μπροστά όπως έχει ή
- Aφήνω μπρος-πίσω τα παλιά, κάνω προσεκτική βόλτα μέχρι να την αλλαγή, και αλλάζω όλο σετ σε ένα μήνα?

Τι θεωρείτε καλύτερο? :)

1000 χιλιόμετρα δεν είναι τίποτα. βάλε το πίσω που το βρήκες και αλλάζεις το μπροστά όποτε έρθει. Έχω κάνει πειράματα με κάθε δυνατή μαλακία με τα λάστιχα. Παλιό εμπρός με νέο πίσω, νέο εμπρός με παλιό πίσω, άλλες μάρκες το κάθε ένα, ίδια μάρκα άλλο τύπο το κάθε ένα... Προσωπικά, το φρέσκο πισινό πάντοτε μου έδινε καλύτερη αίσθηση στο πάτημα. Απλά έχεις πάντα κατά νου ότι δεν κάνεις αηδίες με τα φρένα γιατί το εμπρός είναι παλιό.

Lioulios
19/06/2014, 00:27
+ 1 στο πίσω φρέσκο και σε ενα μηνα και το μπρος

stam2
19/06/2014, 09:33
το πίσω είναι κυρίως επιτάχυνση, το εμπρός είναι κυρίως κατεύθυνση και φρένο.
αν ήταν χειμώνας με βροχές, με το ενδεχόμενο να σπινιάρει το πίσω και να βρεθείς διπλωμένος θα σου έλεγα βάλε το πίσω και με το καλό όταν έρθει και το μπροστά...
όμως επειδή είναι καλοκαίρι και δεν προτρέχει το πίσω διότι νερά δεν έχουμε και το πολύ πολύ να κάνεις καμια ελεγχόμενη μπάντα με το πίσω, καλύτερα άλλαξέ τα μαζί. διότι με το πίσω μόνο αλλαγμένο ενδέχεται να νιώθεις το κράτημα πίσω να ξεγελαστείς και το μπροστά να σε αδειάσει κάπου...

από την άλλη, ότι επιλογή και να κάνεις δεν είναι τόσο σοβαρό, εφόσον έχεις γνώση της μηχανής και των ορίων των ελαστικών...

vaska
19/06/2014, 10:26
Να το πω κι εδώ, το έχω πει και αλλού. Είναι δικιά μου εμπειρία και αφορά τον δικό μου τρόπο οδήγησης. Δεν προτρέπω κανέναν να το κάνει και το ότι σε μένα δούλεψε δεν σημαίνει ότι θα δουλέψει και σε άλλους.

Λοιπόν έχω την GS 1200 αγοράστηκε καινούρια το 06 και φορούσε Ανακι ΙΙ. Τα λάστιχα αλλάχτηκαν πέρσι - 7 χρόνια μετά, γιατί δεν κάνω χιλιόμετρα και τα άλλαξα εφ' όσον έφαγαν το πέλμα τους.

Για όσο τα είχα πάνω δεν με προβλημάτισαν πουθενά (είμαι πιο αργός κι από τις χελώνες). Ακόμα και στο τέλος της ζωής τους κράταγαν υποδειγματικά.

Όλη αυτή η σαπουνόπερα με τα φρέσκα λάστιχα ΝΟΜΙΖΩ είναι ένα ωραίο κόλπο των εταιρειών που κατασκευάζουν λάστιχα με σκοπό την αύξηση πωλήσεων. Κάπου είχα διαβάσει ότι αυτό ίσχυε παλιότερα, τώρα με τα εξελιγμένα υλικά που χρησιμοποιούν οι κατασκευαστές, αυτό το πρόβλημα δεν υπάρχει αν τα λάστιχα δεν αποθηκεύονται - εκτίθενται απευθείας στον ήλιο. Το δικό μου μηχανάκι μετά από κάθε βόλτα κοιμάται σε κλειστό γκαράζ. Και μιλάμε πάντα για τον μέσο αναβάτη και όχι τον αγωνιάρη που δεν θ' αναζητήσει το δέκατο του δευτερολέπτου.

Συνοψίζοντας θα συμφωνούσα με τον Άρη και θα εκμεταλλευόμουν την περίπτωση και θα ζητούσα μια γενναία έκπτωση από τον λαστιχά.

yianyian
19/06/2014, 12:21
Είστε ωραίοι.
Μερικά ακόμα δεδομένα, το μηχανάκι είναι τριβάλιτσο τσοπεροκρούιζερ συνεπώς καγκουριές ή επιθετική οδήγηση και να ήθελα να κάνω, δεν με παίρνει.
Επίσης το πίσω λάστιχο που μπορώ να αλλάξω άμεσα έχει ήδη +2 χρόνια φορεμένο από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη σε σχέση με το εμπρός.

Το να ξεγελαστώ επειδή άλλαξα το ένα λάστιχο και να πιέσω παίζει μεν, αλλά ελπίζω να δουλέψει εκείνη την ώρα ο αυτόματος κόφτης μ@λακιας :D
Περισσότερο με απασχολεί μήπως αλλάξει κάτι σε σχέση με την ισορροπία ή το στήσιμο της μοτο αλλάζοντας μόνο το πίσω, αλλά απότι καταλαβαίνω κάτι τέτοιο δεν παίζει, σωστά?
Για να δούμε..

Bowleno
19/06/2014, 12:23
Περισσότερο με απασχολεί μήπως αλλάξει κάτι σε σχέση με την ισορροπία ή το στήσιμο της μοτο αλλάζοντας μόνο το πίσω, αλλά απότι καταλαβαίνω κάτι τέτοιο δεν παίζει, σωστά?
Για να δούμε..


Σωστά υποθέτεις....

Bladerunner
19/06/2014, 12:48
Τα λάστιχα το καλοκαίρι καταπονούνται περισσότερο σε σχέση με τις άλλες εποχές. Η ζέστη, σκόνη και ρύποι δεν τους αρέσει καθόλου.

Οπότε, αν τα ελαστικά σου δεν έχουν παραδώσει πνεύμα και δεν έχουν γίνει επικίνδυνα, βγάλε το καλοκαίρι με αυτά, και φόρα φρέσκο ζευγάρι μετά τις πρώτες βροχούλες του φθινοπώρου.