PDA

View Full Version : Mωρη τρολιάρα φύση....



el_hymador
18/06/2014, 15:36
Τα γεγνότα είναι αληθινά. Να σημειώσω πως πριν από 4 μέρες μια συμπαθέστατη δενρογαλιά ξεδίπλωσε το ενά+ μέτρο φιδίσιο (κυριολεκτικά) κορμί της όταν πέρναγα σε απόσταση μισού μέτρου από δίπλα της...


To μεσημέρι αμείλικτο ξέραινε τα πάντα με την κλιβανική πνοή του. Ο χρόνος εμοιαζέ να έχει λιώσει και αυτός και να κυλάει παχύρευστος, αργά, σαν μάγμα. Τίποτα δεν σάλευε στη φύση. Και όμως, ένας μαλάκας (εγώ) έπρεπε να πάει στα μελίσσια... με στολή... κάτω από τον ήλιο. Αισθανόμουν τα μέσα μου να αφυδατώνονται σε χρόνο dt και τα ένοιωθα άνυδρα και ξερά σαν λιαστές ντομάτες. Το νερό που έπινα θαρρώ πως τσιτσίριζε στο λαρύγγι μου όπως μια ζουμερή μπριζόλα που συστήθηκε στη σχάρα. Ούτε οι μέλισσες δεν πέταγαν, δεν ασχολούνταν καθόλου μαζί μου, η ζέστη είχε λυγίσει τα ισχυρά τους ένστικτα... προτιμούσαν να με γράψουν στα παπάρια τους παρά να υπερασπιστούν την αποικία τους με τέτοιες θερμοκρασίες.

Και ξαφνικά, μέσα στην μυστήρια σιωπή, ακούω ξερά χορτάρια και φρύγανα να σπάνε κοντά μου. Κάτι έρπον κατευθύνεται προς το μέρος μου. Σταματάει. Περιμένω. Ξεκινάει ξανά και ισοπεδώνει τα αποξυλωμένα κουφάρια χλωρίδας που θυμίζαν άνοιξη. Αρπάζω μια πέτρα και την ρίχνω προς τη μεριά του "πράγματος". Παύση λίγων δευτερολέπτων, όσο χρειάζεται για να αφήσει η αδρεναλίνη τις νωπές μνήμες απο την συνάντηση με την δενδρογαλιά ενός (και κάτι) μέτρου να επανέλθουν. Ρίγος στην ραχοκοκκαλιά.

Ξαναξεκινά. Πιο τσαμπουκαλεμένα, σαν να έχει νευριάσει, πάντα με κατεύθυνση προς τα εμένα. Βλέπω κορυφές από χορτάρια να υποχωρούν στο πέρασμα του "πράγματος". Ανακόντα. Το ξέρω ότι δε συμπεριλαμβλάνεται στην ερπετοπανίδα της Ελλάδος, αλλά με τόσες πτήσεις προς και από Βραζιλία ελέω Μουντιάλ, παίζει να είχε κρυφτεί ένα στις αποσκευές αεροπλάνου. Είναι μακριά το Ελ. Βενιζέλος αλλά στην τελική μπορεί το κεφάλι του να έχει φτάσει Κόρινθο και η ουρά του να φεύγει τώρα από τα Σπάτα. Υποχώρηση, ενεργοποιήση χαμαιλεόντιας κίνησης οφθαλμών. Το ένα μάτι στην πλευρά του "πράγματος" και το αλλο προς την έξοδο διαφυγής. Ναι μπορώ. Και εσύ θα μπορούσες. Σκατά, η έξοδος μπλοκαρισμένη από τοίχο χορταριών. Μπορεί εκεί να είναι ο φίλος του και να μου την έχουν στήσει κυκλωτικά.

Θα υπερασπιστώ τον χώρο μου! Να μια κλάρα. Και αυτή η βάση από κυψέλη η ασπίδα μου. Όλο το σετάκι μαζί με την στολή πρέπει να ήταν πολύ γελοίο θέαμα αλλά προτιμώ το "φουτουριστικός ιππότης". Έλα ρε γαμημένο, σε περιμένω. Έρχεται. Για πλάκα το είπα. Κάτσε εκεί ρε! Όχι; Ω να σου γαμήσω!!! Άλμα πάνω από τον τοιχο με τα χορτάρια. Success. Αυτό συνεχίζει προς τα εκεί που ήμουν πριν σαλτάρω σαν ακρίδα. Τώρα θα σε κυκλώσω εγώ. Αρχίδι. Πρέπει να δω τι είσαι. Πρωτοσέλιδο στο National Geographic."Kρυπτοζωολογία: Ανακαλύφθηκε Ανακονταλιγάτορας στην Πελοπόννησο!". Και εγώ φώτο με το πόδι πάνω στο νεκρό θεριό.

Πάμε. Κομάντο κινήσεις, tunnel vision, απόλυτη προσήλωση στο στόχο, εγρήγορση. Τα κυνηγετικό DNA του Νεάτερνταλ προ-προ (X150) πάππου μου είναι εδώ, ενωμένο δυνατό. Ωραία είναι, αισθάνομαι κάθε κύτταρο μου ζωντανό και έχει σταματήσει η σκέψη. Μόνο ένστικτο. Animal. Εντελώς. Γαμώ! Καλά πρέπει να πέρναγαν αυτοί. Άσε που μετά στην σπηλιά ροπάλιαζαν όποια θέλανε και της πέταγαν τα μάτια έξω. Όχι σαν σήμερα, ραντεβού και αρχίδιές και "έχω πονοκέφαλο"...ε μα...τι να πεις, σκατά ρε φίλε, πως καταντήσαμε έτσι; Ναι... ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΟΥ ΜΑΛΑΚΑ!!! Πλησιάζω από πίσω το "πράγμα". Αυτό συνεχίζει να κινείται προς την αρχική του κατεύθυνση. I'm a Ninja, ούτε που ακούγομαι πλησιάζοντας το... 4μέτρα...3μέτρα...εεεε...(κάπου εδώ πρέπει να ήταν η ουρά του τι στον πούτσο; )...2 μέτρα....1 μέτρο....και....





















ΑΝΤΕ ΓΑΜΗΣΟΥ ΜΩΡΗ ΧΕΛΩΝΑ!!!!

318713

George_Sp
18/06/2014, 15:41
:lol: ωραίος! χαχαχαχα

SHOOTER045
18/06/2014, 15:45
Άστα διαλα βλαμμένε,με ξερανες μεσημεριάτικα...

faraway
18/06/2014, 15:47
:lol::lol::lol:

zannisvel
18/06/2014, 15:48
Παρα λιγο να τα κανω πανω μου....
:beer::beer:

Τουλαχιστον εσυ ξερεις να ξεχωριζεις τη δενδρογαλια απο την ανακοντα. Εγω που αν παω σε χωριο και δω γατα νομιζω οτι ειναι αλεπου και τραβαω φωτογραφιες....

theofilos888
18/06/2014, 15:51
Ωραιο το ανακοντα!!!!! Χαχαχαχα :bawl:

harris_x
18/06/2014, 15:58
:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

:beer::beer::beer:

Aνεμος
18/06/2014, 15:59
:lol:αχαχαχαχαχα!!!.....:beer:
ωραιος ρε χυμαδόρ

Πρέπει να σκεφτείς σοβαρά να γράψεις κανα βιβλίο....

ggs
18/06/2014, 15:59
:bawl::bawl::bawl::moutza::beer::beer::beer:

Desperado
18/06/2014, 16:26
:lol::lol::bawl::bawl::beer:
Έλιωσα στο γέλιο μιλάμε....!!!

amyroukai
18/06/2014, 16:45
ποιό από τα χελωνονιτζάκια ήταν τελικά;

PetranGR
18/06/2014, 16:51
έκλαψα στο γέλιο...

devil's animal
18/06/2014, 16:52
XAXAXAXAXAXAXAXAXA
:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

spyro
18/06/2014, 17:17
:bawl:

Dbnn
18/06/2014, 17:19
Καράφλιασα.............



:lol:

kyo
18/06/2014, 17:59
:eek::bawl::bawl:

bros400pgm
18/06/2014, 18:12
Γαματος :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Το φιδι παιζει να μην μπορεις να το αντιληφθεις οταν κινειται. Οσα εχω δει ειναι αθορυβα στην κινηση τους αναμεσα σε φυλα, χωμα, χορταρι, θαμνακια κλπ κλπ. Μονο οι σαυρες ακουγονται.

cosgili
18/06/2014, 18:12
Κλαίω:bawl:

vaska
18/06/2014, 19:13
Στο έχω πει και κατ' ιδίαν. Πρέπει ν' ασχοληθείς λίγο σοβαρότερα με το γράψιμο. Είσαι καλή πένα και το έχεις. Και για να μας τιμωρήσεις να βάζεις εδώ τα κειμενάκια να μας αναγκάζεις να τα διαβάζουμε πριν τα δημοσιεύσεις.

Χωρίς ίχνος χαβαλέ και μάλιστα πολύ πολύ σοβαρά μιλάω.

:beer:

nickald
18/06/2014, 19:20
Επικο....


την εχω πατησει ετσι..... χεσμεντεν....

Viper4
18/06/2014, 19:34
χαχαχα ωραίος! Η αφήγηση σου όλα τα λεφτά!

bulmont
18/06/2014, 19:36
Χέστη, ε χέστη.....................................



:bawl::bawl:

spyrakos35
18/06/2014, 22:16
Αντε να εξηγησω τωρα στην μικρη γιατι γελαω που με ρωταει......

ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ.-

McGyver
19/06/2014, 07:26
trololol

:lol:

GFawkes
19/06/2014, 07:47
H δενδρογαλια και η ....συκια....

ενα εργο μοναδικο, ανεπαναληπτο, που δεν εχει ξαναφραφτει και ουτε προκειται.....!!!
:lol:

GIXXERAKIAS
19/06/2014, 07:48
Κλαίω πρωινιάτικα στο γραφείο Χυμαδόρ......να σαι καλά να μας φτιάχνεις την διάθεση,έχοντας φορέσει καινούριο σώβρακο πρώτα βεβαίως βεβαίως....:bawl::bawl::bawl:

:beer:

Bowleno
19/06/2014, 08:07
Δεν παίζεσαι λέμε :moutza::bawl::bawl:

sapila racing
19/06/2014, 08:55
Μιλάμε για τρομερό σασπένς! :lol:

Φτηνά την γλύτωσες τελικά. :D

alexxxcbr
19/06/2014, 09:07
:bawl::lol:

stam2
19/06/2014, 09:18
https://www.youtube.com/watch?v=KaqC5FnvAEc

Trololo..... :D

daz
19/06/2014, 09:55
Ρε κιορατά χυμαδόρη πάλι ιστορία έγραψες!

:lol:

stynikop
19/06/2014, 10:05
AXAXAXAXA!!!

Είσαι ωραίος!!!

el_hymador
19/06/2014, 10:09
Ρε μλκς εσείς που με λέτε χέστη και αδερφή έλατε μια βόλτα μαζί να δείτε τις οχιές (τις μικρές, αυτές που κάνουν την μεγαλύτερη ζημιά) να φεύγουν δεκάδες με το που σκάω στο κτήμα, δενδρογαλιές, μπουλάρια, σαίτες και σαύρες στα παπάρια μου, αλλά οι οχιές είναι πολύ επικίνδυνες, μην λέμε μαλακίες.... μιλάμε για χέρσα έκταση ακαλλιέργητη εδώ και 30 χρόνια, άσυλο έχουν βρει όλα τα ερπετοειδή και τα έντομα. Ελάτε επίσης να δείτε κάτι αράχνες μισή παλάμη και μαύρες χήρες (χαμός φέτος). Σκορπιουδάκια και σκολοπένδρες, απ΄ολα έχει ο μπαχτσές. Έχει και ένα είδος γρύλλου που κάνει σαν χαλασμέμνος μπιλιοφόρος από Scania, σου κάνει "γρι" από τα δύο μέτρα και σου τρυπάει τα τύμπανα... δεν είναι eπικίνδυνο αλλά εκεί που κάθεσαι μεσημέρι και δουλεύεις έρχονται και τρολάρουν τα μαλακισμένα... ΓΡΙ!!!! Αι γαμήσου! Μου την έχουν πέσει σερσένια που έχουν κεντρι σαν σουβλί και έχουν ανέβει πάνω μου καμιά 10άρα ποντίκια όταν χάλασα κατά λάθος την φωλιά τους. Ελάτε σας λέω θα ρίξουμε γέλιο... όσο ψύχραιμος και εξοικιωμένος να είσαι, που θεωρώ ότι είμαι, σκιάζεσαι και αγριεύεσαι ώρες - ώρες.

thunder ace
19/06/2014, 10:50
Καλημερα.Αν μας εφτιαξε το κεφι αυτα που μας περιεγραψες,φανταζομαι το γελιο που θα κανει η παρεα της χελωνας,οταν τα διηγηθει η χελωνα.:rotflmao:

vangelis 64
19/06/2014, 13:58
Μλκ Κώστα...αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ:bawl::bawl::rotflmao::rotflmao:

nikos_abel
19/06/2014, 14:55
:lol: και :lol:



(γελάτε μλκς, μη σας τύχει)

daz
19/06/2014, 15:08
Ρε μλκς εσείς που με λέτε χέστη και αδερφή έλατε μια βόλτα μαζί να δείτε τις οχιές (τις μικρές, αυτές που κάνουν την μεγαλύτερη ζημιά) να φεύγουν δεκάδες με το που σκάω στο κτήμα, δενδρογαλιές, μπουλάρια, σαίτες και σαύρες στα παπάρια μου, αλλά οι οχιές είναι πολύ επικίνδυνες, μην λέμε μαλακίες.... μιλάμε για χέρσα έκταση ακαλλιέργητη εδώ και 30 χρόνια, άσυλο έχουν βρει όλα τα ερπετοειδή και τα έντομα. Ελάτε επίσης να δείτε κάτι αράχνες μισή παλάμη και μαύρες χήρες (χαμός φέτος). Σκορπιουδάκια και σκολοπένδρες, απ΄ολα έχει ο μπαχτσές. Έχει και ένα είδος γρύλλου που κάνει σαν χαλασμέμνος μπιλιοφόρος από Scania, σου κάνει "γρι" από τα δύο μέτρα και σου τρυπάει τα τύμπανα... δεν είναι eπικίνδυνο αλλά εκεί που κάθεσαι μεσημέρι και δουλεύεις έρχονται και τρολάρουν τα μαλακισμένα... ΓΡΙ!!!! Αι γαμήσου! Μου την έχουν πέσει σερσένια που έχουν κεντρι σαν σουβλί και έχουν ανέβει πάνω μου καμιά 10άρα ποντίκια όταν χάλασα κατά λάθος την φωλιά τους. Ελάτε σας λέω θα ρίξουμε γέλιο... όσο ψύχραιμος και εξοικιωμένος να είσαι, που θεωρώ ότι είμαι, σκιάζεσαι και αγριεύεσαι ώρες - ώρες.

Μετά την ιστορία του γλάρου με το φονικό βλέμμα, εμένα δε μου φαίνεται τίποτα περίεργο. :lol:

cityfly
19/06/2014, 15:31
απίθανο

:beer::beer::beer::beer::beer:

sas
19/06/2014, 17:24
respect

virus
19/06/2014, 22:18
καλα..... γελατε εσεις αλλα οχια να μην σας τυχει :cry: (παθων)


συμφωνω με βασκα (πρεπει να το κοιταξω αυτο)



:rotflmao::rotflmao:

miltosv
20/06/2014, 09:45
Μπράβο ρε φίλε, πολύ ωραίο γράψιμο....
Μας έφτιαξες την διάθεση...

Και καταλαβαίνω απόλυτα τι πέρασες μιας και μου έχει συμβεί το ίδιο αλλά αντί για χελώνα ήταν σαύρα...

endopandou
20/06/2014, 18:07
Ρε μλκς εσείς που με λέτε χέστη και αδερφή
Ρε μλκς σας λέω πως μόλις άκουσε τον θόρυβο του κλείστρου με πήρε στο κυνήγι και της ξέφυγα 5 λιόφυτα πιο κάτω...

Ρε συ χυμαδόρ πως και δε μπήρες τη μπυροσβεστική; Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις είναι που χρειάζεται. :giggle: