PDA

View Full Version : Αγορά GS650f. Σωστή επιλογή και τι να προσέξω;



Sele
19/06/2014, 11:15
Καλημέρα παιδιά, κοντολογίς, μου έκλεψαν προχθές το hornet μου (4 μήνες το είχα, που να τα φάνε στα φάρμακα οι πούστηδες) και ο μόνος τρόπος για να μην πέσω στα ναρκωτικά με τη φάση είναι να βρω αντικαταστάτρια ερωμένη.
Το hornet ήταν απωθημένο ετών και όποτε την έβλεπα έσταζα αλλά όπως διαπίστωσα κατά τη σύντομη σχέση μας δεν ενδείκνυται για τη χρήση που της κάνω. Μπρος στα κάλλη τι 'ναι ο πόνος αλλά τελικά η χρηστικότητα και πρακτικότητα είναι βασικότατος παράγων, τον οποίο δεν μπορώ να παραβλέψω.

Η χρήση αφορά κίνηση μέσα στην Αθήνα (κέντρο) από και προς δουλειά, καμιά κοντινή βολτούλα τα σ/κ και δυνατότητα για κανένα χαλαρό ταξιδάκι πιο μακριά χωρίς να με κουράζει.
Ζητούμενα: ευκολοδήγητη (κυρίως εντός πόλης σε κίνηση), άνετη, να μπορεί να ταξιδέψει χωρίς πρόβλημα στα 140 χλμ και να σηκώνει το φορτωματάκι της, κατανάλωση.
Κόστος γύρω στα 3.000 €.
Βάσει των ανωτέρω κατέληξα στο GS650f το οποίο απ' όσο έχω διαβάσει σε παρόμοια threads καλύπτει λίγο έως πολύ τις προϋποθέσεις που θέτω.

1. Κατ' αρχάς συμφωνείτε ότι όντως η συγκεκριμένη μοτό αποτελεί σωστή επιλογή βάσει των αναγκών μου και της χρήσης για την οποία προορίζεται;
2. Εφόσον η απάντηση είναι θετική στο από πάνω ερώτημα, με δεδομένο ότι μπορώ να διαθέσω περί τα 3.000 ευρώ και θέλω ABS, τι έτους μοντέλο να κοιτάξω; Υπάρχουν χρονολογίες που θα πρέπει να αποφύγω λόγω δεδομένων προβλημάτων παραγωγής ή λόγω παρωχημένης τεχνολογίας; Έχω ύψος 1.80, να κοιτάξω για το dakar ή δεν θα έχω πρόβλημα με το απλό (χρήση σε χώμα δεν θα γίνει). Υπάρχει κάτι άλλο κάποιο συγκεκριμένο θέμα που βγάζει το συγκεκριμένο μοντέλο το οποίο θα χρειαστεί να ελέγξω επί τούτου;

Ευχαριστώ!

harris_x
19/06/2014, 14:33
Υπάρχουν πολλά θέματα για το μηχανάκι αυτό κάνε μια αναζήτηση ;)

Bowleno
19/06/2014, 15:11
Δεν ρίχνεις μια ματιά και στον Πήγασο strada; κάνει ακριβώς αυτα που ζητάς (τα οποία είναι σχεδόν ίδια με τα δικά μου απαιτούμενα) και στην τιμή αυτή θα βρεις πολλά καλά και προσεγμένα μηχανάκια

Υ.Γ. Τώρα είδα ότι θέλεις και abs...το strada δεν έχει αλλά κατ εμέ έχει τόσο καλό σε αίσθηση μπροστινό που ποτέ δεν με έχει φέρει σε δύσκολη θέση στα 4 χρόνια που το έχω

Sele
19/06/2014, 15:19
Ο Πήγασος είναι η έτερη εναλλακτική που είχα κατά νου, ο οποίος εμφανισιακά μου αρέσει και περισσότερο. Απλά από τη μία θα το ήθελα το abs, ενώ από την άλλη η κλασσική μίρλα περί ιταλικών και αναξιοπιστίας ηλεκτρικών που παίζει γενικά μου έχει δημιουργήσει αμφιβολίες.

akis_trevor
19/06/2014, 15:23
να πω κι αλλη μια εναλλακτικη;;;cbf 600.θες κατι στρητ φανταζομαι...

Bowleno
19/06/2014, 15:29
Ο Πήγασος είναι η έτερη εναλλακτική που είχα κατά νου, ο οποίος εμφανισιακά μου αρέσει και περισσότερο. Απλά από τη μία θα το ήθελα το abs, ενώ από την άλλη η κλασσική μίρλα περί ιταλικών και αναξιοπιστίας ηλεκτρικών που παίζει γενικά μου έχει δημιουργήσει αμφιβολίες.

Mια χαρά είναι το μηχανάκι, κι εγώ στην αρχή είχα τους ίδιους ενδοιασμούς με σένα όμως 4 χρόνια μετά, απολαμβάνω την μηχανή όπως την 1η μέρα που την πήρα....
Απλά μην πάρεις τον παλιό με τον rotax κινητήρα (τα μετά το 2005 έχουν τον 660 της minarelli που φοριέται και στο ΧΤ660 της yamapa) στα λεφτά που ψάχνεις θα βρεις εύκολα μοντ 2008-09

Και ναι, είναι όμορφο....