PDA

View Full Version : βοηθεια για λαστιχα!



peterTHErider
19/06/2014, 20:07
παιδια καλησπερα!
θελω λιγο τις γνωσεις σας και την βοηθεια σας!να πω απο την αρχη πως δεν ειχα ποτε ασχοληθει με τα λαστιχα,δηλαδη να κατσω να μαθω οτι πρεπει(κακως φυσικα).η μεχρι τωρα τακτικη μου ηταν να παω στην επισημη αντιπροσωπεια και σε καποιο σερβις να τους πω να μου τοποθετησουν τα καλυτερα και σωστοτερα για την εκαστοτε μοτοσυκλετα μου.
ετσι λοιπον πριν μια διετια που πηρα το bmw k1300gt στο πρωτο μου σερβις για λαδια μολις την πηρα τους ειπα τα ιδια,να μου αλλαξουν τα λαστιχα.μου τοποθετησαν τα dunlop quilifier 2.τωρα λοιπον περασα απο εναν γνωστο λαστιχα να δει λιγο τα λαστιχα να μου πει αν μου βγαζουν τα φετινα ταξιδια και μου ειπε πως οχι (εχω κανει με αυτα 9000 χλμ) και να τα αλλαξω συντομα καθως εχουν φθαρει σχετικα γρηγορα γιατι ειναι ακαταλληλα για την μηχανη μου!ξανα λεω μου τα προτεινε μηχανικος επισημης αντιπροσωπειας!!!εχει δικιο σε αυτα που λεει ο λαστιχας?επισης στην αλλαγη μου προτεινε να επιλεξω αναμεσα σε brigestone t30 η michellin pilot road 4!
τι γνωμη εχετε για τα συγκεκριμενα λαστιχα?

teo yzf r6
19/06/2014, 22:53
καλη σπερα βαλε καμοια φωτο να δουμε τα λαστιχα σου σε τι κατασταση ειναι,εχουν βγαλει λινα ας πουμε το πισω?Να κρατηθεις με ενα λαστιχο εξαρταται απο το μηχανακι που εχεις απο την εμπειρια σου σε μια δυσκολη κατασταση πχ σε ενα ζορικο φρεναρισμα.πλεον υπαρχουν και μαγαζια με μεταχοιρησμενα ελαστικα,ισως αν πας να βρεις κατι καλο να την βγαλεις ποιο οικονομικα(για να μην πας αμεσα σε καινουργια):smokin:

peterTHErider
19/06/2014, 23:09
καλη σπερα βαλε καμοια φωτο να δουμε τα λαστιχα σου σε τι κατασταση ειναι,εχουν βγαλει λινα ας πουμε το πισω?Να κρατηθεις με ενα λαστιχο εξαρταται απο το μηχανακι που εχεις απο την εμπειρια σου σε μια δυσκολη κατασταση πχ σε ενα ζορικο φρεναρισμα.πλεον υπαρχουν και μαγαζια με μεταχοιρησμενα ελαστικα,ισως αν πας να βρεις κατι καλο να την βγαλεις ποιο οικονομικα(για να μην πας αμεσα σε καινουργια):smokin:

φιλε μου φυσικα και δεν εχουν φανει τα λινα!δεν θα το αφηνα να φτασει εκει!ειναι θεμα ασφαλειας!στην μεση εχει σχεδον σβησει το αυλακι του νερου!και παλι σχεδον,δεν εχει γινει ενα με το υπολοιπο λαστιχο,καταλαβαινεις τι λεω?και τα λαστιχα θα τα παρω καινουργια,δεν παιζουμε με αυτα!τωρα θα παω ταξιδι 1500-2000 χλμ φορτωνενος φουλ,δικαβαλος με πολλα σημεια με 230+ οποτε καταλαβαινεις πως θελω το καλυτερο απο τα λαστιχα μου!αυτο που με ενδιαφερει κυριως να κανω σωστη επιλογη και να μην παρω παλι λαθος οπως την προηγουμενη φορα!:wave2:

spyrakos35
20/06/2014, 06:50
Για πες τι εννοεις με τον ορο ταξιδια.....

taisteal
20/06/2014, 07:25
Με 230 + μαλλον το Isle of Μan εννοει...

alexxxcbr
20/06/2014, 08:07
O λαστιχας σου προτεινε πιο τουρισταδικα λαστιχα για μεγαλυτερη διαρκεια.
Το θεμα ειναι εσυ τι θελεις.Αν το πιεζεις το μηχανακι και εισαι ευχαριστημενος απο αυτα βαλε τα ιδια.
Εγω θα σου προτεινα και τα Μetzeler M5.:wave2:

amyroukai
20/06/2014, 08:21
Αυτά που σου είπε ο λαστιχάς σου είναι καλά (σύμφωνα με τις απόψεις του ειδικού τύπου πάντα). Δες και τα Dunlop Roadsmart2, ίδιο στυλ, εξαιρετικό λάστιχο, δοκιμασμένο.

Τα qualifier είναι τόσο άκυρα για το GT, όσο το ελέφαντας με ψηλοτάκουνα. Ποιός μλκς στα φόρτωσε ήθελα να ήξερα. Συνηγορείς δυστυχώς στο ότι από τους επίσημους μόνο βλακείες περιμένει κάποιος.

Καλές βόλτες :)

peterTHErider
20/06/2014, 11:34
Με 230 + μαλλον το Isle of Μan εννοει...
Αδερφε σε καποια σημεια θα με τοσα απλα ηθελα να τονισω οτι το πιεζω γενικα το μηχανακι και δεν κανω χαλαρο τουρισμο και πως δεν παιζω με την ασφαλεια με τα λαστιχα μου!

O λαστιχας σου προτεινε πιο τουρισταδικα λαστιχα για μεγαλυτερη διαρκεια.
Το θεμα ειναι εσυ τι θελεις.Αν το πιεζεις το μηχανακι και εισαι ευχαριστημενος απο αυτα βαλε τα ιδια.
Εγω θα σου προτεινα και τα Μetzeler M5.:wave2:
Το θεμα ειναι φιλε μου πως ναι,ειμαι ευχαριστημενος αλλα συμφωνα με τον λαστιχα θα ημουν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ικανοποιημενος με ενα πιο τουριστικο λαστιχο καθως λογο του βαρους και του μεταξονιου.πχ.μου ανεφερε πως το pilot road 2 εχει διπλασιο παχος υλικου που προσφερει πολυ περισσοτερη ανεση για την μηχανη μου χωρις να χανω απο τον σπορ χαρακτηρα!

Αυτά που σου είπε ο λαστιχάς σου είναι καλά (σύμφωνα με τις απόψεις του ειδικού τύπου πάντα). Δες και τα Dunlop Roadsmart2, ίδιο στυλ, εξαιρετικό λάστιχο, δοκιμασμένο.

Τα qualifier είναι τόσο άκυρα για το GT, όσο το ελέφαντας με ψηλοτάκουνα. Ποιός μλκς στα φόρτωσε ήθελα να ήξερα. Συνηγορείς δυστυχώς στο ότι από τους επίσημους μόνο βλακείες περιμένει κάποιος.

Καλές βόλτες :)

Δυστυχως εχεις απολυτο δικιο!ευχαριστω και καλες βολτες!

Bladerunner
20/06/2014, 11:34
Αυτό που θα σου πρότεινα είναι το εξής:

Όπως καλώς έκανες την έρευνα αγοράς σου και κατέληξες σε μια μοτοσυκλέτα που καλύπτει τις ανάγκες σου, με τον ίδιο τρόπο καλό θα είναι να ενημερωθείς σχετικά με τις έστω γενικές κατηγορίες ελαστικών. Δεν είναι τίποτα σπουδαίο και θα σε γλιτώσει από μελλοντικές άστοχες αγορές. Όπως καταλαβαίνεις, ένα sport κυρίως ελαστικό δεν είναι κατάλληλο για ένα μηχανάκι τουρισμού κοντά 300 κιλά!

peterTHErider
20/06/2014, 11:37
Για πες τι εννοεις με τον ορο ταξιδια.....

Δεν θα κανω τον γυρο του κοσμου,αλλα.απο κρητη θα ερθω προς τα πανω και εχω σκοπο.να φτασω μεσω ηγουμενιτσας μεχρι την θρακη και χαλκιδικη και πισω!απλα.θα ειναι αρκετα.μαζεμενα χιλιομετρακια...

peterTHErider
20/06/2014, 11:40
Αυτό που θα σου πρότεινα είναι το εξής:

Όπως καλώς έκανες την έρευνα αγοράς σου και κατέληξες σε μια μοτοσυκλέτα που καλύπτει τις ανάγκες σου, με τον ίδιο τρόπο καλό θα είναι να ενημερωθείς σχετικά με τις έστω γενικές κατηγορίες ελαστικών. Δεν είναι τίποτα σπουδαίο και θα σε γλιτώσει από μελλοντικές άστοχες αγορές. Όπως καταλαβαίνεις, ένα sport κυρίως ελαστικό δεν είναι κατάλληλο για ένα μηχανάκι τουρισμού κοντά 300 κιλά!
Εχεις απολυτο δικιο και απο την αρχη παραδεχτηκα το λαθος μου να μην ξερω!και να εισαι σιγουρος πως δεν θα ξαναγινει...:wave2:λαθος αλλα εμπιστευομουν τους επισημους!

gior-gos
20/06/2014, 14:16
Bridgestone bt023
ή
Bridgestone bt021 (ειναι ο προγονος του bt023 - κατα τη γνωμη μου καλυτερο απο το bt023 και πιο φτηνο).

Για τα βαρια μηχανακια, η Bridgestone βγαζει αυτους τους 2 τυπους και σε πιο ενισχυμενα. Εσυ αυτα πρεπει να φορεσεις (τα πιο ενισχυμενα).

Δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο, 100% τουριστικο λαστιχο, σκληρη γομα, αργει να ζεσταθει αλλα οταν ζεσταθει ειναι οκ, στο βρεγμενο θελει την απαιτουμενη προσοχη (οπως με οτι λαστιχο και να φορας), βγαζει πολλα χλμ.

Με τα υπολοιπα (επωνυμα) λαστιχα θα εχεις καλυτερο κρατημα αλλα θα τα τελειωσεις πολυ γρηγορα (εχεις βαρυ μηχανακι), εκτος αν δεν σε ενδιαφερει η αντοχη στα χλμ.

peterTHErider
20/06/2014, 14:54
Bridgestone bt023
ή
Bridgestone bt021 (ειναι ο προγονος του bt023 - κατα τη γνωμη μου καλυτερο απο το bt023 και πιο φτηνο).

Για τα βαρια μηχανακια, η Bridgestone βγαζει αυτους τους 2 τυπους και σε πιο ενισχυμενα. Εσυ αυτα πρεπει να φορεσεις (τα πιο ενισχυμενα).

Δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο, 100% τουριστικο λαστιχο, σκληρη γομα, αργει να ζεσταθει αλλα οταν ζεσταθει ειναι οκ, στο βρεγμενο θελει την απαιτουμενη προσοχη (οπως με οτι λαστιχο και να φορας), βγαζει πολλα χλμ.

Με τα υπολοιπα (επωνυμα) λαστιχα θα εχεις καλυτερο κρατημα αλλα θα τα τελειωσεις πολυ γρηγορα (εχεις βαρυ μηχανακι), εκτος αν δεν σε ενδιαφερει η αντοχη στα χλμ.

απο brigestone σκεφτομαι τα t30 που ειναι για τη μηχανη μου!γενικα με ενδιαφερει και η αντοχη και η αποδοση!θελω κατι στη μεση!δηλαδη να κραταει καλα,να στριβει γρηγορα αλλα δεν εχω και την απαιτηση να μου βγαλει 20000 χλμ!αλλα δεν ειμαι και ικανοποιημενος με τα 9000 που μου εβγαλαν τα quilifier 2!με μια διαρκεια ζωης γυρο στα 12000-14000 χλμ με καλη αποδοση θα ημουν πολυ ικανοποιημενος!

gior-gos
20/06/2014, 15:30
Για τα t30 δε γνωριζω.

Τα bt θεωρω σιγουρο οτι θα σου βγαλουν τα χλμ που θες. Απο αισθηση οπως εγραψα και παραπανω δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, δεν με ξετρελαναν - σιγουρα δεν με απογοητευσαν. Επειδη ομως δεν απογοητευσαν εμενα δεν σημαινει οτι δεν θα απογοητευσουν και σενα ;)

Σε γενικες γραμμες, αν θελεις να σου κρατησουν καποια χλμ, μην βαλεις μαλακο λαστιχο.

Αν μπορεις, πηγαινε σε ενα μεγαλο λαστιχαδικο μοτοσυκλετων, και ρωτα τον λαστιχά να σου πει ποιο λαστιχο ειναι μαλακο και ποιο οχι και ποσα περιπου χλμ βγαζει το καθε λαστιχο.