PDA

View Full Version : Αγορά R6... Μήπως βιάστηκα;



Σελίδες : [1] 2

Iamthagod
23/06/2014, 00:11
Καλησπέρα σας, πρόσφατα αγόρασα μία R6 κούκλα... Το πρόβλημα μου είναι πως τώρα βγάζω το δίπλωμα για απεριορίστων κυβικών και έχω δίλημμα κυρίως λόγω επιρροής από τον στενό μου κύκλο. Εμπειρία με μηχανές δεν έχω και η μηχανή όπως ξέρετε είναι αρκετά άγρια. Συνείδηση έχω και δεν σκοπεύω να κάνω υπερβολές... την αγόρασα επειδή πάντα ήταν το όνειρο μου μια τέτοια μηχανή και επειδή μου αρέσει πάρα πολύ σαν ομορφιά... Πιστεύετε μπορώ να την οδηγώ;; Ελπίζω να μη γίνομαι ρεζίλι με αυτή μου την ερώτηση :sad: Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

taisteal
23/06/2014, 00:18
Καλως ηρθες,και καλοβολτη.
Κατ'αρχας μην οδηγεις χωρις διπλωμα,οταν το βγαλεις θα αγορασεις κρανος και καλο εξοπλισμο αν δεν εχεις ηδη,
και οδηγωντας ηρεμα και αμυντικα θα την μαθεις.
Οταν λεμε θα την μαθεις,δεν εννοουμε οτι οταν παρεις τον αερα της θα πηγαινεις ταπα,γιατι εκει παραμονευει η στραβη.
Αφου την ειχες καψουρα καλα εκανες και την πηρες,και αν οπως λες εισαι συνειδητοποιημενος,ολα θα ειναι οκ.
Την ηλικια σου δεν ειπες..

pipe_smoker
23/06/2014, 00:33
Τωρα εγω να μιλησω?

Ασε καλυτερα....

By the way, ωραιο nickname.

Iamthagod
23/06/2014, 00:33
taisteal μου ανεβάζεις το ηθικό κατά πολύ και ας δε σε ξέρω...είμαι 25! όχι δεν την πέρνω βόλτα...ΤΙΠΟΤΑ μέχρι τώρα...Εξοπλισμό θα αγοράσω αυτή τη βδομάδα ότι καλύτερο μπορώ, τουλάχιστον σε κράνος και μπουφάν, αλλά θα αγοράσω και τα υπόλοιπα...γάντια παντελόνι κτλ !!! pipe_smoker :/

taisteal
23/06/2014, 00:35
Τωρα εγω να μιλησω?

Ασε καλυτερα....

By the way, ωραιο nickname.



Τι θες να πεις;;;

Dant3
23/06/2014, 00:37
Βγαλε το διπλωμα,παρε εξοπλισμο,ξεκινα με βολτες σε ανοιχτες διαδρομες η καπου χωρις πολυ κινηση για να συνηθισεις τη λειτουργια της.
εξασκησου με φρενα γκαζι κτλ χωρις υπερβολες.
βαλε λεφτα στην ακρη και κανε ενα σχολειο.εφοσον αρχιζεις απο το μηδεν θα σου χρειαστει.
εαν εχεις μυαλο δεν εχεις θεμα.
ποτε μα ποτε μη πιστεψεις οτι του πηρες τον αερα,τοτε θα συμβει η στραβη
ειναι μηχανακια με απιστευτη δυναμη και δυσκολη συμπεριφορα.

taisteal
23/06/2014, 00:37
taisteal μου ανεβάζεις το ηθικό κατά πολύ και ας δε σε ξέρω...είμαι 25! όχι δεν την πέρνω βόλτα...ΤΙΠΟΤΑ μέχρι τώρα...Εξοπλισμό θα αγοράσω αυτή τη βδομάδα ότι καλύτερο μπορώ, τουλάχιστον σε κράνος και μπουφάν, αλλά θα αγοράσω και τα υπόλοιπα...γάντια παντελόνι κτλ !!! pipe_smoker :/


Το πας καλα μεχρι εδω.
Το νου σου φιλε,κοιτα να την χαρεις,και παντα ορθιος.

:wave2:

Iamthagod
23/06/2014, 00:43
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας! Στο 1 χμ από το σπίτι είναι η Εγνατία και εκεί σκόπευα-ω να το κυκλοφορώ εξ αρχής και για όσο διάστημα χρειάζεται!!!

Black Diamond
23/06/2014, 07:34
βοηθάει πολύ να χέζεσαι λίγο στην αρχή. Συνήθως το πρόβλημα είναι με αυτούς που δεν "νιώθουν" και πιστευούν οτι γρήγορος σημαίνει και καλός οδηγός. Μην ακούς κανέναν και να πηγαίνεις με την ταχύτητα που αισθάνεσαι σίγουρος. Πάντα εξοπλισμό ακόμα και στο κατακαλόκαιρο. Στο χέρι σου είναι να διαψεύσεις όποιον βιαστεί να πεί "είναι μικρός, δεν έχει εμπειρία δεν έπρεπε να αγοράσει τέτοια μηχανή". Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο και ο προβληματισμός σου είναι ο σωστός. Τα πράγματα δυσκολεύουν στη χρήση (ξεκράνωτοι,μαγιώ με δίχαλο, επιδειξίες κλ.π.) όταν η νοοτροπία είναι ΄λάθος εξ αρχής και το αποδίδουμε συνήθως στην ηλικία. Μαζί σου και καλόβολτος.

MG-KTiNoS
23/06/2014, 07:48
κάνε και κανένα καλιφόρνια...

harris_x
23/06/2014, 07:59
αμα κάνεις CSS (καλιφορνια) θα μπορείς να την οδηγίσεις και να είσαι ασφαλής.
Αν όχι.....

Black Diamond
23/06/2014, 08:05
κάνε και κανένα καλιφόρνια...

είναι σχολείο οδήγησης σε περίπτωση που δεν βγάζεις νόημα. Αναζήτησε εδω μέσα θέματα που αφορούν σχολεία και έχε υπόψην οτι το συγκεκριμένο θεωρείται απο τα καλύτερα (αν όχι το καλύτερο), έχει επίπεδα, και το 1ο έχει 280 ευρώ :dizzy: Δεν ξέρω βέβαια κάποιον που τελειώνοντας το, θεώρησε οτι πέταξε τα λεφτά του. Για φέτος έχει Ιούλη πάλι και αν θες κοιτάς και του Χούντρα.

TROOPER
23/06/2014, 08:52
αν ψαχτεις θα μαθεις και δεν θα χεις προβλημα. αν δεν...δεν παιζουν με οπλα :winka:

alres
23/06/2014, 10:11
Καλημέρα,

Το πήγες ανάποδα. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι κατ' ανάγκη λάθος, αλλά ότι πρέπει να το πας πολύ χαλαρά τώρα.

Φαντάζομαι ότι ξέρεις/υποψιάζεσαι τι αγόρασες...
Πρώτον δεν έχεις ν' αποδείξεις τίποτα και σε κανένα. Για να το ευχαριστηθείς πρέπει να το μάθεις και για να το μάθεις πρέπει να είσαι όρθιος εσύ και το μηχανάκι..Οπότε ευλαβικά, (με λίγο) φόβο και καθόλου πάθος, σε δρόμους που δεν έχουν απαιτήσεις, άρχισε να δοκιμάζεις. Να κάνεις χιλιόμετρα όσο μπορείς μαζεμένα και όχι 10 λεπτά για καφέ και μετά ξανά 10 πάνω στο μηχανάκι..Δε μαθαίνεις έτσι.

Μαζί με το μηχανάκι, διάβασε....Δόξα το ιντερνετ, θα βρεις πολύ πράμα. Διάβαζε με επιφύλαξη, δοκίμαζε σταδιακά. Μείνε στα πολύ βασικά.

Και μετά από κανα μήνα, κάνε σχολείο, όπως σου λένε και οι παραπάνω.

GFawkes
23/06/2014, 10:13
μολις πεσεις βαλτο ανταλλαγη με παπι κινεζο και θα εισαι οκ.

Υ.Γ.

Πρωτου αρχισει το politicaly correct my ass κραξιμο να πω οτι οταν εγω ημουν νεος το πιο γρηγορο Bol'Dor 900 εβγαζε 25 αλογα ΛΙΓΟΤΕΡΑ απο το R6....

Δεν μπορεις να ξεκινησεις να μαθαινεις με μηχανη 100+ ιππων διοτι πολυ απλα χρειαζεται ΕΜΠΕΙΡΙΑ να την οδηγησεις με ΑΣΦΑΛΕΙΑ που ΔΕΝ εχεις.
Αρα ή την πουλας ή αγοραζεις κατι αλλο για κανα δυο χρονια, και μετα την βγαζεις απο το γκαραζ.
Οτιδηποτε αλλα ειναι μαλλον ανευθυνο εκ μερους σου.
Φιλικα!:beer:

kostas777
23/06/2014, 10:18
Πάτε και παίρνετε μηχανάκι 100 ίππων για να μάθετε και μετά από 10 χρόνια απορείτε γιατί είστε ακόμα κουλοί

TROOPER
23/06/2014, 10:24
μολις πεσεις βαλτο ανταλλαγη με παπι κινεζο και θα εισαι οκ.

Υ.Γ.

Πρωτου αρχισει το politicaly correct my ass κραξιμο να πω οτι οταν εγω ημουν νεος το πιο γρηγορο Bol'Dor 900 εβγαζε 25 αλογα ΛΙΓΟΤΕΡΑ απο το R6....

Δεν μπορεις να ξεκινησεις να μαθαινεις με μηχανη 100+ ιππων διοτι πολυ απλα χρειαζεται ΕΜΠΕΙΡΙΑ να την οδηγησεις με ΑΣΦΑΛΕΙΑ που ΔΕΝ εχεις.
Αρα ή την πουλας ή αγοραζεις κατι αλλο για κανα δυο χρονια, και μετα την βγαζεις απο το γκαραζ.
Οτιδηποτε αλλα ειναι μαλλον ανευθυνο εκ μερους σου.
Φιλικα!:beer:

ευτυχως που κραζεις τους αλλους που θα αρχιζανε το κραξιμο σε politicaly correct υφος και ουσιαστικα την αρχη την κανεις εσυ.

οσο για τη συγκριση του μπολντορ με το ρ6 ειναι σα να συγκρινουμε αρχιδια με αντιδια. δλδ καμια σχεση!

συμφωνω οτι θελει εμπειρια μια τετοια μοτοσυκλετα η οποια αποκτειεται με τριβη (οχι με την ασφαλτο) αλλα η ελειψη εμπειριας καλυπτεται αν υπαρχει συνεση και σοφρωσυνη και μεχρι στιγμης τουλαχιστον απο τα γραφομενα του το παιδι αυτα τα 2 τα βγαζει.

συμπερασματικα λοιπον κι εγω θα προτιμουσα ενα αλλο για πρωτο μηχανακι αλλα στην προκειμενη περιπτωση θεωρω οτι δεν ειναι απαραιτητη μια αλλαγη του, αρκει να δουλεψει σωστα πανω σε αυτο ο φιλος.

Allst@rf
23/06/2014, 10:36
Ε καλα δεν ειναι και χιλιαρι για να δαγκωνει απο μηδεν...

Μηπως με την ελλειψη πιστων ταχυτητας, τα σχολεια πλεον ειναι, πως να το πω, "περιττα", απο την στιγμη που δε μπορουμε να κανουμε εξασκηση οτι μαθαμε,με ασφαλεια?

sniper
23/06/2014, 10:43
Πάτε και παίρνετε μηχανάκι 100 ίππων για να μάθετε και μετά από 10 χρόνια απορείτε γιατί είστε ακόμα κουλοί

Πιο σωστά δεν γίνεται.

sniper
23/06/2014, 10:44
Ε καλα δεν ειναι και χιλιαρι για να δαγκωνει απο μηδεν...

Μηπως με την ελλειψη πιστων ταχυτητας, τα σχολεια πλεον ειναι, πως να το πω, "περιττα", απο την στιγμη που δε μπορουμε να κανουμε εξασκηση οτι μαθαμε,με ασφαλεια?

Σωστά, είναι R6 και δουλεύει πάνω απο τις 8-9Κ... Κι εκεί δαγκώνει, ειδικά έναν που δεν εχει ιδέα του τι κάνει.

TROOPER
23/06/2014, 10:47
Ε καλα δεν ειναι και χιλιαρι για να δαγκωνει απο μηδεν...

Μηπως με την ελλειψη πιστων ταχυτητας, τα σχολεια πλεον ειναι, πως να το πω, "περιττα", απο την στιγμη που δε μπορουμε να κανουμε εξασκηση οτι μαθαμε,με ασφαλεια?

ε οχι και περιττα...οτι μαθεις καλο ειναι :winka:


Σωστά, είναι R6 και δουλεύει πάνω απο τις 8-9Κ... Κι εκεί δαγκώνει, ειδικά έναν που δεν εχει ιδέα του τι κάνει.

ναι αλλα ποσο συχνα θα ανεβασει πανω απο 8-9κ ενας νεος? :winka:

Gi_4ce
23/06/2014, 10:48
Εμενα που στην παρεα μου ενα σεβαστο ποσοστο εμαθε σε 600αρια να οδηγει χωρις καποιο προβλημα, να παω να τους πυροβολησω μη σκοτωσουν κανεναν απο την κουλαμαρα τους?

Τι ειστε εσεις ρε...

Φιλε μου το γκαζι ειναι στο μυαλο κ μετα στο χερι. Να το θυμασαι...

Bladerunner
23/06/2014, 10:50
Κάνε σύμμαχο το φόβο. Καθώς οδηγάς αν αρχίζεις να νιώθεις άβολα και να ψιλο-φοβάσαι, κόψε ρυθμό μέχρι να ξαναμπείς στη δική σου ασφαλή ζώνη. Μην ανησυχείς, όσο μαθαίνεις, αυτή η "ζώνη" όλο και θα διευρύνεται.

Αν δεν αισθάνεσαι ποτέ και πουθενά το παραπάνω άγχος-φόβο, δε σημαίνει ούτε ότι είσαι ο νέος Rossi ούτε ότι πας αργά. Σημαίνει ότι δεν είσαι ακόμα έτοιμος και ότι θα πέσεις.

Καλές βόλτες να έχεις και κοίτα να την ευχαριστηθείς.

irinia
23/06/2014, 10:51
ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΥΡΑΥΛΑΚΙ..........ΚΙ ΑΝ Ο ΝΕΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ






Άπό τούς γνωστούς μέ τά 2-3 μηνύματα είναι ΕΚΤΟΣ ΤΟΠΟΥ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΥ.
Γιά όποιον ξέρει μετά τά χιλιάρια είναι τά πιό φονικά μηχανάκια αύτά τά έξακοσάρια,
άφαιρουμένων τών άρκουδόγκαζων πού έτσι κι άλλιώς τά κυβικά φοβίζουν.
ΟΠΟΤΕ.......φοβερή έπιλογή γιά άρχάριο,τί νά λέμε,
άν ύπάρχει σοβαρότητα,έπιλογή σέ άπευθείας σύνδεση μέ τό ΧΑΡΟ.......
Τά περί σωφροσύνης καί σύνεσης όταν μιλάμε γιά γκάζι γελάω όταν τά άκούω.
Δείξτε μου έναν πού κάνει τέτοια έπιλογή καί είναι σώφρων.
Ήδη άπό τή στιγμή τής έπιλογής είναι.........αμπαλαεεεεεεεεοοοοοοο

sniper
23/06/2014, 11:26
ε οχι και περιττα...οτι μαθεις καλο ειναι :winka:



ναι αλλα ποσο συχνα θα ανεβασει πανω απο 8-9κ ενας νεος? :winka:
Αντιλαμβάνεσε ότι λες μ@λακιες. Θα ανέβει κάποιος πάνω και δεν θα ανοιξει το γκάζι... 25ρης... ρε μλκ γέρασες κι εσυ... τράβα παρακάτω λέμε.

Κι άντε το άνοιξε, το φρενάρειν εστί φιλοσοφείν μετά ε;

Εμενα που στην παρεα μου ενα σεβαστο ποσοστο εμαθε σε 600αρια να οδηγει χωρις καποιο προβλημα, να παω να τους πυροβολησω μη σκοτωσουν κανεναν απο την κουλαμαρα τους?

Τι ειστε εσεις ρε...

Φιλε μου το γκαζι ειναι στο μυαλο κ μετα στο χερι. Να το θυμασαι...
Εχμμμ ναι, 600ρια ss? Και δεν είχαν ποτέ πριν μηχανάκι; Wow!

ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΥΡΑΥΛΑΚΙ..........ΚΙ ΑΝ Ο ΝΕΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ






Άπό τούς γνωστούς μέ τά 2-3 μηνύματα είναι ΕΚΤΟΣ ΤΟΠΟΥ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΥ.
Γιά όποιον ξέρει μετά τά χιλιάρια είναι τά πιό φονικά μηχανάκια αύτά τά έξακοσάρια,
άφαιρουμένων τών άρκουδόγκαζων πού έτσι κι άλλιώς τά κυβικά φοβίζουν.
ΟΠΟΤΕ.......φοβερή έπιλογή γιά άρχάριο,τί νά λέμε,
άν ύπάρχει σοβαρότητα,έπιλογή σέ άπευθείας σύνδεση μέ τό ΧΑΡΟ.......
Τά περί σωφροσύνης καί σύνεσης όταν μιλάμε γιά γκάζι γελάω όταν τά άκούω.
Δείξτε μου έναν πού κάνει τέτοια έπιλογή καί είναι σώφρων.
Ήδη άπό τή στιγμή τής έπιλογής είναι.........αμπαλαεεεεεεεεοοοοοοο
+954

Dant3
23/06/2014, 11:37
Αντιλαμβάνεσε ότι λες μ@λακιες. Θα ανέβει κάποιος πάνω και δεν θα ανοιξει το γκάζι... 25ρης... ρε μλκ γέρασες κι εσυ... τράβα παρακάτω λέμε.


24αρης ειμαι,πηρα χθες cbr1000rr και πανω απο 7000 στροφες δε το ανοιξα.δε χρειαστηκε.οποτε εαν εχεις λιγο μυαλο,ναι δε θα το ανοιξει,η εαν το κανει ,θα το κανει στην εγνατια που ειναι μικροτερος ο κινδυνος.

το οτι βεβαια δεν ειναι καλη αρχη μια μηχανη 120 ιππως ειναι σιγουρο αλλα δε σημαινει οτι εαν δε το παλεψει δε θα μαθει

TROOPER
23/06/2014, 11:44
Αντιλαμβάνεσε ότι λες μ@λακιες. Θα ανέβει κάποιος πάνω και δεν θα ανοιξει το γκάζι... 25ρης... ρε μλκ γέρασες κι εσυ... τράβα παρακάτω λέμε.

Κι άντε το άνοιξε, το φρενάρειν εστί φιλοσοφείν μετά ε;


Κάνε σύμμαχο το φόβο. Καθώς οδηγάς αν αρχίζεις να νιώθεις άβολα και να ψιλο-φοβάσαι, κόψε ρυθμό μέχρι να ξαναμπείς στη δική σου ασφαλή ζώνη. Μην ανησυχείς, όσο μαθαίνεις, αυτή η "ζώνη" όλο και θα διευρύνεται.

Αν δεν αισθάνεσαι ποτέ και πουθενά το παραπάνω άγχος-φόβο, δε σημαίνει ούτε ότι είσαι ο νέος Rossi ούτε ότι πας αργά. Σημαίνει ότι δεν είσαι ακόμα έτοιμος και ότι θα πέσεις.

Καλές βόλτες να έχεις και κοίτα να την ευχαριστηθείς.

εγω γερασα...οχι εσυ που εχεις φτασει να θεωρεις οτι το μηχανακι φταιει και οχι ο οδηγος. αντε ρε και σε ενα καλο ΚΑΠΗ :wave2:

sniper
23/06/2014, 11:44
24αρης ειμαι,πηρα χθες cbr1000rr και πανω απο 7000 στροφες δε το ανοιξα. ...

Αν δεν είναι σχήμα λόγου, καταλαβαίνεις οτι το τι έκανες την μια (και μάλιστα πρώτη) μέρα δεν ειναι αρκετά μεγάλο δείγμα για να βγουν ασφαλή συμπεράσματα.

Καλές βόλτες πάντως.

sniper
23/06/2014, 11:46
εγω γερασα...οχι εσυ που εχεις φτασει να θεωρεις οτι το μηχανακι φταιει και οχι ο οδηγος. αντε ρε και σε ενα καλο ΚΑΠΗ :wave2:

Εγώ γέρασα, δεν υπάρχει αμφιβολία. Το μηχανάκι φταιει; Χαζεψες; Πότε το είπα αυτό;

Το μηχανάκι δεν φταίει ποτέ.

TROOPER
23/06/2014, 11:47
Εγώ γέρασα, δεν υπάρχει αμφιβολία. Το μηχανάκι φταιει; Χαζεψες; Πότε το είπα αυτό;

Το μηχανάκι δεν φταίει ποτέ.

αρα λοιπον αν ειναι σοφρων ο οδηγος το μΕκανακ δεν θα τον πεταξει απο πανω του.

συμφωνησαμε. αρα καλα τα λεει ο μπλειντ και συμφωνω κι εγω.

αρα...case closed παμε για μπυρες.

:wave2:

Iamthagod
23/06/2014, 11:54
Καλησπέρα σε όλους καταρχήν... από εκεί και έπειτα... ωχ ωχ ωχ , με τι να ξεκινήσω δεν ξέρω... Η μηχανή καταλαβαίνω πως έχει πολλούς ίππους και χρειάζεται εμπειρία για να την οδηγήσει κάποιος... Εγώ την πήρα με τη λογική πως δε θα τρέχω και θα προσέχω πολύ... Από εκεί και πέρα συμμερίζομαι τους φόβους σας και την αντίθεση σας με αυτή μου την κίνηση... ειδικά εφόσον είστε έμπειροι αναβάτες... Και η αλήθεια είναι πως διαβάζοντας όλα όσα γράφτηκαν από χθες μέχρι σήμερα αγχώθηκα πάρα πολύ... Δεν υπάρχει καμία ελπίδα δηλαδή...;

teogtp
23/06/2014, 11:56
Καλησπέρα σε όλους καταρχήν... από εκεί και έπειτα... ωχ ωχ ωχ , με τι να ξεκινήσω δεν ξέρω... Η μηχανή καταλαβαίνω πως έχει πολλούς ίππους και χρειάζεται εμπειρία για να την οδηγήσει κάποιος... Εγώ την πήρα με τη λογική πως δε θα τρέχω και θα προσέχω πολύ... Από εκεί και πέρα συμμερίζομαι τους φόβους σας και την αντίθεση σας με αυτή μου την κίνηση... ειδικά εφόσον είστε έμπειροι αναβάτες... Και η αλήθεια είναι πως διαβάζοντας όλα όσα γράφτηκαν από χθες μέχρι σήμερα αγχώθηκα πάρα πολύ... Δεν υπάρχει καμία ελπίδα δηλαδή...;

Μη τρελενεσαι.
Κρατα το μυαλο μεσα στο κεφαλι σου και απολαυσε το μηχανακι σου......

GFawkes
23/06/2014, 11:59
Κατι σαν τα παραπανω διαβαζω και λεω.....

παει δεν υπαρχει μελλον.

Μακαρι το παιδι να μην πεσει ποτε, εαν ομως καποιο κακο γινει ας θυμηθει ο καθενας τι ελεγε και τι εγραφε...
:wave2:Αντε γεια λεμε.

motoexelixis
23/06/2014, 12:13
Καλησπέρα σε όλους καταρχήν... από εκεί και έπειτα... ωχ ωχ ωχ , με τι να ξεκινήσω δεν ξέρω... Η μηχανή καταλαβαίνω πως έχει πολλούς ίππους και χρειάζεται εμπειρία για να την οδηγήσει κάποιος... Εγώ την πήρα με τη λογική πως δε θα τρέχω και θα προσέχω πολύ... Από εκεί και πέρα συμμερίζομαι τους φόβους σας και την αντίθεση σας με αυτή μου την κίνηση... ειδικά εφόσον είστε έμπειροι αναβάτες... Και η αλήθεια είναι πως διαβάζοντας όλα όσα γράφτηκαν από χθες μέχρι σήμερα αγχώθηκα πάρα πολύ... Δεν υπάρχει καμία ελπίδα δηλαδή...;

Αδερφε, δε λεει κανεις οτι εισαι μελοθανατος,ουτε οτι πρεπει σωνει και καλα να αρχιζουν οι δικοι σου να βραζουν κολυβα,πιστευω αυτο ειναι ξεκαθαρο.Αυτο που προσπαθουν να πουν τα παιδια παραπανω απ οτι αντιλαμβανομαι, ειναι οτι πήρες ενα μηχανακι που θελει εμπειρια,χωρις ομως να την εχεις.Επι παραδειγματι, αν ενα παιδακι του δημοτικου παει αμεσως στις τελευταιες ταξεις του λυκειου,δε θα τα βρει σκουρα; Ειναι δυνατον να σε πεισει οτι δε πειραζει, θα τα παρει τα γραματα και να συμφωνησεις;Καπως ετσι (λιγο τραβηγμενο το παραδειγμα βεβαια )εκανες κι εσυ, με τη διαφορα ομως οτι το παιδακι και να μη μαθει κατι στις μεγαλες ταξεις,δε θα ρισκαρει τη ζωη του,ενω εσυ ναι.Εως ποτε θα εχεις αυτοσυγκρατηση και δε θα το ανοιγεις; Οταν σου κολλησουν οι φιλοι,με επιχειρηματα του τυπου,αντε μωρη κουλωμαρια ανοιξε το, εσυ τι θα κανεις, ποσο σιγα θα πας;Και επιτελους γιατι να μη παρεις κατι αλλο που θα μπορεις να το πας ανετα και με ασφαλεια για εσενα και τους γυρω σου....

sniper
23/06/2014, 12:18
... Δεν υπάρχει καμία ελπίδα δηλαδή...;

Φυσικά και υπάρχει...

1. Δεν υπερβαίνεις τα όριά σου. Ποια ειναι αυτά; Δες τι σου έγραψε ο bladerunner.
2. Δεν την κυκλοφορείς μέσα στην κίνηση πόλης... Πολύ βασικό αυτό, εδικά τώρα στην αρχή.
3. Αρχίζεις και διαβάζεις τωρα σχετικά με οδήγηση (και φρενάρισμα) άρθρα στο Οδήγηση - Τips and Tricks.
4.Κανονιζεις να κάνεις κάποιο μάθημα οδήγησης μ' ενα απο τα αρκετά πλέον σχολεία.

teogtp
23/06/2014, 12:20
Τεστ πληκτρολογιου------
Ενα,δυο,τρια,τεσσερα......
Αν το διαβαζετε σωστα παρακαλω στειλτε μηνυμα να ξερω οτι δεν εχει αλλαχτει η γλωσσα......

Arxagelos
23/06/2014, 12:22
Λοιπόν εγώ θα σου πω μια αληθινή ιστορία με κάποιον πιτσιρικά που ξεκίνησε σαν εσένα ανάποδα και χωρίς δίπλωμα, του οποίου του αγόρασε ο πατέρας του το r6 και τον εξοπλισμό, αλλά με την προϋπόθεση να το κυκλοφορήσει εφόσον βγάλει δίπλωμα.
Μια ωραία μέρα όμως όταν πατέρας και μάνα έφυγαν για υποχρεώσεις εκτός πόλης ο μεγάλος γιος αποφάσισε να το πάρει κρυφά βόλτα μαζί με τον μικρό αδελφό του χωρίς εξοπλισμό χωρίς τίποτα. Το αποτέλεσμα να καρφωθούνε πίσω απο ένα αγροτικό με πολλά χιλιόμετρα και να μείνουν στον τόπο και τα δυο αδέλφια.
Το γεγονός αυτό συνέβη πριν λιγα χρόνια στα 3καλα και το αναφέρω γιατί το ποστ σου μου το θύμισε. Σκέψου οτι το παιδί οδηγούσε χρόνια μηχανάκια και ο πατέρας του είχε και σχολή οδηγών. Δηλαδή κάποια εμπειρία είχε, εσύ λες δεν έχεις καθόλου.
Δυστυχώς με αυτά τα μηχανάκια οι ισορροπίες είναι πολύ λεπτές και το μοιραίο μπορεί να συμβεί πολύ πιο εύκολα.
Καλό θα είναι να κάνεις κάποια μαθήματα όπως σου είπαν και οι άλλοι, το παν για μένα είναι να μάθεις να φρενάρεις σωστά.
Και προς Θεου μέχρι να μάθεις τα βασικά μην ανεβάζεις άλλο άτομο επάνω.
Καλορίζικο καλοτάξιδο και ο Θεός μαζί σου. :priest:

THEOD
23/06/2014, 12:27
Καλησπέρα σας, πρόσφατα αγόρασα μία R6 κούκλα... Το πρόβλημα μου είναι πως τώρα βγάζω το δίπλωμα για απεριορίστων κυβικών και έχω δίλημμα κυρίως λόγω επιρροής από τον στενό μου κύκλο. Εμπειρία με μηχανές δεν έχω και η μηχανή όπως ξέρετε είναι αρκετά άγρια. Συνείδηση έχω και δεν σκοπεύω να κάνω υπερβολές... την αγόρασα επειδή πάντα ήταν το όνειρο μου μια τέτοια μηχανή και επειδή μου αρέσει πάρα πολύ σαν ομορφιά... Πιστεύετε μπορώ να την οδηγώ;; Ελπίζω να μη γίνομαι ρεζίλι με αυτή μου την ερώτηση :sad: Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχεις κάνει και την καλύτερη δυνατή επιλογή για αρχάριο. Αυτά τα μηχανάκια είναι δύσκολα, δυνατά και απαιτητικά.
Παρ' όλα αυτά αφού ήδη το έκανες δεν έχει νόημα μια συζήτηση του τι θα μπορούσες να είχες κάνει

Οπότε...
Προσοχή, προσοχή και πάλι προσοχή
Ξεκίνα με χαλαρές βόλτες στο επαρχιακό ει δυνατόν παρέα με έμπειρο και λογικό φίλο για να αρχίσεις να μπαίνεις στο κλίμα.
Εξοπλισμός πλήρης από την πρώτη βόλτα.
Μόλις νοιώσεις (λαθεμένα) ότι το έχεις και αρχίσεις να ξεψαρώνεις τότε θα είσαι στο πιο επικίνδυνο σημείο - πόρτο πάλι από την αρχή.
Εννοείται δίπλωμα, ασφάλεια και όλα τα νόμιμα πριν ανέβεις πάνω
Για το τέλος... Προσοχή, προσοχή, και πάλι προσοχή

Όλα καλά θα πάνε :wave2:

LOUKILOUK
23/06/2014, 12:28
ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΥΡΑΥΛΑΚΙ..........ΚΙ ΑΝ Ο ΝΕΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ






Άπό τούς γνωστούς μέ τά 2-3 μηνύματα είναι ΕΚΤΟΣ ΤΟΠΟΥ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΥ.
Γιά όποιον ξέρει μετά τά χιλιάρια είναι τά πιό φονικά μηχανάκια αύτά τά έξακοσάρια,
άφαιρουμένων τών άρκουδόγκαζων πού έτσι κι άλλιώς τά κυβικά φοβίζουν.
ΟΠΟΤΕ.......φοβερή έπιλογή γιά άρχάριο,τί νά λέμε,
άν ύπάρχει σοβαρότητα,έπιλογή σέ άπευθείας σύνδεση μέ τό ΧΑΡΟ.......
Τά περί σωφροσύνης καί σύνεσης όταν μιλάμε γιά γκάζι γελάω όταν τά άκούω.
Δείξτε μου έναν πού κάνει τέτοια έπιλογή καί είναι σώφρων.
Ήδη άπό τή στιγμή τής έπιλογής είναι.........αμπαλαεεεεεεεεοοοοοοο

Swstos o terens...
H swfrosini einai sta erga, oxi sta logia...Kai ta erga (agora r6...)de martyroun sofrosini kai myalo...makari na kanw lathos...
p.s. gia thn kafeteria tha einai h xrisi tis mhxanis fantazomai...

sorry gia ta greeklish...

pipe_smoker
23/06/2014, 12:34
αρα λοιπον αν ειναι σοφρων ο οδηγος το μΕκανακ δεν θα τον πεταξει απο πανω του.

συμφωνησαμε. αρα καλα τα λεει ο μπλειντ και συμφωνω κι εγω.

αρα...case closed παμε για μπυρες.

:wave2:


Μια χαρά τα λέει ο Blade και να πάμε και για μπύρες.

Απλά αυτό το "Αν είναι σόφρων ο οδηγός το μηχανάκι δε θα τον πετάξει μόνο του", "Όλα στο μυαλό είναι", "Άμα είσαι συγκρατημένος όλα οδηγιούνται κι αργά και με ασφάλεια" και άλλα τέτοια όμορφα, είναι λίγο σαν τα παράδοξα του Ζήνωνα. Στέκουν στη θεωρία αλλά διαφωνεί μαζί τους η πραγματικότητα.

Ναι, άμα ο αναβάτης έχει την υπομονή και την καρτεροσύνη του Ιησού, του Γκάντι, και του Βούδα, δεν πρόκειται να πάθει τίποτα ποτέ.
Αλλά επειδή κατά πάσα πιθανότητα δε θα την έχει, we have a problem.




ναι αλλα ποσο συχνα θα ανεβασει πανω απο 8-9κ ενας νεος? :winka:

Δεν "ξέρω".
Αυτό που ξέρω, είναι ότι το μηχανάκι με το οποίο ξεκίνησα και το έχω ακόμη (40 γέρικα κουρασμένα άλογα) ήταν στο όριο τελικά.
Αν είχα πάρει κάτι πιο γρήγορο (ούτε καν SS600) τώρα δε θα μιλούσαμε (όχι γιατί θα είχαμε τσακωθεί:lol:).

Και με ξέρεις, και με ξέρεις και πολύ καλά μάλιστα, κι έχεις καταλάβει αν έχω τα μυαλά μου στο κεφάλι μου ή στην κωλότσεπη, αν παρασέρνομαι από τον μαλάκα που θα μου βαρέσει κούφιες στο φανάρι για κόντρα, ή αν κάθε φορά που καβαλάω με τρώει ο κώλος μου να γίνω εκκλησάκι και μια γλυκιά ανάμνηση.

Εγώ δε θα σου πω ότι γέρασες.
Θα σου πω ότι ίσως επειδή κάποια πράγματα είναι πλέον δεδομένα στο κεφάλι σου λόγω της ωριμότητάς σου (αυτό έλειπε), ίσως έχεις ξεχάσει πώς είναι να σκέφτεσαι και να καβαλάς χωρίς αυτά:winka:

Black Diamond
23/06/2014, 12:39
Μόλις νοιώσεις (λαθεμένα) ότι το έχεις και αρχίσεις να ξεψαρώνεις τότε θα είσαι στο πιο επικίνδυνο σημείο !!

εγώ να σταθώ εδώ. Στην αρχή φοβάσαι είπαμε και βοηθάει πολύ. Αν σε κανα 6μηνο νομίζεις οτι πια το' χεις, ε δε τοχεις! όπως δεν το είχε κανένας μας. Εγώ αυτό το λάθος το έκανα ευτυχώς με κουτί. Πολύ αργά και σταθερά θα έρθουν όλα και το σχολείο θα σου κερδίσει χρόνο. Να προτιμάς μεγάλες διαδρομές για εξοικίωση, να μην βάλεις δεύτερο άτομο πίσω για κάμποσο καιρό, να προσέχεις σοβαρά στοιχεία της μηχανής σου (αέρα στα λάστιχα/πρόσφυση) και φυσικά διάβασε πολλά θέματα. Υπάρχει νομίζω φόρουμ και για το μοντέλο σου (μαζί με το μεγάλο αδεφάκι του) όπου θα βρείς περισσότερη πληροφορία ίσως πιο ειδική.

devil's animal
23/06/2014, 13:14
ακου να δεις αδερφε...
οτι θα πεσεις ειναι σιγουρο γιατι ως γνωστον 2 κατηγοριες αναβατων υπαρχουν... αυτοι που εχουν πεσει και αυτοι που θα πεσουν...

οποτε φροντισε 2 πραγματα...
1ον να εχεις οσο το δυνατον περισσοτερο χωρο μπροστα/πλαϊ σου, τουτεστιν μην καρφωθεις..
2ον φορα τον εξοπλισμο σου παντα και παντου για να γλιτωσεις οτι μπορεις...


κανε σχολειο οσο το δυνατον γρηγοροτερα, κανε χλμ οσο το δυνατον πιο πολλα αλλα οχι "χαζα"...μην πηγαινεις δλδ καφετερια με 5χλμ/ωρα και νομιζεις οτι γραφεις...υπαρχουν χλμ που σου δινουν εμπειρια...
βγαινεις εγνατια πας δεξια και ανοιγεις...οσο γουσταρεις....κλεινεις γκαζι χωρις να πατησεις κανενα φρενο και βλεπεις ποσο χρονο κανεις να κοψεις ικανοποιητικα...
στην επομενη ξεκινας να φρεναρεις δειλα δειλα με τα ιδια χλμ που ειχες πριν...
ξεκινα να κοιτας μακρυα εκει που θες να πας...
δες πως στριβει η μοτο σου πολυ χαλαρα σε αδειο δρομο...μικρες κλισεις/μεταβολες για αρχη...


αν εχεις το μυαλο και την μαθησιακη ικανοτητα να εφαρμοζεις τα σωστα και να μαθαινεις απο τα λαθη σου, θα ζησεις...αν οχι...:sick:

καλες βολτες...
:wave2:

TROOPER
23/06/2014, 13:26
Μια χαρά τα λέει ο Blade και να πάμε και για μπύρες.

Απλά αυτό το "Αν είναι σόφρων ο οδηγός το μηχανάκι δε θα τον πετάξει μόνο του", "Όλα στο μυαλό είναι", "Άμα είσαι συγκρατημένος όλα οδηγιούνται κι αργά και με ασφάλεια" και άλλα τέτοια όμορφα, είναι λίγο σαν τα παράδοξα του Ζήνωνα. Στέκουν στη θεωρία αλλά διαφωνεί μαζί τους η πραγματικότητα.

Ναι, άμα ο αναβάτης έχει την υπομονή και την καρτεροσύνη του Ιησού, του Γκάντι, και του Βούδα, δεν πρόκειται να πάθει τίποτα ποτέ.
Αλλά επειδή κατά πάσα πιθανότητα δε θα την έχει, we have a problem.




Δεν "ξέρω".
Αυτό που ξέρω, είναι ότι το μηχανάκι με το οποίο ξεκίνησα και το έχω ακόμη (40 γέρικα κουρασμένα άλογα) ήταν στο όριο τελικά.
Αν είχα πάρει κάτι πιο γρήγορο (ούτε καν SS600) τώρα δε θα μιλούσαμε (όχι γιατί θα είχαμε τσακωθεί:lol:).

Και με ξέρεις, και με ξέρεις και πολύ καλά μάλιστα, κι έχεις καταλάβει αν έχω τα μυαλά μου στο κεφάλι μου ή στην κωλότσεπη, αν παρασέρνομαι από τον μαλάκα που θα μου βαρέσει κούφιες στο φανάρι για κόντρα, ή αν κάθε φορά που καβαλάω με τρώει ο κώλος μου να γίνω εκκλησάκι και μια γλυκιά ανάμνηση.

Εγώ δε θα σου πω ότι γέρασες.
Θα σου πω ότι ίσως επειδή κάποια πράγματα είναι πλέον δεδομένα στο κεφάλι σου λόγω της ωριμότητάς σου (αυτό έλειπε), ίσως έχεις ξεχάσει πώς είναι να σκέφτεσαι και να καβαλάς χωρίς αυτά:winka:

ρε συ παναγιωτη...ειπα δεν ειναι το καλυτερο να ξεκιναει καποιος με ss (μεγαλο παιδι ειναι θεωρω δεδομενο οτι γνωριζει τους κινδυνους αλλοιως παμε στο 2ο μαθημα της πρωτης δημοτικου που λεει οτι η φωτια κανει τζιζ) αλλα αν αποφασιζει να ζησει με τον κινδυνο που παιρνει προφθαλμου ΟΦΕΙΛΕΙ να μαθει να φυλαγετε.

σε τελικη αναλυση λοιπον:

θα προτεινα σε εναν νεο οδηγο ενα τετοιο μηχανακι?
-οχι

θεωρω οτι ειναι το καλυτερο για να ξεκινησει καποιος τη ''μοτοσυκλετιστικη'' του καριερα?
-οχι

το θεωρω επικινδυνο?
-ναι

αλλα εκτιμω (ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ) οτι το παλικαρι μπορει να αντιπαρελθει στις δυσκολιες/ιδιαιτεροτητες του ρ6.

Dbnn
23/06/2014, 13:39
Καλησπέρα σας, πρόσφατα αγόρασα μία R6 κούκλα... Το πρόβλημα μου είναι πως τώρα βγάζω το δίπλωμα για απεριορίστων κυβικών και έχω δίλημμα κυρίως λόγω επιρροής από τον στενό μου κύκλο. Εμπειρία με μηχανές δεν έχω και η μηχανή όπως ξέρετε είναι αρκετά άγρια. Συνείδηση έχω και δεν σκοπεύω να κάνω υπερβολές... την αγόρασα επειδή πάντα ήταν το όνειρο μου μια τέτοια μηχανή και επειδή μου αρέσει πάρα πολύ σαν ομορφιά... Πιστεύετε μπορώ να την οδηγώ;; Ελπίζω να μη γίνομαι ρεζίλι με αυτή μου την ερώτηση :sad: Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Θα στο θέσω εντελώς εγκυκλοπαιδικά.
Δίπλωμα έβγαλα πρίν κάτι μήνες και είμαι 28.
Η εμπειρία μου είχε μετρήσει κάτι παπάκια και μερικές 250άρες κυρίως enduro.
Απο τα 18 μου άκουγα απο το στενό μου κύκλο οτι δεν είμαι άξιος να οδηγήσω μεγάλες μηχανές και είμαι άγαρμπος και δεν μπορώ και και και και...
Έ απο αντίδραση και μόνο οδηγούσα μεγάλες μηχανές. Απλά για να πάω βόλτα και όχι να κάνω κόντρες και παντηλίκια. Ήθελα απλά να ξέρω οτι στο χέρι μου έχω άλογα και δύναμη.
Τώρα λοιπόν που έχω και το δίπλωμα οι ίδιοι ανθρώποι που με κράζανε τόσα χρόνια, λένε να πετάξω το παπί και να πάρω μεγάλη μηχανή.
Ηθικό δίδαγμα? καλορίζικια η R6, καλά έκανες και την πήρες! Βγάλε το διπλωματάκι σου να είσαι καθ'όλα νόμιμος και κάνε βόλτες, άπειρες χαλαρές βόλτες να την μάθεις.
Αλλά όπως είπαν και οι άλλοι μην ξεψαρώσεις γιατί εκεί παραμονεύει η στραβή.
Το μόνο που θα έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου είναι πως καβαλάς μια R6 και όχι παπάκι. Που σημαίνει "έλα μωρέ και να την ανοίξω σε μια στροφή η μια ευθεία δεν θα γίνει και τίποτα". Άλλο 10 άλογα και άλλο 100+

spyrakos35
23/06/2014, 13:46
πρόσφατα αγόρασα μία R6 κούκλα... Το πρόβλημα μου είναι πως τώρα βγάζω το δίπλωμα για απεριορίστων κυβικών και έχω δίλημμα κυρίως λόγω επιρροής από τον στενό μου κύκλο.
λες οτι ξέρεις το προβλημα....



Εμπειρία με μηχανές δεν έχω και η μηχανή όπως ξέρετε είναι αρκετά άγρια.
αλλά τελικά δεν το ξέρεις


Συνείδηση έχω και δεν σκοπεύω να κάνω υπερβολές...
και επιπλέον αυταπατάσαι


Ελπίζω να μη γίνομαι ρεζίλι με αυτή μου την ερώτηση :sad:
ρεζίλι και να γίνεις, συμβαίνει σε όλους....
μακαρίτης να μην γίνεις είναι το θέμα σου....

πούλα την και ας χάσεις και ένα χιλιάρικο που λέει ο λόγος....

ειλικρινέστατα,
ο σαδομαζοχιστής του φλόρουμ....

Iamthagod
23/06/2014, 13:51
Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας! Στο θέμα.... θα είμαι όσο πιο προσεκτικός μπορώ... Δεν πρόκειται να κάνω υπερβολές με κάτι που δε γνωρίζω... Εαν σε 1 μήνα ή λιγότερο δω πως δεν μπορώ να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις μίας τέτοιας μηχανής (και δεν αναφέρομαι σε ταχύτητα, ροπή αλλά εγκεφαλικές απαιτήσεις) τότε πολύ απλά θα την πουλήσω.Και όχι δε θα πάθω κάτι. Όχι επειδή λέω πως δε θα συμβεί σε εμένα, αλλά πολύ απλά δε θα δημιουργήσω τις καταστάσεις (ούτε θα αφήσω να δημιουργηθούν), οι οποίες θα έχουν τέτοιο αποτέλεσμα. Θα σας πω σε λίγο καιρό τι αποφάσισα :) Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

DoctoR_k6
23/06/2014, 15:23
Γραφει ηδη την αγγελια...:p

BLiTzER
23/06/2014, 15:29
Αντιλαμβάνεσε ότι λες μ@λακιες. Θα ανέβει κάποιος πάνω και δεν θα ανοιξει το γκάζι... 25ρης... ρε μλκ γέρασες κι εσυ... τράβα παρακάτω λέμε.


Έμαθα να οδηγώ πάνω σε ένα 1000RR. Μου πήρε τουλάχιστον ένα μήνα να δω πάνω από 5-6,000 rpm. Με τρόμαζε το ουρλιαχτό :P

Αν έχεις όρεξη και μυαλό, μπορείς να μάθεις με οποιοδήποτε μηχανάκι. Αρκεί να γνωρίζεις τι καβαλάς.

Allst@rf
23/06/2014, 16:13
Έμαθα να οδηγώ πάνω σε ένα 1000RR. Μου πήρε τουλάχιστον ένα μήνα να δω πάνω από 5-6,000 rpm. Με τρόμαζε το ουρλιαχτό :P

Αν έχεις όρεξη και μυαλό, μπορείς να μάθεις με οποιοδήποτε μηχανάκι. Αρκεί να γνωρίζεις τι καβαλάς.

+απειρα, στο φιλαρακι μου...

teo_g7
23/06/2014, 16:22
Και όχι δε θα πάθω κάτι. Όχι επειδή λέω πως δε θα συμβεί σε εμένα, αλλά πολύ απλά δε θα δημιουργήσω τις καταστάσεις (ούτε θα αφήσω να δημιουργηθούν), οι οποίες θα έχουν τέτοιο αποτέλεσμα.

Γελανε οι φαναρτζηδες με κάτι τέτοια!!!!
Χαχαχαχα...

ΠΡΟΣΕΧΕ φιλαρακι κι ασε τα μεγαλα λογια.

Υγ.Πουλά το μηχανάκι όχι γιατί δεν εχεις εμπειρία απο μηχανάκια (αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό και γω με Bandit 600 ξεκίνησα και πριν οδηγούσα παπί κάνα χρονο όχι παραπανω) αλλά γιατί δεν έχεις εμπειρία απο δρόμο κι αυτό φαίνεται!

Allst@rf
23/06/2014, 16:27
ουτε απο τους γονεις του δε θα εχει ακουσει οτι του λεμε εμεις εδω μεσα...

Σοβαρευτειτε, ενηλικος ειναι...

pipe_smoker
23/06/2014, 16:35
αλλα εκτιμω (ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ) οτι το παλικαρι μπορει να αντιπαρελθει στις δυσκολιες/ιδιαιτεροτητες του ρ6.

Σε ολα τα αλλα που εγραψες συμφωνω και τα ιδια λεμε.

Σε αυτο κι ετσι οπως το θετεις, δεν εχω παρα να σεβαστω την εκτιμηση σου. Στο φιναλε καλυτερα τα ξερεις απο μενα.

kostas777
23/06/2014, 16:38
Σοβαρευτειτε, ενηλικος ειναι...

Ο καθένας μπορεί να ξεκινήσει με 1000άρι ή με ZX14 ή με ό,τι πιο μεγάλο βρει και του αρέσει.

Αν δεν με ρωτήσει, στα @@ μου.

Αν με ρωτήσει, θα του πω τη γνώμη μου και ας κάνει ό,τι θέλει.

Αν η γνώμη μου δεν μετράει, να μην ρωτήσει.

spyro
23/06/2014, 16:45
έλα πείτε μου την αλήθεια τώρα .... πείτε μου οτι είναι στημένο το αρχικό post για να πλακωθεί ο Τρούπης με τον Νίκο :D

iliasfyntanidis
23/06/2014, 16:48
Σε ένα μήνα δεν πρόκειται να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις της μοτοσυκλέτας.Βασικά δεν γνωρίζεις ακόμα ποιες είναι οι απαιτήσεις της μοτοσυκλέτας αυτής.
Τα 600 άρια είναι ύπουλα,πιο ύπουλα από τα 1000άρια που με το καλημέρα σου δείχνουν ποιος είναι το αφεντικό και πάνε και με 2 ταχύτητες πάνω.Και θέλουν ιδιαίτερο τρόπο οδήγησης.Αυτό το ξέσπασμα είναι σοκαριστικό για αρχάριο.Αν θυμάστε η Υamaha όταν λάνσαρε το R6 έλεγε στο βιβλίο ότι το μηχανάκι οδηγείται σαν δίχρονο κ.λ.π.

Με το 600άρι θα αργήσεις να μάθεις.Όλα θα έρχονται πιο απότομα.Το θέμα είναι τι εννοείς με τον όρο μαθαίνω.Να πηγαίνεις Θεσσαλονίκη με 160 και να αισθάνεσαι ασφάλεια η να γυρνάς Μέγαρα στο 1.05 λέμε τώρα...Γιατί το πρώτο το κάνεις και με ένα Transalp και θα είσαι και άνετος.

Εάν σου αρέσει το δεύτερο τότε πρέπει να δουλέψεις πολύ.Δεν ξέρω τι βάσεις έχεις (θεωρητικές και πρακτικές)πάνω στο θέμα 2 τροχών αλλά εάν πήρες 600άρι για κατανοήσεις έννοιες πρωτόγνωρες θα αργήσεις πολύ φίλε μου.Πήγαινε σε κάποιο σχολείο και βλέπεις.Θα λυθεί και το σώμα και το μυαλό και θα πάρεις σωστές βάσεις.

Με το καλό και προσεκτικά.

Allst@rf
23/06/2014, 18:38
Σε ένα μήνα δεν πρόκειται να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις της μοτοσυκλέτας.Βασικά δεν γνωρίζεις ακόμα ποιες είναι οι απαιτήσεις της μοτοσυκλέτας αυτής.
Τα 600 άρια είναι ύπουλα,πιο ύπουλα από τα 1000άρια που με το καλημέρα σου δείχνουν ποιος είναι το αφεντικό και πάνε και με 2 ταχύτητες πάνω.Και θέλουν ιδιαίτερο τρόπο οδήγησης.Αυτό το ξέσπασμα είναι σοκαριστικό για αρχάριο.Αν θυμάστε η Υamaha όταν λάνσαρε το R6 έλεγε στο βιβλίο ότι το μηχανάκι οδηγείται σαν δίχρονο κ.λ.π.

Με το 600άρι θα αργήσεις να μάθεις.Όλα θα έρχονται πιο απότομα.Το θέμα είναι τι εννοείς με τον όρο μαθαίνω.Να πηγαίνεις Θεσσαλονίκη με 160 και να αισθάνεσαι ασφάλεια η να γυρνάς Μέγαρα στο 1.05 λέμε τώρα...Γιατί το πρώτο το κάνεις και με ένα Transalp και θα είσαι και άνετος.

Εάν σου αρέσει το δεύτερο τότε πρέπει να δουλέψεις πολύ.Δεν ξέρω τι βάσεις έχεις (θεωρητικές και πρακτικές)πάνω στο θέμα 2 τροχών αλλά εάν πήρες 600άρι για κατανοήσεις έννοιες πρωτόγνωρες θα αργήσεις πολύ φίλε μου.Πήγαινε σε κάποιο σχολείο και βλέπεις.Θα λυθεί και το σώμα και το μυαλό και θα πάρεις σωστές βάσεις.

Με το καλό και προσεκτικά.

μεγαρα και. γυρολογια απλα πλεον δε. υπαρχουν ...και γιαυτο και μονο τον λογο δεν αξιζει αγορα ss τωρα..., γιατι και σχολειο να πας, που θα κανεις εξασκηση...

επιδαυρος...
αγιος...
μπραλος...
αρτεμισιο...

και ο θεος βοηθος...

Iamthagod
23/06/2014, 18:48
σέβομαι τις απόψεις σας, θετικές ή αρνητικές, για αυτό άνοιξα και το θέμα άλλωστε! Στη Βόρεια Ελλάδα να υποθέσω πως δεν υπάρχουν σχολεία...

irinia
23/06/2014, 19:41
ΡΕ ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ...........







Νά θές σχολείο γιά νά μάθεις μηχανάκι.
Σέ λίγο μάς βλέπω καί σχολείο γιά πήδημα....

sv1000s
23/06/2014, 19:44
καλοριζικο φιλαρακι το εργαλειο!σιγα σιγα στην αρχη και ολα θα ερθουν με τον καιρο!
με το σχολειο θα μαθεις πολλα πραγματα και μετα 8α εισαι οκ!
καλα εκανες και πηρες αυτο που γουσταρες.
εκτος απο γκαζι εχει και πολυ καλα φρενα και σαν μοτο πολυ καλη.
προσοχη παντου και πιο πολυ στους αλλους....και παντα να φορας τα παντα!κρανος κτλ.

καλη αρχη.και να ξερεις καθε αρχη και δυσκολη:beer:

spyrakos35
23/06/2014, 19:49
ΡΕ ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ.........
Νά θές σχολείο γιά νά μάθεις μηχανάκι.
Σέ λίγο μάς βλέπω καί σχολείο γιά πήδημα....

Γεια σου Τερενς κ@υλιαρη......

PetranGR
23/06/2014, 20:03
καλός την πήρες,με το καλό να την χαρείς προσεκτικός με εξοπλισμό πάντα και να προσέχεις,για 1η μηχανή όντως τα άλογα έιναι πολλά,αλλά αν έχεις το κεφάλι σου στην θέση του , τότε θα προστατευτείς και όπως σου είπαν τα καλύτερα λεφτά που μπορείς να δώσεις είναι σε ένα σχολείο CSS/RD οτι θέλεις.

Δεν λέω οτι δεν θα τρέξεις και θα πηγαίνεις με 70 χλμ/ ώρα ,απλά όταν τρέξεις στην εθνική ή σε μεγάλο δρόμο τα μάτια σου 14... γιατί ότι και αν λέμε εμείς εδώ,εσύ θα το κάνεις :)

iliasfyntanidis
23/06/2014, 20:13
ΡΕ ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ...........







Νά θές σχολείο γιά νά μάθεις μηχανάκι.
Σέ λίγο μάς βλέπω καί σχολείο γιά πήδημα....

There are two things no man will admit he cannot do well: drive and make love.
Stirling Moss

mikes
23/06/2014, 20:19
το θρεντακι αυτο μου θυμησε εναν τυπακο, που απο 50αρι σκουτερ ηθελε να παρει χαγιαμπουσα γιατι ηταν λεει το ονειρο του, και εχε ανοιξει θεμα και ρωταγε σχεδον τα ιδια!

φυσικα εμεις τον κραξαμε...

μετα απο κανα μηνα, ανοιξε αλλο θεμα με τιτλο "οδηγησα ενα οπλο" που περιεγραφε την εμπειρια του με το 1000αρι τζιξερ ενος φιλου του....

φυσικα εμεις τον ξανακραξαμε!

ο τυπακος εξαφανιστηκε, μεχρι που γυρω στον εναμιση χρονο μετα εδωσε το παρον σε θρεντακι αλλου παιδιου που ρωτουσε τα ιδια και του ελεγε οτι μην το κανει,
γιατι δεν εχει αρκετη εμπειρια κτλ κτλ...

εγω παραθετοντας το σχολιο του, τον ρωταω "καλα εσυ δεν εισαι που ελεγες οτι θα παρεις μπουσα χωρις καθολου εμπειρια, και οτι καβαλησες το τζιξερ και ενιωθες οτι το εχεις?
τι αλλαξε τωρα??"

η απαντηση του μου ηρθε με πμ, και μου ελεγε οτι τελικα δεν πηρε μπουσα, αλλα αγορασε το τζιξερ, και μετα απο ενα μηνα χρησης σε δημοσιους δρομους,
καταχεστηκε απο τον φοβο του και πλεον η μηχανη χρησιμοποιειται μονο σε πιστα, την οποια καταευχαριστιεται σε συνθηκες απολυτης ασφαλειας,
και ποσο δικιο ειχαμε που τον κραζαμε...

DrEvil
23/06/2014, 21:47
[εντιτ: παρασυρθυκα και συμμετειχα. Αγνοηστε το παρον κι εμε]

DrIoannis
23/06/2014, 22:00
Προσωπικά πιστεύω ότι ναι βιάστηκες. Τώρα όμως αφού έγινε ότι έγινε κοίταξε να το πας αργά, πολύ αργά το πράγμα. Το R6 από όλα τα SS600 είναι το πλέον δύσκολο λόγω χαμηλής ιπποδύναμης στα χαμηλά και τρελό ξέσπασμα στα ψηλά. Θέλει ΠΟΛΥ προσοχή το πώς ανοίγεις το γκάζι, που το ανοίγεις το γκάζι, που και πώς φρενάρεις κλπ...Με άλλα λόγια θέλει το μυαλό να δουλεύει υπερωρίες για να το οδηγήσεις εσύ και όχι αυτό εσένα, ειδικά στην αρχή. Για τον εξοπλισμό δεν θα πω πολλά. Είναι απαραίτητος ακόμη και τις ζεστές μέρες του Καλοκαιριού. Μία συμβουλή την οποία ακολουθώ ακόμη και τώρα με την όποια εμπειρία έχω. Μην παρασυρθείς σε βόλτα που πιθανόν να πας μαζί με κάποιους άλλους. Μην πλησιάζεις καν τα όριά σου στο δρόμο. Φυσικά να κάνεις μαθήματα αλλά θέλεις και εμπειρία και βιώματα στους δύσκολους, από πολλές απόψεις, Ελληνικούς δρόμους.

Black Diamond
23/06/2014, 23:05
σέβομαι τις απόψεις σας, θετικές ή αρνητικές, για αυτό άνοιξα και το θέμα άλλωστε! Στη Βόρεια Ελλάδα να υποθέσω πως δεν υπάρχουν σχολεία...

έχει στις Σέρρες, θα κάνεις και τη βόλτα σου :)

Vagelis26b
23/06/2014, 23:40
Προσοχη φιλε το γκαζι ειναι γλυκο..η πιο υπουλη περιοδος ειναι μετα τις πρωτες 2 εβδομαδες που νομιζεις οτι αρχισες να μαθαινεις..

viper1
23/06/2014, 23:50
κράτα το μυαλό στο κεφάλι σου και όχι στον δεξί καρπό και όλα θα πάνε μια χαρά

irinia
24/06/2014, 08:09
ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ...............








Έμφανίζεται καί κάποιος άθώος νέος πού κάνει φανταστικές έρωτήσεις.....
Τί λέτε νά πάρω γιά πρώτη μου μοτό Χαγιαμπούζα..??
Δέν έχει έπάνω άντικόφτη καί δέν περνάει τά τριακόσια.
Θά τήν πηγαίνω μέχρι τίς 6000 στροφές,θά τά καταφέρω..??
Έχω βέβαια ένα πρόβλημα,τό δίπλωμα μου είναι μέχρι 250 κυβικά,
νά περιμένω νά τό πάρω πρώτα,οί γονείς μου δέν τό ξέρουν,
ή νά ξεκινήσω σιγά-σιγά ...??
Είμαι μυαλωμένο συνετό καί σοβαρό παιδί,τί νά κάνω πέστε μου...??
Έχω καί έναν φίλο πού έχει ένα αύτόματο τσαλύ Χόντα πού τό έχω
κάνει μερικές βόλτες στή γειτονιά.
Λέτε νά χρειάζεται μεγαλύτερη έμπειρία..??
Είμαι έτοιμος νά προχωρήσω στήν άγορά,ή γνώμη σας μέ βοηθάει πολύ.
Σάς εύχαριστώ.....

TROOPER
24/06/2014, 09:27
Εγώ γέρασα, δεν υπάρχει αμφιβολία.........

κι επειδη γερασες ρε μλκ προσπαθεις με καποιον τροπο να το πιστοποιησεις?

περαστικα και γρηγορα πισω και γερος (βαλε τον τονο οπου θελεις ακομα και στον κωλο σου αν θελεις)! :beer::beer:

pipe_smoker
24/06/2014, 11:46
ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ...............








Έμφανίζεται καί κάποιος άθώος νέος πού κάνει φανταστικές έρωτήσεις.....
Τί λέτε νά πάρω γιά πρώτη μου μοτό Χαγιαμπούζα..??
Δέν έχει έπάνω άντικόφτη καί δέν περνάει τά τριακόσια.
Θά τήν πηγαίνω μέχρι τίς 6000 στροφές,θά τά καταφέρω..??
Έχω βέβαια ένα πρόβλημα,τό δίπλωμα μου είναι μέχρι 250 κυβικά,
νά περιμένω νά τό πάρω πρώτα,οί γονείς μου δέν τό ξέρουν,
ή νά ξεκινήσω σιγά-σιγά ...??
Είμαι μυαλωμένο συνετό καί σοβαρό παιδί,τί νά κάνω πέστε μου...??
Έχω καί έναν φίλο πού έχει ένα αύτόματο τσαλύ Χόντα πού τό έχω
κάνει μερικές βόλτες στή γειτονιά.
Λέτε νά χρειάζεται μεγαλύτερη έμπειρία..??
Είμαι έτοιμος νά προχωρήσω στήν άγορά,ή γνώμη σας μέ βοηθάει πολύ.
Σάς εύχαριστώ.....


Και παρ'όλο που έχουμε γεμίσει τρολ και έχει καταντήσει αηδία, παρακαλάμε κάτι τέτοια θρεντ να είναι ψεύτικα και τρολιάρικα παρά πραγματικά θρεντ από πραγματικούς ανθρώπους που θα παίξουν την πραγματική τους ζωή κορώνα γράμματα με κάτι τέτοιες επιλογές.

Bowleno
24/06/2014, 12:12
Και παρ'όλο που έχουμε γεμίσει τρολ και έχει καταντήσει αηδία, παρακαλάμε κάτι τέτοια θρεντ να είναι ψεύτικα και τρολιάρικα παρά πραγματικά θρεντ από πραγματικούς ανθρώπους που θα παίξουν την πραγματική τους ζωή κορώνα γράμματα με κάτι τέτοιες επιλογές.



:a013::a013: να μην χρειαστεί ποτέ ξανά να ανοιχθεί θρεντ στα στραβά και ανάποδα για τέτοια πράγματα.....

Iamthagod
24/06/2014, 14:57
Επαναλαμβάνω για αυτό το λόγο έκανα τον κόπο και μπήκα να σας ρωτήσω, ούτε τρολλάρω, ούτε τίποτα παρόμοιο... Σύμφωνα με τα λεγόμενα σας θα έπρεπε να ξεκινήσω με σκουτεράκι... Ούτε καν λόγος για 600 κυβικά... Και βλέπω πως υπάρχουν εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις επ αυτού του θέματος (της σσ μηχανής)

irinia
24/06/2014, 15:09
There are two things no man will admit he cannot do well: drive and make love.
Stirling Moss







ΟΥΔΕΝ ΚΑΚΟΝ ΑΜΙΓΕΣ ΚΑΛΟΥ.........






Σιγουρέψαμε πλέον στά ηντα πού έγραψε καί μιά ψυχή.......τό φύλο.
Τώρα βέβαια νά μάς μιλάει τό νησί γιά άνδρισμό...??
Χλωμόοοοοοοοοοο

RaGe_Raptor
24/06/2014, 15:29
Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που έγραψε ο τέρενς Κουίκ στη 2η σελίδα...διαφωνώ κάθετα με αυτό που έγραψε στην 4η σελίδα.. Βαρέθηκα να διαβάσω άλλα ... Συμφωνώ απόλυτα με τον moss

pipe_smoker
24/06/2014, 15:35
Επαναλαμβάνω για αυτό το λόγο έκανα τον κόπο και μπήκα να σας ρωτήσω, ούτε τρολλάρω, ούτε τίποτα παρόμοιο... Σύμφωνα με τα λεγόμενα σας θα έπρεπε να ξεκινήσω με σκουτεράκι... Ούτε καν λόγος για 600 κυβικά... Και βλέπω πως υπάρχουν εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις επ αυτού του θέματος (της σσ μηχανής)

Όχι δεν είναι απαραίτητο να ξεκινήσεις με σκουτεράκι. Και ποτέ σου να μην οδηγήσεις σκουτεράκι δε χάνεις και τίποτα. Εκτός απο την εμπειρία του να ξέρεις πόσο μαλακία είναι:lol:

Υπάρχουν πάρα πολλές μηχανές που είναι κατάλληλες για να ξεκινήσεις (κι εφόσον είχες τα χρήματα να πάρεις R6 σίγουρα πάρα πολλές εξ'αυτών, αν όχι όλες, θα ήταν εντός του μπάτζετ σου).

Πολλές απόψεις γράφτηκαν.
Άλλες ήταν εκ διαμέτρου αντίθετες, άλλες ήταν σύμφωνες, άλλες ήταν σωστές σα συμβουλές, άλλες ήταν και μ@λ@κίες του κερατά.

Το πιο σωστό κατά την άποψή μου (και το πιο απόλυτο βέβαια) είναι αυτό που σου έγραψε ο Σπυράκος.

Δεν ξέρω πόσο την πήρες, δεν ξέρω την οικονομική σου κατάσταση, δεν ξέρω το μέλλον γιατί δεν είμαι μέντιουμ.

Κατά την ταπεινή μου άποψη, η πιο safe επιλογή είναι να τη δώσεις πριν καν την καβαλήσεις ή βγάλεις το δίπλωμα.
Το να δεις πρώτα αν θα σε τρομάξει, αν θα μπορείς να πας ήρεμα κλπ είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι.

Ναι τον πρώτο καιρό θα πηγαίνεις που λέει ο λόγος με το "ρελαντί", ούτως ή άλλως, είτε είναι R6 είτε οτιδήποτε άλλο γιατί θα φοβάσαι και είναι λογικό.
Μετά είναι το πρόβλημα, που σιγά σιγά θα αρχίσεις να ανοίγεις. Εκεί όλοι την κάναμε τη μαλακία, είτε μεγάλη είτε μικρή. Κάποια μαλακία, κάποιας μορφής. Και είτε πέσαμε, είτε διάφοροι παράγοντες κάνανε κολεγιά και σταθήκαμε τυχεροί, είτε μας τη συγχώρησε τη μαλακία το μηχανάκι. Ένα SS δύσκολα θα σου συγχωρήσει μαλακία. Και κυρίως από αυτές που συνηθίζουμε να κάνουμε ως αρχάριοι.
Και είναι άλλο να πας να ανοίξεις γιατί ξετσουτσούνεψες και να χάσεις τα φρένα και να πέσεις με 60, κι άλλο με 90.

Οπότε την πουλάς, μπορεί να χάσεις κάποια λεφτά, αλλά πας και παίρνεις μια μηχανή πολύ πιο κατάλληλη για ξεκίνημα, που και καλύτερες βάσεις θα σου δώσει, και δε θα είναι τόσο απόλυτη κι επικίνδυνη, και πιο άνετη θα είναι, και και και...
Κάνε εκεί το "αγροτικό" σου, κι όταν είσαι έτοιμος μετά από κάποια χρόνια, αν εξακολουθείς να τη θέλεις, πήγαινε πάρε R6.


Άλλη επιλογή, πιο "ανώδυνη" για την τσέπη σου (αν σου βγει, γιατί αν δε σου βγει γ@μα τα) και για την κ@υλα σου, είναι να την κρατήσεις τη μηχανή, αλλά να ακολουθήσεις με ευλάβεια αυτά που σου είπαν ο Bladerunner κι ο Sniper (και πιθανώς και κάποιοι άλλοι που ξεχνάω τώρα).

Βάλε κόφτη στα θέλω σου, βάλε κόφτη στο χέρι σου, στην κ@υλα σου, (βάλε και στη μηχανή άμα γίνεται, δεν ξέρω).
Οδήγα πολύ προσεκτικά.
Ξεκίνα το διάβασμα. Από θρεντ εδώ μέσα στο οδήγηση/tips and tricks, μέχρι βιβλία που έχουν βγει κατά καιρούς.
Κάνε σχολείο.


Αυτά.

Iamthagod
24/06/2014, 17:25
Και με τι θα πρέπει να μάθω κατά τη γνώμη σου/σας;

motoexelixis
24/06/2014, 17:51
zzr 1400

sapila racing
24/06/2014, 18:11
Και με τι θα πρέπει να μάθω κατά τη γνώμη σου/σας;

Το πιο καταλληλο είναι ενα σχετικά μικρό (εως 600) μεταχειρισμένο με κινητήρα που τραβαει απο χαμηλά και δεν εχει τρελλές επιδόσεις και φρένα, που θα σε μαθει πράγματα εύκολα, και οταν πεσει δεν θα στοιχίσει πολλά και δεν θα στεναχωρεθείς και πολύ.
Γιατί θα πεσει, ειναι σιγουρο αυτό.

sam4g
24/06/2014, 18:14
Φίλε μου δεν είμαι ειδικός και δεν έχω κι εγώ τεράστια εμπειρία σε μοτοσυκλέτες αλλά θεωρώ πως πρέπει να σου πω κι εγώ την άποψη μου με βάση τις δικές μου εμπειρίες γιατί είσαι νέο παλικάρι και πιστεύω πως πρέπει να το κάνω αφου μόνος σου ζήτησες την γνώμη μας.

Η ταπεινή μου γνώμη είναι πως είναι τεράστιο λάθος να οδηγήσεις πρώτη μηχανή ένα ss. Μπορεί όπως σου είπαν και άλλοι το r6 να βγάζει όλη τη δύναμή του ψηλά αλλα μην νομίζεις οτι μέχρι τις 7000 rpm σέρνεται. Προσφέρει και στις χαμηλές αρκετή ροπή για έναν νέο αναβάτη. Ειλικρινά θα είναι πολύ δύσκολο να τη χειριστείς.

Συμφωνώ ότι η μηχανή είναι όπλο και κ@@λα αλλα δεν μαθαίνεις σημάδι με μπαζουγκα αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Για να σου απαντήσω στο τι θα έπρεπε να πάρεις: Επειδή απ ό,τι κατάλαβα τη θέλεις την σπιρτάδα (λογικό νέο παιδί είσαι, αλίμονο) μπορείς να πας σε κάποιο 600άρι street/naked που να είναι πιο smooth για νέο αναβάτη. Κάτι τέτοιο δεν θα σε αγχώσει στην αρχή και όταν του πάρεις τον αέρα θα σου είναι πιο εύκολο να μάθεις και τα δικά σου όρια όχι μόνο της μηχανής. Κάτι τέτοιο μπορεί να είναι er6, gladius, mt-07 και πολλά άλλα που έχουν και καλό στήσιμο για να μπεις και σε μια πίστα να βγάλεις και τα γούστα σου και να μάθεις να οδηγείς σωστά.

Νέο παιδί είσαι ακόμα, έχεις χρόνια μπροστά σου να πάρεις και 600ss και 1000ss να κάνεις το όνειρο πραγματικότητα.

irinia
24/06/2014, 18:37
ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΠΙ..............ΟΧΙ ΣΚΟΥΤΕΡ







Άμα ζούμε .........τότε ξαναρωτάς



:a56:

Aggelos_SV
24/06/2014, 19:27
Δεν ξέρω να σου πω αν έκανες λάθος ή σωστά που πήρες R6.Σίγουρα θα είχες τους λόγους σου και μου είναι σεβαστοί ή και αδιάφοροι αν θες...

Τα μόνα,στα οποία θα ήθελα να σου εφιστήσω την προσοχή -πέραν των χιλιοειπωμένων- είναι :

1) Ποτέ μα ποτέ να μην το οδηγείς με "φορτωμένο" μυαλό και χωρίς πνευματική διαύγεια.Εξόδους για ποτάκι,τουλάχιστον το πρώτο 6μηνο ή και έτος, τις ξεχνάς.Δεν έχεις αγοράσει μεταφορικό μέσο,αλλά ειδικευμένο όχημα διασκέδασης (κυρίως σε πίστα).Όταν το μυαλό είναι κουρασμένο και τα αντανακλαστικά δεν ανταποκρίνονται στον όγκο δεδομένων που λαμβάνεις στην αστική-περιαστική μετακίνηση,κινδυνέυεις άμεσα από δικό σου σφάλμα χειρισμού,λόγω έλλειψης εμπειρίας/μη αναπτυγμένης (ακόμα) περιφερειακής όρασης.Πολλές ώρες στο pc,στη δουλειά ή σε διάβασμα και μετά βόλτα εκμάθησης είναι κίνδυνος θάνατος.Φρόντισε πάντα να είσαι όσο γινεται χαλαρός και ορεξάτος πριν καβαλήσεις.

2)Βρες μια διαδρομή χωρίς ιδιαίτερη κίνηση και κάντην το προσωπικό σου "προπονητήριο".Οδήγησε όσο περισσότερο μπορείς προσπαθώντας να αντιληφθείς πως συμπεριφέρεται η μοτοσυκλέτα...πως στρίβει,πως φρενάρει,πως επιταχύνει.ΔΕΝ θα κυνηγάς την ταχύτητα,απλά θα κάνεις την βόλτα σου και θα μαθαίνεις.Παράλληλα διάβασε,ενημερώσου,παρακολούθα αγώνες και αναρωτήσου γιατί οι αναβάτες κάνουν αυτό ή εκείνο..??Πρόσεξε τη θέση τους πάνω στην πίστα και προσάρμοσε την μεθοδολογία στον δρόμο.ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ούτε να προσπαθείς να κυνηγήσεις το οτιδήποτε ούτε να θέσεις τον εαυτό σου ή άλλους σε κίνδυνο,απλά βόλταρε ήρεμα κι ωραία με ταχύτητες που δε σε φοβίζουν (ειδικά στις στροφές).

3)Να είσαι χαλαρός πάνω στη μοτοσυκλέτα!! Πρόσεχε τα χέρια σου να μην είναι τεντωμένα πάνω στα klipons.Είναι κλασσικό λάθος άπειρων (και όχι μόνο) να κάθονται έτσι.Οι καρποί σου "κλειδώνουν" πάνω στα χειριστήρια και ο έλεγχος -ειδικά του γκαζιού- γίνεται κουραστικός και δύσκολος....και είπαμε..το γκάζι είναι που θέλει ΠΟΛΛΗ προσοχή.

4)Πάντα μα πάντα να σκέφτεσαι από πριν τις κινήσεις σου/την πορεία σου στον δρόμο ,πριν κάνεις τον ελιγμό.Στην αρχή θα είναι πολύ δύσκολο,αλλά όσο θα αποκτάς εμπειρία θα γίνεται όλο και πιο αυτόματα.Άφηνε διόδους διαφυγής και ικανές αποστάσεις από τα αυτοκίνητα στο δρόμο.Έχε πάντα ένα plan b ώστε να γλιτώσεις μια πιθανή στούκα.

5)Μη μασάς από τα λόγια τρίτων,θέσε στόχους στην εξέλιξη της οδήγησής σου και προσπάθησε να τους ακολουθήσεις.Μην ξεθαρεύεις από την βελτίωσή σου...είσαι κουλάδι και θα είσαι για πολύ καιρό,αλλά σταδιακά,με σύνεση και υπομονή θα βελτιωθείς.

Σίγουρα ξεχνάω πολλά να αναφέρω,και πρέπει να φύγω τώρα,αλλά η γενική ιδέα -που την κατανοείς πιστεύω- είναι στοχοπροσήλωση και βήμα βήμα βελτίωση με πολλή πολλή ΠΡΟΣΟΧΗ,ειδικά στο άνοιγμα του γκαζιού και στο φρενάρισμα.

υ.γ. Δεν κατάλαβα ποιά είναι η χρήση την οποία θέλεις να κάνεις σε ένα τέτοιο μηχανάκι...το πήρες μόνο γιατί σου άρεσε?Το πήρες για να μετακινείσαι στην πόλη?Το πήρες για πίστα?Για ταξίδια?Όλα αυτά???

υ.γ. 2 Σίγουρα ένα γυμνό 600άρι θα ήταν καλύτερη επιλογή για να κάνεις όλα όσα λέει στο υ.γ.1 ,αλλά και να μην κλαις τα πλαστικά του R6 σε μια (βέβαιη) χαζοτούμπα

pipe_smoker
24/06/2014, 21:05
Και με τι θα πρέπει να μάθω κατά τη γνώμη σου/σας;

Θα σε ρώταγα το κλασσικό "Τί σκοπεύεις να κάνεις με τη μηχανή?" αλλά νομίζω ότι η ερώτηση αυτή είναι λίγο άκυρη για ένα νέο οδηγό.
Σχεδόν όλοι την πρώτη μας μηχανή με βάση το τί μας άρεσε εμφανησιακά (ή φαντασιακά) την πήραμε. Δεν ξέραμε αυστηρά τη χρήση που θα κάναμε.

Αυτό που παίζει ρόλο σαφώς είναι τα χρήματα που θα μπορούσες να διαθέσεις.

Υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές.
Εγώ δε θα πάω στο άκρο του Τέρενς που λέει για παπί. Καλό σχολείο μεν, αλλά οκ. Δεν είναι απαραίτητο να περάσεις σώνει και ντε από εκεί.

Ανάλογα τα χρήματα που διαθέτεις μπορείς να παίξεις απο παλιά μέχρι και νέα (ακόμα και καινούρια κι όχι μεταχειρισμένα) 250άρια-500άρια που θεωρώ ότι είναι το ιδανικό.

Αν έχεις τα λεφτά για σχετικά καινούριο μηχανάκι, το ninja το 300άρι είναι πάρα πολύ καλή επιλογή για αρχή.
Τα τελευταία CB τα δικύλινδρα 500άρια της honda επίσης.

Το ninja το 250 προηγούμενο μοντέλο από το 300 και πιο φτηνό, μια χαρά.
CBR250 επίσης.

Αν θες να παίξεις στην κατηγορία street/γυμνό στο οικονομικότερο και σε χαμηλά κυβικά και ιπποδύναμη, θα πρέπει να μπεις στη μηχανή του χρόνου και να πας καμιά 15αριά χρόνια πίσω (και βάλε), μιας και εκτοτε δημιουργήθηκε "τρύπα" σε αυτή την κατηγορία μέχρι πριν λίγα χρόνια.
Εκεί κοιτάς για CB400 super four, CB500, και μερικά ακόμα που άλλοι πιο ειδικοί από μένα μπορούν να σου προτείνουν.
Φτηνά στο να το αγοράσεις, αλλά μπορεί να σου κοστίσουν γιατί είναι παλιά μηχανάκια και όσο αξιόπιστα και να έχουν βγει, τα χρόνια που έχουν στην πλάτη τους είναι πολλά.

Αν είσαι ανοιχτός και σε προτάσεις σχετικά με άλλες κατηγορίες (on-off, εντουράκια, μοτάρντ κλπ) τότε έχεις πολλές περισσότερες επιλογές.

Αν σκέφτεσαι την πιθανότητα να δώσεις το R6 και να πάρεις κάτι άλλο, πες μας περίπου τί λεφτά υπολογίζεις να πάρεις από την πώληση και θες να διαθέσεις για τη νέα αγορά, και σε ποια κατηγορία θα ήθελες να κινηθείς και θα πάρεις πολλές προτάσεις κι απαντήσεις.

Iamthagod
24/06/2014, 22:14
Μέχρι 4 το πολύ 4.5 διαθέτω. Πέρα από αυτό κοίταξα και μου αρέσανε τα gladius και mt07 αλλά το μτ είναι ακριβούτσικο θαρρώ. Έχουν λιγότερη ιπποδύναμη (~80) οπότε λογικά θα είναι πιο βατά. 250 νιντζα και cbr δε θα ήθελα επειδή ο ήχος τους είναι σαν του παπιού και δε μου αρέσει. Αυτό που ψάχνω από τη μηχανή μου είναι : αισθητική πάνω από όλα και να μπορώ να το πέρνω και να κάνω βόλτα, όχι απαραίτητα σε καφετέρια αλλά και παρά έξω. Η δουλειά μου είναι στο εξωτερικό (είμαι ανθυποπλοίαρχος) οπότε δεν το θέλω να πηγαίνω στη δουλειά.
Το R6 το πήρα επειδή είναι πανέμορφο και επειδή θεώρησα (ίσως και λανθασμένα) πως θα μπορέσω να το οδηγήσω με την όποια ωριμότητα έχω. Δεν περιμένω να μου πείτε φυσικά πως καλό το σκεπτικό σου κτλ κτλ εφόσον τα είπαμε ήδη αυτά και διάβασα και πλήρως αρνητικά και υποτιμητικά σχόλια (τα αποδέχομαι επειδή δεν είμαι έμπειρος αλλά και τα περίμενα εφόσον μπήκα στη διαδικασία να θέσω το ερώτημα μου εδώ μέσα). Επίσης ευχαριστώ όσους μπήκαν στη διαδικασία να μου αναλύσουν το σκεπτικό τους και την άποψη τους όσον αφορά αυτή μου την επιλογή.

pipe_smoker
25/06/2014, 02:18
Μέχρι 4 το πολύ 4.5 διαθέτω. Πέρα από αυτό κοίταξα και μου αρέσανε τα gladius και mt07 αλλά το μτ είναι ακριβούτσικο θαρρώ. Έχουν λιγότερη ιπποδύναμη (~80) οπότε λογικά θα είναι πιο βατά. 250 νιντζα και cbr δε θα ήθελα επειδή ο ήχος τους είναι σαν του παπιού και δε μου αρέσει. Αυτό που ψάχνω από τη μηχανή μου είναι : αισθητική πάνω από όλα και να μπορώ να το πέρνω και να κάνω βόλτα, όχι απαραίτητα σε καφετέρια αλλά και παρά έξω. Η δουλειά μου είναι στο εξωτερικό (είμαι ανθυποπλοίαρχος) οπότε δεν το θέλω να πηγαίνω στη δουλειά.
Το R6 το πήρα επειδή είναι πανέμορφο και επειδή θεώρησα (ίσως και λανθασμένα) πως θα μπορέσω να το οδηγήσω με την όποια ωριμότητα έχω. Δεν περιμένω να μου πείτε φυσικά πως καλό το σκεπτικό σου κτλ κτλ εφόσον τα είπαμε ήδη αυτά και διάβασα και πλήρως αρνητικά και υποτιμητικά σχόλια (τα αποδέχομαι επειδή δεν είμαι έμπειρος αλλά και τα περίμενα εφόσον μπήκα στη διαδικασία να θέσω το ερώτημα μου εδώ μέσα). Επίσης ευχαριστώ όσους μπήκαν στη διαδικασία να μου αναλύσουν το σκεπτικό τους και την άποψη τους όσον αφορά αυτή μου την επιλογή.

Προσωπικα ουτε τα δυνατα γυμνα 600αρια θεωρω σωστα μηχανακια για αρχαριο.
Γι'αυτο και δε σου προτεινα χορνετ, τριπλ πχ κλπ.

Τα πιο "αποδυναμωμενα" 600αρια, diversion, cbf, gladius κλπ σαν αυτα που αναφερεις που βγαζουν κανα 70αρι αλογα αν θυμαμαι καλα, ειναι χιλιες φορες πιο συνετες επιλογες.

Με τα λεφτα που διαθετεις μπορεις να βρεις μηχανακια.

Εγω να σου κανω καποιες ερωτησεις?
Χωρις παρεξηγηση, ειλικρινα ρωταω.

Ξαναειχες μηχανη ποτε σου?
Εχεις ξανακαβαλησει ρε παιδι μου, ειχες ποτε μικροτερο διπλωμα, εχεις γραψει κανα χιλιομετρο?
(δε λεω αν εχει λιωσει ο κωλος σου στη σελα. Απλα θελω να καταλαβω λιγο αν ολο αυτο που περιγραφεις το εχεις ζησει καθολου ή απλα φανταζεσαι πώς θα ηθελες να ειναι.)

Απο εκει και περα...
Λες οτι εισαι ανθυποπλοιαρχος.
Απο τις 365 μερες του χρονου, ποσες απο αυτες τις περνας στην Ελλαδα?
(Μπορει να εισαι εδω συνεχεια. Αλλα εχω γνωστο, δε θυμαμαι τι βαθμο/θεση εχει, ο οποιος βρισκεται στην Ελλαδα συνολικα 50-60 μερες το χρονο. Ο,τι ειχε το πουλησε γιατι δεν ειχε λογο να κραταει αμαξια μηχανες σπιτια κερατα απο τη στιγμη που ερχοταν για τοσο λιγο. Πιθανον να μην εχει καμια σχεση η δικη του δουλεια με τη δικη σου. Γι'αυτο και σε ρωταω.)

Εγω απο ολο αυτο που περιγραφεις καταλαβαινω οτι θες να εχεις μια μηχανη που να σου γουσταρει αισθητικα, στο ματι, και οταν εισαι εδω να την καβαλας να κανεις καμια βολτιτσα να παιρνεις τον αερα σου.

If that's the case, γαμω.
Δεν ειναι κακο. Καλα κανεις.
Απλα σε αυτη την περιπτωση αντιλαμβανεσαι οτι ουτε χρονο και διαθεση για σχολεια θα εχεις, ουτε την καψα να μαθεις να οδηγας υπερπροσεκτικα ενα απολυτο μηχανακι ωστε να μπορεις να κανεις χαλαρες βολτιτσες, ουτε πολλα αλλα.

Αν στεκουν τα παραπανω που γραφω (μπορει να λεω και μαλακιες, απλα δε με παιρνει ο υπνος και κατι πρεπει να κανω κι εγω) παρε ενα μηχανακι σχετικα ευκολο. Ανετο. "Ουδετερο". Που δε θα εχει ιδιαιτερες απαιτησεις απο εσενα, και αυτες που θα εχεις εσυ απο αυτο θα μπορει αααανετα να σου τις καλυψει.

Δες για κανα cbf, δες για κανα xj6, κοιτα μπας και βρεις κανα ωραιο Ευρωπέικο, και θα εισαι πιστευω μια χαρα.

Εαν εχω κανει λαθος στην εκτιμηση μου, κι εσυ εχεις βαλει πλωρη να γινεις αρτιος οδηγος και δυνατο τιμονι, και δε θες απλα μια μηχανη να σε περιμενει στην Ελλαδα για να την κανεις καμια βολτιτσα οταν θα εχει καλο καιρο, τοτε αλλαζει ελαφρως το τραγουδο.

Οποιο σεναριο και να παιζει, ντροπη δεν ειναι.
Δε σου λεμε μην παρεις το R6 για την καφετερια γιατι θα εισαι ο ρεζιλης, κι αυτα τα μηχανακια αξιζουν καλυτερους αναβατες και τρια πουλακια καθονται.
Για την ασφαλεια σου το λεμε.
Αν καποιος λεει συνειδητοποιημενα, "Θελω χαγιαμπουσα για να πηγαινω μεχρι το περιπτερο. Ξερω τα ζορια που θα τρωω κι εγω και το μηχανακι αλλα ειναι το ονειρο μου" μαγκια του κι ας το κανει.
Αρκει ομως να εχει εστω την απαραιτητη εμπειρια και γνωσεις για να καβαλησει τη χαγιαμπουσα εστω και μεχρι το περιπτερο. Οχι να ειναι η πρωτη του μηχανη.

Σκεψου το λιγο κι εδω ειμαστε.

KotsosDR
25/06/2014, 02:44
Και με τι θα πρέπει να μάθω κατά τη γνώμη σου/σας;

319000

Ομορφο ε?

Red Rider
25/06/2014, 08:31
Εγω σε διαβαζω αρκετα συνειδητοποιημένο..

LOUKILOUK
25/06/2014, 10:29
Επαναλαμβάνω για αυτό το λόγο έκανα τον κόπο και μπήκα να σας ρωτήσω, ούτε τρολλάρω, ούτε τίποτα παρόμοιο... Σύμφωνα με τα λεγόμενα σας θα έπρεπε να ξεκινήσω με σκουτεράκι... Ούτε καν λόγος για 600 κυβικά... Και βλέπω πως υπάρχουν εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις επ αυτού του θέματος (της σσ μηχανής)

Αν διαβασεις προσεχτικα θα καταλαβεις οτι δεν υπαρχουν εκ διαμετρου αντιθετες αποψεις...ολοι συμφωνουν οτι αγορασες ενα μηχανακι ακαταλληλο για αρχαριο...απλά κάποιοι πιστευουν ότι μπορεί και να τα καταφέρεις...κάποιοι άλλοι δεν είναι τόσο αισιόδοξοι και υποστηρίζουν την άποψη ότι δεν θα τα καταφέρεις...με ότι αυτό μπορεί να συνεπαγετε...
Η απόφαση θα είναι δική σου όμως, όπως και η ευθύνη των πραξεών σου...
Θυμήσου μόνο οτι το δικυκλο έχει ήδη αυξημένο βαθμό επικυνδινότητας από την φύση του, αν προσθέσεις την απειρία και την "ιδιαιτερότητα" της μηχανής μπαίνουμε στα κόκκινα...Εσύ τι θα συμβούλευες κάποιον τρίτο που σου περιέγραφε μια τέτοια κατάσταση?
Στην τελική μπορεί και να τα καταφέρεις...αξίζει το ρίσκο όμως?

Όπως και να έχει με το καλό το δίπλωμα και θα τα πούμε στους δρόμους...πάντα με κράνος και λοιπές προστασίες...

alexxxcbr
25/06/2014, 10:29
Kαι εγω μια χαρα σε βλεπω.Τελειωνε με το διπλωμα και βγες για καμμια βολτα αφου εισαι και διπλα στην εγνατια.
Μια χαρα ειναι το μηχανακι.:beer:

Iamthagod
25/06/2014, 13:34
Pipe_smoker όπως λες είναι στην Ελλάδα εγώ είμαι γύρω στο 4μηνο-5μηνο το χρόνο. Από μικρότερα μηχανάκια έχω οδηγήσει κατά καιρούς αλλά τίποτα το ιδιαίτερο και δεν ήμουν ιδιοκτήτης ενός. Τη μηχανή όπως είπα την πήρα επειδή είναι πολύ όμορφη.. Δεν έχω σκοπό να συναντήσω το VR στο δρόμο και να τον κυνηγάω από πίσω με 250-260. Οι ταχύτητες για να σας καλύψω που με ενδιαφέρει και υπερκαλύπτει να αναπτύσσω είναι 100 σε επαρχιακό και 140-150 στην Εγνατία... τίποτα παραπάνω (θέλω να πιστεύω). χρόνο έχω οπότε δε βιάζομαι να πάω κάπου :) Βέβαια καταλαβαίνω και δικαιολογημένα μου λέτε εσείς πως το γκάζι είναι γλυκό και και και.
Καταλαβαίνω επίσης πως το θέμα δεν είναι πόσο τρέχεις, αλλά πως σταματάς και πως πρέπει να έχεις γνώση του πως να φρενάρειςνα στηθείς στη στροφή για να μη φύγεις σε μπαριέρα ή στον κώλο αυτοκινήτου λόγω ταχύτητας.
Συμπερασματικά τελειώνω με το δίπλωμα και αν δω πως μπορώ να το ελέγξω και αυτό και εμένα φυσικά, θα βρω δρόμο χωρίς κίνηση για να μάθω τα φρένα του. Εαν από την άλλη δεν μπορώ, το πουλάω κατευθείαν και αγοράζω naked (gladius-mt07-xj6) όπως μου προτείνατε αρκετοί και σας ευχαριστώ.
Για να κλείσω δεν είμαι καμικάζι (ούτε θέλω να γίνω) και όπως όλοι έχω και εγώ ανθρώπους πίσω μου που δε θέλω να κλαίνε (ήδη στεναχωριούνται (έτσι λένε :D) με το διάστημα που περνάω πάνω στο πλοίο).

Arxagelos
25/06/2014, 14:02
Μακάρι στα 25 μου και γω να ειχα τα φράγκα να έπαιρνα την μηχανή των ονείρων μου όπως εσύ, φυσικά και δεν θα ρώταγα κανέναν και στα @@ μου όλοι. Αναγκαστικά πέρασα απο "υποδεέστερες" κατηγορίες για να φτάσω στο ss. anyway.
Έστω και λίγα να συγκρατήσεις απο αυτά που ειπωθήκανε θα είσαι μια χαρα, εχε πάντα κατα νου οτι έχεις πύραυλο εδάφους εδάφους κάτω απο τα @@ σου που μαζεύει σαν τρελό τα χιλιόμετρα και οτι οι Ελληνικοί δρόμοι είναι γυαλί και αντί για φρενάρισμα ουσίας θα πας καρότσα, do the math. Καλές βόλτες να έχεις και βάλε φώτο απο το μοτερ.

THEOD
25/06/2014, 14:54
Οι ταχύτητες για να σας καλύψω που με ενδιαφέρει και υπερκαλύπτει να αναπτύσσω είναι 100 σε επαρχιακό και 140-150 στην Εγνατία... τίποτα παραπάνω (θέλω να πιστεύω). χρόνο έχω οπότε δε βιάζομαι να πάω κάπου :)
Για να κλείσω δεν είμαι καμικάζι (ούτε θέλω να γίνω) και όπως όλοι έχω και εγώ ανθρώπους πίσω μου που δε θέλω να κλαίνε (ήδη στεναχωριούνται (έτσι λένε :D) με το διάστημα που περνάω πάνω στο πλοίο).

ΟΟΟΟΟΛΑ αυτά τα σώζω για να στα δείξω σε 5-6 μήνες που θα ρωτάς "γιατί όταν στρίβω με 220 νοιώθω μια ασάφεια στο μπροστινό - λέτε να φταίνε τα λάστιχα ???" :lol::lol::lol:

pipe_smoker
25/06/2014, 16:48
Ωραια....

Για να το κλεινουμε σιγα σιγα να μη σου ζαλιζω περισσοτερο τα @@.

2 πραγματακια, αμα θες τα κρατας αμα θες γραφ'τα στο χιονι.

Οπως ειπες, εχεις οδηγησει κατα καιρους κατι ψιλα απο δω κι απο κει.
Με αλλα λογια δεν εχεις την παραμικρη εμπειρια.

Τα παρακατω:


Δεν έχω σκοπό να συναντήσω το VR στο δρόμο και να τον κυνηγάω από πίσω με 250-260. Οι ταχύτητες για να σας καλύψω που με ενδιαφέρει και υπερκαλύπτει να αναπτύσσω είναι 100 σε επαρχιακό και 140-150 στην Εγνατία... τίποτα παραπάνω (θέλω να πιστεύω). χρόνο έχω οπότε δε βιάζομαι να πάω κάπου :) Βέβαια καταλαβαίνω και δικαιολογημένα μου λέτε εσείς πως το γκάζι είναι γλυκό και και και.
Καταλαβαίνω επίσης πως το θέμα δεν είναι πόσο τρέχεις, αλλά πως σταματάς και πως πρέπει να έχεις γνώση του πως να φρενάρειςνα στηθείς στη στροφή για να μη φύγεις σε μπαριέρα ή στον κώλο αυτοκινήτου λόγω ταχύτητας.


ειναι λογια του αερα, για να το πω οσο πιο κοσμια μπορω.
Και ειναι λογικο να ειναι ετσι γιατι λογαριαζεις χωρις τους ξενοδοχους. Και οι ξενοδοχοι ειναι ολα αυτα τα πραγματα που θα αλλαξουν μολις αρχισεις να καβαλας, τα οποια ομως τωρα δεν τα ξερεις, δεν τα εχεις βιωσει και λες τα οσα λες.
Απο τη μια τα λες (και ξαναλεω λογικο ειναι να τα λες) κι απο την αλλη λες οτι καταλαβαινεις αυτα που σου λεμε (@@ καταλαβαινεις και ειναι λογικο @@ να καταλαβαινεις).

Λοιπον, επειδη με υπερκαλυψε η απαντηση σου σε αυτα που σε ρωτησα, παιρνω το θαρρος να σου πω οτι αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι πιο πολυ γουσταρεις την εικονα που εχεις στο μυαλο σου με μια ωραια μηχανη κι εσενα πανω να τη βολταρεις, παρα την ουσια του πραγματος. Το να μαθεις να οδηγας "σωστα", να στριβεις, να πιεζεις, να κανεις ταξιδια, να μπαινεις πιστα, ο,τι τελος παντων ειναι αυτο στο οποιο βρισκει ο καθενας ουσια. Περαν του εμφανησιακου φυσικα.

Οπως ειπες κι εσυ, τη θες για βολτες οχι απαραιτητα μεχρι την καφετερια αλλα και παραξεω (μεχρι το ζαχαροπλαστειο?:p).
Κοινως, δεν ψηνεσαι για πολλα πολλα.
Εγω αυτο καταλαβαινω.
Και απο τη στιγμη που ειναι και η δουλεια σου τετοια ενας λογος παραπανω.

Το λοιπον, εγω προσωπικα εαν ημουν στη θεση σου, δηλαδη δεν ειχα προλαβει να κολλησω τα μικροβια που δυσκολα ξεκολλανε (να θελω να μαθω να στριβω, να πηγαινω πιο γρηγορα, κλπ κλπ), αυτο που θα γουσταρα θα ηταν οταν γυρναω και πιανω στερια να εχω στο γκαραζ ενα καλογυαλισμενο μηχανακι να με περιμενει να το καβαλησω, να παω τη βολτα μου να ξεσκασω.
Για μενα αυτο μπορει να ητανε μια harley ή μια indian (επικινδυνες κι αυτες αλλα για αλλους λογους). Ή ενα ρετρο μηχανακι, ενα καφε racer...
Σιγουρα παντως πιο καταλληλες για εναν κουλο που θελει μια μηχανη για να κανει μια χαλαρη βολτα να ξεσκαει απ'οτι ενα SS.

Να κραταγες το R6 γιατι περιμενεις πώς και πώς να μπεις στην πιστα και να ξυσεις γονατα, και παλι λαθος κι επικινδυνο το θεωρω αλλα μια λογικη την εχει. Οτι θα κανεις χομπι σου την οδηγηση μοτοσυκλετας.

Αλλα εσυ δε θελεις κατι τετοιο.
Θες το R6 μονο για την ομορφαδα του.
Υπαρχουν κι αλλα ομορφα μηχανακια, πολυ πιο καταλληλα γι'αυτη τη δουλεια που το θες εσυ.

Ο,τι κι αν αποφασισεις, προσεχε και καλους δρομους να εχεις.
Α, κι ενημερωσε μας. Τα στοιχηματα για το τί θα κανεις τελικα εχουν φτασει στο Θεο.
Μιλαμε για ντερμπι:lol:

:beer::beer::beer:

spyrakos35
25/06/2014, 17:50
...........και όπως όλοι έχω και εγώ ανθρώπους πίσω μου που δε θέλω να κλαίνε (ήδη στεναχωριούνται (έτσι λένε :D) με το διάστημα που περνάω πάνω στο πλοίο).

πλοίο???

ξέρεις από πλοία???

εδώ σε έχω..... αυτό (https://www.google.gr/search?q=fjr+1300&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=rO-qU932D5CM4gSiiYDQBw&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1920&bih=945) είναι μοτόρι για σενανε....

ΝΤΙΚ
25/06/2014, 18:06
να πω και εγω σαν κουλαδιπου ειμαι
εχω φιλο που στην ηληκια σου εκανε το ιδιο πραγμα με σενα και απο παπακι πηγε σε ρ1
και μιλαω για ατομο με πολυ τρελα
ευτυχως δεν σκοτωθηκε, ευτυχως και ολως περιεργως ουτε καν επεσε,
αλλα ολα αυτα καθαρα και μονο απο τυχη
εκανε τι εκανε και στο τετραμηνο το εδωσε αφου καταλαβε μονος του οτι επεζε ζαρια.
αντιθετα ξαδερφος που αρχισε και αυτος την μοτοσυκλετιστηκη του ζωη στα 27 και ουτε καν παπι δεν ειχε βολταρει
αρχισε με σιμπι αρ 125 με το οποιο εκανε και ταξιδακια το τονιζω
πηγε μετα σε γυμνο και το μετανιωσε και τωρα κανει ταξιδακια ανα την ελλαδα με σι μπι αρ 600
ολα ειναι σχετικα και η τυχη παιζει ρολο
εγω ουτε καν εχω οδηγησει ss αλλα ουτε το εχω στο μυαλο μου γιατι ξερω τα ορια μου και λεω ωραια ειναι ναι αλλα να τα
βλεπω
εσυ σκεψου μονος σου αν ειναι μακακια η σωστο αυτο που εκανες
και ειμαι σιγουρος οτι κατα βαθος το ξερεις
αλλιως δεν θα ανοιγες το θρεντ
φιλικα και παντα ορθιος;)

pipe_smoker
25/06/2014, 19:07
πλοίο???

ξέρεις από πλοία???

εδώ σε έχω..... αυτό (https://www.google.gr/search?q=fjr+1300&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=rO-qU932D5CM4gSiiYDQBw&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1920&bih=945) είναι μοτόρι για σενανε....

Σταματα να προσπαθεις να διωξεις τη βαρκα εσυ.
Λαου λαου το πας να του προτεινεις ανταλλαγη με το R6:lol:

Dbnn
25/06/2014, 19:58
Εγω πονταρω οτι θα το κρατησει........

johnpan
25/06/2014, 21:44
Με τη δουλειά που κάνεις πάντως, αν λείπεις αρκετά, να ξέρεις ότι η καμπύλη μάθησης με ss μηχανάκι γίνεται ακόμα πιο άπιαστη. Ξάδερφος μου σε αντίστοιχη θέση, από cbf125 ήθελε TUONO, τον έπεισα και πήρε Gladious, του άρεσε και έκανε πολλά σωστά χιλιόμετρα και μάλιστα κάναμε και μαζί μερικές βόλτες να του πω 5 πράγματα, και τελικά μετά από ένα χρόνο οδηγώντας από λίγο κάθε 5-6 εβδομάδες δεν είχε μάθει σχεδόν τίποτα... αλλά νόμιζε ότι το είχε. Και έπεσε και χτύπησε. Τώρα είναι καλά, ορκισμένος αυτοκινητόβιος.

giannis23
26/06/2014, 17:50
το βαζω εδω για να το δεις και εσυ imthagod ...ψαχνοντας αγγελιες..κοιταξτε τι λεει το παλικαρι στην περιγραφη :P http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5211813/

7Tolis
28/06/2014, 14:34
Εφόσον αυτό σου άρεσε και αυτό ήθελες,καλά έκανες και το πήρες.Το γκάζι είναι γλυκό και σου κλείνει το μάτι συχνα.Δεν έχει σημασία τα κυβικά τα άλογα κτλ.Η ζημιά γίνεται και με πενηντάρι dax.Να το χαρείς και μην ξεψαρώσεις ποτέ για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Προπάντων,μην γίνεις στατιστική.Καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος εύχομαι.