PDA

View Full Version : 1η αποπειρα ταξιδιου



lio1991
24/06/2014, 19:14
Γεια σε ολους, ηθελα να κανω μια ερώτηση. Έχω ενα yamaha xv535 1991.
Η μηχανη δουλευει κομπλε, δεν εχει βγαλει καποιο προβλημα, τωρα προσφατα
εγινε και ενα μικρο σερβις. Η ερώτησή μου είναι η εξής. Θα μπορέσει το μηχανάκι
να κανει ταξίδι Αθήνα -Πρέβεζα? Γενικοτερα ρωτάω απο εδω και απο εκεί και
συλλέγω απόψεις, οπότε κάθε άποψη ή και συμβουλή δεκτή.

Το ταξίδι θα ξεκινησει πολυ πρωί, όταν θα έχει ακόμα δροσιά(οσο δροσια μπορει να έχει
στην αθήνα δηλαδη), θα γίνουν συχνες στάσεις, και το ταξιδι θα έχει χαλαρούς ρυθμούς,
εννοώντας ταχύτητες 100-120 χλμ/ωρα.

Ευχαριτσω

gior-gos
24/06/2014, 19:20
Αν ειναι σε καλη κατασταση παντου παει.

Την κατάστασή του ομως μονο εσυ την ξερεις..

kokkiklhs
24/06/2014, 19:22
ΑΝΕΤΑ!!! Μηχανικά σε βγάζει για όσα χιλιόμετρα θέλεις... αντέχει!!!
Στα Virago το μόνο πρόβλημα είναι αν έχεις και συνεπιβάτη, θα πιαστεί ο κWλος του/της, και αν είσαι πολύ φορτωμένος θα κάτσουν οριακά και οι πίσω αναρτήσεις... τακτικές στάσεις για ξεκούραση/κρύωμα κινητήρα/γεμίσματα και πας όπου γουστάρεις!
Μόνο πρόσεξε, στο στριφτερό κομμάτι της διαδρομής μετά το Αντίρριο, με το μαλακό! Δεν καλοστρίβουν αυτά, θα το ξέρεις και καλύτερα από μένα...

Καλό ταξίδι!!!
:beer:

Bladerunner
24/06/2014, 19:28
Θα μπορέσει το μηχανάκι
να κανει ταξίδι Αθήνα -Πρέβεζα?


Από ποια άποψη να μη τα καταφέρει; Αν υπάρχει πιθανότητα να σκορπίσει ή να σε αφήσει λόγω κάποιας μηχανολογικής βλάβης, το ξέρεις πολύ καλύτερα εσύ που γνωρίζεις την κατάσταση της μηχανής σου.
Αν έχεις ενδοιασμούς, ρώτα καλύτερα τον μηχανικό που σου έκανε το service. Κρίμα είναι να ταλαιπωρηθείς σε ενδεχόμενη βλάβη.

Γενικότερα, είναι τέτοια η απόσταση που την κάνεις με οποιοδήποτε μηχανάκι.

lio1991
24/06/2014, 19:31
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Ο μηχανικος μου ειπε οτι δεν υπαρχει θεμα, θα με βγαλει κομπλε.

Το ταξίδι θα το κάνω προφανώς μονος μου διοτι οντως ο συνοδηγος δεν θα αντεξει πανω απο μισαωρο(για το θέμα της σελας).
Ευχαριστω ξανα. Καλο καλοκαιρι να εχετε και ελπιζω να παει καλα το ταξιδι.

akis_trevor
24/06/2014, 19:49
ενα τσεκ λιγες μερες πριν και ...καλο δρομο να εχεις...τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο...:beer:

kokkiklhs
24/06/2014, 19:59
Μια χαρά θα πάει, μην έχεις άγχος... μπουφανάκι (ελαφρύ) μακρυμάνικο, μποτάκι και μακρύ παντελόνι οπωσδήποτε και αντηλιακό σε μύτη και στα χέρια, από τους καρπούς ως εκεί που αρχίζουν τα δάκτυλα, αλλιώς τα εκτεθειμένα τμήματα του σώματός σου θα γίνουν ψητά μέχρι να φτάσεις, χωρίς να το καταλάβεις...
Για τα χέρια καλύτερα θα ήταν και να βάλεις και γαντάκια, αλλά προσωπικά δεν τα αντέχω το καλοκαίρι...
Ένα μπουκαλάκι νερό παγωμένο από την κατάψυξη και τυλιγμένο σε πετσέτα ή κάποιο ρούχο μέσα στο σακίδιο/βαλίτσα, ώστε να συμπληρώνεις με ζεστό και να έχεις δροσερό νερό σε όλη τη διαδρομή, κι έφυγες!
Στην ηλικία σου είχα ανέβει Αύγουστο μήνα Πειραιά-Θεσ/νίκη με TTR250, 9 ώρες το έκανα με τις στάσεις κι έφτασα με πάρκινσον και αιμορροΐδες! Έφτασα, πάντως... :D
Ωραίες εποχές όμως, ωραίες πρωτόγνωρες εμπειρίες....

Καλό καλοκαίρι!!!!

mikes
24/06/2014, 20:11
το μηχανακι θα αντεξει! εσυ?
απο εξοπλισμο τι σκεφτεσαι να φορεσεις? εισαι συνηθησμενος να φορας μπουφαν γαντια και κλειστο κρανος με ζεστη?

panavour
24/06/2014, 20:21
το 81 ειχα παει δικαβαλλος με διχρονη GILERA 125 ΤG1 απο Αθηνα εως Γιαννενα και δεν θα παει το 500 το τετραχρονο?????????Παει χαλασε ο ντουνιας, φλωρεψε το συμπαν:lol::lol:

Pan (dvs)
24/06/2014, 20:48
Ανθρωποι με βεσπες και παπακια εχουνε γυρισει τον κοσμο ολο.Φυσικα και θα σε παει αν ειναι καλοσυντηρημενο.

Πολυ προσοχη στο κομματι μετα την γεφυρα εως την Ιονια και μετα την Ιονια εως την Αρτα.Καλο δρομο.

amyroukai
24/06/2014, 21:06
Θα σε πάει, το μηχανάκι μην το φοβάσαι. Τα οπίσθιά σου θα ταλαιπωρηθούν γιατί η σέλα του δεν είναι από τις καλύτερες για πολύωρη παραμονή. Αλλά και αυτό, αν προγραμματίσεις στάσεις σωστά πάλι το γλιτώνεις ή το περιορίζεις. Καλό σου δρόμο, καλά να περάσεις :)

Billymuse
24/06/2014, 21:13
Το ενδεχόμενο να αλλάξεις σέλα σε κάτι πιο ανατομικό το έχεις σκευτεί?

lio1991
24/06/2014, 21:38
Αυτο το ταξιδι, επειδη ειναι και το πρωτο, το περιμενω πως και πως. Με το που τελειωσει η εξεταστικη, την εκανα.
Πιστευω θα αντεξω τη διαδρομη, τωρα θα δειξει. Για εξοπλισμο δεν εχω σκεφτει κατι αλλο περα απο μακρυ παντελονι, κρανος προφανως, και ενα μπουφανακι για μηχανη που θα αγορασω τωρα μαλλον. Τα πραγματα στην πλατη σε σακιδιο μεγαλο.

Κατι αλλο. Το ξερω οτι τις στασεις θα τις κανω , οταν πιαστω και εγω , ζεσταθει και η μηχανη, αλλα το ειχα απορια γιατι πρωτη φορα τοσο μεγαλη αποσταση...
συνηθως στα ποσα χιλιομετρα αρχιζει και καταπονειται μια αεροψυκτη μηχανη? απο θερμοκρασιες εννοω.

akis_trevor
24/06/2014, 21:43
εγω θα σου πω 2 πραγματα.
ξεκινα οσο πιο νωρις μπορεις για να σε χτυπαει η πρωινη δροσερη αυρα,απολαυσε το,προσεκτικα και ολα θα πανε καλα..
την πρωτη μου βολτα την εκανα χωρις να ξερω που πως ποτε στα 20 και κατι μηνες πατρα-γαλαξιδι,επειδη ειχα ακουσει πως εκει πανε βολτες με τις μηχανες...
απο τοτε κολλησε το μικροβιο της βολτας..:wave2:

mikes
24/06/2014, 21:46
Αυτο το ταξιδι, επειδη ειναι και το πρωτο, το περιμενω πως και πως. Με το που τελειωσει η εξεταστικη, την εκανα.
Πιστευω θα αντεξω τη διαδρομη, τωρα θα δειξει. Για εξοπλισμο δεν εχω σκεφτει κατι αλλο περα απο μακρυ παντελονι, κρανος προφανως, και ενα μπουφανακι για μηχανη που θα αγορασω τωρα μαλλον. Τα πραγματα στην πλατη σε σακιδιο μεγαλο.

Κατι αλλο. Το ξερω οτι τις στασεις θα τις κανω , οταν πιαστω και εγω , ζεσταθει και η μηχανη, αλλα το ειχα απορια γιατι πρωτη φορα τοσο μεγαλη αποσταση...
συνηθως στα ποσα χιλιομετρα αρχιζει και καταπονειται μια αεροψυκτη μηχανη? απο θερμοκρασιες εννοω. εγω που ταξιδευω μεχρι λευκαδα με αεροψυκτο 250αρι, το μηχανακι δεν χαμπαριαζει καν, αλλα μια σταση στον γουλα, (ξερεις αυτον μετα το αντιρριο διπλα στο ρεμα με τα ωραια καλαμακια) την κανω να πιω ενα καφε! το σακιδια καλυτερα δεμενο με ιμαντες στη πισω σελα, μην εισαι φορτωμενος εσυ με βαρος!

gior-gos
24/06/2014, 21:47
Αν σταματησεις για να κρυωσει η μηχανη, με το που ξαναξεκινησεις, σε 2 λεπτα η θερμοκρασια θα ανεβει παλι εκει που ηταν πριν σταματησεις

οπότε δεν εχει νοημα να σταματησεις για τη μηχανη.

lio1991
24/06/2014, 21:51
Κοπλε και εγω ετσι λεω να το βαλω το σακιδιο.
Οσον αφορα τις στασεις,ολοι μου λενε οτι δεν θα εχω θεμα. Και σερι να το παρω(που λεει ο λογος) κομπλε θα ειναι το μηχανακι.
Απλα μαλλον αγχωνομαι τσαμπα.

vaska
24/06/2014, 22:17
Αντέχει Suzuki DR 250 Πάτρα Αυστρία οδικώς ?????


Και όμως θα εκπλαγείς, αντέχει.

LOUKILOUK
25/06/2014, 17:35
Μια χαρά θα πάει, μην έχεις άγχος... μπουφανάκι (ελαφρύ) μακρυμάνικο, μποτάκι και μακρύ παντελόνι οπωσδήποτε και αντηλιακό σε μύτη και στα χέρια, από τους καρπούς ως εκεί που αρχίζουν τα δάκτυλα, αλλιώς τα εκτεθειμένα τμήματα του σώματός σου θα γίνουν ψητά μέχρι να φτάσεις, χωρίς να το καταλάβεις...
Για τα χέρια καλύτερα θα ήταν και να βάλεις και γαντάκια, αλλά προσωπικά δεν τα αντέχω το καλοκαίρι...
Ένα μπουκαλάκι νερό παγωμένο από την κατάψυξη και τυλιγμένο σε πετσέτα ή κάποιο ρούχο μέσα στο σακίδιο/βαλίτσα, ώστε να συμπληρώνεις με ζεστό και να έχεις δροσερό νερό σε όλη τη διαδρομή, κι έφυγες!
Στην ηλικία σου είχα ανέβει Αύγουστο μήνα Πειραιά-Θεσ/νίκη με TTR250, 9 ώρες το έκανα με τις στάσεις κι έφτασα με πάρκινσον και αιμορροΐδες! Έφτασα, πάντως... :D
Ωραίες εποχές όμως, ωραίες πρωτόγνωρες εμπειρίες....

Καλό καλοκαίρι!!!!

Ρε φίλε, μια από τα ίδια...ΤΤR250 Αθήνα-Ρεντίνα το 2000... φοβερή ιστοριά...
Κατά τα άλλα το 535 σκύλος, μια χαρά θα πάει...τσίγγινο σωβρακάκι να βάλεις μόνο, αν δεν έχεις σιδερένιο κώλο...
καλό δρόμο...!!!

kokkiklhs
25/06/2014, 18:06
Ρε φίλε, μια από τα ίδια...ΤΤR250 Αθήνα-Ρεντίνα το 2000... φοβερή ιστοριά...

:beer:

Bowleno
25/06/2014, 18:09
Από πότε θεωρείται ταξίδι το Αθήνα-Πρέβεζα ρε παίδες; :smokin:

Μια μεγάλη βόλτα είναι, τίποτα περισσότερο :D

Billymuse
25/06/2014, 18:41
Από πότε θεωρείται ταξίδι το Αθήνα-Πρέβεζα ρε παίδες; :smokin:

Μια μεγάλη βόλτα είναι, τίποτα περισσότερο :D

Με το μηχανάκι που έχει το παιδί και τις συνθήκες(Δευτερο άτομο,πράγματα,απειρία ταξιδίων..)
ναι είναι ταξίδι αγαπητέ

akis_trevor
25/06/2014, 20:10
ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα,και το 300-400 χλμ πηγαινε ελα ταξιδι το θεωρουμε....
οσοι τουλαχιστον τα κανουμε αυτα τα χλμ...:smokin:

notakos600
26/06/2014, 15:12
Το 1991 ένα Honda NS 125F κι ένα MBX 125F έκαναν το δρομολόγιο Αθήνα-Θεσσαλονίκη και γύρισαν, έβαλαν μόνο βενζίνη και συμπλήρωναν λάδι μίξης όταν χρειαζόταν. Οι ταχύτητες ταξιδιού ήταν τέρμα γκάζι 120-130 χιλιόμετρα με τις ζέστες του Αυγούστου. Όταν γυρίζαμε και φθάναμε στο Καπανδρίτι ζουζούνιζαν ακόμη ευχαριστημένα λες και δεν το είχαν κάνει ποτέ αυτό το δρομολόγιο-τεστ αντοχής. Τα μηχανάκια δεν παθαίνουν τίποτα αν είναι συντηρημένα σωστά και δεν έχουν κάποιο πρόβλημα.
Κάνε το ταξιδάκι σου κι αν ο συναναβάτης κολώσει να το κάνεις μόνος σου γιατί απλά αξίζει τον κόπο.

toyar
26/06/2014, 15:37
μηπως κανα γραναζακι +1 δοντι μπροστα βοηθουσε λιγο ειδικα για τα κομματια αθηνα-κορινθος και ιονια οδο;

Bowleno
26/06/2014, 15:59
Με το συγκεκριμένο μηχανάκι καλό θα είναι όταν φτάσει να τον περιμένει και κανένας φυσιοθεραπευτής εκεί....

(στην επιστροφή μπορεί να τον αναλάβει και ο trooper :p )

amyroukai
26/06/2014, 16:52
Από πότε θεωρείται ταξίδι το Αθήνα-Πρέβεζα ρε παίδες; :smokin:

Μια μεγάλη βόλτα είναι, τίποτα περισσότερο :D
Κοίτα, όταν βλέπς μοτοσικλετιστές που θεωρούν μεγαλειώδες ιβέντ την έξοδο από τα όρια του δήμου Αθηναίων και συνοδεύουν κάθε τέτοια από βιδεα φωτό κλπ κωδωνοκρουσίες και χειροκροτήματα για τον άθλο, τα 700κάτι πήγαιν' έλα δεν είναι λίγα... Ειδικά για πρωτάρη ;)


To να πάς από "πάνω" όλο παραλία, το σκέφτεσαι; Θα κάνεις πιο πολλές ώρες αλλά η διαδρομή ΑΞΙΖΕΙ.

BLiTzER
26/06/2014, 17:25
Το ενδεχόμενο να αλλάξεις σέλα σε κάτι πιο ανατομικό το έχεις σκευτεί?

Γελάω. Έχω κάνει Αθήνα-Πρέβεζα με μονοκύλινδρο, με μία 3λεπτη στάση για βενζίνη, πάνω σε σέλα που χωράει 3 αναπτήρες με το ζόρι.

lio1991
26/06/2014, 17:48
Το να παω απο παραλια απο πανω το εχω σκεφτει ναι, και σιγουρα θα αξιζει.
Τωρα θα το αποφασισω κανα 2 μερες πριν φυγω. Οσονα φορα τη σελα, ενταξει δεν νομιζω οτι
ειναι τοσο τραγικη οσο την περιγραφεται, του οδηγου κομπλε ειναι, ενταξει του συνοδηγου ειναι για τον διαολο.
Αλλα εφοσον το ταξιδι θα το κανω μονος δεν με πολυνοιαζει για τον πισω.

Για την αποσταση αθηνα πρεβεζα και στη συνεχεια γιαννενα , το ξερω οτι δεν ειναι κατι τραγικο αλλα για μενα που ειναι πρωτο ταξιδι,
με μηχανη τουλαχιστον γιατι με αμαξι το εχω ξανακαει, οσο να ναι ειναι καπως. Σιγουρα νιωθω εξτασιασμενος αλλα και λιγο αγχωμενος,
αγχωμενος ισως πιο πολυ διοτι ειναι παλιο το μηχανακι(ενταξει κομπλε λειτουργει κλπ) αλλα οσο να ναι ειναι παλιο.

Ειμαι σιγουρος παντως οτι θα το απολαυσω το ταξιδακι και κατι μου λεει οτι θα κολησω κιολας μετα, δεν θα θελω να μπω σε τετρατροχο για ταξιδι.
(οταν εχει καλο καιρο τουλαχιστον...χαχα)

akis_trevor
26/06/2014, 18:22
ο.

Ειμαι σιγουρος παντως οτι θα το απολαυσω το ταξιδακι και κατι μου λεει οτι θα κολησω κιολας μετα, δεν θα θελω να μπω σε τετρατροχο για ταξιδι.
(οταν εχει καλο καιρο τουλαχιστον...χαχα)

αυτο ειναι το θεμα.... ;)

Billymuse
26/06/2014, 18:47
Γελάω. Έχω κάνει Αθήνα-Πρέβεζα με μονοκύλινδρο, με μία 3λεπτη στάση για βενζίνη, πάνω σε σέλα που χωράει 3 αναπτήρες με το ζόρι.

Ε δν ειναι όλοι φαινόμενα σαν και σενα

BLiTzER
26/06/2014, 19:00
Εννοούσα κυρίως ότι η άνεση είναι υπερτιμημένη. Είναι το πρώτο του ταξίδι. Θα έχει τόση διάθεση και χαρά που θα το κάνει με χαμόγελο, ακόμα κι αν χρειαστεί να καβαλάει τετράδιο με ρόδες. Αν ήθελε άνεση, δε θα το έκανε καν ;)

lio1991
26/06/2014, 19:13
Εννοούσα κυρίως ότι η άνεση είναι υπερτιμημένη. Είναι το πρώτο του ταξίδι. Θα έχει τόση διάθεση και χαρά που θα το κάνει με χαμόγελο, ακόμα κι αν χρειαστεί να καβαλάει τετράδιο με ρόδες. Αν ήθελε άνεση, δε θα το έκανε καν

Ισχυει

Billymuse
26/06/2014, 19:24
Εννοούσα κυρίως ότι η άνεση είναι υπερτιμημένη. Είναι το πρώτο του ταξίδι. Θα έχει τόση διάθεση και χαρά που θα το κάνει με χαμόγελο, ακόμα κι αν χρειαστεί να καβαλάει τετράδιο με ρόδες. Αν ήθελε άνεση, δε θα το έκανε καν ;)

E μα έτσι όπως το γράφει ειναι σαν να υποτιμάς το ζόρι που θα φάει το παιδί.
Εγώ με 2κύλινδρο 500άρι μετα απο ολονύχτιο ταξίδι απο Κρήτη έφτασα Αθήνα άυπνος και απο την καύλα μου που δν
ήθελα να χάσω μια μέρα απο την άδεια μου πηρα τη μηχανή και πήγα Καλαμίτσι Χαλκιδικής (650χιλιόμετρα) τα 500 βαρετά μέχρι τη Σαλόνικα
αυτο που λες ειναι το σημαντικότερο το χαμόγελο και η χαρά

lio1991
26/06/2014, 20:14
μηπως κανα γραναζακι +1 δοντι μπροστα βοηθουσε λιγο ειδικα για τα κομματια αθηνα-κορινθος και ιονια οδο;

Με αυτο τι εννοείς? Για τις ταχύτητες που πιάνει η μηχανή?

BLiTzER
26/06/2014, 20:28
Μακραίνει η μετάδοση, άρα και η τελική. Αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να μπαίνεις σε διαδικασίες να αλλάζεις γρανάζια, σέλες, αναρτήσεις, φρένα, τροχούς και ξέρω γω τι άλλο για ένα ταξίδι 400 χλμ...

toyar
26/06/2014, 20:35
σε επιπεδα ή κατηφορικα κομματια για συγκεκριμενη ταχυτητα πηγαινεις με λιγοτερες στροφες αρα πιο ξεκουραστα για το μοτερ και πιο οικονομικα
το εμπρος γραναζι κανει 10-20 ευρω και αλλαζει σε 10 λεπτα

lio1991
26/06/2014, 20:41
Θα το τσεκαρω, αλλα μηπως πρεπει να αλλαξω και τιποτα αλλο γιατι το xv535 ειναι με διαφορικο. ή λεω πατατες

toyar
26/06/2014, 20:44
οκ ακυρο δεν ισχυει τιποτα:D
καλο ταξιδι οπως εισαι:beer:

lio1991
26/06/2014, 20:46
Χαχα. οκ πενα. Ευχαριστω πολυ

yianyian
27/06/2014, 01:49
Τσεκάρεις τα λαδάκια του κινητήρα, πιέσεις ελαστικών και έφυγες. Εάν είσαι και από σέρβις με αλλαγή λαδιών, ακόμα καλύτερα.
Το αερόψυκτο χαίρεται σε δρόμο με πάνω από 70-80 km/h και παραπονιέται στο σταμάτα ξεκίνα της πόλης, άρα την στάση μάλλον θα την χρειαστείς εσύ για τέντωμα και όχι το μηχανάκι.
Με το αερόψυκτο dragstarακι μου χτυπάω στάσεις κάθε 100-120Km για τσιγάρο και άραγμα ενώ το μηχανάκι δεν έχει παραπονεθεί ποτέ.

Καλό ταξίδι και να το απολαύσεις :wave2: