PDA

View Full Version : Τεχνικό ζήτημα σε τακάκια φρένων ;



PetranGR
24/06/2014, 21:12
Καλησπέρα παιδιά,

Αν τα πώ πολύ γρήγορα ας πούμε οτι παρέλαβα πακέτο τα ΟΕΜ τακάκια κτλ. και την έφαγα στο τελωνείο με μια καινούργια τροποποίηση δεν ξέρω τι φάση , αλλά και πάλι μου βγήκαν πιο φθηνά απο εδώ.

Αφού βρήκα χρόνο,είπα να κάτσω να τα κάνω σαν καλός ανερχόμενος μάστορας (με τόσο άγχος σιγα πως και δεν θα είμαι!)

Λοιπόν όλα καλά υψώνω την μηχανή στο stand μπρός πίσω όλα κομπλέ,ξεκινάω το λύσιμο τις δαγκάνας ιδού πόσο τακάκι είχα,και ΠΟΣΟ ΒΡΩΜΙΑΡΑ ΗΤΑΝ ,δηλαδή ντάξει το είχα πάει πριν καιρό σε μάστορα για αλλαγή τακάκια και καθαρίσμο εμβόλων αλλά πως και δεν και θα ... αμφιβάλλω αν έπρεπε να μαζέψει τόσο πολύ πράγμα,βγήκαν τα τακάκια και μιλάμε δεν κουνιόντουσαν τα έμβολα.

Ιδού:

318995

Τέλος πάντων αφού τα βγάζω ώρα,να επιστρατεύσω τον μεγάλο φίλο μου το "πετρέλαιο" με βούρτσα και υπομονή ο κ!!!!λος γίνεται ... έλα μη βαράτε δεν το είπα.
Λοιπόν καθάρισα όλα τα έμβολα μιλάμε γίνανε πιπίλα,όπως λέω χιουμοριστικά ,αμ δε όμως... τα 3 έμβολα κουνιόντουσαν με καλή ταχύτητα εξόδου,αλλά το 4ο τίποτα σαν να ήταν σφινωμένο , κρατούσα με τα χέρια τις 3 τίποτα εκείνο σιγά σιγά έβγαινε,στο τέλος έγινε και το θέμα...θα επανέρθω μόλις γράψω το παρακάτω για να καταλάβετε.

Το λοιπόν,αφού έκανα και τις 2 μέριες απο τις δυσκόπλακες,ναι με έπιασε νύχτα πριν λίγο τελείωσα και είχα ξεκινήσει στης 5... τέλος πάντων.

Καθώς όμως τις καθάρισα εκείνη η άτιμη η δεξιά που με ζόριζε,επειδή την ξανα πίεσα προς τα μέσα και ξανά έξω κτλ. το ζόρισα παραπάνω και βγήκε το έμβολο, έτρεξαν τα υγρά φρένων,λουκούμι λέω τώρα τζίτζί,τα πρόλαβα όσα μπορούσα πριν πέσει απο πάνω η στάθμη.Όλα καλά την ξανά καθαρίζω και πάλι τίποτα εκεί οι 3 να δουλεύουν τέλεια και η 4η να κολλάει..

τέλος πάντων κάνω και την άλλη μεριά όπου απο τα 4 τα ,2 πηγαίνανε με ταχύτητα 20χλμ/ώρα και τα άλλα 2 τις κάτω μεριάς πηγαίνανε με 17χλμ/ώρα δηλαδή αργούσαν λίγο.

Στο δια ταύτα αφού τα έκλεισα όλα και είδα οτι χρειάζομαι υγρά γιατί έτρεξαν στα χέρια μου και έγινα και χάλια,είδα οτι στο δεξί δαγκάνα, έπεσε και η τσιμούχα έξω.

άρα μετά το σεντόνι.

1. Αφού θα πάρω που θα πάρω υγρά φρένων αύριο και τα έχω χάσει όλα σχεδόν,να τις ανοίξω τελείως να τις ποτίσω με πετρέλαιο;
2. Η τσιμούχα ξανά μπαίνει στην θέση της; δεν είχα σκίσιμο ή οτιδήποτε υγρό για χάσιμο κτλ. ήταν και είναι μια χαρά.
3. Τι μπορεί να φταίει και να κολλάνε απο την δεξιά μεριά το 1 απο τα 4 έμβολα,και απο την αριστερή μεριά της δαγκάνας τα 2 να πηγαίνουν (τα πάνω) με 20 χλμ/ώρα και τα κάτω 2 με 17χλμ/ώρα;
4. Παίζει ρόλο οτι θα αδειάσω όλο το σύστημα αν και τι πρότεινετε;


Ευχαριστώ :)

toyar
24/06/2014, 21:20
ανοιγεις τη δαγκανα στα 2
βγαζεις και τα 4 εμβολα
καθαριζεις τα παντα (εμβολα, δαγκανες, τσιμουχες)με σπρει καθαρισμου φρενων κι οχι πετρελαιο
ξανατοποθετεις τα εμβολα αφου λιπανεις τις τσιμουχες με υγρο φρενων
κλεινεις τη δαγκανα
γεμιζεις το δοχειο και κανεις εξαερωση

sapila racing
24/06/2014, 21:24
Εγώ από αυτά που έγραψες θα έλεγα να πας σε συνεργείο καλύτερα.

PetranGR
24/06/2014, 21:29
ανοιγεις τη δαγκανα στα 2
βγαζεις και τα 4 εμβολα
καθαριζεις τα παντα (εμβολα, δαγκανες, τσιμουχες)με σπρει καθαρισμου φρενων κι οχι πετρελαιο
ξανατοποθετεις τα εμβολα αφου λιπανεις τις τσιμουχες με υγρο φρενων
κλεινεις τη δαγκανα
γεμιζεις το δοχειο και κανεις εξαερωση

και εγώ αυτό σκέφτομαι να κάνω αλλά είπα να το σιγουρέψω 100 % :)


Εγώ από αυτά που έγραψες θα έλεγα να πας σε συνεργείο καλύτερα.

για πιο λόγο;

virus
24/06/2014, 21:29
ωχ το πετρελαιο ΜΗΝ το ξαναχρισιμοποιησεις με την καμια.

επισης αντι σπρει καθαρισμου φρενων μπορεις να χρισιμοποιησεις και τα ιδια τα υγρα φρενων (δεν βλεπω ναχεις βαμενη δαγκανα οποτε αφοβα) αλιως σπρει.

αν δεν εχεις εμπειρια τεχνικη μηπως να πας σε μαστορα;

παντως παιζει μια μικρη πιθανοτητα το πετρελαιο να σου φουσκωσε την τσιμουχα οποτε πας για νεα επειγωντος.

toyar
24/06/2014, 21:39
και τα υγρα φρενων χρησιμοποιουνται για καθαρισμο αλλα ειναι πολυ διαβρωτικα και τοξικα ενω με ενα σπρει τα λουζεις ολα αφοβα και με σχετικη πιεση καθαριζει τη μουργα και εξατμιζεται αμεσως

PetranGR
24/06/2014, 21:40
ωχ το πετρελαιο ΜΗΝ το ξαναχρισιμοποιησεις με την καμια.

επισης αντι σπρει καθαρισμου φρενων μπορεις να χρισιμοποιησεις και τα ιδια τα υγρα φρενων (δεν βλεπω ναχεις βαμενη δαγκανα οποτε αφοβα) αλιως σπρει.

αν δεν εχεις εμπειρια τεχνικη μηπως να πας σε μαστορα;

παντως παιζει μια μικρη πιθανοτητα το πετρελαιο να σου φουσκωσε την τσιμουχα οποτε πας για νεα επειγωντος.

Ντάξει για την τσιμούχα το φαντάστηκα για να έπεσε έξω,ήταν το μοναδικό έμβωλο.
Απο εκεί και πέρα, αφού μπορώ και υγρά φρένων τότε αυτά που θα μου "στάξουν" όταν θα τις ανοίξω θα τα καθαρίσω με τα ίδια τα ύγρα να είμαι κομπλέ.

Η ερώτηση γίνεται ρε παιδιά μέσα σε ούτε 8000 χλμ. να έγιναν έτσι τα έμβολα;

PetranGR
24/06/2014, 21:47
και τα υγρα φρενων χρησιμοποιουνται για καθαρισμο αλλα ειναι πολυ διαβρωτικα και τοξικα ενω με ενα σπρει τα λουζεις ολα αφοβα και με σχετικη πιεση καθαριζει τη μουργα και εξατμιζεται αμεσως

κομπλέ αύριο πρωί έφυγα να αγοράσω ένα σπρέυ καθαρισμού την πιάνω την λύνω και θα έιμαι κομπλέ πιστεύω θα ακολουθήσω αυτά που είπες,αλλά ήθελα να τα σιγουρέψω κιόλας 100% ;) Για αυτό σας ρώτησα,καλύτερα απο πρίν θα γίνουν :P

Αλλά έχω κολλήσει,με το οτι μπορεί να μην τα έχει καθαρίσει ποτέ το συνεργείο που είχα αλλάξει τακάκια; γιατί πολύ μπίχλα,όπως και το γιατί κολλάει το 4ο έμβολο τόσο πολύ σε σχέση με τα άλλα...

PetranGR
24/06/2014, 22:11
κάποιος απάντηση στην ερώτηση περί βρώμας αν όντως γίνεται ;;;;

toyar
24/06/2014, 23:03
η βρωμια στα εμβολα ειναι φυσιολογικη
μην περιμενεις απο το συνεργειο οταν αλλαζει τακακια να κανει σχολαστικο καθαρισμο
στην καλυτερη λιγο σπρει σε οτι φαινεται και τελος
εκτος αν πληρωσεις ξεχωριστα για λυσιμο-καθαρισμα δηλ αυτο που πας να κανεις τωρα

PetranGR
24/06/2014, 23:54
η βρωμια στα εμβολα ειναι φυσιολογικη
μην περιμενεις απο το συνεργειο οταν αλλαζει τακακια να κανει σχολαστικο καθαρισμο
στην καλυτερη λιγο σπρει σε οτι φαινεται και τελος
εκτος αν πληρωσεις ξεχωριστα για λυσιμο-καθαρισμα δηλ αυτο που πας να κανεις τωρα

κατάλαβα κομπλέ,χαίρομαι που το κάνω μόνος μου τότε και το κάνω σιγά σιγά χωρίς βιασύνες να τα καθαρίσω όλα :)

GiannisBlessed
25/06/2014, 00:42
συνηθως απλα τα πατανε παλι μεσα...με γκαζοταναλια....κλασικα μαστορια....
ελεγξε και τις τσιμουχες για "ομπρελιασμα" και βαλτες αναποδα.(εκτος αν εχουν καποιο συγκεκριμενο σχημα και δεν γινεται να μπουν αναποδα)
δες εδω στο ποστ #13 που λεω για το προβλημα μου.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137250&highlight=%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%87%CE%B5%CF%82

PetranGR
25/06/2014, 01:15
συνηθως απλα τα πατανε παλι μεσα...με γκαζοταναλια....κλασικα μαστορια....
ελεγξε και τις τσιμουχες για "ομπρελιασμα" και βαλτες αναποδα.(εκτος αν εχουν καποιο συγκεκριμενο σχημα και δεν γινεται να μπουν αναποδα)
δες εδω στο ποστ #13 που λεω για το προβλημα μου.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137250&highlight=%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%87%CE%B5%CF%82

το διάβασα όλο , αύριο θα κάτσω να ελένξω και θα δώ και για το να τα βάλω ανάποδα κτλ. ;)

daz
25/06/2014, 02:24
Κάπου εδώ μέσα είχε παίξει και βιντεάκι για τον σωστό καθαρισμό των εμβόλων χωρίς να μπαίνεις στην διαδικασία που μπήκες εσύ.
Βουρτσάκι και σαπουνόνερο θέλει. Το πετρέλαιο δεν κάνει και το καθαριστικό φρένων είναι για άλλη δουλειά. Δεν καθαρίζει την μπίχλα του δρόμου απ' τα έμβολα.
Ναι 8000 είναι αρκετά για να γίνουν έτσι τα φρένα σου.

Πέτρο ξέρεις να κάνεις εξαέρωση?




Το σωστό εργαλείο για την δουλειά που θέλεις να κάνεις. Tepe soft. Made in France όχι κινέζικα σκουπίδια!
318999