PDA

View Full Version : shoei qwest



giorgosxristou
25/06/2014, 13:50
Καλησπέρα σε όλους,μιας και που έφτασε ο καιρός για αντικατάσταση κράνους ,διάβασα από εδώ ,διάβασα από εκεί...λίγο το ένα λίγο το άλλο κατέληξα στο Shoei Qwest,το μοτοσακό είναι vstrom,νομίζω πως αυτό το κράνος ταιριάζει με την περίσταση,σωστά??αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν έχει ψωνίσει κάποιος από εδώ,
http://www.revzilla.com/motorcycle/shoei-qwest-solid-helmet
βλέπω πάντως ότι έχει πολλές καλές κριτικές και φαίνεται μαγαζί με @@ και όχι @@ μαγαζί...και από όσο κατάλαβα δεν χρεώνει μεταφορικά,βλέπετε εσείς κάτι?πάντως δυστυχώς δεν θα μπορέσω να ενισχύσω την τοπική αγορά γιατί ο τοπικός αγοράς μου το δίνει 360 euro...και μάλιστα τον ρώτησα τιμή για 2 κράνη Shoei Qwest (τις γυναικας το άλλο) αλλα από 379 τιμή καταλόγου μπορεί να κόψει ένα 20ρίκο στο καθένα όταν το βρίσκω 117 euro φτηνότερα !!αλλουνού papa ευαγγέλιο αυτό αλλα εκνευρίζομαι όταν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορα!.

VANDA
25/06/2014, 13:59
Σε ευρωπαϊκά site κοίταξες; To revzilla στέλνει από Αμερική.

spyrakos35
25/06/2014, 14:09
με αυτά τα ευρά (και πιο φτηνά) βρίσκεις το xr1100 που είναι κατά πολύ ανώτερο

giorgosxristou
25/06/2014, 14:14
με αυτά τα ευρά (και πιο φτηνά) βρίσκεις το xr1100 που είναι κατά πολύ ανώτερο

το XR1100 διάβασα ότι είναι για street καταστάσεις ,το σχοή qwest είναι η turing έκδοση του,

McGyver
25/06/2014, 14:17
319024

Πάμ' παρακάτ' ...

giorgosxristou
25/06/2014, 14:21
319024

Πάμ' παρακάτ' ...
είσαι κακουλης!!!!

spyrakos35
25/06/2014, 14:29
το XR1100 διάβασα ότι είναι για street καταστάσεις ,το σχοή qwest είναι η turing έκδοση του,
Για το καλο σου, μην πιστευεις οτι διαβαζεις

pipe_smoker
25/06/2014, 15:57
Ο,τι σου ειπε ο Σπυρακος.

(Σαν πολυ δε συμφωναω μαζι σου τελευταια ρε σαδομαζο?:p)

Ασε τα qwest και τα qeast, και παρε ενα 1100 μ'αυτα τα φραγκα.
Σιγα το αγωνιαρικο κρανος που δε θα σε βολεψει για τουρινγκ καταστασεις.

By the way, υπεργαματ το ρεβζιλα για να δεις κανα βιντεακι, καμια κριτικη, καμια συγκριση προϊοντων κλπ.
Τα παντα τεσταρουν οι πστηδες. Γαντι για κρυοπααγηματα στα @@ σου ψαχνεις, και θα εχει κανει review ο σφιχτης του ρεβζιλα.
Αλλα για αγορες ο,τι σου ειπε ο Mcgyver.

irinia
25/06/2014, 16:39
:a46:

irinia
25/06/2014, 18:28
:nono:






https://www.youtube.com/watch?v=kSBU-L-OQWc

giorgosxristou
25/06/2014, 21:52
http://www.dailymotion.com/video/x204zdx_do-i-get-a-refund-on-my-souvlaki-melbourne-greek-restaurant-fight_news?start=6

τώρα από που θα το πάρω θα δω,τελικά θα καταλήξω στο showi qwest,το θέμα είναι πως μέτρησα την πάνω κεφάλι και είναι 56,5 εκατοστά....small η med ??από που 55-56 είναι small και 57-57 medium!!το ξέρω πως το πιο σωστό είναι να το φορέσω πριν αλλα κολλάω να πάω σε μαγαζί να το παίξω ανυποψίαστος και να κάνω δοκιμες...βλέποντας και κάνοντας ,αλλα εσείς τι λέτε???

VANDA
25/06/2014, 22:02
Να το δοκιμάσεις οπωσδήποτε πριν προχωρήσεις σε αγορά. Μάλλον πας για medium, αλλά όπως και να 'χει, πήγαινε και δοκίμασέ το. Μπορεί να μην σου κάθεται καν καλά στο κεφάλι η μάρκα, όχι μόνο το νούμερο..

daz
26/06/2014, 00:25
Ότι είπε η Vanda. Εμένα η κεφάλα μου είναι 56 και το xr1000 (ίδιο εσωτερικό με το qwest) με ενοχλεί μετά από 30 λεπτά στο μέτωπο και στο αφτί. Το medium μου είναι μεγάλο. To hornet (ίδιο εσωτερικό, διαφορετικό σχήμα) δε με ενοχλεί στο μέτωπο αλλά όταν ήταν καινούριο με ενοχλούσε στο ένα αφτί (το κεφάλι μου πρέπει να είναι λίγο στραβό :lol:). To xr1100 μου κάθετε άψογα σε small.

Το κάθε κράνος έχει διαφορετικό σχήμα όχι μόνο απ' έξω αλλά και από μέσα. Κάποια βολεύουν αυτούς με στρογγυλό κεφάλι κάποια άλλα αυτούς με ωοειδές κτλ. Επειδή είσαι στο όριο μην πάρεις χωρίς να δοκιμάσεις.





Edit.

http://www.motomad.gr/proddetail.asp?prod=Shoei_QWEST-Bla

Αξίζει να τον πάρεις ένα τηλ.

paramedic
26/06/2014, 09:59
Το GT-air είναι το κράνος που σου κάνει γι αυτό που θές. Είναι πιο ακριβό αλλά ανώτερο απο το qwest. 529 κάνει απο Ελλάδα και είναι η πιο φτηνή και συμφέρουσα στην Ευρώπη. Απο αμερική με μεγάλα ποσά μην μπλέκεις. Αν πάλι επιμένεις για το qwest το βρίσκεις και Ελλάδα στα χρήματα του Revzilla που έβαλες: http://www.motoexpert.gr/index.php?cPath=22_29_286

irinia
26/06/2014, 23:07
Το GT-air είναι το κράνος που σου κάνει γι αυτό που θές. Είναι πιο ακριβό αλλά ανώτερο απο το qwest. 529 κάνει απο Ελλάδα και είναι η πιο φτηνή και συμφέρουσα στην Ευρώπη. Απο αμερική με μεγάλα ποσά μην μπλέκεις. Αν πάλι επιμένεις για το qwest το βρίσκεις και Ελλάδα στα χρήματα του Revzilla που έβαλες: http://www.motoexpert.gr/index.php?cPath=22_29_286





ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΜΕ ΧΑΡΑ ΟΜΩΣ.............






Άπογοητεύτηκα, όπως σωστά είπες άρκετά άκριβότερο.
Έχει άπό μέσα ένα περίεργο πράμμα σκόρπιο σέ όλο τό κράνος
πού δέν μού έκατσε καθόλου καλά.
Δέν έχει καλό χώρο γιά τά αύτιά σέ άντίθεση μέ τό qwest πού έχει
ώραίο χώρο γιά άκουστικά,ένδοσυνεννόηση κ.λ.π.
Έπίσης όσοι φορούν γυαλιά θά δυσκολεύονται μέ αύτό τό περίεργο
χαλί .
Άκόμα νομίζω ότι ταιριάζει σέ πολύ λιγότερα κεφάλια.
Άφαιρείται στό πλύσιμο βέβαια όλο τό έσωτερικό σέ σχέση μέ τό μισό qwest,
καί ύποτίθεται ότι είναι ό άντικαταστάτης του.
Ή γνώμη μου όμως είναι ότι δέν τά καταφέρνει.
Τό κράνος άπλά τό φόρεσα 2-3 φορές,τίποτε παραπάνω.

giorgosxristou
27/06/2014, 07:44
Terens με μπερδεψες,για το qwest αναφέσαι η το GT-Air???επίσης σκεφτομουν οτι στα 56,5 περιμετρο καλυτερα το σμολ,οπως και να το κάνεις τα μαξιλαράκια μπαιίνουν οσο να ναι.
νομίζω πως απο θέμα σχηματος του κεφαλιου δεν υπαρχει προβλημα!!!κουκλι ειμαι ο άτιμος!!
319110

paramedic
27/06/2014, 08:43
ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΜΕ ΧΑΡΑ ΟΜΩΣ.............






Άπογοητεύτηκα, όπως σωστά είπες άρκετά άκριβότερο.
Έχει άπό μέσα ένα περίεργο πράμμα σκόρπιο σέ όλο τό κράνος
πού δέν μού έκατσε καθόλου καλά.
Δέν έχει καλό χώρο γιά τά αύτιά σέ άντίθεση μέ τό qwest πού έχει
ώραίο χώρο γιά άκουστικά,ένδοσυνεννόηση κ.λ.π.
Έπίσης όσοι φορούν γυαλιά θά δυσκολεύονται μέ αύτό τό περίεργο
χαλί .
Άκόμα νομίζω ότι ταιριάζει σέ πολύ λιγότερα κεφάλια.
Άφαιρείται στό πλύσιμο βέβαια όλο τό έσωτερικό σέ σχέση μέ τό μισό qwest,
καί ύποτίθεται ότι είναι ό άντικαταστάτης του.
Ή γνώμη μου όμως είναι ότι δέν τά καταφέρνει.
Τό κράνος άπλά τό φόρεσα 2-3 φορές,τίποτε παραπάνω.

Είσαι σίγουρος οτι δοκίμασες το gt-air?
Γιατί έχει αφαιρούμενα μαξιλαράκια για να βάλεις ακουστικά και επειδή φοράω και γυαλιά μια χαρά τα βάζω. Επίσης αυτό το σκόρπιο πράμα που έχει μέσα που είπες δεν κατάλαβα τι εννοείς?
Μάλλον πολύ απλά δεν σου έκατσε καλά στο κεφάλι προφανώς όπως είναι λογικό μιας και δεν κάνουν όλα τα κράνη για τα κεφάλια μας. ΠΧ οταν πήγα να πάρω κράνος δοκίμασα και Shuberth C3 pro και ΔΕΝ μου καθόταν καλά με τίποτα, άσε που δεν έκλεινε και εύκολα όταν το προσπαθούσα. Πολύ απλά δεν έκανε για το κρανίο μου παρόλο που έβαλα και ενα νούμερο μεγαλύτερο κιόλας.

irinia
27/06/2014, 09:58
Είσαι σίγουρος οτι δοκίμασες το gt-air?
Γιατί έχει αφαιρούμενα μαξιλαράκια για να βάλεις ακουστικά και επειδή φοράω και γυαλιά μια χαρά τα βάζω. Επίσης αυτό το σκόρπιο πράμα που έχει μέσα που είπες δεν κατάλαβα τι εννοείς?
Μάλλον πολύ απλά δεν σου έκατσε καλά στο κεφάλι προφανώς όπως είναι λογικό μιας και δεν κάνουν όλα τα κράνη για τα κεφάλια μας. ΠΧ οταν πήγα να πάρω κράνος δοκίμασα και Shuberth C3 pro και ΔΕΝ μου καθόταν καλά με τίποτα, άσε που δεν έκλεινε και εύκολα όταν το προσπαθούσα. Πολύ απλά δεν έκανε για το κρανίο μου παρόλο που έβαλα και ενα νούμερο μεγαλύτερο κιόλας.






ΝΑΙ ΤΟ GT 100%





Άπό μέσα έχει ένα σκέπασμα πού πιάνει όλο τό κεφάλι ,αύτό έννοώ.
Γούστα είναι αύτά,κι έγώ γιαυτό πήγα καί τό περόμενα νά βγεί,
όταν δέ τό δοκίμασα 2 καί 3 φορές άπογοητεύτηκα γιατί ήθελα
νά τό πάρω θεωρώντας το τήν έξέλιξη τού qwest,άλλά προφανώς
όπως είπες δέν ταιριάζουν όλα τά κράνη σέ όλα τά κεφάλια...!!!
Ένώ τό άλλο καλούπι ρέ παιδί μου....
Γλύτωσα καί τή διαφορά ,τό λευκό είχε 150+ άν θυμάμαι καλά.
Στό δρόμο είμαι πολύ εύχαριστημένος,δέν έχω μέτρο σύγκρισης όμως
μέ τό GT.
Στά χέρια πιάνοντας το είχα τήν αίσθηση ότι είναι πιό ποιοτικό,μόλις τό έβαλα
όλα μού έφταιγαν,πιό σφιχτό,μέ τά γυαλιά δυσκολευόμουν κ.λ.π....
Αύτά......καλές βόλτες.

irinia
27/06/2014, 10:02
Terens με μπερδεψες,για το qwest αναφέσαι η το GT-Air???επίσης σκεφτομουν οτι στα 56,5 περιμετρο καλυτερα το σμολ,οπως και να το κάνεις τα μαξιλαράκια μπαιίνουν οσο να ναι.
νομίζω πως απο θέμα σχηματος του κεφαλιου δεν υπαρχει προβλημα!!!κουκλι ειμαι ο άτιμος!!
319110



Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΩ ΠΗΓΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟ GT.............








Όμως μέ βόλεψε τό qwest μέ 300 εύρώ ένώ τό gt ήταν πάνω άπό 450 λευκά έννοείται.
Τώρα γιά τούς πόντους πού γράφεις,ή έμπειρία μού δίδαξε πώς είδικά γιά κράνος πού
θά φορεθεί μέ on-off μηχανάκι ή τέλος πάντων μέ μηχανάκι πού δέν κυνηγάς τίς 200σάρες
ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΥΡΥΧΩΡΟ παρά νά περιμένεις κανένα έξάμηνο μπάς καί σού κάτσει καλά
καί νά βασανίζεσαι μέχρι τότε....!!!
ΕΥΡΥΧΩΡΟ όμως όχι χάρβαλο..!!

giorgosxristou
30/06/2014, 12:26
το λοιπόν...σήμερα πήγα στο μαγαζί να δοκιμάσω το qwest,
δυστυχώς δεν το che και έτσι δοκίμασα το GT AIR το medium,το κράνος έμπαινε με όση δύναμη έπρεπε
,το κεφάλι το αγκαλιάζει χωρίς να νιώθω περίεργα σε διαφορα σημεία του κεφαλιού( π.χ κενα),τα μαγουλα ούτε τα πίεζε πολύ αλλα ούτε λάσκα,ουσιαστικά αγκάλιαζε το πρόσωπο όμορφα και σφιχτά τόσο όσο να νιώθεις ότι και δεν φεύγει εύκολα και δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα κατά την πορεία αλλα χωρίς να είναι ενοχλητικό,επόμενος νομίζω πως στο medioum είναι ok,τώρα επειδή εγκεφαλικού σκαλώματος και οικονομικού θα πάω στο qwest,
λέτε να χουν τεραστια διαφορα στην forma???
να παραγγείλω το qwest medium ??

spyrakos35
30/06/2014, 12:36
λέτε να χουν τεραστια διαφορα στην forma???
να παραγγείλω το qwest medium ??

αν υπάρχει ικμάδα λογικής, κανείς δεν θα σου πει ναι ή όχι...

McGyver
30/06/2014, 13:06
λέτε να χουν τεραστια διαφορα στην forma???
να παραγγείλω το qwest medium ??

ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΚΡΑΝΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ.

Κατανοητό;

VANDA
30/06/2014, 13:16
το λοιπόν...σήμερα πήγα στο μαγαζί να δοκιμάσω το qwest,
δυστυχώς δεν το che και έτσι δοκίμασα το GT AIR το medium,το κράνος έμπαινε με όση δύναμη έπρεπε
,το κεφάλι το αγκαλιάζει χωρίς να νιώθω περίεργα σε διαφορα σημεία του κεφαλιού( π.χ κενα),τα μαγουλα ούτε τα πίεζε πολύ αλλα ούτε λάσκα,ουσιαστικά αγκάλιαζε το πρόσωπο όμορφα και σφιχτά τόσο όσο να νιώθεις ότι και δεν φεύγει εύκολα και δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα κατά την πορεία αλλα χωρίς να είναι ενοχλητικό,επόμενος νομίζω πως στο medioum είναι ok,τώρα επειδή εγκεφαλικού σκαλώματος και οικονομικού θα πάω στο qwest,
λέτε να χουν τεραστια διαφορα στην forma???
να παραγγείλω το qwest medium ??

ΔΕΝ είναι ίδια σε φόρμα, αν διαβάσεις reviews από κατόχους που τα συγκρίνουν υπάρχουν σημαντικές διαφορές.

amyroukai
30/06/2014, 13:51
Το gt air ειναι πολυ πιο σφιχτο απο το qwest και το 1100. Τα εχω δοκιμασει και τα τρια.

giorgosxristou
30/06/2014, 17:04
ok....το έπιασα το υπονοούμενο.. :)460 μου το αφηνει το GT AIR,

giorgosxristou
10/07/2014, 20:48
Καλησπέρα σε όλους,μόλις το πρωί παρέλαβα το GT-AIR....πολύ ωραίο κράνος και πολύ καλή εφαρμογή,θέλει λίγο βεβαια να πάρει σχήμα προσώπου αλλα και πάλι όλα καλά!έκανα μια βόλτα εθνική και νομίζω πως είναι ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟ !! δροσερό και δεν κουράζει από φασαρία!το κυριότερο είναι ότι σε σχέση με την mal!$#!$@kia (είμαι διακριτικός,δεν μπορείτε να πείτε) που είχα νιώθεις ασφάλεια!!πάντως παρόλο που τα 440 τσούζουν θα έλεγα "ναι ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ!!" για οποιον το χρηματικό τον προβληματίζει αλλα μπορεί να το πάρει.Αυτά ,ευχαριστώ για τις συμβουλές και πάντα όρθιοι,εσείς και η "παντέρημη" σας!!

ps
παντέρημη = αντρικό μόριο στα κριτικά.

spyrakos35
10/07/2014, 20:55
Καλοριζικο και αχρειαστο

paramedic
11/07/2014, 14:20
Καλησπέρα σε όλους,μόλις το πρωί παρέλαβα το GT-AIR....πολύ ωραίο κράνος και πολύ καλή εφαρμογή,θέλει λίγο βεβαια να πάρει σχήμα προσώπου αλλα και πάλι όλα καλά!έκανα μια βόλτα εθνική και νομίζω πως είναι ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟ !! δροσερό και δεν κουράζει από φασαρία!το κυριότερο είναι ότι σε σχέση με την mal!$#!$@kia (είμαι διακριτικός,δεν μπορείτε να πείτε) που είχα νιώθεις ασφάλεια!!πάντως παρόλο που τα 440 τσούζουν θα έλεγα "ναι ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ!!" για οποιον το χρηματικό τον προβληματίζει αλλα μπορεί να το πάρει.Αυτά ,ευχαριστώ για τις συμβουλές και πάντα όρθιοι,εσείς και η "παντέρημη" σας!!

ps
παντέρημη = αντρικό μόριο στα κριτικά.
Τα μαξιλαράκια θα έρθουν στο σχήμα του προσώπου σε καμμία εβδομάδα αν το φοράς καθημερινά. Δεν το λες αξιοπρεπέστατο αλλά ΦΟΒΕΡΟ το λές άνετα χεχε. Για όρθια θέση οδήγησης είναι απίστευτο το πόσο άριστα δουλεύουν οι αεραγωγοί και κρατά δροσετό όλο το κεφάλι ακόμα και με αρκετή ζέστη. Το πόσο αθόρυβο είναι θα το διαπιστώσεις. Πρόσφατα έβαλα και μια ενδοεπικοινωνία midland και στα 140 άκουγα τόσο καλά μουσική που το χαμήλωνα γιατί έχει και μια λειτουργία που αυτόματα στα πολλά ανεβάζει ένταση και ήταν πολύ δυνατή. Ναι τόσο καλή μόνωση έχει το άτιμο. Η εσωτερική ζελατίνα έχει καταργήσει τα γυαλιά ηλίου μου επίσης. Το καλύτερο κράνος που έχω πάρει για όρθια θέση οδήγησης μέχρι τώρα.
Καλορίζικο και ποτέ να μην δεί πάτωμα, άσφαλτο, δέντρο κλπ κλπ...